Willy de la Bye als Giselle Verschillen in politieke opvattingen belicht op jubileumconferentie VRUCHTBOMEN SPUITEN Kort en bondig Kennismaking met het Danzi-kwintet Oud-verzetsstrij der A. Winkler overleden Hulp aan Haarlemse studerenden Haarlemse scholieren als filmacteurs Tien jaar Wiardi Beekman-Stichting zag)- Heemstedenaar werd op Hagelingerweg aangereden Burgerlijke Stand Duizenden vogels gered door spontane hulpacties Jaarvergadering van de Kennemer Turnkring Bijzonder concert van Zang en Vriendschap J. IJspeert overleden U itwisselingsprogramma studenten economie Agenda voor Haarlem MAANDAG 5 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMS*. A IL COL KAN I Ter gelegenheid van haar tienjarig be staan hield de Dr. Wiardi Beekman-Stich ting vrijdag en zaterdag te Utrecht een conferentie, waarop de staatkundige begin selen van de politieke stromingen tegen over het socialisme in ons land werden behandeld. De eerste van de zes inleidingen werd gehouden door prof. mr. A. N. D o n n e r, over de A.R.-richting ten opzichte van het socialisme. Volgens prof. Donner richt zich alle aandacht op de verwezenlijking van een vrijwel alles omvattende welvaarts staat. Men streeft dat doel eerder na langs de weg van gezamenlijke plannen dan langs die van bescherming, wederzijds zo wel als tegen de overheid, aldus prof. Donner. In de mens wordt vooral zijn goede wil opgemerkt en ziet men meer behoefte aan leiding en voorlichting dan aan tucht. Omdat men verschillen meer van kwantitatieve dan van kwalitatieve aard acht, ziet men ze te veel als tot één patroon herleidbaar en in één samen levingsverband gevat. De/e naar de mening van de inleider scheve kijk op de staat, op de mens en op de samenleving heeft zijns inziens tot ge volg: een onder de vlag der democratie uitgeoefend verlicht despotisme met alle gevaren van dien. Dit gevaar achtte prof. Donner te groter, omdat men zich van de eigen visie dikwijls maar half bewust is. De heer N. S t u f k e n s, lid der Tweede Kamer, sprak over het socialisme ten op zichte van de A.R.-richting. Hij zei dat de anti-revolutionaire richting staat en valt met de overtuiging, dat zij een vruchtbaar politiek programma kan ontwikkelen, ge baseerd op de eeuwige beginselen, die in Gods woord zijn geopenbaard en dat zij op deze basis tot eigen partijformatie is ge roepen. Deze stelling miskent enerzijds het karakter der bijbelse openbaring, ander zijds dat van de functie ener politieke partij. Zij blijkt volgens de heer Stufkens dan ook niet in staat het praktische poli tieke beleid tegenover deze grondgedachte te legitimeren en bevordert een voor kerk en samenleving levensgevaarlijk isolement. Hij stelde hier tegenover de dienende functie van de staat als orgaan der ge meenschap, die zijn optreden baseert op de noodzakelijkheid en doelmatigheid van zijn ingrijpen over de breedte van het maat schappelijk leven. Prof. mr. L. GA. S c h 1 i c h t i n g stelde in zijn inleiding de K.V.P.-staatkunde tegenover die van de P.v.d.A. Hij betoogde onder meer dat de grondslag van de KV.P. een waarborg is voor duurzame oriëntatie op de beginselen van rechtvaardigheid en naastenliefde, het zedelijk karakter en een daarin wortelende structuur der gemeen schappen, de waarden van het gezin en de waardigheid en vrijheid van de persoon ADVERTENTIE Handleiding 25 ct. ZAADHANDEL JAN ROOZEN Spekstraat 5 - Tel. 16061 In het „Huis met. de Sleutels" aan de Bronsteev/eg te Heemstede maakten wij zaterdagavond op een huisconcert kennis met het Danzi-Kwintet, een nieuw blazers ensemble, dat, na een half jaar studie, de tijd gekomen achtte om zich voor het pu bliek te laten horen. Dit was echter niet het eerste optreden, want aan deze con frontatie was een paar weken geleden reeds een concert voor de radio voorafge gaan. Het Danzi-Kkwintet bestaat uit Frans Vester, fluit; Leo Driehuis, hobo; Pem Godri, klarinet; Bryan Polaerd, fagot en Marius Hoving, hoorn. Het ensemble heeft zijn naam ontleend aan een compo nist, die voor deze bezetting een drietal dankbare kwintetten geschreven heeft: Fr. Danzi, die leefde van 1763 tot 1826 en als knaap Mozart moet hebben gekend, toen deze in Mannheim vertoefde. Reeds op zeer jeugdige leeftijd maakte Danzi als cellist deel uit van het beroemde orkest aldaar en waagde hij zich aan de compo sitie. Uit Danzi's Kwintet in Bes. opus 56, waarmee de avond geopend werd, bleek dat de componist, toen hij dit stuk schreef, de Mannheimer-stijl geheel overwonnen had en zich de concertante muziektrant van de zich baan brekende romantiek had eigen gemaakt. Van de gelegenheid, die het stuk geeft voor briljant samenspel, werd rijke lijk geprofiteerd en zulks wekte een voor treffelijke indruk betreffende de technische capaciten van het jonge ensemble. In het concertante genre werd verder gemusi ceerd door de fluitist, de klarinettist, de hoornist en de fagottist, met een Kwartet in Bes van Rossini. Daarna volgde een interessante bewer king van de Fantasie in f (K.V. 608) van Mozart, die zoals men weet voor een mechanisch orgel gecomponeerd werd en welke compositie wij tijdens de Mozart- week op het orgel van Cavaillé Coll in de Haarlemse Concertzaal gehoord hebben. Frans Vester heeft dit geweldige brok muziek voor blaaskwintet gearrangeerd en de kennismaking in deze vorm bewees het recht van bestaan, hetgeen niet wegneemt dat door een meer constante eenheid van klank de reproduktie op een groot orgel toch onze voorkeur heeft. Maar hoe dan ook, men kan er nooit genoeg van krijgen een zo geniaal contrapuntisch lijnenspel en zulke treffende melodische en ritmische thematiek te beluisteren. Van Jean Francais werd ten gehore ge bracht een Kwartet voor fluit, hobo, hoorn en fagot, muziek waarin het vooral te doen is om originele ritmische stuwingen en grappigheden. Zodra Francais ernstig wil doen, blijkt hij niet veel te vertellen te hebben. Ondertussen eist zijn levendige muziek heel wat van individuele capacitei ten en van samenspel. Het Danzi-Kwintet leverde hiermee een bijzonder knap staaltje van zijn kunnen. Tenslotte werden wij vergast op het Concerto voor vijf blazers van Joseph Jongen, een omvangrijk werk van stevige factuur, dat nu en dan invloeden van Debussy verraadt, maar als geheel een per soonlijk karakter heeft en geladen is met de echte muzische geest. Met dit stuk werd de voortreffelijke indruk, die we reeds van het jonge ensemble gekregen hadden, als het ware bezegeld. Het Danzi-Kwintet zij de belangstelling toegewenst, die het zo rijkelijk verdient. JOS. DE KLERK. ook in de sfeer van arbeid, bezit en onder neming. Voor de vruchtbaarheid van die beginselen is niet alleen een juiste waar dering van actuele verhoudingen, tenden ties en mogelijkheden een vereiste, maar ook en vooral een sterke sociale bewogen heid. De P.v.d.A., die in zulk een sociale be wogenheid haar voedingsbodem vindt, ont leent aan haar socialistische visie op de actuele verhoudingen een strakke oriëntatie op zakelijke socialisering door beperking van individuele en uitbreiding van staats- beschikkingsmacht, aldus prof. Schlichting, die voorts van mening was, dat in de hui dige en te verwachten ontwikkeling der maatschappij, waarin de techniek een op lossing van menselijke en zedelijke ge meenschapsverhoudingen in de betrekkin gen van individu en massa dreigt te be vorderen, een partij-grondslag als die van de K.V.P., heilzamer kan zijn dan die van de P.v.d.A., die hiertegen minder houvast biedt. Over het socialisme ten opzichte van de K.V.P. sprak dr. E. B r o n g e r s m a, die betoogde, dat binnen de door de R.K. be ginselen getrokken grenzen, die zelf geen politieke leer vormen, geen ruimte is voor verschillende politieke stelsels, op geen en kel punt met de rooms-katholieke leer in strijd. Naar zijn mening liggen de verschillen tussen K.V.P. en P.v.d.A. niet op het terrein der beginselen. Tegenover de P.v.d.A. staat zijns inziens de K.V.P. als een partij met een conservatieve tendentie. Deze conser vatieve tendentie noemde hij een nood zakelijk gevolg van de samenstelling van haar aanhang, doch deze hangt bovendien psychologisch samen met haar wijsgerige en theologische grondslagen. Volgens dr. Brongersma is het echter zeer wel mogelijk, wijsgerig en theologisch dezelfde uitgangs punten te aanvaarden en daarbij te kiezen voor het moderne socialisme. Op de tweede dag van de conferentie spraken mr. M. Rooy en prof. mr. G. E. Langemeijer over liberalisme en socialisme. Mr. Rooy zeide, dat het liberalisme een politiek beginsel is. Het liberalisme zelf is geen levensbeschouwing, maar het erkent voor zijn aanhangers de oneindige waarde van een diepste levensovertuiging (welke dan ook) van waar uit zij hun aandrift erv bezieling ontvangen om mede hun politieke beginselen te verwezenlijken. Maar ook de liberaal kan zich de vrijheid slechts voor stellen in polariteit met gebondenheid (ge- Op het economisch terrein is voor de liberaal het centrale uitgangspunt, dat. het automatisme van de prijsvorming zich zo onbelemmerd mogelijk moet kunnen vol trekken. Op economische overwegingen en uit een oogpunt van sociale rechtvaardig heid acht de liberaal een met. waarborgen omkleed ingrijpen van de overheid tegen economische machtsontwikkelingen ge rechtvaardigd. Uit het vrijheidsbeginsel in polariteit met het gezag vloeit voor de liberaal de taak van de staat voort om het genot van de vrijheid op sociaal terrein met name voor de economisch zwakken te waarborgen en te bevorderen. Beleid is volgeps mr. Rooy in het alge meen de resultante van de concrete wer kelijkheid van het oggft&lik en het begin sel,waarmee men deze werkelijkheid tracht te influenceren. In die kwesties waarin het beginsel een rol speelt en moet spelen, ligt het verschil tussen de liberaal en de demo cratische socialist in een onderscheid van uitgangspunt: individualisme contra collec tivisme. Prof. Langemeijer begon zijn inlei ding met op te merken, dat het socialisme aan het liberalisme uit historisch oogpunt reeds hierom grote dankbaarheid is ver schuldigd, omdat het liberale denken de weg tot een vrije critiek van maatschappe lijke instellingen en toestanden heeft ge opend, die ook voor het socialisme be staansvoorwaarde is. Aan het liberalisme komt de roem toe, aldus prof. Langemeijer. dat enkele van zijn beste voormannen het sociale vraagstuk reeds vóór de dagen van Marx principieel juist hebben gesteld. Het ontbreken van activiteit ter verwezen lijking van dit inzicht bij het liberalisme heeft in zijn midden- en bloeiperiode de scheiding tussen liberalisme en socialisme tot een naar het zich laat aanzien onher roepelijke gemaakt. Een meer hervormings gezinde politiek van het liberalisme in de eerste twee decennia van deze eeuw heeft niet meer kunnen beletten, dat dit in het nauw is geraakt tussen enerzijds het socia lisme, anderzijds conservatieve of confes sionele stromingen. De tegenstelling ligt volgens prof. Lange meijer tenminste in Nederland voor afzienbare tijd nauwelijks in het vlak van hoofdlijnen van praktische politiek, nu so cialisatie ook voor het socialisme geen ac tueel programpunt kan zijn en democratie, rechtsstaat en geestelijke vrijheid voor beide groepen idealen zijn. De tegenstelling ligt naar zijn inzicht vooral in tal van meer gedetailleerde wen sen, ten aanzien waarvan op zichzelf ver andering van houding bij beide partijen gemakkelijk denkbaar schijnt, maar die alle tezamen toch op een, zij het gradueel, ver schillende instelling wijzen. De conferentie werd besloten met een be schouwing van prof. dr. W. Banning over de betekenis van de wetenschappelijke bezinning voor het politieke handelen. Hij noemde het van groot belang dat. in Neder land aan de vooravond van de verkiezin gen, nu de partijen zich opmaken voor een felle strijd, mensen van verschillende poli tieke opvatting spreken over de beginselen, die hen van elkaar scheiden. Voor de gees telijke vrijheid van de mens achtte hij het van groot belang dat men meer inzicht krijgt in eikaars overtuigingen. Een middel daartoe noemde hij deze conferentie. Dankbare So phi a-ver een igi n g Zondagavond omstreeks half acht werd de wielrijder J. Combier, wonende te Heemstede, op de Hagelingerweg aange reden door een uit de richting Santpoort dorp komende auto. De jongeman maakte een lelijke val en bleef liggen. Binnen korte tijd was dokter Hekman aanwezig en deze constateerde onder andere een beenbreuk, hij achtte overbrengen naar het St. Elisa beth Gasthuis te Haarlem noodzakelijk. Volgens het slachtoffer reed hij zelf rechts van de weg en kwam de auto recht op hem af rijden. De politie zal een en ander on derzoeken. Niet onvermeld mag blijven de grote hulpvaardigheid, welke omwonenden ten toon spreidden. Van alle kanten kwam men met jassen, kussens, parapluies en zeilen toesnellen, teneinde de jongeman tegen de neerplensende regen te beschermen. HAARLEM, 3 maart 1956 ONDERTROUWD: 3 maart, J. F. Heijblom en T. Jonkheer. GEHUWD: 3 mrt, W. J. S. Stam en J. T. Ruijgh; W. C. E. Kok en W. Meijer; G. van Delden en J. M. van der Putten; J. de Weerd en J. M. Straver. BEVALLEN van een zoon: 2 mrt, B. A. DussenbroekHabich; C. M. J. van Haaster Schoorl; C. J. van DuivenbodemHelling; A. J. KlijnMattern; W. C. van Hooidonk Lodder; 3 mrt, L. M. J. ReichertKimman; J. RekmanSnoek. BEVALLEN van een dochter: 2 mrt, J. J. Tempelaar—Smaal; E. M. MeijerSchippers; M. J. H. SchoutenStegemeijer; L. Ringrose Stumpf; Chr. HeijmanSwolfs; 3 mrt, D. RijvordtLandman. OVERLEDEN: 2 mrt. G. J. Burggraaf, 65 jaar, Oudeweg. Nu de vorstperiode voorbij is en de hulp actie voor de vogels kan worden gestaakt, zegt de Sophia-vereniging tot Bescherming van Dieren dank aan allen, die aan deze actie hun medewerking hebben verleend. Velen hebben zich grote opofferingen ge troost: zij, die voedsel inzamelden, waarbij vooral ook de scholen genoemd mogen worden, zakenlieden, die belangeloos voed sel ter beschikking stelden, medewerkers (sters), die zware tochten maakten om het voedsel naar de voederplaatsen te brengen en daarbij menig maal een nat pak opliepen in de ijzige koude en zij, die met. giften steunden. Door aller spontane en kracht dadige hulp konden duizenden vogels, die in levensgevaar verkeerden, behouden worden. Eén zwaluw brengt nog geen lente, maar om uit de wind in het zonnetje te zitten, alle kosmische stralen ten spijt, is een aange legenheid, die men in Scheveningen de afgelopen zondag naar waarde wist te schatten. Men zat er in ieder geval in de letter lijke zin warmpjes bij. Het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell is zaterdagavond begonnen met een serie van vijf voorstellingen in het theater Carré te Amsterdam, waarin men de evolutie van de stijl uit de bloeitijd der romantiek tot de modernste experimenten kan volgen. Als laatste noviteit wordt dins dagavond de „Symphonie pour un homme seul" van Maurice Béjart op „concrete muziek" vertoond met de choreograaf en Micheline Seigneuret als solisten. Belang wekkend is bovendien de hernieuwing van de kennismaking met de uit het Ballet van de Markies de Cuevas bekende Helga Mon- son, die door haar huwelijk Nederlandse is geworden en hedenavond bij het gezel schap debuteert als Carlotta Grisi in de „Pas de Quatre" en als de fee Sering in het divertissement uit „De schone slaap ster" van Tsjaikofsky-Petipa. Zondagmiddag werd de titelrol in „Gi selle" door Willy de la Bye vertolkt. Zij is de eerste Nederlandse danseres die deze krachttoer volbracht en het stemt tot bij zondere voldoening dat zij dit zeer be vredigend heeft gedaan. Het meer dan honderd jaar oude ballet van Jules Perrot (eindelijk de juiste beschrijvingen in het programma!) werd weliswaar ook in de vorige eeuw herhaaldelijk in ons land ver toond, maar steeds in een volkomen ge wijzigde choreografie, waarbij muziek van A. Berlijn die van Acjplphe Adam verving. Half december heb ik in Enschedé de ge noemde danseres als Giselle zien debuteren, erg onzeker en op gespannen voet met de orkestrale begeleiding. De thans gedemon- sU-eerde-.vooruitgang geeft de -aan zeker heid grenzende verwachting, dat zij'binnen afzienbare tijd, laten we zeggen een jaar, een vertolking op het toneel brengt, die de internationale toets der vergelijking zal kunnen doorstaan. Zij voldoet aan de tech nische eisen, zonder dat zij evenwel de virtuositeit als een spelelement kan ge bruiken. Hoe noodzakelijk dit is. daaraan kwam ons dezelfde dag een waarlijk bril jante Joan Cadzow herinneren, die gelukkig bleek te zijn teruggekomen van haar nei ging aan lichte maniërismen toe te geven. De indruk werd misschien versterkt door chauvinistisch sentiment, maar ik ben toch door de vertolking van Willy de la Bye, speciaal in de zogenaamde waanzinscène, mede dank zij de geloofwaardigheid de daaraan voorafgaande openbaring van liefde, meer ontroerd. Bovendien slaagde zij er in in beide delen de gewenste een heid te bewaren. Danste zij in Enschedé met Jaap Flier, een schitterende en volkomen overtui gende Albrecht, thans was Conrad van de Weetering haar partner. Dit is een geluk kige combinatie. Deze danser beschikt over een minder spectaculaire beheersing der techniek, maar toonde zich een betrouw bare, attente en vooral gelijkwaardige tegenspeler. Hij heeft zijn rol met intelli gentie opgebouwd en zal zeker zijn houding in de romantische situaties weten te vinden. Zijn bewegingen hebben nog niet het vloei- Onder vrij grote belangstelling hield de Kennemer Turnkring zaterdagavond de jaarlijkse algemene vergadering. Na een uitvoerige inleiding van de voor zitter werden in vlot tempo de jaarversla gen van de secretaris en van de penning meester vastgesteld, het werkprogramma van de technische commissie goedgekeurd en de begroting voor 1956 aanvaard. De notulen-controle-commissie bracht verslag uit over de notulen van de in 1955 gehouden vergaderingen. Het financieel beheer van de penningmeester was even eens gecontroleerd en na voorlezing van het rapport der commissie werd de pen ningmeester gedechargeerd. De aan de beurt van aftreden zijnde be stuursleden, de heer F. Bischot jr. (secr.) en mejufrouw E. M. Hagens (comm.) wer den bij acclamatie herbenoemd. Dit ge schiedde ook met mejuffrouw I. Smit en de heer H. van Eist, respectievelijk lid en secretaris van de technische commissie van de Kring. Voor 1956 werd de notulen-controle- commissie samengesteld uit een afgevaar digde van de T.V. IJmuiden, Olympia, IJmuiden en Turnlust, Haarlem; de admi nistratie van de penningmeester zal dit jaar gecontroleerd worden door een afge vaardigde van Bato (Haarlem), Sparta (Velsen) en O.D.I.N. (Heemskerk). De bondsvergadering van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond zal wor den bezocht door mejuffrouw E. M. Hagens voor het bestuur en verder door afgevaar digden van OSS (Zandvoort), G.V. „Heem stede" en O.D.I.N. (Heemskerk). Een voorstel om Kringvergaderingen ook eens in een andere plaats dan Haarlem te houden werd aangenomen en zo zal de najaarsvergadering in Beverwijk plaats hebben. Medegedeeld werd, dat de Turnvereni ging Santpoort op 21 mei a.s. voor de Ken nemer Turnkring de bonds-wandeldag zal organiseren. ende karakter dat deze stijl vraagt, maar hij zoekt zijn vorm in de goede richting. Als geheel was het, mede door het prima werkende corps de ballet, een voorstelling waar men oprecht blij mee kon zijn. Leo Pappenheim verving de ziek gewoi'den Jan Out als dirigent van het Gelders Orkest cn deelde terecht in de hulde van het te weinig talrijke maar geestdriftige publiek. DAVID KONING In het St. Joannes de Deo-ziekenhuis te Haarlem is zaterdag op 57-jarige leeftijd overleden de bekende verzetsstrijder A. Winkler („Witte Arie"), uit de Paul Kruger- straat 1 rood te Haarlem. De heer Winkler maakte deel uit, als waarnemend .commandant, van de K.P Haarlem-Noord II, onder bevel van de later gefusilleerde heer J. van Meeleren. Na diens terechtstelling nam „Witte Arie" tijdelijk het commando van deze verzets groep over. Van deze verzetsman heeft destijds ma joor De Vries getuigd, dat hij een der weinigen was, die ook in de moeilijkste jaren van de bezetting de vlam van het verzet brandende hield. Hoe talrijk en moeilijk de opdrachten ook waren, die hij te vervullen kreeg steeds wist hij ze, dik wijls met gevaar voor eigen leven, tot een goed einde te brengen. Nimmer wist hij van wijken, omdat hij zich bewust was, voor een rechtvaardige zaak te s1rij4en, en niet zelden is hij de bezetter niét hét' wa pen in de hand tegemoet getreden. Tijdens zijn ziekte, die een zeer lang durige en smartelijke was, heeft het hem niet aan belangstelling uit kringen van het verzet ontbroken. De teraardebestelling zal plaats vinden op de Noorderbegraafplaats, woensdagmiddag te twee uur. De koninklijke liedertafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem geeft in mei een bijzonder concert, waaraan medewerking door het Noordhollands Philharmonisch Orkest wordt verleend en waarbij na de pauze een programma van werken van Mozart tot uitvoering komt. Onder meer worden de Vrijmetselaarscantate en „De ziel van het heelal" met nader bekend te maken solisten ten gehore gebracht. Voor de pauze kan men aria's en het priesterkoor uit „De Toverfluit" van dezelfde componist beluisteren. Het concert wordt met wer ken van Schubert en Beethoven geopend. Dirigent is Jack P. Loorij. „Zang en Vriendschap" zal voorts mede werken aan de viering van het zestigjarig bestaan van het koninklijk mannenkoor „Caecilia" te Haarlem in januari 1957, waarbij Nico Hoogerwerf het „Requiem"' van Zollner dirigeert en Jack P. Loorij een dubbelkoor van Palestrina. Het aantal aanvragen om financiële steun van de Stichting voor Financiële hulp aan studerenden te Haarlem was over het cursusjaar 19551956 groter dan in vorige jaren. Dongen in 1953 103 soyicitanten naar een studiebeurs c.q. studielage, in 1954 113 en in 1955 waren er 121 sollici tanten. Voor de groep academische stu denten meldden zich 48 kandidaten en voor de groepen MTS, kweekscholen enzovoort 59 en middelbare scholen 14. In totaal werd uitgekeerd een bedrag van f 17.790. De gemeentelijke subsidie van f 15.009 werd volledig besteed; verder ken het be stuur der stichting uit gelden, gestort door oud-bursalen, een bedrag van f 2790 uit keren. Van de 48 kandidaten voor de groep academische studenten heeft het bestuur na uitvoerig onderzoek, zowel naar de stu- diecapaciteiten als naar de sociale om standigheden, aan 21 een aantal beurzen toegekend: uitgekeerd is een bedrag van f9805. Van deze studenten studeren 13 aan de Gemeentelijke universiteit te Amster dam, 1 te Utrecht en 7 te Delft. Aan 33 kandidaten van de groep MTS, kweekscho len, enz., een aantal toelagen toegekend van f 6975 en aan 9 kandidaten, behoren de tot de groep middelbare scholen, wer den kleine toelagen toegekend voor een totaalbedrag van f 1010. In de maand juli heeft het bestuur der Stichting voor financiële hulp aan stude renden een brief gezonden aan B. en W van Haarlem, waarin het schreef dat het zich voor de moeilijkheid geplaatst ziet in 1956 geen enkele eersté-jaarsstudent te kunnen helpen, wanneer de thans begun stigden aan de gestelde verwachtingen voldoen. Het resultaat van de brief is ge weest, dat »de gemeenteraad de subsidie met vijtigduizend gulden verhoogd heeft. Te Bloemendaal is in de ouderdom van 67 jaar overleden de heer J. Yspeert, die bijna drie en viiftig jaar werkzaam is ge weest bij de Werf Conrad Stork Hijsch N.V. Hij is op 5 juni 1888 geboren en trad op 9 maart 1903 bij de administratie van de Gebroeders Stork te Hengelo in dienst. Later ging hij over naar de afdeling bouw van liften en werd constructeur. Onder zijn leiding breidde de afdeling zich uit en zij vormde een belangrijk gedeelte van de fabriek. Door wijzigingen in het bedrijf werd aan de bouw van liften minder aan dacht besteed dan vroeger, maar de heer Yspeert bleef een vooraanstaande figuur, die zich op ander gebied verdienstelijk maakte. Toen hij de pensioengerechtigde leeftijd bereikte heeft de directie hem ver zocht zijn werkzaamheden voort te zetten. Sedert 1932. het jaar waarin een gedeelte van het bedrijf van de Gebroeders Stork werd overgeplaatst, werkte de heef Ys peert te Haarlem. De teraardebestelling is bepaald op dins dagmiddag om twee uur op de begraai- plaats aan de Bergweg. BINNENLAND Röntgeninsta'latie. De door de Stichting voor het Protestants Ziekenhuis te Brussel aangeboden röntgeninstallatie is zaterdag middag officieel in gebruik genomen. Een groot aantal genodigden uit Nederland en België woonden deze plechtigheid in dit te Ukkel gevestigde Nederlandse ziekenhuis bij. HAARLEM EN OMGEVING Nederland-Engeland. Voor het Genoot schap Nederland-Engeland zal de heer R. A. L. Hartman op dinsdag 13 maart in restau rant Brinkman aan het Houtplein te Haarlem spreken over „One window and two small rooms". Humanistisch Verbond. De bijeenkomst van de gemeenschap Haarlem van het Huma nistisch Verbond op woensdag 7 maart gaat wew~ns ziekte van de spreker niet door. In plaats daarvan zal dr. W. J. Jong op vrijdag 23 maart in restaurant Brinkmann spreken over „Het geval Autherine Lucy, het neger meisje, dat studeren wilde". Hij zal aandacht besteden aan rassendiscriminatie in het al gemeen en over de kleurlingen in Zuid- Afrika in het bijzonder. Predikant uit India in Haarlem. Op uit nodiging van de Pinkstergemeente te Haar lem zal de heer R. T. Yakub uit Bombay op woensdagavond in de Immanuëlkapel aan de Nieuwe Kruisstraat spreken. Onlangs zijn de opnamen geëindigd van een filmpje dat door een Nederlandse fa briek is aangeboden aan het Verbond voor Veilig Verkeer en dat onder regie van Joop van Essen gemaakt is door de Mirror film te Amsterdam. De film behandelt het instituut van de schoolverkeersbrigades en is voor een deel in Haarlem opgenomen. Als „filmacteurs" traden enige Haarlemse scholieren op, die wij hier met producer N. Th. Werner (links) en regisseur Joop van Essen tijdens een der opnamen in actie zien. Het zijn: de twaalfjarige Anneke Boonstra, leerlinge van de Hildebrandschool; Jan Brouwers, eveneens twaalf jaar, van de P. H. van der Leyschool, René Courbois van de Haar- lemmerliedeschool en Pieter van der Waals van het Lorentzlyceum. De film, die bestemd is om op verschei dene scholen gedraaid te worden, zal ver moedelijk omstreeks 17 maart in première gaan. Medewerking van Haarlems bedrijfsleven gevraagd De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken heeft aan tal rijke Haarlemse bedrijven het verzoek ge richt, mede te werken aan een uitwisse lingsprogramma voor economische studen ten, dat wordt georganiseerd door de „As sociation Internationale des Etudiants et Sciences Economique et Commerciales" (A.I.E.S.E.C.), waarvan zich ook in Amster dam een comité bevindt. Door deze uitwis seling wordt getracht studenten in de economie of handelswetenschappen gedu rende ongeveer drie maanden in een be drijf in het buitenland werkzaam te doen zijn, en wel zo, dat van elk paar landen zoveel mogelijk gelijke aantallen worden uitgewisseld. In elk land zorgen de studie verenigingen van de in dat land gevestigde universiteiten en hogescholen of een over koepelend nationaal comité voor de aan de buitenlanders aan te bieden plaatsen in de bedrijven, daarmee voor een gelijk aantal studenten in het eigen land de mogelijkheid scheppend, naar het buitenland te gaan. In 1952 werden er 418 studenten uitgewisseld, in 1953 705 en in 1954 ruim 1000. Ook voor de economische studenten van de beide Amsterdamse universiteiten is het van belang, dat zij bij deze uitwisseling worden betrokken en dat kan als ook het Haarlemse bedrijfsleven bereid is, buiten landse studenten voor enige tijd op te nemen. De Kamer van Koophandel en Fa brieken hoopt vóór 15 april alle aanmel dingen binnen te hebben van bedrijven, die bereid zijn een buitenlandse economi- che student (omtrent wie zij zelf nader '■•un keuze kunnen bepalen) te ontvangen. MAANDAG 5 MAART Minerva: „Onvergetelijke melodie", alle leeft., 8.15 uur. Palace: ,.De klokkenluider van de Notre Dame", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouw van Rome", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Angst". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. I.ido: „Het meisje van de rivier", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „The crimson nirate", 14 iaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „To catch a thief", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het recht om geboren te worden", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 8 uur: De Nederlandse Comedie geeft een opvoering van „De keizer van Amerika". Begijnhof kapel: 8 uur. Interkerkelijke samenkomst. Zangdienst van 7.30 uur af. Spreker J. Klein Haneveld over: „Slavernij in de 20ste eeuw". Krelagehuis: 105 en 711 uur: Voorjaars- beurs voor de vrouw. DINSDAG 6 MAART Palace: „De klokkenluider van de Notre Dame", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45, en 9.15 uur. Luxor: „Vrouw van Rome", 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Angst", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het meisje van de rivier". 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Roxy: „The crimson pirate", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „To catch a thief', alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het recht om geboren te worden", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Minerva: 8.15 uur, Tweede concert in Mozart-cyclus door het Noordhollands Phil harmonisch orkest o. 1. v. Henri Arends. Stadsschouwburg: 8 uur, De Nederlandse Comedie geeft een opvoering van „Eens in de honderd jaar". Frans Halsmuseum: 8 uur, Voor de Volksuniversiteit spreekt Dick Boer over „Amateurfotografie". Krelagehuis: 105 uur en 711 uur: Voorjaarsbeurs voor de vrouw.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9