Nieuwe lente brengt Israel niets dan dreigende geluiden r FIETSEN! FIETSEN! Op mars IN GALILEA BLOEIEN DE KLAPROZEN. Het kleine eenzame jongetje van vroeger heeft echter geleerd terug te slaan Weinig aandacht in kranten in Amerika voor Unie-verbreking Trein reed voet af van Alkmaarse metselaar Benijdenswaardig Gewoon, gewóón „Thuis" Waarschuwing niet gehoord De toestand van mr. Van der Kallen Kerkelijk Nieuws Zeepost Afscheidsreceptie te Bern voor baron Bentinck Meer kinderen sterven bij ongelukken dan bij ziekten A. v. d. BOGAARD J Moeilijke taak voor Nederlandse voorlichters Snipverkouden Straks hebt U griep AKKERTJES Franse luchtvaart 24 uur door staking getroffen MAAKT 1956 (Van onze reisredacteur) TEL AVIV. - Als het waar is dat klaprozen groeien, waar soldaten gevallen zijn, dan is er in Israel hard gevochten. Want overal, in de Negeb-woestijn, op de heuvels van Galilea, bij Jeruzalem en Nazareth, op de berg Karmel, op de wijde nieuw-ontgonnen vlakten van Lachis en de Hoela-moerassen, staan nu de rode bloemen in het gras om de negende lente aan te kondigen sinds na bloedige strijd een oude belofte in de nieuwe staat Israel waar werd gemaakt. Bij zo'n nieuwe lente horen nieuwe geluiden, maar ditmaal zijn die niet blijmoedig: harde keelstemmen die over Cairo s radio, de Saoed El-Arab, rokende puinhopen in Israel voorspellen, de dikke Russische tongval waarin Nikita Kroesjtsjev Sovjet-hulp aan de Arabieren belooft, dreigender nog het lugubere gieren van Migs en Ilyoesjins die als kleine, hoge stippen over de Sinaï woestijn jagen, de Sinaï waar lang geleden de belofte tot de Joodse thuiskomst werd gedaan. Er zijn de laatste veertig jaar vele nieuwe beloften aan het Joodse volk gedaan. Niet alleen de profeet op de berg ge waagde van het beloofde land. Britse staatslieden uit Down- ingstreet deden in 1917 met de Balfour-verklaring aan een politiek alpinisme waarvoor het diplomatiek jacquet zich slecht leent. De verloochening van deze belofte die de Brit ten in dertig jaar mandaat over Palestina hebben nagestreefd, was een vertrouwder verschijnsel. De Sovjet-Unie klom nog sneller van de zetel harer rechtschapenheid. Nadat zij in 1948 de jonge Israëlische staat tanden gaf door Tsjechische wapenzendingen, poogt zij die thans weer uit te trekken door haar Praagse satelliet tanks en vliegtuigen naar de Arabische landen te laten sturen. Gedane en gebroken beloften, men kan het de Israëliërs lastig kwalijk nemen, dat zij nu zeg gen: „Helpt u zelf, zo helpt u God". Israel van nu. De reiziger in het Heilige Land wordt er niet zo makkelijk wijs uit. Hjj ziet een volk van nog geen één drie kwart miljoen, omringd door veertig mil joen vijandige Arabieren, bedaard zijn gang gaan, zonder een spoor van paniek. Het land heeft net Purimfeest gevierd, het Joodse carnaval, symbolische herdenking van de redding van Joden uit benarde om standigheden (Esther IX 26-31). De stra ten van Tel Aviv waren vol verklede kin deren, cowboys en indianen, Spaanse hombres en senoritas, nonnen en bedouinen, clowns en rococo-dames in miniatuur, be geleid door trotse ouders. Tot diep in de nacht knalden bommen en voetzoekers en er werd gezongen en gedanst. Zo lijkt de eertijds nogal gelaten overweging dat het Joodse volk er uiteindelijk niet onder door zou gaan, inmiddels te zijn veranderd in een krachtig zelfbewustzijn door de ver rassende uitslag van de vrijheidsstrijd waarin Israël, tegen alle militaire, poli tieke en economische waarschijnlijkheids berekeningen in, tot stand kwam. De mensen hier hebben kennelijk de in druk dat de belofte van de Sinaï op goede gronden gedaan werd en dat ook een vol gend maal op de goddelijke voorzienigheid gerekend mag worden, al zijn zij naar Joodse aard voldoende praktisch om te be seffen, dat de Voorzienigheid ook vraagt dat men niet bij de pakken neerzit. Zodat men, bij wijze van spreken, naast de Bijbel in de ene, een geweer in de andere hand pleegt te dragen. Daarbij overigens de tijd vindend om als paarden te werken voor de ontwikkeling van het land. Met succes, want Israel is op technisch, agrarisch en sociaal gebied zijn Arabische naburen tweeduizend jaar voor. Daarom slikt het kleine Israel zijn beduchtheid weg en wacht met kalme vastbeslotenheid de on gewisse toekomst af. Het is een houding die de reiziger uit het door angst en vreze Hierboven: Een gezicht van de berg Karmel op Haifa, Israels havenstad aan de blauwe Middellandse Zee. Het meis je op de voorgrond, geniet van de dag verlof, die de militaire dienst haar gunt. Israel is het enig land ter wereld, waar dienstplicht voor alle vrouwen geldt. Zij vervullen allerlei nevenfuncties in de strijdkrachten, maar voor alle zekerheid leren zij ook met wapens omgaan. Hiernaast: Op het Meer van Galilea, waar Petrus eens viste, zetten Israëlische vissers het oude handwerk voort. Bij de gewone risico's van dit harde beroep hebben zich nieuwe gevoegd. De Isra ëlische visserslui worden herhaaldelijk aan de Syrische kant van het meer onder vuur genomen. y:y.;.v:;:;>Vy< Moderne architectuur in de oude stad Berséba, hoofdstad van de Negeb, eer tijds woestijngebied dat nu tot bloeiend landbouwgebied wordt gemaakt. Er liggen ook minerale rijkdommen. Men hoort er naar olie, bij het oude Sod om aan de Dode Zee wordt potas gewonnen. gekwelde Westen met enige jaloezie ver vult. Mocht diezelfde Westerling geneigd zijn Israel als een broedplaats yan geestelijke bijzonderheden te beschouwen, dan wordt hij al gauw tot de werkelijkheid terug gebracht. Hij verwachtte misschien teveel: bij wijze van spreken een symfonie-orkest of een conferentie van rechtsgeleerden op iedere straathoek, een juweeltje van Joodse gijn in ieder gesprek, de Joodse cultuur weerspiegeld in keuken, architectuur of levenswijs. Welnu, er is vrij weinig van dat alles. Het enige grapje dat ik hoorde kwam van een Israëlische diplomaat uit een oude. Nederlandse juweliersfamilie. Hij zei: „Israël is net als alle andere landen De Joden hebben er weer de beste baan tjes." De „witz" lag in het tweede deel. de waarheid in het eerste. De ambitie van de Joden in Israel is vooral niet langer bui tengewoon te zijn, maar om gewoon te doen, zich „hé, hé, eindelijk eens lekker thuis onder ons" te voelen. Men heeft lang genoeg briljant, vol humor en cultuur moeten zijn een houding die Koestier de neurose van de ballingschap noemde. Men wil wel eens laten zien dat men ook koeien kan melken, fabrieken kan bouwen, sjou werman kan zijn, een normaal volk in een normaal land. Vandaar de geweldige trots op de tech nische en vooral de agrarische verrichtin gen, die inderdaad geweldig zijn. Vandaar echter ook dat de nieuwe steden bepaald niet erg mooi, de keuken bepaald ver velend en het alledaagse leven bepaald een beetje aan de grauwe kant is. Al komt dat ook door de strenge soberheidspolitiek, die de hoge lasten van massale immigratie en noodzakelijke defensie-maatregelen oplegt. De prijzen zijn hoog en de lonen laag, zo dat er niet veel pret valt te beleven. Teveel pret zou trouwens bij Israel's zware ernst niet passen. Die ernst wordt ingegeven door de dreigende toestand en de messiaanse ijver die bij de vervulling van zo'n oude belofte nu eenmaal hoort. Het is echter evenzeer wat plechtstatige verantwoordelijkheid van de zwerver, die eindelijk zijn hang naar veiligheid in een klein burgermansbestaan verwezenlijkt ziet. Hij is „thuis" Wat dat „thuis" verder betekent, heb ik ervaren tijdens een plech tig vrijdagavondmaal hoogtepunt van de Sabbath in een orthodoxe familie. Voordat wijn en brood werden rondge deeld, legde de vader in de warme beslo- I tenheid van de huiskamer zegenend de handen op de hoofden van zijn kinderen. Het was een roerend gebaar omdat het herinneringen opriep aan de tijd dat het ook (als troost moest gelden voor het jongetje dat huilend naar huis was ge komen omdat de kinderen van de „goyim", de Christenen, het weer hadden geplaagd of met stenen gegooid. Dat Joodse „thuis", die kleine warme, veilige kring uit donkere dagen is uitgegroeid tot het eigen land, het groter thuis dat Israel heet. De traditionele groet „shalom" in die nieuwe zelfbewuste staat mag „vrede" betekenen. Als Israels buren het thans k'düden wagen met stenen te gooien, zullen zij ondervinden dat het oude doelwit, dat kleine eenzame jongetje geleerd heeft terug te slaan! Een Alkmaarse metselaar, de 45-jarige heer Van G., is woensdagmiddag op de spoorbaan AlkmaarUitgeest, ter hoogte van het viaduct naby Castricum, door de trein van 1 uur 5 uit Alkmaar aangereden, tengevolge waarvan hij zijn rechtervoet zal moeten missen. Hy is naar het Alk maarse ziekenhuis vervoerd. De heer Van G. was bezijden de lijn een muurtje boven een duiker aan het metse len. Hij was vergezeld van een veilig heidsman van de N.S., hetgeen voorschrift is als er op of nabij de spoorlijn wordt ge werkt. Deze waarschuwde de heer Van G. dat er een trein op komst was, doch de heer Van G. blijkt deze waarschuwing niet te hebben gehoord. Net op het moment dat de trein dicht bij hem was deed de heer Van G. een stap vooruit, met het gevolg dat zijn voet werd afgereden. Medische hulp was spoedig ter plaatse. Woensdag avond 10 uur 15 was de toestand van de heer Van G. naar omstandigheden goed te noemen. Hij is in het Centraal 7-iekenhuis opgenomen. De toestand van mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredacteur-directeur van „De Tijd", die verleden week het slachtoffer is geworden van een ernstig auto-ongeluk, is in zoverre verbeterd, dat thans geen direct levensgevaar meer aanwezig is. Een vol ledig herstel zal evenwel nog geruime tijd vergen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Opheusden J. T. Doornen bal te Oene (Geld.). Aangenomen naar Wolsum (Gron.) J. Kuipers, vic. te Meppel. Bedankt voor Veenendaal J. J. Poot te Delft. Geref. kerken Beroepen te Dronrijp (Fr.) J. van Wat- tum kand. te Breda. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms. „Brasil Star" 13 maart en s.s. „Libertad" 17 maart: Australië: via Engeland 17 maart; Brazi lië: m.s. „Brasil Star" 13 maart en s.s. Li bertad" 17 maart; Canada: m.s. „Prins Wil lem II" 14 maart; Chili: via New York 15 maart; Indonesië: m.s. „Willem Ruys" 13 maart en s.s. „Antilochus" 17 maart; Ne derlandse Antillen: m.s. „Willemstad" 13 maart; Nederlandse Nieuw-Guinea: m.s. „Wiliem Ruys" 13 maart, Nieuw-Zeeland: j via Engeland 17 maart: Unie van Zuid-j Afrika en Z.-W. Afrika: m.s. „Pretoria Castle" 17 maart. Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. De Portugese gezant in Zwitserland, José Luiz Archer, heeft te Bern een af scheidsreceptie gegeven voor de Neder landse gezant mr. A. W. C. baron Bentinck. Baron Bentinck verlaat Bern om de functie van plaatsvervangend secretaris-generaal van de NATO op zich te nemen. De re ceptie werd bijgewoond door hoge Zwitser se autoriteiten en door leden van het corps diplomatique. GENÈVE (Reuter) De Wereldgezond heidsdienst zegt in een rapport over 21 landen, dat in 1953 meer kinderen bij on gelukken omgekomen zijn dan tengevolge van ziekten. Er kwamen 13.414 jongens tussen vijf en negentien jaar bij ongeluk ken om het leven van wie er 5948 ver dronken. In deze leeftijdsgroep kwamen 159 ongelukken met dodelijke afloop voor tegen honderd ziekten met dodelijke af loop. Slechts in Japan, Ceylon en de republiek Eire waren meer ziekten met dodelijke af loop dan ongelukken. In de Verenigde Staten, West-Duitsland en Zweden waren de verkeersongevallen met dodelijke af loop over de gehele bevolking verreweg het grootste in aantal vergeleken met an dere ongelukken. ADVERTENTIE ADVERTENTIE MAGNEET SIMPLEX R.S. in TOUR- en SPORTMODELLEN in elke gewenste uitvoering en kleur. Betaling in overleg. Floresstraat 15 - Haarlem - Tel. 16548 (Van onze correspondent in Washington) De Nederlandse diplomaten en voorlich ters in Amerika hebben het hunne gedaan om Nederlands positie ten aanzien van de moeilijkheden met Indonesië duidelijk te maken aan de Amerikaanse autoriteiten, aan de pers in Amerika en aan de radio en televisie. Over de opzegging van de Unie heeft in de meeste belangrijke Amerikaan se kranten niet meer dan een berichtje ge staan. De strekking daarvan was, dat thans ook de'laatste band tussen Nederland en Indonesië was verbroken. Alleen de „Wa shington Post" gaf een commentaar, waar in stond dat het geen goede indruk maakt, wanneer een nieuwe staat achteloos om springt met internationale overeenkom sten. De schrijver van het artikel betreurt Terugblikkend op belevenis sen uit schone jongelings jaren, komt het mij voor dat een belangrijk aantal zonnige zondagen mij ontnomen zijn door volkomen nutteloze bij eenkomsten op openbare plei nen. waarheen ik met duizen den andere argelozen gelokt werd door de bedriegelijke opgewektheid van marsmu ziek. Wat hadden wij, duizenden, op die heerlijke zondagen vele vrolijke en waardevolle dingen kunnen doen, inplaats van te luisteren in de gloeien de zonneschijn naar geslob- kousde heren op spreekge stoelten, die door schallende luidsprekers overbekende tek sten stonden te schreeuwen! Ik neem het thans die heren niet kwalijk meer, waijt zij werden door ijverige comité's naar die spreekgestoelten ge sleurd en zij hadden een maat schappelijke plicht te ver vullen. Ook zij zouden wel licht liever zonder slobkousen naar het strand of de bossen zijn gewandeld met vrouw en kroost, om boterhammen uit een mandje te eten. Ik heb wél enige wrevel tegen degenen, die de mars muziek componeerden. Als men erg jong is, doet marsmu ziek de spieren trillen. Als bovendien nog vaandels wap peren in de wind en span doeken met leuzen voor uw neus worden gehouden, moet men wel sterk in de individuele schoenen staan om niet mee te marcheren in de rijen en naar het openbare plein op te trekken, waar de histori sche woorden zullen worden uitgesproken. De luidruchtige versterkersinstallaties doen die woorden echo-en over de vele transpirerende hoofden en men komt er gemakkelijk in de waan, dat op die zon dagmiddag een nieuw tijdperk is aangebroken. Doch wanneer men ouder wordt, komt men tot de te leurstellende ontdekking, dat nog nooit een nieuw tijdperk door marsmuziek is ingeluid, behalve een slecht tijdperk. Na een genoegzame portie klinkende marsen kan men een volksmenigte zeer gemak kelijk fanatieke spreekkoren laten uitroepen. In mijn jonge tijd werden dezelfde marsen gebruikt ter ondersteuning van geheel verschillende leu zen, waaruit de conclusie kan worden getrokken dat zij enkel dienden om vele men sen tegelijk in één richting te laten marcheren, waarbij de richting er niet veel toe deed. De aansporende tonen van de Radetzky-mars konden zowel met „leve de socialisten" als met „Rerum Novarum" tot een accoord worden gebracht- En de enerverende muziek van de „Einzug der Gladiato ren" begeleidde zowel de stap pen der menigte die een vre desdemonstratie ging houden als de stampende rijen dei- straatvechters, die de burgerij met bruut geweld wilden knechten. En als men slechts nauwkeurig zijn keus doet uit de voorraad aanmoedigende marscomposities, kan men een menigte zelfs met gemak brengen tot het gezamenlijk uitroepen van bulderende on zin, zoals „leve de bruine sui ker" en „dood aan de leg horns." Men kan een menigte alles laten doen, en aangezien de marsmuziek daar voor het grootste deel schuld aan is, zou men de marsmuziek tot staatsvijand nummer één moeten verklaren. Waarbij men het gevaar zou lopen dat een duizendkoppige menigte achter een schette rend muziekcorps „weg met de marsmuziek" zou gaan roepen. Zoals de daverende marsen na een voetbaloverwinning het definitieve stempel der massaficering zetten op de massale voetbalpsychose, zo is indertijd de marsmuziek uitgevonden om de mensen aaneen te klitten tot een wil loze troep, een log lichaam met duizenden gelijkgezinde voeten, een gigantische dui zendpoot die zonder gezond verstand achter zijn eigen neus aanloopt, omdat men hem verteld heeft dat die neus alles veel beter weet dan hij. Als men in de geschiedenis veel mensen nodig had, wer den de muziekcorpsen in het geweer geroepen. Muziek zon der wezenlijke inhoud, doch met een vasthoudend ritme zich richtend tot de primitief ste spierenbundels der men sen, schakelde hun eigen ge dachten uit en deed hen auto matisch in de rij der velen schuiven, waarmede het indi viduele willen een collectief en onbewust willen werd. In de maat lopen is het begin van een verlorengaan der per soonlijkheid. Wat in oude tijden en an dere streken de zweep van de slavendrijver deed, is in de beschaafde decennia en landen door de marsmuziek overge nomen. Marsmuziek is een eenvoudig doch snelwerkend narcoticum, waarmee de mens sinds onheugelijke tijden van zijn eigen-ik is weggesleurd naar het beschamende bestaan van een duizendpoot-deeltje. En als de bedwinger der menigten zijn macht genoeg zaam gevestigd heeft, gaat hij over tot een soort van sadis tisch leedvermaak: hij laat zijn slachtoffers dan zélf de marsmuziek zingen. Weet u nog wel: Auf der Heide blüht ein kleines Blü- melein und das heisst: Erika De bonkende stappen dei- soldatenlaarzen, bewegend alsof zij aan elkander ge ketend waren, en daarboven die hortende klanken van in marstempo uitgestoten, dom me woorden: Hebt ge ooit een blümelein zien marcheren? Een bloempje wiegt op de wind in de zonneschijn, on regelmatig bewogen door de adem van de natuur, doch het doet niets dat aan marche rende mensen herinnert. Niets in de natuur marcheert, om dat de melodieën van groei en bestaan, gemengd met de accoorden van gevarieerde schoonheid in duizenden nuances, een lied van zwe vende ritmen vormen, dat de vrijheid van leverl accen tueert. Ik heb in een circus eens een paard zien marcheren op de K.L.M.-mars en nooit was er minder gratie, minder vrij heid en minder schoonheid te zien geweest in welk schepsel ook. En naar wij veronderstel len mogen, marcheert er bij de K.L.M. ook in het geheel niets en niemand. Men vliégt daar. Er is een tijdperk geweest waarin men valselijk meende, dat marsmuziek de hoogste uitdrukking van menselijke eensgezindheid betekende. Dat was in de tijd, toen Berlijn zijn marcherende soldaten juichend uitgeleide deed aan de toegangspoort van de eer ste wereldoorlog. En jaren later stapten soldaten met hoge borst in Parijs onder de Are de Triomph door, gelijk gezind stappend op de Franse keien. Doch tussen deze twee marsen in lagen twee oceanen van bloed en ellende, waarin alle muziek versmoord was en miljoenen mensen verdronken lagen. Dat is de triomph van mars muziek geweest door alle tij den: de mensen dwingen tot een gezamenlijke dwaaltocht achter dwaallichten, de her senen samensmeltend tot één groot onverstand, dat nog slechts impulsen tot ritmisch schreeuwen en ritmisch lopen vermag te geven. En, terugdenkend aan die verloren zondagen: wat had den de mensen niet een massa goede dingen kunnen doen in de jaren tussen Berlijn en Parijs, als zij zich in bezadigde stap zonder ritme en niet in rijen ieder afzonderlijk naar een „kleines blümelein auf der Heide" hadden be geven? Om boterhammen te eten uit een mandje. J. L. het, dat Indonesië ook de financiële en economische overeenkomsten met Neder land heef opgezegd. Geen enkele andere krant heeft echter tot dusverre commen taar geleverd op de opzegging van de Unie en het proces waarin Jungschlaeger ge wikkeld is. Deze geringe publiciteit kan men de Nederlandse voorlichters niet ver wijten. De Indonesiërs hebben energieke pogin gen gedaan om Nederland verantwoorde lijk te stellen voor wat er gebeurd is en hun voorstelling van zaken, heeft geen in gang gevonden in Amerika. Dat de Indo nesiërs geen succes hebben gehad kan men verklaren uit de goede Nederlandse voorlichting. Een aantal Amerikaanse autoriteiten heeft zich echter wel degelijk bezorgd ge toond ten aanzien van wat geschiedt in het proces tegen Jungschlaeger. Mochten de Indonesiërs in deze zaak geen matiging be trachten, dan zou hun dat diplomatiek geen goed doen en dan zou ook de Ameri kaanse pers waarschijnlijk aandacht aan het geval gaan schenken. Reeds geruime tijd is de Amerikaanse diplomatie geneigd een neutrale houding aan te nemen in conflicten tussen moeder land en koloniën en zelfs tussen ex-kolo niale mogendheden en onafhankelijk ge worden gebieden. Nu de Sovjet-Unie zulk een intensieve flirt begonnen is met het Afro-Aziatische bloc, is in Amerika de nei ging onmiskenbaar om zelfs dié neutrali teit te laten varen en zo mogelijk een hou ding aan te nemen, die door de zelfstandig geworden of naar zelfstandigheid streven de gebieden wordt gewaardeerd. Deze nei ging bespeurt men zowel in republikeinse als democratische kring en de verkiezin gen van november 1956 zullen daarom geen invloed hebben op genoemde tenden tie. Politiek bezien kan men deze taktiek van de Amerikanen wel begrijpen, doch de taak van Nederlandse diplomaten en voorlichters is daardoor extra moeilijk ge worden. ADVERTENTIE f-l-i-t-s-e-n Uw klachten weg! PARIJS (Reuter) Het Franse vakver bond voor burgerluchtvaart, waartoe zeer vele leden van de veiligheidsdienst be horen, heeft gisteren tot vanmorgen ge staakt uit protest tegen het inhouden van salarissen met het oog op de verloren tijd van afgelopen november en januari, toen gedurende 64 dagen om salarisverhoging werd gestaakt. In december is in het ge heel geen salaris uitbetaald. Gisteravond was het vliegverkeer op de Parijse luchthavens Orly en Le Bourget verlamd. Alle vluchten naar Londen wer den afgelast evenals vluchten naar de Ver enigde Staten en Japan.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5