Verbanning van Makarios zal de tragedie niet oplossen Aartsbisschop was de enige met wie te praten viel Mollet vond welwillend gehoor bij zijn bezoek aan Eden Tegenstrijdigheden in de kzvestie-Cyprus Belgisch schip in brand Frankrijk zal zich niet aansluiten bij het neutralistische kamp Athene vaardigt verbod op betogingen uit Dulles toonde begrip voor Indiaas beleid Duitse minister bezocht Rotterdam - Misleidend Uitverkoren Auriol vraagt naar Fransen in Rusland RMS weer actief op Ceram Slecht beloond Bemanning van boord gegaan Scherven in Moskou Dertienjarig meisje klom 15 meter langs regenpijp Situatie dreigde de regering uit de hand te lopen De zaak der Indonesische infiltranten in de Etnabaai Jehovah's Getuigen in Hillegom bijeen Radiorede tot het volk van India na gesprek met Nehroe Kapitale boerderij bij Hichtum afgebrand Conferentie over beroeps opleiding journalisten R.-K. Kinderuitzending jubileerde Nederland telt nu zeven bisdommen MAANDAG 12 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze reisredacteur) De kleine kamer, in het wat bouwvallige blauw-witte huis in Nicosia, dat plechtig het aartsbisschoppelijk paleis wordt genoemd, is nu leeg. De glimlachende, ge baarde priester die er achter het bureau placht te zitten, is onderweg naar een der 92 Seychelleneilanden. Aartsbisschop Makarios van Cyprus is verbannen. Tweemaal in het afgelopen jaar heb ik in die kamer een gesprek met de voor man van „Enosis" gehad. De eerste keer het was vóór dat EOKA zijn terreur- campagne begon moest ik zelf lachen om mijn vraag: „Monseigneur, waarom gebruikt u geen dynamiet!" De tweede keer viel er minder te lachen. Het was bittere ernst geworden. Nu is de gesprekspartner helemaal verdwenen. Niet alleen de journalisten zullen zijn in zorgvuldig Grieks geformuleerde betogen niet meer horen, de Britse onderhandelaars zullen eveneens een leegte tegenover zich vinden. Makarios was geen gemakkelijk man. HU zweepte in hartstochtelijke preken de bran dende begeerte der Cyprioten naar Enosis nog: verder op. Zijn intelligentie en vastbe radenheid maakten hem in het politieke schaakspel tot een geduchte tegenpartij. Zo geducht dat de Britten Makarios' remise aanbod hebben verworpen en, ziende dat zij niet konden winnen, thans balorig de stuk ken van het bord hebben geslagen. De Britten hebben Makarios een merk waardige verzameling verwijten naar het hoofd gegooid. Zij willen hem als gespreks partner niet langer aanvaarden, omdat hij van begin af aan de terroristische EOKA zou hebben georganiseerd en gesteund1. Welaan, natuurlijk heeft Makarios contact gehad met de terroristen. Dat brengt de aard van het leidersschap van een onafhan kelijkheidsbeweging met zich. Daarom heb ben de Britten dan ook met hem onderhan deld. De prijs voor een politieke regeling zou uiteraard het einde van het gewapend verzet moeten zijn. Het zou geen zin heb ben te praten met iemand die géén gezag over de terroristen zou hebben gehad. Dat Makarios werkelijk aan terroristische acti viteit zou hebben deelgenomen, lijkt min der waarschijnlijk. En wat „het pistool in de soutane" betreft dat bij een huiszoeking zou zijn gevonden, welnu men moet toch wel bijzonder hard op het achterhoofd ge vallen zijn om aan te nemen dat de slimme Makarios zijn delicate positie Ln gevaar zou brengen door er een privé-arsenaal op na te houden. Arrestaties van, of huiszoeking .bij, de dienaren van de Grieks-orthodoxe kerk van Cyprus zijn namelijk al eerder voorgekomen. Men heeft met Makarios onderhandeld, omdat men terecht in hem de vertegen woordiger van de Griekse Cyprioten en de leider van de Enosis-beweging zag. Deze overweging heeft overigens dezelfde Britse diplomaten, die hem nu van het EOKA- leidersschap beschuldigen, er vijf weken geleden niet van weerhouden zich i.n het openbaar af te vragen of het wel zin zou hebben met Makarios tot een akkoord te komen omdat men zijn gezag over dei EOKA in twijfel trok! Hoewel men het j feit dat hij inderdaad het Cypriotische volk vertegenwoordigt in de onderhandelingen metterdaad erkende, verkondigt gouver neur Sir John Harding thans dat de meer derheid der Cyprioten pro-Brits zou zijn. Er moet dan, sinds ik Cyprys vier weken geleden verliet, heel wat veranderd zijn! Het Britse argument dat Makarios de on derhandelingen zou hebben gesaboteerd door steeds met nieuwe eisen te komen is nogal misleidend. Makarios is integendeel met zijn concessies tot het uiterste gegaan. Hij liet de eis tot een onmiddellijk referen dum, dat zeker tot unie met Griekenland zou hebben geleid, vallen, stemde toe in een overgangsperiode met lokaal zelfbestuur en bleek tot vele compromissen bereid. Als hii nog verder was gegaan, zou hij niet meer voor de Cyprioten hebben gesproken. Niet. Makarios maar de Britten zijn met nieuwe elementen in de discussie gekomen. Zij wilden de beloofde binnenlandse autonomie steeds verder beperken, weigerden de toe komstige Cypriotische regering gezag over de politie te geven en probeerden de ver tegenwoordiging in het parlement zo te hanteren dat de Griekue meerderheid (tachtig percent) tegenover de Turkse min derheid onvoldoende tot gelding zou komen. Men moet dus vaststellen dat het niet de aangehaalde beschuidigingen zijn geweest, die de regering-Eden tot toeslaan hebben MOSKOU (AFP). - De Franse socialisti sche oud-president Auriol. die op het. ogenblik een bezoek aan de Sovjet-Unie brengt, heeft zaterdag met minister Molo- tov een onderhoud gehad over de kwestie van de Franse krijgsgevangenen, die zich nog op Russisch gebied zouden bevinden. Hij legde hierbij een lijst met namen over, die hem voor zijn vertrek door de betrok ken Franse families waren verstrekt. Minister Molotov verzekerde, dat het Russische Rode Kruis actief met het Fran se Rode Kruis zal samenwerken bij het opsporen van de vermisten. AMBON (PTA per luchtpost). - Van be voegde instanties vernam PIA. dat de Re publiek der Zuid-Molukken (RMS) zich weer roert op Ceram, waar districten on veilig worden gemaakt door een gewapen de groep onder leiding van een zekere Salakhory. In een gevecht met de bende in noord-Ceram sneuvelde een officier van het Indonesische leger (TNI). Volgens deze instanties zou. gezien 't feit, dat de ..RMS"- groepen zich reeds vijf jaar geleden uit Ambon hebben teruggetrokken, hun toen meegevoerde munitie-voorraad reeds lang uitgeput moeten zijn. Het blijkt echter, dat zij nog behoorlijk gewapend moeten zijn. Men vermoedt, dat zij bij gevechten met instellingen van leger en politie muni tie en wapens hebben buit gemaakt. Men acht het echter ook niet uitgesloten, dat zij gesmokkelde wapens krijgen. i genoopt. Veeleer ligt de reden daarvoor in het dreigend verlies van Jordanië als voor laatste Britse steunpunt in het Midden- Oosten. Men heeft Cyprus uitverkoren om zijn tanden te laten zien. Bijna zou zich de veronderstelling opdringen, dat het weg zenden van Makarios als provocatie be doeld is. Men heeft de kleine, goed-georga- niseerde EOKA, die gesteund werd door geweldloze betogingen, niet klein gekregen. Wanneer de Cyprioten thans het hoofd vei - liezen, waar alle kans op is, en tot woede- uitbarstingen op grote schaal komen, dan kunnen de Britse troepen de handschoenen uittrekken. Men zou nochtans de Griekse mentaliteit onderschatten, wanneer men zou geloven dat men de Cyprioten daarmee blijvend op de knieën krijgt of dat Athene lijdelijk zou blijven toezien. De meerderheid van het Griekse electoraat, die bij de jongste ver kiezingen, ondanks de kwestie-Cyprus, voor het Westen koos, zal zijn trouw slecht be loond achten. Publie.ke druk op de rege- ring-Karamanlis om Griekenlands lidmaat schap van de Noordatlantische Verdrags organisatie op te schorten, zou wel eens on weerstaanbaar kunnen worden. Dan zullen de andere NAVO-partners moeten overwe gen of het handhaven van de basis Cyprus, die in de eerste plaat Britse belangen dient, opweegt tegen het verlies van de bondge noot Griekenland. Men zal het wel eens moeten zijn met de toch bepaald niet wild--extreme Manchester Guardian, die het verbannen van Makarios „een blunder" noemt. Een blunder omdat het de Westelijke eenheid in gevaar brengt, omdat een gerede kans op een wezenlijke oplossing, die zo dichtbij scheen, is ver gooid, omdat de recente historie heeft ge leerd, dat politieke ballingen de gewoonte hebben in groter glorie terug te keren. Marokko's sultan is de laatste van een lange lijst. Engelands enige gesprekspartner is nu van het tapijt. In de ontstane leegte kan men slechts militair opereren, hetgeen wei nig zal baten. Tenzij men bereid zou zijn de vierhonderdduizend Griekse Cyprioten uit te roeien hetgeen niet waarschijnlijk is zal de kreet Enosis op alle huizen en in alle harten blijven staan. Het 4.200 ton metende Belgische vracht schip „Prince de Liège" is zondagavond vier mijl buiten de zuidoostkust van Spanje in brand geraakt. Alle negenentwintig leden van de bemanning werden gered. Het schip was op weg van Sfax, Tunesië, naar Granton, Schotland, met een lading esporto en phosphaten. Esparto is een zeer brandbare grassoort. Het vuur, waarvan de oorzaak onbekend is, zou zich zeer snel over het schip verbreid hebben, zodat de gezagvoerder R. Somers zijn bemanning op dracht gaf het schip te verlaten. De negen officieren en twintig matrozen werden aan boord genomen van een sleepboot en de vissersboot „Joven Antonio". Volgens de laatste berichten staat het schip nog in lichterlaaie en is het nog niet gezonken. De „Prince de Liège" behoort aan de Belgische maatschappij „Dens Ocean" en had Antwerpen als thuis haven. (U.P.). (Van onze correspondent in Londen) Sir Anthony Eden en de Franse minister president Mollet hebben gisteren de gehe le dag op het landgoed Chequers geconfe reerd. Premier Eden ontving 's morgens op London Airport het Franse gezelschap, waarvan Massigli, de vroegere populaire Franse ambassadeur in Londen, die hoofd is van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken, deel uitmaakte. Mollet sprak bij aankomst zijn dankbaarheid uit jegens de Britse ambassadeur in Parijs Sir Glad- wyn Jebb, die Frankrük de verzekering had gegeven, dat Londen begrip toonde voor de Franse crisis in Noord-Afrika. Sir Gladwyn was ook meegekomen. Eden en Mollet hebben urenlang zonder adviseurs besprekingen gevoerd. Mollet bleef op Chequers overnachten en is vandaag terug gereisd. Overeenstem ming In een gezamenlijk communiqué dat vandaag is uitgegeven, verklaren de beide premiers, dat zij in ruime mate overeen stemming hebben bereikt over de betrek kingen tussen de Westelijke wereld en het Sovjetblok, de ontwapening, Afrika en het Midden-Oosten. Beide staatslieden hebben tijdens hun besprekingen de nadruk ge legd op hun „gemeenschappelijk verlan gen"' om vorderingen te maken met alge mene en gecontroleerde ontwapening. Zij verwelkomen de gang van zaken bij de onderhandelingen over de toekomst van de Franse Noordafrikaanse gebieden Marok ko en Tunesië. Aangaande het Midden- Oosten bevestigen zij hun verlangen naar beëindiging van het Israelisch-Arabische conflict en de vestiging van een duurzame vrede. De premiers legden de nadruk op de noodzaak van grotere economische activi teit in het Verre Oosten, het Midden-Oos ten en Afrika. Meer steun Eden had Mollet uitgenodigd omdat de Britse regering gealarmeerd was over een toespraak van de Franse minister van Bui tenlandse Zaken Pineau, die scherpe cri- tiek uitoefende op de Westerse politiek. Mollet heeft Eden echter de verzekering gegeven dat er geen sprake van is dat Frankrijk in het neutralistische kamp zou zijn verzeild geraakt en dat het nog altijd sterk gelooft in het Atlantische bondge nootschap. De Franse opvatting dat de ge allieerde'politiek vaak te veel nadruk legt op militaire overwegingen vindt overigens weerklank in Londen. Frankrijk wenst overigens, meer dan tot nu toe, Britse en Amerikaanse steun voor zijn politiek in Noord-Afrika. Hier vond Mollet over het algemeen een welwillend gehoor, omdat de moeilijkheden in Algerije veel overeen- eenkomst vertonen met de Britse proble men in Kenya. j i«. Men heeft zich er, zowel in Londen ais in Washington, blijkbaar bij neergelegd dat het Franse le°er op het ogenblik in de Franse koloniën nodig is, hetgeen belang- riike gevolgen heeft voor de Britse en Amerikaanse strategie in Europa. Op Che- quers was de Britse minister van Defensie Sir Walter Monckton aanwezig. Er zou echter geen sprake zijn van een interna tionalisering van de strijd in Algerije. Minder tegenwerking Londen verwacht van Parijs dat dit op houdt het Bagdadpact tegen te werken. Ook in Londen wordt de behoefte gevoeld aan beter overleg tussen de grote drie, niet alleen met het oog op de Noordatlantische Verdragsorganisatie, maar vooral gezien de spanningen in de Arabische wereld. Frankrijk, Groot-Brittannië en de Ver enigde 'Staten zijn de ondertekenaars van de driemogendhedenverklaring van 1950, die beoogt aggressie tussen Israel en de Deze foto's geven een beeld van de toe stand - respectievelijk op Cyprus en in Griekenland - die is ontstaan door de arrestatie en deportatie van aartsbisschop Makarios, de leider van de pro-Griekse beweging op Cyprus. De linker foto toont twee soldaten van de Engelse „paratroe pen" die tijdens de huiszoeking in het aartsbisschoppelijk paleis de daken beklim men. Zij zijn gewapend met een lichte mitrailleur. De rechter foto toont Griekse studenten die uit protest tegen de arresta tie een Engelse vlag verbranden. Arabische staten te voorkomen. Muilets bezoek is verder van belang met het oog op zijn voorgenomen reis, samen met Pineau, naar Moskou en het komende bezoek van Boelganin en Kroesjtsjev aan Londen. Het Westen kan slechts de druk uit het Oosten weerstaan, wanneer de Westelijke politiek zoveel mogelijk gelijk loopt. Er is ook gesproken over de voorgestel de Europese samenwerking op atoomge bied, waarvan de Fransen grote voorstan ders zijn omdat hier een kans ligt West- Duitsland in het gareel te houden. De Brit se regering, die altijd huiverig is zich aan het vaste land te binden, geeft de voor keur aan een lossere samenwerking in de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking. Opgemerkt wordt nog dat hoewel er verschillen bestaan tussen de Franse en Britse politiek, de mening van sommige waarnemers, dat er in Frankrijk een ver beten anti-Britse en anti-Amerikaanse stemming zou heersen, sterk overdreven is. MOSKOU (Reuter). Ter gelegenheid van het bezoek dat premier Hansen van Dene marken aan Moskou brengt, is op de Deen se ambassade daar een receptie gehouden, waarop o.m. de Russische premier Boelga nin en minister van Buitenlandse Zaken Molotov aanwezig waren. Partijleider Kroesjtsjev was door ziekte verhinderd. Het ging er zeer vrolijk toe en er werden talrijke dronken uitgebracht. Bij het drin ken van martini-cocktails zei Boelganin, dat de „martini-weg" van vrede en vriendschap vorige zomer te Genève door Eisenhower geopend is. „Dat waren onver getelijke momenten", zei hij. „Er is een tijd geweest", aldus de Russi sche premier, „dat we elkaar in Europa graag mochten en handel dreven omdat dit voordeel opleverde. U, meneer Hansen, behoort tot die stoutmoedige mensen die de weg naar dat doel kunnen vrijmaken". Toen Boelganin en Hansen stonden te beraadslagen, waar ze nu eens op zouden toasten, zei de Rus: „Wat denkt u van een clronk op de ontbinding van de NAVO en het Pact van Warschau?" Zover kwam het echter niet. Boelganin sprak vaak met Westerse journalisten en wilde weten wat ze schre ven. Na een heildronk wierp Hansen naar Scandinavische gewoonte zijn glas over zijn schouder weg. Boelganin, niet te overtroe ven, volgde zijn voorbeeld. Het glas ging tegen de muur, rakelings langs het hoofd vap een verslaggever, die van schrik zijn eigen glas liet vallen. OCO0CXXJ00000CCO0O000CO00CO000O300O000C0OO0000Q0CXX300O0CC 5 8 Zondag heeft tg. Groningen een dertien- jarig schippersdochtertje, dat het klim men blijkbaar gewend is, een klimpartij ondernomen langs een regenpijp aan de Admiraal de Ruyterschool, niet minder dan vijftien meter hoog. Op de laatste meter brak de pijp af maar met veel tegenwoordigheid van geest wist de 13- jarige een stutbalk van de dakgoot te grijpen en zich daarop te werken. Daar werd zij door de zoekende vader gevon- den, waarna de ladderwagen van deg 8 brandweer uitkomst moest brengen om 8 de klimster van haar hoge klimplaats 5 j-j te halen. Een uur had zij daar moeten s doorbrengen; maar toen zij weer veilig 5 de begane grond bereikte, bleek zij niet 'i in het minst geïmponeerd. XXJXOCCOCOCOOCXiOOOOOOOOOOttXXXXXOdOOOOOOO^COCOCXXXXXX* ATHENE (Reuter) De Griekse rege ring: heeft de demonstraties verboden, die J vandaag in geheel Griekenland zouden worden gehouden als protest tegen de ver banning van aartsbisschop Makarios door de Britse autoriteiten. Tot dit verbod de regering had het houden van demonstra ties oorspronkelUk goedgekeurd is be sloten nadat de veiligheidsdienst plannen van „anti-nationale" elementen had ont dekt om van deze demonstraties gebruik te maken voor het zaaien van onrust. Bij anti-Britse betogingen in Saloniki zijn zaterdag 21 mensen gewond. De toe stand van 47 gewonden is ernstig. De uni versiteit van Saloniki is tot donderdag ge sloten. De Griekse minister van onderwijs heeft de opschorting van alle cursussen in de Engelse taal op Griekse scholen gelast. Met behulp van pantserwagens werd za terdag in Saloniki een einde gemaakt aan een betoging van tweeduizend studenten, die houten barricades hadden opgericht en in brand gestoken om de pantserwagens tegen te houden. Vier pantserwagens en twee vrachtauto's van het leger werden onklaar gemaakt. De inzittenden werden met knuppels en stenen aangevallen, waardoor officieren en manschappen wer den gewond. Geestelijken deden tevergeefs een beroep op de betogers om de kalmte te bewaren. Het Britse consulaat werd be waakt door drie rijen pantserauto's. Ook de Amerikaanse en Britse ambassa des in Athene werden door legereenheden beschermd tegen drieduizend betogende studenten, die op sommige plaatsen de af zetting verbraken. Drieduizend bankem- ployé's legden het werk neer. Zij eisen in een betoging, dat de regering een „krach tige hand zou tonen. Studenten hebben een Britse vlag op het binnenplein van de Atheense universiteit verbrand. Ook op Kreta Te Heraklion op Kreta doorbraken dui zenden demonstranten een politiecordon om het Britse consulaat, dat werd ver woest en geplunderd. De consul stelde zich bijtijds onder bescherming van de politie. De „British European Airways" heeft de vluchten op Athene zaterdag hervat, na dat vrijdag twee toestellen naar elders wa ren gedirigeerd met het oog op eventuele anti-Britse demonstraties. De Britse veiligheidstroepen hebben za terdag een benzinebom en munitie gevon den in en nabij de tuin van aartsbisschop Makarios' residentie, aldus is in Nicosia meegedeeld. Tien bezinebommen waren nog niet voltooid. Procureur-generaal eist bevestiging vonnis landrechter De procureur-generaal van het hof van Justitie te Holiandia op Nieuw-Guinea heeft geconcludeerd tot bevestiging van het vonnis van de landrechter in de zaak van de Indonesische infiltranten in de Etna baai. De uitspraak is bepaald op 21 maart. Op 22 november had de landrechter de leider van deze infiltratie, Johannes Di- mara, tot acht jaar en de tweede man, Ol- hart Tauran, tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld, met aftrek van de tijd in pre ventieve hechtenis doorgebracht. Zesen twintig bendegenoten werden toen tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Men verzoekt ons om opneming van het volgende: Op de door Jehovah's Getuigen in Tres long te Hillegom belegde drie-daagse ver gadering waren vrijdag velen bijeen om te vernemen, waarom speciaal in deze tijd een grote behoefte bestaat aan vrijwillige, volle-tijds bedienaren van het Evangelie, welke onderwerp duidelijk werd toege licht en in enkele lezingen en demonstra ties aan de praktijk werd getoetst. Evenals op de zaterdag, waarop 12 men sen werden gedoopt, en waar alle aanwe zigen werd getoond hoe hun bediening te verbeteren, bestond er grote belangstelling voor het geboden programma. Het hoogtepunt van deze vergadering was ongetwijfeld de door de heer R. Engel kamp uitgesproken openbare lezing over het onderwerp: „God raadplegen over de wereld-aangelegenheden", welke toespraak door de 1034 aanwezigen, waaronder vele jongeren, met grote aandacht werd gevolgd. NIEUW DELHI (Reuter/A.F.P.) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft zaterdag op een pers conferentie te Nieuw Delhi de verzekering gegeven, dat de Amerikaanse wapens, die aan Pakistan zijn geleverd, nooit tegen ndia zullen worden gebruikt. Hij zei voorts, dat de resolutie inzake Kasjmir die vorige week door de ministerraad van de Zuid oost-Aziatische verdragsorganisatie te Karatsji werd aanvaard, bedoeld was om de gemoederen te kalmeren en niet te ver hitten, „zoals de Sovjet-leiders dat wen sen." Dulles voegde hieraan toe, dat het standpunt van de ZOAVO ten aanzien van de kwestie-Kasjmir niet kan leiden tot een bewapeningswedloop. India zou er op kun nen vertrouwen, dat eventuele aggressie van Pakistan niet door Washington of de UNO zal worden gesteund. Dulles ver klaarde, dat Washington India zal helpen, indien het het slachtofer zou worden van Pakistaanse aggressie. Hij zei dat India wapens waren aangeboden op dezelfde voorwaarden als aan Pakistan. Zijn besprekingen met premier Nehroe hadden tot „beter begrip" geleid. Hij zag geen reden voor wijziging van de Ameri kaanse politiek ten aanzien van India. „Onze betrekkingen zijn op een gelukkige grondslag gevestigd." In een radio-uitzen ding tot het Indische volk zei Dulles voor zijn vertrek naar Ceylon, dat de verschillen tussen de Verenigde Staten en India karak teristiek zijn voor de vrijheid, aangezien van vrije volken niet verwacht kan wor den, dat zij over alles dezelfde mening heb ben. Zowel India als de Verenigde Staten streven naar een rechtvaardige en blijven de vrede. Beiden geloven in een democra tische regering en de waardigheid van de mens. Washington zal blijven streven naar vriendschap met India. Op de vlakte Men gelooft niet, dat Dulles' standpunt ten aanzien van het Indiaas-Pakistaanse geschil over Kasjmir en India's aanspraak op Goa de Indische staatslieden tijdens de besprekingen heeft bevredigd. Dulles legde er de nadruk op, dat zijn regering geen standpunt had ingenomen aangaande deze kwesties zelf, maar slechts verlangend is naar een vreedzame regeling. De Indiase pers had Dulles koel ontvangen, maar Nehroe en andere regeringspersonen ver welkomden hem hartelijk. India heeft bij de landen van de ZOAVO geprotesteerd tegen het feit, dat deze in Karatsji hebben gesproken over het In diaas-Pakistaanse geschil over Kasjmir, daar Kasjmir als deel van India wordt be schouwd en besprekingen over de toekomst van de staat daardoor buiten de bevoegd heid van ZOAVO vallen. Pakistan heeft India een ministersconfe rentie en een organisatie voorgesteld om tot een „snelle en vriendschappelijke rege ling" van grensgeschillen te komen. Op een persconferentie te Colombo heeft Dulles als zijn mening te kennen gegeven, dat de verandering van de Russische tactiek het gevolg is van de collectieve veiligheids verdragen. Op de vraag hoe Washington denkt op te treden tegen de Russische „ver- lokkingspolitiek" ten aanzien van Azië, zei de minister, dat daartegenover eerst de wijsheid van de Aziatische leiders zelf moet worden gesteld en in de tweede plaats een program voor economische ont wikkeling. Pineau Christian Pineau, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft na Dulles te Nieuw Delhi een bespreking met premier Nehroe van India gehad. Naar uit Franse kring vernomen wordt, heeft hij gezegd dat ziin regering voorstandster is van nauwer contact met de Sovjet-Unie en de commu nistische landen. De beide staatslieden bleken over het algemeen hetzelfde stand punt in te nemen ten aanzien van het wereldgebeuren. Selwyn Lloyd De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, is via Bangkok en Teheran te Ankara aangekomen, waar hij met de Turkse premier, Menderes, en diens minister van Buitenlandse Zaken, Koprulu, zal beraadslagen over internationale vraag stukken als Cyprus, het pact van Bagdad, de toestand in het Midden-Oosten en de toekomst van het Balkan-bondgenootschap tussen Turkije, Griekenland en Joegoslavië. De chef van de Britse marinestaf, Lord Mountbatten, is uit Londen vertrokken voor een inspectiereis, waarop hij Britse marine-eenheden in het Midden- en Verre Oosten zal bezoeken. De „first sea-lord" zal voorts India, Ceylon, Australië en Nieuw- Zeeland'bezoeken. In de afgelopen nacht is brand uitgebro ken in de kapitale boerderü Wybrandi- State bU het dorpje Hichtum in de ge meente Wonseradeel. Veertig stuks vee kwam bij deze brand om, waaronder een stier en een paard. Vijftien dieren die men nog wist te red den, moesten later voor het grootste deel worden afgemaakt, omdat ze te veel brand wonden hadden opgelopen. De bewoners van de boerderij, die te bed lagen konden zich ternauwernood in veiligheid brengen. Van de inboedel is niets gered. De oorzaak van de brand is niet bekend. Op de laatste dag van zijn verblijf in Ne derland heeft de minister van Buitenland se Zaken van de Duitse Bondsrepubliek, dr. Von Brentano, een bezoek gebracht aan Rotterdam. De minister maakte met zijn gezelschap een rondvaart door de havens. Het bezoek werd besloten met een lunch in het stadhuis. In een toespraak zei de burge meester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, onder meer, dat Rotterdam in het geheel van de verhoudingen tussen Duits land en Nederland een bijzondere plaats inneemt. De haven, die na de oorlog ge heel werd gemoderniseerd, bevindt zich thans op een hoogtepunt van haar ontwik keling, dank zij ook de bemiddelende func tie, die zij vervult in het goederenverkeer tussen West-Duitsland en de landen over zee. De burgemeester merkte op, dat de be langstelling in de Maasstad vooral uitgaat naar de problemen van de Rijnvaart en in het algemeen van een onbelemmerd goe derenverkeer tussen de haven van Rotter dam en Duitsland. Hij zei dat Rotterdam een open oog heeft voor het belang van goede betrekkingen tussen beide landen en daarin mede een van de voorwaarden ziet voor het totstandkomen van een sterkere Europese verbondenheid. Gecompliceerd wereldbeeld vergt nieuwe opleiding Ongeveer dertig deskundigen uit eenen twintig landen waaronder Nederland, zul len deelnemen aan de eerste Internationa le Conferentie over Beroepsopleiding voor Journalisten, die onder auspiciën van de UNESCO van 9 tot 13 april te Parijs zal worden gehouden. Nederland zal worden vertegenwoordigd door mr. M. Rooy, hoofd redacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant en voorzitter van de Commissie voor Beroepsopleiding van de Nederlandse Journalistenkring. De conferentie is bedoeld als eerste stap bij de uitvoering van een nieuw project van de UNESCO voor hulpverlening bij en verbetering van journalistieke opleiding in het algemeen. Het doel van het nieuwe project is onder andere bij de journalistie ke beroepsopleiding te komen tot het orga niseren van onderwijs in onderwerpen, welke essentieel worden geacht voor het geven van goede internationale voorlich ting. De bemoeiingen van de UNESCO op dit gebied zijn gebaseerd op de overweging, dat de moderne techniek voor het over brengen van nieuws zich zo snel ontwik kelt en dat het wereldbeeld, hetwelk door middel daarvan wordt gevormd zo gecom pliceerd is, dat de journalist, die zich be wust is van de betekens van zijn taak in de samenleving, niet langer voldaan kan zijn met wat vroeger als voldoende oplei ding heeft gegolden. Vertegenwoordigers van vijf internatio nale organisaties op persgebied zullen de conferentie als waarnemers bijwonen. De vereniging Katholieke Kinderuitzen ding in de bisdommen Haarlem en Rotter dam heeft in Amsterdam haar zilveren betaansfeest gevierd. De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, deelde mede, dat de Paus de voor zitter van de vereniging, notaris J H. A. M. Anten uit Velsen, benoemd had tot ridder in de Orde van de H. Gregorius en de heer P. N. de Lange, die 25 jaar directeur van de vereniging is en die binnenkort zal af treden, tot ridder in de Orde van St. Syl vester. Notaris Anten huldigde de scheidende directeur en bood hem een televisietoestel aan. Door de benoeming van de nieuwe bis schoppen van Groningen en Rotterdam heeft Nederland thans zeven bisschoppen. In het midden van de 16de eeuw waren er in de Noordelijke Nederlanden acht bis schoppen: Utrecht, Roermond, 's-Hertogen- bosch, Haarlem, Deventer, Groningen, Mid delburg en Leeuwarden. Tijdens de tach tigjarige oorlog verdwenen de bisdommen in het noorden van ons land, de bisdom men Roermond en 's-Hertogenbosch maak ten toen deel uit van de Mechelse kerk provincie. Zij waren echter geen bisdom men, maar apostolische vicariaten. Deze toestand heeft geduurd tot 1853. toen op 4 maart paus Pius IX in zijn breve „Ex Qua Die Arcano" de kerkelijke hiërarchie in Nederland herstelde. Hij stelde vijf nieuwe bisdommen in waarvan er vier reeds eerder hadden bestaan: Utrecht, Haarlem, 's-Hertogenbosch en Roermond. Het vijfde bisdom werd Breda, dat voor dien apostolisch vicariaat was. De oudste bisschopstad in ons land is Utrecht, dat reeds in 695 bij de wijding van St. Willibrordus tot deze waardigheid werd verheven. Het jongste bisdom in Neder land is Rotterdam, dat bij de pauselijke bul van 8 oktober 1955 werd ingesteld. De nieuwe bisschop van Groningen is de der de bisschop van dit bisdom, zijn diocees is echter aanmerkelijk groter dan in 1559 toen mgr. Johan Knijff, een Franciscaner pater, tot bisschop van Groningen werd benoemd.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3