Mr. Schokking was ervan overtuigd dat hem een valstrik gespannen was GOLDEN FICTION IN DE WERELDPOLITIEK Met Franse vrijmoedigheid Departement was onkundig van gebeurde te Hazerswoude AMSTLEVEN levensverzekering Agenda voor Haarlem Vijftig jaar geleden Rapport aan minister Beel Wordt U gekweld rUoe is het ontstaand Negen jaar wegens moord te Zeist Maaswater zakt ,Bij twijfel aan gegrondheid daarvan past geen verwijt, waaraan thans nog consequenties zouden zijn te verbinden Bekende mensen over een bekende sigaret (10) Onder gezegd toch maar liever Dit woord: KRAAN Eis luidde zes jaar Amerikaanse huisvrouw vond grote diamant Centrale Zuiveringscommissie was niet bekend met tegen mr. Schokking ingediende klacht Uit Haarlems Dagblad van 6 maart 1906 DINSDAG 6 MAART 1956 3 ADVERTENTIE Willy Walden, de populaire revueartist met Aase Rasmussen, sijn collega en echtgenote. Op verzoek van de minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, hebben de president van de Hoge Raad, mr. Donner, de oud-directeur-generaal der P.T.T. dr. Neher, en de oud-Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, de heer Ebels, advies uit gebracht ten aanzien van de vraag of tegen de burgemeester van 's Gravenhage stappen ondernomen moeten worden naar aanleiding van publikaties in verschillende bladen over het optreden van mr. Schokking als waarnemend burgemeester van Hazerswoude in oktober 1942. De heren Donner, Neher en Ebels.hebben kennis genomen van de dossiers, die betrek king hebben op de zuivering en op de strafvervolging van de destüds in Hazerswoude gestationeerde opperwachtmeester van de „Staatspolitie" H. Koren. Zy hebben enkele personen verhoord en ook een bespreking gehad met mr. Schokking. In het advies, dat zij aan minister Beel hebben uitgebracht, wordt onder meer ge zegd, dat mr. Schokking op een avond in oktober 1942 bezoek kreeg van de gerefor meerde predikant van Hazerswoude, ds. Heuzeveldt, met de plaatselijke politieman Plaizier. De predikant deelde hem mede, dat een man en vrouw met een dochtertje waren ingetrokken bij zekere S. en dat hij van man en vrouw reeds bezoek had gehad. Zij hadden te kennen gegeven, dat zij als Joden een toevlucht in Hazerswoude had den gezocht en nu, ingevolge een advies, dat hun vanwege hun „onderduikersorga nisatie" was gegeven, hem verzochten de burgemeester van hun aanwezigheid in kennis te stellen, opdat deze zou zorgen dat hun niets geschiedde. De predikant had dit een vreemde manier gevonden en dan ook aan het verzoek geen gevolg gegeven. Maar die avond was de man opnieuw bij hem geweest, omdat hij die dag door de politie staande was gehouden, die hem naar zijn persoonsbewijs had gevraagd, op vertoon van welk - uiteraard vervalst - persoons bewijs de politie hem had laten gaan. De predikant had zich toen, omdat hij de bur gemeester de zaak wilde sparen, tot de politieman gewend. Doch ook deze had niet geweten wat te doen en zo waren zij samen naar de burgemeester gegaan. Volgens ver klaring van ds. Heuzeveldt waren de bur gemeester en hij tot de conclusie gekomen, dat het toch wel een erg vreemd geval was: het gezin vertoonde zich bij herhaling in het dorp. He" verzoek aan ds. Heuzeveldt om de plaatselijke autoriteiten van-zijn verblijf in kennis te stellen, deed wel zeer wonderlijk aan. Dit wekte de gedachte aan provocatie. Bij de burgemeester vatte die gedachte te gereder post, omdat hij zijn ontslag in 's Gravenzande formeel ge motiveerd door de onwenselijkheid van zijn handhaving in een in het kustgebied lig gende gemeente in feite toeschreef aan zijn herhaalde weigering tegenover de Duitsers een N.S.B.-gemeenteambtenaar, die hij had ontslagen, terug te nemen. Burgemeester dacht aan provocatie De burgemeester vermoedde provocatie. Hij was van mening dat het Joodse gezin naar Hazerswoude was gedirigeerd en zich zo moest gedragen dat als de burgemeester daartegen geen maatregelen nam, een klacht bij de Duitsers niet kon uitblijven. Hij heeft toen dè politieman'PlaiSier op dracht gegeven, het gezin aan te houden, maar als zou blijken dat het hier inderdaad bona fide Joden betrof, het de gelegenheid te geven te vluchten. De mensen werden in de politiecellen te Hazerswoude opgesloten. Van deze arrestatie is toen (onzeker is gebleven door wie) aan de S.D. in Den Haag kennis gegeven. Er gebeurde van die kant niets; de mensen bleven inmiddels opgesloten. De burgemeester was door de wijze, waarop zijn opdracht was uitgevoerd, de zaak uit de hand gelopen. Hij was ter plaatsen nog weinig georiënteerd. In de politiemensen had hij geen vertrouwen: zij waren hem beschreven als politiek onbe trouwbaar. Hij stelde zich toen in verbin ding met hem bekende personen uit de Leidse illegaliteit. Een positieve raad wis ten dezen hem niet te geven, evenmin een oplossing in deze zin, dat de illegaliteit de mensen zou weghalen. In de gedachte met een „val" te doen te hebben werd de bur gemeester versterkt, nu van de zijde der Duitsers op het bericht van de arrestatie niet werd gereageerd, en hem ter ore kwam dat de mensen, ofschoon de opsluiting zó zou zijn, dat zij hadden kunnen ontvluch ten, van die gelegenheid geen gebruik maakten. Zo zette zich bij hem de over tuiging vast, dat hij hier met een valstrik te doen had. Liet hij de mensen gaan, dan zou bij de algemene bekendheid, welke het geval in het dorp door de daar uiteraard ook aanwezige verkeerde elementen had verkregen, de door hem veronderstelde op zet tot zijn doel leiden. Was hier inderdaad van niet bona fide onderduikers sprake, dan zouden dezen van de Duitsers wel geen kwalijke bejegening te wachten hebben. Na enige dagen heeft hij de S.D. opgebeld, die hem toen opdroeg de mensen naar 's Gra venhage te doen overbrengen. Dit is toen geschied. De heren Donner, Neher en Ebels ver klaren geen reden te hebben te twijfelen aan de verklaring van mr. Schokking, dat hjj in de volstrekte overtuiging heeft ver keerd met een valstrik te doen te hebben. Er blijft dan echter de vraag, zo zeggen zjj, of de gronden, waarop mr. Schokking zich deze overtuiging had gevormd, zó waren, dat daarop redelijkerwijs deze overtuiging mocht worden gevestigd en of hjj, ook wat betreft de mogelijkheden van verificatie, de nodige zorgvuldigheid heeft betracht. Over deze vraag schijnt hen zeker twijfel mogelijk. Maar, zo verklaren zij, men hoede zich hier voor wijsheid achteraf. Men moet de zaak beschouwen in het geheel van de situatie, zoals die zich in die tijd en op dat ogenblik voordeed. En dan is hun conclusie, dat aan mr. Schokking voor zijn overtui ging, hier met een valstrik te doen te heb ben, niet een verwijt mag worden gemaakt, althans niet een verwijt van dusdanige ernst, dat daaraan thans nog consequenties zouden zijn te verbinden. De heren Donner, Neher en Ebel achten het van bijzonder belang, dat geen van de onderscheidene instanties, welke onmid dellijk na de bevrijding met deze aange legenheid in aanraking zijn geweest, voor enig optreden tegen mr. Schokking aan leiding heeft gevonden. In de strafzaak tegen de politieman Koren heeft de politieke recherchedienst in zijn rapport opgemerkt, dat men tot de overtuiging was gekomen, dat burgemees ter Schokking in de mening heeft kunnen verkeren, dat hem hier een val werd ge zeten dat de burgemeester aan Plaizier niet de uitdrukkelijke last tot arrestatie ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat u dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apo theek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. DINSDAG 6 MAART Palace: „De klokkenluider van de Notre Dame", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouw van Rome", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Angst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het meisje van de rivier", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „The crimson pirate", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „To catch a thief", alle leeft.,, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het recht om geboren te worden", 18 jaar, 8 uur. Minerva: 8.15 uur, Tweede concert in Mozart- cyclus door het Noordhollands Philharmo- ndsch orkest o. 1. v. Henri Arends. Stads schouwburg: 8 uur, De Nederlandse Comedie geeft een opvoering van „Eens in de hon derd jaar". Frans Halsmuseum: 8 uur, Voor de Volksuniversiteit spreekt Dick Boer over „Amateurfotografie". Krelegahuis: 105 uur en 7—11 uur Voorjaarsbeurs: voor de vrouw. WOENSDAG 7 MAART Minerva: „Onvergetelijke melodie", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „De klokkenluider van de Notre Dame", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouw van Rome", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Angst", 18 jaar, '2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het meisje van de rivier", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „The crimson pirate", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „To catch a thief', alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het recht om geboren te worden", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum 8 uur:, Voor de Volksuniversiteit spreekt prof. dr. M. Minnaert over „De zon en haar invloed op het leven van de mens". Gebouw „Cultura": 8 uur. Voor de Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia" spreekt ir. J. M. Scheffer over „De schepping Gods en dr. Einstein". Gebouw St. Bavo: 8 uur, Voorlichtingsavond bouw- kas Nederlandse Gemeenten. Krelagehuis: 10—5 uur en 7—11 uur, Voorjaarsbeurs voor de vrouw. van de Joden heeft gegeven, doch tot deze heeft gezegd: „Ga maar eens kijken en in dien het Joden zijn, maak dan zoveel druk te, dat zij kunnen wegkomen". Dit rapport van de politieke recherchedienst is daarna verschillende instanties van de bijzondere rechtspleging gepasseerd, doch ofschoon van de zijde van de verdediger van Koren, ter ontlasting van deze, scherp de aandacht is gevestigd op de houding van mr. Schok king, is ook van de zijde van de bijzondere rechtspleging niet tegen mr. Schokking opgetreden. „Goed vaderlandse gezindheid" De heren Donner, Neher en Ebels hebben voorts een gunstig oordeel over de verdere houding van mr. Schokking tijdens de be zetting. Reeds de reden van zijn verwijde ring uit 's Gravenzande de herhaalde weigering tegenover de Duitsers een N.S.' B.'er in gemeentedienst terug te nemen pleit voor hem, zo zeggen zij. In Hazers woude heeft hij zich tijdens de moeilijke jaren van 1943 en volgende als een goed vaderlander doen kennen: bij arrestaties zorgde hij steeds voor voorafgaande waar schuwing, bij een „dropping" binnen zijn gemeente heeft hij de risico's voor de be trokkenen naar vermogen afgewend en met zijn medeweten heeft de illegealiteit een overval op het bevolkingsregister gedaan. Ten slotte heeft hij tegen het einde van de oorlog zelf moeten onderduiken. Al zou dan ook ten aanzien van het gebeurde in 1942, toen mr. Schokking te Hazerswoude nau welijks was georiënteerd, een verwijt kun nen treffen, zo staan daar zeer bepaalde blijken van goedvaderlandse gezindheid tegenover. Hij heeft voor de Zuiverings commissie Marechaussee en de Politieke Recherchedienst, nimmer getracht zijn aan deel in het gebeurde te verbloemen, doch daarvan aanstonds mededeling gedaan. Toen in 1949 de Commissaris der Koningin met hem over het burgemeesterschap van 's Gravenhage heeft gesproken, heeft hij deze de vraag voorgelegd, of het in 1942 gebeurde niet behoorde ter sprake te komen. Dit geeft blijk, dat hij het gebeurde in 1942 zelf als een moeilijk geval met een voor hem bedenkelijke schijn is blijven voelen, maar tevens dat hij overtuigd was een verantwoording daarover niet uit de weg te behoeven te gaan. De heren Donner, Neher en Ebels komen tot de conclusie, dat, indien men los van het thans gewekte gerucht de vraag stelt of het gebeurde in 1942 mr. Schokking nog als burgemeester van 's Gravenhage moet doen diskwalificeren, deze vraag ontken nend moet worden beantwoord. Indien men in aanmerking neemt het ge rucht, dat door de publikatié van het ge beurde en de daaraan op ruime schaal in de pers verbonden commentaren is gewekt, kan men moeilijk ontkennen, dat daardoor om mr. Schokking een sfeer is geschapen, welke de juiste vervulling van het ambt bemoeilijkt. Daarvoor te wijken, indien voor die sfeer objectief de reden ontbreekt, is echter naar hun oordeel ontoelaatbaar. Zij hebben dus aan minister Beel als hun oordeel kenbaar gemaakt dat voor eniger lei stap om te bevorderen dat mr. Schok king als burgemeester van 's Gravenhage zou aftreden, geen aanleiding bestaat. Een gulden genieting voor 80 ct. Eigenlijk is een kraan een moeras vogel, gewoonlijk kraanvogel genaamd. Bij vergelijking noemt men verschei dene werktuigen ook kraan, wanneer zij door hun vorm aan de hals van een kraanvogel doen denken. In het bijzon der bezigt men de naam voor het werk tuig waarmee zware lasten worden op geheven en zijdelings verplaatst. Ook de gebogen buis waaruit water of gas stroomt, wordt zo genoemd. Een geheel ander woord is kraan in de zin van: iemand die onder zijn vak genoten uitblinkt door zijn bijzondere prestaties. Dit woord treft men pas aan na ongeveer 1850. Het is ontleend aan het Franse crane: schedel dat ook ge bruikt wordt voor: kordaat mens, voor vechter, flinkerd. Van dit woord: kraan is kranig afgeleid. De rechtbank te Utrecht heeft van ochtend de 22-jarige timmerman Johannes de W. uit Zeist tot een gevangenisstraf van negen jaar met aftrek en onvoorwaarde lijke ter beschikkingstelling van de re gering veroordeeld. De eis was zes jaar met aftrek en ter beschikkingstelling. De W., die een ziekelijke fantast met een grote voorliefde voor vuurwapens werd genoemd, was op de avond van 30 novem ber 1954 op een van zijn rondzwervingen aangeland achter het huis van de familie K., waar hij wilde kijken of er iets van zijn gading was. Sluipend rondom het huis met een geladen pistool in de hand, zag hij hoe mevrouw K. achter de woning bezig was. Toen De W. tegen een deur aanviel merkte mevrouw K. hem op en opende de achterdeur. Terstond loste De W. een schot dat mevrouw K. in de linker long trof. Zij overleed. De 19-jarige Pieter Wels zette een ach tervolging in toen De W. vluchtte. Hij slaagde er evenwel niet in De W. te achter halen. Drie maanden later werd de dader aangehouden. Hij legde een volledige be kentenis af. In Murfreesboro, Arkansas (V.S.) raapte een 40-jarige Amerikaanse huisvrouw eer gisteren een stukje glas op dat bleek een 15.31 karaats diamant te zijn, waarvan de waarde geschat wordt op 15.000 dollars. Mevrouw Arthur Lee Parker had 1.50 dollar betaald om naar stenen te mogen zoeken op een terrein dat genoemd wordt: „De krater van diamanten". Zij vond de grootste edelsteen, die ooit door een enkele persoon is gevonden op het Noordameri- kaanse continent. De grootste steen die hier ooit werd ge vonden was de 40.23 karaats „Uncle Sam" ..een rose gekleurde steen, die bewerkt werd tot een 14.34 karaats steen, waarvan de waarde werd geschat op 75.000 dollar. Ofschoon het helang van de wijziging in de Franse buitenlandse politiek, die zich de laatste dagen heeft afgetekend, van bepaalde zijden wordt ver kleind, lijkt het toch zaak deze nieuwe ontwikkeling op de voet te volgen. Pineau heeft namelijk, gesteund door Mollet, een sinds lang verbeid Frans initiatief tot toenadering in en wijziging van de Westelijke politiek durven scheppen en lijkt ook vastbesloten het uit te voeren. Ook in Frankrijk zelf is men niet eenstemmig enthousiast over deze gang van zaken, en met name de rechtse zijde is gealarmeerd. De „Figaro" heeft zich, als spreekbuis van deze kant, met grote reserve uitgelaten over een mogelijke wijziging van de Atlantische politiek, waarin het blad nieuwe kansen voor een Volksfront onder communistische leiding meent te moeten bespeuren. De Engelse rege ring heeft Pineau onmiddellijk naar Londen geïnviteerd, waaruit ook be zorgdheid spreekt. In Bonn heeft men Pineau reeds angstig gevraagd, of hij de Duitse hereniging in het oog wil houden, die volgens de West-Duitsers in het gedrang zou komen als de Westelijke politiek jegens Rusland veran derd zou worden. Zijn al deze zorgen werkelijk gemotiveerd? Wat de Franse binnenlandse situatie be treft, kan men zich voorstellen dat de rechtse politici met groot wantrouwen de groeiende invloed van de communisten beschouwen, die vijf miljoen stemmen wis ten te verkrijgen met hun programma van „vrede en vriendschap tussen Frankrijk en de Sovjet-Unie". Hoe sterk deze leuze bij de Fransen leeft, is wel bewezen door de uitslag der verkiezingen. Niet al die vijf miljoen stemmers zijn communisten of meelopers, want velen van hen zullen hun stem aan de communisten hebben gegeven om hun verlangen naar beëindiging van de koude oorlog kenbaar te maken en hun overtuiging te doen weerklinken dat de atoomwapenen de oorlog hebben uitge schakeld, waardoor de weg naar een ak koord tussen de Sovjet-Unie en het Westen dwingend wordt aangewezen. Men kan be togen dat het een onberedeneerde geste is, uit die overtuiging communistisch te stem men. Doch wie de chaotische toestand in Frankrijk beschouwt en het opkomend ge vaar van fascisme en anarchie in aanmer king neemt, kan een dergelijke geste wel licht beter begrijpen, al is zij daarmee niet verontschuldigd. Het is zonder twijfel waar, dat de At lantische politiek speciaal voor de binnen landse situatie in Frankrijk funest is. De vertroeteling der Duitsers, de steeds toe nemende bewapening, de dreigende taal en de op louter militaire overwegingen gefor ceerde Atlantische samenwerking inspireert de Fransen niet tot enthousiaste medewer king. De reactie is averechts en dat ge vaar heeft Pineau reeds zeer duidelijk kun nen constateren bij de laatste verkiezingen. Het is logisch dat hij de Atlantische poli tiek wil trachten om te buigen tot een meer inspiratieve, waartoe hij de nadruk wenst te leggen op een culturele toenadering met het Oostelijk bloc. Een dergelijke toenade ring kan gebaseerd worden op een vrede lievende leuze, die (zo zei de Pineau letter lijk) de mensen vandaag aan de dag meer aanspreekt dan al het gepraat over bewa pening en oorlog. Hij wil klaarblijkelijk daarmee de Franse communisten van hun niet-communistische, doch naar vrede ha kende medestemmers beroven. Dit alles bewijst, dat' de thans heersende crisis in het Atlantische bloc één zeer be langrijke factor heeft, namelijk: het gebrek aan begrip bij de grote mogendheden bui ten Frankrijk voor de steeds sterker wor dende en algemeen verbreide vredeswil. De afschuw van de atoomwapenen is daartoe natuurlijk een van de bevorderende om standigheden, doch men zal daarbij waar schijnlijk toch ook een reactie op de al te lang durende, kostbare en ontmoedigende koude oorlog in aanmerking moeten nemen. Bovendien komt er een merkwaardig ge brek aan overtuiging ten aanzien van de Russische aggressieplannen aan de opper vlakte, waarschijnlijk mede tengevolge van de merkbare wijzigingen in de Russische binnenlandse politiek. Het was al jaren tevoren te verwachten, dat een eventuele verzwakking van de achterdocht ten opzichte van de Sovjet- Unie en een daarmee gepaard gaande hoop op betere betrekkingen tussen de grote mogendheden zich het eerst in Frankrijk zouden demonstreren, en niet bijvoorbeeld in Engeland of Amerika. De Franse poli tiek heeft trouwens altijd een bemiddelen- koming van het Geneefse overleg was niet in de laatste plaats aan Frankrijk te dan- In de nota van minister Beel aan de Sta- wijze fotokopieën uit het dossier-Koren in ten-Generaal over de zaak-Schokking wordt ook een uitvoerige uiteenzetting ge geven over de ten aanzien van mr. Schok king gevolgde zuiveringsprocedure. De minister is thans gebleken, dat bij dé adviescommissie, Rotterdam op 1 november 1945 een klacht is ingekomen, betreffende het optreden van mr. Schokking in het na jaar 1942 als burgemeester der gemeente Hazerswoude. Deze klacht werd ingediend door een lid van de Zuiveringscommissie marechaussee, die van het gebeurde in die kwaliteit had kennis genomen. De commis sie kwam na bespreking unaniem tot de conclusie, dat de klacht behoorde te wor den geseponeerd. Aangezien nadien bleek dat de adviescommissie Gouda in deze competent moest worden geacht, werd de klacht toegezonden aan de Centrale Ad viescommissie, met verzoek deze stukken in handen te stellen van de adviescommissie Gouda. De Centrale Adviescommissie heeft aan dit verzoek voldaan. Op verzoek van S *e Zuiveringscommissie Marechaussee heeft de rol trachten te spelen en de totstand- niet. andere politiek gelegd Thans heeft Pineau het hoge woord gesproken en Mollet, nu premier, heeft hem klaarblijkelijk daartoe geïnspireerd. Mollet zal, als socialist, daar voor niet overal in Europa door zijn geest verwanten worden toegejuicht. De Duitse en Engelse socialisten echter zullen in hem wellicht de woordvoerder hunner eigen overtuiging zien, omdat zij reeds jaren te vergeefs trachten het Amerikaanse stem pel van de Atlantische politiek te verwij deren en er een vruchtbaarder grondslag aan te geven. In de Atlantische landen waar de socia listen aan de regering zijn, zal Pineau op verwoede tegenstand stuiten. Daarover hoeft hij zich geen illusies te maken, vooral niet omdat iedere regering op het ogenblik ondervindt dat de herbewapening een van de essentiële factoren van economie en staatshuishoudkunde is geworden. Voor Frankrijk geldt dat niet, althans niet in zo sterke mate dat het land een economische crisis zou riskeren door wat minder aan bewapening uit te geven. Die economische zwakheid zit in de gehele Franse staats- constitutie, waaraan niet in een handom draai een einde kan worden gemaakt. Het kan voor zeker worden aangenomen, dat de poging van de huidige Franse regering om de Atlantische politiek te lei den naar een vergelijk met de Sovjet-Unie, sterke tegenstand zal oproepen bij de At lantische bondgenoten. Amerika met name kan de Franse belangen nadelig beïnvloe den, voor welke „druk" Pineau wellicht het hoofd zal moeten buigen. De Franse zaak in Noord-Afrika is een blok aan zijn been, waarbij hij de hulp van de grote mogend heden niet kan ontberen. Niettemin is uit deze ontwikkeling te leren, dat een bepaalde heroriëntatie van een traditionele politiek zich onweerstaan baar baan breekt, wanneer de feiten haar niet meer schragen. De politiek van de NAVO ten opzichte van de verhouding met het Russische bloc heeft een radicale wijzi ging nodig, wil zij vruchten dragen voor de volken die haar moeten steunen. De Fran sen hebben dat ontdekt en uitgesproken. Het is echter niet een specifiek-Franse ont dekking, want hoezeer de wereldsituatie een richtingverandering van de Westelijke politiek nodig heeft, zullen de politici van andere landen ook reeds met bezorgdheid hebben opgemerkt. Maar zij zeggen het niet, althans nog J. L. ADVERTENTIE Kent U ons "Nieuwe Schepen" boek al Te bestellen a f 2.75 via onze giro 3390. Doelreddingvlet voor K.N.&H.R.M. de adviescommissie-Gouda het dossier te ruggezonden zonder dat de commissie deze aangelegenheid in behandeling had geno men. Aangezien de Centrale Adviescom missie van een en ander geen mededeling heeft gedaan aan het Centraal Orgaan op de Zuivering van het Overheidspersoneel, bleef dit onkundig van de klacht, welke tegen mr. Schokking was ingediend, zodat dit orgaan, desgevraagd, toen benoeming van mr. Schokking tot burgemeester van Alphen aan de Rijn, werd overwogen, aan de minister mededeelde, dat ten aanzien van mr. Schokking geen zuiveringsstukken waren ingekomen. Benoemingsbeleid Na zijn benoeming tot burgemeester der gemeente Alphen aan de Rijn met ingang van 1 november 1946 heeft degene, die eer der een klacht tegen mr. Schokking had ingediend, zich gewend tot de secretaris van de Centrale Adviescommissie voor de Zuivering van Burgemeesters in de provin cie Zuid-Holland, met de vraag of de door hem ingediende klacht was onderzocht. De secretaris heeft zich hierop verstaan met de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland. Deze heeft, na deze aangelegenheid met mr. Schokking te heb ben besproken, aan klager te kennen ge geven, dat hij deze zaak als afgedaan be schouwde. Bij de voorbereiding van de benoeming van mr. Schokking tot burgemeester van 's Gravenhage in 1949 heeft deze de Com missaris der Koningin eigener beweging herinnerd aan hetgeen in Hazerswoude was voorgevallen. In de aanbeveling voor de benoeming heeft de Commissaris daarvan geen melding gemaakt. Hiervan is ook geen mededeling gedaan aan de toenmalige mi nister van Binnenlandse Zaken of aan zijn departement. In december 1951 werd aan de toenmalige chef van de afdeling Binnenlands Bestuur van het departement van Binnenlandse Zaken door een figuur uit het voormalige verzet mondeling mededeling gedaan van de bij de zuivering van de politieman Koren door mr. Schokking afgelegde ver klaring, omdat het niet uitgesloten werd geacht, dat deze aangelegenheid naar voren zou komen in verband met het aan de toen malige hoofdcommissaris van politie der gemeente 's Gravenhage verleende ontslag. Op 29 januari 1952 had tussen de minister en deze zegsman een onderhoud plaats, waarbij deze een kort resumé van de door mr. Schokking afgelegde verklaringen ver strekte. Kennisneming van dit resumé heeft de minister geen aanleiding gegeven ter zake stappen te ondernemen. Evenmin heeft hij aanleiding gevonden de herbenoeming van mr. Schokking als burgemeester van 's Gra venhage met ingang van 1 december 1955 niet te bevorderen. Met betrekking tot de vraag, op welke omloop zijn gebracht, is nog een onderzoek gaande. De minister hoopt spoedig hier over nadere mededelingen te kunnen doen. De fotocopleën Het tot dusver ingestelde onderzoek naar de wijze waarop de fotocopieëri van de 'in dertijd afgelegde verklaring van mr. Schokking in handen van onbevoegden zijn gekomen, heeft nog geen volledige ophel dering gebracht. Wel is bekend geworden door wie de bedoelde copieën zijn gemaakt. De toen malige hoofdcommissaris van politie in Den Haag, de heer Valken, had, toen hij de zaak van het door hem gevraagde ontslag behandeld wenste te zien door het Ambte narengerecht, op verzoek van zijn advocaat inzage gevraagd van de bedoelde verkla ring van de heer Schokking, teneinde daarvan een fotoeopie te maken. Aan dit verzoek is voldaan en dientengevolge zijn er op het Haagse hoofdbureau van politie door de betreffende dienst copieën gemaakt. Uit niets is gebleken dat de heer Valken zijn bevoegdheden heeft overschreden, met andere woorden dat hij de fotocopieën in handen van niet bevoegden zou hebben gesteld. Het aantal copieën, dat is gemaakt, is gering geweest. Gebleken is dat bij één instantie, die een zeker recht op een dergelijke copie kon doen gelden, een persoon werkzaam was, die van de inhoud een afschrift heeft kun nen maken. Ook de toenmalige P.O.D. had de be schikking over een originele, door mr. Schokking getekende verklaring. De ver klaring, welke van een gelijkluidende in houd is als die, waarvan fotocopieën zijn gemaakt, is spoorloos verdwenen. De wegverbinding BorgharenItteren is sedert vanochtend negen uur hersteld. Wel loopt er nog op twee plaatsen een beetje water over deze weg, doch auto's en fiet sers kunnen er door rijden. De weg van Bunde naar Itteren aan de andere zijde van het dorp staat nog 40 cm. onder water. Men verwacht dat hier morgen het verkeer weer mogelijk zal zijn. Sedert Maandag middag is de Maas bij Maastricht al 34 centimeter gezakt. HAARLEM. Het is een slechte tijding die wij moeten brengen: de beruchte Frans Rosier is enkele dagen geleden uit de strafgevangenis voor krankzinnigen te Medemblik ontvlucht! Hij is een hoogst gevaarlijk man, die thans weer vrij in de maatschappij vertoeft. Als kind bestal hij zijn makkers op school, op zijn 14de jaar kreeg hij zes maanden gevangenisstraf voor diefstal van vee uit de weide. Zoodra hij weer vrij was, pleegde hij nieuwe diefstallen. Van zijn 14de tot zijn 31ste jaar heeft hij veertien jaar in de cel door gebracht. Er bestaat een sterk vermoeden dat hij veel meer op zijn kerfstok heeft dan waarvoor hij gestraft is kunnen wor den. Het gerucht schrijft hem een aandeel toe in de moorden op twee oude vrouw tjes aan den Raamsingel en in die op de oude juffrouw Van Weemen, bijgenaamd juffrouw Trip-trap, die in 1902 dood in haar woning werd gevonden. Overal in den lande wordt thans op Frans Rosier geloerd en zooals dat ge woonlijk gaat, komen uit alle windstre ken mededelingen van personen, die mee- nen den gezochte gezien te hebben. Doch de man kan onmogelijk overal tegelijk zijn. De justitie heeft een belooning van. f500 voor zijn aanhouding uitgeloofd.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5