Tweede Kamer wenst geen machtspositie van de overheid Caballero Fa. B. ENGELENBERG „They taste like home" PANDA EN DE MEESTER-0NTDEKKINGSRE1ZIGER Wereldnieuws Economische mededinging Amendement verlangt de mogelijk heid van beroep De radio geeft vrijdag Garantiewet voor KNIL-militairen Raadsheer Hoge Raad ^Coclx ió l\et zo r~ OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Amendement-Hazenbosch door Tweede Kamer verworpene Sabena zal vermoedelijk Fokker-Friendships kopen Eén bakkerij in Apeldoorn van eenenvijftig bakkers Reisbonnen voor ll/z maal de aarde rond Marderhond gedood bij Itteren i Schuld aan verkeersongevallen CONSTANTE KWALITEIT Examens Uitgebreid Technische School te Emmen geopend Onder tractor gekomen en overleden BUCKLEY'S MIXTURA Intuïtieve kennis DONDERDAG 8 MAART 1956 (Van onze parlementaire redacteur) DE TWEEDE KAMER begon woensdag met de behandeling van het wetsontwerp inzake een nieuwe regeling van de economische mededinging. Over de strekking van dit wetsontwerp hebben wij in ons blad van woensdag een uiteenzetting gegeven. Alle partijen in de Kamer zijn het er wel over eens dat de regering moet kunnen ingrijpen wanneer ondernemers door onderlinge afspraken de concurrentie uit schakelen, waardoor de prikkel wordt weggenomen tot kwaliteitsverbetering en pr"-verlaging. De regering zal pas maatregelen treffen na het inwinnen van advies va., een onafhankelijke commissie van economisch deskundigen, die verplicht is de belanghebbenden te hu. en. Algemeen was de Kamer echter van oordeel dat dit systeem onvoldoende rechtszekerheid biedt. Men wenst een rechterlijke instantie, bij welke de ondernemers in beroep kunnen gaan. Er is reeds een amendement met die strekking ingediend, dat gesteund wordt door KVP, WD, AR en CHU. Ook de heer Nederhorst (P. v. d. A.) bleek het te betreuren, dat de wet economi sche mededinging niet de mogelijkheid in houdt van beroep op de rechter in gevallen waarbij geen sprake is van beleidskwesties. Want de rechter moet natuurlijk niet het politiek-economisch beleid beoordelen. Het economisch beleid, afhankelijk van de om standigheden, bepaalt de regering. Tegen over het parlement is de regering dan ver antwoordelijk voor het beleid. Hij merkte op dat prijsvoorschriften zowel krachtens dit wetsontwerp alsook krachtens de Prijsopdrijvings- en Hamster- wet worden gegeven en vroeg hoe het in dit opzicht met de bevoegdheidsverdeling zit. Gaarne vernam hij in welke vorm de minister inzake de prijs van het kranten papier en met betrekking tot het radio kartel had ingegrepen. Een hachelijke zaak noemde de heer Nederhorst het, dat de wet zo sterk gebonden blijft aan het inzicht van de minister. Ofschoon hij wel oog had voor sommige bezwaren van de minister tegen admini stratieve rechtspraak bij toepassing van de wet, wilde hij toch voor bepaalde gevallen die mogelijkheid geschapen zien. In de kartelcommissie dient men in het algemeen geen personen op te nemen die aan een kartel verbonden zijn. Verbruikersver- tegenwoordigers zouden daarin echter zeer op hun plaats zijn. De wet bestrijkt het ge hele bedrijfsleven, maar niet de vrije beroepen. Het zou volgens de heer Neder horst ernstige overweging verdienen deze eveneens onder de wet te doen vallen. Mr. Schmal (C.H.) bleek met de grondgedachte van het ontwerp te kunnen instemmen. Hij streefde niet naar 'n amen dering die het hele stelsel zou veranderen. Een bezwaar was intussen, dat de minister niets wil weten van een beroepsinstantie. Het argument dat het parlementaire toe zicht op juiste toepassing van de wet vol doende zou zijn, maakte geen indruk op mr. Schmal, die meende dat de minister bij de opstelling van het wetsontwerp meer oor voor economen dan voor juristen had ge had. Twijfel aan dé rechtvaardigheid van- overheidsbeslissingen moet zoveel mogelijk worden weggenomen: daarom is mogelijk- ADVERTENT1E Doelstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 FLEXA PLASTIC ENAMEL HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek, voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.25 Het vekiezingscongres van de Partij van de Arbeid 11.00 Orgel en zang. 11.20 Voor de kleuters. 11.40 Blaaskwintet. 12.00 Lichte mu ziek. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13,25 Dansmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 Orgelcon cert. 14.30 Litterair programma. 14.55 Platen. 15.00 Gevarieerd programma. 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Tot nieuw bestel verbonden, causerie. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Kies de ruimte, klankbeeld. 19.30 Het menselijk lijden, cau serie. 19.50 Berichten. 19.55 Streeknieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boeken. 20.15 Dichters van deze tijd. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 Na tien jaar. causerie. 21.00 Lichte muziek. 21.30 Etherforum. 22.10 Buitenlands overzicht. 22.25 Lichte muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Pianoduo. 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen. 12.33 Voor de plattelandsvrouwen. 12.40 Platen. 12,55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Platen. 14.30 Pla ten. 15.00 Schoolradio. 15.30 Franse muziek. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursberichten. 17.45 Pianorecital. 18.05 Lichte muziek. 18.30 Vra gen beantwoording. 17.45 Platen. 18.55 Toe spraak. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzen ding: Verklaring en toelichting, waarin op genomen het emigratiepraatje. 19.30 Verzoek programma voor de militairen. 20.20 Actuali teiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Instrumen taal trio en soliste. 21.00 Politiek forum. 21.30 Lichte muziek. 21.55 De vrijetijdsbesteding van de werkende vrouw, causerie. 22.05 Pla ten. 22.45 Avondgebed en liturgische kalen der. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.40 —24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 16.0017.20 Internationale hockeywedstrijd EngelandNederland voor dames. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen, 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Operamuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte mu ziek. 17.45 Platen. 18.05 Zangrecital. 18.10 Voordracht. 18.20 Tenor en piano. 18.30 Voor de soldaten, 19.00 Nieuws. 19.40 Zuid-Afri kaanse volksmuziek. 20.00 Ontmoeting met Mozart. 20.15 Orkestconcert. 21.00 Kunst- kaleidoscoop. 21.15 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Causerie en platen. 22.5523.00 Nieuws. heid van beroep op een onafhankelijke rechter nodig. Mr. VanLeeuwen (VVD) bleek ook al bezwaard te zijn door de grote economi sche machtspositie, welke deze wet aan de administratie geeft. Ook hij achtte beroeps mogelijkheid gewenst. Zijn tweede bezwaar was, dat de wet zich in haar werkingssfeer niet beperkt tot gedragingen op de Neder landse markt. De heer Hazenbosch (A.R.), voor stander van „casuïstische" kartelpolitiek, wenste ook betere waarborgen voor de rechtszekerheid. Op den duur zou naar zijn mening het instituut van de verbindend verklaring zichzelf gaan overwinnen en door de Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie vervangen worden. Prof. Lemaire (onafh. kath.) noem de het algemeen belang de spil van de ge hele regeling. Hier heeft de regering bij de hantering alle macht in handen. Waarbor gen zijn gewenst ter rechtvaardiging van 't gebruik van dit „zwaard van Damocles." De heer Janssen (KVP) en zijn frac tie waren het eens met het uitgangspunt van het ontwerp, dat er voldoende, maar niet volkomen ongebreidelde economische mededinging moet bestaan. Ook hij voelde zich bezwaard door het ontbreken van vol doende waarborgen voor de rechtszeker heid. Verkeerd noemde hij de uitschakeling van de Staten-Generaal tengevolge van de bepaling waardoor bij algemene maatregel van bestuur, indien het algemeen belang dit naar het oordeel van de Kroon vereist, bepaald kan worden, dat bepalingen in mededingingsregelingen onverbindend zijn. Iets dergelijks moest bij de wet zelf plaats vinden. Vandaag wordt het debat voort gezet. De Tweede K^mer heeft Woensdag het amendement van dë heer Öazenbosch, om bij de wijziging van de garantiewet voor de militairen van het KNIL de oude tekst van artikel 2 te handhaven, omdat daar over een rechtsgeding aanhangig is tegen de staat, met 50 tegen 50 stemmen verwor pen. Tegen stemden P.v.d.A. en K.V.P. (met uitzondering van de heer Andriessen) Het wetsontwerp tot wijziging van de garantiewet militairen KNIL werd hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen met aantekening van de A.R. en de heer Van Dis (SGP) dat zij geacht wilden wor den te hebben tegengestemd. Op de voordracht aan de Koningin voor de benoeming van een raadsheer in de Hoge Raad heeft de Tweede Kamer als nummer één geplaatst mr. C. W. Dubbink, rechter in de rechtbank te Arnhem. Van de 79 uitgebrachte stemmen werden er 72 uit gebracht op mr. Dubbink, 6 op prof. Helle- ma uit Amsterdam, en één op mr. H. King- ma Boltjes uit Leeuwarden. Als nummer twee op de voordracht is geplaatst prof. mr. H. J. Hellema, buiten gewoon hoogleraar in het fiscaal recht aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Num mer drie op de voordracht is mr. H. King- ma Boltjes, raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden. De Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena" zal vermoedelijk, onder andere voor het luchtnet in de Belgische Kongo, een aantal Fokker F-27 ,.Friendship"-toe- stellen aanschaffen. Dit blijkt uit mede delingen, die de heer H. Dieu, directeur in Afrika van de „Sabena", heeft gedaan. Het is de bedoeling dat de „Friendships" de DC-3 en DC-4 vliegtuigen van de „Sabena" zullen vervangen. Capaciteit van 80.000 broden per week Vermoedelijk einde mei zal aan de Vlijtse- weg in Apeldoorn een nieuwe bakkerij worden geopend met een capaciteit van 80.000 broden per week. Bovendien zullen er nog eenvoudige banketbakkersartikelen worden gefabriceerd. Dit bijna geheel ge mechaniseerde bedrijf is eigendom van eenenvijftig Apeldoornse bakkers, die van mening zijn dat het in deze tijd van voort schrijdende mechanisatie niet meer doen lijk is het bakkersvak in zijn oorspronke lijke vorm, dat wil zeggen als eigen bedrijf, voort te zetten. De kosten, verbonden aan mechanisering van het eigen bedrijf zijn veel te hoog, aldus de bakkers. Bovendien kampt men met een groot personeelstekort, doordat volgens hen bij de jeugd weinig animo bestaat lange werkdagen te maken, zoals men in de bakkerswereld gewend is. De aangesloten bakkers behouden hun vol ledige zelfstandigheid en blijven specifieke banketbakkersartikelen in eigen bedrijf vervaardigen. De Utrechtse kellner J. Kuijper, die sinds november 1954 reisbonnen spaart ten bate van tuberculose-patiënten die in het bui tenland moeten gaan kuren, heeft al meer dan 300.000 kilometer aan bonnen bij elkaar. Daarmee zou één persoon 7'/i maal de aarde om kunnen reizen. De heer Kuijper vertelde dit in Nunspeet, waar hij een bezoek bracht aan de heer J. Poelman, die hem in zijn actie steunt en op de Veluwe bonnen voor 20.000 kilometer bijeen heeft gebracht. Ter gelegenheid van het passeren van dit getal reikte de heer Kuijper aan de heer Poelman een oorkonde uit. Voorts werd de heer Poelman een geschenk overhandigd namens de Neder landse vereniging „Davos", die van de in gezamelde bonnen 100.000 kilómeter heeft gekregen, dat is genoeg om haar behoefte voor vier jaar te dekken. Zeldzaam exemplaar, vermoedelijk ontsnapt uit dierentuin Tijdens de overstroming van de Maas is in Itteren een dier gedood van circa een halve meter lang en ongeveer 20 centimeter hoog. Het beest werd waargenomen bij het kippenhok van de boerderij van de heer M. Horssels en onmiddellijk met een knup pel doodgeslagen door de 20-jarige Louis Horssels. Het zeldzame dier komt in deze streken blijkbaar niet voor, want zelfs de jachtopziener J. Paulssen uit Borgharen had zo'n beest nog nooit gezien. Dr. E. M. Kruijtzer, directeur van het Natuurhisto risch Museum te Maastricht vermoedt, dat men hier te doen heeft met een marder hond, die alleen in Siberië, Mantsjoerije, China en Japan voorkomt. Uit de dierentuin te Valkenburg is om streeks Kerstmis een marderhond ontsnapt. Vermoedelijk is dit hetzelfde dier. Het zou dan tussen Valkenburg en Itteren hebben rondgezworven en tengevolge van de hoge waterstand zijn schuilplaats hebben moe ten verlaten. Het omhulsel zal door een preparateur te Venlo worden opgezet,waar na het in het museum te Maastricht wordt ondergebracht. De oorzaak van de steeds toenemende verkeersonveiligheid in ons land heeft reeds heel wat pennen in beweging ge bracht. Wat nu de oorzaken van de ver keersongevallen betreft, spreken de be schikbare cijfers een duidelijke taal. Aan slechts 3 °/o van het totaal aantal verkeers ongevallen is de mens volkomen onschul dig. Bij de oorzaak van de verkeersonge vallen vinden wij voor de groep „fouten van de bestuurder" een percentage van liefst c.a. 90 °/o! Tegenover dit percentage van bestuurders van auto's, motoren, bromfietsers, etc. komen de voetgangers er vrij gunstig af. Slechts c.a. 7 van de verkeersongevallen is de schuld van de voetgangers. ADVERTENTIE (Zij smaken naar thuis) Onder de vele Amerikanen die hier studeren of werken bestaat een besliste voorkeur voor Caballero. Omdat - zo verklaren zij - Caballero het meest de smaak van hun eigen sigaretten evenaart. Dit gunstige oordeel bevestigt wat duizenden Nederlandse rokers reeds jaar en dag weten. Koop morgen Caballero en u weet het ook. Nijmegen. Doctoraal examen Geschiede nis: H. A. V. M. van Stekelenburg, Eind hoven. Delft. Kandidaatsexamen voor Werktuig kundig ingenieur: J. de Groot, Eindhoven; H. Pennink, Amsterdam: H. A. van Schelt, 's Gravenhage. Kandidaatsexamen voor Bouwkundig Ingenieur: G. M. J. van den Bon,gard, Heerlen; A. Bonnema, Leeuwar den; P. D. Bronder, Den Helder; F. J. E. Dekeukeleire. Amsterdam; C. Douma, Delft; R. S. van Eps, Delft; A. van Gelderen. Am sterdam: J. C. S. Geusebroek, Heer Hugo- waard; F. Groot, Purmerend: P. A. van der Heiden, Rijswijk (Z.-H.); R. Nicolai, Amers foort; A. van Noortwijk, Wassenaar; P. W. C. Philips, Berg en Dal: F. G. A. Terneldeli, Oosterhout. Ingenieursexamen voor Vlieg- tuigbouwkundig Ingenieur: P. de Boer, Am sterdam: J. M. H. van Vlaenderen, 's Gra venhage; P. D. D. vaja Waardhuizen, Rot terdam. Leiden. Doctoraal examen Rechten: mej. A. F. M. Bolwin, Wassenaar; W. Holleman, Leiden. Doctoraal examen Natuurkunde: L. B. Beentjes, Leiden. Kandidaatsexamen L Wis- en Natuurkunde: mej. R. F. van Her waarden, Leiden; J. R. Jonkers, Den Haag. Idem J: J. R. Wolf. Den Haag. Idem F: W. Godschalk, Rotterdam. Doctoraal examen Pharmacie: mej. A. G. Rooth en C. Vrije, beiden te Leiden. Groningen. Doctoraal examen Frans: mej. F. G. Klein, Groningen. Kandidaatsexamen Economische Wetenschappen: R. Vissia, Havelte. Doctoraal examen Economische We tenschappen: O. Bolt, Vierhuizen bij Ulrum; J. van Sluyters, Groningen. Utrecht. Kandidaatsexamen Spaanse Let teren: mej. J. J. J. van Genderingen, Utrecht. Kandidaatsexamen Wis- en Natuurkunde A: J. Kuperus (cum laude), Utrecht; A. C. M. van Rooy (cum laude), Utrecht. Idem D: P. Kolling, Amersfoort. Idem E: H. M. M. van Nieuwstadt, Utrecht; G. Fast, leger plaats Ossendrecht; P. J. L. Reijnen, Utrecht. Idem F: A. M. van de Dussen, Maarssen; A. G. Lansink, Utrecht. Idem F en G: J. H. Veerkamp. Utrecht. Idem J: A. M. Bouma, Utrecht; N. J. Vlaar, Utrecht. Idem L: M. H. Voorhuis. Hengelo. Doctoraal examen Aardkunde: E. J. Wedman, Maarssen. Docto raal examen Scheikunde: H. Dolman, Hil versum. Groningen. Op een proefschrift, getiteld „Diagnostiek en Behandeling van de Ver schillende vormen van Pulmonaalstenose" is aan de rijksuniversiteit te Groningen de heer L. B. van der Slikke, geboren te Leeuwar den, gepromoveerd tot doctor in de genees kunde. 71. Afef tegenzin zette de baanwachter zijn kopje koffie neer en belde het station op. „Hier de baanwachter van overweg 4 A", zei hij. „Ik wilde u even melden, dat er een aanrijding op mijn kruising is ge weest Hij luisterde even naar het op gewonden geschetter in de hoorn en ver volgde: „Ja, het was een onregelmatige trein; kwam niet in mijn dienstregeling voor. Bovendien passeerde hij juist tijdens m'n koffieuurtje, dus ik kon de spoorbo men niet sluiten... Ja, hij is doorgereden, dus hij zal nu wel elk ogenblik in uw station kunnen aankomen". Aan de andere kant van de lijn gooide de stationschef driftig de telefoon op de haak. „Die onre gelmatige treinen geven altijd last", brom de hij, „ik hoop maar, dat deze niet erg beschadigd is. Ons materiaal kan tegen woordig zo slecht tegen een stootje". Maar wat hij even later het station zag binnen rijden, overtrof zijn somberste verwachtin gen. „Sakkerloot!", riep hij uit, „een on derstel.' Is dat alles, wat er van de trein is overgebleven? 1" Industrialisatie in Drente Te Emmen is in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten de Uitgebreid Tech nische School voor zuid-oost-Drente ge opend door' mr. M. 'Góotë, inspecteur-géné raal van het Nijverheidsonderwijs. Vrijwel alle burgemeesters yan .de gemeenten in zuid-oost-Drente waren aanwezig, evenals een groot aantal industriëlen, onderwijzend personeel van vele scholen, vertegenwoor digers van werkgevers- en werknemers organisaties in de bouwnijverheid, alsmede vrijwel alle raadsleden der gemeente Em men. Het Uitgebreid Technisch Onderwijs werd vertegenwoordigd door inspecteur G. J. Slot. De 21-jarige Frits van der Velde uit Brit- sum is op de weg van Kornjum naar zijn woonplaats onder de door hem bestuurde tractor geraakt. Toen deze door een kraan wagen was opgetild, bleek de jongeman zo zwaar te zijn gewond, dat hij even later overleed. Frits v. d. Velde wilde zijn buur meisje C. de Vries, dat naar huis fietste de behulpzame hand bieden tegen de vrij slerke wind. Toen hij moest overschakelen en het stuur even losliet, zwenkte de trac tor en sloeg vervolgens om, waarbij de jon geman onder het gevaarte kwam. ADVERTENTIE Bij HOEST, KEELPIJN EN BRONCHITIS HELPT DIRECT Honger. Tsjechoslowakije heeft een over eenkomst ondertekend tot aankoop van Canadese tarwe. Tsjechoslowakije heeft reeds veertigduizend ton Canadese gerst gekocht. Verwarming. Bij wijze van proef zal een gedeelte van een steile weg bij Middles brough (noordoost-Engeland), die bij ijzel onbegaanbaar is, met behulp van elektriciteit worden verwarmd. Radiotelescoop. Binnenkort zal de uni versiteit van de Amerikaanse staat van Ohio beginnen met de bouw van de grootste radiotelescoop ter wereld. De reflector zal een lengte krijgen van 240 meter en een hoogte van bijna 23 meter. Uitgeweken. De Oostduitse christendemo craat Adolf Maurer, voormalig lid van de Oostduitse Volkskamer, die een ho ge functie bekleedde in het bestuur van het gebied Gotha, is naar West-Berlijn uitgeweken, aldus meldt het anti-com munistische persbureau „West". Talos. De Amerikaanse luchtverdediging krijgt de beschikking over een nieuw geleid projectiel, genaamd „Talos". Dit luchtdoelwapen, dat door de marine is ontwikkeld, waarvan de bijzonderheden nog geheim worden gehouden, zou een grotere reikwijdte hebben dan de „Ni ke", het raketwapen, dat ter beschik king van het leger staat en dat een af stand van vijftig km. kan bestrijken. Akkoord. West-Duitsland en Joegoslavië zijn het eens geworden over de herstel betaling. West-Duitsland zal driehon derd miljoen mark betalen, waarvan zestig miljoen dadelijk en de rest in tei-mijnen. Er zullen spoedig onderhan delingen worden gevoerd over een her nieuwing van het handelsverdrag van 1954. Bommen. Meer dan tweehonderdduizend zure bommen zijn uit Duitsland ver scheept naar Sjeik Abdoellah Soelei- man Al Hamdan in Djedda (Saoedi- Arabië) aan de Rode Zee, die deze in drukwekkende hoeveelheid bommen besteld had bij een Duitse firrna. Een aantal bommen zijn als monster per vliegtuig vooruit gestuurd. Onjuist. De 79-jarige gewezen groot-ad miraal Erich Rader, die het vorige jaar om gezondheidsredenen uit de gevan genis van Spandau werd ontslagen, is in zijn ereburgerschap van de vroegere Duitse marinebasis Kiel hersteld. In 1945 werd hem deze eer ontnomen, doch het stadsbestuur heeft bepaald, dat zulks op onjuiste wijze was ge schied. Partij. De politie van Hongkong heeft aan boord van het Deense vrachtschip Bin- tang, dat op 27 januari bij de Paracel eilanden op een rif was gelopen en na vlot geraakt te zijn naar Hongkong werd gesleept, een partij van tweehon derd kilo opium en twee kilo morfine in beslag genomen, ter waarde van on geveer 220.000 gulden. Ongewenst. Zweden heeft Noorwegen en de Verenigde Staten verzocht er zorg voor te dragen, dat geen onbemande ballons boven Zweeds gebied komen, daar dit in strijd is met de Zweedse wetten en de internationale reglemen ten. Volgens het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn in januari en februari in Zweden Amerikaanse ballons gevonden, afkomstig van Noors gebied. Zij waren uitgerust met came ra's en zenders. Zegels. Verscheidene Columbiaanse com munistische leiders, onder wie de alge mene secretaris van de afdeling agita tie en propaganda, zijn gearresteerd. Er werd een belangrijke hoeveelheid pro pagandamateriaal gevonden, alsmede zegels met de beeltenis van Marx, Lenin en Stalin, die werden verkocht om de partij aan geld te helpen. Vorige week is alle communistische activiteit bij de creet verboden. Krachtsverhouding. De,Radicale Unie van de Griekse premier Karamanlis heeft bij de jongste verkiezingen 165 zetels in het parlement gekregen, tegen 135 zetels voor de gezamenlijke oppositie, aldus blijkt uit de officiële einduitslag van de verkiezingen. De stemverhou ding was 1.595.946 of 47,4 percent voor Karamanlis, tegen 1.619.805 of 48,1 per cent voor de oppositie. Het kiesstelsel is gedeeltelijk op het meerderheidsbe ginsel, gedeeltelijk op het beginsel van evenredige vertegenwoordiging geba seerd. Produktiebeperking. Nog twee Britse fir ma's hebben produktiebeperkingen aan gekondigd in de auto-industrie, waarin als gevolg van de verminderende verko" pen in het binnenland reeds vijftien duizend arbeiders een verkorte werk tijd hebben. De vakverenigingsleiders wijten de moeilijkheden van de indu strie aan de regering. Haar maatrege len tegen de inflatie hielden ook stren gere bepalingen in voor de aankoop op afbetaling van auto's. In zijn altijd nog lezenswaardige werk Untergang des Abendlandes" verkondigt de Duitse filosoof Oswald Spengler dat de Australische inboorlingen over een ver bluffende intuïtieve wiskundige kennis hebben beschikt, waarvan de uitvinding van de boemerang het bewijs is. Spengler, die zelf wel iets van wiskunde afwist, zal zich terdege rekenschap hebben gegeven van de vele en wisselende krachten die op de boemerang inwerken tijdens het be schrijven van haar baan, en bij hel uitspreken van zijn oordeel zal zijn geestdrift als wiskundige de overhand heb ben gekregen over zijn be zonkenheid als filosoof. Want het bewijs van zijn stelling lijkt naar niets. We laten geheel in het mid den, dat de boemerang geen typisch Australisch wapen is, maar door vele vol ken in uiteenlopende tijden werd gebruikt, zodat de bijzondere wiskundige aanleg die Spengler aan de Australiërs heeft 'toege schreven, voor al die volken zou moeten gelden. Neen, het gaat ons voornamelijk om de veronderstelling dat een bepaalde vaardigheid gedekt zou moeten zijn door kennis van de theoretische grond slagen. Moeten we de jongen die steentjes over het water ketst aanleg voor de me chanica toeschrijven? Heeft de wildeman die zijn tegenstander nauwkeurig een steen tussen de ogen kan gooien intuïtieve ken nis van de theorie der zwaartekracht? En de vlegel, die met een stukje spiegelglas de zonnestralen door het open raam van het huis aan de overkant laat spelen over het vredige gezicht van het ingedommelde besje, heeft bijzondere aanleg voor licht theorieën? J Dan zijn er héél wat volken met een be wonderenswaardige wiskundige aanleg. Want welke ingewikkelde wiskundige theorieën liggen niet ten grondslag aan de draaiende lasso, waar de handige paarde- jongen van de pampa's in en uit weet te springen. En de slinger, voorzien van twee ballen aan beide uiteinden, die de Zuid- Amerikaanse Indianen met grote vaardig heid naar het wegvluchtende wild wisten te werpen, zodat het dier door touw om wikkeld werd! Geeft ook het gebruik van dit wapen geen blijk van grote wiskundige aanleg? Bovendien, waarom zouden we ons tot dit terrein beper ken? Er is geen enkele reden intuïtieve kennis uitsluitend toe te kennen op het gebied van het gooien. We kunnen alle andere bezigheden met evenveel recht hierin be trekken. Dan is 't gebruik van vuur, of van gist, het looien van leer enz. zeer zeker een bewijs van de scheikundige aanleg onzer voorouders, het nuttigen van allerlei voe dingsmiddelen wijst op een onbewuste ken nis van de leer der vitaminen, ad infinitum. Wat we met deze zonderlinge voorbeel den betogen? Dat aan het gebruik van allerlei voorwerpen, de boemerang daarbij inbegrepen, meestal geen onbewuste ken nis heeft ten grondslag gelegen, maar de ervaring die de mens van de vroegste tijden af bij het vervaardigen van deze voorwerpen heeft geleid. Nu we toch over enige zonderlinge wa pens hebben gesproken, kunnen we het ook nog wel even hebben over de zgn. dievenvangers. Daarover morgen. H. PéTILLON (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2