Pineau Weerbericht Minister Von Brentano bezocht Soestdijk, Den Haag en Amsterdam OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Debat over Algerije begonnen onder dramatische spanning Vriendelijke en veelbelovende woorden over en weer Geplaagd meisje nam wraak op collega's Londen nodigt minister Von Brentano uit Het woord is aan, Mollet kan rekenen op vertrouwen onder druk der omstandigheden Muiterij in Algerije: 61 scherpschutters gedood n TIP VAN BOOTZ Zij deed rattenkruid in koffie op de cantinegeen slachtoffers Bezoek van 30 april tot 2 mei na vertrek van Sovjet-leiders Hammarskjoeld overweegt nieuwe hoofdsteden-reis Dulles in Nieuw Delhi Toenemende bewolking Weer rapport 70e JAARGANG No 208 VRIJDAG 9 MAART 1956 300e JAARGANG No 3j Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. 1 elefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Bedactie en Administratie Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteurs Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu jsman GUY MOLLET, de Franse minister-presi dent van dit ogenblik, gaat zondag naar Londen om met zijn Britse ambtgenoot Eden te praten. Het is te verwachten dat het gesprek door zal gaan, want het leven van het Franse kabinet is tot maandag a.s. wel verzekerd. Men weet nooit wat de vol gende week gebeuren kan; een van de onoplosbare raadsels omtrent de Franse politici blijft, dat zij het aantrekkelijk blijven vinden om in zulke wiebelige staat, zonder enige kans op beleid op langer ter mijn, in regeringen te zitten. Maar goed, sommige mensen houden er de vreemd- soortigste liefhebberijen op na. De Britse premier Eden, die zelf in zwaar-aangevochten positie verkeert, maar die op zijn conservatieve meerderheid kan rekenen, heeft Mollet uitgenodigd. Aan leiding vormt de merkwaardige rede, die de Franse minister van Buitenlandse Zaken Christian Pineau onlangs voor een Brits- Amerikaans gezelschap te Parijs heeft ge houden. Pineau moet u niet verwarren met Pinay: dat was de vorige minister van Buitenlandse Zaken, een kleine industrieel uit Midden-Frankrijk, die ook al geavon tuurd heeft in het premierschap, maar zonder enig blijvend succes. Pinay is een man van rechts, Pineau een socialist cn dus een man van links. Niemand buiten Frank rijk scheen bij zijn optreden iets bijzonders van Christian Pineau te verwachten. Maar met die ene toespraak in dat Brits-Ameri kaanse gezelschap heeft hij zich plotseling als „een figuur" ontpopt. Nog niet als een grote figuur: daar is de wereld allang te sceptisch voor geworden als het politici betreft (en niet alleen politici). Maar wel is Christian nu erkend als een persoonlijk heid. Hij heeft enige geduchte waarheden aan het adres der grote bondgenoten geuit en ook wel aanvechtbare dingen gezegd, maar die hoofdpunten sloegen in. Zij had den ook het gebruikelijke effect van waar heden: onmiddellijk kwamen de protesten ertegen los. Maar op de stemming in de Wes terse landen, die in de laatste maanden steeds meer geprikkeld is geworden, zullen die protesten weinig of geen uitwerking gehad hebben. Het valt niet te loochenen dat geen gemeenschappelijk buitenlands beleid van Amerika, Engeland en Frankrijk bestaat. Dat heeft Pineau gezegd en dat is een lelijke en sombere situatie, die de kleinere bondgenoten waarlijk het een en ander te denken kan geven. Het is onver standig voortdurend alleen maar aan mili taire veiligheid te denken, terwijl Moskou spreekt over vrede. Het publiek, zegt Pineau, staat sympathieker tegenover de man die de vrede vooropstelt dan tegen over degeen die steeds maar over bewape ning praat. Het Westen moet de veiligheid niet verwaarlozen, maar meer aandacht geven aan sociaal en economisch beleid. Wat kan het op die gebieden doen om een betere verstandhouding in de wereld te bereiken Dit is verstandige taal. Pineau sprak voor de vuist in die Brits-Amerikaanse bijeenkomst. Zijn rede was niet tot het diplomatieke uiterste gepolijst. Hij liet zich zelfs een beetje slordig uit over de toestand in Noord-Afrika, waar „zekere mogend heden afwachtend toezien in de hoop, dat hun een goed deel van de Franse erfenis in de schoot zal vallen. Maar die slordigheid in de beschuldiging van zulke laakbare afwachters hij had kennelijk niet de Russen op het oog was zeker ook niet toevallig. Het Westelijke beleid is grondig vastge lopen. Er zit geen beweging, geen leven meer in. De aardige brief van president Eisenhower aari minister-president Boelga- nin, waarmee de laatste zich zo verheugd heeft getoond, kan ook niet als teken van een nieuwe koers gelden. Met dit soort dode mussen heeft de gewone mens zich al zo vaak vergeefs blij gemaakt. Er volgde altijd een ontnuchtering op. In het scep tische Europa vraagt menigeen zich af: waar dient dit soort comedie eigenlijk nog toe? Maar de wereld wordt niet alleen be ïnvloed door het scepticisme van Europa. Wel zouden Engelsen en Amerikanen in de zo vlot voor de vuist uitgesproken rede van Pineau een waarschuwing kunnen horen. Deze waarschuwing: pas op, wij kunnen ook anders. Een man die sympa thiseert met het communisme is hij zeker niet, evenmin als Mollet. Deze socialisten zouden, als er weer een Volksfrontregerins in Frankrijk kwam, zeker niet van de partij zijn. Maar wat zij wel willen is een redelijker houding tegenover Russen en Chinezen. Misschien zien zij zelfs zo ver vooruit al is dat in de huidige wereld ongebruikelijk dat zij de vraag stellen: ..Wat wilt gij dan? Waar gaat gij heen? Stelt, gij u een wereld voor waarin de hui dige toestand onveranderlijk bliift? Neen? Wat is dan uw doel: wees een man en zeg het! R P. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) Er is nog geen zekerheid omtrent de vraag, of en welke af spraken tussen de Nederlandse en Duitse regering zijn gemaakt ten aanzien van de tussen beide landen hangende problemen: vergoeding Auslandsbonds, Bredase gevan genen en grenscorrecties. Het bezoek van de Duitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. H. von Brentano, zal zaterdag eindigen. Hij bezocht het Koninklijk gezin op paleis Soestdijk, dr. Drees en verbleef enige uren in Amsterdam. De eerste dag van het driedaagse officiële bezoek van minister Von Brentano werd donderdag besloten met een regeringsdiner in hotel Kurhaus. Aan tafel werd het woord gevoerd door de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, die met de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, de gastheer was aan dit diner. „Werd het toch maar eindelijk lente De kachel verslindt al onze centen", Sprak Ma gepikeerd Maar Pa zegt geleerd, „Koop Bootz' TIP, die geeft warmte met rente". Inz. Hr. J. v. B., Haarlem ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Gene ver. Een 17-jarig Zaandams meisje, werk zaam bij een cacaofabriek te Zaandijk, dat reeds geruime tijd plagerijen van haar col lega's had moeten verduren, besloot wraak te nemen. Woensdagmorgen deed zij in de koffie van personeelsleden, die in de can tine werd geserveerd, een hoeveelheid rat tenkruid. Reeds bij de eerste slok ontdekte een der slachtoffers", dat er iets vreemds in de koffie was. Hij liet de rest staan en advi seerde de anderen hetzelfde te doen. Na een korte behandeling in het Gemeentelijk Ziekenhuis te Zaandam kon de betreffende persoon des middags zijn werkzaamheden hervatten. Het meisje is inmiddels inge sloten en zal voor de officier van Justitie worden geleid. Minister Beyen wees op de bijzondere betekenis van dit bezoek. „Toch mogen wij onze ogen niet afwen den van de schaduw, die het verleden werpt", zo ging hij voort. „De herinnering aan dat verleden heeft een diepe zin. Zij houdt het besef in ons levendig van de naamloze ellende, waarin de verkrachting van de heiligste rechten de mensheid stort. Het leed van de oorlogsjaren prentte ons de eerbied in voor de hoge beginselen, waarop wij de toekomstige Europese ge meenschap willen bouwen. Dat het Nederlandse volk zich in de na oorlogse jaren niet door haat of wraak zucht jegens het Duitse volk heeft laten be ïnvloeden, toont wel aan, hoezeer het Ne derlandse volk de diepste betekenis van het doorledene begrepen heeft". Hij begroette minister Von Brentano als vertegenwoordiger en woordvoerder van diegenen, die in Duitsland hetzelfde in zicht de basis van de nieuwe Duitse poli tiek hebben gemaakt, in de overtuiging, dat slechts op grond van een dergelijke po litiek de grote gaven van het Duitse volk tot wezenlijke en duurzame bloei kunnen geraken. Sprekend over de praktische problemen waarover beide landen het nog eens moe ten worden zei hij, dat er zich in de pu blieke opinie met betrekking tot die pro blemen af en toe misverstanden voordoen. „Dat moet ons niet al te zeer verwonde ren", aldus minister Beyen. „Deze misver standen hebben beide regeringen nooit be- invloed. Voor zover wij het kunnen beoor delen, is geen van deze problemen, gezien in het licht van recht en gerechtigheid, on oplosbaar". Dr. Von Brentano zeide zich er van be wust te zijn, dat de diepe wonden, die het Nederlandse volk door het onrecht van de Duitse bezetting werden toegebracht, slechts langzaam kunnen genezen. Sprekende namens de Bondskanselier en namens het gehele Duitse volk gaf hij de verzekering van de oprechte en innig ge meende bereidheid alles te doen om dit rampzalige verleden te overwinnen. De Bondsregering koestert de oprechte wens het wederzijds vertrouwen op een nieuwe basis te verstevigen. Hij zeide ervan overtuigd te zijn, dat de gesprekken in belangrijke mate tot het verkrijgen van een overeenkomst in de hangende problemen zullen bijdragen en dat de gemeenschappelijke pogingen met succes zullen worden bekroond. Soestdijk en Amsterdam De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. H. von Brentano, heeft donder dag met enkele leden van het gevolg het dejeuner gebruikt ten paleize Soestdijk. De Koningin en de Prins onderhielden zich in het Duits met hun gasten; behalve alge mene zijn ook politieke en economische on derwerpen aangeroerd. Om ongeveer half drie namen de Duitse gasten afscheid en verlieten het paleis om hun tocht voort te zeten, nu naar de hoofd- ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 ADAM TEL 717162 GABARDINE REGENJASSEN LONDEN (United Press) De West duitse minister van Buitenlandse Zaken, Heinrich von Brentano, heeft een Britse uitnodiging aanvaard van 30 april tot 2 mei een bezoek aan Londen te brengen. In Londen hecht men grote waarde aan dit bezoek dat twee dagen valt na het vertrek van de Sovjet-leiders, Boelganin en Kroesjtsjev, uit Engeland. De Sovjet-lei ders worden op 18 april voor een tiendaags officieel bezoek in Londen verwacht. De uitnodiging aan Von Brentano is een paar dagen geleden gedaan. Volgens gezaghebbende bronnen is het bezoek van de West-Duitse minister voor al bedoeld om Bonn zo snel en zo volledig mogelijk in te lichten over de besprekingen tussen premier Eden en de Sovjet-leiders. Boelganin en Kroesjtsjev zullen in Londen, naar verwacht wordt, ook spreken over de toekomst van Duitsland, waarover op de ministersconferentie in Genève geen ak koord bereikt kon worden. Het zal Von Brentano's eerste officiële bezoek aan Engeland worden als minister van Buitenlandse Zaken. Voordat hij mi nister werd heeft Von Brentano in Londen besprekingen gevoerd met Britse regerings leiders en vertegenwoordigers van het par lement. Het initiatief voor het bezoek is volgens functionarissen in Londen van Groot-Brittannië uitgegaan. Volgens bron nen in Bonn is het initiatief tot de invita tie uitgegaan van Sir Anthony Eden en. de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Sehvyn Lloyd. „Toen Von Brentano tegen 1 uur het hek van het paleis Soestdijk binnenreed, zag men geen enkele Nederlandse toeschouwer niettegenstaande het tijdstip van het be zoek in alle kranten had gestaan!" Conferentie in Cairo In Cairo worden besprekingen gevoerd over de toestand in het Midden-Oosten. Premier Nasser van Egypte bood na afloop van de eerste conferentie zijn gasten een banket aan in de officiersclub van Cairo. Men ziet op de foto naast premier Nasser (geheel rechts) koning Ibn Saoed van Sa- oedi-Arabië. Tweede van links de presi dent van Syrië en zijn eerste minister. Het schilderij op de achtergrond beeldt het ver trek uit van ex-koning Faroek in ballingschap. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S N o v a 1 i s Elke Engelsman is een eiland op zichzelf. stad waar ze te gast waren bij burgemees ter d'Ailly. Het bezoek aan de hoofdstad droeg een informeel karakter. Het gezelschap bezocht het Rijksmuseum, maakte een korte rondrit door de stad langs enkele historische grachten en verbleef een uur in de ambtswoning van de burgemees ter aan de Herengracht. Hier waren van Nederlandse zijde aanwezig de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Amsterdam, mr. D. E. Delprat en zijn echtgenote, de voorzitter van het ge nootschap Nederland-Duitsland prof. dr. H. Meyer en een der directeuren van Amster dams grootste rederij, de Koninklijke Ne derlandse Stoombootmaatschappij, jhr. F. van Lennep. Vele wensen en suggesties ten aanzien van voor de hoofdstad zo belangrijke pro blemen zijn tijdens het gebruik van de thee in de ambtswoning, onder ogen van de Duitse autoriteiten gebracht. Met name de vrije Rijnvaart en de voltooiing van de autoweg via ArnhemZevenaar naar het Duitse Ruhrgebied zijn ter sprake gekomen. Ten aanzien van deze laatste kwestie werd van Duitse zijde aangevoerd, dat de be zwaren tegen het voltooien van de weg aan de Duitse kant van de grens voornamelijk van financiële aard zijn. Dit deed mr. Del- prat opmerken, dat men met Nederland wellicht over de financiering in onderhan deling kan treden, indien zulks een snellere voltooiing kan bevorderen. Een der Duitse autoriteiten deelde mee, dat er een cultureel verdrag tussen de Bondsrepubliek en Nederland in voorberei ding is. Het ontwerp hiervoor is gereed, doch moet van beide zijden nog worden goedgekeurd. Geen grote problemen De Duitse minister van Buitenlandse Za ken acht de zaak van de Duitse gevangenen in Breda, een „netelig probleem". Hij zeide dit in een televisieinterview, dat in het NTS-journaal werd uitgezonden. Minister Von Brentano verklaarde, dat de misdaden die door de betrokken Duitsers zijn ge pleegd, door niemand kunnen worden ont kend. Rechtens valt aan de feiten niet te tornen, aldus minister Von Brentano, maar misschien is na tien jaar het mooiste recht: genacie voor recht te laten gelden. Men kan zich bovendien afvragen of zich onder de gevangenen van Breda wellicht mensen bevinden, wier schuld veel geringer is dan de schuld van hen, die hen tot de gepleegde misdaden hebben aangezet. „Breda", is volgens minister Von Brentano geen juri disch maar een menselijk probleem. De Duitse minister zeide voorts in het al gemeen tussen Nederland en zijn land geen grote problemen te zien. In het televisiejournaal betoogde minister Von Brentano tenslotte, dat de beide landen niet moeten trachten van elkaar iets te verkrijgen, maar voor elkaar iets te be reiken. Provocerend?! Onze correspondent in West-Duits!and meldt, dat men in heel West-Duitsland het bezoek van de Westduitse minister Von Brentano aan ons land met de allergroot ste belangstelling volgt. Men heeft hier overigens met grote voldoening vernomen, dat Von Brentano inmiddels ook een uit nodiging van de Britse regering ontvangen heeft naar Londen te komen. In diploma tieke kringen wees men er ons op, dat het van grote betekenis is dat juist begin mei als tijdstip werd vastgesteld: Von Brentano zal immers vlak na het bezoek van de Sov jet-Russische staatslieden Boelganin en Kroesjtsjev in Engeland arriveren en men neemt aan, dat hier zeker wel de bedoeling achter zit hem zo spoedig mogelijk op de hoogte te stellen van het resultaat van de Brits-Russische besprekingen. Een bijzondere correspondent van het te Bonn uitkomende dagblad „General An- zeiger" vindt het „eigenaardig" dat het Ne derlandse publiek op straat zo weinig be langstelling voor het bezoek van de West duitse staatsman aan de dag legde. Dat kwam het meest drastisch tot uiting, zo constateert hij, bij het bezoek van Von Brentano aan Soestdijk. De kranten hadden weliswaar vriendelijke artikelen geschre ven en het onbrak ook niet aan fotografen en filmoperateurs, maar de „man in the streef' het volk dus, was steeds „op te enenmale provocerende wijze" afwezig. NEW YORK (AFP-Reuter) Dag Ham marskjoeld, de secretaris-generaal van de UNO, is van plan dit jaar een bezoek te brengen aan Moskou, Praag, Warschau, Helsinki, Wenen, Belgrado, Rome en Zuid- Amerika. Hij is onlangs teruggekeerd van een bezoek aan het Midden-Oosten, enkele landen in het Verre Oosten en Australië en Nieuw-Zeeland. Naar verluidt zou Ham marskjoeld zijn reis in mei aanvangen. NIEUW DELHI (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, is in Nieuw Delhi aan gekomen voor een bespreking met premier Nehroe. Er was een sterke bewapening op het vliegveld. De minister kwam uit Ka- ratsji (Pakistan) waar hij de ZOAVO-con- ferentie heeft bijgewoond. India is tegen die defensie-organisatie (Van onze correspondent in Parijs) MET EEN UITVOERIGE uiteenzetting van de dramatische toestand in Algerije door de resident-minister, Lacoste, is de Franse Nationale Vergadering gister middag begonnen met de debatten over dit onderwerp. De debatten zullen morgen zeker met een nieuwe vertrouwenskwestie besloten worden. Behalve Lacoste hebben ook verscheidene andere Kamerleden het woord gevoerd. Ver moedelijk zal premier Mollet de rij van sprekers besluiten. Heer en meester Verschillende kranten hebben reportages gepubliceerd waaruit blijkt dat de rebellen hun macht over een groot deel van Alge rije hebben uitgebreid. In verscheidene ge bieden hebben zij rechtbanken opgericht en worden de belastingen door de opstande lingen of Fellahga geïnd. De Europeanen hebben daar niets meer te vertellen. Dage lijks wast de stroom Franse boeren en an dere kolonisten die hun huizen en neder zettingen veriaten moeten. De Fellahga treden steeds driester op. Geen dag gaat er voorbij of er worden nieuwe moordaanslagen, brandstichtingen en plunderingen gemeld. Zo werden giste ren weer zeven Europeanen in hun boer derijen op nog geen zestig kilometer van de hoofdstad op barbaarse wijze vermoord. Deze dagelijkse onheilstijdingen maken op het Franse publiek een indruk die te dieper is waar de regeringen het volk sedert bijna tien jaar hebben voorgehouden, dat Al gerije een onlosmakelijk deel van Frank rijk vormde. Dat het deel van het Algerijn se volk zich nu niet bepaald als broeders of als landgenoten gedraagt, geeft de ont maskering van die waan voor het Franse publiek een nog schrijnender karakter. A cademisch Helaas schijnt het moeilijk te ontkennen, dat, zoals het Parijse avondblad Franee- Soir opmerkt, een belangrijk deel van de Algerijnen van hun kant het vertrouwen in Frankrijk volslagen verloren heeft. Een bittere conclusie waardoor de debatten in het parlement een nogal academisch karak ter krijgen, want die debatten handelen of ficieel over de volmachten die de rege ring heeft gevraagd voor de uitvoering van economische en sociale maatregelen, waar voor de Algerijnen zelf weinig of geen be langstelling meer schijnen te koesteren. Het gaat in de eerste plaats niet meer om een meer of minder vooruitstrevend beleid in de economische of sociale sectoren en zelfs nauwelijks meer over het politieke statuut, dat Algerije zal worden voorgelegd. Het probleem spitst zich steeds duidelijker toe tot het alternatief of Frankrijk Algerije ontruimen zal of bereid is een nieuwe oor log te gaan voeren. Een semi-koloniale oor log, die in deze tijd wel minder dan ooit enig probleem tot een oplossing kan bren gen. Deze dreiging van een nieuwe oorlog wordt nog aanzienlijk verhoogd door de om standigheid dat premier Mollet op zijn laat ste oproep aan de rebellen geen taal of teken ten antwoord heeft gekregen. Het dreigt zo het tragisch lot van de socialisten te zullen worden dat zij, de anti-kolonisten en de tegenstanders van ieder militair ge weld, nu van de geschiedenis de taak krij gen opgedragen de Algerijnen met de „wa penen der barbaren" duidelijk te maken dat Frankrijk de laatste posities van zijn voormalig imperium onder geen beding ontruimen wil. T tinesië (Reuter) Frankrijk heeft nieuwe „verzoenende" voorstellen gedaan bij het politieke overleg met Tunesische vertegen woordigers, dat tien dagen geleden te Pa rijs begon, aldus hebben Franse functio narissen verklaard. De besprekingen heb ben ten doel te komen tot een uitbreiding van het negen maanden geleden gesloten akkoord, waarbij Tunesië zelfbestuur bin nen de Franse Unie verkreeg, hoewel de fensie en buitenlandse zaken in Franse handen bleven. Robert Lacoste. een massieve gëstaltc met brede schouders en een zware stem, heeft na de rapporteurs van de verschillen de commissies, die alle aanbevolen de rege ring haar gevraagde volmachten te geven, een lange rede gehouden, waarin vooral de economische en sociale kanten van het Al gerijnse vraagstuk werden belicht. Lacoste erkende, dat de huidige toestand voor een groot deel het gevolg was van Frankrijk's eigen fouten. Die fouten konden, volgens hem, nog worden hersteld. De resident-mi nister kon onmogelijk de critiek aanvaar den, van landen hij doelde kennelijk op Egypte die zelf het feodale stadium nauwelijks verlaten hadden. Wij zullen ons niet uit Algerije laten verdrijven, zo riep Lacoste uit. Wanneer er gevochten moet worden, dan zullen wij de wreedheden van de tegenstanders beantwoorden met ge weld, dat even sterk als rechtvaardig zal zijn. Op het betoog van Lacoste hebben tot dusver alleen enkele uiterst rechtse afge vaardigden critiek geleverd. Het lijdt dan ook geen twijfel of Mollet zal zijn ver trouwensvotum waarover vermoedelijk pas dinsdag kan worden gestemd, wel halen. Op de Poujadisten na wenst geen enkele par tij, zelfs de communisten niet, op dit ogen blik een kabinetscrisis te riskeren. Deze omstandigheid illustreert overduidelijk hoe zorgwekkend de toestand in Algerije aller- wege en terecht beoordeeld wordt. Niet al leen in de Kamer maar in heel Frankrijk is men zich ervan bewust, dat het land voor historische beslissingen staat. ALGIERS (Reuter) Een aantal Algerijn se scherpschutters is aan het muiten ge slagen en heeft acht soldaten die trouw bleven, doodgeschoten. Dit was het tweede geval van muiterij onder Algerijnse scherpschutters in twee weken tijds. Mili taire en gendarmes zijn ten zuiden van Algiers een zuiveringsoperatie begonnen. De opstandelingen die de overval uitvoer den, zouden onder bevel van een gedeser teerde sergeant staan. Met helikopters aangevoerde Franse troepen hebben 61 Algerijnen gedood, die hadden deelgeno men aan de muiterij. In een legerbericht. heet het, dat een bende opstandelingen de post had aangevallen en alle Arabische mi litairen tot desertie had bewogen. Door aanslagen van opstandelingen en gevechten met Franse troepen zijn woens dag in Algerije zeven Mohammedaanse burgers en twaalf opstandelingen gedood. Op het ogenblik is een derde deel van Noord-Algerije onveilig. Sinds 1954 is het aantal opstandige benden gestegen van tussen de tien en twintig tot tussen de hon derd en twee honderd. In 1954 vielen er onder Franse en Islamitische burgers maan delijks gemiddeld dertig slachtoffers. In 1956 was dit maandelijkse gemiddelde ge stegen tot 285, onder wie 95 militairen. In Tunesië hebben terroristen woensdagnacht twee Europese boeren doodgeschoten ten zuidwesten van Tunis. In Marokko sneu velden drie militairen bij twee aanvallen van opstandelingen in het Rifgebergte en de Midden-Atlas. Bij andere aanvallen in Marokko werden een Europeaan en twee Marokkanen gedood. Het KNMI meldt: Het hogedrukgebied, waarvan het centrum vanmorgen boven Duitsland was gelegen, bepaalt het weer op het vaste land van west-Europa. De wolkenvelden, die hier en daar in het hogedrukgebied voorkwamen, losten ver der op. In ons land kwam vannacht in het noor den nog wat bewolking voor waardoor de temperatuur in Eelde niet verder daalde dan tot om het vriespunt. Elders werd 3 tot 4 graden vorst geregistreerd. In Duitsland vroor het evenals in de voorafgaande nacht, plaatselijk 10 graden. Op de oceaan houdt de depressie-activi teit aan. Mede in verband daarmede daalt boven west-Europa de luchtdruk nu lang zaam, hetgeen tot gevolg heeft dat het hogedrukgebied nu in zuidoostelijke rich ting wegtrekt. De uitbreiding van de depressie-activiteit zal in onze omgeving gepaard gaan met geleidelijk toenemende wind uit zuidelijke richtingen. Later zullen ook de wolken- schermen van de storingen tot onze om geving doordringen. Regen van betekenis wordt er voor de komende 24 uur nog niet verwacht. De temperaturen zullen geleidelijk hoger worden maar de komende nacht zal plaat selijk weer nachtvorst optreden. (van hedenmorgen 7 uur) toestand 68 s •S o Helsinki sneeuw wzw -8 Stockholm onbewolkt w 12 Oslo zwaar bew. windstil -8 Kopenhagen licht bew. w -6 Aberdeen regen wzw 7 Dublin motregen zzo 6 Londen onbewolkt windstil -2 Amsterdam onbewolkt ozo -2 Brussel onbewolkt windstil -2 Parijs onbewolkt c -4 Bordeaux onbewolkt no -2 Grenoble onbewolkt windstil -4 Nice zwaar bew. ozo 7 Berlijn onbewolkt w -2 Frankfort onbewolkt windstil 10 München onbewolkt windstil 11 Zürich onbewolkt no -7 Genève onbewolkt nno -3 Locarno zwaar bew. o 0 Wenen onbewolkt nw -6 Innsbruck onbewolkt windstil 11 Rome onbewolkt no -1 Den Helder zwaar bew. zwakke z -1 Ypenburg mist windstil -3 Vlissingen onbewolkt zw. ozo -2 Eelde zwaar bew. zwakke z -0 De Bilt onbewolkt matige 0 -4 Twente half bew. zw. ozo -4 Eindhoven onbewolkt windstil -3 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt zw. zzo -4 Neerslag laatste 24 uur. na 2é d Sa s z a z s 0,1 1 0 0,1 0,1 0 0 0 0 0 OCOOOOOOOCCOOOCCOOC<XXr'<XKXX>;yvYyvYvvOCCCOCCOnOCCCOeOOOO IETS HOGERE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrij dagavond tot zaterdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Droog weer met later iets toenemende bewolking. Vannacht nog plaatselijk zware nachtvorst, morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. Overwegend matige wind uit zuide lijke richtingen. 10 maart Zop op 7.08 uur, onder 18.38 uur. Maan op 5.54 uur, onder 16.42 uur. Maanstanden 12 maart 14.36 uur: nieuwe maan 19 maart 18.13 uur: eerste kwartier 26 maart 14.11 uur: volle maan Hoog en laag water In IJmuiden Vrijdag 9 maart Hoog water: 2.11 en 14.30 uur. Laag water: 9.45 en 22.18 uur. Zaterdag 10 maart Hoog water: 2.54 en 15.04 uur. Laag water: 10.34 en 22.57 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1