Twee Leidse studenten en militair pleegden inbraak in Ede's kazerne Kort en bondig Bij inbraak in slijterij te Leiden liep het drietal tegen de lamp Lentetijd Spencertijd 'xBrieven aan de redactie Druk programma voor amateur-boksers Amsterdamse Beurs MAANDAG 12 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Wapens in Haarlemmer- trekvaart geworpen Natriumverlichting op de Gruquiusweg Ook Centrale Raad in Utrecht verwierp beroep Voor honderd gulden aan drank gestolen Agendo voor Haarlem Bloemendaals „Sursum" concerteerde onder nieuwe dirigent Harriët Freezer sprak voor HBS Receptie van Bond van muziekverenigingen Lyceïsten verloren in Den Haag (negen-twee) Jeugdkampioenschappen voor Haarlemse zwemmers Samenbundeling acties voor Jungschlaeger Leden gouvernements marine geen militaire ambtenaren Kerkelijk Nieuws Wellicht wedstrijden in Zandvoort Boksscheidsrechters gaan examens afleggen Tentoonstelling „Goed kamp 1956" ItaliëBrazilië onder Nederlandse leiding De Haagse politie heeft de 22-jarige stu dent N. J. M. V. en zijn 20-jarge broer, de militair J. J- M. V. gearresteerd naar aan leiding van een inbraak in een slijterij aan de Fagelstraat, alhier. Zij hadden dit ge daan in samenwerking met de Leidse stu dent K. H. A. U. De gebroeders V. hebben bekend, schuldig te zyn aan de wapen diefstal in de kazerne te Ede. De politie heeft een van de gestolen karabijnen in be slag genomen. In de nacht van 4 op 5 maart zijn de ge broeders V. met een auto naar de kazerne gereden, waar de student V. indertijd ge legerd is geweest. De jonge mannen klom men over het hek van de kazerne, liepen ctoor de wacht en namen ongeladen kara bijnen mee, die daar achter in een lokaal stonden. Vervolgens gingen zij naar Leiden en borgen de gestolen goederen daar op V.'s kamer op. Op de terugweg hadden zij en passant in een open kamp voor psy chisch gestoorde militairen te Austerlitz ingebroken, waar de student V. indertijd verpleegd is geweest. Daar werden behalve rookgerei, pinda's, chocolade een aantal blikken conserven meegenomen. In de nacht van woensdag op donderdag gingen de heren weer naar Ede, maar namen nu U. mee om op de uitkijk te staan. Weer klommen de gebroeders over het hek en forceerden de deur van de wapenkamer, waaruit zij vier pistolen en twee stenguns namen. Zij liepen tegen de lamp, toen zij aan het eind van de vorige week een in braak pleegden in de slijterij aan de Fagel straat te Leiden. Bij deze inbraak hadden zij elk een pistool op zak, afkomstig van de inbraak te Ede. De wapens waren evenwel ongeladen. Toen de eigenaar van de slijterij gerucht hoorde en kwam kijken wat er aan de hand was, nam het drietal de vlucht. Het begaf zich naar de woning van een vriendinnetje van Lr., waar zij de pistolen verborgen in een kastje boven het toilet, zonder dat het meisje hiervan iets wist. Toen de student V. later terugkwam met de auto om de buit te halen (23 flessen drank, die de in brekers in een schuurtje naast de slijterij hadden klaargezet) liep hij in de armen van de politie en zo kwam de zaak aan het rollen. Behalve in een dansschool aan het Noord- Het is al weer enige tijd geleden, dat de voorzitter van de buurtvereniging „De Cruquius" het gemeentebestuur van Heem stede schriftelijk attent maakte op de on voldoende verLichting van het laatste ge deelte van de Cruquiusweg, waarbij na mens de leden van deze vereniging werd verzocht zo mogelijk enige verbeteringen aan te brengen. In het kader van de mo dernisering van deze belangrijke verkeers weg heeft het gemeentebestuur ook aan dit verzoek gevolg gegeven, zodat de natrium- verlichting (voorheen van het gebouw «van Openbare Werken tot de Javalaan) thans tot aan de brug over de Ringvaart is door getrokken. De verlichting betekent een verbetering voor de Cruquiusweg; alleen wordt hierdoor 's avonds de duisternis tus sen de brug en Hoofddorp nog opvallender. Hoofdagent contra burgemeester De Centrale Raad van Beroep te "Utrecht heeft de uitspraak van het Ambtenaren gerecht te Amsterdam bevestigd in de zaak van de Zandvoortse hoofdagent van politie K. P. tegen de burgemeester van Zand- voort, zodat P.'s klacht ten aanzien van misbruik van macht door de burgemeester ongegrond is verklaard. Zoals eerder is bericht, had deze politie man zich er bij het Ambtenarengerecht over beklaagd, dat hij door de Zandvoortse burgemeester gepasseerd zou zijn bij een brigadiersbenoeming, terwijl er een min dere in bekwaamheid en dienstjaren be noemd werd. De motivering van de uit spraak is nog niet bekend. In de nacht van zaterdag op zondag heeft men een glas-in-loodraam van een étalage van een wijnhandel aan het Spaarne stukgeslagen. Uit de étalage zijn acht flessen met whisky en cognac ge stolen, waarvan de waarde ongeveer hon derd gulden bedroeg. MAANDAG 12 MAART Minerva: „Marie Antoinette", 18 jaar. 8.Id uur. Palace: „Kiss me deadly", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Brieven uit mijn molen alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „De klau wier", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De regen kwam", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Alnma van de Zuidzee". 14 jaar, 7 en 9.15 uur Kern- brandt: „To catch a thief", alle Jeeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De volmaakte over val", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 8 uur, De Haagse Comedie geeft een mvoor stelling van „Requiem voor een non Ge bouw Zang en Vriendschap: 8 uur, Vragen- avond van geestelijk centrum „De grotere wereld". Begijnhofkapel: 8 uur, Interkerke lijke samenkomst. Zangdienst van 7.30 uur af. Dr. C. L. Beerman de Roos en dr. S. T Heidema spreken over „Op zieken zullen zij de handen leggen en zij zullen genezen worden". DINSDAG 13 MAART Palace: „Kiss me deadly", 18 jaar, 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Luxor: „Brieven uit mijn mo len", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „De klauwier", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De regen kwam", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Aloma van de Zuidzee", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „To catch a thief", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De volmaakte overval", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Concertgebouw: 8.15 uur, Negende D-concert door het Noordhollands Philhar- monisch Orkest o. 1. v. Marinus Adam met medewerking van Irma Kolassi, sopraan. Stadsschouwburg: 2 en 8 uur, De toneelgroep Puck geeft, een voorstelling van „Cycloon 3 antwoordt niet" voor scholi men. Minerva- theater: 8.15 uur: De Toneelvereniging met Aaf en Herman Bouber geeft een voorstel ling van „Zeemansvrouwen". einde, waar zij een schrijfmachine, een radio en een 4000 ontvreemdden, hebben zij bekend ook nog te hebben ingebroken in een drukkerij aan de Z.O. Buitensingel in Den Haag. Hier namen zij een tel machine en een straalkache] weg. In de dansschool waren zij bekend, omdat de student V. daar lessen nam. Alle gestolen goederen sloegen zij in Lei den op V's kamer op. Zodra de student V. in de armen van de politie was gelopen, gingen de medeplichtigen naar diens Leidse kamer, pakten de wapens, de radio en het rookgerei in koffers en wierpen deze in de Haarlemmervaart. Naar de koffers wordt thans door de politie gedregd. Een karabijn bleef op de kamer achter. Op de kamer nam de politie de telmachine en de schrijfmachine en de karabijn in beslag, alsmede enige andere gestolen goederen en 100 van de inbraak in het Noordeinde. De jongelui zullen voor de officier van Justitie worden voorgeleid. De burgerrechter zal deze zaak behandelen. De Christelijke muziekvereniging „Sur sum" te Bloemendaal, die onder Leiding van de heer J. A. Meng gevormd is en tot ont wikkeling kwam, heeft zaterdagavond in hotel Vreeburg voor het eerst een uitvoe ring onder haar nieuwe dirigent, de heer G. Veldkamp, gegeven. Maar de éénentach tigjarige heer Meng, die op doktersadvies tot zijn spijt de dirigeerstok uit handen moest leggen, inspireerde de spelers door zijn aanwezigheid in de zaal, zoals hij trouwens op de repetities ook het vader schap over de leden van Sursus blijft uit oefenen. Het fanfarekorps eerde op deze concert avond zijn geestelijke vader door een pro gramma uit te voeren, dat hoofdzakelijk uit composities en bewerkingen van de heer Meng bestond. De in de ouverture „De Vriendschap" voorkomende gedragen me lodieën kwamen zeer fraai van klank en in glaszuivere stemming tot hun recht. De heer G. Veldkamp, die vele jaren als trom bonist een verknocht lid van „Sursum" was eer hij als amateur-dirigent de verant woordelijke taak van de heer Meng over nam, slaagde er hoofdzakelijk in een goede verhouding rustig en beheerst tot stand te brengen. De ronde sonoriteit van de diepe bes-bas vormde daarbij een fraaie basis. Solo-tuba, bugel en trompet verrasten door bescheiden toonvorming, welke gelukkig geen nadelige invloed op de stemming had. De saxofoons kregen een speciale beurt in een Parafrase van üe oud-dirigent, en voor al de sopraansax-solist, de heer K. Clay, gaf met zijn zuiver spel een goed staaltje van toonvorming en expressie op zijn in strument. De hëer Veldkamp stond voor een zwaar dere taak het muzikaal zeer interessante „Divertimento" van Gerard Boedijn met zijn korpsleden te interpreteren. Het derde deel van het werk kwam daarbij niet ge heel tot zijn recht, wat nochtans niet ge weten kon worden aan de trompet-solist, want öëze droeg de „Air" zeer mooi voor. In de overige delen had het samenspel veel prijzenswaardigs. Het komt mij voor dat de heer Veldkamp het met „Sursum" wel zal redden en dat hij op den duur met het no dige temperament een persoonlijk karakter aan zijn vertolkingen zal weten te geven. „Sursum" heeft zich nu ook een tamboer korps aangemeten en vond een flink aantal jongelui bereid de trom te roeren. V/are het maar zo, dat men evenveel succes had met het recruteren van toekomstige muzikan ten! Het tamboerkorps, dat nu ongeveer een half jaar geleden begon te oefenen onder leiding van de heer J. van Roosmalen, gaf met een korte demonstratie een treffend blijk van zijn goede vorderingen. Het ziet er dus naar uit, dat „Sursum" weldra met zijn „kleine staf" feestelijk door Bloemen daals straten zal trekken. JOS. DE KLERK Zaterdagavond sprak op een bijeenkomst van de hockeyclub HBS in hotel Zomer- zorg te Bloemendaal, de schrijfster Harriët Freezer over het onderwerp „De moraal". Harriët Freezer stijgt met haar humor uit boven het gemiddelde van wat men wel eens aanduidt als de fabrikanten van „humor in plastic". Het onderwerp „Rebellie tegen De Mo raal" had de spreekster gekozen, „niet om dat ik denk dat men in Bloemendaal geen moraal bezit, maar omdat iedereen die ge regeld schrijft een aanknopingspunt moet hebben. Sommige schrijvers vinden dit in de complexen of in de goede huwelijken, ik zoek het in „De Moraal"." Ten gerieve van de toehoorders defini eerde zij de moraal als „de algemeen gel dende normen en maatstaven van een be paalde groep mensen, die zich zouden doodvervelen zonder deze maatstaven". Als jongere en ook als oudere komt men vaak tegen allerlei dingen in opstand. Me vrouw Freezer haalde het voorbeeld aan van een jongen die van alles het „waarom" wilde weten, waarop zijn vader steevast het antwoord klaar had „omdatte me twee patente jongens zijn". De Amerikaanse schrijver Thoreau raadde aan dat men zich meer aan eenzame zelfbespiegelingen moest overgeven en de Engelse schrijver D. H. Lawrence wilde meer spontaan leven. Na de pauze had mevrouw Freezer haar onderwerp als ondertitel gegeven „De Zonde". Zij vroeg zich af waarom bij het woord zonde onmiddellijk aan de erotiek wordt gedacht, terwijl er toch veel ge zelliger dingen zijn zoals stelen en moor den. Dorothy Sayers schreef eens een essay over „De andere hoofdzonden", en Bernard Shaw sprak in een van zijn werken over mrs. Dutchin als over de meest losbandige vrouw van het dorp. Zij was gierig, jaloers en had een hekel aan mannen. Er zijn, aldus spreekster, altijd mensen, die geen slechte dingen doen en dan zeg gen „kijk 's hoe braaf we zijn", terwijl zij in werkelijkheid te bang of te dom zijn om te zondigen. Tenslotte las mevrouw Freezer een stuk je voor uit het door haar vertaalde boek „De naakte waarheid over de man" en een eigen verhaal „De walrus, de timmerman en Sartre". Namens de ruim dertig aanwezigen, hoofdzakelijk ouders en seniorleden, dank te de heer C. Out, voorzitter van de mixed hockeyclub HBS, mevrouw Freezer voor de gezellige avond. Een lid van HBS bood me vrouw Freezer een bos tulpen aan. BINNENLAND Vier lammeren: Een zwart schaap van de heer A. Albers uit Och ten in de Betuwe heeft vier lammeren geworpen, waarvan drie zwart en een wit. Alle lammeren zijn van het vrouwelijk geslacht. Grensdocumenten. De A.N.W.B. vestigt er de aandacht op dat van afschaffing van grensdocumenten voor reizen naar Duitsland geen sprake is. Voor reizen naar Duitsland dient men in het bezit te zijn van een geldig paspoort. Voor motorrijtuigen en bromfietsen moet men een geldig grensdocument hebben. Voor auto of motorfiets zijn bovendien een internationaal rijbewijs en een internatio- naar bewijs voor motorrijtuigen vereist. Dodelijke aanrijding. Zondagmiddag is de 75-jarige Amsterdammer W. van D., toen hij in Zaandam het station verliet en de drukke provinciale weg overstak, door een personenauto aangereden. Kort na zijn over brenging naar het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam is hij overleden. Augurken zonder mozaïek. Na zestien jaren van experimenteren en onderzoek is de fytopatoloog drs. F. Tjallingii erin ge slaagd een augurkenras te ontwikkelen, dat onvatbaar is voor de zeer schadelijke mo zaïek-ziekte in dit gewas. Drs. Tjallingii, die zijn onderzoekingen heeft verricht in het tuinbouwlaboratorium te Venlo, heeft hier mee de augurkenteelt een grote dienst be- weezn, want de mozaïekziekte bracht in het noord-Limburgse tuinbouwgebied het be langrijkste centrum van augurkenteelt van Nederland grote schade toe en maakte de teelt soms bijna onmogelijk. Ontsporing. Van een goederentrein is in de nacht van zaterdag op zondag bij het passeren van het station te Geldermalsen een goederenwagen door zijn as gezakt, waar door zeven wagens ontspoorden en kantel den. De sporen aan een zijde van het perron werden hierdoor versperd. Alle treinen moesten langs de andere zijde van het per ron geleid worden. Luisteraars en kijkers. Het aantal aan gegeven radio-ontvangtoestellen in Neder land bedroeg per 1 maart 2.124.267 tegen 2.107.838 op 1 februari Op 1 maart waren er 530.285 aanageslotenen op het draadomroep- net tegen 528.974 op 1 februari. Het aantal aangegeven televisie-ontvangtoestellen be droeg op 1 maart 39.818 tegen 35.891 op 15 februari. Koninklijke Postharmonie. De Amster damse Postharmonie bestaat vijftig jaar. Ter gelegenheid hiervan heeft zaterdagmiddag de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, het bestuur meegedeeld dat de Ko ningin de vereniging het predikaat Ko ninklijke heeft verleend. De 72-jarige heer J. van der Valk, een der oprichters en thans nog tweede penningmeester van de vereni ging, en de heer J. Schlatter, voorzitter van de Postharmonie, werden onderscheiden met de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Van de hoofd directie van de P.T.T. kreeg de vereniging een bijdrage voor het instrumentenfonds. Atoom-tentoonstelling. Tussen B. en W. van Amsterdam en het bestuur van Je stich ting „Het Atoom-Amsterdam" is in beginsel overeenstemming bereikt tot het houden van de internationale tentoonstelling in 1957, waarmee een beeld zal worden gegeven van de toepassing der atoom-energie, op de lucht haven Schiphol in de Fokkerhangar, die is bestemd om te worden ingericht als lucht vaartmuseum. De kosten van dit plan zijn geraamd op zes miljoen gulden. HAARLEM EN OMGEVING Zonnestraal. De gecombineerde Zonne. straal- en NVV-collecte ten bate. van da tuberculose-bestrijding heeft in Bloemendaa/ f 1207,50 .opgebracht. Te Heemstede heef-t de zelfde collecte f 1488,70 opgebracht. Praatavond. De afdeling Bloemendal en omstreken van de Koninklijke Nederland se Maatschappij voor Tuinbouw en Plant, Kunde houdt dinsdagavond 20 maart eei\ „praatavond" in hotel Rusthoek te Bloemen, aaal. De heer A. Jager zal spreken ovet „Kamerplanten"; de heer A. Jansen zal „he\ omgaan met bestrijdingsmiddelen" behan delen. Tien jaar geleden nam de toenmalige voorzitter van „St. Caecilia", de heer Van der Linden, het initiatief tot de stichting van de Haarlemse bond van muziekvereni gingen, die op 1 maart 1946 werd opgericht. Ter gelegenheid van dit tienjarig bestaan recipieerde zaterdagmiddag in restaurant „Dreefzicht" het bestuur van de bond, be staande uit de heren H. Cnosse, voorzitter (Arti et Religioni); J. Duineveld, secretaris (Harmonie St. Bavo); C. Wiilemsen, pen ningmeester (Harmonie Kunstkring-Apol lo); A. J. de Graaf (Harmonie Crescendo) en H. W- Broekman (Harmonie „Haer- lem"), commissarissen. Al deze bestuurs leden vervullen in hun eigen vereniging eveneens een bestuursfunctie, waarvan en kelen als voorzitter. De voorzitter van de bond, de heer Cnos se, zei iin zijn welkomstwoord tot de schaar se aanwezigen, dat er van het gemeente bestuur van Haarlem, dat verhinderd was zich op de receptie te laten vertegenwoor digen, een schriftelijke gelukwens ontvan gen was. Hij sprak voorts over de vooruitgang bij de harmonie- en fanfarekorpsen, waar over ook onze muziekmedewerker, de heer Jos. de Klerk, in een schriftelijke geluk wens gerept had. De bond heeft het volle vertrouwen van de bij hem aangesloten verenigingen en reeds werd het een en an der in gezamenlijk overleg tot stand ge bracht. Er zal echter nog veel meer bereikt moeten worden. Dank bracht de spreker tevens aan de eigenaar van „Dreefzicht", de heer P. Wempe, die uit eigen middelen op zijn terras een muziektent liet plaatsen. Ook memoreerde hij het verheugende feit, dat eindelijk subsidie kan worden verkre gen. Binnenkort komt hiervoor evenwel een andere regeling, omdat de subsidie in het vervolg naar gelang van prestaties en werklust zal worden verleend. Tijdens de receptie werd nog het woordi gevoerd door de heren C. Beudeker, voor zitter van Arti et Religioni, J. F. Leibbrand, zowel namens de Spaarnestad-harmonie „Amphion" als namens de Harmonie „Haer- lem", C. van der Stoop, van de harmonie St. Bavo, G. West, voorzitter van de mu ziekkapel van de NZH, en door het onlangs afgetreden bondsbestuurslid de heer J. Bal- ker. Uit deze toespraken bleek, dat de ac tiviteiten van de bond zijn uitgegroeid tot een veel omvattend werk, dat perspectie ven voor de toekomst biedt. Als mens en als vereniging kwam men door de bond nader tot elkaar en er kwam een einde aan de rivaliteit, die in de periode daarvoor tussen de korpsen bestond. Er komt een landelijke muzikale opleiding voor jonge ren in centrale plaatsen. De bond zal trach ten ook in Haarlem zo'n opleidingscentrum te krijgen. Het doel hiervan is, te voorzien in het tekort aan muzikanten, vooral wat de jongeren betreft. Aan de heer Wiilemsen, die tien jaar be stuurslid is geweest, werd een vulpen aan geboden. Het ijshockeyteam van het Jac. P. Thijsse lyceum in Overveen heeft op de H.O.K.IJ.- baan in Den Haag een wedstrijd gespeeld tegen de derde ploeg van de ijshockeyclub „Den Haag". De lyceïsten, die volgens hun coach, de oud-international Taconis, nog niet al te stevig op de schaatsen stonden, verloren deze ontmoeting met negen-twee (tussenstanden: zeven-nul, één-twee, één- nul). Toch kregen de scholieren een uitno diging om het volgend jaar aan de compe titie deel te nemen. Aan het einde van deze week gaat de „Elswout"-ploeg naar Ant werpen om uit te komen tegen de jeugd spelers van Brabo. De jeugdkampioenschappen zwemmen van kring Haarlem zullen op zondag 15 april a.s. in Stoops Bad te Overveen worden gehou den. De inzet zijn twee wisselbekers die vorig jaar door het bestuur van kring Haar lem van de KNZB zijn beschikbaar gesteld. Zaterdagmiddag hebben in restaurant „De Hertekamp" 'onder asuspiciën van de afdeling Zuid-Holland van het Veteranen- Legioen besprekingen plaats gehad om te komen tot een bundeling van alle acties in de zaak Jungschlaeger. Hiertoe waren ver tegenwoordigers uitgenodigd van verschil lende verenigingen en bewegingen, die dit zelfde doel nastreven. Tegelijkertijd had in café-restaurant „Den Hout" een vergadering plaats met hetzelfde doel, belegd door de stichting Pro Patria. Na ampele besprekingen heb ben deze beide vergaderingen zich verenigd om tot een zo groot en sterk mogelijke nationale actie voor onze landgenoot te komen. Uitspraak A mbtenar enger echt Een honderdtal gewezen leden van de gouvernementsmarine in het voormalige Nederlands-Indië heeft eenige tijd gele den bij het Ambtenarengerecht verzet aan getekend tegen een beslissing van de mi nister van Marine waarbij hun verzoek als nog uitbetaling te krijgen van hun salaris over de veertig maanden, die zij in Ja panse krijgsgevangenschap hebben doorge bracht, werd afgewezen. Na de behandeling van deze zaak in februari heeft het Amb tenarengerecht heden in zijn uitspraak be paald dat het beroep niet ontvankelijk kan worden verklaard aangezien klagers als leden van de toenmalige gouvernements marine niet als militaire ambtenaren kun nen worden beschouwd in de zin van de militaire ambtenarenwet. In zijn overwegingen verklaart het Ambtenarengerecht onder andere dat, hoe wel onbetwistbaar vaststaat dat klagers militaire diensten hebben verricht, nimmer sprake is geweest van een eigenlijke aan stelling of benoeming door de Kroon bij ADVERTENTIE DE KieiNe GEVOEGENS DÉS LEVE?*5 een beroep in te stellen tegen het besluit van de minister van Marine. Naar nog vernomen wordt zijn klagers voornemens deze zaak thans aan de bur gerlijke rechter voor te leggen. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Oterleek (toez.): A. v. d. Klauw cand. te Bergen, die bedankte voor Hol werd; het beroep van de Generale Synode als pred. voor buitengew. werk- zaamh. J. v. d. Werf te Slijk-Ewijk (Geld.). Geref. Kerken Bedankt voor Londen: J. Firet te Rotter dam. Charlois Examens Aan de V. U. is geslaagd voor het doet. ex Theol. de heer Th. Minnema te New Yersey. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Opperdoes: K. J. Velema te Midwolda (Old.). Evang. Luth. Kerk Aangenomen naar Amsterdam: P. C. Roodenburg te Breda. (Verkort weergegeven) De gevaarlijke Delftlaan. Waarschu wing aan de ouders! De verkeerstechnische verbeteringen, die de Delftlaan gemaakt hebben tot een moderne snelverkeersweg, hebben het gevaar, vooral voor kinderen, sterk vergroot. De meeste ouders zijn zich deze verandering, die een verontrustend karakter draagt, nog niet erg of onvoldoen de bewust. De Delftlaan is in dit opzicht nog geen begrip geworden zoals bij voor beeld de Rijksstraatweg. In de naaste toekomst zal als gevolg van de geprojecteerde nieuwe verkeersoplos- singen zoals de tunnel te Velsen, de inten siteit van het motorische verkeer op deze weg nog aanzienlijk toenemen. Een zeer gevaarlijk punt is onder andere de oversteekplaats aan het einde van de Zaanenlaan naar het bruggetje over de Delft, waar dagelijks behalve vele volwas senen ook talrijke kinderen passeren. Bovendien is door de ontwikkeling van het verkeer de Linnaeusschool op een ge vaarlijk punt komen te liggen. Talrijke maatregelen zijn genomen om de veilig heid van de leerlingen te verhogen. Zon der de medewerking van ouders en andere volwassenen zal het echter niet kunnen voldoen. Reeds tweemaal is er een ongeluk gebeurd. Het laatste j.l. donderdagmiddag, toen een spelend kind werd aangereden. Hoewel ook dit ongeluk betrekkelijk goed afliep, is het dringend nodig hiervoor de aandacht te vragen om herhalingen te voorkomen. Steeds neemt het verkeer toe en steeds meer komt het kind in de ver drukking. Onbezorgd spel en spontane ac tiviteiten op straat worden hier levensge vaarlijk. Kinderen leven vaak geheel in hun wereldje en vergeten na korte tijd zelfs de beste verkeerslessen. Regelmatige herinnering is nodig, steeds weer moeten ze erop gewezen worden. Ouders, waar schuwt uw kinderen. In overleg met de verkeerspolitie zullen nieuwe maatregelen worden overwogen. Het Hoofd der Linnaeusschool In het voorjaar vierden de oude Germanen met vreugdevuren de terugkomst van Wodan de zonnegod. In vele streken van Europa is die traditie, het ontsteken van lentevuren tot op de dag van vandaag blijven bestaan. Maar wij, moderne fijnproevers, wij hebben meer belangstelling voor de eerste asperges en jonge sla dan voor Wodan. En toch, ook wij hebben nog ons bescheiden vreugde vuurtje aan de punt van onze heerlijke Spencer. Een vreugdevuur, dat tegelijk een genot is, en voor velen alreeds een traditie. Het bestuur van de NBB heeft een aan tal besluiten genomen, die voor de Nederlandse bokssport van het grootste be lang kunnen zijn. Met het oog op de komende Olympische Spelen en de Euro pese kampioenschappen in 1957 heeft het bestuur besloten het gesloten seizoen dit jaar niet door te laten gaan voor de A- klasse amateurs. De bond hoopt na een serie internationale en interlandwedstrij den het NOC te kunnen aantonen, dat het gerechtvaardigd is twee of misschien drie amateurboksers naar.,, Melbourne af te vaardigen en bovendien wil men door het internationale contact een deelneming aan de Europese kampioenschappen in 1957 voorbereiden. De A-klassers zal dus voorgesteld wor den dit jaar voortdurend in training te blijven. Omdat dit gepaard zal moeten gaan met het houden van wedstrijden heeft de NBB het plan opgevat gedurende de maanden juli en augustus in de vacantie- centra Zandvoort, Scheveningen en Val kenburg (Limburg) wekelijks internatio nale bokswedstrijden voor onze amateurs te organiseren. Zandvoort heeft voor dit plan reeds haar medewerking toegezegd. Hoogtepunten in deze internationale wedstrijden, waarvoor vooral sterke Duitse ploegen zullen worden uitgenodigd, zijn een viertal interlandwedstrijden. In de eerste plaats worden onderhandelingen gevoerd met het Kurhaus in Scheveningen om daar in de eerste helft van juni de ontmoeting NederlandIerland te houden. Dit wordt dan een revanche voor de ontmoeting Ier landNederland, in het voorjaar van 1955 gehouden, waarbij de Nederlandse ploeg een geduchte nederlaag tegen de bijzonder sterke Ieren leed. Mochten de onderhandelingen met het Kurhaus niet tot een goed eind komen, dan zal deze interlandwedstrijd waarschijnlijk in juli in een van de genoemde vacantie- centra gehouden worden. Behalve de officiële landenwedstrijden zullen de Ieren nog een tweede wedstrijd tegen een sterke bondsploeg boksen, ook al weer in een van de genoemde plaatsen of in Rotterdam. Een tweede landenontmoeting staat op het programma tegen Saarland. De NBB heeft hierover contact opgenomen met de Stichting Sportweek Amsterdam om te proberen deze ontmoeting in samenwerking met de stichting in de laatste week van juni in de Amsterdamse Apollohal te houden. Het bestuur van de NBB heeft de uit nodiging van de Franse boksbond om in oktober in Parijs een landenwedstrijd te komen boksen, aanvaard. De NBB zal aan de Franse boksbond voorstellen om de returnontmoeting dan in het voorjaar van 1957 in Nederland te houden. Het bestuur van de NBB heeft voorts besloten pogingen te doen de traditionele wedstrijden tegen België nieuw leven in te blazen. De Koninklijke Belgische Boksbond zal een uitnodiging ontvangen om in juli of augustus in Nederland een officiële lan denwedstrijd te komen boksen. Mochten de Belgen in die periode niet beschikbaar zijn, dan wil de NBB de wedstrijd in oktober of november houden. Tijdens de finales van de Nederlandse bokskampioenschappen op 28 maart in Amsterdam zal de heer Grandgagnage, voorzitter van de arbitragecommissie van de A.I.B.A. vier Nederlandse scheidsrech ters op hun kunnen beoordelen om ze even tueel toe te laten tot de internationale lijst van scheidsrechters. De heer Grandgagnage zal deze examens afnemen op verzoek van de N.B.B. Het betreft de Nederlandse scheidsrechters B. Bergström uit Amster dam, B. Bril uit Utrecht, C. Knol en L. Sanders (beiden Rotterdam). SCHOTLAND—IERLAND. In de hockeywedsrtijd tussen de dameselftallen van Schotland en Ierland werden geen doel punten gemaakt. De vierde ANWB-tentoonstelling „Goed Kamp" zal in dit jaar in 's-Gravenhage worden gehouden op 6, 7, 8 en 9 april. De expositie, die voornamelijk beoogt een zo volledig mogelijk overzicht te bieden van hetgeen er op het gebied van tenten, kam peerwagens, kampeeruitrustingen, -kleding enzovoorts, aan de markt komt, wordt ge houden in de beide Houtrusthallen en op het bijbehorende buiten terrein. Zij zal een totale oppervlakte van 23.000 vierkante meter beslaan. Tweeëntwintig firma's tonen tenttypen en bijbehorende kampeerbenodigdheden. De broederschap van Nederlandse tenten makers zal met een collectieve inzending op „Goed Kamp" aanwezig zijn. Voorts zullen alle in Nederland gehouwde of ge- importeerde caravanmerken op de tentoon stelling worden geëxposeerd. Er zal een afdeling zijn gewijd aan de toeristische voorlichting in het algemeen en aan de voorlichting omtrent het kampe- rert in het bijzonder. Behalve de ANWB exposeren in deze afdeling toeristenbu reaus van verscheidene Westeuropese lan den. de Nederlandse Reisvereniging, de de Nederlandse Christelijke Reisvereni ging, de Nederlandse Touristen Kampeer Club, de Stichting Zuidhollands landschap, het nationaal park „De Kennemerduinen',, het Werkcomité Natuurbehoud en Recre atie, het Natuurfonds, het Centraal Werk comité Vakantie, de Nederlandse Padvin ders, de jeugdorganisaites en anderen. Onder auspiciën van het Werkcomité Natuurbehoud en Recreatie zal een groot bos- en heidecomplex met zandverstui vingslandschap worden aangebracht, waar van Staatsbosbeheer, de Grontmij en enige natuurbeschermingsorganisaties de uitvoe ring op zjch hebben genomen. De Orkava, de Organisatie van Exploitanten van Kam- peerbedrijven en Vakantieoorden, zal voorts een model-bungalowbedrijf inricn- ten; een groot park met demonstratiekam pen op het gebied van autokamperen, ca ravanning, fietskamperen, voetkamperen, enzovoorts, zal de tentoonstelling comple teren. Enige malen per dag is c-r een uit gebreide show van vakantie- en kampeer- kleding. Voor de voetbalwedstrijd ItaliëBrazilië, die op 25 april in Milaan wordt gespeeld, zijn Leo Horn, A. v. Leeuwen, (Enschedé) en P P. Roomer (Rotterdam) respectievelijk als scheidsrechter cn grensrechters aange wezen. 3-3Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Caivé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers Vrijdag 98l»ha 993 i(l 326% 312 274 453 330 334 y., 328% 207% 363% 299 699 679 105% 202% 196% 269 126 132% 251 220% 228% 246% 80% 153% ex 57 45 i*/ia 78% 38% Openings koersen 98% 981®/,8 326% 312 274 312 453 330 335% 329% 207% 366 300 708 687 108 204 198 269 128 132 251 220% 228% 246% 81 157 58% 46% 78% 39%

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9