0 Parijs brengt ons de nieuwe mode, Geur en smaak van Pickwick Thee extra beschermd Haarlemse kantonrechter nam rijbewijzen af wegens snijden Onwettige invoer van Duitse auto's; f 2500 boete geëist Sportweek in Haarlem in vervolg slechts één maal in de twee jaar Volgend jaar op geheel nieuwe basis FEUILLETON Moord met staatsie Manifest over proces- Jungschlaeger Handelsagent voor de Haarlemse economische politierechter Economische politierechter Boete voor Stichting Schooltandverzorging Sassènhëimer ernstig gewond na aanrijding Vergadering gezelschap van de stille omgang EI Al vliegt via Schiphol op lijn-Londen-Tel Aviv Stichting 1940—1945 heeft benodigd kapitaal bijeen door Wil Wanting Di INS DAG 6 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Maandagmiddag stond voor de Haar lemse kantonrechter mr. Th. F. Raedt een 40-jarige autorijschoolinstructeur terecht die ervan verdacht werd op 30 augustus van het vorig jaar in de Ostadestraat een andere auto te hebben ingehaald en vervol gens zo scherp naar rechts te hebben ge zwenkt. waardoor de veiligheid van het verkeer ernstig in gevaar werd gebracht. De verdachte beweerde niet te hebben ge sneden" en zei dat de andere automobilist plotseling, zonder eerst te hebben uitgeke ken. uit een file was gekomen. Verscheide ne getuigen bevestigden echter dat de in structeur wel degelijk „gesneden" had. na dat de beide auto's eerst ongeveer veertig meter naast elkaar zouden hebben gere den.' De ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie, mr. H. Lagerwaard,- vond het be treurenswaardig dat de verdachte zijn fout niet wilde inzien en eiste één week hechtenis en twee jaar ontzegging van de bevoegdheid motorvoertuigen te besturen. De kantonrechter wilde de zaak even aan houden omdat de instructeur in de volgen de zaak als getuige tegen de automobilist van de andere auto moest verschijnen. Beide auto's waren namelijk verder gere den en onder het viaduct bij de Kinder huissingel moest de instructeur, die voorop reed plotseling remmen voor enige fiet sers, die naar links afzwenkten, waarbij de verdachte hem aanreed. De vrouw van ver dachte, die ook als getuige verschenen was, verklaarde dat de lesauto, die blijkens de richtingaanwijzer naar rechts wilde, plot seling naar links uitweek, waardoor een botsing niet meer te vermijden was. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie vroeg wegens gebrek aan bewijs, vrijspraak, waarbij de kantom-echter zich kon aanslui ten. Hierna volgde de uitspraak tegen de eerste verdachte, de instructeur: één week hechtenis en ontzegging van de bevoegd heid motorvoertuigen te besturen voor de tijd van één jaar. De Haarlemse chauffeur van een grote vleesauto, die op 4 november van het vorig jaar op de Leidsevaart op het versmalde gedeelte langs de afrit van de tram naar Zandvoort een andere auto sneed, werd door de kantonrechter veroordeeld tot een hechtenis van een week en ontzegging van het rijbewijs voor een jaar. Er was een hechtenis van een week en ontzegging voor twee jaar geëist. Hij zeide, dat hij al her haaldelijk door signalen te kennen had gegeven, dat hij wilde passeren, maar dat de voor hem rijdende automobilist hem daartoe de kans niet had gegeven. Deze reed volgens zijn eigen verklaring 40 kilo meter en de vrachtauto-bestuurder ver klaarde 25 a 30 te hebben gereden. „Dat is toch wel heel gek", zei de kantonrechter, „hoe wilt u met 25 kilometer een wagen inhalen, die 40 rijdt? De bestuurder van de personenauto verklaarde dat de vleesaulo herhaaldelijk toeterend naast hem was ko-. men rijden. „Ik laat me niet van de weg afrijden", zei deze getuige. Dat was ten slotte wel gebeurd omdat de vleesauto hem had gesneden en het trottoir opgedrukt. Een Haarlemse dame, die op 12 septem ber met haar auto op de hoek van de Zijl- weg en de Julianalaan een bromfietser aanreed, hoorde f 150 boete en een jaar ontzegging van het rijbewijs dat zij nog maar driekwart jaar bezat tegen zich eisen. Zij kreeg echter de ontzegging voor waardelijk. Zij had, de Julianalaan in- zwenkend, de bromfietser, die recht door wilde, daarvoor geen ruimte gelaten. Het kwam hierbij echter niet geheel vast te staan of zij de bromfietser had ingehaald of de bromfietser haar. In elk geval ver klaarde zij van de bromfietser niets te heb ben gezien en ook van de botsing niets te hebben gemerkt, zodat zij zou zijn doorge reden, indien een automobilist achter haar haar niet had gewaarschuwd. Vervolgens werd de bestuurder van een vrachtauto, die van de Gierstraat de Doe lenstraat in wilde rijden en daarbij een wielrijdster aanreed, f 150 boete en een jaar ontzegging opgelegd conform de eis. Hij zelf zeide, dat hij langgaam en voor zichtig de Doelenstraat ingedraaid was en daarbij zijn richtingwijzer had uit gehad. Het meisje had volgens hem aan de lin kerkant dienen langs te rijden, dan was er niets gebeurd. De kantonrechter wees hem er echter op, dat hij de doorgang aan zijn rechterkant had moeten vrijlaten om het meisje te doen passeren. Bovendien nam deze het hem kwalijk, dat hij na de aan rijding alleen maar gevraagd had, of er iets bijzonders was en was weggereden toen hij zag dat de schade voornamelijk neerkwam op een slag in het wiel. „Is dat soms geen schade'?', zo vroeg de kantonrechter. Wonderlijke gedraging Vervolgens moest terechtstaan een direc teur van een onderneming uit Den Haag, die op 14 oktober van het vorige jaar te Heemstede met zijn auto, komende uit de Adriaan .Pauwlaan, plotseling, zonder uit te kijken, de Herenweg, die daar voor- rangsweg is, was overgestoken, waardoor hij in botsing kwam met een truck met op legger bestuurd door een 39-jarige chauf feur uit Leeuwarden. Verdachte zei dat hij naar rechts zowel als naar links had gé- keken en de truck niet had gezien. Boven dien zou hij niet hard hebben gereden. Ge tuigen verklaarden echter dat de snelheid van de verdachte aanzienlijk was geweest. De kantonrechter vond het onbegrijpelijk, evenals de ambtenaar van het O. M., die het een wonderlijke gedragslijn noemde en de te hoge snelheid laakte. Omdat de ver dachte door de ontstane schade en de schrik al aanzienlijk getraft was, wiide hij geen gevangenisstraf opleggen en eiste tweehonderd gulden boete, subsidiair veer tien dagen hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid motorvoertuigen te besturen voor de tijd van één jaar. De kantonrechter verminderde bij zijn uitspraak deze tijd tot zes maanden. Het onderstaande manifest is heden pu bliek gemaakt: „De berichten over de in Djakarta aanhangige processen tegen Jung- schlaeger en Schmidt, en de gevangenhou ding van andere Nederlanders wekken bij ondergetekenden de indruk dat de funda mentele rechten van de mens zoals deze zijn aanvaard door de Verenigde Naties, daarbij niet naar behoren worden geëer biedigd. Nu, naar hun is gebleken, deze indruk niet slechts bij henzelf doch ook bij ande ren in en buiten Nederland is ontstaan, hechten zij er aan de Nederlandse regering met de grootste nadruk de vraag voor te leggen, of het, afgezien van wait zij overi gens ten deze reeds heeft gedaan, geen plicht is de desbetreffende kwestie voor een internationaal forum te brengen en hiertoe onverwijld alle voorbereidingen te treffen. Daartoe rich te de regering zich dan tot de bevoegde organen der Verenigde naties en make zij deze zaken op de daartoe mo gelijke wijze aanhangig bij het internatio naal gerechtshof, opdat, met hoor en we derhoor en onderzoek van alle aangeroerde controleerbare feiten, door een onpartijdige en onbevooroordeelde rechter worde na gegaan, of inderdaad onze zo zwaar be proefde landgenoten niet volkomen on schuldig zijn. De initiatiefnemers vertrouwen dat het Nederlandse volk in al zijn geledingen uit drukkelijk van zijn instemming met dit streven zal doen blijken." De ondertekenaren zijn G. Ch. Aalders, voorzitter Nederlandse Vereniging van Ex-politieke gevangenen; R. P. Cleveringa, hoogleraar te Leiden; F. J. Goedhart, lid van de Tweede Kamer; Leonhard Huizin- ga, auteur; mevrouw Gezina H. J. v. d. Molen, hoogleraar aan de Vrije Universi teit te Amsterdam; K. van Rijckevorsel, lid van de Tweede Kamer; A. Goekoop, Adriaan Goekooplaan 10, Den Haag. Ad'haesiebetuigingen („Ik onderschrijf het manifest-Jungschlaeger, handtekening, naam, functie, adres, woonplaats) kunnen aan laatstgenoemde ondertekenaar worden gezonden. Nieuw laboratorium. Ir. A. W. van der Plassche, directeur-generaal van de Land bouw, heeft te Wageningen het nieuwe ge bouw van het Laboratorium voor Bemes- tingsonderzoek van de Landbouwkundige Dienst voor Chilisalpeter officieel geopend. ADVERTENTIE waarvan de voornaamste aspecten hierop neerkomen: Schouders iets verbreed, rokken van de wandeljaponnen zijn nauw en van de zomertoiletten wijd. Speciale aandacht is be steed aan het rugpand. Het silhouet is lang. recht en plat; zeer slank, zonder echter de vrouwelijke bekoorlijkheid uit het oog te verliezen. Willen de Hollandse vrouwen aan de nieuwe Parijse mode meedoen, dan zullen zij echter een flinke vermageringskuur moeten onder gaan. Alleen, indien u slank bent. kunt u in het komend voorjaar uw nieuwe kleren met plezier dragen. Carrugan, het Zweedse melkdieet geeft u die slanke lijn, waarnaar u zo verlangt en zorgt ervoor, dat li er jeugdig en fris uitziet. Carrugan is geen ouderwets vermagerings middel, doch een gezond, natuurlijk dieet. Op onschadelijke wijze verlost Carrugan u van uw teveel aan gewicht, u zult zich van dag tot dag slanker en jonger gevoelen. Begin vandaag nog aan het Carrugan slank- heidsdieet! Verkrijgbaar bij apotheker en drogist. De Nederlandse agent van een grote fabriek van brilmonturen uit Mainz-Bom- bach, een tot Nederlander genaturaliseerde Duitser uit Zandvoort, hoorde maandag voor de economische politierechter te Haarlem een boete van 2500 tegen zich eisen wegens overtreding van het Devie- zenbeslviit 1945. Hij. had namelijk volgens de tenlastelegging twee personenauto's uit Duitsland ingevoerd en het doen voor komen of het auto's waren, waarvoor by de grensoverschrijding slechts een triptiek behoeft te worden getoond en geen invoer rechten behoeven te worden betaald. Dat had echter wel dienen te geschieden, om dat deze auto's voor langdurig gebruik in Nederland bestemd waren en bovendien bleek het de bedoeling van de verdachte en zijn mede-agent te zyn, de auto's uit eindelijk in eigendom te krijgen. De verdachte zeide, dat de twee wagens eigendom waren gebleven van de fabri kant. Deze had de personenauto's op zijn verzoek te zijner beschikking gesteld om de taak van hem en zijn mede-agent voor het opbouwen van de verkooporganisatie in Nederland te vergemakkelijken. Zij ble ven echter diens eigendom, hetgeen ook uit de papieren, die hij bij de grens had laten zien, kon worden afgeleid. Hij had, naar hij zeide, in de stellige overtuiging ver keerd, dat een triptiek in dit geval vol doende was geweest. Een getuige-deskun- dige van Invoerrechten en Accijnzen zeide, dat het langdurige gebruik van de auto's in Nederland de betaling van invoerrech ten noodzakelijk had gemaakt en dat de verdachte niet alleen deze aan de Staat der Nederlanden had onthouden, maar boven dien achttien maanden had gereden zonder motorrijtuigenbelasting te betalen omdat de wagens Duitse kentekens hadden. De officier van justitie zeide in zijn requisitoir, dat de verdachte op deze wijze invoerrechten had ontdoken ten bedrage van 1500. Omdat van dit bedrag inmid dels navordering heeft plaatsgevonden, achtte hij teruggave van de in beslag genomen autó's wel juist. Hij eiste een boete van 2500. De raadsman van de verdachte, mr. B. J. de Boer, betoogde, dat hier zeker geen sprake van een grof knoeipartijtje is ge weest. De Duitse fabrikant wilde geen speciale auto's voor de verkooporganisatie gaan aanschaffen, zolang er nog onvol doende zekerheid omtrent het voortbestaan daarvan bestond. Daarom stond hij twee gebruikte wagens tijdelijk af, die echter op naam van zijn bedrijf in Mainz-Bombach bleven staan. Hij meende evenals zijn agenten, dat een triptiek het gebruik van de wagens in het buitenland gedurende een jaar rechtvaardigde en bij de grens had men volgens de raadsman ook helemaal geen poging gedaan om iets te verbergen. De douane is hier echter, naar mr. De Boer zeide, in gebreke gebleven. Zij had bij een nauwkeuriger controle dit misverstand on middellijk kunnen constateren en dan zou er verder niets gebeurd zijn. De raadsman achtte zijn cliënt dan ook veel meer een slachtoffer van de onachtzaamheid van de douane. Dat een der agenten er een spaar rekening op na hield om een van deze auto's te kunnen kopen, kon, naar hij zeide, voorts moeilijk betekenen, dat deze auto onder bezwarende titel was verkregen. Ook de navordering van invoerrechten achtte mr. De Boer zeer vreemd, omdat de wagens nog steeds het eigendom van de Duitse fabriek zijn. De politierechter besloot de zaak voor onbepaalde tijd aan te houden voor het horen van een getuige. Voor de Haarlemse economische politie rechter deed zich maandag de vraag voor, of de tandartsen, die voor de Stichting Schooltandverzorging op de scholen werk zaam zijn, in een gewone arbeidsverhou ding ingevolge het Bijzonder Besluit Ar beidsverhoudingen ten opzichte van deze stichting staan. Aan een Haarlemse vrou- xvelijke tandarts, die onder meer voor deze stichting xverkte, was namelijk het vorig jaar aangezegd, dat van haar diensten niet langer gebruik zou worden gemaakt, aan gezien een andere tandarts, die tijdelijk door haar vervangen zou zijn, omdat hij in militaire dienst was geweest, zijn werk voqr de stichting had hervat. Zij had hier echter geen genoegen mee genomen, niet alleen omdat zij van mening was, dat haar benoeming geenszins was geschied om een andere tandarts te ver vangen, maar vooral omdat zij de betrek king tussen haar en de stichting als een normale arbeidsverhouding beschouwde, dus het beëindigen daarvan als een ont slag, waarvoor noch haar instemming, noch die van het Arbeidsbureau was verkregen. Een tandarts uit Aerdenhout, die als adviseur van de Stichting Schooltandver zorging was gedagvaard, betoogde echter, dat hier geen sprake was van een normale arbeidsverhouding, zodat men de opzeg ging van de diensten van deze tandarts ook niet als een ontslag kon beschouwen. Ook een getuige-deskundige, de secretaris van de Centrale Raad voor Sociale Tand heelkunde en lid van het hoofdbestuur van de Nederlandse Maatschappij tot be vordering van de Tandheelkunde, betoog de dit. Hij zeide, dat er juist van de zijde van deze organisaties op wordt toegezien, dat de diensten van tandartsen voor stich tingen als deze geheel binnen de sfeer van het vrije beroep blijven. In antwoord op bureau. Hij legde de stichting een boete rechter, mr. A. Bletz, dat deze tandartsen toch door de stichting gesalarieerd worden, zeide hij, dat de honoraria sterk verschil len omdat zij in principe gebaseerd zijn op de verrichting, precies zoals in het vrije beroep. De officier van justitie, mr. J. Wiarda, meende echter, dat men hier wèl met een arbeidsverhouding te doen heeft, omdat er sprake is van een gezagsverhouding tussen de stichting en de tandartsen. Hij eiste een boete van f 75. In zijn pleidooi verklaarde mr. F. van der Goot, dat men toch moeilijk vol kan houden, dat dit een normale arbeidsver houding was. Hij herinnerde er aan, dat de betrokken tandarts naast dit werk ook een particuliere praktijk had en in een poli kliniek werkte. De instructie, waaruit men had geprobeerd de arbeidsverhouding met de stichting af te leiden, was niet van de stichting uitgegaan, maar van een leidende organisatie in dit vrije beroep. Hij conclu deerde tot vrijspraak of ontslag van rechts vervolging. De politierechter zeide er echter geen ogenblik aan te twijfelen, dat hier een arbeidsverhouding bestond en dus ook sprake was van een ontslag zonder instem ming van de tandarts en van het arbeids- van f 50~op.- Maandagmorgen om twee uur reed een bromfietser uit Sassenheim over de Rijks straatweg in de richting Haarlem. Tenge volge van de gladheid van de weg slipte de man en kwam daardoor in botsing met een uit de tegenovergestelde richting ko mende vrachtauto met aanhangwagen. Hij moest ernstig gewond naar het Grote Gasthuis in Haarlem worden vervoerd. ADVERTENTIE VERPAKKING MET BIJZONDERE EIGENSCHAPPEN Pickwick Thee, de bekende Engelse melange van Douwe Egberts, kenmerkt zich door een bijzonder ver kwikkende smaak en een zeer krach tige, opwekkende geur. uiterst dun, maar voor vocht etc. on doordringbaar laagje aluminium. Daar door behoudt Pickwick Thee haar volle heerlijke geur en zeldzaam ver kwikkende eigenschappen tot het laatste zetsel. Teneinde deze smaak en geur afdoen de voor u te beschermen (thee is een teer product!) is de binnenverpakking van Pickwick Thee voorzien van een Q '/"K\m)/[ /i hnti „We zullen het nogeens proberen", zei de oudste heer. „Hoeveel is het tweehonderd- zevenenveertigste deel van een zevende van negenhonderdvierentachtig maai acht- duizenddriehonderdzestig min negenhonderdvijfenvijftig?" „En hoe ver staat de zon van Satumus af?", vroeg de tweede heer. „En weet je, hoeveel ogen een Pitarïskus Damoniterius heeft?", wou de derde heer weten. Ach, die arme Pommeltje. Het duizelde in zijn hoofd en hij had wel in de grond willen kruipen van schaamte. Want hoe kon hij nu al die verschrikkelijk moeilijke vragen beantwoorden? Hij wist nog maar nauwelijks, dat tweemaal drie zes is. „Ik ik weet het niet", stotterde hij beschaamd en helemaal in de war. 47-48 (Van onze sportredacteur) Dit jaar zal er in Haarlem geen Sport week worden gehouden. Het uitvoerend comité van de Stichting Sportweek Haarlem heeft hiertoe besloten nadat het zich uitvoerig en langdurig had be raden over de wijze, waarop men het jaarlijkse sportieve festijn beter tot zijn recht kon laten komen. De eerstvolgen de Sportweek zal dus pas weer het vol gend jaar plaats vinden. Wij kunnen het besluit van het uitvoe- rend-comité van de Stichting Haarlemse Sportweek niet anders dan van harte toe juichen. Op 12 november van het vorig jaar wezen wij er reeds uitvoerig op dat het meer dan wenselijk was dat de represen tanten van de sportbonden in Haarlem de hoofden bij elkaar zouden steken om zich te beraden hoe men de propagandistische factor het best tot zijn recht kon doen ko men. Vooral ook omdat de jaarlijkse pro gramma's wat eentonig begonnen te wor den en één of meer hoogtepunten ont braken. Dat is gebeurd. Men heeft zich beraden. Daarbij is ook de medewerking van de sportbonden zelf ter sprake gekomen. Zo als wij er destijds reeds op wezen gingen de bonden steeds mee leunen op het Sport, week-comité. Zij wilden wel propaganda maken voor hun sport en nieuwe en voor al jonge beoefenaren winnen, maar er zo min mogelijk moeite voor doen en zo wei nig mogelijk geld voor uitgeven. Men deed toezeggingen, maar kwam ze niet na. Daar heeft het Sportweek-comité nu een eind aan gemaakt. Rijp bc'faad Zoals gezegd, niet dan na uitvoerig be raad. Men heeft deTJofiden in de gelegen heid gesteld haar goede wil te bewijzen en te tonen dat de Haarlemse Sportweek een festijn betekende dat men niet gaarne zou willen missen. Men heeft de bonden de De jaarvergadering van de afdeling Heemstede van het Gezelschap van de stil le omgang, welke maandagavond in het r.-k. verenigingsgebouw in Heemstede werd gehouden en waarvoor slechts een matige belangstelling was, stond ditmaal onder leiding van de secretaris, de heer J. Lijnkamp, aangezien de voorzitter, de heer J. A. A. Elsenburg verhinderd was. In zijn openingswoord herinnerde de heer Lijnkamp aan het overlijden van een van de bestuursleden van het gezelschap, de heer J. de Boer. Daarna stelde spreker vast dat de belangstelling voor de stille omgang zich steeds in dalende lijn beweegt. De plannen voor een vaandel hebben in tussen een definitieve vorm aangenomen. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer P. de Wildt, wees een zeer behoorlijk batig saldo aan. Na een toespraak van kapelaan J. Keet over het ontstaan van deze devotie volg den enige mededelingen. Voor de lopers, die naar Amsterdam wandelen, zal zater dagavond a.s. om 9.30 uur in de kapel van de broeders'op het Nagtzaamplein te Haar lem een lof worden opgedragen, waarna men naar Amsterdam vertrekt. Voor hen, die per tram naar Amsterdam gaan, wordt in de St. Bavokerk aan de Herenweg om 10.45 uur een lof opgedragen, waarna men per bus naar Haarlem trekt en vandaar per tram naar Amsterdam. Om halfdrie wonen de deelnemers in Amsterdam in de kerk van O.L. Vrouw aan de Keizersgracht de mis bij en daarna vertrekt men weer per tram en bus naar huis. kans gegeven met plannen te komen, die ervan zouden getuigen dat men niet was ingedommeld plannen, die de organi satoren van de Haarlemse Sportweek de overtuiging zouden moeten hergeven dat zij inderdaad de uitvoerders zijn van de wensen en plannen van de sportbonden in Haarlem. Maar ook die kans hebben de bonden voorbij laten gaan. Het enige bewijs dat werd geleverd was het bewys dat de be stuurders inderdaad zijn ingedommeld en dat zij inderdaad weinig geld en moeite over hebben voor achttien karaats pro paganda. Vandaar het besluit dat de Haar lemse Sportweek in de toekomst eens per twee jaar zal worden gehouden. Een be sluit, dat van harte is toe te juichen. Kans Nu de kogel eindelijk door de kerk is, liggen er weer kansen te over om de Sport week van het volgende jaar op geheel nieuwe leest te schoeien. Er is tijd genoeg om de stand van zaken te bezien en de basis te leggen voor een nieuwe periode en een nieuwe serie van Sportweken in Haar. lem. Waarbij wij ervan overtuigd zijn dat ais eenmaal een Sportweek-in-nieuwe- vorm haar beslag heeft gekregen, men niet zal schromen terug te komen op het nu genomen besluit en zo spoedig mogelijk de Sportweek weer eens per jaar zal gaan houden. Hetgeen dan niet anders dan in het belang kan zijn van de sporten en haar beoefenaren. Wij beschouwen het besluit van het uitvocrend-comité dan ook niet an. ders dan een vingerwijzing voor die sport bonden zelf. Waarbij wij van harte hopen dat de bonden en haar bestuurders dat zullen begrijpen ener naar handelen. Aan de 13 luchtvaartmaatschappijen uit de gehele wereld, wier lijnvliegtuigen pas sagiers naar Schiphol brengen, is als veer tiende de Israëlische luchtvaartmaatschap pij El Al toegevoegd. Maandag landde een El Al Constellation als eerste lijnvliegtuig van de nieuwe vei'binding tussen Schip hol en Tel Aviv op onze nationale lucht haven. In feite betreft het hier niet een geheel nieuwe luchtlijn, maar een nieuwe tussen haven voor de maatschappij, die al gerui me tijd de verbinding tussen Israel en Londen onderhoudt. Voortaan vliegt de El Al echter van Tel Aviv via Wenen en Schiphol naar Londen en vice versa. Het hoofdbestuur van de Stichting 1940— 1945 deelt mede dat de laatste grote in zamelingsactie, begonnen in de meidagen 1955 bij gelegenheid van het feest van 10 jaar bevrijd Nederland, een groot succes is geworden. Het gestelde doel het bijeen brengen van het door de Stichting nog be nodigde bedrag van vyf millioen gulden is volledig bereikt. Op 31 december 1955 was bijeengebracht of toegezegd, een bedrag van ruim f 5.200.000,Door het slagen van de in zamelingsactie, is de Stichting 1940—1945 in staat gesteld, haar arbeid, welke nog op 15 tot 20 jaar wordt begroot, lot een succes vol einde te brengen. Geslipt op Rijksweg De heer K., wonende aan de v. d. Endelaan te Hillegom reed op zijn scooter op de Rijksstraatweg AmsterdamDen Haag. Ten gevolge van de gladheid is hij geslipt. Men vond hem aan de kant van de weg. Het slachtoffer werd naar het Elisabethsgasthuis te Haarlem overgebracht ter observatie. 12 Verschillende koetsiers en ander stal personeel waren in die tijd langs de dienst trap boven gekomen, hetzij om Van Abel te spreken, hetzij omdat ze iets te zoeken hadden in de achter de woonkamer lig gende tuigkamer. Langs dezelfde weg waren ze weer naar de stal afgedaald. Niemand had echter aan dat geloop en gedraaf enige aandacht geschonken, omdat het heel nor maal was, zeker op zo'n drukke dag als die laatste van de lustrumweek. Van des ochtends vroeg tot des avonds laat, maar vooral 's ochtends vroeg, was iedereen in de weer geweest in het huis en het was natuurlijk, dat die drukte zich allereerst concentreerde op de hal, waar de trappen, het kantoor, de woon-, de tuig-, de bedien- dekamer en de keuken op uit kwamen. Er was verder niets van bekend, dat personen, die in de stal niets te maken hadden, zoals bijv. de pensiongasten, de diensttrap gebruikt zouden hebben. Was dit gebeurd en was dit gezien, dan zou het zeker de aandacht getrokken hebben als iets ongewoons, iets wat in de ordelijke huize Van Abel nooit voorkwam. Van Abel zelf had tot kwart over zes op zijn kantoor gezeten en was toen door zijn zuster geroepen om te eten. Om kwart over zeven was het diner afgelopen en daarna was hij naar de stal gegaan. Tegen zessen was de weduwe Ros-Van Abel die de hele dag last had van voorjaars moeheid en daarom in de huiskamer was gebleven, naar boven gegaan om de stu dent Hebbels, die ziek was, met moeder lijke zorg een kopje thee met een aspirine te brengen. Zij was even met de patiënt blijven praten en had daarna om kwart over zes haar broer geroepen voor het diner in de huiskamer, dat op dat tijdstip door de dienstmeisjes werd opgediend. Het personeel at in diezelfde tijd tussen kwart over zes en zeven uur in de personeels- kamer naast de keuken en door een tussen deur daarmee verbonden en vanaf zeven werden de gasten bediend op hun kamers. Om zeven uur was de weduwe Ros-Van Abel, daar de kok die dag afwezig was, naar de keuken gegaan om te helpen met de vaat, ook al omdat de keukenmeid, Kla- zina Duffelding, die avond vrij af zou heb ben. Ze was in de keuken gebleven tot kwart over acht, had haar broer langs de diensttrap, die hij om deze tijd immers altijd afsloot, uit de stal boven horen komen en was toen met een pot verse thee naar de huiskamer teruggekeerd. De klok van zeven had Van Abel na zijn diner weer in zijn kantoor teruggezien, waar hij de krant had gelezen, tot hij om 8 uur naar beneden ging voor de laatste inspectie en om, zoals bekend was, de deur van de diensttrap om kwart over acht te sluiten. Enters glimlachte om de vele huishou delijke bijzonderheden door de zelf zo huis houdelijk aangelegde rechercheur Boekje uit die verhoren genoteerd zoals het verse theewater van de weduwe Ros-Van Abel. Maar noch zij, noch de stalhouder zelf had tussen 6 uur en kwart over acht op het gangportaal of op de trappen iets verdachts of vreemds gezien of iemand, die daar niet hoorde, of die zich niet gewoon gedroeg. Uiteraard was het hun niet mogelijk pre cies op te geven, wie zij hadden gezien, maar dat waren in elk geval leden van huis- en stalpersoneel en waarschijnlijk ook enkele gasten, in elk geval dus perso nen, wier aanwezigheid daar nooit ver dacht kon zijn geweest. Rovaart hadden zij in elk geval niet gezien. Maar er viel na te gaan, en vooral voor zover bet bellenmeisje, Jaantje Klapwiek, het zich herinnerde, waren langs de huis- trap in de opgegeven tijd de volgende gas ten gepasseerd: Een dame, die juffrouw Dubois om streeks half zes was komen halen en die boven komend juffrouw Dubois, al op uit gaan gekleed, halverwege de trap had ont moet en samen met haar was vertrokken; een boodschappenjongen van een bekend kruideniersbedrijf, die omstreeks kwart voor zes had gebeld, boven was gekomen, zijn waren in de keuken had afgeleverd. nog even met de keukenmeid was blijven praten en daarna weer langs de gewone weg, de huistrap dus, was vertrokken; de aanbidder van een der dienstmeisjes Anneke Ratelaar had blozend en giechelend toegegeven, dat dit vererend bezoek haar had gegolden en die om kwart over zes had gebeld met de vraag of zijn Dulcinea die avond vrij was om naar de illuminatie te gaan kijken maar die door het bellen meisje wreed was afgepoeierd (strenge in structies van de weduwe Ros-Van Abel!); en tenslotte omstreeks zeven uur de moe der van Klazina Duffelding, die haar doch ter van haar „dienst" kwam halen, even eens met de illuminatie als doel voor een avondwandeling. Boekjes waarschijnlijk weinig tactvol en zeker niet ter zake doende commentaar op het toch alleszins eerbaar feit, dat keuken meiden des avonds, gechaperonneerd nog- wel door haar moeder, „de lichies" gingen zien, bijaldien echter niet in de gelegen heid waren om hem, Boekje, ambtenaar- in-functie, twee dagen later belangrijke mededelingen te doen over een moord, dat commentaar scheen tot het incident geleid te hebben, dat Enters nog juist had kun nen beëindigen. Na het vertrek van Klazina Duffelding om zeven uur was er niet meer gebeld tot half negen, toen een oude nicht der Van Abels ten tonele verscheen. Haar optreden, door de weduwe Ros in de brede mede gedeeld, lag echter buiten de tijd, die de politie interesseerde. Inspecteur Enters was zeer voldaan over de door Boekje gepresteerde arbeid. Het beeld van wat er in de beslissende tijd tussen 17.24 uur en 20.15 uur in het pen sion Van Abel gebeurd was, kreeg er meer tekening door. ook al zagen noch Enters noch Boekje zelf in die tekening reeds iets, dat als aanknopingspunt voor een verder onderzoek zou kunnen dienen. Maar in elk geval bood het zulk een onderzoek enige ruggesteun. Van zijn kant deelde Enters nu de re chercheur mee, wat professor Van den Burg hem had verteld. De kleine man sloeg op zijn rolronde dijen van voldoening. „We beginnen motief te zien, chef!" „Kalm aan, Boekje", kalmeerde Enters hem, „niet hóó roepen voor we over de brug zijn. Eerst die personen verhoren!" Boekje viel terug in een houding van ge laten afwachting. „De brug", sputterde hij, „de brug, ik doe de hele dag al niets anders dan ver horen afnemen, bah! Als u dat een brug noemt, dan noem ik het de brug der zuchten". Enters grijnsde, raadpleegde zijn naam lijst en riep Van Abel. „Meneer Van Abel, we zullen nu begin nen met de pensiongasten, die hier eer gisteren waren, te verhoren. Ze zijn toch allemaal thuis?" Van Abel antwoordde niet en keek ver legen. „Nu?", informeerde Enters. „Tja. ziet u inspecteur", begon de pen sionhouder, „ik heb de heren en juffrouw Dubois precies zoals u het mij gezegd had, bij de lunch laten vragen om vanmiddag voor een verhoor thuis te blijven, maar „En?" vroeg Enters weer, nu ongeduldig, omdat de andere er omheen scheen te draaien. „Meneer Proster heeft dat niet gedaan. Die is intussen uitgegaan en nog niet thuis gekomen. Maar ik kon er heus niets aan doen. Als ik het gemerkt had, had ik hem wel tegengehouden of meneer Boekje ge waarschuwd. Maar hij is ongemerkt weg gegaan". Van Abel keek zo schuldbewust en angstig, dat Enters medelijden kreeg. Het was natuurlijk vervelend zei hij, maar ze zouden dan wel wachten tot meneer Pros ter terug kwam. Of meneer Van Abel nu eerst juffrouw Dubois maar wilde roepen, wat de pensionhouder opgelucht er zo afgekomen te zijn met grote spoed ging doen. Tevens gaf Enters hem opdracht om de personen, die verhoord waren, onmid dellijk na het verlaten van het kantoor naar de huiskamer te loodsen en Van Abel kreeg strenge orders om alle contact tussen verhoorden en nog niet-verhoorden tegen te gaan, en zo hij daarin niet slaagde, dit onmiddellijk op het kantoor te rapporteren. Hij zou gedurende het verhoor als een Cer berus het halportaal bewaken. „Mejuffrouw Dubois!" stelde Van Abel voor. Een slanke jonge vrouw, gekleed in een eenvoudig donkerblauw geruit mantelpak, kwam binnen. (Wordt vervolgd) t

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6