Goede „generale" van het voorlopig Oranje-team tegen Stade de Reims „Duinwijck" wil in badmintonhal gaan Haarlem bouwen Franse kampioensploeg (met Kopa) verloor met vier-tzvee Ook Duits elftal oefende Melbourne bereidt zich voor Nederlands amateur elf tal kon niet tegen noordelijk elftal op Kosten f 155.000 Nederlands Jeugdelftal oefende tegen Feyenoord Haarlemse renners naar Duitsland 9 Begrip Geen afwerking Vervangers Geen puzzel Vijftien kandidaten voor het Nederlands elftal Engelse profs spelen geen lichtwedstrijden meer Voorlopig Oranje-team tegen Partizan RCH contracteerde de Kennemers-speler Kops Nederlands elftal vier dagen in Venlo De Engelse league T afeltennisploegen tegen de Belgen Om de Wilhelmina-beker Heren-softballers bij de Damesbond? Actie tegen verbod van weg-wielerwedstrijd en Etherpiraten voor rechter Kerkelijk Nieuws DONDERDAG 8 MAART 1956 (Van onze sportredacteur) In Frankrijk hebben onlangs sportieve lieden die het weten kunnen de midvoor van het nationale voetbalelftal, Kopa (24 jaar, 26 interlands), de titel „kampioen der kampioenen" ge geven. Wat dat precies inhoudt is ons niet bekend en lijkt ons ook niet belangrijk, maar aan de klank te oordelen duidt die titel als men het zo noemen mag wel op voetbalcapacitei ten. En die tot Fransman genaturaliseerde Pool zal dan ook wel goed zijn. denken wij zo. Maar gisteren en dat weten wij zeker had hij weinig in te brengen in de wedstrijd van zijn club Stade de Reims tegen het voorlopig Nederlands elftal in het Feyenoord-stadion in Rotterdam. Evenmin als die andere sterren van vermaardheid, zoals rechtsbinnen Glowacki, links binnen Leblond en linksbuiten Bliard, die allen reeds in het Franse elftal uitkwamen. Tezamen met de vaardige rechtsbuiten Templin brachten zij het tot twee doelpunten, maar toen had den de Nederlandse voorwaartsen er tegen de achterhoede van de Franse kampioensploeg, waarin keeper Sinibaldi, spil Jon- quet en rechtsback Zimny reeds internationale ervaring had den, al drie gescoord. Ruim een minuut voor het einde kwam er nog een glasheldere bij, zodat het voorlopig Oranje-team de wedstrijd met een voordelige vier-twee score afsloot. Een score, die een verdiende beloning betekende voor deze goede „generale repetitie" voor de interlandwedstrijd tegen Duitsland volgende week woensdag in het Rhein-stadion in Düsseldorf. Het mag misschien wat chauvinistisch klinken dat alles. Men mag aanvoeren dat de Fransen evenals andere sparringpartners niet alles geven in een door-de-weekse wedstrijd en vooral niet wanneer er nog kansen bestaan op het afdelingskampioenschap en het behalen van de Europese voetbalbeker. Maar daar staat dan toch weer tegenover dat Stade de Reims ook al zou zij zich dan niet voor de volle honderd percent inspannen een bijzonder snelle en zeer vaardige ploeg bleek en zich zeker geen willoos slachtoffer toonde, benevens het feit dat de al zovele malen kampioen van Frankrijk geworden ploeg juist als spar ringpartner een uitstekende naam heeft, hetgeen de behaalde resultaten ook wel bewijzen. En tot slot was er dan nog de vier-nul nederlaag van Stade de Reims verleden jaar in een oefenwedstrijd geleden. Toen schreven de Fransen hun nederlaag toe aan de doorweekte grasmat en het ontbre ken van midvoor Kopa. Welnu, ook giste ren met Kopa, revanchegevoelens en op een uitstekend bespeelbaar veld is Reims geen ogenblik dicht bij een over winning geweest. Was het voorlopig Oranje-elftal dan zo geweldig en onweerstaanbaar? Geenszins. Er kleefden heus nog wel fouten aan het spel van de kandidaten van het nationaal elftal. Maar ondanks het feit dat de Neder landers voor wat betreft zuiver technisch kunnen, en dikwijls ook snelheid en in zicht, tekort schoten, werd het een hoop volle wedstrijd, omdat er vooral doeltref fend werd gespeeld en de spelers en linies onderling elkaar goed toonden te begrijpen. Iets wat men eerder bij Stade de Reims had verwacht. Vooral aan. dat doeltreffende spel en het doorzettingsvermogen van de Nederlanders konden de Fransen een voorbeeld nemen. Een voorbeeld als de combinatie van de Nederlandse aanvallers in de derde mi nuut. Bosselaar (Feyenoord) dribbelde met de bal naar binnen, passeerde zijn be lager Davanne, gaf een pasje naar Len stra, die rechtsback Schollhammer links liet liggen en de bal vervolgens voor de voeten deponeerde van de doorgelopen Bosselaar. Deze trok de bal haarzuiver over de Franse spil Jonquet eyenw.ij- dig aan de doellijn naar de toestormen de linksbuiten Moulijn (Feyenoord), die maar voor het inkoppen had. Een combi natie als een flits zo snel uitgevoerd en af gerond met een doelpunt. Dat flitsend combineren konden de Fransen ook. Snel en zuiver schoven zij de bal over de grasmat. Maar een schot volgde er zelden. Niet één van die roem ruchte schutters in de voorhoede kon veel uitrichten, omdat op het laatste mo ment de vrij hechte Nederlandse verdedi ging het spelletje doorhad en resoluut op ruimde. Een half uur hielden de Fransen een ruim overwicht, maar veel moeilijk werk kreeg De Munck niet te verrichten. Zijn collega Sinibaldi aan de andere kant wel. Die moest enkele malen in horizontale houding naar de hoeken, omdat de Neder landse midvoor Koopal (VVV) enkele har de schoten in die hoeken loste. Iets waar door Nederland uiteindelijk gevaarlijker bleef, ondanks de veldminderheid. Na ruim een half uur werd het twee nul. Koopal door zijn grote beweeglijk heid een lastige tegenstander voor de ge routineerde Jonquet had zich goed op gesteld en bedacht zich geen ogenblik toen hij de bal door Timmermans kreeg toegespeeld. Zijn diagonale schuiver bleek Sinibaldi te machtig. En meteen was het evenwicht hersteld. Stade de Reims voelde dat de kracht van de Nederlanders in het taai doorzetten lag en werd minder zeker. Vooral in de achter hoede. Vandaar ook dat in het laatste kwartier voor de rust Nederland weer meer aanviel dan de Fransen. Na rust had de keuze-commissie enkele wijzigingen aangebracht. Brusselers (PSV) mocht invallen voor de Feyenoorder Bak als rechtshalf, Appel werd op de rechts buitenplaats gezet en Bosselaar werd daardoor rechtsbinnen in plaats van Tim mermans. En ook deze opstelling voldeed, getuige ook de twee doelpunten die er nog bij kwamen. De tweede helft leverde Nederland ove rigens een lichte meerderheid op. Het tempo werd iets lager en dat buitten de Oranje-kandidaten direct uit. Er volgden goed door Klaassens of Brusselers op het middenveld opgezette combinaties die Len stra, Moulijn, Bosselaar en vooral de ac tieve Koopal afrondden met felle schoten. Eén zo'n aanval werd bekroond met een zeer fraai doelpunt. In het strafschopge bied kopte Brusselers een hoge voorzet over enkele Fransen heen naar Lenstra, die op zijn beurt hoogopspringend door- kopte naar de recht voor het doel staande Appel, die Sinibaldi met een kopbal al weer kansloos maakte. Zes Franse ver dedigers stonden even raar te kijken hoe dat wel mogelijk was geweest De rest van de wedstrijd is gauw ver teld. Ondanks het feit dat Nederland iets sterker was, scoorden de Fransen twee doelpunten. Na een half uur spelen schoot Kopa een voorzet van Glowacki zuiver in de rechterbenedenhoek en zes minuten la ter kopte Glowacki de bal uit een voor zet van Leblond en na een misser van Kuys achter de te vroeg reagerende De Munck. Van een beleg was geen sprake en veel gevaarlijk werk kreeg de Fortuna-doelman daarna niet meer. De „voorlopigen" trok ken weer ten aanval en ruim een minuut voor het einde konden de ruim drieën- Middenvoor Koopal in actie. veertigduizend toeschouwers nog eens ap plaudisseren toen Appel de bal uit een voorzat van Koopal andermaal achter de Franse keeper deponeerde. En welk elftal spelers zal nu volgende week tegen de Duitsers in het veld komen. Naar onze mening heeft de keuze-commis sie het in lange tijd niet zo gemakkelijk gehad met het samenstellen van het natio naal voetbalteam. Het kwartet De Munck jammer dat hij steeds slechter uittrapt Wiersma, Kuys en Van der Hart zal ongetwijfeld gehandhaafd blijven. Klaas sens, die na de rust een voortreffelijke par tij speelde, eveneens. Als rechtshalf heeft men de keus tussen Bak en Brusselers, die geen van beiden uitblonken. Neemt men Bak, dan zou de PSV'er, die in een uitstekende lichamelijke conditie verkeert, wellicht de voorkeur verdienen boven Timmermans, die er nog steeds niet he lemaal „in" is na zijn blessure, als rechts binnen. Met de handige en snelle Bosselaar als rechtsbuiten Appel kon op die plaats toch niet bekoren, ondanks zijn twee goals De keuze-commissie van de KNVB heeft vijftien spelers aangewezen, die in aanmer king komen voor het Nederlands elftal, dat woensdag 14 maart in Düsseldorf tegen Duitsland uitkomt. Het ligt in de bedoeling, dat zondag de ploeg definitief zal worden samengesteld. De vijftien „voorlopigen" zijn: Doelverdedigers: De Munck (Fortuna) en Landman (SHS). Achterspelers: Wiersma (PSV), Kuys (NAC) en Kerkum (Feijenoord). Halfspelers: Klaassens (WV), Van der Hart (Fortuna), Brusselers (PSV) en Bak (Feijenoord). Voorhoedespelers: Appel (Fortuna), Tim mermans (ADO), Bosselaar (Feijenoord), Lenstra (Enschedé), Koopal (WV) en Mou- lyn (Feijenoord). de schietgrage Koopal als midvoor, de veel actiever geworden Lenstra als links binnen en de handige Moulijn als links buiten, heeft men een voorhoede, waar perspectief in zit en die zeker de sterkst mogelijke van dit ogenblik is. Over de kansen, die het Oranje-team tegen de Duitsers heeft, komen wij voor de inter land nog terug. Op een drassig, zeer moeilijk bespeelbaar bijveld van het stadion Feijenoord heeft het Nederlandse jeugdelftal, dat op 14 maart tegen België zal uitkomen, naar verhouding goed voetbal laten zien in de oefenwedstrijd tegen een combinatie van jongere Feijen- nord-spelers. De jeugdploeg won de ontmoe ting met 21. Van de geselecteerde jongeren (16 tot 18 jaar) was de PSV'er Renders letterlijk en figuurlijk de spil. Hij had een groot aandeel in het onderscheppen van de vooral in de eerste helft talrijke aanvallen van de Rot terdammers en nam herhaaldelijk het initia tief bij het opbouwen van de tegenaanvallen. Veelbelovend speelde ook rechtshalf Koole (DOS), in wie sommigen van "Zijn clubgeno ten de opvolger zien van Temming. De DWS'er Braam viel op door handig spel, maar evenzeer door zijn zelfzuchtig heid zonder welke hij er toch niet gemak kelijk in zal slagen, erg ver te komen. Mid denvoor Vreeken (Haarlem) en rechtsbin nen B"is (Alkmaar) toonden talenten, die door ijverige training nog aanzienlijk kun nen worden ontwikkeld. In de met kennelijk plezier goed partij gevende Feijenoord-ploeg waren de stopper Blankemeijer en rechts half Schuier de uitblinkers. Twaalf minuten na de hervatting richtte Vreeken op doel toen keeper Van der Ende was uitgelopen, linksback Brilleman pro beerde de bal met zijn voet te stoppen en schoot daarbij in eigen doel. In de 16e mi nuut stelde de linksbuiten van de jeugdploeg, De Kreek (Feijenoord) met een fraaie voor zet van de vleugel, rechtsbinnen Buis in staat een tweede treffer te plaatsen. Na een pass van Schuier scoorde middenvoor Klein- jan een verdiend tegendoelpunt voor Feijenoord. De spelers van de eerste divisieclub Wol verhampton Wanderers hebben besloten zich te houden aan de uitspraak van de vakbond van de spelers om vanaf donderdag aanstaan de geen lichtwedstrijden meer te spelen. Dit betekent dus dat dat tenzij de Foot ball League toestemt in een extra betaling voor lichtwedstrijden en wedstrijden die worden uitgezonden op de televisie de ont moeting tegen de Spaanse cuphouder Bilbao, op woensdag 14 maart niet zal doorgaan. De onderhandelingen voor een oefenwed strijd tussen het voorlopig Nederlands voet balelftal en Partizan uit Belgrado zijn tot een goed einde gebracht. De wedstrijd zal woens dag 28 maart in het Olympisch stadion in Amsterdam worden gespeeld. Het is een oefenmatch ter voorbereiding voor de wed strijd tegen de Belgen op 8 April. Het voorlopig Duitse elftal heeft in Hom burg aan de Saar een oefenwedstrijd ge speeld tegen de ploeg van het Saarland, welke ontmoeting met 41 door het Duitse team werd gewonnen, nadat de rust met gelijke stand, I1, was ingegaan. In de eerste helft vermocht de Duitse ploeg geen grote indruk te maken. Elke speler wierp zich met veel enthousiasme en grote ener gie in de strijd, maar in technisch en tac tisch opzicht mankeerde er zeer veel aan. Herberger was na de eerste helft verre van tevreden over de prestaties van zijn jongens en terecht liet hij het elftal in de tweede helft In een gewijzigde opstelling in het veld komen. De ploeg was begonnen met Herken- rath in het cjoel, Joskowiak en Sandmann in de achterhoede, met Ehrhardt, Wevers en Grewer in de middenlinie en met Klodt, Derwall, Otti Meyer, Laumann en Termath in de voorhoede. Na 12 minuten had de Het voorlopig Nederlands amateurelftal heeft in een lichtwedstryd tegen een noor delijke ploeg in Groningen stellig niet alle problemen voor de keuzecommissie kunnen wegnemen. De amateurs leden voor 4000 toeschouwers een nederlaag met 41, na dat zij bij de rust reeds een achterstand van 10 hadden. De oorzaak van de spre kende nederlaag van de amateurploeg moet voornamelijk in de voorhoede worden ge zocht. Deze linie, waarin midvoor De Wit moest worden vervangen door Klinken berg (Velox) vormde het zwakste deel van het elftal. Het ontbrak aan eenheid en doortastendheid en van geen der spelers kon zonder meer worden gezegd, dat een plaats in het Nederlands elftal dat op 18 maart in Maubeuge tegen Frankrijk speelt, gereserveerd is. De verdediging van het noordelijk elftal, dat zonder de spelers van GVAV en Leeuwarden was samengesteld, had het dan ook niet moeilijk en pas vijf minuten voor het einde konden de amateurs door de overigens tegenvallende Klinkenberg doelman Nijenhuis passeren. De noordelijken hadden toen reeds een voorsprong van 40. Ondanks de hoge score boden de verrichtingen van de ama teurverdediging nog het meeste perspec tief. Doelman Van der Lee (HFC) verrichtte enkele opmerkelijke reddingen en ook linksback Claus greep meermalen goed in bij de aanvallen van de noordelijke semi- profs, die verrassender van opzet waren. Na de hervatting maakten linksbinnen Snip en linksbuiten Smit respectievelijk na 20 en 32 minuten van twee vrije schop pen van rechtsbuiten Groninger gebruik en tien minuten voor het einde bracht Smit de stand op 40, voordat de amateurs De voormalige Kennemers-speler Kops is nu definitief toegetreden tot de vereniging RCH. Dezer dagen heeft hij zijn contract ge tekend. Zijn oude vereniging zal de maxi mum-transfersom (3000 gulden) voor hem ontvangen. Zondag aanstaande speelt hij mee in de vriendschappelijke wedstrijd van zijn nieuwe vereniging tegen Haarlem. Hij is opgesteld als rechtsbinnen. Kops is 24 jaar oud. Naar wij vernemen is het de bedoeling dat het Nederlandse voetbalelftal bij wijze van laatste voorbereiding voor de interland voetbalmatch tegen Duitsland vier dagen in een hotel in de buurt van Venlo zal verblij ven, namelijk van zaterdag tot dinsdag. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de eerste divisie van de Engelse league, luiden: Huddersfield Town—Birmingham City 11; Manchester CityEverton 30; SunderlandLuton Town 12. Helaas is de zalennood in Haarlem nog steeds bijzonder groot en behalve de grote zaal van het Krelagehuis aan de Leidsevaart kunnen de beoefenaren vrij wel niet over behoorlijke accommodatie beschikken. Hoewel er reeds lang plan nen bestaan om ook in Haarlem tot een sporthal te komen, waar de vele zaal sporten een onderdak kunnen vinden hetgeen gezien de steeds grotere toe name van het ledental van deze zaalsportenorganisaties zonder twijfel billijk zou zijn is men er nog niet in geslaagd de plannen te verwezenlijken. Thans, heeft het bestuur van de Haarlemse badmintonclub „Duinwijck" zelf het plan opgevat een badmintonhal te laten bouwen in Haarlem. De vereniging „Duin wijck" wil het grote bedrag dat voor deze plannen nodig zal zijn bijeen krijgen door het uitgeven van kleine aandelen in eigen klingen en bij bevriende sport organisaties. Voor een verdere groei van de zaalsportorganisaties is het van harte te hopen dat het initiatief van deze vereniging het beoogde succes zal brengen. Het ontwerp voor de badmintonhal, ge maakt door de Heemsteedse architect G. Jansen, is zo sober mogelijk gehouden, maar alleszins aantrekkelijk en belooft veel goeds voor de badmintonspelers in Haarlem en omgeving. De hal zal worden opgetrokken uit steen met een houten kap. In het gebouw, dat bijna drieënveertig meter lang zal worden en negentien meter breed, zal men op vijf banen kunnen spe len. Langs deze vijf banen is een gaanderij met een breedte van een meter tachtig. Deze gaanderij ligt een halve meter boven de vloer, die zal worden uitgevoerd in be ton. Een houten hekwerk scheidt spelers en belangstellenden in het achtenhalve meter hoge gebouw. Achter de ingang van de hal komt men in een ruime hal van vijf meter breedte met links en rechts ruimten voor materiaal. Aan de linkerhand is voorts een kleedkamer voor heren en rechts een even grote kleed ruimte voor dames. De hal en de speel ruimte wordt gescheiden door een kassa. Boven de hal en de kleedkamers is een etage met twee clublokalen van zesenhalve bij vijf meter, waarvan een met een buffet Verder is er ook een lokaal voor da spel- leidinig. Uit deze ruimten heeft men een goed overzicht over alle banen. kan worden toegejuicht. Een vraag is ech ter of het project met de uitvoering waarvan een bedrag van 155.000 gulden is gemoeid spoedig kan worden verwezen lijkt in verband met de bouwstop. De ini tiatiefnemers hopen uiteraard van wel. Zij willen het gemeentebestuur voor de bad mintonhal interesseren en een verzoek in dienen om de grond, waarop de hal zal moeten verrijzen, zo billijk mogelijk liever nog helemaal zonder vergoeding te verkrijgen. Men heeft reeds diverse plaatsen op het oog. Men hoopt voorts dat het gemeentebe stuur van Haarlem alle mogelijke mede werking zal verlenen om het plan te ver wezenlijken en niet eens in de eerste plaats Uiteraard is de verlichting van de hal een probleem apart. Er zijn reeds adviezen in gewonnen en men denkt nu aan een t.l.- verlichting. De hal zal worden verwarmd door een heteluchtkacheL Lofwaardig initiatief Het behoeft wel haast geen beloog dat het initiatief, dat hier is ontplooid, van harte omdat ook de groei van de badmintansport door het ontbreken van voldoende ruimte het Krelagehuis is veel te kort beschikbaar om aan alle vraag te voldoen wordt ge remd, maar nog veel meer om het grote aantal liefhebbers uit Haarlem en verre omgeving van dat ogenblik tevreden te stellen. het enige doelpunt konden scoren. Doel man Van der Lee werd het laatste kwar tier nog vervangen door Hentenaar (Uni- tas). De opstelling van de amateurs was: doel: Van der Lee (HFC); achter: H. Herberts (Vitesse) en Claus (Helmondia); midden: Van Bruggen (DFC), Bouwens (AFC) en Sonnenveld (Sparta); voor: Elfring (Rob et Vel), D. Herberts (Vitesse), De Wit (Wil lem II), Fabels (Be Quick) en Den Tenter (DWV). De successen die de renners van de Haar lemse wielerclub H.S.V. „De Kampioen" de laatste jaren in Duitsland hebben behaald in 1953 zegevierde Piet Steenvoorden en in 1955 won Arend van 't Hof de Ronde van Duisburg hebben er ongetwijfeld het hun ne toe bijgedragen dat de Haarlemse wiel renners weer uitgenodigd zijn om zowel in Neuss als in Duisburg een wedstrijd te ko men betwisten. Op uitnodiging van de Neusser Radfahrer- verein 1888-'09 zullen er op maandag 2 april (tweede Paasdag) acht profs en onafhanke- lijken van „De Kampioen", n.l. Gerrit en Adrie Voorting, Cor Bijster, Gerard. Piet en Tonny Peters. Wim Rusman en Arend van 't Hof, starten in een 210 kilometer lange wegwedstrijd rond het stadje Neuss. Het parkoers, dat grotendeels uit vlakke makadamwegen bestaat, heeft een lengte van 21 kilometer en moet tien maal afgelegd worden. Op zondag 8 april komt hetzelfde achttal van Neuss in Duisburg aan de start, waar ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Bischmark Werke A.G. en het 25-jarig be staan van de Duisburger Strassenfahrverem '31, grote internationale wielerwedstrijden worden gehouden. De beroepsrenners, waaronder 53 West- en 2 Oost-Duitsers, 2 Fransen, 2 Belgen en 2 Zwitsers, moeten daar 168 kilometer (12 ronden) afleggen. De landsfavorieten Preis- keit, Reitz, Pankoke, ex-wereldkampioen Heinz Müller, Hörmann, Erberts en Junker- mann zullen het de Haarlemse vertegen woordigers geenszins cadeau geven. In het voorprogramma, dat 's morgens vroeg reeds ingezet wordt met wedstrijden voor junioren, starten ook zes Haarlemse amateurs. Het zijn: P. Steenvoorden, J. Kap- tein, F. Koek, H. van Weer en, H. Buis en D. Bes die het in de wedstrijd voor amateurs tegen de Duitsers zullen opnemen. Reserve is Th. Mathot. Als ploegleiders fungeren de heren J. Stoop en J. Rijneveld. Voor de dames-tafeltenniswedstrijd tegen België op 28 maart in Antwerpen is de Ne derlandse ploeg als volgt samengesteld: Coby en Noortje van Megen (Nijmegen) en Bep Oosterwijk (Den Haag). Reserve Margot van Wijk (Den Haag) Non-playing captain is A. van Otterdijk (Eindhoven). Voor de herenwedstrijd tegen België, die 18 maart in het Krelagehuis in Haarlem wordt gespeeld, zijn Cor du Buy (Amster dam), W. Stoop (Rotterdam) en P. Weel (Am sterdam) aangewezen. Reserve is J. Hogen- doorn (Den Haag). Non-playing captain is G. Holswilder (Amsterdam). Gisteravond is een begin gemaakt met het toernooi om de „Wilhelmina-beker, da t ge houden wordt in hotel ,,'t Hof van Holland" in Haarlem. Koster 300 19 41 15.78 2 Doves294 19 139 15.47 0 Lunenburg Doves 300 19 41 15.78 294 19 139 15.47 300 22 84 13.63 154 22 24 7.00 250 20 35 12.50 127 20 30 6.35 300 12 85 25.00 119 12 23 9.91 Schalke-man Klodt de score geopend, maar een kwartier voor de rust kopte rechtsbinnen Altmeyer de gelijkmaker ach ter Herkenrath. Laatstgenoemde werd na de pauze ver vangen door Kubsch, Wevers nam de plaats van Sandmann in, de middenlinie bestond toen uit Schlienz, Hoffmann en Grewer. in de voorhoede waren Derwall en Meyer verdwenen en voor hen had Herber ger Miltz en Neuschaefer opgesteld. Productief speler Deze Neuschaefer van Viktoria Aschaf- fenburg is de grote verrassing van deze oefenwedstrijd geworden. Na afloop was menige voetbalkenner van oordeel, dat men in jaren niet zo'n goede midvoor in eigen land had zien spelen. Hij bleek een voor treffelijke combinatiespeler te zijn, was voorts de ziel van de aanval, die technisch het spel volkomen beheerste, maar boven dien kwamen er heel wat gevaarlijke scho ten van zijn schoenen. Het was voorname lijk aan hem te danken, dat de score van 11 bij de rust tenslotte kon worden ver anderd in een 41 eindstand voor het voorlopige Duitse elftal. Zes minuten na de rust gaf Schlienz zijn ploeg de leiding en onder aanvoering van Neuschaefer was de stand enkele mi nuten later reeds 31 toen Klodt een fraaie pass aan zijn midvoor gaf die de achterhoede van het Saarland, de keeper inbegrepen, passeerde. Ruim twintig minu ten voor het einde was het wederom Neuschaefer, die dankzij voortreffelijk in dividueel werk, het vierde doelpunt scoorde. Herberger was na afloop over slechts enkele spelers tevreden. Juskobiak voldeed, de snelle Klodt leverde voortreffelijk werk en ook Termath had een bevredigende wedstrijd gespeeld. Of Neuschaefer reeds tegen Nederland zal uitkomen, daarover liet Herberger zich na afloop in Homburg niet uit. De algemene jaarlijkse ledenvergadering van de Nederlandse Dames Softbal Bond zal zaterdag 10 maart worden gehouden in restaurant Brinkmanm aan de Grote Markt in Haarlem en zal des middags om kwart voor drie aanvangen. Deze vergadering belooft belangr?"- te worden, aangezien behalve het aftreden van enkele bestuursleden, voorstellen betreffende herensoftbal aan de orde komen. De hockey- vereniging HBS heeft reeds een afdeling herensoftbal opgericht en het blijkt dat dit voorbeeld door nog meerdere verenigingen gevolgd zal worden. Bij de Nederlandse Dames Softbal Bond bestaan vanzelfsprekend grote bezwaren ook herenteams als lid van de bond toe te laten. Bovendien is dit „reglementair" niet mogelijk. Aan de andere kant schijnen de heren ook vastbesloten „door te zetten". De BDR Duitse Wielerbond en de Arbeidersbond van Wielrenners en motor rijders „Solidaritat" hebben een rondschrij ven gericht aan de regering en aan de ver schillende overheidsinstanties, waarin zij stelling nemen tegen het opnemen van een verbod voor wielerwedstrijden op de weg in de verkeersreglementen, waarvan sprake is. Zij wijzen er op dat de wielerwedstrijden zeer zeldzaam zijn en dat een verbod een zware slag voor de Duitse wegrenners zou betekenen, omdat zij dan niet meer tegen hun buitenlandse concurrenten opgewassen zouden zijn. Voor de Groninger politierechter hebben drie etherpiraten terecht gestaan, de 34- jarige transportarbeider H. B. H. uit Hooge- zand-Sappemeer, de 46-jarige ladingmees- ter J. H., eveneens uit Hoogezand-Sappe- meer en de 38-jarige monteur H. B. uit Veendam. Zij hadden onder allerlei schoon klinkende namen clandestiene radio-uit zendingen verzorgd. De officier van Justitie eiste tegen H. B. H. en tegen H. B. vier maanden ge vangenisstraf en tegen J. H. drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en f 200,— boete subsidiair 20 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde H. B.H. en H. B. tot tien weken gevange nisstraf en J. H. tot f 75,subsidiair 30 dagen hechtenis en zes weken gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Ned. Herv. Kerk Ds. S. H. J. Voors, diaconessenhuispredi- kant te Haarlem, heeft het verzoek ontvan gen dr. P. J. van Leeuwen te Eelde, dde van mei tot oktober in het buitenland zal vertoeven, gedurende die periode te ver vangen. Ds. Voors is dus niet officieel be noemd tot hulppredikant te Eelde, zoals abusievelijk is gemeld. Zoals bekend heeft de or ganisatie-commissie van de Olympische Spelen in Mel bourne besloten een sintel- baan te laten aanleggen bij het Olympisch dorp in Hei delberg, dat op ongeveer 10 km. van Melbourne is gele gen. Dit betekent echter niet, dat alle 800 atletiek-be- oefenaren in het Olympisch dorp zullen kunnen oefenen. Er zal een schema worden opgemaakt, dat aangeeft van welke van de vier beschik bare traindmgs-banen de ver schillende groepen gebruik kunnen maken. Voor vervoer van de atle ten van het dorp naar de sintelbanen zal worden ge zorgd. Er zijn verder 51 ter reinen, waar andere sport lieden zich op wedstrijden kunnen voorbereiden, alles binnen een straal van 15 km. van het Olympisch dorp. De zwemmers kunnen te recht in diverse baden in de stad; zeven gymnastiekzalen staan open voor de turners; voor basketbal zijn vier za len disponibel, voor scher men drie, voor gewichtheffen vier, voor boksen acht en voor worstelen eveneens acht. Drie trainingsvelden zijn er voor de hockey'ers, vier voor de voetballers. Roeiers, kanovaarders, wiel renners, schutters en de deel nemers aan de moderne vijf- kamp trainen op diezelfde nlaatsen waar de wedstrij den worden gehouden. De Olympische vlam zal per vliegtuig uit Grieken land, via Karachi, Bangkok. Singapore en Indonesië naar Australië worden gebracht. In Darwin neemt de Austra lische luchtmacht de fakkel over van het burgervlieg tuig, dat uit Griekenland komt. Van daar wordt het Olympisch vuur per straal- bommen werper vervoerd naar Cairns, in Noord- Queensland. De RAAF heeft al een proefvlucht gemaakt, waaruit bleek dat de vlam in een mijnwerkerslamp op een hoogte van 5000 meter nog blijft branden. In Cairns begint dan de grootste esta fette, welke ooit is gehouden. Over land brengen 2750 atleten, die ieder een mijl afleggen, de toorts naar het stadion in Melbourne. Ieder atleet loopt gedurende zeven minuten en er is al uitgere kend. dat de laatste man tij den de openingsplechtigheid op 22 november, des middags om 16.32 uur de arena zal binnenkomen. Men heeft plannen om in de belang rijkste steden^ waar de Olympische fakkel passeert, gedurende de Spelen even eens „Olympisch vuur" te laten branden. Op de dag van de opening hebben de meeste inwoners van Melbourne een vrije dag. Vele fabrieken en winkels sluiten en de kinderen be hoeven op 22 november niet naar school. Men verwacht op die dag tenminste 110.000 bezoekers op de Melbourne Cricket Ground. De 65.000 gereserveerde plaatsen voor de opening zijn reeds alle besproken. De overige 45.000 kaarten (meestal staanplaat sen) zullen aan de loketten van het stadion worden ver kocht. Hetzelfde gebeurt ook op de volgende dagen. School kinderen betalen voor staanplaatsen half geld. Melbourne, dat tijdens de Spelen vele tienduizenden gasten herbergt zal een zo feestelijk mogelijk aanzien krijgen. Behalve met de vlaggen der deelnemende na ties, zullen de straten en pleinen op vele andere ma nieren worden versierd. Over enkele weken wil men al beginnen met het schep pen van de „Olympische sfeer". Te zijner tijd zullen buiten de sportieve sector vele gebeurtenissen de aan dacht vergen van de vreem delingen. Er komen muziek en kunstfestivals, speciale theatervoorstellingen, „straat-parades" en veel an der amusement. En dat alles onder het motto: „Melbourne moet voor onze gasten een onvergetelijke gebeurtenis worden".

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9