Huwelijksgift tot tienduizend gulden vrij van successierecht RAI personenauto s IN DE WERELDPOLITIEK Stalen torens van Babel Agenda voor Haarlem Britse politiek in het Midden- Oosten heeft gefaald w., TWEEDE KAMER Talrijke amendementen op nieuwe Successiewet fn Adenauer wil NAVO ook politiek laten bepalen Ontslag van Glubb betekent een zege voor het Amerikaanse standpunt Tegen hoest en verkoudheid Splitsing der Westduitse liberalen bezegeld Twee jaar geëist wegens schaking van minderjarige Gemeenschappelijk beleid in de koude oorlog bepleit „Cantuta"-vlot door vissersboot opgespoord Kerkelijk Nieuws Stevenson over rassenvraagstuk Selectie-avond van „d'Oprechte amateur" A I i-/ U A A A '956 Van onze parlementaire redacteur) Vrijdagmiddag heeft de Tweede Kamer zich bezig gehouden met amenderingsvoor- stellen op het ontwerp tot wijziging van de wet op de Successiebelasting. Staatssecre taris dr. Van den Berge moest bij herha ling het been stijf houden om te voorko men, dat er behalve de 10 miljoen gulden, die het aanhangige voorstel zal kosten, nog eens 30 miljoen minder in de schatkist zou vloeien. Bij het begin van de vergadering verwierp met 46 tegen 23 stemme: de Ka mer een amendement van mr. Van Leeu wen (VVD), dat ten doel had vergunnin gen en aanspraken, welke niet tot de boe del behoren, buiten de heffing van het successierecht te houden. Met de KVP en de PvdA stemden ook de communisten tegen. Wat is het verschil tussen belegging in polissen of in effecten, riep mr. Van Leeuwen (WD), nadat hij vergeefs ge poogd had de staatssecretaris te bewegen levensverzekeringspolissen door een vader gefinancierd, maar op naam van een kind gesteld, vrij te stellen van successiebe lasting. Volgens het ontworpen artikel 19 worden als pleegkinderen aangemerkt zij, die tij dens hun minderjarigheid gedurende ten minste vijf jaar uitsluitend door de erflater of schenker als een eigen kind zijn onder houden en opgevoed. Bij een eigen kind zijn de banden met de ouders definitief en zo ook bij een geadopteerd kind, maar met een pleegkind is het anders gesteld. Daar ligt ook juridisch de verhouding anders en daarom achtte de staatssecretaris het juist pleegkinderen ten opzichte van toepassing van de wet zoals niet gelijk te stellen met kinderen, maar wel met kleinkinderen. Van belang was dat de staatssecretaris een voorstel van mr. Van Leeuwen over nam om, indien een kind dat in het hu welijk treedt, van de ouders een huwe- lijksgift kr.jgt, tot een bedrag van f 10.000 (tot dusverre was het f 5000) van schen kingsrecht vrij te stellen. De bepaling dat hetgeen binnen 2 jaren vóór zijn overlijden is geschonken door een erflater, belastbaar is, wijzigde de Kamer ingevolge een amendement-Van de Wete ring (CH). Zij bracht namelijk die termijn van 2 jaar tot 180 dagen terug, ondanks ADVERTENTIE s;:pï' KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 p H t I. I P S ROXANE ZATERDAG 3 MAART Minerva: „Mensen zoals jij en ik", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De klokkenluider van de Notre Dame", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouw van Rome", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Angst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het meisje van de rivier", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rnxy: „Het spinneweb", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „To catch a thief", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het recht om geboren te worden", 18 jaar, 7 en 9/15 uur. Stadsschouwburg: 8 uur, Het Rot terdams Toneel geeft een voorstelling van „Het eeuwig misverstand". Krelagehuis: 105 en 711 uur, Voorjaarsbeurs voor de Vrouw. ZONDAG 4 MAART Minerva: „Mensen zoals jij en ik", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De klokken luider van de Notre Dame", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouw van Rome", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Studio: „Angst", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het meisje van de rivier", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het spinneweb", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „To catch a thief", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het recht om geboren te worden", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 8 uur. Het Rotterdams toneel geeft een uitvoering van „Het eeuwig misverstand". Krelagehuis: 15 uur en 711 uur, Voorjaarsbeurs voor de vrouw. Gebouw Cultura: 10.30 uur Wijdings morgen van de Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia". Spreker de heer S. Lubiensky, Gebouw Bakenessergracht 63: 10.30 uur, Wij- dingsdienst van het Rozekruisersgenoot- schap. Dorpskerk, Spaarndam: 19.30 uur, Bijzon dere dienst ds. A. van de Most spreekt over: „Een gestoorde maaltijd", kerkoor o. 1. v. mejuffrouw W. van Eldik. MAANDAG 5 MAART Minerva: „Onvergetelijke melodie", alle 'eeft., 8.15 uur. Palace: „De klokkenluider van de Notre Dame", 18 jaar, 1.45. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouw van Rome", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Angst", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur, Lido: „Het meisje van de rivier", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „The crimson pirate", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „To catch a thief", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het recht om geboren te worden", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 8 uur: De Ne derlandse Comedie geeft een opvoering van „De keizer van Amerika". Begijnhofkapel: 8 uur. Interkerkelijke samenkomst. Zang- dienst van 7.30 uur af. ernstige tegenkanting door de staatssecre taris. Met 49 tegen 24 stemmen ging het amendement er door; alleen de PvdA stem de tegen. Dr. Lucas (KVP) verdedigde een amen dement ter verlaging van het tarief bij vererving tussen echtgenoten onderling en van ouders op kinderen. Eigenlijk zou hij het verantwoord achten als hier het suc cessierecht geheel kwam te vervallen. Zo ver wilde hij nu niet gaan, maar wel acht te hij het juist althans het tarief te ver lagen, mede als men rekening houdt met de waardevermindering, die het geld heeft ondergaan. De heer Hofstra (PvdA) be streed de stelling van dr. Lucas, dat de suc cessiebelasting een last op het loon van de erflater zou zijn. Voorop moet staan, dat men de kinderen door de opvoeding een goede start voor hun leven geeft, niet dat men hun bezit verschaft. Als zij dat er ook nog bij krijgen is het niet onredelijk dat er belasting wordt geheven op de over dracht van vermogen aan kinderen, die toch al, doordat zij vermogende ouders hadden, in gunstiger omstandigheden ver keren dan anderen. Dinsdag zal de staatssecretaris ant woorden. Arbeidsgemeenschapopgericht BONN (DPA./Reuter) De splitsing van de Bondsdagfractie der liberale vrije democratische partij is officieel bezegeld. De zestien liberale afgevaardigden, die na de val van de christen-democratische pre mier van Noordrijnland-Westfalen uit de liberale fractie in de Bondsdag traden, heb ben onder de naam „Arbeidsgemeenschap van vrije democraten" een nieuwe fractie gesticht. Het is nog niet bekend, of zij ook een nieuwe partij zullen oprichten. Voor zitter van de nieuwe fractie is de vice- voorzitter van de Bondsdag, dr. Schneider. Zijn plaatsvervanger als fractieleider is de afgevaardigde Hasso von Manteuffel. Bondskanselier Adenauer heeft ver klaard, dat hij hoopt op een vergelijk tus sen de vrije democratische partij en de „rebellen". Spijtbetuiging De nieuwe socialistische minister-presi dent van Noordrijnland-Westfalen, Stein- 'noff, heeft aan de Joodse gemeenschap te Dussseldorp telegrafisch zijn spijt betuigd voor de ontwijding van de synagoge. On bekenden hebben in de synagoge verschil lende kostbaarheden en gewijde artikelen gestolen tot een waarde van naar schat ting 12.000 mark. De plundering volgde kort na de vorming van de nieuwe re gering, waarin een aantal vrije democraten zitting heeft, die ervan beschuldigd zijn ex-nazis dan wel neo-nazis te zijn. Tegen de 35-jarige kobpmah Derk K. té Meppel, d:ie voor de arrondissementsrecht bank te Assen terecht stond, is twee jaar gevangenisstraf geëist wegens het onttrek ken van een minderjarig meisje aan het wettelijk over haar gestelde gezag, subsi diair schaking. K. onderhield ruim een jaar betrekkin gen met het meisje. De ouders wisten van niets en de dochter durfde van de verhou ding met K. niets te vertellen. Op 19 no vember 1955 was hij er met het meisje van door gegaan, eerst naar Beekbergen en toen naar Amsterdam, waar K. en het meisje werden aangehouden. De rechtbank doet op 16 maart uitspraak. ADVERTEN't IE Amsterdam 23 februari 4 maart 36® tentoonstelling kampeerwagens, toebehoren e.d. Geopend mn .0-17 - .9.30-22.30 W. rondopen ,0-18 - 'nc/ BONN (United Press). - Bondskanselier Adenauer heeft tegenover een groep jour nalisten de stelling verdedigd, dat de Noordatlantische Verdragsorganisatie moet worden uitgebreid tot een „politiek instru ment voor de vrije wereld, dat een één vormige verdediging tegen de koude oor log der Sovjet Unie mogelijk maakt, of beter nog Sovjet Russische koude-oorïogs- manoeuvres voorkomt". Adenauer zei, dat er NAVO-landen zijn, die deze gedachte verwerpen, doch hij acht haar een nood zakelijkheid op grond van het Atlantisch handvest. Op dezelfde wijze, als waarop jaren ge leden de NAVO werd opgericht als bol werk tegen de Sovjets in geval van een „hete" oorlog, moet zij nu een politiek werktuig van de vrije wereld worden in de koude oorlog. De bondskanselier acht het juiste ogenblik daarvoor gekomen, daar weliswaar een werkelijke oorlog niet nabij schijnt te zijn, doch de Sovjet-Unie blijkbaar haar inspanning in de koude oorlog wil opvoeren. Een dergelijke gemeenschappelijke poli tiek acht Adenauer des te noodzakelijker, gezien de verschillen in politiek tussen de Westelijke landen, als het om de Sovjet- Unie gaat. Eisenhower heeft Boelganin's eerste voorstellen omgaand afgewezen, Groot-Brittannië nodigt terzelfder tijd de Russische leiders uit en Frankrijk kondigt aan dat het het opgezegde Frans-Russische vriendschapsverdrag (tegen Duitsland) nog van kracht acht. „Dat kan men toch niet goed een gemeenschappelijke NAVO-poli- tiek noemen, aldus Adenauer, die ook wees op de uiteenlopende opvattingen jegens het Midden-Oosten. De Amerikaanse vissersboot „Rehoboth" heeft ver uit de kust van Peru het vlot „Cantuta" met zijn vijf opvarenden gevon den. De marconist van het vlot verzocht enige dagen geleden om hulp, hoewel er in die radioboodschap uitdrukkelijk bij vermeld werd, dat het hier geen S.O.S. be trof. De „Cantuta" zo genoemd naar een bloempje, dat volgens de Indianen geluk brengt vertrok vorig jaar december uit de havenplaats Talara in Peru om via de Humboldtstroming naar Polynesië te drij ven, vanwaar de vijfkoppige bemanning, waaronder een 30-jarige Indiaanse en de Nederlander Andries Rost, naar Australië wilde komen. Zij wilden de beroemde Kon- Tiki-expeditie van de Noorse geleerde en ontdekkingsreiziger Thor Heyerdahl even aren. Het vrouwelijke bemanningslid werd kort na het vertrek ziek, maar herstelde weer. Volgens latere radioboodschappen, die door amateurs werden opgevangen, zou Rost ziek geworden zijn en medische hulp nodig hebben. (U.P.) Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Aangenomen naar Rouveen: M. van Dooren te Musselkanaal. Evang. Luth. kerk Beroepen te Doesburg-Doetinchem: A. Nierop, prop. te 's-Gravenhage. MINNEAPOLIS (V.S.) (United Press) De conservatieve kandidaat voor het pre sidentschap Adlai E. Stevenson heeft in een rede in de universiteit van Minnesota gesproken over het neger-vraagstuk en daarbij opgemerkt, dat men, „voor wij een steen op Alabama werpen", eerst de vraag moet stellen wat de positie der negers is in de gemeenschap buiten de zuidelijke staten. „Het is onmiskenbaar zeer verontrus tend, wanneer een meisje in Alabama door de gewelddadigheid van het publiek van haar grondwettelijke rechten wordt afge houden", aldus Stevenson, maar rassen discriminatie is „nog altijd een dagelijkse belevenis voor de grote meerderheid der negers" buiten de zuidelijke staten. Geesten en harten moeten zich veran deren, aldus Stevenson, die zeide dat het beste in de mensen nodig is om de negers de volle hun toekomende plaats in de Amerikaanse samenleving te verschaffen. Stevenson verklaarde, dat Amerika trots kan zijn op de verbetering in de positie van minderheden in de laatste twintig of dertig jaar. „Doch deze vooruitgang zelf brengt een nieuwe bedreiging voor de na leving van de grondwet met zich mede". Er zijn mislukkingen geweest, aldus Ste venson, doch er zijn tekenen die erop wij zen dat de koers, die wij hebben ingesla gen tot succes leidt dat wij erin slagen de harten en geesten der mensen te ver anderen, zo goed als de wetten, waaronder zij zo lang geleefd hebben. De eerste selectie-avond, welke door de stichting ,,d' Oprechte amateur" vrijdag avond in „De Leeuwerik" was belegd demonstreerde wel duidelijk dat er in Kennemerland een bloeiende afdeling kan ontstaan. De belangstelling van de zijde der deelnemers en het publiek was groot. Voorzitter L. van Kuijk kon dan ook met trots gewagen van het feit, dat men niet met twee selectieavonden zal kunnen vol staan, maar dat een derde nodig is gewor den. Het peil van het gepresteerde op de eerste selectieavond lag niet hoog, maar was wel bevredigend. Mr. Harm Smedes, voorzitter der Stichting, voorzitter ook van de jury, die zich met het uitkiezen der beste solisten had belast, legde in zijn woord tot slot vooral de nadruk op de zelfwerkzaamheid, die tot mooie resul taten kan leiden, wanneer de amateurs zich inzetten om hun liefhebberij zo goed mogelijk te beoefenen. Die zelfwerkzaam heid is in een tijd van vervlakking hard nodig. Ze Vormt" een 'tegenwicht tegen het massale en passieve karakter van de tegenwoordige vrije tijdsbesteding. Ze maakt, dat we ons bewust worden van wat er nog aan culturele waarden aanwezig is en de ontwikkeling van de cultuur van binnen uit. Hij gaf op het optreden van ieder der deelnemers een opbouwend com mentaar en beperkte deze selectie-avond dus niet tot haar eigen strikte doel, maar zorgde voor een wijder en sympathieke strekking, overeenkomstig zijn kennelijke belangstelling voor al wat leeft en aan dacht, liefde ook, verdient onder de ama teurbeoefenaars van zang, voordracht, muziek en toneel. (Van onze correspondent in Londen) HET ONTSLAG VAN Glubb Pasja, de half-legendarische Britse aanvoerder van het Arabisch Legioen, betekent niet minder dan de ineenstorting van de Britse politiek in het Midden-Oosten. Het laatste steunpunt van die politiek, Jordanië, een Britse schepping, die zwaar door de Britten werd gesubsidieerd, is weggevallen. Ondanks alles heeft Groot-Brittannië, dat de Arabieren steeds wist te paaien, op het ver keerde paard gewed en het tenslotte ook in dat land tegen het van buiten af aan gewakkerde nationalisme moeten afleggen. Over de gevolgen van Glubb Pasja's heengaan maakt men zich in Londen hoogst bezorgd. Al was Glubb een vyand van Israel, hij oefende toch matigende invloed uit, vooral omdat hij op-en-top militair was en het maken van de politiek aan Amman en Londen overliet. Men vreest, dat het Arabische Legioen een aggressiever karakter zal krijgen, hetgeen weinig goeds voor Israel voorspelt. Het bericht van Glubb's ontslag veroor zaakte in politieke kringen in Londen een schok. Zodra het nieuws bekend werd, ont bood Sir Anthony Eden de stafchefs, de ministers die aan het hoofd staan van de militaire departementen en de onder-mi- nister van Buitenlandse Zaken naar Dow ning Street. Onmiddellijk werd contact ge zocht met Selwyn Lloyd, de minister van Buitenlandse Zaken, die zich, toen de ge beurtenis in Amman bekend werd, voor zijn bezoek aan kolonel Nasser in Cairo bevond. Een pikante en weinig benijdens waardige positie voor een Britse staatsman. Ongelukkig Groot-Brittannië is ongelukkig gevaren met zijn ijveren voor het Bagdad-pact, dat zoveel verwarring in de Arabische wereld heeft gesticht en een voorwendsel voor de Russen vormde om tussen beide te komen. De Amerikanen beschuldigen de Britten er van dat hun deskundigheid inzake het Midden-Oosten veel te wensen overlaat. Londen stelt daar tegenover dat het Bag dad-pact geen zuiver militair pact is en dat juist Groot-Brittannië altijd de nadruk heeft gelegd op de economische hulpver lening, waarin het pact voorziet. De Jor daanse regering heeft zich oorspronkelijk zelf ten gunste van het pact uitgesproken. Dat kan Londen niet verweten worden. Halfslachtig Tot nu toe heeft Groot-Brittannië in het Midden-Oosten altijd de kool en de geit willen sparen. De laatste tijd was Londen geneigd eerder Israel voor het hoofd te stoten, dan de vriendschap van de Ara bieren te verspelen. De Arabische landen zijn nu een maal van het allergrootste be lang voor de Westelijke defensie in het Midden-Oosten. De halfslachtige Britse politiek heeft tot een ineenstorting gevoerd. Capitulatie na capitulatie Palestina, Abadan, Soedan, Suez heeft het in aanzien verzwakte Groot-Brittannië zonder een enkele be trouwbare bondgenoot onder de Arabische staten gelaten. Het ontslag van Glubb Pasja betekent zo goed als zeker dat Jordanië zich nau wer aaneen zal sluiten bij het Arabische blok onder leiding van Nasser, waarbij het rijkelijk over dollars beschikkende Saoedi- De naargeestige handigheid, waarmede het universiteitscuratorium in Alabama, Verenigde Staten, erin geslaagd is de negerstudente Lucy van de colleges uit te sluiten zonder in conflict te komen met de federale wet geving, zou de veronderstelling kunnen rechtvaardigen dat men in de zuidelijke staten van Amerika moreel nog niet toe is aan het beschavings peil, dat in de Amerikaanse wetgeving wordt geacht het gemeengoed van alle Amerikanen te zijn. Dat is een ontmoedigende conclusie, aangezien zij betekent dat de gelijkberechtiging van de kleurlingen in Amerika slechts een formaliteit is, die niet wordt geschraagd door de overtuiging. Maar tegelijkertijd kan er de veel optimistischer overweging uit worden geput, dat de wetgever in Amerika althans tracht dat moreel te verheffen door progressieve, op de werkelijke situatie vooruitlopende wetten te maken en toe te passen. Dit is een geheel andere toestand dan bijvoorbeeld die in Zuid-Afrika, waar het ongeveer omgekeerd is: daar immers tracht de wetgever een in het land groeien de morele verantwoordelijkheid ten op zichte der gekleurde rassen te beteugelen, te beknotten en te negeren. Natuurlijk kan men de problemen der rassenscheiding in Amerika en in Zuid- Afrika niet met elkander vergelijken, be halve in algemene termen. De toestanden zijn geheel verschillend, de moeilijkheden zijn van ander kaliber en karakter. Doch die algemene termen maken de hoofd kwestie duidelijk genoeg: ras en huids kleur hebben hun onderscheidende beteke nis in het menselijke verkeer verloren en tegelijk met de groeiende bewustwording van menselijke waardigheid bij de kleur lingen is de zelfverzekerde superioriteit bij de blanken in een hevige innerlijke crisis geraakt. Wat zich in de zuidelijke staten aan bit tere anti-negermentaliteit demonstreert, zijn de resten van de westeuropese kolo nisten-gedachte, die de Europeanen inder tijd tot hun ontzagwekkende prestaties heeft gebracht. Die mentaliteit was in ver gane eeuwen een inspiratieve kracht, zon der welke de tijdeigen ontwikkeling van scheepvaartverkeer, exploratie en wereld economie nooit tot een dergelijke wasdom zou zijn gekomen. Het zou onredelijk zijn onze voorvaderen te verwijten, dat zij bij hun kolonisatie niet hebben bedacht dat hun taak tot verbreiding van het westelijke genie eens een vrijwillig einde zou moeten nemen. Wat hun ook te verwijten valt aan onmenselijkheid, die ook voor die tijd even immoreel was als zij voor onze tijd zou zijn het algemene motief voor beschul digingen te zoeken in de kolonisatie-op- zich zou even onredelijk als dom zijn. De koloniserende volken hadden een histo rische taak, en de bewustwording der ge koloniseerde volken is voortgekomen uit het nuchtere feit der kolonisatie zelf. Maar nu, in 1956, zijn wij verder. Wij hebben de universele menselijke waardig heid ontdekt en de zowel door religie als politiek erkende gelijkheid van de rassen tot een algemene overtuiging zien groeien. De consequentie daarvan in de onderschei dene brandpunten van rassentegenstel lingen is gevarieerd. De praktische pro blemen zijn uiteenlopend en dikwijls onop losbaar. Maar of men nu een neger in Ala bama door een handige ontduiking der wet van zijn rechten berooft, of een heel volks deel in Zuid-Afrika door machtsmisbruik collectief in een rechteloze positie stelt dat doet niets af aan het feit van de mo rele overtreding ener algemeen erkende humane regel. De neiging tot discriminatie der niet- blanken komt echter niet altijd en overal tot uitdrukking in een gewelddadige onder drukking. Daarvoor is de westerse be schaving tezeer gebonden aan het principe van de geordende samenleving onder de regelen van de jurisdictie. Zij heeft zich in de loop der eeuwen ontworsteld aan de mentaliteit der slavenjagers en zweep- knechten. Doch niet geheel en al is de mis kenning van de waarde der gekleurde ras sen uitgewist. In de lagen van het onder bewustzijn leeft bij het blanke ras een zeker misprijzen ten aanzien van de ge kleurde volken, dat zich uiten kan in veler lei vormen. Niet altijd positief zelfs vaak ook in een verachtelijk negeren, in een standvastige weigering tot belangstel ling in een onbewuste superioriteit in den ken en doen. Deze houding leeft zelfs bij volken, die geen koloniën hebben en nooit hebben gehad. Zij is een westerse karakter trek, misschien steunend op de herinnering aan onze technische prestaties, aan onze kunst uit de Gouden Eeuw, aan onze blan ke opperheerschappij over de ganse aarde. Deze tegenstelling tussen blank en ge kleurd kan niet door wetten worden uitge roeid en door stakingen of demonstraties worden verzacht. Zij is er en zij zal een langdurig proces van geestelijke groei no dig hebben, om geheel te verdwijnen. De verscherping der tegenstelling kan tot uit barstingen leiden; zij zou misschien in Afrika eens een zwarte revolutie kunnen teweeg brengen, die het zwaartepunt der tegenstelling verlegd naar de andere kant en een gekleurd superioriteitsgevoel in de plaats van de blanke zelfverzekerdheid zou kunnen scheppen, waarmee het probleem niet zou zijn opgelost. Merkwaardig is, dat de grens van de blanke laatdunkendheid ten opzichte van andere rassen reeds in Europa schijnt te liggen. De west-Euro peanen tot aan de Poolse en Hongaarse vlakten hebben een gevoel van meerwaar digheid ten opzichte van de oost-Euro peanen en de Europese Aziaten. Hoezeer ook de politieke tegenstellingen de verhou dingen aan weerskanten van deze grens verscherpen, de rassentegenstelling lijkt de kern te zijn van alles, wat hen gescheiden houdt en op voet van oorlog doet ver keren. Dit betekent een onderwaardering door de Westerling van de oostelijke cultuur. Het betekent een verachting van de volks waarden en menselijke prestaties en een onaantastbare overtuiging van eigen sup- prematie. Het zou kunnen zijn dat zelfs de Amerikaans-Russische tegenstelling haar diepste oorzaak in deze scheidings factor vindt. Als dat zo is, zou de reactie van de oostelijke volken op het gevoel van verachting en afkeer, dat hun uit het wes ten tegenwaait, volkomen averechts zijn. Want zij spannen zich in onder leiding van de technische grootmeesters uit Rus land om het westerse peil van tech nische potentie te evenaren en voorbij te streven. Zij spannen zich dus in om de louter materialistisch ingestelde westelijke superioriteit tot de hunne te maken, waar bij zij hun eigen karakteristiek-culturele instelling verwaarlozen en zelfs verminken. Zo is het rassenprobleem terug te bren gen tot een bittere materialistische rivali teit, waarvan de culturen der ganse wereld schade lijden. De oude Chinese cultuur, vele malen indrukwekkender dan welke westerse ook, is thans bezig te verdwijnen onder een verpletterende laag staal en be ton, oorlogsmateriaal en zware industrie producten, gevolg van de westerse uit daging en miskenning. De Russische cul tuur heeft generaties lang geleden onder de opgezweepte productie-hartstochten van materialistische leiders, die het westen wil den verslaan op het gebied van de econo mie en de techniek. Japan heeft zelfs zijn nationale bestaan opgeofferd aan een oor logsinspanning, die alle sporen van cultu reel leven in een politiestaat deden ver dwijnen. Het is alsof de blanke westerling, hoog gezeten op zijn toren van staal, de hele wereld tot een razernij van technische in spanning heeft opgezweept en nu om zich heen de andere stalen torens ziet ver rijzen, als moderne torens van Babel, monumenten van hoogmoed en naijver. Hoe zwaar is nu de strijd, die de cultuur mens te vechten heeft in alle landen en alle rassen der wereld. Zijn strijd gaat om het behoud van de ondergrond aller be schavingen, de adeldom van een integere en weldenkende menselijke geest. Mis schien zijn dergelijke cultuurmensen al reeds talrijker in andere rassen dan het blanke. Want hij, de Westerling, heeft zo zeer zijn handen en gedachten vol aan het overstelpende probleem der technische ont wikkeling, dat. hij zijn eigen, westerse, on schatbare cultuur nog slechts in musea ontmoet. De balans in de atoomwapenen bewijst, dat de stalen torens van Babel door ieder ras kunnen worden gebouwd. Aangezien het koloniale tijdperk voorbij is, heeft de westerse cultuur opgehouden superieur te zijn. Een algemene kennisneming van el kanders waarden is de enige weg, die nog is overgebleven voor het culturele verkeer tussen de volken. Van superioriteit kan geen sprake meer zijn slechts van wederzijdse eerbied en belangstelling, wil men de rassenkwestie voorgoed oplossen. En nu het Westen schijnt vastgeketend aan een politiek van angstvallige afkeer of hoogstens neerbuigende hulpvaardigheid tegenover andere rassen en volken, die in andere politieke en culturele sferen leven, en zijn materiële inspanningen voorname lijk op bewapening concentreert, komt daar de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, met een vrijmoedige en oorspronkelijke critiek op deze Westelijke negativiteit. Een Europees geluid dat nieuwe moéd geeft en een doorbraak van betere, vruchtbaarder visie lijkt aan te kondigen. „Hebben wij in het Westen niets te zeg gen op het punt van vrede? Hebben wij inzake ontwapening niets te bieden?" Dat zijn in dit tijdsbestek moedige vragen, die de sluimerende cultuurmens doen vermoe den onder de oppervlakte van het Euro pese leven. De Europese cultuurmens, kruipend waar hij niet gaan kan maar altijd levend en een voorbeeld voor de wereld, ook al schijnt deze wereld te zijn ingekapseld in een pantser van militair denken. Arabië als nieuwe geldschieter optreedt. Dat de Britten sinds de oorlog Jordanië 75 miljoen pond sterling aan leningen en steun hebben verschaft en nog twee maan den geleden de subsidie voor het Arabisch Legioen hebben verhoogd, speelt blijkbaar in Amman geen rol meer. Men heeft ken nelijk genoeg van de Britten. Nu de Arabieren Groot-Brittannië de bons hebben gegeven, is het niet onmoge lijk dat de Britten in de toekomst Israel als bolwerk van het Westen ondubbel zinnig zullen gaan steunen. Al zal Londen waarschijnlijk eerst proberen verdere toe spitsing van het Oost-West conflict in het Midden-Oosten te voorkomen. Vrijgemaakt AMMAN/CAIRO (AFP/Reuter) In een oproep tot de leden van het Arabisch Le gioen heeft koning Hoessein van Jordanië verklaard dat de maatregelen noodzakelijk waren in het belang van het Legioen en van het land. De koning ontving honder den telegrammen met gelukwensen van politieke leiders en hoge persoonlijkheden uit Jordanië en andere Arabische landen. Dr. Raif Bellama, een plaatsvervangend secretaris-generaal van de Arabische Liga, heeft in Cairo verklaard, dat het ontslag van de Britten het (Jordaanse) Arabische Legioen vrij gemaakt heeft van buiten landse invloed. De overdracht van het be vel aan Jordaanse onderdanen zal Jor danië in staat stellen om zijn taak ten aan zien van „het Israëlische gevaar" ten volle te vervullen. Het Arabische Legioen zal nu ook beter kunnen samenwerken met de legers van andere Arabische landen. In Egyptische en andere Arabische kringen te Cairo werd het nieuws van Glubbs ont slag toegejuicht. Ook de Syrische president, die zich in Egypte bevindt, ontving het nieuws met geestdrift, zo wordt gemeld. In Amman trokken vrijdag duizenden demonstranten door de straten. Men maak te Glubb luidkeels uit als verrader. Koning Hoessein, die de demonstranten toesprak, zei onder meer: „Dit is een heilige dag. Onze beweging is geslaagd met Allahs wil. Ik hoop, dat Allah ons zal helpen bij het herkrijgen van onze gestolen rechten en bij ons gezamenlijk werk, om onverdeeld de natie te dienen". De demonstranten eisten dat de Arabische landen Jordanië finan cieel zullen steunen inplaats van Groot- Brittannië. Te Amman wordt aangenomen, dat nog een paar hoge officieren van het Arabische Legioen ontslagen zijn, beschul digd van incompetentie. T eneergeslagen In Amerikaanse diplomatieke kringen toont men zich „terneergeslagen" door het ontslag van Glubb, zo seint AFP uit Washington. Men ziet hierin een overwin ning van de Arabische nationalistische elementen, die men als „extreem" bestem pelt. Het Jordaanse besluit is in de eerste plaats gericht tegen het verdrag van Bag dad, zo zegt men en zal niet bijdragen tot vermindering van de spanning in het Mid den-Oosten. Het vormt verre van een gun stige reactie op het aandringen tot ge matigdheid van de Westerse diplomatie. AFP seint uit Bagdad, dat men in wel ingelichte kringen aldaar in het vertrek van Glubb een aanduiding temeer ziet voor onenigheid tussen Londen en Washington betreffende hun politiek in het Midden- Oosten. Het Amerikaanse standpunt, dat zich schraagt op Egypte en Saoedi-Arabië, zo zegt men verder, heeft een overwinning op het Britse behaald. Groot-Brittannië moet nu betalen voor de bezetting van de oase van Buraimi tegen de nadrukke lijke wensen van Saoedi-Arabië in waardoor de Amerikaanse oliebelangen in Saoedi-Arabië waren geschaad. Ten tijde van de demonstraties tegen het pact van Bagdad zou, steeds volgens ge noemde kringen, de Amerikaanse ambas sade te Amman geen geheim gemaakt hebben van haar gevoelens tegen Glubb. Het besluit, om ook andere Britse staf leden van het Legioen te ontslaan zou tegen de wens van Samir Rifai, de Jordaanse premier, genomen zijn. Militaire waar nemers geloven, dat het Arabische Legioen het niet gemakkelijk geheel zonder buiten landse technische hulp zal kunnen stellen. De Jordaanse luchtmacht staat onder lei ding van Britse officieren. Onzekerheid In politieke kringen op Cyprus wordt verklaard, dat het ontslag van Glubb de oplossing van de kwestie-Cyprus moei lijker maakt. Als de Britse betrekkingen met Jordanië onzekerder worden, zal Groot-Brittannië nog minder geneigd zijn zijn bases op het eiland te verzwakken. Twee andere hoge Britse officieren, die tegelijk met Glubb ontslagen zijn, bevin den zich nog in Jordanië, maar zullen ook spoedig vertrekken. Het zijn kolonel Cog- hill, hoofd van de inlichtingendienst van het Legioen en brigade-generaal William Hutton, de hoogste stafofficier van Glubb. Het Jordaanse Arabische Legioen wordt beschouwd als de modernste strijdmacht in de Arabische wereld. Het telt 30.000 tot 35.000 man, onder leiding van 450 Arabische en zestig Britse officieren. De Britten heb ben over het algemeen technische en staf functies. Het Brits-Jordaanse verdrag voorziet ook in de legering van Britse troepen in verschillende delen van het land.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5