Linoleum en Viltzeil Linofeit Agenda voor Haarlem Eisenhower zal elke Sovjet- stap naar vrede volgen O ZWITSAL Washington wil niet tot het pact van Bagdad toetreden Tijd is nog niet rijp voor een bezoek van Boelganin aan Washington Gezonde Bol?/es Hoornvlies van over ledenen voor blinden Bataljon Amerikaanse mariniers naar het Middellandse Zeegebied Ali Sastroamidjojo van de P.N.I. formateur Fins vakverbond vecht op twee fronten 5 Israel protesteert bij de Veiligheidsraad De internationale tarieven voor het wegvervoer Ogenbankin Italië Wel eens gemerkt? Hoe beter een sigaar is, hoe korter de kenner erover zal zijn. Neem Senator: de mooie witte as, de rijke en tóch zo zachte smaakhij vindt ze vanzelfsprekend. Hij zegt wat alle fijnproevers zeggen: (JWfN* ftw\» ÓsSL. ggAjfl. oL\ Geen koude oorlog in het Zuidpoolgebied, zegt Byrd Lawines en overstromingen eisen vele mensenlevens Sukarno wenst voldoende steun voor kabinet in parlement Communisten pogen van staking een volksopstand te maken DONDERDAG 8 MAART 1956 in de nieuwste kleurstellingen van de Ned. Linoleumfabriek te Krommenie Houtnerf Moiré VILTZEIL 200 br.. 200 br... 200 br... 5.00 6.90 7.90 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 WASHINGTON (Reuter). President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse pers conferentie in Washington verklaard, dat bij elke stap van Moskou, die zou kunnen leiden tot vermindering van de spanning iii de wereld, zal volgen. Het verheugt hem, dat de tekst van zijn brief van 1 maart aan maarschalk Boelga nin zo spoedig in de Sovjet-Unie gepubli ceerd was en dat Boelganins reactie zeer gunstig was geweest. Op de vraag of de tijd misschien rijp is voor een bezoek van Boel ganin aan de Verenigde Staten, zei Eisen hower, dat hij dat niet geloofde. De nieuwe tactiek van de Sovjet-Unie dwingt de Verenigde Staten hun politiek op buitenlands economisch gebied te ver sterken. De hulp aan het buitenland bij voorbeeld moet soepeler worden, aldus Eisenhower. Daarom had hij gevraagd om grotere toewijzingen en meer soepelheid in de toekomstige economische hulpprogram ma's. De president acht een juiste waarde ring van de vredeskansen moeilijk te ge ven, doch hij gelooft, dat de wereld nu be seft, dat een wereldoorlog vrijwel ondenk baar begint te worden Leven en laten leven Eisenhower verdedigde de overeenkomst, die de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en andere Europese bondgenoten in 1954 hebben gesloten tot verzachting van het toezicht op de handel met de Sovjet-Unie. Hij wees er op, dat vóór de oorlog de Euro pese handel traditioneel tussen oost en west was. De vrienden van de Verenigde Staten moeten leven en zij kunnen geen al te grote markt in de Verenigde Staten ontwikkelen, omdat daar overproduktie voorkomt. Een permanente senaatscom missie, die een onderzoek instelt naar het handelsverkeer tussen Oost en West, heeft critiek geoefend op de verzachting, omdat de Sovjet-Unie daar een middel in zou hebben om haar oorlogspotentieel te ver groten. Ontwapeningsoverleg Harold Stassen, de speciale gemachtigde van Eisenhower voor het ontwapenings- vraagstuk, zal de volgende week in Lon den overleg plegen met de Britse onder minister van Buitenlandse Zaken Anthony Nutting, de Canadese Hoge Commissaris Norman Robertson en de Franse geleerde Jules Moch ter voorbereiding van de vijf- mogendhedenconferentie over ontwape ning die op 19 maart in Londen begint. Aan de conferentie zal ook de Sovjet-Unie deelnemen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een gunstig oordeel uitgesproken over de brief van Eisenhower aan Boelganin over de ontwa peningskwestie. Hij noemde die brief be wonderenswaardig. Hij zei dat voor de ver zending van de brief overleg was gepleegd tussen Washington en Londen. De Sovjet-dagbladen hebben wel de vol ledige tekst gepubliceerd van Eisenhowers brief, doch zij onthielden zich van com mentaar. Nixon kan kiezen Eisenhower zei op een persconferentie ook dat vice-president Nixon zelf moet uit maken of hij zich opnieuw kandidaat wil stellen voor het vice-presidentschap. Eisen- ADVERTENTIE hower wilde niet zeggen, of hij de voor keur gaf aan Nixon als vice-president. Hij zei, dat hij zich niet met een hypothetische vraag in een hoek wilde laten drijven. Wel verklaarde de president, dat hjj geen en kele critiek op Nixon als mens of als me dewerker heeft. Hij heeft Nixon gezegd, dat hij een van de .groeiende krachten" in de republikeinse partij dient te zijn hij is jong, gezond, voortvarend en zeer toe gewijd. De president deelde voorts mede, dat hij het Amerikaanse volk onmiddellijk zou in lichten, als zijn gezondheid hem belette zijn functie uit te oefenen. Hij gaf te ver staan, dat hij zich als kandidaat of als pre sident zou terugtrekken, als zijn gezond heid hem ongeschikt maakte voor zijn zwa re functie. De democratische senator Sparkman heeft woensdag in een radiorede als woord voerder van Zijn partij verklaard, dat Eisenhower, als hij wordt gekozen, slechts een deel van zijn tijd zal kunnen werken aan problemen, die een volledige werktijd vereisten. Sparkman zei, dat Eisenhower het presidentschap wil „inkrimpen", het geen een gevaar zou betekenen voor het constitutionele machtsevenwicht. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten DONDERDAG 8 MAART Minerva: 8.15 uur, Voor het bijzonder ker- kewerk Hervormde Gemeente Heemstede spreekt de heer Jurrius Ingerman over „dr. Albert Schweitzer". Daarna de film „Het is middernacht dr. Schweitzer". Palace: „De j klokkenluider van de Notre Dame", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouw van Rome", I 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Angst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Born yesterday", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „The crimson pirate", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „To catch a thief", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het recht om geboren te wor den", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Zuiderkapel: 8 uur. Dienst o. 1. v. J. Kits. Concertgebouw: 8 uur. Afscheidsconcert Theo van der Pas, pianist. Krelagehuis: 105 uur en 711 uur, Voorjaarsbeurs voor de vrouw. VRIJDAG 9 MAART Minerva: „Ridders van de ronde tafel", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „Kiss me deadly", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Brieven uit mijn molen", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „De klauwier", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De regen kwam", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Roxy: „Aasgieren van Texas", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „To catch a thief", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De overloper", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: 8 uur, Achtste V-concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Krelagehuis: 10—5 uur en 7—11 uur. Voorjaarsbeurs voor de vrouw. Minerva-theater: 8 uur. Voor de Volksuniversiteit spreekt Aar van de Werf horst over eigen werk. Hammarskjoèld verwacht geen oorlog NEW YORK/JERUZALEM (Reuter) Israel heeft bij de Veiligheidsraad van de UNO geprotesteerd tegen twee aanvallen van de Syriërs, die in het begin van de week vier Israëlische politiemannen hebben gedood en een Israëlisch vliegtuig neerge haald. De Syriërs hebben het lijk van de vierde politieman uitgeleverd, die zondag bij het incident aan het Meer van Galilea werd gedood. Het werk van de Israelisch-Egyptische gemengde wapenstilstandscommissie is verlamd door een meningsverschil over de wijze waarop de Egyptenaren toegang tot het hoofdkwartier van de commissie in de gedemilitariseerde zone van El Aoedja hebben. Volgens de Israëliërs hebben de Egyptenaren alleen toegang via de weg van Rafa naar El Aoedja. De Egyptenaren houden staande dat zij van alle kanten de zone mogen binnenkomen. De secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoèld, heeft voor de Amerikaan se televisie verklaard niet te geloven, dat „wij zonder wil en koers naar een oorlog drijven" in het Midden-Oosten. Hammars kjoèld, die pas is teruggekeerd van een rondreis in dit gebied, zei deze mening te baseren op de besprekingen, die hij met leiders aldaar heeft gevoerd. Hij waar schuwde, dat „het spreken over het oor logsgevaar in het Midden-Oosten slechts de spanning verhoogt." Sinds geruime tijd wordt door de Rotter damse Kamer van Koophandel, in samen werking met de Kamer te Amsterdam, aandacht geschonken aan het streven, dat zich als onderdeel van de Kolen- en Staal gemeenschap openbaart, om tot instelling van internationale wegvervoerstarieven te komen. Uitgangspunt van de bemoeiingen der Kamer daarbij is geweest, aldus de voorzitter mr. K. P. van der Mandele, dat instelling van vaste wegvervoerstarieven ongewenst is cn dat in het verdrag der K.S.G. geen verplichting is neergelegd tot instelling van zulke tarieven. Door de transportafdeling der K.S.G. is wel ge tracht deze verplichting langs een omweg te construeren. De Kamer te Rotterdam heeft als haar mening tot uitdrukking ge bracht, dat echter ook uit de verplichting tot publikatie of terkennisbrenging aan de Hoge Autoriteit van de vervoersprijzen niet de eis tot vaste tarieven kan worden afgeleid. Aan deze laatste verplichting zou, naar het oordeel der Kamer, ook prak tisch kunnen worden voldaan door het zoeken naar een oplossing in de richting van terkennisbrenging van de vervoerscon- tracten. Het verdrag staat in ieder geval niet toe deze mogelijkheid te beperken. Aan de Hoge Autoriteit is thans een rap port van de deskundigen-commissie op vervoersgebied aangeboden, waarin alle meningen, ook die van de vertegenwoor digers van de Kamer te Amsterdam en Rotterdam zijn neergelegd. ROME (United Press) Het Italiaanse parlement heeft de eerste stap gedaan om te komen tot opheffing van de wettelijke belemmeringen, die tot dusverre hoorn vliestransplantaties in de weg hebben ge staan. De commissie voor justitiële aangelegen heden uit de Kamer van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp voor onmiddellijk debat ingediend, dat de afschaffing beoogt van wetten, die afscheiding van organen van een pas gestorven persoon verbieden. Dit is een zeer snelle parlementiare reac tie op het feit," dat de tien dagen geleden overleden priester en kindervriend Don Carlo Gnocchi voor zijn dood zijn beide ogen vermaakte aan twee blinde kinderen, welke vorige week in de oogheelkundige kliniek in Milaan geopereerd werden. In middels is reeds bekend geworden, dat de 12-jarige jongen Silvio Colagrande na acht jaren van totale blindheid het licht in een van zijn ogen weer teruggekregen heeft door de overplanting van het hoornvlies. De golf van ontroering en enthousiasme, die door heel Italië geslagen is naar aan leiding van dit zegenrijke gebaar van de aan kanker gestorven priester, maakt het zeer waarschijnlijk, dat het ontwerp zon der enige moeilijkheid door het parlement aanvaard zal worden. De bejaarde moeder van Silvio was in de kliniek aanwezig toen professor Cesare Galeazzi het laatste beschermende vlies van Silvio's linkeroog verwijderde. Met tranen van ontroering hoorde mevrouw Colagrande haar zoon roepen „Ik kan weer zien, ik kan weer zien". Een aantal vooraanstaande inwoners van Rome onder leiding van dr. Gerin, hoofd van een afdeling der medische faculteit van de universiteit van Rome, zijn overgegaan tot de oprichting van een zogenaamde „ogenbank", aan welke bank men het hoornvlies van een of beide ogen kan ver maken. Dit is een ideaal geweest, waarvoor oog specialisten in Italië reeds jarenlang ge streden hebben. Hun pogingen waren tot dusverre echter tevergeefs geweest in ver band met een verouderde wet, welke het afscheiden van organen van pas overleden personen verbiedt, ook wanneer dit ten dienste van de medische wetenschap zou geschieden. Tal van artsen, parlementsleden en an dere vooraanstaande personen, zoals de Italiaanse middengewichtkampioen boksen Franco Festucci en de filmster Isa Miran da en de actrice Franca Marzi, hebben hun. ogen reeds aan de ogenbank vermaakt. ADVERTENTIE SHfJITOR WASHINGTON, LONDEN, OTTAWA (Reuter). Een woordvoerder van het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Za ken heeft in Washington verklaard, dat de politiek van de Verenigde Staten ten aan zien van het pact van Bagdad onveranderd is: Washington wil slechts als waarnemer met het pact verbonden zijn. Hij zei dit, toen op een persconferentie vragen werden gesteld over berichten volgens welke Sir Anthony Eden de Verenigde Staten zou hebben gevraagd zich „onmiddellijk" bij het pact aan te sluiten om de verzwakken de Westelijke invloed in het Midden- Oosten te versterken. In het pact hebben Groot-Brittannië, Perzië, Pakistan, Turkije en Irak zich verbonden. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat Groot-Brittannië deze kwestie verschei dene malen in Washington ter sprake heeft gebracht. Hij bracht de verklaring van Eisenhower en Eden van de vorige maand in herinnering, waarin gezegd werd dat Washington het pact zal blijven steunen. Het Amerikaanse departement van De fensie deelt mede, dat een bataljon mari niers van 1500 man naar het gebied van de Middellandse Zee zal vertrekken. In het begin van 1955 is een dergelijke eenheid uit dat gebied teruggetrokken. Het is gebruikelijk, aldus het departement, nu ei: dan eenheden mariniers naar de Middel landse Zee te zenden voor opleiding en oefeningen. Functionarissen van het depar tement hebben te kennen gegeven, dat ge handeld wordt op aanbeveling van de commissie van stafchefs. President Eisenhower heeft op zijn we kelijkse persconferentie in Washington over het Midden-Oosten verklaard, dat Londen en Washington trachten het we derzijds begrip en de vriendschap onder de tegenstanders in dat gebied te bevorderen. Zij willen beide partijen te vriend houden. De president herhaalde het Amerikaanse standpunt, dat de UNO zich spoedig met het Palestijnse geschil moeten bezig hou den. Wat de Amerikaanse wapenleveran ties betreft meent Eisenhower, dat Israel met een betrekkelijk kleine bevolking niet zoveel wapens kan absorberen als de Ara bische staten, die bij elkaar veertig miljoen gllfteigif S -s» -iiï-ssS:. Airconditioned, volkomen vrij uitzicht rondom, voorzien van radio, televisie, telefoon, een bar, een automatisch restaurant en het vermogen een snelheid van bijna 200 k.m. per uur te bereiken. Ziedaar het nieuwste op het gebied van toeru-agens ver vaardigd door de Italiaan Viberti. De naam van deze rijdende droom is „Gouden Dolfijn" zielen tellen. Het ontslag van de Britse be velhebber van het Arabische Legioen, Glubb Pasja, mag niet gebagatelliseerd of met welgevallen gezien worden, aldus Eisenhower. Glubb: geen corruptie in Legioen Luitenant-generaal John Glubb heeft 111 een verklaring zijn „verwondering" uitge sproken over de redenen die koning Hoessein van Jordanië heeft aangevoerd voor zijn ontslag. Glubb zei in antwoord op beschuldigingen dat hij het moreel van hef Legioen had verzwakt door verklaringen tegenover officieren van het Legioen en stamhoofden dat Israel sterker is dan de Arabische landen. „Wat ik herhaaldelijk heb gezegd is dat Israel ongetwijfeld nu meriek sterker is dan Jordanië een al gemeen bekend feit. Nooit heb ik de vei- dediging van het land besproken met Ara bische leiders". Naar aanleiding van berichten dat koning Hoessein zou verklaard hebben er voort durend bij hem op te hebben aangedrongen een einde te maken aan de corruptie in het Legioen, zei Glubb dat het Legioen bekend staat om de afwezigheid van corruptie. „In ieder geval heeft zijne majesteit nooit met mij over deze kwestie gesproken", zo zei hij. Canada: geen vliegtuigen naar Egypte De Canadesche premier, Louis St. Lau rent, heeft verklaard dat zijn regering overweegt de uitvoer te verbieden van twaalf vliegtuigen die Egypte heeft besteld. De eerste drie van een order van vijftien Harvard oefenvliegtuigen zijn reeds uit Canada verscheept. Negen toestellen staan in de haven van Halifax (No\a Scotia) ge reed, doch moeten nog door de douane voor uitvoer worden vrijgegeven. MIAMI (United Press) Admiraal Ri chard E. Byrd heeft te Miami in Florida medegedeeld dat er tijdens zijn verblijf in het Zuidpoolgebied geen sprake was van een „koude oorlog" tussen de Amerikaanse en de Sovjetrussische Poolonderzoekers in Antarctica. Byrd is onverwacht naar Washington gegaan na een verblijf van tien weken in het Zuidpoolgebied als lei der van de Amerikaanse expeditie „Deep freeze". Hij vertelde dat de Amerikaanse en de Sovjet-expeditie geregeld per radio met elkaar in verbinding staan. Radio-Moskou bericht, dat de Russische expeditie in staat zal zijn meer bases op te richten. De Russen hebben hun basis Mir ny volledig uitgerust. Volgens radio-Mos kou hebben verkenningsvluchten tot diep in het Zuidpoolgebied bewezen, dat de om standigheden gunstig zijn voor het op richten van vooruitgeschoven bases. Een van deze vooruitgeschoven bases, „Vostok" geheten, in de onmiddellijke na bijheid van de magnetische Zuidpool Verhoging van het disconto in West-Duitsland De Bank Deutscher Lander heeft het dis conto verhoogd van 3lh tot percent. De Westduitse centrale bank handelt daar mede in overeenstemming met de aanbeve lingen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, welke in haar laatste jaarverslag aanspoorde tot het ne men van maatregelen tot beperking van de kredietverlening. De laatste disconto verhoging in West-Duitsland had op 4 augustus 1955 plaats, toen het disconto ge bracht werd van 3 op 3'/» percent. LONDEN (Reuter) Lawines en over stromingen hebben dinsdag en woensdag in Europa aan tenminste 29 mensen het leven gekost. Meer dan twintig mensen worden nog vermist. Noorwegen werd het zwaarst getroffen. Op de Lofoten kwamen 21 mensen bij drie lawines om het leven. Men vreest, dat zich nog mee,r .lawines zullen voordoen. In oost-Zwitserland zijn vier Duitse skieërs door een lawine om het leven gekomen, In Oostenrijk worden twee Duitsers vermist. Op de Velika Morava in Joegoslavië zijn drie mensen verdronken, doordat hun boot omsloeg. Twee steden zijn overstroomd en verscheidene spoor- en wegverbindingen verbroken. In midden-Italië zijn veel we gen door aardverschuivingen geblokkeerd. In noord-Frankrijk loopt het overstro mingswater terug. In de stad Guise alleen al is door het water van de Oise schade van naar raming 100 miljoen frank aan gericht. In België zijn volgens mededelingen van het ministerie van Landbouw zestigdui zend hectare graan en twintigduizend hec tare wintergerst door het slechte weer van de afgelopen weken verloren gegaan. DJAKARTA (United Press) President Sukarno heeft de nationalist dr. Ali Sas- stroamidjojo tot kabinetsformateur be noemd. Sastroamidjojo, die lid is van de P.N.I., is van augustus 1953 tot augustus 1955 premier geweest. De opdracht van Sastroamidjojo is de nieuwe regering tegen 16 maart gevormd te hebben. Sukar no heeft hem verzocht een kabinet te vor men dat voldoende steun in het parlement heeft. Sukarno's mededeling dat hij Sastroa midjojo aanzocht volgt na twee dagen be sprekingen met leiders van de tien grootste politieke partijen. Politieke waarnemers zeggen dat de opdracht alle mogelijkheden open laat en Sastroamidjojo een vrije hand geeft. (A.N.P.) De christelijke en de katho lieke partij hadden voorgesteld vier ka binetsformateurs aan te wijzen in plaats van één: namelijk een van de P.N.I., een van de Masjumi, een van de Nahdatul U- lama en dr. Leimena van de Christenpartij. Het zou Leimena's taak zijn de spanning tussen de drie grote niet-communistische partijen te verminderen, opdat een sterke coalitie zou worden gevormd. De communistische partij heeft medege deeld, dat zij de voorkeur geeft aan een regering, waarvan de samenstelling lijkt op die van het vroegere kabinet-Ali Sas troamidjojo, dat voornamelijk bestond uit P.N.I. en N.U. en dat parlementaire steun genoot van de communisten. De Masjumi zou niet in het nieuwe ka binet moeten worden opgenomen, maar, indien de Masjumi zitting krijgt, moeten de communisten dat evenzo als tegen wicht voor de politiek van de Faspumi, aldus de verklaring. De P.N.I. heeft bij de jongste (en eerste) wicht voor de politiek van de Masjumi, 57 van de 260 zetels verworven. Sukarno heeft verklaard, dat de forma teur geen aanvullende instructies heeft ge- (Van onze correspondent te Stockholm) Indien het Finse vakverbond had kunnen voorzien dat de algemene staking voor hogere lonen niet alleen zou moeten gaan tegen de werkgevers, maar ook tegenover de vijand in de eigen gelederen, de com munisten, dan zou het waarschijnlijk voor zichtiger zijn geweest. Nu is het echter te laat. De leiding wil de strijd slechts op demo cratische wijze voeren, maar de communis ten trachten de situatie uit te buiten en tot relletjes en opstootjes op te wekken. Het gevaar is groot dat werkloze arbeiders zul len worden meegesleept. Er is al dikwijls met een algemene sta king gedreigd, om de lonen naar boven te krijgen. Steeds is het goed afgelopen. Daar om dacht niemand dat het nu menens was. Vooral niet op een zo kritiek ogenblik. De oude president Paasikivi is door Kekkonen opgevolgd en de sociaal-democraat Fager- holm heeft het roer van premier Kekko nen overgenomen. Zou het sociaaldemocra tische vakverbond een spaak in het wiel van het door hun kameraad getrokken re- gerings-wagentje willen steken? Fout Het stakingsbesluit kwam bij verrassing. In het begin leek ook alles weldoordacht. De leiding paste alleen de in een democra tie geoorloofde middelen toe. Fout was echter alleen door een eigen orgaan nieuws over de staking mee te delen en geen an dere kranten te laten verschijnen. Het Fin se ministerie van Buitenlandse Zaken krijgt de bladen die zij nodig heeft, om op de hoogte te blijven door de legatie in Stock holm toegezonden. Bij gebrek aan de ge bruikelijke bron put de Fin zijn nieuws uit geruchten. Nu de typografen werkloos zijn, zal de stakings-leiding wel inzien, van welke betekenis het vrije woord is en hoe de communisten voor verspreiding van fantastische verhaaltjes zorgen. Op het ogenblik valt over het verloop van de staking nog niets te zeggen. Men is in Finland aan vechten gewend en weet ook behoorlijk kamp te bieden. De rege ringsbemiddelaar ioopt niet te hard van stapel. De regering ziet toe dat het recht van de enkeling om te kopen en verkopen, gehandhaafd blijft. Dit geldt vooral voor de benzinestations, die in het begin het bordje „gesloten" opstelden zodra een groepje stakers in aantocht was. De politie zal er op toezien dat iedereen kan tanken. (Reuter). Buiten de krachtcentrale van Helsinki, en enige oliemaatschappijen is het woensdag tot ongeregeldheden geko men tussen stakers, werkwilligen en po litie. Bereden politie werd met stenen, stukken hout en sneeuwballen bestookt. Het garnizoen van infanterie te Helsinki is tot zeshonderd man versterkt. Het Finse vakverbond heeft toegestaan, dat het werk op het vliegveld van Helsinki wordt hervat, om de internationale lucht- dienst te kunnen .onderhouden. De „benzine-oorlog" zal vandaag beëin digd worden, zo heeft premier Fagerholm aan United Press medegedeeld. Fagerholm zei dat de regering aan het vakverbond en de benzinemaatschappijen een compromis voorstel heeft doen toekomen, volgens het welk de levering teruggebracht zou wor den tot vijftig percent van normaal. Slechts ziekenhuizen, ambulances, doktoren, am bassades en zekere regeringsinstanties zul- kregen over de vorm en de samenstelling len benzine krijgen. Alle pompstations wa- van het nieuwe kabinet. De formateur heeft aangekondigd de besprekingen met de leiders van de politieke partijen zo spoedig mogelijk te zullen beginnen. Daar hij mede het initiatief nam tot de Azia- tisch-Afrikaanse conferentie, zal hij de grootste aandacht besteden aan de be sluiten van deze conferentie voor de basis van de buitenlandse politiek. ren gisteren gesloten. Het gemotoriseerd verkeer dat zich nog op de weg bevond werd door stakers gehinderd. Er werden banden doorgesneden van taxi's en bussen. Ook werden er demonstraties gehouden tegen een conservatief blad, omdat het in de kleine nieuwsbladen die nog worden uitgegeven, berichten plaatste die de sta- kingsleiding niet welgevallig waren.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7