Uitbreiding PEN-centrale te Velsen voor de toekomst van groot belang Middelbare scholieren, hun branie en hun problemen Vogelenzang Bennebroek Vijfhuizen Hillegom Besparing brandstoffen mogelijk door aankoop nieuwe eenheden Bevordering van het eigen woningbezit Regeringsprogramma van Ali Sastroamidjojo Amsterdamse Beurs DINSDAG 13 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN'i 8 Drs. J. A. Schreuder sprak voor „Gezinsvoorlichting" RKSV „Vogelenzang" hield jaarvergadering Met verbetering wegen is begonnen Negen koren geven een concert Vrijdag raadsvergadering Hogere tegemoetkoming studiekosten ambtenaren Drie Draka-woningen Verlichtingsplan voor Meer en Dorp II Schilderijen van Stalin in Moskou verwijderd Dr. Adr. Pelt houdt reeks lezingen over UNO-werk Poolse partij-secretaris Bieroet overleden Schipper van de VL. 200 een maand geschorst „Gevulde" kaas RTC en Nieuw-Guinea de eerste van dertien punten Drie hoogleraren verlaten Amsterdamse universiteit V erzekeringsmaatschap- pijen schenken 25.000 voor het kind Monteur overleden na ongeluk op spoorbaan Ds. B. de Jong 75 jaar Mendès-France wil zich verweren tetfen Baranès In hotel Keur werd op uitnodiging van de commissie voor huishoudelijke en ge zinsvoorlichting maandagavond de laatste lezing in het winterprogramma 1955-1956 gehouden door drs. J. A. Schreuder, leraar aan het Montessori Lyceum te Amsterdam, die sprak over het onderwerp: „Problemen van de middelbare scholier." Na ingeleid te zijn door de presidente, mevrouw M. van Fenema-Brantsma, die uit de vrij karige opkomst bijna meende te moeten afleiden, dat op dit gebied in Zand- voort blijkbaar geen problemen bestonden, begon de spreker met erop te wijzen, dat hij niet sprak als kinder-psycholoog, doch uitsluitend uit ervaringen, die hij met zijn leerlingen had opgedaan. De heer Schreu der 'zag in het door hem te behandelen onderwerp twee soorten problemen en wel die, welke het kind de ouders bezorgt en die, welke de ouders hun kind aandoen. In beide gevallen zijn het problemen, die niet gering zijn. De overgang van de lagere naar de mid delbare school is volgens de spreker voor het kind van een enorme betekenis. Het treedt een nieuwe levensperiode binnen, waarin het een critisch oog krijgt voor de verhoudingen tussen de grote mensen. Het kind wordt ontvankelijk voor dingen, die hem ontroeren. Speciaal bij de jongens vol trekken zich ongelofelijke veranderingen. Het kind wordt een individu en komt te staan in een schooljongensmaatschappij. Daarbij stelt hij zich een doel, dat hij on mogelijk kan bereiken en daarom faalt hij voor zijn eigen geweten aan één stuk door. Maar desondanks wil hij zich laten gelden en doet dat dan op zijn eigen manier. Hij wordt dan meestal onbehouwen en ruw en heeft een voorkeur voor een branie-achtig optreden. In sommige gevallen schrikt hij er zelfs niet voor terug, geld te stelen om mee te kunnen doen met de anderen. Hij is ongedurig en heeft critiek op alles. In de eerste klas gaat het meestal nog wel, maar het tweede jaar is verreweg het moeilijk ste jaar voor hem op de middelbare school, want dan is het nieuwe eraf en de school gaat eisen stellen, waaraan hij onmogelijk kan voldoen. De ouders gooien er dan dikwijls nog een schepje op, eisen ijver, die hij niet kan opbrengen, want de leerstof interesseert hem niet en er is volgens de spreker niet één scholier in Nederland die belangstelling heeft voor algebraïsche vraagstukken, voor Karei de Grote of voor welke leerstof ook. Deze leerstof immers heeft voor hem geen enkele bekoring en het was volgens spreker te betreuren, dat men hiermee op de scholen niet meer rekening houdt. Dan wordt dikwijls de indruk van luiheid gewekt, maar dit is maar heel betrekkelijk, want in werkelijk heid zijn er geen luie kinderen, aldus de heer Schreuder. Uitvoerig stond de spreker bij dit laatste stil en hij haalde uitspraken aan van Kees Boeke en Jan Ligthart, daarbij wijzend op het inzicht van de laatstgenoemde, dat het schenken van begrip, geduld en liefde veel tot oplossing van deze problemen der puberteit kan doen. Een onrijpe appel mag men in geen geval verwijten dat deze zuur is. Ook het geven van afleiding kan veel goed doen. Het „spieken", dat door velen als een ergerlijk iets wordt beschouwd, wijst er in wezen op, dat de activiteit er is en de wil, om bij anderen niet achter te blijven, maar volgens de spreker is de hui dige leerstof te uitgebreid, waardoor de natuurlijke activiteit wordt afgeremd. Wat de problemen voor de ouders betreft, zeide de spreker, dat deze dikwijls eisen stellen, die hun kinderen op deze leeftijd uit een natuurlijke geaardheid onmogelijk kunnen nakomen. Het beste is, veel begrip en geduld te tonen, zo min mogelijk met hen te twisten en nooit het eigen leven als voorbeeld te stellen, want op deze leeftijd interesseert dit de jongens en meisjes aller minst. Men moet bij zijn kinderen geen angstgevoelens kweken, maar veel meer Maandagavond hield de R.K, S.V. Voge lenzang in het R.K. Verenigingsgebouw een jaarvergadering. De voorzitter constateerde in zijn openingswoord, dat de geest in de vereniging een aanzienlijke verbetering had ondergaan, zowel wat de onderlinge verstandhouding tussen de leden betreft als de sportiviteit en hij sprak de wens uit, dat men op dit ingeslagen pad zou blijven doorgaan. Over de sportieve prestaties wilde hij ditmaal niet spreken omdat men tenslotte voor zijn genoegen de voetbal sport beoefent en het er niet om gaat, ten koste van alles te winnen. Ook financieel zijn de perspectieven niet slecht dankzij de uitstekend geslaagde kienavond en het nadelige saldo hoopt het bestuur spoedig te kunnen wegwerken. De jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester bevestigden het optimisme van de voorzitter en kregen aller instem ming. De leden schonken hun vertrouwen aan het bestuur door de aftredende heren H. Lensen, P. v. d. Aar en L. v. d. Putten opnieuw te benoemen. Het voorstel van het bestuur om over te gaan tot het opnieuw invoeren van de trai ning en in verband daarmede de contribu tie voor junioren en senioren iets te ver hogen, kreeg de goedkeuring van de ver gadering. Als trainer werd aangewezen, de heer J. Martin te Heemstede, die later op de avond een interessante uiteenzetting gaf over de wijze waarop hij zich voorstelde, deze training te houden. Aan de aspiranten zal de grootst moge lijke aandacht worden besteed en het ligt in de bedoeling van het bestuur, na afloop van de gewone competitie een kleine „na- competitie" te houden, in samenwerking met andere clubs. De mededeling van het bestuur dat de vereniging in mei 1957 25 jaar zal bestaan was aanleiding om reeds nu een feestcom missie te vormen, die een begin zal maken met de voorbereiding, alsmede met de fi nanciering van dit feest. CULTURELE KRING Op woensdag 14 maart a.s. zal de Cultu rele Kring in „Oud Berg en Dal" te Ben nebroek de laatste bijeenkomst houden met een voordracht met lichtbeelden van ds. D. E. Boeke over het onderwerp ,,De oor sprong van het oude schrift". In de pauze zullen enige mededelingen worden gedaan over de plannen van het bestuur voor het nieuwe seizoen en de leden zullen dan in de gelegenheid worden gesteld hun wensen kenbaar te maken. terugdenken aan de eigen puberteitsjaren. „Laat ze maar vluchten in hun hobby en houdt hen daarbij niet tegen" zei de spre ker. Het is echter verkeerd uit het enthou siasme voor deze hobby al te vroeg bepaal de conclusies te gaan trekken voor de toe komst. Met vele interessante en leerzame voorbeelden werd dit alles door spreker nader toegelicht. Drs. Schreuder besloot zijn interessant betoog aldus: „Zorg als ouder, dat uw jongen thuis een haven vindt, waar hij kan zijn, zoals hij is en waar hij niet gevonnist wordt." Nadat na de pauze nog enkele vragen door spreker waren beantwoord, bracht mevrouw Van Fenema hem namens allen hartelijk dank. CONTACT-AVOND ULO-SCHOOL De jaarlijkse contact-avond van de Wim Gertenbach-school voor ULO werd in samenwerking met hoofd en leraren dit jaar bepaald op vrijdag 6 april in gebouw „Zomerlust". Een aantrekkelijk programma van muziek, zang, declamatie en toneel stukjes zal door de leerlingen worden op gevoerd. De werkzaamheden tot verfraaiing, ver betering en uitbreiding van het dorp Vijf huizen, waarnaar zo lang is uitgezien en die vooral de laatste maanden het onder werp van de gesprekken der bewoners wa ren, zijn begonnen. Door het volstorten van de sloot aan de Vijfhuizerweg heeft men een begin ge maakt met het aanleggen van de nieuwe weg, welke als punt één op het program ma der werkzaamheden staat. Deze weg begint bij de driesprong Spieringweg- Vijfhuizerweg en komt uit op de z.g. Kromme Spieringweg. Het bestaande transformatorhuisje van het P.E.N., dat thans aan het beginpunt staat, gaat verdwijnen. Het zou in de toe komst een hindernis voor het verkeer worden en past ook niet meer bij het aan zien, dat het dorp daar krijgt. Daarom wordt het verplaatst naar een punt, ter zijde vau de nieuwe weg. Ook zal vandaag of morgen een aanvang worden gemaakt met de werkzaamheden ter bevordering van een goede afwatering. Dit zal geschieden door het uitdiepen en- verbreden van de zogenaamde „achter- sloot", welke loopt achter de huizen aan de noordwestelijke zijde van de Spiering weg, tussen de Vijfhuizerweg en de Zwar te weg. Enige jaren geleden heeft de onder-af deling Hoofddorp van de afdeling Haar lemmermeer van het Nederlandse Rode Kruis in de Gereformeerde kerk in Hoofd dorp een massaal concert gegeven, waar aan alle plaatselijke koren medewerking verleenden. Dit is toen een groot succes geworden. Gezien deze ervaring, zal op dinsdag avond, 20 maart, opriiëü'w'eöh cöncert worden gegeven, eveneews. in de Gerefor meerde kerk. Negen plaatselijke koren en gezelschappen hebben medewerking toege zegd. De koren zijn: het Gereformeerde Jeugdkoor, het Christelijke Kinderkoor en de Christelijke Gemengde Zangvereniging (deze drie koren staan onder leiding van de heer Johan Silvis), het r.-k. kerkkoor „Sint Caecilia" onder leiding van de heer N. Waasdorp sr., het r.-k. dameskoor „Sanc- ta Maria" onder leiding van mejuffrouw Nelly Waasdorp, het Ned. Herv. kerkkoor en het Ned. Herv. jeugdkoor (beide onder leiding van de heer Henk van der Velde jr.), en tenslotte twee koren welke onder leiding staan van de heer Gerard de Bar- bason, namelijk Hoofddorps dameskoor „Zanglust" en Hoofddorps mannenkoor „Zang en Vriendschap". Het orgel wordt bespeeld door de heer N. Waasdorp jr., die enkele soli zal spe len en de volkszang van vaderlandse liede ren zal begeleiden. De raad der gemeente Hillegom komt vrijdagavond 16 maart om acht uur bijeen voor de behandeling van een agenda van 19 punten, waarvan er diverse mondeling worden toegelicht. B. en W. van Hillegom stellen de raad voor over te gaan tot wijziging van de te gemoetkomingen in de studiekosten aan de ambtenaren in dienst der gemeente. Met het oog op de stijging der kosten stellen B. en W. de raad voor te bepalen, dat een verhoging van 20 percent gerechtvaardigd1 is waarbij de tegemoetkomingen voor ge huwde en ongehuwde kostwinners kunnen worden bepaald! op maximaal 18.en die voor ongehuwden-niet kostwinners op maximaal 120. Ten behoeve van haar personeel wil de N.V. Hollandse Draad- en Kabelfabriek op de hoek van Brouwerlaan en Sporüaan in Hillegom een drietal ééngezinswoningen bouwen. Zij wenst daartoe van de gemeente te kopen een perceel grond groot 463 m2. De gemeente wil deze grond verkopen tegen 14,75 per vierkante meter. B. en W. stellen de raad voor tot deze verkoop te besluiten. Met het oog op de uitbreiding van Meer en Dorp II, mede gezien de betekenis, die sommige straten zuflen hebben in de ver- keersbegeleiding, stellen B. en W. de raad voor in overeenstemming met het advies van de commissie voor openbare werken tot uitvoering van het verlichtingsplan een crediet beschikbaar te stellen van 23.300. Ook de Prinses Irenelaan, die deel uitmaakt van de toekomstige route van de Hoofd straat naar de Meerlaan, zal met hoge mas ten en krachtige lampen verlicht moeten worden. Hiervoor wordt een crediet groot 12.500,aangevraagd. MOSKOU (Reuter/A.F.P./U.P.) Uit het Tretyakov-museum te Moskou zijn een groot aantal schilderijen van Stalin ver wijderd. Ook uit enkele andere gebouwen in Moskou zijn portretten en een borst beeld van de vroegere Russische leider verdwenen. Verscheidene van de schilderijen van Stalin in het Tretyakov-museum waren het werk van Alexander Gerasimov, die be kend staat om zijn vele studies van Stalin. Het officiële orgaan van de Poolse arbei derspartij Trybuna Ludu, heeft zich gekeerd tegen de „persoonsverheerlijking," zoals die teh tijde van Stalin bestond. Door een eind te maken aan het collectieve leiderschap heeft Stalin de Sovjet-Unie en de interna tionale arbeidersbeweging ernstig - ge schaad," aldus het blad, dat zich met deze critiek aansluit bij dergelijke verklaringen in de Russische, Oostduitse en Tsjechoslo- waakse pers. Uitbundige lof In de Sovjet-republiek Georgië, waar Stalin geboren werd, is uitbundige hulde gebracht aan de zoon van dit land, die op 5 maart 1953 overleed. In een uitzending van radio-Tiflis werd Stalin „het meest vooraanstaande lid van de internationale communistische beweging" genoemd. Er werd met nadruk op gewezen, dat „de grote Lenin hem opleidde om een van de vooraanstaande revolutionairen te worden." Maandagmiddag sprak dr. Pelt, die in verschillende plaatsen in ons land voor drachten zal houden over diverse aspecten van het UNO-werk op uitnodiging van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde VIRO, in Den Haag tijdens een lunch- bijeenkomst van de Haagse VIRO-afdeling. Dr. Pelt vertelde over zijn ervaringen als internationaal ambtenaar. Maandagavond heeft dr. Adriaan Pelt, directeur van het Europese Comité voor de UNO en oud-Hoge Commissaris van de UNO in Libye, in het Internationaal Cul tureel Centrum te Amsterdam een lezing gehouden, getiteld „Stichting van de Li- bysche staat". Dr. Pelt gaf daarin een historisch overzicht van de totstandkoming van Libye. Hij zei onder meer, dat de Libysche staat een uitzondering maakt op de overige Noord-Afrikaanse gebieden, die op het ogenblik alle in grote onrust ver keren. Voor de rust in Libye gaf dr. Pelt de verklaring, dat deze staat het op het ogenblik te druk heeft met de binnen landse integratie. Bij de behandeling in een der afdelin gen van de Provinciale Staten van Noord- holland van het voorstel tot het beschik baar stellen van een bedrag voor uitbrei ding van de centrale te Velsen van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf Noordhol land (in de toekomst zal in totaal f 90.000.000 nodig zijn) verklaarden de le den zich met algemene stemmen met het voorstel te kunnen verenigen, hoewel ver scheidene leden financiële bezwaren had den. Deze leden waren overtuigd van de tech nische noodzaak van de voorgestelde uit breiding en van oordeel, dat de financiële consequenties van deze uitbreiding onvol doende zijn toegelicht. Gevraagd werd wat de consequenties zouden zijn, als de Hoog ovens, die ongeveer 50 betrekken van de door het PEN afgeleverde elektrische ener gie, zelf elektriciteit zouden opwekken. Ook is bij de behandeling de toepassing van kernenergie ter sprake gekomen, In de vergadering was aanwezig het lid van Gedeputeerde Staten, dat met de zorg voor de bedrijven is belast. Het lid merkte op, dat de centrale te Velsen de laatste ja ren zeer uitgebreid is. Enkele onderdelen zijn verouderd en bij de stichting van de centrale heeft men zich ingesteld op het gebruik van brandstoffen, die thans duur zijn. Behalve kolen wordt ook hoogoven- gas gestookt, maar in de afgelopen koude- periode hebben de hoogovens belangrijk minder gas geleverd dan normaal. Verder wordt thans van tijd tot tijd elektrische energie uit het buitenland ingekocht, het geen evenzeer kwetsbaar is. Bij grote kou de vallen waterkrachtcentrales in het bui tenland uit en betrekt het buitenland ener gie van ons land. Ook wordt olie gestookt, maar wegens mogelijke schade aan bolge wassen dient het stoken van olie in de zo mermaanden zeer beperkt te blijven. Het lid van Gedeputeerde Staten deelde mee, dat de grote schaarste aan geschikte brandstoffen het wenselijk maakt nieuwere eenheden op te stellen, die zuiniger zijn in het brandstoffenverbruik. Wat de toepas sing van atoomenergie betreft, zeide het lid dat ook in ons land de bouw van een proef-atoomcentrale in voorbereiding is. Men zal met de uitbreiding van de centrale van het PEN echter niet kunnen wachten op de resultaten, waartoe deze proef leidt. De hoogovens hebben meegedeeld, dat zij in beginsel bereid zijn de afneming van elektriciteit van de provincie te conti nueren. Tot bestelling van de nieuwe een heden zal evenwel niet worden overgegaan voordat overeenstemming is bereikt. Con tinuering van het contract met de hoog ovens betekent, dat circa 40 tot 45 van de kapitaalslasten van de nieuwe eenhe den, die men wegens het gunstige rende ment bij voorrang zal laten draaien, ge dekt is. De engroslevering aan Haarlem zal mede een deel van de kosten dekken. Voorts betekent de brandstoffenbezuini- ging van het bedrijf een minder jaarlijkse last van vier miljoen gulden. Voegt men bij dit alles de algemene stijging van het verbruik, dan acht het lid van Gedepu teerde Staten dekking van kapitaalslasten voldoende verzekerd. Werkgroep noemt in rapport aan minister verstrekkende maatregelen De voordelen van het eigen-woningbezit overtreffen in vele gevallen de nadelen, die daaraan ook verbonden zijn. Dit is het oor deel van de werkgroep Eigen Woningbezit in een rapport, dat zij aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft uitgebracht. De werkgroep constateert, dat blijkens de woning- en gezinstelling van 1947 slechts achtentwintig percent van de woningen in ons land door de eigenaars zelf worden bewoond. Zonder nadere maat regelen zal daarin geen verandering van betekenis mogen worden verwacht. De werkgroep ziet mede daarin aanleiding voor de overheid tot bevordering van het eigen-woningbezit. Zij noemt deze vorm van bezit een waardevolle institutionele factor in onze samenleving, waarvan voor het individu een grote vormende kracht kan uitgaan. De werkgroep acht de bevordering van het eigen-woningbezit mogelijk door een ruime kredietverlening, waardoor reeds met een betrekkelijk bescheiden aanvangs- kapitaal een eigen woning kan worden verworven. Er zal voor gezorgd moeten worden, dat de jaarlijkse lasten binnen re delijke grenzen blijven. Door een met zorg gekozen organisatorische opzet zal ervoor gewaakt dienen te worden, dat de uitbrei ding van het eigen-woningbezit op verant woorde wijze plaats vindt. Met betrekking tot de kapitaalvoorzie ning stelt de werkgroep voor een over- heidsgarantie te verlenen voor leningen tot maximaal 90% van de netto stiehtingskos- ten (stichtingskosten na aftrek van de van overheidswege te verstrekken tegemoet komingen in de bouwkosten). Deze over- heidsgarantie zou betrekking moeten heb ben op dat gedeelte van de lening, dat uit gaat boven het van normale kredietstel lingen te verkrijgen krediet (te stellen op 60% van de netto stichtingskosten). De ga rantie zou het beste kunnen worden ver strekt door de gemeente. Het daaraan ver bonden risico zouden rijk en gemeente ge zamenlijk, ieder voor de helft, dienen te dragen. MOSKOU (Reuter). - De eerste secretaris van de communistische partij in Polen, Boleslav Bieroet is in Moskou overleden, aldus meldt het Poolse nieuwsagentschap P.A.P. Volgens P.A.P. is de 63-jarige Bie roet, maandag na een ernstige ziekte over leden. Bieroet is vroeger president zowel als eerste minister van Polen geweest. Bieroet, een leider van de ondergrondse tijdens de Duitse bezetting, werd in fe bruari 1947 tot president gekozen. Toen de bevoegdheden van deze functie in 1952 werden overgedragen aan een staatsraad van vijftien leden, nam hij de functie van premier over van Josef Cyrankiewicz. In 1954 trad hij af als premier en werd eer ste secretaris van het centrale-comité van de Poolse communistische partij. Cyran kiewicz werd toen weer premier. (UP). - Bieroet was de zoon van een ar beider. In 1905 werd hij van school ge stuurd omdat hij een inktpot naar een portfet van de Tsaar had geworpen. Tij dens de eerste wereldoorlog had hij actief aandeel in de ondergrondse strijd tegen de Russen. In 1918 richtte hij in Lublin een arbeidersraad op. Later verplaatste hij zijn politieke werkterrein naar Warschau. In de volgende jaren werd hij herhaalde lijk gearresteerd en in de gevangenis ge worpen. In 1927 vluchtte hij naar het bui tenland waar hij politiek werkzaam was voor de communistische partij in Praag, Wenen, Sofia en Moskou. In 1936 keerde hij illegaal naar Polen terug en werd gearres teerd en gevangen gezet. In 1939 ontkwam hij, na de Duitse inval in Polen, naar de Sovjet-Unie. In de zomer van 1943 keerde hij terug naar Polen met de opdracht de Poolse communistische partij opnieuw te organiseren. Deze gegevens zijn grotendeels ontleend aan zijn officiële biografie die verzwijgt dat Bieroet omstreeks 1936 werd uitgewis seld tussen de Sovjet-Unie en Polen tegen een Poolse staatsburger die in de Sovjet- Unie gevangen zat. Aangezien die uitwis seling tot stand kwam krachtens een uit wisselingsverdrag had Bieroet vermoede lijk toen al de Sovjet-Russische nationali teit. Sommige kringen houden hardnekkig vol dat hij de jaren tussen 1936 en 1939 niet doorbracht in een Poolse gevangenis, zoals zijn officiële biografen voorgeven, maar in Moskou en daar toen de Poolse sectie van de Comintern reorganiseerde. De Raad voor de Scheepvaart heeft de 51-jarige schipper B. van D. uit Vlaardin- gen van het 53 jaar oude stoomvissers- vaartuig „Nelly" VL.200, dat op 2 decem ber thuisvarende tijdens dichte mist in het Kanaal na het passeren van Boulogne bij Audresselles was gestrand, de bevoegdheid om als schipper op vissersvaartuigen te varen ontnomen voor de tijd van een maand. De inspecteur voor de scheepvaart had drie maanden ontzegging gevraagd. In de uitspraak zegt de raad dat de schipper wist, dat zijn radiopeiling niet goed werkte. Hij had geen echolood. De schipper beschikte dus niet over moderne navigatiemiddelen, hij moest dus voorzich tig varen en vooral door middel van lo dingen navigeren. Er is slechts één keer gelood, kort voor de stranding, hetgeen on voldoende was De raad is van oordeel, dat, al waren de weersomstandigheden moeilijk, de stranding moet worden gewe ten-aan de schuld van de schipper. Voor de economische politierechter te Amsterdam heeft een 43-jarige inwoon ster van de hoofdstad terechtgestaan om dat zij haar moeder in Paramaribo een kaas had gestuurd, waarin 440 Nederlandse dubbeltjes waren verstopt. Deze dubbeltjes zijn in Suriname twee keer zoveel waard. De officier van justitie laakte ten zeerste deze ongeoorloofde uitvoer en eiste een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand en een boete van honderd gulden. De politierechter legde de vrouw zestig gulden boete op en een voorwaardelijke gevangenisstraf van veertien dagen. H mp V- .i i: —iÉv Een klein luchtschip van het type „Blimp", dat in de V.S. door het leger wordt gebruikt, is aan Duitsland afgestaan en in kisten verpakt naar Stüttgart vervoerd waar het zijn eerste luchtreis boven Duitsland heeft gemaakt. Op de foto ziet men het luchtschip even voor zijn eerste vaart. DJAKARTA (ANP) De vorming van een provincie west-Nieuw-Guinea vormt een onderdeel van het regeringsprogram ma van de Indonesische kabinetsformateur Ali Sastroamidjojo. Het eerste punt van zijn programma behelst de uitvoering van de opzegging van alle overeenkomsten, be reikt op de ronde tafelconferentie met Ne derland, „formeel zowel als materieel" en verder maatregelen, om de gevolgen daar van onder de ogen te kunnen zien. Het tweede punt van het programma luidt: „Het voortzetten van de worsteling om de de facto soevereiniteit van de Indonesi sche republiek over West-Irian (Westelijk Nieuw-Guinea) te verwezenlijken, daarbij steunend op de krachten die leven in het volk en de anti-koloniale krachten in de wereld, de vorming van een provincie West-Irian". Het ontwerp-programma bevat "dértien punten, waarvan het herstel der inwendi ge veiligheid, die verstoord wordt door het optreden van benden in west-Java, Atjeh, Celebes en zuid-Borneo, het derde punt vormt. Andere belangrijke punten zijn de uitvoering van een vijfjarig economisch ontwikkelingsprogramma, de reorganisatie der staatsfinanciën, bescherming van na tionale ondernemingen en industrieën te gen buitenlandse concurrentie, het instel len van verplichte militaire dienst voor alle staatsburgers, een wet op de buitenland se beleggingen in Indonesië, het aanvaar den van hulp uit het buitenland zonder het aanvaarden van politieke of militaire ver bintenissen en het voorzetten van een ac tieve en onafhankelijke buitenlandse poli tiek. De formateur heeft vandaag een bespre king gehad met de chefs van staven van het leger, de zee- en de luchtmacht, naar wordt medegedeeld over het herstel van de veiligheid. Enige partijen hebben wijzigingen inge diend op het ontwerp-regeringsprogram-- ma, doch volgens zegslieden betreffen deze alleen de bewoordingen van bepaalde on derdelen. Samenstelling Men verwacht dat Ali Sastroamidjojo heden een ontwerp zal indienen voor de sa menstelling van het kabinet. De verdeling der portefeuilles zal, volgens waarnemers, het moeilijkst uitvoerbare gedeelte der ka binetsformatie worden, daar de portefeuil les van Buitenlandse Zaken, Financiën, Economische Zaken en Onderwijs door ver schillende der aan de regering deelnemen de partijen worden opgeëist. Ali Sastroami djojo zal hedenmiddag een onderhoud heb ben met vertegenwoordigers van de socia listische partij (PSI), doch de kans dat deze partij in de regeringscoalitie zal wor den opgenomen, is zeer gering, aldus de mening van goed-ingelichte politieke krin gen te Djakarta. De vier Mullers. Het Toneelgezelschap Johan Kaart zal op 17 maart in de Kleine Komedie te Amsterdam de eerste van een reeks voorstellingen geven van het blijspel „De vier Mullers" met Johan Kaart, Tilly Périn—Bouwmeester, Ingeborg Winkler, Jo han Boskamp, Matthieu van Eijsden en Ton van Otterloo in de hoofdrollen. 3-3 <4% Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 98 995/i6 329)4 314 274)4 310 453 336 337 331 210 366)4 299)4 707% 687% 109 205 198 271 127 134)4 252 220% 228 247 y8 81% 157% 585/l8 78% 39% Openings koersen 98% 995/i8 332 314 274)4 311 452 335 336 332 210 367% 300 706 685% 109 207 198)4 271 127)4 137 252 220 228% 247% 81)4 158 58)4 47% 77% 39% Wegens pensioengerechtigde leeftijd Drie hoogleraren van de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam zullen wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd hun ambt neerleggen. B. en W. hebben de ge meenteraad voorgesteld aan prof. dr. S. K. Baschwitz, hoogleraar in de Persweten schap en de Massapsychologie, aan prof. dr. J. P. Wibaut, hoogleraar in de Organische Chemie, en aan prof. G. L. Gangrijp, bui tengewoon hoogleraar in de Oosterse eco nomie, met ingang van 17 september ont slag te verlenen onder dankzegging voor de door hen aan de gemeente bewezen diensten. Twee levensverzekeringmaatschappijen hebben de gehele opbrengst van het „edel- stenenboek" voor de jeugd „Glans en Gloed", dat zij hebben uitgegeven, ter be* schikking gesteld van het Nederlandse Co mité voor Kinderpostzegels. Het bedrag is f 25.000. Het comité heeft de gelden be stemd voor het Christelijk Blindeninstituut „Bartimeus" te Zeist, het R.-K. Doofstom- meninstituut te St. Michielsgestel, de Jo- hannastichting voor Lichamelijk Gebrek kige Kinderen van alle Gezindten te Arn hem, de Stichting „Het Vierde Prinsen kind" te Dordrecht en de maatschappij „Zandbergen" te Amersfoort. Zij zullen elk f 5000 ontvangen. Hedenmorgen om kwart voor vijf is tus sen Noordwijkerhout en Voorhout de mon teur Braammeyer van het spoorwegbouw bedrijf langs de spoorbaan gevonden met ernstige kwetsuren aan het hoofd. Vermoedelijk is hij tijdens werkzaam heden op de spoorbaan aangereden door een posttrein. Hij is door een arts ver bonden en in zorgwekkende toestand naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht waar hij kort na aan komst overleed. Woensdag 14 maart hoopt ds. B. de Jong te Haarlem, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk, zijn vijfenzeventigste verjaardag te vieren. Hij werd op 14 maart 1881 geboren en in 1905 door het provin ciaal kerkbestuur van Zeeland toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Op 18 november van datzelfde jaar deed kandidaat De Jong zijn intree in zijn eerste gemeente Helena veen. In 1911 ver wisselde hij deze gemeente met die van Heemse, vanwaar hij in 1921 naar Ellecom vertrok. Op 5 maart 1933 deed ds. De Jong zijn intree in zijn vierde en laatste ge meente Medemblik, waar hem met ingang van 1 april 1946 na ruim 40 volbrachte dienstjaren op 65-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Hij vestigde zich toen te Haarlem. „Onthulling" in de „lekken-zaak" PARIJS (Reuter). - Tijdens de verhoren in de zaak van het uitlekken van militaire geheimen heeft André Baranès, voormalig journalist, beweerd dat geheime gegevens over de oorlog in Indo-China via Dastier de la Vigérie, directeur van het pro-com munistische blad „Libération", zijn door gegeven aan Pierre Mendès-France, die toentertijd geen premier was. Mendès- France, die thans minister van Staat is, heeft naar aanleiding hiervan meegedeeld, dat hij de ministerraad zal verzoeken, te rug te komen van het besluit om hem niet toe te staan als getuige in het proces op te treden. Mendès-France zei, dat hij zich wil verdedigen tegen „de lasterlijke en leugenachtige aantijgingen". Baranès heeft verklaard, dat Van Tsji, de voormalige culturele attaché in Frank rijk van de Vietminh-leider Ho Tsji Minh, hem had meegedeeld, dat hij in contact stond met Mendès-France. „Dit verklaart de Indo-Chinese weddenschap", aldus Ba ranès. Hij doelde hiermee op de uitspraak van Mendès-France indertijd, dat de on derhandelingen te Genève ter beëindiging van de oorlog in Indochina op een bepaald tijdstip moesten zijn afgesloten, hetgeen inderdaad gebeurd is.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10