Bijt sen?... Praehtbijts KLM koopt vliegtuigen voor 465 miljoen gulden SPORTCOMBINATIES TIMttM Moord met staatsie Tïveeënveertig toestellen in bestelling FEUILLETON Stassèn overtuigd dat ontwapening kan slagen Nog steeds beraad over de 3 pet. in het bouwvak Twee rapporten over „Euratom" i Arabische Grote Drie in beraad te Cairo Twaalf Lockheed „Elektra's" Wim Kan en Gruys Voor- bergh als veilingmeesters voor kankerbestrijding Motorrijder verongelukt Nog geen oplossing voor de staking in Finland Friese beschuit Beroep op mevrouw Roosevelt ten bate van Jungschlaeger Prins Bernhard hoopt op Mexicaans-Nederlands cultureel verdrag door Wil Wanting Nieuwe Amerikaanse voorstellen aanvaardbaar voor Russen? Regering staat geen door berekening in de prijzen toe ,Open deur Nederlands pleidooi voor gemeenschappelijke markt Boodschap en aanbod aan koning Hoessein van Jordanië VK IJ DAU 9 MAAKT 195 6 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN'l 3 Zoals reeds eerder in dit blad bericht werd heeft de KLM twaalf Lockheed „Electra" vliegtuigen besteld. Het eerste van deze met schroefturbines uitgeruste viermotorige vliegtuigen zal in september 1959 aan de KLM-vIoot worden toegevoegd. Deze toestellen, die al naar gelang van de kajuit-indeling veertig tot zesentachtig passagiers kunnen vervoeren, zijn bestemd voor korte en middellange trajecten. Zij zullen door de KLM worden gebruikt als aan- en afvoervliegtuigen voor de inter continentale zeer snelle vliegtuigen, die de KLM met Douglas DC-8 straalverkeers- vliegtuigen zal uitvoeren. Met de bestelling van de twaalf „Elec- tras" is met inbegrip van reserve-delen, een bedrag van honderdvijfentwintig mil joen gulden gemoeid. Het vliegtuig, dat nog moet worden gebouwd, zal, naar de fabri- kante verwacht, een kruissnelheid krijgen van 645 kilometer per uur en een maximum snelheid van 725 km per uur. Het toestel krijgt een romplengte van 31,75 meter, een spanwijdte van 27,17 meter en een hoogte (van top richtingsroer tot de grond) van 9.83 meter. Het vliegtuig zal leeg 25.560 kilogram wegen. Het maximum startge wicht zal 49.940 kilogram zijn en het maxi mum landingsgewicht 42.390 kilogram. Het kan, zo is berekend, 7600 kilogram lading vervoeren en het zal een vliegbereik heb ben van circa 3500 kilometer. De KLM heeft thans in bestelling: negen Vickers „Viscount 803"-toestellen, die be gin 1957 worden verwacht; tien Douglas DC-7C-vliegtuigen, die midden 1957 komen; twee Fokker F-27 „Friendship"-machines die eind 1957 begin 1958 worden verwacht; acht Douglas DC-8 straalvliegtuigen, die begin 1960 zullen komen en twaalf Lock heed „Electra" toestellen, die eind 1959 komen. Bovendien heeft de KLM een optie op nog vier Douglas DC-8-vliegtuigen. Als de ,.Friendship"-vliegtuigen voldoen is het, als de omstandigheden daar aanleiding toe geven, te verwachten dat nog een aantal van dit type wordt besteld, aangezien de KLM met twee van deze toestellen niet genoeg kan doen. De negen „Viscount 803" ADVERTENTIE Colberts ƒ34.-, ƒ38.-, ƒ44.- enz. In Harris Tweed 74.- Keuze uit méér dan 1000 PANTALONS 29.75, ƒ32.-, ƒ36.- enz. Gen. Cronjéstraat 40-44 - Telef. 15438 Haarlem-Noord Naar raming heeft de tweedaagse veiling van het Koningin Wilhelminafonds ruim vijftigduizend gulden opgebracht voor de kankerbestrijding. Dit cijfer werd geschat, nadat ook op de tweede dag door een zeer talrijk publiek vlot en levendig was ge boden op de grote verscheidenheid aan kunstvoorwerpen, die door particulieren gratis waren afgestaan. De opbrengst van deze tweede dag bedroeg ongeveer dertig duizend gulden. Behalve veilingmeester Nienhuis hebben ook Cruys Voorbergh en Wim Kan de hamer in de stampvolle,, gratis ter be schikking gestelde zalen van Arti et Ami- citiae te Amsterdam gehanteerd. Cruys Voorbergh veilde met vaardige hand een Chinese mantel voor honderdzeventig gul den, daarbij uitvoerig over de historie van dergelijke kledingstukken docerend. Wim Kan weigerde pertinent een Delftse fop- kan te veilen, doch bracht later met veel zwier en spraakwater collecties brieven van de acteurs Cor Ruys en Louis Bouw meester, alsmede een masker van Buziau aan de man. Toen daarop een der leden van het veilingcomité zich herinnerde een recente brief van Wim Kan met mededelin gen over een vermeende keelontsteking te bezitten, bracht hij ook dit document in de verkoop. Het bracht zestig gulden op. Een schilderij van Jan Lievens (1607 1674) werd verkocht voor 18.725. Een tekening in Oost-Indische inkt van Prinses Wilhelmina, voorstellende een landweg in Noorwegen, bracht ruim driehonderd gul den op. machines kosten de KLM zesendertig mil- 'oe" de tien DC-7C toestellen hon- derdmiljoen, de twee „Friendship" vier- mil]oen, de acht DC-8 vliegtuigen, twee honderd miljoen en de twaalf „Electras" honderdvijfentwintig miljoen, alles met in begrip van onderdelen. In totaal is de eer ste jaren dus een bedrag van rond vier honderdvijfenzestig miljoen nodig voor aankopen. Op de Streekweg in de gemeente Hoog- karspel is de 24-jarige motorrijder P. Ap pelman uit Beemster in botsing gekomen met een kerende vrachtauto. In het zieken huis is het slachtoffer later op de avond aan zijn ernstige verwondingen bezweken. HELSINKI (United Press) De Finse re geringscommissie, die tracht te bemidde len in het geschil tussen het Finse vakver bond en de werkgeversorganisaties, heeft nog geen succes geboekt. Volgens welin gelichte bronnen nemen de vakbonden een volkomen afwijzende houding aan je gens het economische rapport dat de arbi tragecommissie heeft ingediend. In dit rapport zou gestaan hebben, dat de Finse economie een algemene loonsverho ging van twaalf mark per uur niet zou kunnen verdragen, hetgeen de vakbonden bestrijden. De „benzine-oorlog" is afgelopen. Alle pompstations zijn heropend en de benzine wordt op basis van vijftig percent van normaal geleverd aan rijders, die een spe ciale vergunning hebben. Er kwamen nog ongeregeldheden voor, toen stakers enige particuliere busmaatschappijen trachtten te dwingen de dienst te staken. Ook werden optochten gehouden die, naar verluidt, ge organiseerd waren door communisten. ADVERTENTIE U proeft de verse eieren NEW YORK (Un. Press) Mevrouw Eleanor Roosevelt heeft doen weten dat zij geen actie zal kunnen instellen ten behoeve van de heer Jungschlaeger, omdat zij niet meer de Verenigde Staten vertegenwoor digt in de commissie voor de mensenrech ten der UNO. De secretaresse van mevrouw Roosevelt verklaarde een brief ontvangen te hebben van verwanten van de heer Jungschlaeger en ook een telegram van een vrouwen comité in Nederland, waarin aan mevrouw Roosevelt verzocht werd haar invloed aan te wenden ten behoeve van de Nederlander. In haar antwoord heeft mevrouw Roose velt duidelijk gemaakt dat zij niet langer betrokken is bij de commissie voor de mensenrechten der UNO en zij heeft de verwanten aangeraden zich met de huidige Amerikaanse vertegenwoordigster bij de commissie, mevrouw Oswald Lord, in ver binding te stellen. John Jung, de 24-jarige zoon van de Nederlander Jungschlaeger, heeft ver klaard dat hij betreffende de berechting van zijn vader in Djakarta al zijn hoop stelt op de Nederlandse regering. Jung, die vorig jaar november de Ame rikaanse nationaliteit verkreeg en toen zijn naam van Jungschlaeger tot Jung ver kortte, zeide, dat zijn moeder hem in een brief geadviseerd had zelf geen stappen in de zaak van zijn vader te nemen, maar dit over te laten aan de Nederlandse functio narissen in Indonesië. Tegenover Un. Press verklaarde John Jung enige dagen geleden, dat hij een be roep op de Amerikaanse publieke opinie wilde doen ten bate van zijn vader. ,Mijn vader was in Nederland in de tijd, dat hij volgens de beschuldiging in Indo nesië deelgenomen zou hebben aan de samenzwering," aldus zeide Jung toen tegenover Un. Press. Hij zeide toen slechts een oproep te willen doen om de vrijheid van zijn vader te bewerkstelligen en om ervoor te zorgen, dat deze een rechtvaar dige berechting zou krijgen. Jung heeft nu op aanraden van zijn moe der dit plan laten varen en al zijn hoop gesteld op stappen, die van Nederlandse zijde ten bate van zijn vader zullen kunnen worden genomen. Prins Bernhard heeft donderdagavond als beschermheer van de Mexicaans-Ne derlandse litteraire uitwisseling in een in -„De Uitkijk" in Den Haag gehouden ope ningsbijeenkomst, het woord gevoerd. De bijeenkomst werd gehouden op uitnodiging van de ambassadeur van Mexico, dr. Manuel A. Chavez en van de voorzitter van de Maatschappen der Nederlandse Let terkunde, dr. C. F. P. Stutterheim. Het lijdt geen twijfel, zo zei Prins Bern hard, dat de bemoeiingen ten gunste van een Mexicaans-Nederlandse uitwisseling van groot belang zijn ter vermeerdering van de wederzijdse kennis betreffende beide volken, door in elk der betrokken landen de litteratuur, als tastbare open baring van de menselijke ziel, van het andere land te verbreiden. Die kennis zal bijdragen tot een intensivering van de wederzijdse betrekkingen, niet alleen op zuiver cultureel gebied, maar op alle ter reinen waar de menselijke geest construc tieve ideeën tot ontwikkeling brengt. „Deze litteraire uitwisseling is mogelijker wijs het begin, dat kan leiden tot 't sluiten van een cultureel verdrag met Mexico 15 Proster was nog altijd niet komen op dagen. Enters en Boekje overlegden. Wat zij zojuist hadden gehoord, paste niet in de verklaringen door Boekje vroeger op die middag opgetekend van de rood- geschminkte lippen van Jaantje Klapwiek, het bellenmeisje. Die had niets verteld van een bezoeker, door Proster om half zeven in het gangportaal ontvangen. „Toch zullen we eerst maar even door gaan met de pensiongasten", vond Enters, hoewel Boekje eigenlijk grote lust had Jaantje nog eens duchtig aan de tand te voelen! Maar inspecteur gaf Van Abel opdracht nu de student Hebbels te roepen. Het duurde even voordat deze zijn entree maakte. En die entree werd voorafgegaan letterlijk voorafgegaan door een hevige niesbui, waarmee de binnentredende Heb bels onmiddellijk de atmosfeer van Van Abel's kantoor infecteerde. Hebbels, een jongeman van omstreeks 23 jaar, was het toonbeeld van iemand, die in de hevigste graad aan verkoudheid lijdt. Om zijn hoofd, waarin zijn ogen waterig schenen te zwemmen had hij een shawl gebonden en ondanks het al vrij warme lenteweer, ging hij kouwelijk gehuld in een dikke kamerjas. De slip van een pyjama, die hieronder tevoorschijn kwam, verried dat hij speciaal ter gelegenheid van deze bespreking uit zijn bed was ge komen. Boekje immer beducht voor zijn kostbare gezondheid, schoof zijn stoel wel een meter achteruit en greep onmiddellijk naar zijn pakje shag als enig, zo snel bij de hand zijnde prophylactum tegen verkoudheid. Op de inleidende vragen van Enters, ver telde Hebbels, onder voortdurende explo sies van zijn ook met een grote bonte zakdoek niet meer te beteugelen reuk orgaan, dat hij graag alle inlichtingen zou geven die de inspecteur van hem verlangde. Daarop wachtte Enters het ogenblik af, dat een korte pauze in Hebbels' niesex- plosies het mogelijk zou maken ter zake te komen. Hij besloot de patiënt niet te lang op de proef te stellen. „Vertelt u ons eens, meneer Hebbels", begon hij daarom maar direct waar was u eergisterenochtend omstreeks acht uur?" „Eergisterenochtend?" herhaalde Heb bels en zijn dialect verried, evenals zijn welgedane voorkomen en ondanks ver koudheid toch gezond blozende wangen, dat hij van het boerenland stamde „eer gisterenochtend lag ik in bed. Met.... WASHINGTON (Reuter) President Eisenhowers adviseur voor ontwapenings aangelegenheden, Stassen, heeft op 'n pers conferentie verklaard ervan overtuigd te zijn dat de Sovjet-Unie het plan van Eisen hower voor wederzijdse inspectie uit de lucht zal aanvaarden als basis voor een stelsel voor wapeninspectie. Hij zei dat dit waarschijnlijk zal gebeuren tijdens de nieuwe ontwapeningsbesprekingen onder auspiciën van de UNO, die op 19 maart in Londen worden hervat. Stassen zei dat het plan van Eisenhower, gecombineerd met het Sovjet-voorstel voor het instellen van controlestations op be langrijke punten op de begane grond, de kern zal vormen van Amerikaanse voor stellen die te Londen naar voren zullen worden gebracht. Hij zei dat de Verenigde Staten zich hebben geconcentreerd op de volgende punten: (1) het onder controle brengen van de dreiging veroorzaakt door de kernsplitsing, die over de wereld hangt; (2) het zoeken naar een middel om een einde te maken aan de bewapeningswed loop; (3) het openstellen van gebieden voor inspectie door beide partijen ten einde de mogelijkheid van een verrassende aanval met atoomwapens door een van deze par tijen te voorkomen en (4) het verbeteren van de wereldtoestand waardoor betere kansen worden geschapen voor het voort duren van de vrede. Stassen is de leider van de Amerikaanse delegatie, die zal deelnemen aan de be raadslagingen van de subcommissie voor de ontwapeningskwestie van de UNO,, waarin de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en Canada zitting hebben. Stas sen vertrekt zaterdag naar Londen om daar vooroverleg te plegen met Britse. Ca nadese en Franse vertegenwoordigers. Het beraad over de drie percent ver hoging in de secondaire arbeidsvoorwaar den in de bouwbedrijven tussen werk gevers en werknemers duurt nog voort. Alle patroonsorganisaties op één na zijn bereid deze drie percent te geven, mits deze mag worden doorberekend in de prijzen. Alleen de katholieke ondernemers willen van deze doorberekening afzien. Het doorberekenen is in strijd met het voorschrift van de regering. Het college van rijksbemiddelaars mag geen toestem ming tot verbetering in de secondaire voor waarden geven, indien deze verbetering in verhoogde prijzen tot uiting zou komen. De organisaties der bouwpatroons, be halve de katholieke organisatie dus, zijn van oordeel, dat op grond van de bedrijfs situatie wel doorberekend zal moeten wor den. De katholieke patroons stellen zich op het standpunt, dat men terwille van het algemeen belang, de prijsstabilisatie en de arbeidsvrede dit offer zal moeten brengen. De Vereniging van Wegenbouwers en de Bond van Betonaannemers hebben ver klaard zich bij het eindoordeel van de ge zamenlijke bouwpatroonsbonden te zullen aansluiten. Bij beraad tussen afgevaardigden van werkgevers- en werknemersorganisaties met de ministers Suurhoff, Witte en Zijl stra, is gebleken, dat de regering onverkort de eis handhaaft dat verbetering in de secondaire sector een uitvloeisel moet zijn van de welvaart in een bedrijfstak en dus niet in prijzen mag worden doorberekend. De regering beschouwt deze verbetering dan ook niet als een aangelegenheid, die tussen werkgevers en -nemers afgedaan moet worden. De werknemersorganisaties beraden zich nog over hun standpunt. De bondsraden der christelijke en katholieke werknemers organisaties zullen zaterdag te Utrecht be raadslagen. Tot dusverre heeft de algemene bond nog geen standpunt bekend gemaakt. Indien men de totale loonsom per jaar in de bouwbedrijven op een half miljard gulden stelt (of tien miljoen gulden per week) zal, zo zegt men in werkgeverskrin gen, het offer van niet doorberekenen zeer aanzienlijk zijn. Ontkend wordt, dat het de aannemersbedrijven naar den vleze zou gaan. Het is integendeel zo, dat met name in de woningbouw en in de onderhouds bedrijven door de curveprijzen en de scherp gestelde contractprijzen op het ogenblik eer verlies dan winst geboekt wordt. De situa tie in de woningbouw en bij het onderhoud wordt ronduit zeer onbevredigend en ver ontrustend genoemd. Zonder twijfel speelt het geven van zwart loon of van welwil lendheden in ander opzicht om aan perso neel te komen, hier een niet onbelangrijke rol, zo zeggen tal van werkgevers. 'OOCOOOOOOOOCOOOOOOOCOCCOOOOOOOOCOOOOOCOCOOOCOCOOOOOOOCOf In Gelsenkirchen is men naar Ameri kaans voorbeeld met de bouw begon nen van een stadion met een „open" deur. De bedoeling is, dat hier toeristen en andere voorbijgangers vaders, 8 moeders, kinderen en zelfs invaliden een of andere sport kunnen beoefenen, zonder dat zij lid zijn van een vereni- i; ging. Initiatiefneemster is de stad Gel- senkirchen. Er zullen velden en banen worden aangelegd voor voetbal, hockey, basketbal en tennis. Het stadion verrijst aan de zuidelijke oever van een meer bij een landgoed. XCOCOC>OOCC<*>rOOOOOOC0030C)OCXX»OCOOOCOt>C>DC05COOaOCXX>nOOOi ADVERTENTIE Buiten, in de tuin van het raadsgebouw, stond een groot kanon. Daarheen werd de kogel gebracht met Rommeltje erin. Toen stopte de schildwacht de kogel in de loop van het kanon. „Nu, goede reis, jongetje, en kom later maar eens terug, als je erg knap geworden bent!", zeiden de Bollebozen tot afscheid. Toen gaven ze de schildwacht een teken; die trok aan een draadBOEM!!! deed het kanon. De Bollebozen hadden allemaal hun vingers in de oren gestopt voor die harde knal, en ze keken de kogel na, die in de verte verdween, dwars door de wol ken heen Pommeltje had zijn ogen stijf dicht geknepen. Hij voelde een schok, hoorde de kogel fluiten, omdat het zo hard ging LUXEMBURG (A.F.P./D.P.A.) In een memorandum aan het parlement van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, dat van 13 tot 16 maart te Brussel in buitengewone zitting bijeen zal komen, worden de totstandkoming van een ge meenschappelijke Europese markt voor energie, de oprichting van een eigen ge zagsorgaan voor atoomenergie binnen het raam van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal alsmede de uitbreiding van de bevoegdheden der laatstgenoemde tot alle klassieke energiebronnen voorgesteld. Dit memorandum is opgesteld door de Bel gische afgevaardigde Pierre Wigny. De oprichting van een gezagsorgaan voor atoomenergie en de uitbreiding van de be voegdheden der EGKS zouden voorrang moeten hebben, aangezien de totstandko ming van een gemeenschappelijke markt slechts in fasen kan geschieden. Aanvankelijk zal toetreding tot de voor gestelde gemeenschap voor atoomenergie beperkt blijven tot de zes landen van de EGKS en hun overzeese gebiedsdelen, doch toetreding van andere landen dan de Orga nisatie voor Europese Economische Samen werking en vooral van Engeland zal mo gelijk zijn. „Op de lange duur zal de totstandkoming van een Europese gemeenschappelijke markt voordelen hebben voor alle landen, die er aan deelnemen, dank zij de ontwik keling van hun produktie-apparaat", zo merkt de heer Van der Goes van Naters (Nederland) op in een rapport over „de ontwikkeling van de economische integratie van Europa", dat eveneens aan de gemeen schappelijke vergadering van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zal wor den voorgelegd. Een gemeenschappelijke markt kan zich niet uitsluitend bepalen tot de afschaffing van bepaalde tarieven en van kwantitatieve beperkingen, zo merkt de rapporteur ver der op. Na een aanloopperiode zouden de gemeen schap zekere bevoegdheden op monetair gebied en op het gebied van de politiek voor de buitenlandse handel gegeven moe ten worden, want het instellen van een werkelijke gemeenschappelijke markt houdt niet slechts het opruimen van belemmerin gen in, maar ook positieve maatregelen in de geest van de integratie. Tenslotte is de heer Van der Goes van Naters van mening, dat het gebruik van kernenergie niet moet worden toever trouwd aan een gespecialiseerde autoriteit, maar in het geheel van de gemeenschappe lijke markt moet worden ingepast. ADVERTENTIE hatsji.... met een doek om mijn hoofd.,, Het klonk humoristisch, vond Enters en glimlachend vroeg hij: „Kan iemand dat bevestigen?" „Jazeker meneer, dat kanhatsji! het dienstmeisje bevestigen Marie, die me.... hatsjimijn ontbijt bracht met een glas.... hatsji.... hete kwast." „En eergisteravond tussen half zes en achten?" „Ook in mijn bed.,,., hatsji....!!!!!" Deze laatste ontploffing scheen het eind van een niesbui te zijn geweset. Hebbels wiste zich de betraande ogen af. „En kan iemand dat bevestigen?" vroeg Enters, van dit gunstige moment gebruik makend. „Jazeker, inspecteur. Tegen zessen (een opkomende nieuwe niesbui werd in de geboorte en in de bonte zakdoek gesmoord) tegen zessen heeft mevrouw Ros mij weer thee gebracht en is nog wat blijven praten. Nadat zij weg was ben ik geloof ik ingedommeld, want Marie moest mij tenminste wakker maken toen zij na zevenen met het eten boven kwam. Ik slaap 's nachts zo slecht, ziet u", voegde hij er verontschuldigend aan toe. Enters knikte met begrijpende sympathie „En gaat het u nu al wat beter?" „Ja, dank u inspecteur", beaamde de ander optimistisch, „alleenhatsji.... hatsjialleen dat beroerde niezen." „Daar mag u anders wel voorzichtig mee zijn", vond Boekje, veilig van op een af stand. „U is nogal bevriend met Proster niet waar?" informeerde Enters, het onderzoek snel van deze genoeglijke afdwaling van het rechte justitiële spoor terugbrengend en er nu tevens een nieuwe wending aan gevend. Hebbels haalde de schouders op: ,Och, bevriend is een te sterk woord inspecteur. We zijn wel bevriend geweest, maar de laatste tijd...." Het einde van zijn zin ging opnieuw ver loren in een niesbui. „De laatste tijd", hielp Enters, „is die vriendschap dus niet zo groot meer?" Achter zijn bonte zakdoek knikte Hebbels heftig neen. „Ruzie gehad?" informeerde de inspec teur verder. Hebbels dook weer vanachter de kleur rijke lap te voorschijn: „Ook dat niet. Maar sinds hij dat meisje kent, heeft Proster al zijn vrienden links laten liggen." „Neen, Proster was er altijd erg geheim zinnig over. Ik weet zelfs haar naam niet. Alleen, dat hij haar hier in een dancing heeft leren kennen en dat ze in Amsterdam woont. Ik heb haar nooit gezien en sinds hij haar kent, verwaarloost hij zijn vrien den en zit zelf elk ogenblik in Amsterdam." Er klonk verontwaardiging in Hebbels' stem. „En hoe lang kent hij haar al?" „Nou", schatte de ander, wiens neus thans tot bedaren scheen te zijn gekomen, „sinds Kerstmis van verleden jaar ongeveer, denk ik." „En wanneer heeft u Proster voor het laatst gesproken?" „Vanmiddag. Hebbels zei het zo onbevangen dat hij kennelijk niet besefte, hoe belangrijk deze mededeling voor de beide politiemannen was en even onbevangen vervolgde hij: „Na de lunch kwam hij me vertellen, dat hij om dringende redenen weer naar Am sterdam moest. Zeker weer iets met dat meisje aan de hand!" Misprijzend haalde Hebbels zijn schouders op. Enters was nu hevig geïnteresseerd en vroeg langzaam: „Zomoest hij naar Amsterdam? Had hij dan niet van meneer Van Abel gehoord, dat alle pensiongasten vanmiddag thuis moesten blijven voor een verhoor?" Op het eerlijke ronde en nu zo verkouden boerengezicht van de ander tekende zich eerst verbazing en dan groeiende ontstel tenis af. „Ja, maarstotterde hij, „dat zei ik hem ook. Maar hij antwoordde, dat hij u had opgebeld en dat u er geen bezwaar tegen had, dat hij wegging." Het scheen nu tot Hebbels te zijn door gedrongen, dat er met Proster's plotseling vertrek naar Amsterdam iets niet in orde was en snel wisselden Enters en Boekje een blik: dat was belangrijk! „Weet u waar hij in Amsterdam zou kunnen zijn", vervolgde de inspecteur. Heb bels schudde het hoofd: „Geen idee." „Weet u ook of hij er familie heeft?" „Neen, ik geloof het niet. Voor zover ik weet, heeft hij alleen familie hier in de pro vincie, een oom, die hem laat studeren en die op een boerderij woont in Wasdijk." CAIRO (UP/Reuter) Koning Saoed van Saoedi-Arabië, de Egyptische premier Nasser en de Syrische president Sjoekri El Koeatli hebben een gemeenschappelijke boodschap gezonden aan koning Hoessein van Jordanië, waarin zij het „patriottisch standpunt" van Jordanië toejuichen. In een kennelijke poging de Britse subsidie aan het Arabische legioen overbodig te maken, boden zij alle fininaciële hulp aan die Jordanië nodig zou kunnen hebben. Voorts wordt vernomen dat een nota aan Frankrijk is opgesteld waarin krachtig ge protesteerd wordt tegen het Franse plan twaalf mystère straaljagers aan Israel te verkopen. Voorts hebben de Arabische grote drie besloten toestemming van enig land aan zijn Joodse burgers dienst te nemen in de Israëlische strijdkrachten te beschouwen als een vijandige daad jegens de Arabische staten die de spanning in het midden-Oos ten zou vergroten. Vandaag zullen de drie Arabische leiders hun besprekingen over het pact van Bagdad voortzetten. Zij zou den vastgesteld hebben dat een verlegging van de bedding van de Jordaan in hun ogen zou neerkomen op een aggressieve Is raëlische daad en dat zij daarop meteen toh tegenacties zouden overgaan. Gisteren is gesproken over verdedigings plannen om aan een eventuele Israelisch- „lenteoffensief" het hoofd te bieden, aldus is uit officiële conferentiekringen verno men. Vele Arabieren zeggen een dergelijk offensief te verwachten. De drie leiders bespaken ook hoe zijn hun beleid op eco nomisch en politiek gebied kunnen bunde len. Verder hebben, naar genoemde krin gen verklaard hebben, de drie leiders over wogen hoe zij een vreedzame regeling tot stand kunnen brengen van het geschil tus sen Groot-Brittannië en Saoedi-Arabië over de Boeraimi-oase aan de Perzische Golf, die rijk aan olie moet zijn. Uitnodiging? De Syrische premier, Said El Ghazzi, zou uit Cairo naar Amman vliegen met een nota en mondelinge boodschap voor koning Hoessein. In Arabische diplomatie ke kringen is gezegd, dat de jonge koning van Jordanië voor de conferentie zou kun nen worden uitgenodigd, indien voldoende vorderingen gemaakt worden op het punt van de Arabische financiële hulp aan Jor danië ter vervanging van de Britse schen kingen. Premier St. Laurent van Canada heeft meegedeeld, dat zijn regering de afleve ring van vijftien „Harvard"-lestoestellen, die Egypte besteld heeft, niet zal verhin deren. „Wij zijn tot de slotsom gekomen", zo zei hij in het Lagerhuis te Ottawa' „dat de regering onder de bestaande omstandig heden niet gerechtigd is, bij de uitvoering van deze order tussenbeide te komen". De oppositieleider Drew verzocht de kwestie nog eens te overwegen, „nu de toestand (in het Midden-Oosten) zo gespannen is". „In Waschjk?" herhaalde Enters. „Weet u de naam van die oom?" „Het is de grootboer van de „Jacobs- hoeve"," vertelde Hebbels, nu met ontzag in zijn stem, dat boeren altijd hebben voor „het bezit." Enters noteerde de naam van die groot- boer. Het verhoor was hiermee afgelopen. En toen Hebbels, diep in zijn jas gedoken, maar niet meer zo hevig niezend, was ver trokken, overlegden de beide politie mannen. Want het was inmiddels op slag van zes uur en Van Abel had spijtig moeten meedelen, dat er nog altijd geen Proster was verschenen. „Die verwacht ik van daag ook niet meer!" oordeelde Boekje. „Het is wel merkwaardig", vond Enters „Noemt u het maar merkwaardig. Ik noem het verdacht. En als u het mij vraagt, dan moesten we die Proster maar in Am sterdam laten aanhouden." „Niet zo heet gebakerd, Boekje", kal meerde hem zijn chef, die intussen had zitten bladeren in zijn aantekeningen en nu gevonden scheen te hebben wat hij zocht. „Omstreeks half zeven", stelde hij vast, „heeft dr Van Heulekom dus Proster in het halportaal in gesprek gezien met een onbekende, die verder door niemand anders schijnt gezien te zijn. Maar", voegde hij er aan toe, met zijn pen een notitie in zijn vroegere aantekeningen aanwijzend, „in de eerste plaats hebben we dat nog niet gevraagd aan de dien stift eis j es." (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9