Anegang ontvouwde plannen voor de komende lente Dr. Zuidema teruggekeerd van langdurige studiereis Haarlem in bollenseizoen weer in groot feesttenue Onze Edelvormcostuums Drie jubilarissen gehuldigd van afdeling Haarlem NRV Bloemenmeisjes werven toeristen in Duitsland Winterhanden U hebt het zelf in de hand Plantsoen tnet bloemen - expositie en fonteinen midden in de stad Week geëist tegen amateurbokser Amsterdamse Beurs V. Bloemenmuziekeen grote taptoe en vele andere attracties op het programma A merikaanse belangstelling Verlichting en versiering Poppenspel M u ziek feest genéést Burgerlijke Stand van Haarlem Torenmuziek Taptoe Folklore Voor het zwakke kind Ook beeldhouwers en schilders worden ingeschakeld Vijfde bridge-drive ten bate kankerbestrijding Gunning Zijn onderzoek opent nieuwe gezichts punten op de organisatie van het Incarijk Toon Verhey dirigeert in april weer Wegens mishandeling in Haarlemmermeer £ir Waterwegenvraagstuk en Deltaplan DONDERDAG 8 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De 24 bloemenmeisjes die in het komende bollenseizoen de toeristen in Haarlem- Centrum weer met gracielijk gebaar een narcis, hyacint of tulp zullen offreren, gaan voordien, zoals reeds eerder gemeld is, eerst nog een vierdaagse goodwill-reis naar Zuid-Nederland en West-Duitsland ondernemen. Op drie april vertrekt het fleurige gezelschap na de officiële voorstelling ten stadhuize onder de hoede ran de direc teur van Haarlems bloei, de heer W. van Willigen, per autobus naar Maastricht. Daar zullen de meisjes, gekleed in hun fleurige rood-en-witte „ambtsjurken", door het gemeentebestuur ontvangen worden, een bezoek aan een der ziekenhuizen bren gen en vervolgens aan de Maastrichtenaren hun lentebloemen uitreiken. ADVERTENTIE De volgende dag vertrekt men naar Bonn, waar vermoedelijk Bondspresident Theodor Heuss en de „Oberbürgermeister" der stad hen zullen ontvangen. Dezelfde middag wordt de reis voortgezet naar Keulen. Hier worden zij verwelkomd door dr. Max Ade nauer, „Oberstadtdirektor" en zoon van de Bondskanselier. Op het spitsuur zullen de Haarlemse gasten op het Domplein bloe men aanbieden aan de voorbijgangers. Op 5 april zal tenslotte Dusseldorf bezocht worden, waar een soortgelijk programma wordt afgewerkt. In alle drie de genoemde steden zal ter gelegenheid van deze goodwill-missie een etalage-campagne, gewijd aan de toeristi sche attracties van Nederland in het alge meen en Haarlem in het bijzonder, worden gehouden. Van de zijde der Duitse winke liers is veel belangstelling voor deze actie: velen van hen hebben reeds foto's van Haarlem o.a. van het Frans Halsmuseum en bolbloemen besteld om hieraan te kunnen meedoen. De heer Van Willigen, die deze goodwill- reis heeft voorbereid en daarbü van Duitse ztjde veel enthousiaste medewerking kreeg, heeft tijdens zijn bezoek van vorige week aan de Bondsrepubliek een telegrafisch verzoek van de Amerikaanse strijdkrachten in Frankfurt gekregen, om het bezoek van de bloemenmeisjes ook tot die stad uit te breiden. Als dit doorgaat zullen radio- en televisieteams van de Amerikanen een speciale reportage van het bezoek vastleg gen op geluidsband en filmstrook, die dan door een der grote radio TV-„chains" in de Verenigde Staten zullen worden uitgezon den. Aanvankelijk zouden de bloemen meisjes ook een propaganda-tournee door enkele Belgische steden maken, maar omdat van 7 tot 15 april in Brus sel reeds een grootscheepse bloemen- week, uitgaande van de Keukenhof, ge houden wordt, heeft men van dit plan afgezien. Volgend jaar gaat men echter ook in België en Noord-Frankrijk een intensieve werfactie voor Haarlem als vakantie-oord ontketenen. Haarlem zelf zal gedurende het seizoen weer versierd en geïllumineerd zijn. Een tiental openbare gebouwen zal zich baden in wit en gekleurd floodlight; de voor naamste winkelstraten krijgen weer een feestverlichting, gecombineerd met bloem- versieringen. Over de vlaggendecoraties op Houtplein, Grote Markt en Stationsplein hebben wij reeds eerder bericht. In de Vishal zullen van 1 april tot half mei de gecombineerde marionettentheaters van Vermeire en Bosma optreden. Zij zul len in het algemeen avondvoorstellingen geven, maar tijdens de Paasvakantie ook matinees voor de schooljeugd. De Vleeshal wordt herschapen in een sfeervol Oostenrijks café annex Weinstube, waar het ensemble Férenc Koller de be faamde Schrammel- en Tziganemuziek ten gehore zal brengen. Hier zal ook de zang en voordrachtskunstenares Paulette Fon taine uit het Saarland optreden. Zaterdag 28 april komt er een groot mu ziekfeest op de Grote Markt, waar zich onder andere Wessel Dekker's radio ensemble Vrij en Blij en de zanger Henk Dorel zullen laten horen. In de pauze wordt het publiek vergast op een kwartiertje her sengymnastiek door Jan Boots en zijn on afscheidelijke helpster Hoe-is-de-stand- ADVERTENTIE HAARLEM, 7 maart 1956 ONDERTROUWD: 7 mrt, A. Sijtsema en M. Wieser; J. L. Vermeijs en J. W. M. Paap; H. P. M. Rooze en R. M. C. Gramsjean; J. H. van Schie en L. G. van Huijssteden; P. de Jong en M. B. Bremrners; C. J. W. Spaaij en M. R. A. Beltzer; W. Oldenburg en J. C. Ver mond; P. Smit en J. M. Passchier; K. van Wijk en R. G. Rijpstra; P. J. Koppen en G. van den Berg; K. Dijt en M. M. Th. Schoone- beek; P. Rietdijk en J. H, van Duiven boden; J. A. Kuijpers en H. A. M. Kuijper; G. Ouds hoorn en W. Smit; J. F. V. van Lunenburg en J. H. E. Agterberg; W. A. J. Keesmaat en F. A. Rol. GEHUWD: 7 mrt, A. J. Hulsebosch I. J. Spruijt; C. A. Warmenhoven en Th. M. van der Ploeg; W. C. van der Veldt en W. A. Ro denrijs; J. de Wolf en H. M. Lindeman; H. Breed en H. Maas; N. van Elferen en W. M. Prins; N. H. M. van Kol en Th. H. W. Brarn- mer; J. Chr. Antonisse en A. Burggraeve. BEVALLEN van een zoon: 5 mrt, R. van TongerenVerspoor; 6 mrt, M .E. de Vrijer —van Limburgh; 7 mrt, M. E. Sparreboom Hetem. BEVALLEN van een dochter: 6 mrt, N. V. SeveringRudolph, J. Bankenvan der Heijde. OVERLEDEN: 5 mrt., H. van der Zwan, 45 j.. Kamperlaan; J. L. Jochems, 82 j., Lange Heren vest; A. j van Gijn, 87 j„ Westerhout- Park; Th. A. Dijkman, 54 j., Maerten van Heemskerkstraat; C. J. Visser—Vink, 55 j., Hem tangstraat; 6 mrt, J. F. K. Hofmeester. °3 j„ Marnixstraat; P. van de Manakker, 76 j. Siriusstraat. Mieke, die in de muziektent een Engels man, een Fransman, een Duitser en een Nederlander aan de tand zullen voelen. Hun hersengymnastiek zal in hoofdzaak bestaan uit muzikale vragen, die door het carillon op de slachtoffers afgevuurd zul len worden. Diezelfde avond wil men tevens een proef nemen met een uurtje „torenmuziek",waar aan het Kennemer Kopersextet onder lei ding van Sas Bunge en de beiaardier Arie Peters hun medewerking verlenen. Op dat uur van half acht tot half negen zal de Markt voor het verkeer gesloten zijn, opdat de muziek niet gestoord wordt door motorische dissonanten. Als deze proef naar wens slaagt, kunnen er in de zomer- feestweek wellicht een of meer loren- muziek-intermezzi gegeven worden. Zaterdagavond 12 mei is de Grote Markt het toneel van een feestelijke taptoe, ge organiseerd in samenwerking met de jubi lerende gymnastiekvereniging „Bato". Hieraan zullen meewerken de Haarlemse Politiekapel, de Hillegomse Harmoniekapel, de St. Jorisband, de Hoogoven-Drumband en het tamboers en hoornblazerscorps van Bato, terwijl de keurturnsters van deze gymnastiekvereniging gracieuze ritmische oefeningen tot het feest zullen bijdragen. In het Frans Halsmuseum dat met de romantische kaarsen-verlichting vooral in de avonduren weer een bijzondere trek pleister voor vreemdeling en stadgenoot zal zijn, komen op bepaalde dagen tussen 10 april en 15 mei folkloristische groepen uit verscheidene provincies zang- en volks- dansuitvoeringen geven, vooraf gegaan door korte demonstraties op de Grote Markt. Vijf gezelschappen komen zeker. Zij geven elk twee uitvoeringen per avond, de kleine groepen in de Renaissancezaal, de grote bij goed weer op de binnenhof van het museum. In het bloemencorso van de bollenstreek zal Haarlem vertegenwoordigd worden door een praalwagen naar ontwerp van de heren Van Driel en J. Kraakman, voor stellende „Don Quichot op de bruiloft van Kamacho", waarmee men op een fleurige wijze de aandacht der corso-bezoekers wil vestigen op het komende Landjuweel ter gelegenheid van de Pieter Langendijk-her- denking. om een costuum te dragen waar u langer pleizier van zult hebben. munten uit door moderne snit. Superbe kwaliteit en pasvorm worden gegarandeerd. Reeds vanaf 98.00 kunt u keus maken uit onze nieuwe voorjaarscollectie, die wij u graag tonen. Gen. Cronjéstr&at la-lb - Tel. 16045 Jaarverslas afdeling Haarlem centraal genootschap Uit het jaarverslag over 1955 van de af deling Haarlem van het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellingsoorden en Ge zondheidskolonies blijkt, dat er in de loop van dat jaar 102 kinderen naar de ver schillende tehuizen werden gezonden, zo wel naar bos als naar zee, voor een tijdvak van zes weken. De uitzendingen waren over het gehele jaar verdeeld. De winter- ve-pleging bereikte zoals gewoonlijk meer resultaat dan de zomerverpleging. De hoogste gewichtstoeneming was 7 kg, de gemiddelde toeneming 2,8 kg. Naar de kinderherstellingsoorden gingen zeven kinderen; twee kinderen zijn er sinds kort, de anderen bleven een half jaar en één kind zelfs langer. Zoals bekend, wordt daar onderwijs genoten. Er gingen in 1955 negen, gebrekkige kin deren naar de „Bijsterbosch", het kolonie huis van het Centraal Genootschap, dat af gestaan wordt aan de Stichting Vacantie- oorden voor lichamelijk gebrekkigen. Alle kinden zijn door particulieren belangeloos per auto vervoerd. Een en ander heeft meer van de kas ge vraagd dan deze eigenlijk kan dragen. De verzorging zal voortaan in de eerste plaats meer op het geestelijk welzijn van het kind worden gericht. Dit alles komt uiteraard op hogere kosten en zal dus ook van de afdelingskas nóg meer vragen. In de loop van 1956 zal de afdeling Haar lem bovendien vijftig jaar bestaan. Vijftig jaar lang is er geofferd door leden en niet- leden en zijn er door de diverse besturen bergen werk verzet voor de uitzendingen. Men kan lid worden met een minimum bij drage van 1.per jaar, of een vrijwillige gift storten ten name van de afdeling Haar lem van het Centraal Genootschap op reke ning 4000 bij de Twentsche Bank, Zijlstraat, Haarlem. Op de jaarvergadering van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereni- ging, die woensdagavond in restaurant Srinkmann gehouden is, zijn drie jubila rissen gehuldigd. De heren C-. Spaargaren en A. van Dijk maken vijfentwintig jaar deel uit van het bestuur en de heer W. E. Zuurendonk tien jaar. De heer Zuurendonk bracht als secre taris voor de tiende maal zijn jaarverslag uit: daaruit bleek, dat het aantal leden in de loop van het afgelopen jaar van 5698 to; 6150 gestegen is (een vooruitgang dus van 452). Gedurende de periode, dat de heer Zuurendonk het secretariaat waarneemt is het aantal leden van 2800 tot 6150 ge stegen. De lezingen trokken in 1955 2118 bezoekers; verder werden feestelijke bij eenkomsten en dertien tochten gehouden, waarvoor eveneens grote belangstelling bestond. Ook werden de verrichtingen van onderafdelingen, zoals de toneelclub ge memoreerd. De voorzitter, de heer C. Spaargaren, bracht de secretaris dank voor de wijze, waarop deze gedurende tien jaar zijn functie heeft vervuld en overhandigde een reiswekker. Uit het jaarverslag van de penningmees-1 ter, de heer A. van Dijk. bleek, dat het saldo gestegen is tot f 2600. De inkomsten bedroegen f 6.094. De heer Zuurendonk werd als secretaris herkozen en in de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer P. Zwikker werd gekozen de heer G. Verkerk. Namens bestuur en leden richtte de vice- voorzitter, de heer C. Ligtvoet, zich tot de jubilerende voorzitter; hij memoreerde de zitter op. Verder maakt de heer Spaar garen in de N.R.V. Hij was eerst tien jaar secretaris en sinds 1944 treedt hij als voor zitter op. Verder maakte de heer Spaar garen deel uit van de Raad vap afgevaar digden en heeft hij een groot aantal jaren reizen geleid. Spreker huldigde de heer Spaargaren in het bijzonder als voorzitter der afdeling. De belangen van de leden waren bij hem in goede handen. De heer Ligtvoet sprak de wens uit, dat de voor zitter nog lange tijd de belangrijke plaats zal innemen en bood een elektrische be lichtingsmeter aan. Mevrouw Spaargaren ontving bloemen. Na woorden van dank te hebben gespro ken richtte dc heer Spaargaren zich tot de andere zilveren jubilaris, de heer A. van Dijk, die vierentwintig jaar tweede pen ningmeester is geweest en het laatste jaar als eerste penningmeester optreedt. Vijfen twintig jaar geleden heeft de ledenverga dering een goede keuze gedaan door de heer Van Dijk te kiezen; altijd trad hij actief op en was hij een steun van de eer ste penningmeester, de heer H. van Don kelaar, die de afdeling ook grote steun heeft verleend. De heer Van Dijk werd een reistas aangeboden en mevrouw Van Diik bloemen. Uit naam van het hoofdbestuur wenste dr. G. Wallagh de beide jubilarissen geluk. De voorzitter heeft ook voor de leden in de lande goed werk gedaan als reisleider (van 1929 tot 1954) en als lid van de Raad van afgevaardigden. Dr. Wallagh over handigde beiden de legpenning van de N.R.V., waarmee het hoofdbestuur aan zijn grote erkentelijkheid en dankbaarheid wil uiting geven. De dames Spaargaren en Van Dijk ontvingen bloemen. DE ANEGANG in Haarlem, die in vorige jaren b(J feestelijke acties meestal als laatste straat met iets verrassends uit de bus kwam heeft dit voorjaarseizoen wel bijzonder goed ingezet, want reeds nu heeft men een plan ontwikkeld, dat, aldus de initiatiefnemers, uniek is voor Nederland en dat direct na de Paasdagen ver wezenlijkt zal worden. De heren H. J. M. Holt en J. Vollaerts hebben namelijk onlangs aan de leden van de Anegang-vereniging een plan voorgelegd, waartegen eerst nog al enige bezwaren werden geopperd, maar dat na enige discussie toch met slechts één stem tegen aanvaard werd. Men heeft namelijk met de medewerking van de heer J. Veldkamp, tuinarchitect bij de dienst voor Hout en Plantsoenen een langgerekt plantsoen ontworpen, dat enkele dagen na Pasen in de Anegang gelegd zal worden. Uiteraard zal de straat daardoor voor al het rqverkeer afgesloten dienen te worden en alleen de trottoirs zullen voor de winkelende voetgangers beschikbaar blijven. In het midden van dc rijbaan op het asfalt dus zal een laag aarde, worden gelegd van ongeveer dertig centimeter dikte, die naar de kanten in hoogte zal afnemen tot vijftien centimeter bij de trottoir-banden. Op deze aarde wordt een grasgazon uitgespreid en daarin zullen weer allerlei heesters, struiken en bloemen geplant worden, die de straat uiteraard een bijzonder fleurig aanzien zullen geven. ADVERTENTIE Dit gehele plan is door de bestuursleden van de Anegang-vereniging besproken met de organisatoren van de Linnaeushof, die zich onmiddellijk enthousiast toonden. Bo vendien heeft men contact opgenomen met een aantal kwekers, die ook bijzonder veel voor dit plan voelden en zich dan ook be reid verklaarden om het grasgazon met bloemen-exposities op te vrolijken. Toch vonden de initiatiefnemers dit nog niet voldoende en daarom heeft men in deze bloementuin drie fonteinen geprojec teerd, die zullen komen te liggen bij de Grote Houtstraat, de Kleine Houtstraat en de Warmoesstraat. Des avonds zullen deze waterpartijen evenals de bloemperken en de heesters verlicht worden met gekleur de schijnwerpers. Voorts heeft men zich in verbinding ge steld met Haarlemse kunstenaars, die, zo verzekerde men ons, ongetwijfeld bereid zullen zjjn dit tijdelijke plantsoen als ex positieruimte voor hun beelden te gebrui ken. Bovendien zullen waarschijnlijk ook de schilders niet achterblijven, want de étalages van de zaken, die gevestigd zijn in de Anegang zullen dan plaats bieden aan schilderijen van Haarlemse kunste naars. De winkels zelf worden uiteraard aan deze kleurrijke en feestelijke straatversie ring aangepast en daarom worden ook de gevels rijk van alle mogelijke soorten bloe men voorzien. Bovendien heeft men het plan om alle bezoekers van de winkels in de Anegang kopers of kijkers een aardige attentie aan te bieden. Natuurlijk komt er heel wat kijken voor dat dit plan verwezenlijkt zal zijn. De initiatiefnemers zijn echter onlangs met de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, gaan spreken en deze toonde zich onmiddellijk zeer welwillend. Haarlems eerste burger zalhet Anegang-plan zelf met de diverse hoofden van dienst bespre ken en het Ane'gang-bestuur heeft góede hoop, dat alles nog voor het einde van dc maand in orde kómt'zodat men direct'na de Paasdagen met het aanleggen van dit plantsoen kan beginnen. Het verkeer vormt uiteraard nog een probleem op zichzelf. Het afsluiten van de gehele Anegang houdt namelijk in, dat ook de winkels niet bereikt kunnen worden, hetgeen vooral met het afleveren van de goederen vrij veel moeilijkheden met zich mee zou brengen. Daarom heeft men bij de Frankestraat, de Schagchelstraat en de Warmoesstraat doorgangen open gehouden, zodat de vrachtauto's indien zulks drin gend noodzakelijk zou zijn de winkels toch nog zouden kunnen bereiken. Men streeft er echter naar om de Anegang in elk geval des ochtends na een uur of half tien volkomen afgesloten te houden. Nog meer plannen Het ligt in de bedoeling het plantsoen- midden-in-de-stad weer te verwijderen op luilak de dag voor Pinksteren maar dan is men in de Anegang nog niet te vreden omdat men van deze verbinding tussen het centrum en het oosten van de stad een voor het verkeer afgesloten win kelstraat wil maken. Op het ogenblik heeft men reeds plannen over luifels, waaronder dan eventueel de straatverwarming aan gebracht zou kunnen worden, over een doorlopend trottoir van pui naar pui met bijvoorbeeld een patates frites-stalletje, en een koffie-tentje in het midden van de straat. Dat is echter nog toekomstmuziek. Voor lopig houdt men zich intensief bezig met het plantsoen, waarmee de Anegang overi gens een belangrijke bijdrage leveren zal aan de voorjaarsactie, die per slot van rekening bedoeld is om Haarlem voor de Haarlemmers zelf in de eerste plaats, maar ook voor de bewoners uit de omliggende gemeenten en voor de buitenlanders nog aantrekkelijker te maken. DE LA FACULTE DE LAUSANNE zorgen haar schoon- Veel vrouwen ver heid, maar slechts weinig doen het goed. d.w.z. stel selmatig, met da gelijks terugkeren de stiptheid en met behulp van de juist gekozen producten. Ziehier wat er voor een dagelijkse, be slist doelmatige schoonheidsverzor ging absoluut on misbaar is: Uw ge laat en hals gron dig schoonmaken met mijn GOLDEN RAYS of CRêME A DEMAQUILLER gevolgd door het aanbrengen van een wei- nigje LOTION No. 2 (versterkend) of No. 6 (astringerend). het huidweelsel voeden met mijn CRèME NUTRICIA (voedend) of CRèME EMBRYONNAIRE (herstellend) naar gelang uw huid van een stevige of tere structuur is. En als fond de teint voor onge acht welk huidtype: mijn CRèME NUTRICIA TEINTÊE (verkrijgbaar in 6 nuances), die de huid beschermt en soepel houdt en haar tevens een verrukkelijk aanzien geeft. Alle Dr N. G. PAYOT schoonheidsprepara ten verkrijgbaar bij: PARFUMERIE Groie Houtstraat 128 Telefoon 20536 De afdeling Heemstede van het Koningin Wilhelmina Fonds heeft voor zaterdag 10 maart de vijfde bridge-drive uitgeschreven, waarvan de totaalopbrengst ten bate van de kankerbestrijding zal worden aange wend. Deze drive wordt weer gehouden in hotel „Boekenrode" aan de Zandvoortse- laan en staat onder leiding van de heer S. Prins, voorzitter van de afdeling Kenne- merland van de Nederlandse Bridge Bond. Er kunnen weer vijftig paren voor deel neming worden toegelaten. Opgaven kun nen geschieden bij mevrouw L. A.Timmers- Straatsma, Maasstraat 14, Heemstede, tele foon 38245 en de heer S. Prins, Zandvoorter Allee 2, Heemstede, telefoon 26153. B. en W. van Haarlem hebben het ver nieuwen van de riolering in de Nassaulaan en Nassauplein opgedragen aan fa. D. R. de Jong te Haarlem voor f 68.935. De heer C. Ligtvoet wenst de heer C. Spaargaren geluk met zijn zilveren jubi leum als lid van het bestuur der afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereni- ging; rechts op de foto de heer A. van Dijk, die eveneens 25 jaar bestuurslid is en aan de andere kant van de heer Spaargaren 1zit de heer W. E. Zuurendonk, die tien jaar secretaris is. Voorts voerden het woord de heren J. P. Vlaming (Amsterdam), J. Meiburg (Den Haag), J. G. Legel (Zaanstreek) en N. Slootjes (consulaat Zandvoort), die ge schenken aanboden. De afdelingen Alk maar en Leiden hadden geschenken toe gezonden en verder waren schriftelijke gelukwensen uit vele delen van het land binnengekomen. „De kunst van reizen" In het tweede gedeelte van de bijeen komst heeft de algemeen directeur van de N.R.V., de heer J. Panman, gesproken over „De kunst van het reizen". Hij vertelde niet van de schoonheid van een aantal lan den, maar hij vestigde er de aandacht op op welke wijze men dient te reizen. Er wor den vaak fouten gemaakt, waarvan men later spijt heeft. Het reisdoel is een be langrijk aspect van het reizen, evenals het uitkiezen van het hotel en het samenstel len van de bagage. Op deze punten ging hij uitvoerig in en aan de hand van de prak tijk gaf hij vaak op humoristische wijze zijn zienswijze. Naar wij vernemen zal Toon Verhey in april zijn werkzaamheden als eerste diri gent van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest hervatten. Het tweede con cert van de gecombineerde Mozart-Beet- hoven-cyclus op dinsdag 24 april zal on der zijn leiding staan. Het eerste wordt door Hein Jordans gedirigeerd. Het derde, op 8 mei. wordt eveneens door Toon Ver hey geleid. Hedenmorgeen diende voor de Haar lemse rechtbank een zaak, die nog een vervolg was van de vechtpartij, die zich op 3 mei 1954 op de Sloterbrug in de Haar lemmermeer afspeelde en waarbij een 37- jarige Badhoevedorpse machinehandelaar getracht zou hebben een 37-jargie Amster damse vrouw met zijn auto aan te rijden. Deze was zoals reeds is bericht wegens mishandeling veroordeeld tot een gevange nisstraf van een maand. Thans stond een 22-jarige Amsterdamse opticien terecht, die bij de machinehandelaar in de auto had gezeten en aan de vechtpartij had deelgenomen. De ruzie was ontstaan door wederzijdse plagerijen tussen de inzittenden van de auto en vier fietsers aan wie in het Engels de weg was gevraagd. Deze laatsten had den. naar thans de opticien verklaarde, op de brug de doorgang voor de auto ver sperd, zodat zij waren uitgestapt en het ge vecht met de twee mannen hadden aange bonden. De verdachte, die eveneens een bekend amateurbokser is, erkende een van de mannen te hebben neergeslagen. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, constateerde, dat deze verdachte, ofschoon minder schuldig dan de machinehandelaar, daar een Wild-Weststukje heeft helpen op voeren en eiste een week gevangenisstraf. De verdachte voerde tenslotte nog aan dat de officier de zaak erger voorstelde dan zij was, omdat de marechaussée op 100 me ter afstand had staan toekijken en anders heus wel zou hebben ingegrepen. Uitspraak op 22 maart om half 10. De Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek (ZWO) heeft enige jaren geleden de Haarlemse etnoloog dr. R. T. Zuidema een subsidie verleend j voor een studie van de sociale en politieke I inrichting van het Incarijk. Voordien had dr. Zuidema, die eerst indologie studeerde, reeds beurzen van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en van het Van Vollenhoven-fonds gekregen voor het zelfde studie-object. Door de ZWO-subsidie was het de etnoloog moge lijk lange tijd in Peru en de Verenigde Staten materiaal voor zijn studie te verza melen. Dr. Zuidema, die enige dagen ge leden in ons land is teruggekomen, werkt als wetenschappelijk ambtenaar op de af deling Amerika van het museum voor vol kenkunde te Leiden. Dr. Zuidema heeft jaren geleden reeds een begin gemaakt met een proefschrift over de sociale inrichting van het Incarijk. Toen het ministerie van O., K. en W. hem na zijn, door de veranderde verhoudingen in Indonesië afgebroken indologische studie, een beurs had toegekend, zette hij zijn on- Jerzoekingen over het Incarijk in Spanje voort, waar hij in verschillende bibliothe ken oude kronieken over deze materie be studeerde. Het resultaat van deze weten schappelijke arbeid legde hij neer in een proefschrift, dat hij aan de universiteit van Madrid verdedigde. Oude vondsten in de nieuwe wereld Kort daarna kreeg de jonge doctor de reisbeurs van het Van Vollenhoven-fonds om zijn studie in Peru voort te zetten, daar de stof zijner dissertatie nog lang niet uitgeput was. Van november 1953 tot eind mei 1954 verbleef dr. Zuidema in Lima. waar hij hoofdzakelijk in archieven werkte en belangrijke vondsten deed. Hierna zette hij tot eind maart 1955 zijn onderzoe kingen in de provincie voort, waarbij hij het ?ehele land doorkruiste en alle plaatsen van archeologisch belang bezocht. Van deze tien maanden verbleef onze landgenoot er vijf in Cuzco, de hoofdstad der Incas, wier rijk voor de Spaanse verovering reikte van het huidige Zuid-Columbia tot in midden- Chili. Tenslotte bezocht de etnoloog Bo livia, waar hij veelvuldig van gedachten wisselde met archeologen, etnologen en historici. Na half augustus 1955 weer in archie ven en bibliotheken in Lima te hebben gestudeerd, bezocht hij nog Ecuador en Honduras om tenslotte in de V.S. zijn studiemateriaal omtrent Peru te vergelij ken met andere archeologische en etno logische onderzoekingen in Mexico. In december 1955 vertrok dr. Zuidema Sev: ontbrekende gegevens vond. De laatste twee weken besteedde hij aan een onder zoek in Madrileense boekerijen. Nieuwe gezichtspunten Dr. Zuidema heeft uiteraard in de afge lopen jaren een geweldige hoeveelheid stu diemateriaal verzameld. Dit materiaal wil hij geheel of gedeeltelijk gebruiken voor een tweede proefschrift, dat hij in Leiden zal verdedigen. Voor deze dissertatie denkt hij ander half jaar nodig te hebben. In zijn eerste proefschrift behandelde dr. Zuidema het verwantschapssysteem bij de Indios. de huwelijksgebruiken, op volgingskwesties. groepsorganisatie e. d. Het laatste hoofdstuk is gewijd aan de po litieke organisatie van de stad Cuzco. Het recente onderzoek heeft hem geheel nieuwe gezichtspunten verschaft, die hij in zijn tweede dissertatie zal verwerken. (Van onze parlementaire redacteur) Naar aanleiding van een bericht, dat woensdag in ons blad stond en afkomstig was uit Brussel, omtrent het bovenstaande onderwerp, het volgende. Na op Het Plein inlichtingen te hebben ingewonnen meen ik erop te kunnen wijzen dat de verwach ting bestaat, dat binnen enkele weken een Belgische nota omtrent het Watervraag- stuk, samenhangende met het rapport Van Cauwelaert-Steenberghe, in Den Haag zal binnenkomen. Niets wijst er op, zo deelde men mij tevens mede, dat niet vrij spoe dig de besprekingen over het Waterwegen- vraagstuk zullen kunnen gaan beginnen. Wat het Deltaplan aangaat zij in herinne ring gebracht, dat enige tijd geleden reeds een korte Belgische nota dienomtrent in Den Haag is binnengekomen, welke in hoofdzaak schetst, dat België nog eens herinnert aan de belangen, die het heeft ten aanzien van de Schelde enzovoort, ver langens waarmee de Nederlandse regering wel op redelijke wijze rekening zal willen houden. Zeker worden ook in een Belgisch laboratorium proeven ondernomen, maar aldus kreeg ik nog te horen er is geen kwestie van dat ook maar enigerlei aanwijzing van de zijde van de Belgische regering is gedaan, alsof men met de bo vengenoemde besprekingen zou willen wachten tot Belgische deskundigen hun berekeningen inzake de Deltakwestie zou den hebben gemaakt. naar Spanje, waar hij in het archief over de oude koloniën in Sevilla vele hem nog 3-3% Nederl.*47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. KabeLfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren Openings koersen 98 '"/i. 981»/!, 99% 99% 318 319% 309 310 273% 273 310 445 443 324 323 326% 326 321 321 205 205 358 358 295 297 684% 687 6C3% 664 100% 101 198% 198% 192% 192% 267 267 123 123 129 129 248 248 235% 223 ex-div. 229% 229 246% 246% 79% 79% 156 155% 57 46% 45% 45% 78% 78 36% 36%

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13