I Strijd tegen de „zzvarte vorst" wordt in Engeland wetenschappelijk aangepakt m j-x x 3 Begroetingsbijeenkomst nieuwe bewoners van Zandvoort m n mSÊÊÉM Zandvoort Poolzee-in-het-klein bracht miniatuur trawler naar de ondergang Hillegom Gas en watergebruik nam toe Vergadering Ned. Chr. Vrouwenbond Uitreiking van prijzen bij bolproevenherkenningsclub Voorlichtingsavond van Bouwkas Nederlandse gemeenten ZESTIG TON IJS IS SCHIP TE VEEL Geen tentoonstelling van Floralia Scheepvaart 1 *5 j-jm m PT De gemeentelijke bedrijven in Zand voort hebben hun omzet in januari en fe bruari tengevolge van de strenge koude aanmerkelijk zien toenemen. Er werd veel gas voor verwarming verbruikt, terwijl ook voor kookdoeleinden meer gas nodig was. Dit komt tot uitdrukking in de vol gende cijfers: Gasinkoop: januari 1956 263.880 m3 (ja nuari 1955 236.910 m3); februari 1956 299.090 m3 (februari 1955 221.630 m3); totaal 562.970 m3 (458.540 m3). In januari 1956 was de gasinkoop 26.970 m3 meer dan in januari 1955, d.i. plm. 11 percent; in februari 1956 bedroeg de gas inkoop 77.460 m3 meer dan in februari 1955, d.i. 35 percent. Over januari en fe bruari 1956 bedraagt de toename 104.430 m3 of plm. 23 percent t.o.v. januari/febru ari 1955. Ook het waterbedrijf deed goede zaken: Opgepompt water: januari 1956 36.990 m3 (ianuari 1955 29.490 m3); februari 1956 40.580 m3 (februari 1955 28.510 m3. De toename bedraagt in de maanden ja- De afdeling Lisse van de Nederlandse Christen Vrouwenbond hield woensdag avond in de Nederlands Hervormde kleu terschool te Lisse een druk bezochte leden vergadering, die onder leiding stond van mevrouw Jongeboer-Lefeber. Als spreker voor deze avond was uitgenodigd de heer V. van der Meulen, Nederlands oud-gezant in Arabië, die als onderwerp had uitge kozen „Het geboorteland van de Bijbel en de Islam". De heer Van der Meulen besprak uitvoerig de geschiedenis uit de grijze oud heid: hoe de Arabieren, evenals de Joden afstamden van Abraham. Nadat de Arabie ren een groot volk geworden waren, streef den zij naar de wereldheerschappij, waar bij zij uiteindelijk stuitten op het Christen dom in Europa. Ook werd door de heer Van der Meulen gewezen op de pogingen van zendelingen om vaste voet te krijgen in Arabië. Nadat door de spreker nog een aantal vragen was beantwoord, sloot mevrouw Jongeboer de vergadering met een dank woord tot de heer Van der Meulen. Op de woensdag gehouden sluitings- Zandvoortse operettevereniging De Zandvoortse operettevereniging heeft de uitvoeringen van de operette „De Vo gelkoopman" van Zeiler, die men thans in studie heeft, bepaald op 15, 16 en 17 Mei iti theater Monopole. Regie en algemene leiding berusten wederom b;j de gebroeders Kick en Henk Steenkist. Jaarvergadering O.S.S. De 52ste jaarvergadering van de Zand voortse gymnastiekvereniging „Oefening staalt Spieren" wordt op 28 maart in hotel Keur gehouden. Door bedanken van het bestuurslid, de heer W. van Lier, zal in deze vacature moeten worden voorzien nuari en februari 1956 t.o.v. 1955 19.5701 df ^,pro'v?/!h5rkt.nnLn/AC^ m3: hierbij is echter begrepen een ver bruik van plm. 9000 m3 voor verwarming met water van de gashouderkuip. De wer kelijke toename bedroeg derhalve plm. 10.000 m3 of 17 percent. Hillegom heeft de voorzitter, de heer W. Th. van Saase de leden opgewekt hun vrienden en kennissen, die reiziger in het bloembollen vak worden of reeds zijn, de soortenkenniswedstrijden meer te bezoe ken. Wel gaan vele jonge reizigers op cur- Als curiositeit zij nog vermeld dat in de I sussen om talen te leren, maar zij verga- Parnassialaan te Bentveld op zaterdag 3 ten daarbij, dat ook het kennen en her- EEN NATUURGETROUWE NABOOTSING van de omstandigheden, zoals die zich kunnen voordoen in de zeeën binnen de Poolcirkel en zoals ze dus de daar werkende vissersschepen belagen en niet alleen daar, maar bij strenge winters ook op lagere breedten, naar de Nederlandse visserij sinds vele jaren maar al te goed weet heeft in de laboratoria van de grote Engelse vliegtui- genlabriek van Vickers-Armstrong geleid tot een serie opvallende experimen ten ten dienste van de scheepvaart. Men besloot hiervoor de „stratosfeer- kamers" van het laboratorium *e gebruiken, waarmee in de plaats Weybridge de atmosferische omstandigheden op zee nauwkeurig kunnen worden nage bootst. Er is onder meer gebleken, dat het wegnemen van stagen en masten hij dreigende ijsafzetting het gevaar aanzienlijk vermindert, omdat het zwaarte punt dan niet zó hoog komt te liggen, dat het schip neiging tot kapseizen ver toont. De proeven werden genomen met een miniatuurtrawler op l/12e van de ware groote, die de „Kingston Garnet" voor stelde. Het model kreeg alle uitrustings stukken van de echte stomer mee en er werd een ballast in aangebracht, die pre cies overeenstemde met de ballast van de echte Kingston Garnet. Daardoor kreeg het schip een waterverplaatsing van 1,115 ton en dit model werd in een tank geplaatst, De Bouwkas Nederlandse Gemeenten hield woensdagavond in gebouw St. Bavo een voorlichtingsavond, waarbij aan een talrijk publiek de betekenis en de werk zaamheden van de Bouwkas Nederlandse Gemeenten werd uiteengezet. De spreker was de heer C. van Brero, die door de voorzitter van de plaatselijke commissie voor de bouwkas, de heer Van den Oever werd ingeleid. De heer Van Brero begon met in het kort de ontwikkeling van de bouwkassen in Nederland te schetsen, waarna hij uitvoerig het spaarsysteem besprak. De bouwspaar- der begint met 2.te sparen op iedere 1000 van het netto-bouwkapitaal. Indien hij op deze manier 15% van het netto- bouwkapitaal bijeen heeft, plus nog 1 voor de administratiekosten, dan verstrekt de Bouwkas hem een hypotheek. Deze mag in 30 jaar worden afgelost volgens een annuïteitensysteem. Hier fungeert de bouwkas dus als hypotheekbank. Zij kan echter ook bouwtechnische ad viezen verstrekken door middel van haar technische dienst, die ook de aanbestedin gen verzorgt. Al§ de bouwspaarder in een bepaalde gemeente wil bouwer, dan zal hiervoor de toestemming van deze gemeente nodig zijn. Hierbij speelt het beschikbaar zijn van grond en voldoende bouwvolume een rol. Ook zal de gemeente moeten beslissen of zij op grond van financiële overwegingen bepaalde mensen als bouwspaarders voor een bepaald type woning wil toelaten. Men kan in zo'n geval adviseren over te gaan tot een goedkoper type woning of tot ver hoging van het te sparen bedrag. In het algemeen grijpt men overal de kans aan, waar die geboden wordt, om tot bouwen over te gaan. Zo zal men volgens de plan nen in Haarlem in het Rollandslaankwar- tier 64 middenstandswoningen gaan bou wen. Hiervoor hadden zich reeds spoedig de nodige kandidaten aangemeld. Voor eventuele afvallers heeft men een tweede lijst samengesteld. Op het ogenblik worden door de bouwkas de mogelijkheden onder zocht voor de bouw van woningen in een lagere prijsklasse. Deze kwestie bevindt zich nu nog in het stadium van onderzoek cn er kunnen hierover nog geen nadere mededelingen gedaan worden, aldus de heer Van Brero. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan vele aanwezi gen gebruik maakten. Hierbij kwam onder meer naar voren dat ook bedrijven voor de bouw van woningen voor haar personeel van de bouwkasregeling gebruik kunnen maken, al zal het in dat geval wel wense lijk zijn dat de woningen op naam van de in aanmerking komende personeelsleden komen te staan. Ook voor de financiering van bedrijfsruimte kan van de bouwkas gebruik gemaakt worden, mits er bij deze bedrijfsruimte ook woonruimte is. De koopsommen varieerden destijds in Noord holland tussen de 8000 en de 40.000, maar de hoer Van Brero schatte dat op het ogenblik woningen in de goedkoopste sector toch altijd nog wel 15.000 zouden gaan kosten. Ook vertelde de heer Van Brero in antwoord op een desbetreffende vraag dat men in Bloemendaal de bouw van drie complexen woningen voorbereid. De avond werd besloten met het ver tonen van lichtbeelden. STAD oooc»xx»>moocoo<xxxxxxxxxococc«xkxooccoc<:occoccooc BUISWATER en overkomende zeeën Het één op twaalf verkleinde schaal-model kapseist aan het einde van het experiment en neemt de typische houding aan van een slachtoffer van de Zwarte Dood". Bevroren regen zal een schip eveneens met glasijs overdekken, maar komt te zel den over grote uitgestrektheden voor, dan dat er van een durend gevaar gesproken kan worden: de „zwarte vorst" echter, die in wezen het neerslaan van onderkoeld zeewater is op een schip, dat zelf beneden het vriespunt is gekomen, kan in zeer korte tijd het hele vaartuig onder een dikke laag bedekken, maar het gewicht daarvan is niet altijd onrustbarend. De proeven we zen uit, dat een normaal getuigde trawier niet langer rechtop bleef drijven, zodra er meer dan 60 ton ijs „over" was gekomen in omstandigheden, die in een zware storm voorkomen en dat 140 ton ijs op dek en in het want een trawler bij kalme zee zal doen omslaan. En uit deze proeven is eveneens geble ken, dat de „ijswaard'igheid" van een traw ler aanzienlijk verhoogd kan worden, door alle overbodige uitsteeksels en apparaten te verwijderen. In de Pool zeeën zal overigens, zo werd -j iv trii «vei tuiucnuc 4cccu 8 kunnen bU temperaturen onder het opgemerkt, elk schip ijs aan dek en in vriespunt een schip doen kapseizen als i het want krijgen en er zal dus gezocht gevolg van een veranderend zwaarte punt onder de invloed van de tonnen ijs. die zich aan de hogere delen van het schip vastzetten de stagen en de moeten worden naar een ijswerend middel. Inmiddels gaan de proeven door en de masten, bovenbrug en dekhuis kunnen ^epsbouwers W reders zieri me: in korte tijd zo zwaar worden, dat de rampzalige „zwarte vorst", die men met evenveel recht „witte dood" zou kunnen noemen, zich onherroepelijk meester maakt van het vaartuig, dat dan tot de ondergang gedoemd is. Op deze manier zijn in januari 1955 twee Engelse traw lers in de Arctische wateren verdwenen en om de ernstige gevaren, die vooral de visserij met deze „zwarte vorst" be dreigen te leren kennen en zo mogelijk te ondervangen, is de vliegtuigfabriek van Vickers-Armstrong samen met het Onderzoekingsinstituut van de Britse scheepsbouwers met een grondig en mi nutieus onderzoek begonnen. In het En gelse visserijblad „Fishing News" lazen wij daarover een beschouwing, waaraan X wij bijgaande gegevens ontlenen; de foto's werden ons welwillend ter be- 3 schikking gesteld door „Vickers Arm strong" Ltd. ÓOOOCXXXXXXmXJOOOCOOCOOOOOOOOOCOOOOCCOCXDQOOOOOOOOOCXXXXi waarover een fijne regen van water sproeide, die tegen het model werden aangeblazen door een vertikale lucht stroom. De watertemperatuur werd gehandhaafd op 1 graad Celsius en de lucht werd tot -10 graden afgekoeld. Bij een windsnelheid van 22 tot 27 voet per seconde (45 tot 55 mijl) werd voldaan aan de natuurlijke omstan digheden ter verre visserij. De proeven bevestigden het vermoeden, dat het voornaamste gevaar voor dc traw lers in dc verre wateren in de combinatie van bevroren neerslag en onderkoeld huiswater gezocht moet worden. Het ijs, dat zich dan afzet op het schip en dat bekend staat als „glasijs" heeft slechts een paar graden onder nul nodig om zich muurvast aan schip en tuigage te hechten. Bij zeer lage temperaturen gaat het wa ter, dat het schip raakt daarentegen over in ijskristallen, die zich niet hechten en bo vendien klein zijn en droog. Zo komen de schepen soms terug: boeg en masten geheel overdekt met het gevaarlijke ijs. grote belangstelling de einduitslag tege moet, omdat dan pas kan worden vastge steld, wat er gedaan kan worden tegen de afschuwelijke bedreiging, die de „zwarte vorst" kan zijn voor bemanning en schip tijdens de moeizame reizen naar de grim mige uithoeken der wereldzeeën. maart de grond nog op 1.15 m. diepte be vroren was. Dit werd opgemeten door de héér P. Aay van Publieke Werken. A.R. kiesvereniging De afdeling Zandvoort van de Anti-Re volutionaire kiesvereniging „Nederland en Oranje" houdt een familie-avond op woensdag 14 maart in gebouw „Zomerlust". Als spreekster zal optreden mevrouw prof. dr. G. H. J. van der Molen uit Aerdenhout met het onderwerp: „Christen, ken uw plicht". Medewerking verlenen Gré en Otto-Collee uit Amsterdam met declamatie en vrolijke sketches en mr. C. J. van de Putte, die en kele piano-soli zal vertolken. Voordracht-avond Instituut voor Arbeidersontwikkeling In het kader van de cyclus culturele win teravonden houdt het Instituut voor Arbei dersontwikkeling te Zandvoort op donder dag 15 maart in gebouw „Zomerlust" een voordracht-avond door de voordracht kunstenares Mieke van Oorschot. Voor de pauze zal zij poëzie en proza over kinderen voordragen, op teksten van Freek van Leeuwen, Ina Boudier-Bakker, Simon Carmiggelt. Annie M. G. Schmidt, Vasalis en Multatuli, Na de pauze volgt poëzie en proza over negers, o.a. van Langston Hughes, Fenton Johnson, Countee Cullen en Roark Bradford. Dit jaar zal er geen schoolbroei-tentoon- stelling gehouden worden in Hillegom, Dit vindt zijn oorzaak in de strenge kou van dit jaar. Wel zijn de potten uitgereikt aan de kinderen, zodat er thuis gebroeid zal kunnen worden. Niet alleen voor de kin deren, maar ook voor de organisatoren en wel voornamelijk de heren Ter Hart en De Wit is het een tegenvaller. De tentoonstel lingen gingen in de afgelopen jarèn in kwaliteit, dank zij hun zorgen goed voor uit. kennen van de soorten bollen en de eigen schappen zeer belangrijk is. opdat zij in het buitenland tenminste weten, waarover zij praten. De voorzitter van de Bond van Bloem bollenhandelaren, de heer Th. R. de Vroo- men, sloot zich hierbij volkomen aan. Wel hebben de jonge mensen het tegenwoor dig gemakkelijker dan vroeger, omdat zij naar de tuinbouwschool, avondscholen of cursussen kunnen gaan, hetgeen hun oude re vakgenoten niet konden, maar toch dient er van alles te worden gedaan, om de vak kennis op te voeren. Het belangrijkste van deze wedstrijden noemde de heer De Vroo- men het feit, dat men hier kan leren wan neer bepaalde variëteiten in bloei ge bracht kunnen worden. Iedere variëteit heeft namelijk zijn eigen bloeitijd. De heer De Vroomen ging hierna over tot het uitreiken van de prijzen en overhan digde een wisselbeker aan de heer A. van Ruiten uit Lisse, die van de 316 variëtei ten. die hem voorgezet waren er 92,39% goed had. De tweede, de heer W. Lemmers uit Lisse. behaalde 91,77%. Bij de jonge ren die voor de eerste maal meededen, was de heer J. van Duin uit Lisse de eerste met 81,10%. Hij werd op de voet gevolgd door de heer K. van Haastert uit De Zilk met 75.31%. De heer G. Meskers verklaarde, dat er in het schrijven van de namen, dat andere ja ren het grootste struikelblok was bij de kandidaten, een grote vooruitgang is geko men. Er zijn zelfs deelnemers, die alle na men goed hebben geschreven. Het feit, dat de voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden het vorig jaar een aantal lijsten van nomenclatuur beschikbaar heeft ge steld voor deze club, die door de deelne mers kan worden geraadpleegd,-- zal aan- deze grote vooruitgang niet vreemd zijn. Hierna werden enige films vertoond. Afscheid schoolarts mej. Cramer Hedenavond tussen half acht en half negen zal in „De Witte Zwaan" gelegenheid bestaan afscheid te nemen van mejuffrouw Cramer, die vele jaren als schoolarts in Lisse werkzaam is geweest. Het initiatief van het Zandvoortse ge meentebestuur, om in samenwerking met de contactcommissie culturele belangen, een zogenaamde „begroetings-avond" in te sielien, om hiermede contact met de nieuwe inwoners lot stand te brengen, waarvan de eerste als experiment woensdagavond in het raadhuis gehouden werd, is in alle op zichten geslaagd. De raadzaal was met bloemen versierd, toen burgemeester mr. H. M. van Fenema de ongeveer honderd aanwezigen welkom heette. Hij zette het doel van de bijeen komst uiteen en deelde mee, dat deze avond was voorbereid om het contact met het gemeentebestuur en de nieuwe bewoners en het onderling contact tussen laatstge noemden te bevorderen. Mr. Van Fenema stelde vast, dat een gemeentebestuur maar al te dikwijls de indruk wekt, een formalistische instelling en een soort robot te zijn. Dit echter is in werkelijkheid niet zo en spreker hoopte, dat men hedenavond de indruk zal krijgen, dat een gemeentebestuur bestaat uit ge wone mensen, die het welzijn der inwoners willen bevorderen. Het gemeentebestuur is er voor de in woners en niet andersom, doch spreker raadde de aanwezigen aan, zich niet met alles tot het gemeentebestuur te wenden, maar zoveel mogelijk eigen boontjes te doppen, om niet in de enge omhelzing van de ambtenarij vast te raken, die, wanneer T i -ii; V V. f i V' V - zij eenmaal iets vast heeft, dit niet zo gauw- meer loslaat. Wat de Zandvoortse sfeer betreft, was spreker van oordeel, dat men die zelf zai moeten zoeken en dan zal men tot de con clusie komen dat Zandvoort niet alleen des zomers, maar ook in de winter boeiend is en gezond. Suggesties voor nieuwe ideeën zal het gemeentebestuur daarbij gaarne in ontvangst nemen. Het onderling contact zal uit vrije keuze tot stand moeten komen en het gemeente bestuur wil hierop generlei aandrang uit oefenen. Wanneer uit deze samenkomst slechts één relatie zal ontstaan, dan had volgens spreker deze avond reeds aan haar doel beantwoord. Het hoofddoel van deze bijeenkomst beoogde slechts een poging, om de onderlinge verhoudingen te verstevigen, opdat de gemeente Zandvoort steeds meer een gemeenschap Zandvoort wordt. De tweede-voorzitter van de commissie culturele belangen, de heer G. S. W. Keur, deelde mede, dat de voorzitter, de heer M. Weber, door ziekte verhinderd was aan wezig te zijn, terwijl wethouder A. Kerk- man door ambtsbezigheden verstek moest laten gaan. Na een muzikaal intermezzo van de heren A. Hoppenbrouwer (piano) en P. G. K. Schrijen (viool), volgde een pauze, waarin gelegenheid bestond tot nader kennis making. De door de Anth. Bakels N.V. vervaar digde kleuren-propagandafilm over Zand voort, die men voor deze gelegenheid speciaal uit Keulen had laten terugkomen, werd vertoond. Opnieuw mocht worden vastgesteld, hoezeer deze fraaie film een ieder voldeed. Na een tweede muzikaal intermezzo, waaraan twee dochters van de gemeente secretaris van Zandvoort op verdienste lijke wijze vocale medewerking verleenden, vertelde de heer G. S. W. Keur iets over de plaats van de forens in de Zandvoortse gemeenschap, daarbij vaststellend, dat deze een werkelijke plaats heeft, omdat er op hem wordt gerekend. Spreker betoogde, dat Zandvoort een zeer actief gemeentebe stuur heeft met een dynamische burge meester en men weet. dat Zandvoort nog I lang niet klaar is, óók wat betreft de recreatiemogelijkheden in de wintermaan den. De heer Keur huldigde de activiteit i van verenigingsbesturen op allerlei gebied, waardoor het ook in de winter prettig wonen is, afgezien van het vele natuur schoon, dat Zandvoort ook in die periode biedt. Spreker besloot met op te merken, dat burgerzin zoveel mogelijk dient te wor den aangekweekt en dat daarom deze avond, die als experiment was bedoeld, en waarvoor diegenen werden uitgenodigd die na september j.l. nieuwe inwoner van Zandvoort werden, zal worden herhaald voor hen, die zich van 1 januari 1955 tot september 1955 vestigden. Spreker besloot met op te merken, dat als de nieuwe in- I woners zich interesseren voor hetgeen 1 Zandvoort biedt, speciaal in de winter- j maanden, men spoedig zijn plaats in de Zandvoortse gemeenschap zal vinden en dan is het heerlijk wonen in deze gemeente aan de Noordzeekust. Nadat de heer Hoppenbrouwer nog een piano-solo had gespeeld, werd de bijeen komst door de heer Keur met een woord van dank aan alle medewerkenden ge sloten. Bij het vertrek ontvingen de be zoekers een „kleine gids voor Zandvoort," waarin in beknopte vorm alle gegevens over Zandvoort werden verzameld. Tevens ont ving men een gestencild boekje bevattende namen en adressen van alle in Zandvoort gevestigde verenigingen en instellingen, Gemeentelijke avondnijverheidsschool Hedenavond beginnen de eindexamens aan de gemeentelijke avondnijverheids school te Hillegom. Aan de cursus van dit jaar namen 82 leerlingen deel, waaruit volgt, dat deze cursus in een behoefte voorziet. De officiële sluiting is bepaald op donderdag 29 maart. In de zaal van Sister mans zullen de werkstukken der leerlingen tentoongesteld worden. Op deze avond zul len aan de beste leerlingen de prijzen uit gereikt worden. Nieuwe \va n d e 1 s por t ve re ni g ing opgericht Hillegom heeft weer een wandelsport vereniging en wel W.S.V. Weerestein. Zij heeft zich aangesloten bij de Ned. Wandel sportbond. Zondag heeft men deelgenomen aan de propaganda-voorjaarstochten van de bond afdeling Noordholland. Alle 21 deelnemers volbrachten de tocht: de ver eniging ontving de groepsprijs. 25 maart start men weer opnieuw voor een tocht in de omgeving van Overveen. Aalsdijk, pass. 6 Key West n. Newport News. Aldabi, 6 v. Buenos Aires n. Montevideo, Alhena, pass. 8 Kp. Finisterre n. Las Palmas. Alwaki, 7 ie Rotterdam. AmstelJand, 6 v. Las Palmas n. Amsterdam. Arendskerk. 7 te Fremantle. Aagtedijk, B te Marseille. Aagtekerk, 8 te Marseille. Aalsum, 7 te Rotterdam. Amor, 7 te Amsterdam. Annenkerk, 7 te Hamburg. Agamemnon, 7 v. Philadelphia te New York. Aalsum, 7 te Rotterdam. Annenkerk, 7 v. Bremen n. Hamburg. Alkaid, 6 v. Montevideo n. Buenos Aires. Appingedljk. 6 te New York. Ariadne, pass. 6 Kp. St. Vincent n. Cadiz. Annenkerk, 7 v. Bremen n. Hamburg. Averdijk, 8 te Antwerpen. Alamak, 8 v. Port Said n. Antwerpen. Alioth, 8 v. Bahla n. Antwerpen. Amsteldijk. 8 te Rotterdam. Attis, 7 v. Hamburg n. Rotterdam. Banka, 7 v. Amsterdam n. Hamburg. Bantam, 7 te Portland Oregon. Blitar, 7 v. Suraba.ia n. Balikpapan. Britsum, 6 1550 m. 1.w. ten w. Azoren. Bloemfontein. 6 te East Londen. Boschfontein, verm. 12 v Amsterdam n. Dar es Salaam. Bussum, 6 te August. Bintang, 8 te Tj. Priok. Boissevain, 10 Montevideo verwacht. Bonaire. 8 te Paramaribo. Borneo, 7 v. Port Soedan n. Belawan. Breda. 7 v, Curagaio n. Antwerpen. Boskoop. B v. Rotterdam n. Delfzijl. Caltex Leiden, pass. 7 Kp. Bon n. Rotterdam. Caltex The Hague, pass. 7 Malta n Rotterdam. Castor, pass. 6 Crooked eil. n. Kingston. Caxnerounkust, 6 te Rotterdam. Guineekust, 6 te Amsterdam'. Camphuys, 7 te Menado. Charis. pass. 7 Trinidad n. Georgetown. Coryda, 7 v. Vado n. Curagao. Delfland, 6 v. Montevideo n. Las Palmas. Delft. 7 ie Pto Cabello. Duivendijk. 7 te Bermuda. Duivendreeht, 8 v. Houston n. New Orleans. Dalerdijk, 8 v. Southampton n. Antwerpen. Esso Rotterdam, 8 Antwerpen verwacht. E*-so Nederland. 7 te Rotterdam. Friesland iKRLl, pass. 6 Ceylon n. Aden. Farmsum, 8 te Jacksonville. Friesland (SSM), 7 te Gent. Gaasterlandd, pass. 6 Kp. Verd. eil n. Amsterdam Guineekust. 7 te Amsterdam. Groote Beer, 7 Rotterdam verwacht. Gouwe, 8 Rotterdam verwacht. Gaasterkerk, 8 te Aden. Heemskerk, 6 te Rotterdam. Haulerwijk, 7 te Amsterdam. Haarlem, pass. 7 Flores n. Rotterdam. Heelsum, 7 te Le Havre. Hermes, 7 te Rotterdam. Helder, 7 te Kingston. Hydra, 6 400 m. no. Azoren. Hoogkerk, 7 te Hamburg. Hera. 7 v. Horta n. Rotterdam. Hector, pass. 8 Gibraltar n. Leixoes. Hermes, 8 te Amsterdam. Isis. 7 te Cumana Japara (KRL), 7 te Singapore. Japara iKPM). 7 te Panarukan. Jagersfontein, 7 v. Marseille n. Le Havre. Kinderdijk, 7 te Rotterdam. Kermia, 7 v. Port Said n. Gibraltar. Kota Agoeng, 7 te Belawan. Korenia, 7 540 m. zw. Ouessant. Karimun, 7 rede sandakan. Kaloekoe, 7 te Singapore. Laurenskerk, 7 nog te Bandarshapur. Loppersum, 6 Finisterre n. Melilla. Lieve Vrouwekerk, 6 Ouessant n. Antwerpen. Leto. 7 v. Yokkaichi n w. Australië. Loosdrecht, 7 v. Marseille n. Le Havre. Lombok. 6 v. Trinidad n. Kaapstad. Mariekerk, 6 v. Marseille n. Le Havre. Maashaven, pass. 7 Lissabon n. Mellila Maetsuycker, 7 v. iSngapore n. THj. Priok. Malea, 7 v. Singapore n. Tokuyama. Metula, 7 v. Balikpapan n. Cebu. Molenkerk, pass. 7 Guardafui n. Colombo. Maas. 7 Rotterdam verwacht. Maasland, 6 v. Bremen n. Hamburg. Mapia, 6 v. Amsterdam n. Bona. Mapia, pass. 7 Ouessant n. Bona. Nieuw Amsterdam, 7 v. Havana n. New York. Notos. pass. 6 Messina n. Mostagenem. Nanusa, 7 v. New York n. Beyrouth. Oberon. 7 te Willemstad. Oldekerk, 7 v. Melbourne n. Sydney Oranjefontein, 7 te Anwterpen. Ouwerkerk, 7 te Port Said. Ondina, 7 te Balikpapan. Oranje, 7 v. Colombo n. Belawan. Oranjestad. 7 te Puerto Limon. Phrontis, 8 te Penang. Polyphemus, 7 v. Tj. Priok n. Semarang. Peperkust. 6 v. Abidjan n. Freetown. Prins Willem George Fred., 7 te Antwerpen. Prins Willem III. 8 te Rotterdam. Rljnkerk, 6 te Amsterdam. Ridderkerk, 6 v. Las Palmas n. Kaapstad. Rotti, 7 v. Koewait n. Abadan. Rempang. pass. 7 Str. Messina n. Genua. Rondo, verm 8 v. Kidjang n. Singapore. Radja, 8 te Colombo. Rijnland, 7 v. Bahia n. Las Palmas. Samarinda, 7 te East London. Schelpwijk, 7 te Curagao. Schledijk, 6 v. Rotterdam n. Antwerpen. Stentor, 6 v Houston n. New Orleans. Sunetta, 8 Tj Priok verwacht. Sliedrecht, 7 v. Mena el Ahmadi n. Lands End. Soestdijk, 7 v. Port Said n. Halifalx. Stad Dordrecht, 7 te La Goulette. Straat Balt, 7 te Singapore. Stad Breda. 6 v. Las Palmas n. Rotterdam. Stad Dordrecht, verm. 9 v. La Goulette naar Rotterdam. Silingoeng, 7 te Soerabaja. Stan vac Djirak, 7 te Tj. Uban. Stan vac Talang Akar, 7 te Sungeigerong. Scherpendrecht, 7 120 m. o.no. St. Vincent. Schle, 7 v Aden n. Hamburg. Seven Seas. 7 v. Rotterdam n. Le Havre. Stad Alkmaar. 7 te Vlaardingen. Stad Vlaardingen. 7 te Amsterdam. Taria, 7 te Auckland. Teiresias, pass. 7 Kp. St. Vincent n. Port Said. Tibia, 8 Bombay verwacht. Tabinta. 7 v. Genua n. Port Said. Talisse, 8 te Tj. Priok. TJisadane. pass. 7 Sabang n Port Lonio. Telamon, 7 te Fort Liberté. Tiberius. 6 te Antwerpen. Trajanus, fi 730 m. zw. Fayal. Teucer, 6 te Londen. Tjipondok, 7 te Surabaja, Tero, pass. 7 Fernando Noronha n. Antwerpen. Themisto, 7 v. Liverpool n. Golf v. Mexico. Triton, 8 te Curagao. Tawali, 8 v. Suez n. Aden. Trompenberg, B v. Hamburg n. Antwerpen. Van Noort, 6 v. Rejang n. Sampit. Van Spilbergen, pass. 7 Las Palmas n. Antw. Willemstad. 8 Amsterdam. Waibalon, 7 te Waikelo. Willemstad. 7 v. Plymouth n. Amsterdam. Walngapoe, 7 te Tj. Priok. W. Alton Jones, 6 330 m. o.no. Bermuda. Wonogiri. 7 v. New York n. Halifax. Willem Ruys, 8 te Rotterdam. IJsel, pass. 7 Finisterre n. Lissabon. Zuiderkruis, 8 te Surabaja. Zeeland (SSM). 7 te Kopenhagen. Zijpenberg. 7 v. Almeria n. Rotterdam. Ridderkerk. 6 v. Las Palmas n. Kaapstad. Zuiderzee, 6 400 m. no. Kp. Hatteras. KLEINE VAART Agiena, 7 v. Mistley t eRotterdam. Amyntas, 7 te Amsterdam. Atlas, 6 te Amsterdam. Admiraal Nelson, 7 v. Antwerpen n. Felixstowe. Aktjo. pass. 7 Vlissingen n. Brussel. Alja, pass. 7 Vlissingen n. Terneuzen. Amuntas, 7 v. Hamburg te Amsterdam. Appingedam, 6 v. Rotterdam te Oporto. Hydra, 5 v. IJmuiden n. Londen. Bab T. 3 te Requejada. Bernard John, 8 v Haifa te Rotterdam verw. Bernisse, 6 te Cork. Corale. pass. 7 Vlissingen n. Gent. Daje Bohmer, 7 v. Rotterdam n. Genua. Dihgentia. 7 v. Isle of Grain n. Shoreham. Draco, 6 te Amsterdam. Elsenburgh, pass. 7 Ouessant n. Casablanca. Erasmus, 7 v. Duinkerken, te Huil. Fiducia. 7 te Middelharnis. Frans Bohmer, 9 v. Port Lyautey te Dakar verw Harold. 7 v. FrederLkstad te Kristensand. Helvetia, 7 te Middelharnis. Hontestroom. 7 v. Duinkerken te Amsterdam. Hast I, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Haringvliet, pass. 7 Vlissingen n. Goole. Import. 7 v. Lissabon n. Oporto. Isis, fi v. Rotterdam te Hirsthals. Ilias. 6 te Vigo n. Amsterdam. Joost, fi v. Bayonne n West Hartlepool. Julia Mary, 6 v. Lissabon n. Leixoes. Kemphaan, 7 te Bayonne. Larlx. 5 te Southampton. Leuvehaven, 8 v. Kopenhagen te Rotterdam verw Lindesingel, 8 v. Swansea te Antwerpen Lucas Bols II, 7 v. Amsterdam te Rotterdam. Lijnbaansgracht. 7 v. Sarpsborg te Antwerpen Marianne. 5 v. IJmuiden n. Rouaan. Maartie, 7 v. Whitstable te Zwljndrecht. Marietje Bohmer. nacht 617 Savona verwacht. Matthew. 7 v. Thameshaven te Sunderland. Nautic, 7 v. Amsterdam n. Grlmsb.v. Nigeria, verm. 7 v. Rotterdam n. Ooorto. Noorderlicht. 7 v. Amsterdam n Aalborg. Oosterburgh. 7 v. Stockholm te Rotterdam. Pavo. fi te Huil. Plato, 6 v. Le Havre n. Barcelona. Prinses Wilhelmina. pass. 7 Vlissingen n. Antw Raket, 6 v Coleraine te Borraw. Sandettie, 7 v. Boston te Vlissingen. Sirtus, verm. 7 v Londen n. Gravelints. Tillv. 4 te Londen. Thnletas, 6 v. Amsterdam te Kopenhagen. Velox. pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Vianna, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Violette Erica. 8 te Dublin. Veata. 6 v. Gothenburg n. Rouaan. Westerpolder, verm. 8 v. Antwerpen n. Rotterdam Wegro, 7 v Vlissingen te Rotterdam. Willeyn, 6 v. Fowey te Genua. Zeehaan. 7 v. Rouaan te Casablanca. SLEEPVAART Oceaan. 7 410 m. o.no. Bermuda met ss. Trade- wind.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15