Bollencorso misschien tot verdwijnen gedoemd Brits Lagerhuis hoorde somber nieuws uit Nabije-Oosten Nieuwe indeling van de Europese kolenmarkt Kanttekeningen bij de nota van minister Beel over mr. Schokking Een Bloemlust-expositie verhuist naar Keulen Felle brand in NS- houtbereidingsinrichting Aantal Britse officieren uit Jordanië terruggeroepen. Impasse op Cyprus Britten storen radio- Athene op Cyprus Overstromingen in midden-Europa Hoofdoorzaakgeringe belangstelling van meerderheid der vakgenoten Brandweer machteloos tegen over brandende creosoot Twee Deense vrouwen verlaten Sovjet-Unie Washington wil handel op China blijven boycotten Makarios beschuldigt Londen van onverzoenlijkheid Bespreking over het Midden-Oosten in Washington DINSDAG 6 MAART 19 56 Het bestuur van de Stichting Bloemlust heeft de inzenders gevraagd of deze het raadzaam achten, de volgende februan-tentoonstelling in het buitenland te houden Het bezoek van de vakgenoten aan de laatste Bloemlusttentoon.stelling ,s namelijk zo gering geweest dat het bestuur deze tentoonstelling niet meer in Lisse zou willen organiseren. De Kersttentoonstelling wil het echter wel op het programma houden. Men vreest voor de februaritentoonstelling, op zeer goede gronden, nog minder belangstelling van de zijde van de inzenders. Om een fiasco te voorkomen wil men nu van koers veranderen. Bij het corso liggen de zaken ongeveer net zo. Deze instellingen van het „vak" kunnen niet voldoende op de vakgenoten steunen. De V.V.V.'s krijgen ook steeds minder medewerking op het gebied van de bloemenmozaïeken. M 1 1 - - - - lauwheid niet ontzeggen. ADVERTENTIE Men kan het vak hier een zekere Dit falen van Bloemlust wordt begrijpe lijk als men het ontstaan en de ontwikke ling kent. In 1917 heeft een aantal Sassen- heimse collega's in een zaaltje een aantal afgesneden narcissenbloemen bij elkaar gebracht orn de houdbaarheid van deze bloemen te demonstreren. Al gauw kwa men er ook tulpen bij en tenslotte ging men gebroeide bloemen vroeger in het voorjaar op tafels laten zien. Iedere vakman, die wat nieuws aan zijn kraam wilde toevoegen wat altijd een gokje is trok naar Bloem lust en werkte mee aan het ontstaan van de naam Monte Carlo. Het was daar veel ge zelliger dan op de keuringen in Haarlem en nu ja, er was Bloemlust en dan ging je er heen. Bovendien bewaarden de winnaars meestal hun nieuwigheden om ze het eerst op Bloemlust te brengen. Enkele inzenders betaalden het gelag In de oorlog verdween het gebouwtje en men kreeg, optimistisch als iedereen in die tijd, grootse plannen. Een permanente show waar het publiek zou komen. Hoofddoel bleef echter „Monte Carlo," dus dat de in zenders flink verkochten aan kwekers. De keuringen door de Koninklijke Algemene Vereniging te Haarlem werden met het iaar belangrijker en uitgebreider en dus verloor Bloemlust haar karakter van brengster van primeurs. Bovendien maakte men er langzamerhand een étalage van, die steeds mooier werd, maar waar de in zenders steeds minder verkochten. Het aantal deelnemers liep voortdurend terug, de oppervlakte werd echter groter. Deze ruimte werd door een kern van oude deel nemers gevuld. Deze kern heeft kans gezien om Bloemlust voor het publiek toch nog tot iets unieks te maken. De enorme kosten kwamen er echter niet uit, niet voor Bloem - lust en niet voor de standhouders. Broeien en exposeren is nu eenmaal duur. De grootste inzenders zitten ook in het bestuur, zodat het voor insiders slechts een kwestie van afwachten was, hoe lang men deze tentoonstelling zou willen handhaven. Intussen gingen stemmen in het vak op, om de tentoonstelling te verplaatsen. Vorige week kwam dan eindelijk de grote vraag van het bestuur aan de inzenders of zij er iets voor voelden, in het buitenland te gaan exposeren. Dat doen de inzenders. Waar schijnlijk zal men volgend jaar de ten toonstelling in Keulen gaan opzetten. Een van de bestuursleden verwacht daar overi gens meer vakgenoten dan in Lisse. In feite is Bloemlust dus gestruikeld over het gebrek aan belangstelling van de vakgenoten. De vrij geringe publieke be langstelling is onaangenaam, maar finan cieel niet onoverkomelijk. De grote inzen ders hebben echter geen zin om met hun groep zoveel voor algemene reclame uit te geven. Ook het corso? Hetzelfde is ook het geval met het corso. Wel schijnt men nu weer hetzelfde aantal wagens te hebben geboekt als verleden jaar om deze tijd (ongeveer 20). maar het aan tal deelnemende bloembollenkwekers en exporteurs loopt steeds meer terug. Enkele jaren geleden was dit nog erger, want van de meer dan dertig wagens kwamen er toen slechts vijf uit het vak. De heer Warnaar heeft daarna een aantal mensen weten te bewegen, weer deel te nemen. Uit deze be spreking zijn een aantal combinaties ge groeid, die vrij regelmatig zullen deel nemen omdat ze samen de kosten kunnen Het houtbereidingsbedrijf van de Ne derlandse Spoorwegen, dat sinds 40 jaar in Dordrecht is gevestigd, is maandag door een door tot nog toe onbekende oorzaak uit gebroken brand, vrijwel geheel verwoest. Afgezien van de materiële schade, die in de tonnen loopt, betekent dit voor de Spoorwegen ook een ernstig verlies, omdat het het enige bedrijf in Nederland is, dat dwarsliggers conserveert en voor de mon tage gereed maakt. De jaarproduktie van het bedrijf, dat 100 personeelsleden telt, bedraagt 400.000 gewapende dwarsliggers, voor de behandeling waarvan men machi nes gebruikt, die verder in ons land niet aanwezig zijn. De aflevering van dwars liggers zal nu geruime tijd gestagneerd zün. Vast is komen te staan, dat de brand in de machinekamer is begonnen, doordat een van de drie creosootketels, waarin de dwarsliggers worden geïmpregneerd, ont plofte. Van daaruit heeft het vuur zich in korte tijd door het gehele bedrijf verspreid. Men deed alles om het vuur te stuiten, maar toen dit in de montage-afdeling een hoeveelheid van 800 dwarsliggers had be reikt, was er geen blussen meer aan. Op het uitgestrekte opslagterrein van de houtbe- reidingsinrichting ligt voor een waarde van vier a vijf miljoen gulden hout opgeslagen. De wind blies de vlammen precies naar de enorme voorraad toe en een ogenblik be stond er acuut gevaar, dat het vuur zich er meester van zou maken. De gemeentelij ke brandweer van Dordrecht, de bedrijfs- brandweren van de houtbereiding en de in de buurt liggende vliegtuigenfabriek Fok ker en een brandweerboot van de haven dienst van Dordrecht konden dit echter voorkomen. De nablussingswerkzaamheden duurden tot in de nacht voort. De stokerij, de machinekamer en de smederij van het bedrijf zijn er nog het best afgekomen. Maar ook in deze afdelingen is de schade •.anzienlijk. dekken. De individuele deelnemers begin nen zich echter al weer terug te trekken. Onbegrijpelijk is dit allemaal niet. Uit e'gen ervaring weten wij, dat een bepaald aantal firma's overal aan mee doet. Dat zij zich daarmee grote lasten op de hals ge laden hebben is duidelijk. Maar het is ook te begrijpen dat zij wel eens anderen mee willen zien doen aan deze onpersoonlijke reclame, die zij in feite grotendeels finan cieren. Bloemlust begon sterk onpersoon lijk te worden, het corso is het al en bij de Keukenhof, waar de mees ten van deze firma's ook een dure tuin hebben, liggen de zaken in feite niet anders. Men boekt er heus niet veel orders méér door. De ande ren houden zich echter afzijdig en leveren alleen critiek. Het corso-comité zoekt naarstig naar allerlei middelen om de deelname te stimu leren. De geldprijzen zijn afgeschaft en in plaats daarvan krijgen de deelnemers een vergoeding per wagen op de bouwkosten. Het mag niet baten. Vlak na de oorlog was er meer animo, want toen kon een handige knaap een corsowagen in elkaar timmeren. Nu heeft men smeden en bloembinders nodig om Van Driels ontwerpen behoorlijk te kunnen realiseren. Het corso is, wat kwaliteit betreft, stukken vooruitgegaan, maar de kosten per wagen zijn dat waar schijnlijk nog meer. Ondanks dat is het toch nog goedkoop, want de bloemen krijgt men gratis. Maar het bloembollenvak zit gauw aan de rode streep en laat de zaakjes dan liever aan anderen over. Men wil nu een plan maken teneinde de afdelingen van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur te animeren om mee te doen. Slechts op deze wijze zal het corso te redden zijn. In feite is dit trouwens de enig juiste methode. Daar komt bij dat de WV's in de Bloem bollenstreek ieder jaar een sterke vermin dering van het aantal mozaïken moet con stateren. Men heeft, om het leggen van deze bloementapijten te stimuleren, een streek- wedstrijd op touw gezet, waarbij het mooi ste mozaïek uit de streek werd bekroond. Het mocht niet baten. Geen Hillegommer schijnt het te interesseren dat de beker steeds maar in Sassenheim blijft en de Lissenaren gaan dezelfde kant op. Als men er niet in slaagt de afdelingen van de Algemene Vereniging te interes seren dan zal het corso wel dezelfde weg opgaan als Bloemlust en straks de mozaïek wedstrijden: opgeheven wegens gebrek aan belangstelling van de vakgenoten. MOSKOU (United Press) De Sovjet- regering heeft aan twee vrouwen van Deense afkomst, die met Russische staats burgers zijn getrouwd, toestemming gege ven het l'and te verlaten, zo verneemt U.P. in Moskou. Het zijn mevrouw Freyberg, die met haar echtgenoot in Riga (Letland) woont, en mevrouw Krauze, een weduwe met twee kinderen. Het echtpaar Freyberg zal de Sovjet-Unie samen mogen verlaten. De twee vrouwen trouwden voor de tweede wereldoorlog met Letlanders en werden Russische staatsburgers, toen Letland een deel van de Sovjet-Unie werd. Het verlenen van visa aan de vrouwen kwam ter sprake tijdens besprekingen tus sen de Deense premier, H. C. Hansen, en vertegenwoordigers van de Sovjet-regering. De Russen stemden ook toe Deense krijgs gevangenen, die sinds het einde van rie tweede wereldoorlog in de Sovjet-Unie worden vastgehouden, vrij te laten. Men schat hun aantal op tien tot vijftiem Premier Hansen heeft gisteren op de Deense ambassade te Moskou een lunch aangeboden aan premier Boelganin, eerste partijsecretaris Kroesjtsjev, minister Molo- tov (Buitenlandse Zaken), minister Mats- kevitsj (Landbouw) en minister Benedik- tov (Staatsboerderijen). (Van onze correspondent in Londen) Diep-ernstig heeft het Britse Lagerhuis gistermiddag de sombere verhalen aange hoord van Sir Anthony Eden over Jordanië en van de minister van Koloniën, Lennox- Boyd, over Cyprus. Het enige hoopvolle, waaraan premier Eden zich vastklemde, waren de verzekeringen van koning Hoes sein en de premier van Jordanië dat het bondgenootschap met Groot-Brittannië on aangetast blijft. Over het algemeen hecht men in Londen aan de verzekeringen in de huidige omstandigheden weinig waarde, al zijn er enkelen die geloven, dat het ont slag van Glubb Pasja als een min of meer op zichzelf staand voorval dient te wor den gezien. De Britse regering acht het echter niet langer verantwoord dat Britse officieren leidende functies in het Arabische Legioen vervullen omdat zij het nodige gezag zou den missen en in een onzekere positie zou den komen. Londen heeft de regering van Jordanië verzocht deze officieren vrij te maken. Vijftien andere Britse officieren, die op de actieve lijst van het Britse legér voorkomen, behoren eveneens te worden teruggeroepen, zo zei Eden. Over de positie van officieren, die onder contract deel uitmaken van de Jordaanse strijdkrachten zal nader met Jordanië worden gesproken. Alle andere officieren zullen voorlopig hun functié blijven uit oefenen. Onder het Brits-Jordaanse verdrag be rust er geen enkele verplichting op Jor danië Britse officieren aan te stellen, maar Groot-Brittannië is verplicht hen beschik baar te stellen, wanneer Jordanië er om verzoekt. Abrupt Eden zei dat het abrupte ontslag van Glubb en twee andere Britse hoofdofficie ren in strijd is met de geest van het ver drag, dat voorziet in wederzijds beraad op defensiegebied. Men had een edelmoediger behandeling mogen verwachten van een man, die zijn leven in dienst had gesteld van Jordanië. Daags voor zijn ontslag had Glubb nog een onderhoud met koning Hoessein gehad en een dag daarvoor was er een ontmoeting tussen de Britse ambas sadeur en de koning, zonder dat er van de zijde van de vorst ook maar een enkele grief werd kenbaar gemaakt. Beraad De Britse regering zal met haar bondge noten de betrekkingen van het Westen tot Jordanië en tot het gehele Midden-Oosten aan een onderzoek onderwerpen. Sir An thony doelde kennelijk op de Verenigde Staten en Frankrijk, beide mede-onderte kenaars van de garantieverklaring van 1950. Premier Mollet van Frankrijk komt De Hoge Autori teit van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap heeft enkele dagen geleden de besluiten genomen die een einde moe ten maken aan de machtspositie op de Europese kolen- markt van het Duitse Ruhrkartel. Met dit doel is de gemeenschappelij ke m,arkt in de 6 ledenstaten van de E.G.K.S. ver deeld in 7 afzetge bieden waarbin nen de concurren tie moet gaan spe len. In deze tijd van hoogconjunc tuur zal de nieuwe indeling voorlopig geen grote invloed uitoefenen. Het merkwaardige van de marktver- deling is dat de Hoge Autoriteit geen rekening zondag naar Londen en zal dezelfde dag nog naar Parijs terugkeren. De leider van de Labour-oppositie, Hugh Gaitskell, verklaarde dat de gebeurtenissen in Jordanië een terugslag voor de Britse politiek in het Midden-Oosten betekenden Hij vroeg een spoedig debat. Eden beloof de dat dit nog deze week zou worden ge houden. Recht en orde Lennox-Boyd, die vrijdag onverrichter- zake uit Cyprus is teruggekeerd, deelde het Lagerhuis mede dat aartsbisschop Ma- karios de Britse voorstellen heeft verwor pen. De regering hoopt echter nog steeds dat er een grondwet tot stand zal komen. Het zou misleidend zijn de verwachting uit te spreken dat dit in de huidige om standigheden mogelijk zou zijn. De voor naamste taak is op Cyprus recht en orde te herstellen. Wij zijn daartoe vast besloten en beschikken daarvoor over de nodige strijdkrachten, zo zei Lennox-Boyd. Hij verklaarde dat de Britse regering te genover Makarios een aantal concessies had gedaan, maar zodra er één obstakel uit de weg was geruimd, kwam er een ander waarvan men tot voor kort nog nooit had gehoord. Groot-Brittannië was bereid Makarios op bepaalde punten tegemoet te komen 'in de verwachting dat de aartsbisschop behulp zaam zou zijn bij de opstelling van een constitutie. De eerste voorwaarde was ech ter herstel van de orde, daarna zou een am nestie mogelijk zijn voor degenen die zich schuldig hadden gemaakt aan vergrijpen onder de noodwetgeving, behalve voor hen, die gewelddaden hadden gepleegd of illegaal in het bezit van wapens waren. heeft gehouden met de nationale grenzen die in een gemeenschappelijke markt trou wens economisch geen zin meer hebben. Nederland en Noord-Duitsland vormen samen verkoopgebied no. I, Belgie vormt met een ander stuk van West-Duitsland verkoopgebied no. III. Franse en Duitse gebieden zijn samen opgenomen in verkoopgebied no. IV. De rest van Frankrijk waar tot dus verre de verkoop van Duitse kolen geen grote rol heeft gespeeld is door een lijn in tweeën gedeeld. Italië vormt verkoopgebied no. VII. Onvergeeflijk Het Britse plan was verder dat een Brit se commissaris voor de constitutie een libe rale, democratische grondwet zou opstel len, waarbij de rechten van alle gemeen schappen op Cyprus gewaarborgd zouden worden. Buitenlandse politiek en defensie zouden echter aan de Brite gouverneur blijven voorbehouden en ook openbare veiligheid. Dit laatste echter niet voor on bepaalde tijd. Deze kwestie vormde ook een struikelblok, evenals het probleem van de samenstelling der wetgevende vergadering. De problemen van zelf-bestemming en zelf-regering waren volgens Lennox-Boyd uit de weg geruimd. Daarom is het onver geeflijk dat de aartsbisschop nalaat de toe passing van geweld te veroordelen. Het Lagerhuis zal waarschijnlijk volgen de week een debat over Cyprus houden. (Reuter) De Labourafgevaardigde Ri chard Crossman opperde, dat het ontslag van generaal Glubb „een anti-Britse staats greep" was. Hij meent, dat door de ophef fing van het Britse toezicht op het legioen „groot gevaar" is ontstaan. Sir Anthony antwoordde, dat het huis zelf kan beoor delen, wat de afwezigheid of aanwezigheid van Britse officieren in het Arabische Le gioen voor ernstige gevolgen kan hebben voor de betrekkingen van Jordanië met Israel. De conservatieve afgevaardigde Amery vroeg de verzekering, dat Groot- Brittannië de tegenslag niet zonder meer zou aanvaarden en dat iets gedaan zal worden om de Britse positie in het Mid den-Oosten te herstellen. Sir Anthony wil de zich niet uitlaten over de toekomst der Britse subsidies aan Jordanië. Koningin Elizabeth heeft luitenant-gene raal John Glubb benoemd tot commandeur in de Bath-orde, een van de hoogste en oudste ridderorden van Engeland. De dra gers van deze in 1399 gestichte orde heb ben recht op de titel „Sir". WASHINGTON (Reuter) - De Verenig de Staten verzetten zich tegen het aandrin gen van Groot-Brittannië op het nemen van een besluit tot verzachting van de beper kingen op de handel met communistisch China, zo wordt uit gezaghebbende bron te Washington vernomen. Volgens een diplo- j metieke bron zouden de Verenigde Staten evenwel tenslotte bereid zijn het verbod in zake de levering van rubber aan China te verzachten. Dit zou bedoeldl zijn als een concessie aan de Britse belangen op Ma- lakka en als een bijdrage tot het hand haven van stabiliteit op Ceylon, j De beslissing der Verenigde Staten zou vertraagd worden door de houding van communistisch China bij de Ghinees-Ame- rikaanse onderhandelingen te Genève. China heeft op deze conferentie de eis ge steld, dat het tijdens de Koreaanse oorlog ingestelde handelsverbod wordt opgeheven. Naar te Washington wordt vernomen is in de onmiddellijke toekomst geen bekendma king van de Amerikaanse regering te ver wachten. LONDEN (Reuter) Groot-Brittannië is maandagavond begonnen de voor Cy prus bestemde uitzendingen van radio- Athene te storen. Een officiële Britse woordvoerder op Cyprus zei: „Er worden proeven genomen met het storen van ra dio-Athene". De Britse gouverneur van Cyprus Sir John Harding heeft de Cyprio ten in een radiotoespraak gewaarschuwd, dat hij, met alle ter beschikking staande middelen, een campagne zal voeren om orde en rust te herstellen. Er moet een einde komen aan de geweldpleging. Ter rorisme en vreesaanjaging moeten worden uitgebannen, aldus Sir John. Aartsbisschop Makarios, leider der Cy priotische beweging, die aansluiting van het eiland bij Griekenland wil, heeft op een persconferentie te Nicosia verklaard dat hij in vijf maanden onderhandelingen met de Britten vele concessies had ge daan, doch dat van „Britse zijde on gelukkigerwijs geen goede wil is gebleken om een basis te vinden voor redelijke over eenstemming". Makarios verzocht de Cy priotische Grieken „totdat de Britse rege ring haar standpunt heeft herzien en onze nationale wensen eerbiedigt", de vreedza me strijd voor verwerving van het recht tot zelfbeschikking voort te zetten". „De Britten hebben onze goede wil met onverzoenlijkheid beantwoord", aldus Ma karios. Verscheidene duizenden Cyprioten, die werkzaam zijn op militaire inrichtingen nabij de Zuid-Cyprische haven Limassol, zijn maandag in staking gegaan uit protest tegen de dood op zondagavond van de ze ventienjarige George Charalamboes. Cha- ralamboes kwam om het leven, toen hij een bom wilde werpen. Op dat tijdstip werd door een lid der veiligheidstroepen geschoten. Vermoedelijk werd Charalam boes door dit schot gedood. (Het wordt echter niet uitgesloten geacht, dat de bom menwerper om het leven is gekomen door de ontploffing van zijn eigen bom). Maan dagmiddag waren alle winkels in Limasson gesloten. Cyprioten betoogden in de hoofd straten van de stad. FRANKFORT (United Press) Tal van laag gelegen gebieden in centraal-Europa lijden onder ernstige overstromingen door dat de rivieren de grote hoeveelheden smeltwater niet verwerken kunnen. Mach tige ysschotsen hebben reeds tenminste zes bruggen kapot gebeukt. De zwaarst ge troffen gebieden liggen tot dusverre in Beieren en Oostenrijk, waar bergriviertjes in woedende maalstromen zijn veranderd en tal van grote rivieren in lager gelegen gebieden buiten hun oevers getreden zijn. In Bonn is het peil van de Ryn drie meter boven normaal. In het afgelopen weekeinde zijn in Oos tenrijk acht mensen om het leven gekomen door overstomingen, stormen en lawines. In Linz, Opper-Oostenrijk, is de nood toestand afgekondigd. In Stiermarken hebben grondverschui vingen en lawines veel spoorlijnen en we gen geblokkeerd. Er is ernstige schade aan gericht. In Zwitserland veroorzaken regen en dooi uitgestrekte overstromingen in het kanton Neuchatel. De voornaamste spoor wegverbinding met Frankrijk is door een grondverschuiving versperd. Het door Tsjechoslowakije stromende gedeelte van de Donau wordt dag en nacht door wachtposten gadegeslagen, opdat on middellijk voor overstromingsgevaar kan worden gewaarschuwd (de rivier is thans, als gevolg van het smelten van sneeuw en ijs en zware regenval, sterk gezwollen). Van officiële zijde is medegedeeld dat vliegtuigen, indien nodig de over ongeveer tachtig kilometer bevroren Donau tussen de Slowaakse hoofdstad Bratislawa en de Hongaarse grens zullen bombarderen. In Oostenrijk voorspellen deskundigen, dat de Donau dinsdagochtend te Wenen buiten haar oevers zal treden. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 204 vette varkens: grossiers var kens f 1,66f 1,70, slagersvarkens f 1,70 f 1,72, zeugen f 1,42f 1,44, handel flauw. Te ven werden aangeveord 11 nuchtere kalve ren, notering per stuk f40f45, per kg. levend gewicht f 1,05f 1,10. (Van onze parlementaire redacteur) De door minister Beel aan de beide voor zitters der Kamers gezonden nota over het geval-Schokking, geeft aanleiding tot de volgende kanttekeningen. Vooropgesteld zij, dat alleszins te waar deren valt, de zakelijke eerlijkheid en eer lijke zakelijkheid, waarmee deze hele aan gelegenheid dankzij de minister van Bin nenlandse Zaken thans behandeld is. Er blijkt duidelijk uit het gehele stuk van het begin tot het eind, dat er niet getracht is het geval mooier voor te stellen dan het is, maar wel, om, voorzover dat na veertien jaar nog mogelijk te achten valt, precies het beeld te geven waarop deze hele aan gelegenheid is vastgelegd. Tekenend voor de karakteristieke wijze waarop de minister van Binnenlandse Zaken deze aangelegenheid heeft behan deld, is zeker ook dat hij eigenlijk aller minst iets verheelt, wat men misschien als een nalatigheid zijnerzijds zou kunnen be schouwen. Minister Beel verheelt allerminst dat hij, na kennisneming van een résumé, hem ver strekt door een zegsman van het voormalig verzet, over de gedragingen van mr. Schok king te Hazerswoude, geen aanleiding heeft gevonden terzake stappen te ondernemen en evenmin dat hij later geen aanleiding heeft gevonden de herbenoeming van mr. Schokking als burgemeester van Den Haag tegen te houden. Mogelijk dat nog nader bekend zal wor den, waarom minister Beel het résumé naast zich heeft neergelegd en niet zelf eens op onderzoek is uitgegaan. Hij heeft er echter alle zorg voor ge dragen, dat er nu een zeer uitgebreid on derzoek heeft plaats gehad en hiermee kom ik meteen op een bijzonder belangx-ijke kant van de werkzaamheden die thans zijn verricht. De openbare mening is in staat gesteld om kennis te nemen van de bevin dingen ener commissie, wier advies door de minister van Binnenlandse Zaken was ge vraagd. Die commissie bestond uit drie figuren van hoog aanzien alom in den lan de en haar samenstelling strekt zeker tot vertrouwen ten aanzien van de beoordeling, die uit haar rapport spreekt. Een punt waarop zeker ook de aandacht moet worden gevestigd, is dat de verkla ring die mr. Schokking bij het destijds op gemaakte proces-verbaal zou hebben afge legd, en waarmee men thans in de pers voor de dag is gekomen en waarop de aan val op zijn persoon was gebaseerd, in het geheel geen nieuws bevatte. Wel voor de minister van Binnenlandse Zaken, maar allerminst voor de instanties die indertijd met de zuivering belast zijn geweest. Dit namelijk is misschien wel het allerbelang rijkste. Uit wat er nu dankzij het onderzoek aan de dag is getreden, is er indertijd over mi nister Schokking geoordeeld door de daar toe bestemde zuiveringsorganen en wat daarmee gelijk te stellen valt. Daar was de zuiveringscommissie Rotterdam, die, na kennis genomen te hebben van de feiten waarover het ging, en in het bijzonder van de verklaring van mr. Schokking, algemeen van oordeel was dat de zaak behoorde te worden geseponeerd. Vervolgens is bij de politieke recherchedienst district Leiden, in de strafzaak Koorn, waarin mr. Schokking gehoord was, de overtuiging gerezen dat burgemeester Schokking in het geval- Hazerswoude een val was gezet, waardoor hij dus vrijuit ging. Het rapport van de politieke recherchedienst heeft vervolgens de instanties van bijzondere rechtspleging gepasseerd en nu blijkt dat ook van deze zijde niets tegen mr. Schokking is onder nomen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken is destijds niet op de hoogte geweest van datgene, waarvan bovengenoemde instan ties wel op de hoogte waren. Dat is in zo verre gelukkig, dat, wanneer Binnenlandse Zaken kennis had kunnen nemen van het oordeel der zuiveringsinstanties, het reeds in 1952 en ook thans tot de conclusie zou zijn gekomen, dat er geen enkele aanleiding was om tegen mr. Schokking op te treden naar aanleiding van de recente perspubli- katies. Dat Binnenlandse Zaken de gegevens niet ter beschikking had gekregen, is nu, dank zij het onderzoek en voor zover het te overzien valt, een gevolg van toevallige omstandigheden, administratieve fouten zo men wil, doch allerminst van enige boos aardige opzet. WASHINGTON (Reuter) - Vertegen woordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk, komen heden te Washington bijeen ter bespreking van de toestand in het Midden-Oosten. De woordvoerder noemde de conferentie een voortzetting van de serie gedachten- wisselingen over het Midden-Oosten, die in februari door Eisenhouwer en Eden be gonnen is. Frankrijk en Engeland worden op de conferentie vertegenwoordigd door hoge ambtenaren van de ambassades, maar niet door de ambassadeurs. Van Amerika is er de plaatsvervangende onder-staatssecreta ris voor zaken het Nabije Oosten betreffend.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9