Zwitsaletten Defensie-debat in het Lagerhuis Govlg?iTx)rS°eZ?ren 'brieven aan de redactie Verruiming secundaire arbeids voorwaarden in het bouwbedrijf ROXY ruiken is ROXV roken! I Europese atoomenergie zal niet tot groter eenheid leiden Ptes Britse minister acht „kleine atoomoorlogen" mogelijk KOORTSIG, RILLERIG Gevluchte studenten studeren in ons land O.E.E.S. en „Euratom" komen niet tot een zelfde werkplan AUTO-RADIO Generaal-majoor Pereira voelt zich gekwetst Politiek-daklozen beraden zich Nederlandse vakcentrale besprak loonvorming WOENSDAG 29 FEBRUARI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 5 Randgebieden en polders van IJselmeer: één provincie Dooi in Europa, vorst in de Verenigde Staten C.P.N.-Kamerleden niet in West-Duitsland toegelaten Zweeds schip aan de grond bij Terschelling H. y MAERTENS N.V Nieuwe spanning in de Westduitse coalitie Blazoen van militaire missie in Indonesië is onbevlekt Patroonsbonden vergaderden Leveringskosten komen nog niet ter sprake in Bonn éi! Maak zo'n pakje Roxy eens helemaal open en snuif die heerlijke geur van zon-doortrökkèn vol rijpe tabakken op. Steek dgfn op en U weet waarom steeds meer mphsen zeggen: Rebellen in Brazilië (Van onze correspondent in Londen) In geval van een atoomoorlog zal een kwart van de Engelse bevolking uit de grote centra worden geëvacueerd. De re gering heeft een plan in voorbereiding om twaalf miljoen mensen, voornamelijk moe ders, kinderen, ouden van dagen, zieken en invaliden uit de grote steden weg te voeren. Dit deelde Sir Walter Monckton, de Engelse minister voor Bewapening, bij de opening van het tweedaagse defensie- debat in het Engelse Lagerhuis mede. Er komen meer categorieën voor eva cuatie in aanmerking dan in de vorige oor log. Evaeuatiegebieden zullen uitgebreider zijn. De details zijn echter nog niet uitge werkt. Velen hebben er een hard hoofd in, dat evacuatie in geval van atoomaantasting over grote uitgestrektheden mogelijk zal zijn. De minister gaf toe dat er formidabele transportproblemen moeten worden opge lost. Eenvoudige voorzorgsmaatregelen kunnen volgens hem het gevaar van radio actieve besmetting verhinderen. Spreken de over de afschrikwekkende functie van de H-bom verklaarde Sir Walter Monck ton, dat hij geen aanhanger is van de theo rie dat plaatselijke aggressie onvermijde lijk tot een algehele oorlog zal leiden. Maar represailles kunnen het taktisch gebruik van atoomwapens met zich meebrengen, hoewel desondanks het conflict kan wor den gelocaliseerd. Sir Walter gaf toe dat de uitrusting van de strijdkrachten met modern materiaal nog veel te wensen overlaat, maar het zou verkeerd zijn te veel in eens te doen. Algemeen wordt geklaagd dat Engeland voor de kolossale sommen, die het be steedt (1500 miljoen per jaar) niet vol doende waar voor zijn geld krijgt en dat de legerreorganisatie te langzaam in zijn werk gaat. Een speciale grief van de op positie is dat men nog steeds geen begin gemaakt heeft met een verkorting van de 2-jarige dienstplicht om de zo hoog nodige arbeidskrachten voor de Britse industrie vrij te maken. De Britse regering streeft ernaar om in de toekomst de dienstplicht geheel af te schaffen. Dat kan alleen wan neer er voldoende vrijwilligers beschik baar zijn, die thans door betere betaling en condities worden aangetrokken. Geop perd werd nog de mogelijke samensmelting ADVERTENTIE verjaag dat lome griepgevoel met: 'n Z W/ TSAL preparaat/ Op een in Utrecht gehouden bijeenkomst hebben prof. dr. J. J. M. van der Ven en prof. dr. H. Th. Fischer, respectievelijk vice-voorzitter en voorzitter van het Uni versitair Asyl Fonds, mededelingen gedaan over de werkzaamheden van deze stichting. De totstandkoming in 1948 van het Univer sitair Asyl Fonds noemde prof. Van der Ven een bedroevend en gelijk verheugend verschijnsel. Bedroevend omdat het nodig bleek aan studenten die om gewetenswille het vaderland hadden verlaten, de gele genheid te geven aan Nederlandse univei- siteiten hun studie voort te zetten, en ver heugend omdat dit inderdaad ook mogelijk is gebleken. De werkzaamheden voor het UAF wor den door studenten geheel belangeloos gedaan en zijn wat betreft opzet en uitwer king enig in de wereld, aldus prof. Ven. Sedert de oprichting is door het fonds aan circa honderd studenten-vluchtelingen hulp verleend. Ongeveer driekwart van hen zijn hier afgestudeerd en nog 32 studeren er op het ogenblik onder auspiciën van het UAP aan de universiteiten van ons land. Voor elke student is per studiejaar f 2.000 uit het fonds nodig. Om de thans aanwezige studenten te kunnen laten afstuderen is een bedrag van circa f 250.000 nodig. Vanaf hun komst in ons land genieten de vluch telingen-studenten een algehele academi sche vrijheid, hetgeen zeggen wil dat zij vrij zijn in de keuze van de universiteit, uiteraard aangepast aan de studierichting, en ook na het afstuderen geheel vrij zijn in hun verder leven. Slechts zeer weinigen hebben niet kunnen afstuderen, hetzij door taalmoeilijkheden of anderszins. Ook deze hebben intussen in Nederland een zeer re delijk bestaan gevonden. Rapport van ir. Meijn: Dezer dagen is van de hand van ir. S. ,T. Meijn te Kampen een rapport verschenen over de problemen van de gebieden aan de rand van de voormalige Zuiderzee. In dit rapport komt hij op voor het randge bied van de nieuwe IJselmeerpolders. Ir. Meijn stelt voor het nieuwe én het oude land economisch, administratief en sociaal samen te trekken door het vormen van oen twaalfde provincie, die ook stroken van de aangrenzende vijf gewesten omvat. Het rapport gewaagt verder van een plan inzake de nationale drinkwatervoor ziening, welke naar zijn mening ten nauw ste samenhangt met de IJselmeerpolders en de Veluwc. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zwolle zal het plan van ir. Meijn bestuderen. De overheid heeft volgens het rapport tot nu toe te weinig rekening gehouden met de belangen van het randgebied. Ir. Meijn betreurt het dat de centrale over heid geen rekening houdt met de toestand, welke in de randgebieden kan ontstaan. De tegenstellingen tussen het oude en het nieuwe land zijn zijns inziens het gevolg van de tekortkomingen van hoger geplaat ste instanties, onder andere de provinciale besturen. Zo had de regering, aldus het rapport, bij de richtlijnen, die aan de Noordoostpolder-directie werden verstrekt ten aanzien van het bevolken van het nieuwe land, als eis moeten stellen ook plannen te maken voor de opheffing van de randgebieden. Men heeft geen neiging om de IJsel meerpolders bij de provincies in te delen. Wil men belist een twaalfde provincie, dan moet dit randgebied daar een onder deel van uitmaken, aldus ir. Meijn. van marine en luchtmacht welke beide op de nieuwste wapens gebaseerd zijn. Een punt van critiek is, dat de marine, Enge- lands traditionele wapen, dat thans een beperkte rol speelt, teveel voor zich op eist. In het debat werd verder vooral aan gedrongen op een rationalisatie van de militaire vliegtuigindustrie. In de toekomst zal de Britse defensie steunen op strijdkrachten van beperkte omvang doch beter geoefend en uitgerust en mobieler. De burgerbescherming zal uiteindelijk een eigen minister krijgen. LONDEN/CHICAGO (Reuter/U.P.) De dooi breidt zich geleidelijk over Europa uit, hoewel er in de vroege ochtend nog vorst heerste in het grootste deel van het vaste land. Men verwacht, dat de temperatuur verder zal stijgen. In Italië zijn op kleine schaal overstromingen voorgekomen in het midden en zuiden van het land. Een koudegolf schuift over de oostelijke helft der Verenigde Staten. Het noorden wordt door hevige sneeuwbuien geteisterd en in het zuiden woeden tornado's. In de zuidelijke vlakten van de Ohio- vallei daalde het kwik tot op 20 tot 25 gra den onder nul. Verder naar het oosten ver wachtte men nog lagere temperaturen. In Minnesota was het tien graden onder nul. In bijna alle Europese landen ligt de tem peratuur iets boven het vriespunt, laag genoeg om het ijs en de sneeuw te doen smelten maar niet hoog genoeg om met ijsschotten overladen rivieren in woedende stromen te veranderen. In Londen steeg het kwik tot twaalf graden boven nul. Ten minste duizend levens heeft de vorst geëist. De materiële schade wordt op mil jarden guldens geraamd. In Italië is aan de oogst, volgens officiële schattingen, een schade van meer dan tachtig miljoen gul den toegebracht. Aan de straten werd een schade aangericht van meer dan vijf mil joen gulden. Amerikaanse troepen, politie en burger lijke autoriteiten houden een waakzaam oog op de rivieren om waar nodig grote opeenhopingen van ijs te doorbreken in de Donau, Main en Inn. In Oost-Duitsland blazen Russische ingenieurs grote ijsdam- men op in de Saaie. In Oostenrijks Tirol zijn enkele sneeuwverschuivingen voorge komen. Van een groep Zwitserse skiërs is een persoon bij een aardverschuiving om het leven gekomen. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een overzicht van het aan tal bouwwerken van 100.000 en meer, waarvoor in de periode van 1 juni 1954 tot en met 31 december 1955 rijksgoedkeuring werd verleend, en van het aantal van deze werken, waarvoor de rijksgoedkeuring op 1 januari 1956 nog niet was verleend. Hieruit blijkt, dat in genoemde periode 982 van deze werken werden goedgekeurd tot een totaal bedrag van 362 miljoen gul den. Hieronder waren 600 scholen 175 miljoen), 18 overige bijzondere gebouwen (ƒ5 miljoen), 38 overheidsgebouwen (ƒ13 miljoen), 73 gebouwen voor gezondheids zorg en hygiëne 37 miljoen) en 253 voor handel en verkeer 132 miljoen). Aange houden waren 565 werken tot een totaal bedrag van ƒ377 miljoen, namelijk 201 scholen 64 miljoen), 79 overige bijzon dere gebouwen 57 miljoen), 70 over heidsgebouwen 78 miljoen), 70 gebou wen voor gezondheidszorg en hygiëne, 66 miljoen) en 145 voor handel en ver keer 112 miljoen). Het lid van de Tweede Kamer, de heer Gortzak (CPN) heeft onlangs aan de minister van Buitenlandse Zaken vragen gesteld over het feit, dat de Tweede Ka merleden P. de Groot en J. Haken door beambten van de Duitse Bondsrepubliek zonder opgaaf van reden de toegang tot West-Duitsland is geweigerd. De heer Gortzak vroeg de minister bij de minister van Buitenlandse Zaken van de Duitse Bondsrepubliek hiertegen te protesteren en er bij deze op aan te dringen, dat Neder landse parlementsleden de toegang tot de Duitse Bondsrepubliek niet meer zal worden geweigerd. De minister van Buitenlandse Zaken heeft geantwoord uit de kranten te hebben vernomen, dat de heren De Groot en Ha ken de toegang tot West-Duitsland was geweigerd. De minister ziet geen aanlei ding met de regering van de Duitse Bondsrepubliek overleg te plegen omtrent haar beleid ten deze. Ook de Nederlandse regering behoudt zich ten aanzien van de toelating van vreemdelingen volledige vrij heid van handelen voor. Bij Terschelling is het Zweedse schip „Ecuador" aan de grond gelopen. De sleep boot „Holland" van de firma Doeksen op Terschelling is ter assistentie uitgevaren. PARIJS A.N.P. en United Press) De ministerraad van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerken (ÖEËS) is dinsdag te Parijs bijeengekomen ter be spreking van het vraagstuk der samen werking bij de toepassing van atoomenergie en andere problemen. Nederland was ver tegenwoordigd door de ministers Beyen en Zijlstra en een aantal hoge ambtenaren van hun departementen. De ministers hebben een begin gemaakt met de besprekingen van het rapport, dat de O.E.E.S. over het atoomvraagstuk heeft laten opstellen en waarin voorstellen voor samenwerking op regeringsbasis worden gedaan. Dit plan gaat dus minder ver dan het Euratomplan van de zes landen, waar aan dezer dagen in Brussel de laatste hand zal worden gelegd. Engeland gaf zijn steun aan het O.E.E.S.- plan en deed verstaan dat zijn bijdrage be perkt zou blijven tot de O.E.E.S.-groep. Dc Belg Paul Henri Spaak, leider van de Eu ra torn-groep, zeide dat de Euratom-lan- den zich graag bij het O.E.E.S.-plan willen aansluiten, maar zij behouden zich het recht voor in hun eigen tempo te werken binnen het program dei- 17 landen, daar zij menen dat de doelstellingen van dit pro gram achterblijven bij de doelstellingen van henzelf. Hij voegde hier aan toe dat de zes menen dat zij onder elkaar verder en sneller kunnen gaan. De Fransman Pineau zeide dat naar zijn overtuiging de plannen van Euratom en de O.E.E.S. harmonisch samen kunnen gaan. Nu Engeland en de Euratom-landen het er over eens zijn dat het plan van de O.E.E.S. en Euratom hand in hand kunnen gaan, lijkt het waarschijnlijk dat de ministers morgen zullen besluiten het O.E.E.S.-plan, met het Euratom-blok daarin, te steunen. Tijdens de besprekingen van het jaar verslag der organisatie heeft minister Beyen het woord gevoerd. Hij noemde de O.E.E.S. een „belangrijk instrument voor de Europese samenwerking". Hij sloot zich aan bij wat de Zwitserse minister, Petit- (Verkort weergegeven) De N.S. in de kou. In tegenstelling met andere personen-vervoersondernemin gen, zoals de N.Z.H.V.M., heeft onze be faamde N.S. in de afgelopen barre winter maand wel een zeer pover figuur gesla gen. Is het vervoer voor de forensen op de lijn HaarlemAmsterdam toch altijd al een ergernis, wat de Ned. Spoorwegen in de afgelopen weken voor deze categorie heeft gepresteerd is wel zeer onbevredi gend geweest. Het heeft weinig zin om een beschrijving te geven van de dagelijks te rugkerende tonelen, die zich hebben afge speeld. Zij die er dagelijks mee te maken hadden en nog hebben kunnen hiervan meepraten en velen hebben dit dan ook niet onder de banken gestoken. Wat hier allemaal de ooi-zaak van is laat ik in het midden. Natuurlijk was het moeilijk met die temperaturen en besneeuwde banen. Maar dat het 's morgens tussen 7 en 8 uur zo'n volkomen chaos moest zijn, is voor velen nog een raadsel. Hier haperde toch nog wel wat anders dan alleen maar be vroren wissels en zo? 't Is voor de duizen den forensen te hopen dat de N.S. maat regelen treft om dergelijke noodtoestanden in het vervolg ook naar behoren te kunnen oplossen. FORENS pierre, eerder op de dag had gezegd over de wenselijkheid, dat de O.E.E.S. naast haar streven tot liberalisatie van de Europese handel ook zou werken voor verlaging van de douanetarieven. Minister Beyen zegde zijn steun toe aan een Zwitsers amende ment in deze zin. Ook zei hij, dat het nut tig zou zijn als de O.E.E.S. zich zou ver diepen in de anti-inflatiemaatregelen die in verschillende landen worden genomen en zou streven naar de coördinatie van zulke maatregelen, om te voorkomen, dat deze tegen elkaar in zouden werken. Voorts be val de Nederlandse minister de Amerikaan se voorstellen inzake de landbouwover schotten van de Verenigde Staten in de aandacht van de O.E.E.S. aan. Deze organi satie zou die zeer ongewone voorstellen volgens mr. Beyen moeten bestuderen en methodes moeten zoeken voor samenwer king met de V.S. in dit opzicht, maar zij zou er daarbij ook op moeten letten dat de algemene doelstellingen van de organisatie niet door de Amerikaanse plannen worden doorkruist. De permanente afgevaardigde van Canada naar de OEES zorgde voor een verrassing door aan te kondigen dat Canada in de toekomst splijtbare materialen ter beschik king van andere landen zal kunnen stellen. Hij maakte geen nadere bijzonderheden be kend, maar liet doorschemeren, dat de lan den der OEES voor de materialen in aan merking zullen komen. ADVERTENTIE INBOUW- EN SERVICE-STATION Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 BONN/DUSSELDORP, (DPA'AFP) De Christelijk-sociale-unie, de Beierse zuster partij van Adenauers Christen-democra tische unie, heeft laten weten, dat zij met haar 54 afgevaardigden in de Bondsdag aanspraak maakt op meer vertegenwoor digers in de bondsregering. De Beierse partij, die op het ogenblik drie ministers heeft, wijst er op, dat de afgescheiden vrije democraten (liberalen) met een fractie van zestien afgevaardigden, door vier man in het kabinet wordt vertegenwoordigd. Deze eis van de CSU kan er toe leiden, dat andere partijen in de coalitie met der gelijke aanspraken komen, zoals de Duitse partij, die ook zestien afgevaardigden in de Bondsdag heeft. De CSU wijst ook op de ministers Ober- lander en Kraft, die oorspronkelijk als ver tegenwoordigers van de Vluchtelingen- partij werden benoemd. Sindsdien zijn zij echter met enkele leden van de fractie uit deze partij getreden en lid geworden van de CDU. Het merendeel van de fractie van de Vluchtelingenpartij is in de oppositie ge gaan. De rooms-katholieke Centrumpartij in Noordrijnland-Westfalen heeft de nieuwe sociaal-democratische partij van dat land, Steinhoff, haar medewerking toegezegd. De partij, die over negen zetels beschikt in het parlement in Dusseldorp, zal in de regering de portefeuille van Justitie krijgen. De centrumpartij besloot zich aan te sluiten bij de regering van Steinhoff, die door socialisten en Vrjje democraten is gevormd nadat het Christen-democratische kabinet van Arnold gevallen was, na verzekeringen ontvangen te hebben op het punt van het onderwijs. Zonder de steun van de cen trumpartij beschikte Steinhoff over een meerderheid van twee zetels in de Landdag van de deelstaat. Naar aanleiding van de beschuldiging van de officier van justitie in het proces- Jungschlaeger te Djakarta, Sunarjo, dat de vroegere Nederlandse Militaire Missie in Djakarta heeft deelgenomen aan illegale activiteiten, heeft het A.N.P. het oordeel ge vraagd van het hoofd van de vroegere missie, generaal-majoor A. J. A. Pereira „Het requisitoir van Sunarjo. zoals dit door de Nederlandse pers is gepubliceerd, getuigt naar mijn persoonlijk oordeel van armzalig dilettantisme dat er op gericht is om, alle logica ten spijt, Jungschlaeger hoe dan ook schuldig te kunnen verklaren", zo verklaarde generaal Pereira. Al zou rechter Maen<gkom strakt tot het eindoordeel komen dat de aanklacht volkomen ongegrond is, dan toch zou de ernstige schuldigverklaring van de leiding van de missie door de formele en officiële bewaker van de rechts orde in een democratische staat: de functie die Sunarjo bekleedt, daardoor niet teniet worden gedaan", aldus de generaal. „De Indonesische regering heeft begin 3954 nadat de missie haar taak nagenoeg had beëindigd officieel haar bijzondere waardering en oprechte dank betuigd aan de regering van het Koninkrijk der Neder landen voor de ernst en opoffering waar mee de missig gedurende de periode van drie jaren haar bijdrage heeft geleverd tot de opbouw van de Indonesische strijd krachten. De Indonesische regering heeft verder verklaard met grote voldoening te hebben kunnen constateren, dat het weder zijds begrip tussen de Indonesische strijd krachten en de missie gedurende die perio de is gegroeid tot goede samenwerking. Het Indonesische ministerie van Defensie heeft een drietal plaquettes doen overhan digen. bestemd voor de ministeries van Oorlog en van Marine als erkentelijkheid van de Indonesische strijdkrachten voor het werk van de missie. Kort na deze lof-uitingen werd Jung schlaeger gearresteerd op grond van ver klaringen van een stel Indonesische psy chopaten uit de gevangenis en een aantal doiisitere figuren. In zijn requisitoir zegt Sunarjo onder meer, dat het onderzoek niet is begonnen met Manoch, maar met de Indoeuropeaan Baden, die sinds 1952 dus toen de missie nog in Indonesië wc-kzaam was verkla ringen heeft afgelegd en op wiens arrestatie die van anderen zijn gevolgd. Merkwaar dig genoeg is in die periode de missie nim mer iets van illegaal werk verweten. Ken nelijk is ook de Indonesische regering hier van onkudig gehouden", aldus de generaal. „De vooraanstaande en weldenkende In donesische militaire autoriteiten, die gedu rende drie jaren nauw met de leiding van de missie hebben samengewerkt weten on getwijfeld beter dan Sunarjo het Indonesi sche publiek wenst in te prenten omtrent de gedragingen van de missie. Ik realiseer mij evenwel, dat zij als militair niet in een positie verkeren om hieraan in het open baar uitdrukking te geven, ook al is dit proces in feite niets anders dan een slecht toneelstuk, geschreven, opgevoerd en gere gisseerd door een groep waardeloze indivi duen", aldus generaal Pereira. De Nederlandse Aannemersbond en Pa troonsbond voor de Bouwbedrijven in Ne derland heeft in Amsterdam een vergade ring gehouden. Besproken werd de moge lijkheid om de secundaire arbeidsvoor waarden met drie percent te verhogen. Er werd een motie aangenomen waarin de vergadering als haar mening uitsprak dat de met goedkeuring der overheid tot stand gekomen risicoregelingen een onmisbaar onderdeel zijn van de tot nu toe gebruike lijke prijsvorming bij het aanbestedings stelsel. Hieruit volgt dat verhoging der lonen in de collectieve contracten hetzij recht streeks of door middel van wijziging der secundaire arbeidsvoorwaarden slechts kan worden aanvaard, indien doorberekening in de prijzen mogelijk is. Onder verwijzing naar de stelselmatige opwaartse druk op de lonen in de afge lopen jaren tengevolge van de niet offi ciële loonsverhogingen welke een voort durende ongunstige invloed hebben ge had op de bedrijfsresultaten, verzocht de vergadering het hoofdbestuur niet mede te werken aan enige afwijking naar letter of geest van dit beginsel en hiertegen zo no dig met alle beschikbare middelen ten krachtigste stelling te nemen. Ook de Nederlandse Katholieke Aanne mers- en Patroonsbond heeft een spoed eisende algemene vergadering gehouden over de verruiming van de secundaire ar beidsvoorwaarden in het bouwbedrijf. Ten aanzien van de voorwaarde van de re gering dat deze verbetering niet zou mo gen leiden tot een prijsverhoging is het hoofdbestuur van de Nederlandse Katho lieke Aannemers- en Patroonsbond van oordeel, dat deze drie pereent moet worden toegestaan en dat men zich achter de hui dige stabilisatiepolitiek van de regering, die geen uitzonderingspositie voor de bouwvakken wenst te scheppen, zou moe ten stellen. Met 272 stemmen voor en 128 tegen heb ben de katholieke aannemers en patroons zich uitgesproken voor de toegestane ver betering van maximaal drie percent. Dat zou dan hierop neerkomen dat de resulta ten van het gezamenlijk overleg tussen vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemerszijde in de bouwvakken, voor wat de katholieke patroons betreft, kunnen worden verwezenlijkt. Het resultaat van dit overleg was, dat aan het college van rijksbemiddelaars zal worden verzocht, een zodanige verhoging van de vakantiebonwaarde per 5 maart bindend vast te stellen, dat daardoor van 1 januari j.l. af een verlenging van de bouwvakvakantie met twee dagen zou worden verwezenlijkt en dat de vakantie toeslag met ongeveer 35 uur zou worden verhoogd. Een groep van politiek-daklozen, voort komende uit kringen van de vredesbe weging de Derde Weg, Kerk en Vrede, A.N.V.A., wereldfederalisten e.d, heeft zich gedurende de laatste maanden bezig ge houden met de vraag op welke wijze de stem van het pacifisme, niet alleen als uiting van zedelijke verontrusting, doch geruggesteund door een radicaal socialis tische politiek, in het parlement gehoord kan doen worden. Deze groep meent te beschikken over de grote visie, waaraan het in heel Europa zo hopeloos ontbreekt, en wenst angst te vervangen door vertrouwen en verdeeld heid door samenwerking, wat heilzame ge volgen voor de gehele mensheid zal hebben. Pogingen van de Socialistische Unie tot een gesprek hierover te komen, mislukten volledig, omdat deze partij dit botweg weigerde. Besprekingen met de voorzitter en een bestuurslid van de P. v. d. A. leidden er toe, dat ons voorstel om voor de komende ver kiezingen een lid van de P. v. d. A. waar van genoegzaam bekend is, dat hij onze ideeën aanhangt op een verkiesbare plaats op de kiezerslijst te zetten en daarnaast een door ons aan te wijzen persoon op een niet verkiesbare plaats, zodat deze alleen met voorkeursstemmen zou kunnen worden gekozen, door bestuur en Partijraad van de P. v. d. A. werd behandeld. Het voorstel werd echter niet aangenomen, omdat men meent dat het medewerken van een man als ds. Buskes aan „Het Vrije Volk" vol doende bewijst dat het hebben van een afwijkend standpunt binnen de P. v. d. A. mogelijk is. Men acht het echter weinig zinvol, dat zulk een figuur lid van de Kamerfractie zou zijn, om bij voorkomende gelegenheden van zijn afwijkend stand punt te getuigen. Het daklozenberaad be treurt deze beslissing, omdat hier een mo gelijkheid tot verbetering van de demo cratie, door het tot gelding brengen van minderheidsstandpunten, principieel wordt verworpen. Het heeft zich opnieuw beraden en is tot de conclusie gekomen voor de komende verkiezing geen advies omtrent de stem ming uit te brengen: voorts heeft het een centraal actie-comité ingesteld, dat tot taak heeft te onderzoeken, welke mogelijkheden zich voor de toekomst voordoen. Het te verwezenlijken programma, dat zeer glo baal is op gesteld bevat onder meer: Federale wereldregering, strijd tegen iedere vorm van kolonialisme en imperia lisme, overleg inplaats van intimidatie, ont wapening, samenwerking met onderont wikkelde gebieden, uittreden uit het Atlan tisch Pact, omzetting van het leg^r in dienst aan de gemeenschap voor vrouwen en mannen met als eerste doel sociale zorg en woningbouw, bevordering van econo mische gelijkheid, terugdringing van de verzuiling door overleg, verbetering van het onderwijs over de gehele linie, schep pen van gelijke levenskansen voor iedere Nederlander, sociale en economische demo cratie. Het comité bestaat uit ir. H. J. v. Steenis, Franz Schubertstraat 47, Utrecht, voor zitter, ir. P. Schut, Balistraat 29, Amers foort, secretaris; W. Koopman, Vosmaer- laan 3, Hilversum. BONN (DPA) rri.ne onderhandelingen tussen West-Duitsland en de westelijke mogendheden over het geschil om de le- geringskosten voor de troepen der weste lijke mogendheden in West-Duitsland zijn uitgesteld. De Westduitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, prof. Hallstein, die West-Duitsland bij de besprekingen zou vertegenwoordigen, is onverwacht naar Parijs vertrokken en zal pas na zijn terug keer weer ter beschikking staan. Een nieu we datum voor de onderhandelingen is nog niet vastgesteld. Volgens een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken zal Hallstein in Parijs de bijeen komst van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking bijwonen. Aanvankelijk zou vice-kanselier Blücher dit doen. Blücher heeft echter wegens de gespannen politieke situatie op binnen lands gebied de bondsrepubliek niet willen verlaten. De hoofdbesturenvergadering van de Ne derlandse Vakcentrale, die in Utrecht is ge houden. heeft zich onder meer beraden om trent de realisering van de vrijere loon vorming en problemen, die zioh daarbij zullen voordoen. Na een uitvoerige gedachtenwisseling werd een resolutie aanvaard, waarin de hoofdbesturenvergadering haar teleurstel ling uitspreekt over de naar haar mening te geringe mate van differentiatie, welke de regering zich voorstelt toe te staan. Er wordt een beroep gedaan op regering en parlement om alsnog te besluiten een rui mere differentiatiemogelijkheid toe te staan, welke het mogelijk maakt om ten volle rekening te doen houden met de eco nomische mogelijkheden. Vervlgens heeft doe hoofdbesturenverga dering de hoofdlijnen aangegeven, waar langs de verwezenlijking van de opvattin gen der Nederlandse Vakcentrale met be trekking tot de loonpolitiek zich dient te voltrekken. Het door de overheid vast te stellen sociaal verantwoord minimumloon, de loonvloer, dient ongeveer samen te val len met de huidige loonrichtlijn voor onge schoolden in de laagste gemeenteklasse. Daarboven dient de loonvorming in het al gemeen vrij te zijn in die zin, dat werk gevers cn werknemers in onderlig overleg bevoegd moeten zijn de lonen en arbeids voorwaarden vast te stellen. Echter kunnen zich omstandigheden voordoen, zo wordt erkend, welke op grond van het algemeen belang, dat in het geding is, het stellen van een loonplafond eisen. In zulke geval len dient de overheid daartoe over te gaan, zij het in die zin, dat de bepaling van een dergelijk plafond steeds bedrijfstakgewijze dient te geschieden en wel aan de hand van factoren, welke de situatie in de be treffende bedrijfstak bepalen. Verder besprak de vergadering de nood zaak tot een spoedige invoering van een vrijere loonvorming te komen. Gewaar schuwd werd tegen „het steunverlenen aan zogenaamde directe en spontane ac ties. welke alle zonder uitzondering op touw gezet worden door speciaal voor dit doel opgeleide communistische agiatoren en waarmede slechts beoogd wordt het stichten van onrust en verwarring". Tegen degenen, die deze waarschuwing in de wind slaan, zullen krachtig sancties worden on dernomen, zo werd ter vergadering mede gedeeld. ADVERTENTIE S IÈN 3 Roxy .Rook Redenen: Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige melange Volgens het Braziliaanse blad „Ultima Hora" heeft majoor Veloso, die de leiding heeft van een aantal rebellen der Brazili aanse luchtmacht in het moeilijk toe gankelijke noordelijke deel van het land, gedreigd elf soldaten, die hij gevangen houdt, te zullen „opofferen" als het vlieg veld van Jacaraecanga dat de opstande lingen bezet hebben, gebombardeerd zou worden. De elf militairen, die geweigerd hebben zich bij de opstandelingen aan te sluiten, zouden worden vastgebonden op die punten van het vliegveld, die het meeste van een bombardement te lijden zouden hebben. Uit Belo Horizonte wordt verno men, dat vier officieren van de luchtmacht gearresteerd zijn omdat zij weigeren tegen de rebellen te vechten.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9