Nescafé ..cöfis koffie.' ROMMELTJE Voordelige i verzekering REGENKLEDING! Minister Van Thiel verwacht geen grote toevloed van repatriërenden Tankcommandant veroordeeld tot een maand voorwaardelijk Moord met staatsie EERSTE KAMER Schepen komen onderbezet uit Indonesië terug Nieuwe methode om vis vers te houden Huzaar bekocht te gevaarlijke opdracht met verdrinkingsdood Speels' dierentuin niet naar Alphen Administrateur knoeide met betalingsopdrachten Bloemendaal FEUILLETON 4 Nederlandse uitzending van BBC wordt op later tijdstip herhaald Examens Voorkom en blut die znarbrand op de maag. Met Bennies. *0 Avifauna blijft vogelpark onder nieuwe exploitant Weer mogelijkheid tot het inwisselen oude guldens Belangrijke uitbreiding van in- en uitvoer zonder vergunning Veehouder vrijgesproken wegens poging tot doodslag Verduisteringen tot f4600; eis 11/4 jaar Tegen ex-pleegmoeder in hoger beroep acht maanden geëist door Wil Wanting DONDERDAG 8 MAART Ï95Ó HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Eerste Kamer heeft woensdag de be groting van Maatschappelijk Werk goed gekeurd. In zijn beantwoording van de door ver schillende senatoren gemaakte opmerkin gen had minister Van Thiel verklaard, dat in de toekomst het beleid in het maat schappelijk werk zich zal richten op con solidatie en geleidelijke uitdieping en niet op snelle expansie in de breedte, zoals door enkele leden werd gevreesd. Het werk zal zich daarbij aanpassen aan de eisen van de samenleving. In antwoord op vragen, of bijzondere maatregelen zijn genomen voor het op vangen van een grotere toevloed van gerepatrieerden uit Indonesië, zei de minister, dat schepen onderbezet uit Indonesië naar Nederland vertrekken. De „Sibajak" is de vorige week met 300 passagiers minder dan de aceomo- datie van 900 in ons land aangekomen. Honderden personen hebben de laatste tijd geen gebruik gemaakt van de hun geboden rijkspassage. De minister zag dan ook geen aanleiding spoedig maat regelen te nemen het vertrek op korte termijn van de Indische Nederlanders uti Indonesië te bevorderen. Indien de toestand in korte tijd zou veranderen, zal het beleid daaraan worden aange past. Tewerkstelling van Indische Nederlan ders op Nieuw-Guinea is door de grote schaarste aan woonruimte slechts in ge ringe mate mogelijk. Voor het opvangen van gerepatrieerden uit Indonesië kan nog worden beschikt over een reserve in de contract-pensions. Ook kunnen hiervoor indien noodzakelijk andere gebouwen worden aangetrokken, zoals hotels en pensions. Het genoemde cijfer van 10.000 gezinnen, dje in 1957 in contract-pensions zouden zijn ondergebracht, was volgens de minis ter niet juist. Van dit aantal zullen in 1956 2.440 gezinnen afvloeien naar de gemeen ten en in 1957 eenzelfde aantal. Wat de toewijzing van woningen aan ge- repatrieerden betreft deelde de minister mede, dat in 1954 1.466 en in 1955 1.342 woningen voor dit doel zijn opgeleverd. Voor 1956 wordt een extra-contingent van 1000 en voor 1957 van 850 beschikbaar ge steld. De minister deelde de teleurstelling, dat van het extra-contingent voor 1954 begin 1955 slechts 182 woningen waren op geleverd. Naar wij vernemen zal de BBC met in gang van 8 april gedurende drie weken bij wijze van experiment haar Nederlandse ■uitzending' op een- later - tijdstip herhalen; Het Nederlands programma dat van 1-.7.45—18.15...uur óQverde zenders, op .de 224 en 41 meter wordt uitgezonden, zal dan op dezelfde golflengten tussen 20.15 en 20.45 uur worden herhaald. Het is de bedoeling dat de ether-recher che van de BBC deze drie weken als proef tijd gebruikt om de belangstelling en even tueel de voorkeur der luisteraars voor dit nieuwe tijdstip te meten. De Nederlandse sectie van de BBC houdt zich dan ook hartelijk aanbevolen voor de toezending van ontvangstrapporten. Deze kan men sturen aan de BBC, Dutch section, Bushhouse, Londen W. 1. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevor derd tot arts: mevr. H. de LevitaIsaac, mevr. M. C. de Jong—Van de Kar en de heren L. H. Wesseling, H. A. Thie en U. C. G. Pijman, allen te Amsterdam. Artsexamen le gedeelte: mej. M. E. P. Finken, Roermond; mej. M. Dalderup en de heren W. H. G. ten Hove, N. van Eekelen en J. Bendien, allen te Amsterdam. Doctoraal examen Rechten: mej. E. K. Tuinstra, Amsterdam, Doctoraal examen Pharmacie: mej. L. P. de Vries, Am sterdam. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld: „Syn these en enige Physische Constanten van 11 monovertakte Hexadeeanen" de heer H. Brand, geboren te Koog aan de Zaan. ADVERTENTIE Wacht niet tot uw maag door overtollig maagzuur „opstandig" wordt. Smoor dat pijn lijk zuurbranden in de kiem. Met Rennies. Uw apotheker of drogist heeft Rennies voor u in drie verpakkingen: klein - groter - grootst en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en practisch om bij u te steken! Rennies helpen iedereen altijd direct enzij zijn nog smakelijk ook. Over de Ambonezenzorg zei de minister, dat de Commissaris voor Ambonezenzorg over de terugkeer van Ambonezen naar Indonesië heeft gesproken met leiders van de CRAMS en de PPS. Het initiatief ging daarbij uit van deze leiders. De missie-De Queljol heeft overleg gepleegd met indivi duele personen en niet met organisaties. Het is de minister niet bekend, hoeveel Ambonezen aan de missie-De Queljol heb ben medegedeeld naar Indonesië te willen terugkeren. De minister verzekerde nog maals, dat geen enkele dwang bij deze keus op de Ambonezen zal worden uitgeoefend. Hij was bereid de instelling van een com missie ter bestudering van de integratie van de in ons land blijvende Ambonezen in de Nederlandse samenleving te bespoe digen. De American Cyanamid Company heeft bekend gemaakt d'at zij een nieuwe methode ontwikkeld heeft om de vis vers te houden. In Japan hebben Japanse deskundigen proeven met de methode genomen. Éen vertegenwoordiger van de Amerikaanse chemische onderneming is op weg naar Japan om daar besprekingen te houden met de Japanse deskundigen. De methode, waarbij een anti-biotische substantie, acronize genaamd, wordt toege past, kan gebruikt worden aan boord van vissersschepen. Het acronize kan op de vis gesprenkeld worden, samen met ijs ge bruikt worden, of in koud zeewater opge lost worden om de vis vers te houden. De firma zegt dat de kosten een fractie van een cent per pond vis bedragen. Gouden bruidspaar Op 22 maart hoopt het echtpaar J. Schrier en E. W. H. Dannijs te Lisse zijn 50-jarige echtvereniging te vieren. De bruidegom die 71 jaar is, verdiende als timmerman de kost voor het gezin, en was uit hoofde van dit beroep vele jaren lid van de vrijwillige brandweer ter plaatse.Voorts was hij mede oprichter van de Protestantse Coöperatie Ons Belang. De Krijgsraad te velde zuid in 's-Herto- genbosch heeft de 22-jarige chauffeur H. V. te Eindhoven wegens dood door schuld veroordeeld tot een hechtenisstraf voor waardelijk van een maand met een proef tijd van een jaar en een boete van 50. subsidiair 25 dagen. De eis van de auditeur militair kapitein mr. Renesse luidde een hechtenisstraf van een maand onvoorwaar delijk. Op 2 november verleden jaar gebeurde op de OLrschotse heide een ongeval met een Centuriontank, waarbij de dienstplichtige huzaar Bastiaans uit Maastricht het leven verloor. V., die toen als dienstplichtig wachtmeester het commando voerde over twee Centurioratanks en de opdracht had een oefening in terreinrijden te houden, kwam met zijn tanks voor een niet ver wachte hindernis: een kuil, waarin water stond, omgeven door een lage aarden wal. Hij kwam op de gediaohte de tanks deze ADVERTENTIE DE BESTE BEREIDINGSWIJZE: Wanneer U Nescafé in kopje hebt gedaan: 1. eerst kokend water erbij 2. dan pas suiker en melk naar smaak toevoegen. het €2 Bus voor ten minste 35 koppen f 2.45 en voor 140 f8.85 Coffelne-vtij respectievelijk f 2.80 en f 10.25 De menagerie uit het privé dierenpark van mejuffrouw Lia Speel in Bloemendaal zal niet naar Alphen aan de Rijn verhui zen, daar Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland bezwaren hebben tegen de voor gestelde overeenkomst hieromtrent met de heer C. H. Speel. In een spoedvergadering heeft de ge meenteraad van Alphen aan de Rijn gis teravond met algemene stemmen beslo ten, de exploitatie van het vogelpark in handen te geven van de heer M. C. van der Valk uit Voorschoten, eigenaar-exploitant van het hotel-, café- en restaurantbedrijf „De Gouden Leeuw" in Voorschoten en voorts nog eigenaar van zeven dergelijke familie-bedrijven elders in den lande. Volgens de thans gesloten overeenkomst, die uiteraard nog goedkeuring van Gede puteerden behoeft, zal Avifauna het ka rakter van vogelpark behouden. In over weging is de toevoeging van een aantal andere attracties. De gemeente zal de kos ten voor rente en afschrijving van het ge ïnvesteerde kapitaal blijvetvdragen; Voor 1956 zal de gemeente een bedrag, gelijk aan de in dit jabr ih^Avjf&una fe heffen vermakelijkheidsbèlasfing aan de exploi tant uitkeren. Verder zal de gemeente voor zien in het onderhoud van het park en de vaste gebouwen. Alle verdere kosten, aan de exploitatie verbonden komen voor re kening van de exploitant. Bij voortzetting van de exploitatie in 1957 en volgende jaren zal de vermakelijkheidsbelasting vol ledig aan de gemeente ten goede komen. Ook zal de gemeente volgens bepaalde normen delen in de eventuele winst. De opening van het park zal in ieder geval voor de Paasdagen geschieden. Daar de heer Speel op het ogenblik bui tenslands is, was het niet mogelijk com mentaar van zijn kant op deze nieuwe ont wikkeling te krijgen. Hij keert begin volgende week in Nederland terug. Tot zo lang zal dus de beslissing over wat er met de nog in Bloemendaal achtergebleven dieren moet gebeuren, op zich laten wachten. Restaurateur Linnaeushof Naar wij vernemen, is de heer A. J. van Geffen, oud-exploitant van het vogelpark Avifauna te Alphen aan de Rijn met in gang van 29 maart a.s. benoemd tot restau rateur van de Linnaeushof in Heemstede- Bennebroek. De heer Van Geffen was ge durende twee jaar belast met de directie van het Alphense Vogelpark. De minister van Financiën heeft opnieuw een termijn opengesteld, wagrin men oude zilveren guldens kan inleveren. Bij alle postkantoren en poststations, bij de hoofd- bank, bijbanken en agentschappen van de Nederlandse Bank N.V. kan men van 15 maart tot en met 16 april de oude guldens inwisselen. Begrenzing voor transacties tot 10.000 opgeheven Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat per 9 maart de enkele ja ren geleden in het leven geroepen mel dingsprocedure. volgens welkfe bij in- of uitvoer vooraf geen vergunning meer be hoeft te worden aangevraagd, gewijzigd ei? op vele punten uitgebreid zal worden. Een der belangrijkste wijzigingen is, dat de begrenzing van de in- en uitvoertrans- acties tot een waarde van f 10.000 is op geheven. In- en uitvoer, voor zover tot nu toe aan die limiet gebonden, kan nu tot elk bedrag op meldingen geschieden voor de desbetreffende goederen en landen. Voorts is de bemoeienis van douane en banken vereenvoudigd. De lijsten van landen en goederen, waar op de meldingsprocedure van toepassing is, zijn enigszins gewijzigd. De krediet- en vooruitbetalingstermijnen, welke zijn tóp- gestaan bij transacties volgens de mel dingsprocedure zijn uitgebreid van 4 tot 6 maanden. Goederen van oorsprong uit een der ÊBU-landen mogen naar elk EBU- land worden betaald, behalve goederen uit de Nederlandse Overzeese Rijksdelen. In donesië en Turkije, die naar het land van oorsprong moeten worden betaald. Het zelfde geldt voor goederen bestemd voor een der EBUlanden, die uit elk EBU-land mogen worden betaald. Goederen van de Nederlandse Overzeese Rijksdelen, Indo nesië en Turkije moeten echter vanuit het land van bestemming worden betaald, evenals goederen bestemd voor „dollar- landen", welke in dollars moeten worden verrekend. Haarlemse rechtbank De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een drieënvijftigjarige veehouder-ca féhouder uit Haarlemmermeer wegens overtreding van artikel 26 der Wegenver keerswet (het besturen van een auto on der invloed van drank) en het niet voldoen aan een stopteken van een wachtmeester der rijkspolitie tot een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek van voorarrest en intrekking van het rijbewijs gedurende een jaar. Daar voor deze feiten geen voor arrest mogelijk is, beval de rechtbank de onmiddellijke invrijheidstelling. De offi cier van Justitie had de verdachte ook ten laste gelegd een poging te hebben onder nomen de wachtmeester op de Kruisweg nabij de Yweg, omver te willen rijden (po ging tot doodslag), waarvoor voorarrest wel mogelijk is. De rechtbank achtte dit niet bewezen. Veertien dagen geleden had de officier van Justitie een gevangenis straf van een jaar geëist. De veehouder had in de avond van 24 ja nuari een aantal café's in het zuidelijk deel van Haarlemmermeer bezocht en was daarna in zijn auto gestapt om naar huis te rijden. Omstreeks tien uur kreeg een wachtmeester op de politiepost te Hoofd dorp bericht, dat een auto slingerend over de-Kruisweg reed. Een achtervolgihg werd ingezet en de wachtmeester gaf een stop teken, toen hij midden op de weg stond. De bestuurder reed door en de politieman moest opzij springen, om een aanrijding te voorkomen. Door auto gedood. De 52-jarige loodgie ter B. R. is bij het oversteken van de Bis- schopsweg te Amersfoort door een auto aangereden en tegen de weg geslingerd. De man kreeg een schedelbasisfractuur en is op weg naar het ziekenhuis overleden. hindernis te laten nemen en alvorens bevel daartoe te geven, ging hij poolshoogte ne men. V. trachtte met een tak de diepte van het water en de bodemgesteldheid van de kuil vast te stellen en kwam tot de beslis sing, dat het experiment gewaagd kon wor den. De beide tank-bemanningen voelden klaarblijkelijk voor dit in letterlijke zin huzarenstuk. V. gaf de bestuurder van de voorste tank, de huzaar Bastiaanse bevel om op te rijden. Toen de stalen kolos van 50 ton op het aarden walletje stond begreep V., die aan de overkant van de kuil stond, diat het experiment mislukken zou en gaf het stopsein. De bestuurder van de Centu rion reageerde slechts op dit bevel met een handgebaar. De tank raakte over zijn ba- lanspunt heen en dook de zeven meter diepe kuil in. De Centurion verdween na genoeg geheel onder water en bleef in de modder steken. Verwoede pogingen om Bastiaans nog te redden, bleven vruchte loos. De auditeur-militair was van oordeel, dat wachtmeester V. zijn bevoegdheid had1 overschreden door een dergelijk bevel te geven. Het stopsein kwam naar de mening van de auditeur te laat, omdat op dat mo ment de Centurion reeds over zijn balans- punt heen was De raadsman mr. P. Lap uit Bergen op Zoom betwistte dat V. zijn bevoegdheid zou hebben overschreden. Evenzeer betwistte hij de stelling van de auditeur, dat aan het stopsein geen gevolg meer kon worden ge geven. Volgens de raadsman was het ba- lanspunt van de Centurion nog niet be reikt en was er nog -tijd om het stalen ge vaarte te stoppen. Tenslotte meende de raadsman de doeltreffendheid van de vei ligheidsmaatregelen voor Centurion-be- stuurders in twijfel te moeten trekken. Deze mannen moeten een communicatie apparatuur bedienen, waaraan te lange draden zijn verbonden. Het slachtoffer was dan ook bij zijn vluchtpoging in de draden verward geraakt en verdronken. Bij zijn uitspraak deelde de krijgsraad mee, dat het al de verweren van de raadsman in deze zaak verwierp. „Je moet terug naar waar je vandaan komt, besliste de raad van Bollebozen. „Maar dat is zo ver", snikte Pommeltje. „Ik weet de weg niet meer terug ook". „Dat knappen wij wel op", zei de oudste heer. Er werd een koperen kogel gebracht, waar ze Pommeltje instopten; hij paste er precies in. „Kijk", zeiden de heren. „Je hoeft niet bang te zijn; met dit ding schieten we je vliegensvlug precies naar de goede plaats, zonder dat je er last van hebt". De schildwacht werd geroepen; die nam de kogel met Pommeltje erin onder zijn arm en bracht hem naar buiten. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder- dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Een 38-jarige administrateur uit Aals meer stond hedenmorgen voor de Haar lemse rechtbank, verdacht van verduiste ring van bedragen tot een totaal van f 4600 ten nadele van een architectenbureau. Hij had zich dit volgens de tenlastelegging toegeëigend door betalingsopdrachten van het bureau aan dé Twentsche Bank op zijn rekening (bij de uitkering van salaris of voorschotten) na tekening door een zijner werkgevers te vervalsen. De boekhouding, welke hij voor het bedrijf voerde, was zo ingericht, dat de verduistering daarin niet gemakkelijk opviel. Een voorbeeld van zulk een vervalsing was een betalingsopdracht, waarop een bedrag van f 57 stond, maar waar de ver dachte een 5 vóór had gezet, zodat er 557 gulden kwam te staan. Op deze wijze was dit grote bedrag verduisterd. De admini strateur zeide, dat hij in zijn gezin met grote moeilijkheden te kampen had gehad, vooral met ziekte. Een der architecten van het bureau, die de onregelmatigheden het eerst ontdekt had, verklaarde als getuige, dat de man verder als een goede werker had bekend gestaan en ook als zodanig door de directeur van het Arbeidsbureau was aanbevolen, ofschoon deze erbij had verklaard, dat zijn verleden niet brand schoon was. Hij had namelijk al een ver oordeling van anderhalf jaar achter de rug wegens een feit van dezelfde aard. Of schoon de werkgever dus alleen wist, dat de verdachte iets op zijn kerfstok had, had hij besloten het met hem te proberen. De verdachte zelf verklaarde destijds van de directeur van het Arbeidsbureau de raad gekregen te hebben om niet over dit vroe gere misdrijf te spreken tegenover zijn werkgever. De officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, achtte zowel de verduistering als valsheid in geschrifte bewezen en verklaar de dat de verdachte op een ergerlijke wijze misbruik had gemaakt van zijn vertrou wenspositie. Dat hij tegenslag en ziekte in zijn gezin had, zou voor hem, indien hij een eerlijk mens was geweest, geen reden geweest hoeven te zijn om door middel van diefstal een uitweg te gaan zoeken. De officier eiste een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. Uitspraak op 22 maart om half tien. ADVERTENTIE HOE komt het toch, dat zovelen j deze maanden „doorkwakkelen"? Dat komt ten eerste door Re- j brek aan zon. Wij leven nu eenmaal in een land met te weinig zonneschijn S en bovendien wonen velen van ons in j grote steden, waar men meestal, ook midden in de zomer, niet het volle nut van de zonnestralen heeft. Ten tweede brengt ons klimaat mee, dat er een goed deel van het jaar niet genoeg vers voedsel is om in onze be hoeften aan vitaminen te voorzien. Ten slotte gaan er vele vitaminen ver loren bij de bereiding van tal van levensmiddelen. Veel gekwakkel en gesukkel vindt dus ,zijn oorzaak in een tekort aan de on ontbeerlijke vitaminen. Om ons te wapenen tegen de aansla gen van het grillige klimaat is aan vulling van onze dagelijkse voeding met extra vitaminen gewenst. Eén dragée „Actifral-10" van Philips- Roxane per dag is een uitstekende èn voordelige gezondheidsverzekering: 150 dragées 3.75. De Zaak Anneke Beekman Eis gelijk aan rechtbankvonnis Tijdens de behandeling in hoger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam van de zaak van de verwenen Joodse oorlogspleeg kinderen Anneke Beekman en Betty Mel- jado, heeft de procureur-generaal beves tiging van het rechtbankvonnis geëist tegen de niet verschenen hoofdverdachte, me vrouw G. M. L. van M. uit Hilversum, ex- pleegmoeder van het nog steeds vermiste meisje Anneke Beekman. Het rechtbank vonnis luidde acht maanden gevangenis straf. Omdat de zaak bij verstek werd be handeld mocht de raadsman mr. F. Neder- veen uit Roermond, geen pleidooi houden. Betty Meljado werd in maart 1954 in een Belgisch klooster opgespoord. De 15-jarige Anneke is nu reeds zeven jaar met „tante Bets", de 57-jarige zuster van de ex-pleeg moeder, ondergedoken. Het tweetal bevindt zich vermoedelijk in België. De procureur-generaal te Amsterdam, mr. A. A. L. F. van Dullemen, onder wiens supervisie het onderzoek in deze zaak sedert enkele jaren wordt gevoerd, ver tegenwoordigde ter zitting het Openbaar Ministerie. Enige tijd geleden hgd de hoofdverdachte reeds in een brief aan de president van het Hof medegedeeld niet te zullen komen. Zij is voortvluchtig sedert 24 oktober, toen de rechtbank te Amsterdam haar wegens het ontrekken van het meisje aan het wettig over haar gestelde gezag en het. verborgen houden en onttrekken aan de naspeuringen der justitie, na een eis van zes maanden, veroordeelde tot acht maanden gevangenis straf met bevel tot onmiddellijke gevangen neming.'Voor h aar. aan deel in de zaak Betty Meljado werd de vrouw op 27 juli 1954 tot 12. maanden waarvan zes voorwaardelijk veroordeeld met aftrek van de preventieve hechtenis. Er waren tientallen vertegenwoordigers van de pers in de zaal aanwezig en ook van de zijde der balie was veel belangstel ling. Op de niet zeer grote publieke tribune waren niet veel belangstellenden. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: A. M. Warmerdam—Blaas, 7..; M. D. v. GelderenSmit, z.; H. M. Heems kerkZonneveld. GEHUWD: P. H. Soeters en L. de Vries Robbé; P. C. Dekker en A. C. Fokker; J. F. Rueb en E. W. Nijenhuis. OVERLEDEN: Mevr. Th. M. Voogd—v. d. Hogen, 40 j.; J. IJspeert, 67 j.; Wed. J. E. Graevestein v. HeijstErmerins, 86 j.; mej. M. J. M. Honne, 83 j.; Mej. H. M. de Haan, 45 j.; A. Keijzer, 77 j. ADVERTENTIE FALCONJASSEN voor Dames en Heren v.a. ƒ39.75 X MERCURY 49.—, 59— enz. GABARDINE 89—, 98—, ƒ108— enz. Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Haarlem-Noord Tel. 15438 14 Enters leidde ook dit verhoor weer in met de opmerking, dat de reden van zijn aanwezigheid en het doel van het onder houd aan de ander zeker wel bekend zou den zijn. „Kende u dr. Rovaart?" was zijn eerste vraag. „Jazeker", antwoordde Van Heukelom. „Rovaart vervulde in Leiden dezelfde functie als ik hier in Illingen. Ik zou hier aan zijn leerstoel als hoofdassistent ver bonden zijn". „Hoe beoordeelde u zijn benoeming?" „Wat bedoelt u?" wilde de ander weten. „Van persoonlijk of van wetenschappelijk standpunt?" „Van persoonlijk standpuntt", antwoord de Enters, enigszins geërgerd, omdat dr. van Heukelom, evenals juffrouw Dubois, zo onbevangen het gras voor zijn voeten dreigde weg te maaien, daar die middag door de coïncidentie-theorieën van profes sor Van den Burg gezaaid. „Wel, van persoonlijk standpunt", gaf dr. van Heukelom ruiterlijk toe en weer haalde hij daardoor de zeis door een pol van professor Van den Burg's coïnciden tiegras „van persoonlijk standpunt was de benoeming voor mij zeker een teleur stelling. Want ik had zelf op dat professo raat gehoopt. Maar tenslotte telde ik dat licht, omdat de benoeming van Rovaart hier in Illingen wetenschappelijk zeker viel toe te juichen. En" voegde hij er aan toe „het tragisch overlijden van Ro vaart is voor onze universiteit dan ook een zeer gevoelig verlies." Het kwam er alles zo ruiterlijk en rus tig uit, dat Enters wel inzag hoe althans één van de vliegers, waaraan hij zijn ver wachtingen had vastgeknoopt, niet opging en in stilte verwenste hij professor Van den Burg, ook al had die zichzelf dan ook niet op „het gladde ijs der deductie" willen wagen. Hij gooide het nu over een andere boeg. „Meneer van Heukelom, herinnert u zich nog waar u eergisteren omstreeks 8 uur in de ochtend was?" „Eergisterochtend?" Van Heukelom scheen een seconde na te denken en dan kwam, zonder aarzelen, zijn antwoord: „In Wasdijk, inspecteur". Verbaasd keek Enters hem aan. „In Wasdijk?" Wasdijk was een groot boerendorp op een goed uur afstand met de bus van Illingen, tussen polders en rietlanden aan de benedenloop van de Ulingse A gelegen. „Ik was daar de vorige dag al naar toe gegaan", vertelde dr. Van Heukelom .voor een onderzoek in de reigerkolonie, die, zo als u misschien weet, daar in de buurt ligt. Er was mij verzocht over die kolonie een paar artikelen te schrijven." Enters noteerde. „En is u daar de nacht van 25 op 26 april, van maandag op dins dag dus, ook gebleven?" „Ja, ik heb daar familie wonen op een kleine boerderij, waar ik altijd, als ik in de buurt ben, kan blijven overnachten." Enters noteerde de naam en het adres dezer familie, door Van Heukelom bereid willig opgegeven. „En wanneer is u weer uit Wasdijk weg gegaan?" vroeg hij. „Dinsdagmiddag," ant woordde dr. Van Heukelom. 's Ochtends was ik in de reigerkolonie. Ik bleef daar in het veld koffiedrinken, want ik had brood en in mijn veldfles koffie meegenomen en heb toen 's middags om kwart over vijf de bus teruggenomen naar Illingen." „Dan was u, laat eens kijken", rekende Enters snel, „om rond kwart over zes in de stad terug. Wat deed u daarna?" „Ik ben dadelijk naar huis gegaan. Het zal half zeven geweest zijn dat ik thuis kwam." „Hoe kwam u binnen?" „Als alle gasten heb ik een huissleutel." „En wat deed u vervolgens?" „Ik ben toen dadelijk naar mijn kamer gegaan", vertelde Van Heukelom verder. „Om zeven uur bracht een van de meisjes het diner boven en om kwart voor acht heeft zij weer afgeruimd." „En wat deed u daarna?" „Ik ben mijn aantekeningen over de reigerkolonie gaan uitwerken." „Dus vanaf half zeven is u doorlopend op uw kamer geweest?" „Inderdaad", beaamde dr. Van Heukelom Enters bladerde terug in zijn aanteke ningen en vroeg: „Heeft u die avond na half zeven nog bezoek gehad?" Van Heukelom knikte ontkennend. „Heeft u dan", wilde Enters verder weten, „vanaf het ogenblik dat u thuis kwam, behalve het meisje, dat u het diner bracht en dat later afruimde, nog iemand die uw verklaringen eventueel zou kunnen bevestigen?" De ander dacht na. Hij scheen het zich niet te herinneren en reeds wilde Enters met een volgende vraag komen, toen dr. Van Heukelom iets inviel: „Ja toch", zei hij, „ik herinner me nu, dat terwijl ik naar boven ging hier op het trap portaal de student Proster zag. Hij stond met iemand te praten. Boekje, die tot dusver steeds gezwegen had, in zijn linkerhand een geurend eigen bouwsel en met zijn rechterhand eveneens aantekeningen makend in de karakteris tieke hanepoten, die op het hoofdbureau bekend stonden als „Boekje's spijker schrift" keek nu plotseling geïnteresseerd op. En ook Enters' belangstelling was ge wekt door deze onverwachte mededeling in een verhoor, dat tot dusver maar bitter weinig had opgeleverd. „Dus u zag, dat Proster met iemand stond te praten? Wie was die „iemand?" vroeg hij. „Dat weet ik niet", antwoordde Van Heukelom. „Trouwens zo in het voorbij gaan heb ik daar toen geen aandacht aan besteed. Bovendien, als ik mij wel her inner, stond die bezoeker met zijn rug naar mij toe en zoals u weet, is het altijd vrij donker op het portaal, vooral in de nis tegenover de trap, waar die rieten stoelen en het rieten tafeltje staan. Want daar stonden ook Proster en zijn bezoeker." „U heeft ook geen idee, wat het voor iemand zou zijn.... iemand van het per soneel, een gg$t of een andere student of zo....?" vorste Enters verder. Dr. Van Heukelom dacht na. „Ja", begon hij aarzelend „nu u dat zo vraagt en ik was het eigenlijk alweer ver geten, maar ik meende toen, dat het een boekverkoper of een antiquair had kunnen zijn. Dat maakte ik tenminste op uit een paar woorden, die ik opving." „Wat waren die woorden?" „Tja, ik meende geloof ik dat het Latijn was. Een Latijnse boektitel. Iets van „per- sequitur virum". Maar ik kan me ook ver gist hebben en ik wil er in geen geval een eed op doen." Enters wist niet wat met deze vreemde mededeling aan te vangen. „Kent u zo'n Latijnse boektitel?" infor meerde hij in het blinde tastend. „Dat niet", gaf de ander toe. „Maar waarom meende u dan dat het juist op een boektitel sloeg?" „Och", glimlachte Van Heukelom, „dat zal dan geweest zijn wat u onbewuste de ductie zoudt kunnen noemen. Ik wist namelijk, dat Proster een vrij uitgebreide en waardevolle bibliotheek bezit en dat hij als boekenliefhebber, die het zich finan cieel ook veroorloven kan bij aucties en op verkopingen, nogal eens op zeldzame druk ken aast." Er scheen iets van afgunst in dr. Van Heukelom's stem te klinken. „Maar zou die bezoeker dan niet een student geweest kunnen zijn?" wilde Enters nog eens weten. Nadenkend schudde de bioloog van neen: „Ik had, geloof ik niet die indruk Want al zag ik die bezoeker van Proster alleen een heel kort ogenblik, ik meende toch niet, dat hij een student was. Maar als u me nu weer vraagt, waaróm ik die indruk niet had, dan kan ik dat ook weer niet precies zeggen. Misschien omdat hij er te oud voor scheen. Of om zijn stem, toen hij die Latijnse woorden uitsprak, of om zijn hele voorkomen Natuurlijk voor zover ik daar in het voor bijgaan iets van waarnam." Enters be greep, dat hij op deze manier niet verder kwam en liet het onderwerp voorlopig rusten .Overigens kon dr. Van Heukelom ook niets meer meedelen en na nog enkele korte vragen, die niets meer opleverden, werd hij via Van Abel aan het gezelschap toevertrouwd van diens zuster, die inmid dels in de huiskamer voor juffrouw Dubois al een kopje thee had ingeschonken. Het was kwart over vijf. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6