Alexander Franse Kamer gaf Mollet een overweldigende meerderheid De Koningin opende naar haar genoemde jaarbeurshal Weerbericht c4 MORRIS iefoieyouiuy/ Vérstrekkende volmachten voor Algerije verleend OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Verenigde Staten neutraal in Nederlands-Indonesisch geschil Dictatoriale macht voor Robert Lacoste Dulles sprak in Djakarta over Nieuw- Guinea, maar niet in details Uitspraak Jungschlaeger in vijf a zes weken Nieuw Frans-Brits ontwapeningsplan Het woord is aan Graaf van Bylandt door Den Haag ontboden Overeenkomst getekend Japanse schadevergoeding Exodus Positie versterkt Koude nacht Weerrapport 70e JAARGANG No 211 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteurs Robert Peereboom DINSDAG 13 MAART 1956 Haarlems Dagblad 300e JAARGANG No 56 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen, Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu isman VANDAAG is het precies vijfenzeventig jaar geleden dat Alexander II, Czaar aller Russen, te St. Petersburg vermoord werd. Ouderen zullen het zich herinneren, maar ten dienste van jongeren mag toch wel even gezegd worden dat St. Petersburg het latere Leningrad was en dat het gedurende een lange czaristische periode als residentie der machtige keizers gold. De negentiende eeuw heeft zich geken merkt door vele aanslagen op staatshoof den; de eerste periode van de twintigste eeuw was er nog lang niet vrij van. Sinds dien is in dit zeldzame opzicht het wereld bestel blijkbaar in rustiger wateren beland. Maar het is de moeite waard om aan de moord op Alexander II te herinneren, om dat die zelfs onder een reeks redeloze daden zich door bijzondere redeloosheid onderscheidt. Alexander II uit het Huis Romanov was namelijk de laatste Czaar, die als hervormer optrad en die inderdaad een aantal maatregelen doorzette, waar door het harde lot van het Russische volk aanzienlijk verzacht werd. Toen hij zes jaar aan het bewind was, in 1861, bereikte hij al afschaffing van de lijfeigenschap van de boeren, waarbij de adel geen schade loosstelling kreeg. Alleen kon een koopprijs bedongen worden voor grond, die de adel aan de nieuwe boerengemeenschappen verkocht. De Czaar voerde ook een zekere mate van provinciaal en plaatselijk zelf bestuur in en wat in wezen belangrijker is: hij verbeterde de rechtspraak. Het recht op verdediging voor iedere verdachte werd erkend. Het proces-Jungschlaeger moet het velen in ons land volkomen klaar gemaakt hebben wat het betekent als zulk recht niet bestaat. De Indonesische regering heeft immers buitenlandse advocaten de toegang geweigerd en Jungschlaeger heeft zich moeten laten verdedigen door mevrouw Bouman, die ongetwijfeld een kranige vrouw is, maar die geen enkele juridische bevoegdheid bezit. De overeenkomst in primitieve opvattingen tussen het Rusland vóór 1861 en de Indonesische regering van 1956 treft. Een andere belangrijke verbetering in de Russische rechtspraak was, dat voor be rechting van zware misdrijven de jury werd ingesteld. Rechters hadden vaak wil lekeur doen gelden; zij moesten zich nu aan de beslissing der jury ten aanzien van de schuldvraag onderwerpen. Czaar Alexander, die een zachtzinnig man was en oprecht begaan met het lot van zijn volk, wilde op deze weg voortgaan toen een op stand in Polen uitbrak, die zijn goede voor nemens smoorde. De regering kreeg van hem gedaan dat zij met harde hand mocht optreden. Een tijdlang was het uit met de hervormingen, maar intussen werkte de Czaar verder aan de grootste van alle, namelijk de invoering van een constitutie. Het eerste ontwerp daarvoor, ondertekend door minister Melikov, tekende de Czaar in de morgen van de dag waarop hij ver moord werd. En het prompte effect van de moord was dat zijn zoon en opvolger Alexander III de oekase niet wenste over te nemen en haar vernietigde. De bom, die Alexander II doodde, vermoordde tegelij kertijd het streven naar hervorming in het czaristische Rusland. Aan de moord was een lange reeks van mislukte aanslagen op de keizer voorafge gaan. De nihilisten waren wel volijverig, maar ook incompetent. Het gehele volk leed nog in de hoogste mate aan hetgeen de Amerikaan zou noemen: gebrek aan effi ciency. Als samenzweerders een bom leg den op de rails, waarover de czaristische trein passeren moest, deden zij het te vroeg en een andere trein vloog in de lucht. Soms waren zij op tijd en dan ontplofte de bom niet. Toen men tenslotte een bom onder Alexanders eetzaal had gelegd, deed zich een ongewone vertraging in het aanvangs- uur van de maaltijd voor en alleen het meubilair vloog in de lucht. Tenslotte meenden velen dat de Czaar bovennatuur lijke bescherming genoot en men was ten hoogste verbaasd toen hij tenslotte toch getroffen werd. Overigens was dat pas het geval bij de tweede poging. De Czaar was op die winterdag uitge reden, omgeven door een escorte van kozakken. Eén kozak met een ge laden karabijn stond achter hem op zijn rijtuig. Nadat hij een bezoek aan een groot vorstin had gebracht, naderde hij op de terugweg een straathoek, toen plotseling een vrouw verscheen, die met een zakdoek wuifde. Op hetzelfde ogenblik werden een paar bommen onder het rijtuig geworpen, dat vernield werd. Maar de Czaar stond geheel ongedeerd in de sneeuw. Toen volg den evenwel nog enige bommen en die bezegelden zijn lot. Hij leefde nog toen men hem in het Winterpaleis bracht, maar stierf binnen enkele uren. Het jongere Rusland, het Rusland van de communisten, zal wel niet veel van hem weten. In het buiten land is in kringen van historici en belang- stellenden-in-historie zijn nagedachtenis levend gebleven. De nagedachtenis van een man, die het goede wilde en in menig op zicht bereikte en als dank hiervoor ver moord werd. R- H ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 ADAM TEL 717162 Suède Damesjasjes in kleuren 110.- De Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Shigemitsu en de Nederlandse am bassadeur te Tokio, jhr. O. Reuchlin, heb ben maandag een overeenkomst onderte kend, volgens welke Japan 10 miljoen dol lar schadevergoeding zal betalen aan Ne derlandse burgers, die tijdens de Tweede Wereldoorlog in Indonesië geïnterneerd werden. Het betreft hier 110.000 oud-geïn terneerden of hun gezinnen. De betaling van het bedrag zal over vijf jaar verdeeld worden en zal in ponden sterling geschieden. De onderhandelingen over deze schadeloosstelling werden in de afgelopen herfst geopend. Het oorspronke lijk door Nederland gevraagde bedrag was 27,5 miljoen dollar, neerkomend op een in dividuele schadeloosstelling van 250 dollar. Met 455 tegen 76 stemmen, een bijzonder royale meerderheid waarin de hele volksvertegenwoordiging met inbegrip van de communisten en slechts zonder de Poujadisten verenigd werd, heeft de Franse Nationale Vergadering gister avond vier maal haar vertrouwen uitgesproken in het beleid van het kabinet van de socialist Guy MoJlet. De vertrouwenskwesties werden eind vorige week gesteld naar aanleiding van de volmachten, die Mollet het parlement gevraagd had om in Algerije radicale hervormingen in te voeren en zo nodig de rebellen met krachtige hand te bestrijden. De slot-episode van deze debatten, die bijna een week hebben geduurd, heeft gisteren slechts één dramatisch moment op geleverd en wel toen de rooms-katholiek Bidault de minister-president vroeg de communistische stemmen bij voorbaat te verwerpen. Mollet weigerde hierop in te gaan. Hij toonde zich verontwaardigd over het wantrouwen, dat voor hem in het verzoek besloten lag. De regering zal haar eigen politiek volgen, zo riep hij uit. Die politiek kan door de communistische steun niet worden gecompro mitteerd. Mollet verklaarde tenslotte, dat verraad in welke»vorm ook, hand- handig te zullen bestrijden. Zodra de verschillende decreten binnen enkele dagen door de Raad der Republiek (Senaat) zullen zijn bekrachtigd, krijgt de resident-minister, Robert Lacoste, de han den vrij om in Algerije orde op zaken te stellen. In feite zal hij met een dictatoriale macht worden bekleed, zoals alleen een minister of regering onder een staat van beleg pleegt te bezitten. Lacoste zal de Franse administratie van alle ongewenste elementen kunnen zuiveren. Hij kan ge bouwen in beslag nemen, bezittingen ont eigenen en onvoldoende geëxploiteerde landerijen onder de kleine boeren verdelen. Voorts verkrijgt hij de bevoegdheid salaris sen te verhogen en de Algerijnen toe te staan bestuursposten te bezetten, die tot dusver slechts voor de Fransen waren ge reserveerd. uitzicht dat Londen en Parijs in de toe komst in die gebieden een eensgezinde po litiek zullen voeren. Naast de militaire vei ligheidsmaatregelen zullen Parijs en Lon den ook de nodige aandacht besteden aan de politieke en economische problemen. Op de noodzaak van de verschuiving van het accent in de Westerse politiek heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau bij herhaling de aandacht gevestigd. Zijn eerste geruchtmakende rede schijnt reeds enige vruchten te hebben af geworpen. Reeds enige dagen bewegen de prijzen op de goudmarkt te Parijs zich in stijgende lijn. De stijging, die het gevolg is van aan kopen, welke zijn ingegeven door vrees wegens de onzekere toestand in Algerije en de mogelijkheid van nieuwe belastingen voor de bekostiging van de militaire uit gaven in dit gebied, was gisteren bijzonder sterk. De notering van fijn goud steeg 4000 frank tot 462.000 frank per kg. De prijs van de gouden Napoléon bereikte het hoog ste peil sedert drie jaar. In vergelijking met vrijdag steeg de notering 40 frank tot 3.140 frank. De vrees voor nieuwe belastingen veroorzaakt reeds enige tijd een koers daling op de effectenbeurs te Parijs. Ongeveer -• ierduizend Algerijnen hebben in de afgelopen veertien dagen het gebied van Lyon verlaten om terug te keren naar Algerije. Deze Noord-Afrikanen zouden ge heimzinnige telegrammen hebben ontvan gen, waarin werd gezegd, dat hun vader of moeder ziek is. Op 44 na zijn alle 2700 Algerijnen, die vrijdag werden gearresteerd nadat zij ge tracht hadden naar de Nationale Vergade ring te marcheren, vrijgelaten. De Algerij nen, die nog worden vastgehouden, zullen worden beschuldigd van het dragen van wapens of het organiseren van een illegale manifestatie. De Franse regering heeft besloten de Mo hammedaanse troepen uit Algerije terug te trekken omdat velen deserteren. Zondag werd de desertie van 114 Moslems in Casa blanca gemeld. Vorige week liepen er bij Souk-Arras 75 naar de opstandelingen over. Mollet Wanneer de Fransen deze maatregelen een paar jaar eerder hadden ingevoerd dan zouden de ALgerijenen zich vandaag ver moedelijk nauwelijks 'over het lot beklagen. Helaas moet worden gevreesd, dat Frank rijk te laat over de brug komt om de situatie uitsluitend met sociale en politieke maat regelen te kunnen redden. Daarom heeft de regering ook het recht gevraagd en verkre gen aanvullende militaire troepen naar Al gerije te zenden. Zonodig zullen iedere maand twintig- tot dertigduizend soldaten het expeditieleger gaan versterken. Die troepen zijn vooral bestemd om de strate gische punten te beschermen en de afgele gen boerderijen van de Fransen te beveili gen, die nu onophoudelijk door de rebellen worden belaagd. Politiek gezien heeft de regering-Mollet haar positie tegenover het buitenland en tegenover de Algerijnen met deze viervou dige overwinning versterkt voor de tijd dat het duren zal. De diplomatieke versterking wordt nog wel verhoogd door de resultaten, die Mollet met zijn besprekingen met Sir Anthony Eden in het afgelopen weekeind moet hebben bereikt. Op een lunch van de buitenlandse pers vereniging, die Mollet gistermiddag als ere gast in haar midden had, heeft de premier nogal hoog opgegeven van de geest van harmonie die sedert zondag weer over de „entente cordiale", de Frans-Britse betrek kingen vaardig zou zijn geworden. Hij liet doorschemeren, dat Groot-Brittannië en Frankrijk in het Midden-Oosten en in Noord-Afrika in hetzelfde bootje zitten. Mollet was kennelijk voldaan met het voor- De Nederlandse advocaat mr. Van Empel, die te Singapore verblijft, heeft gezegd, dat hij in de zaak-Jungschlaeger binnen vijf of zes weken een uitspraak verwacht. Mr. Van Empel weigerde verder commentaar op de zaak „aangezien dat nadelig zou kunnen zijn". Mr. Van Empel zeide dat hij gedurende zijn verblijf in Indonesië niet met de rech ter of officier van justitie had gesproken, daar hij daartoe geen toestemming had ge kregen. Hij deelde mede, dat de Nederlandse Ho ge Commissaris een verzoek tot verlenging van zijn verblijfsvergunning had inge diend, hetgeen door de Indonesische auto riteiten was afgewezen. Mr. Van Empel zeide, dat hij 13 jaar in Semarang praktijk had uitgeoefend en van mening is dat hij nog lid is van de Indo nesische balie. Mr. Van Empel heeft Jungschlaeger niet gesproken, maar gehoord dat deze een be hoorlijke behandeling krijgt, medische be handeling inbegrepen. Hij vond dat mevrouw Bouman de zaak zeer goed had aangepakt. Naar zijn mening hadden de Boumans „uitstekend werk ge daan". Mr. Van Empel deelde voorts mede, dat hij twee a drie weken in Singapore zou blijven en hoopte begin april in Amster dam terug te zijn. DJAKARTA (ANP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft voor zijn vertrek uit Indonesië naar Bangkok op een persconferentie verklaard, dat tijdens zijn verblijf in Djakarta de kwestie Nieuw-Guinea wel met de Indo nesische autoriteiten ter sprake is gekomen, maar niet in bijzonderheden is besproken. Dulles legde er de nadruk op, dat de Ver enigde Staten zich niet wensen te beschou wen als rechter in dit Nederlands-Indo nesische geschil. Nederland heeft er bij Washington op aangedrongen zijn stand punt te steunen, waarbij werd gewezen op de banden in de Noordatlantische Ver dragsorganisatie. Ook Indonesië heeft op steun aangedrongen. Washington wenst echter vriendschappelijke betrekkingen te ouderhouden met beide landen en neemt een onpartijdig standpunt in. Intussen wordt getracht een vreedzame oplossing te« helpen vinden. Dulles antwoordde niet op vragen over het proces-Jungschlaeger. Hij verklaarde er de voorkeur aan te geven geen com mentaar te geven op de opheffing van de Nederlands-Indonesische unie door Indo nesië. Dulles bevestigde, dat hij president Sukarno heeft uitgenodigd een bezoek aan de Verenigde Staten te brengen. Hij voeg de hier aan toe, dat echter nog geen for mele uitnodiging is gedaan en dat nog geen datum is vastgesteld in afwachting van hel regelen van verdere bijzonderheden. Beter begrip Vertegenwoordigers van het Amerikaan se departement van Buitenlandse Zaken, die minister Dulles op zijn reis vergezellen, hebben op een bijeenkomst met leden van het aftredende kabinet-Harahap en hoge autoriteiten ook over Nieuw-Guinea ge sproken. „Een gedachtenwisseling over dit onderwerp heeft geleid tot een beter begrip van de zijde van de Amerikanen over ons standpunt", aldus een Indonesische woord voerder. Een ander onderwerp van bespreking 'gedurende deze informele bijeenkomst was het verlenen van economische hulp aan Indonesië. De Amerikaanse bezoekers ver klaarden, dat zij bereid waren economische bijstand te verlenen. Naar van Indonesische zijde vernomen wordt zou hierover in grote lijnen overeenstemming zijn bereikt. Men legde er echter de nadruk op, dat de be sprekingen geen officieel karakter droegen. Pers critisch Verscheidene Indonesische ochtendbla den lieten zich gisteren critisch uit over het korte bezoek van Dulles. De bladen legden er bijna zonder uitzondering de na druk op, dat Indonesië volledig onafhanke lijk wenst te blijven en gekant is tegen elke vorm van inmenging. Het leidende nationalistische blad „Merdeka" schreef, dat het bezoek van Dulles niet op een ge schikt tijdstip was gekomen, met het oog op de kabinetsformatie. Volgens het blad had daarom het bezoek van Dulles aan politieke betekenis ingeboet. Het onafhankelijke blad „Indonesia Ra- ya" schreef: „Enerzijds moedigen de Ver enigde Staten de bevrijding van gekolonia liseerde volken aan. maar anderzijds steunt het koloniale mogendheden. De Ameri kaanse buitenlandse politiek is vaag en duister". Zolang de Verenigde Staten en andere Westelijke landen, die de leuzen onafhankelijkheid en welvaart in hun vaandel voeren, niet in de praktijk omzet ten hetgeen zij propageren, zal het com munisme een fascinerende aantrekkings kracht op Aziatische en Afrikaanse landen behouden. Indonesië kan op practisch ge bied veel van de Verenigde Staten leren, maar de Verenigde Staten dienen zich er bewust van te blijven, dat Indonesië een onafhankelijke natie is, die vrij is in de regeling van zijn betrekkingen met andere landen, aldus „Indonesia Raya". Het communistische blad „Harian Rak jat" stelde Dulles de volgende vragen: „Mr. Dulles: waarom hebt u de ZOAVO geschapen, waarom kiest u de zijde van Nederland in de kwestie Irian. Waarom wenst u de volksrepubliek China niet te erkennen?" PARIJS (Reuter) Premier Mollet van Frankrijk heeft Maandag, kort na zijn overleg met Eden te Londen, verklaard dat er „binnen enkele dagen een Frans- Brits ontwapeningsplan zal zijn". Het plan, dat is opgesteld door Jules Moch, de Franse vertegenwoordiger in de subcommissie voor ontwapening uit de UNO, is onderwerp van gesprek geweest bij de ontmoeting tussen Mollet en Eden in het afgelopen weekeinde. De hierbij gedane suggesties zullen door Moch en zijn Britse collega in subcommissie, Anthony Nutting, nader worden onderzocht. Overigens be tuigde Eden zijn „warme steun" met het Franse plan. Mollet verklaarde van mening te zijn dat het plan ook de steun van de V.S. zal hebben. Moch heeft, zo zei hij. in het plan rekening gehouden met alle voorstellen die tot dusver van zowel dc Westelijke mogendheden als de Sovjet-Unie zijn gedaan. De ontwapenings-subcommissie van de UNO, waarin Amerika, Rusland, Enge land, Frankrijk en Canada zitting hebben, komt 19 maart te Londen bijeen. Mollet zei dat ontwapening en economi sche maatregelen voor Frankrijk en Enge land de kern van de wereldpolitiek vorm den. Uiteraard zou een en ander geschie den in nauwe samenwerking met Amerika en de andere vrije landen. Uit zijn antwoorden op vragen over kwesties het Midden-Oosten betreffend, bleek, dat de standpunten der beide lan den op die punten elkaar niet veel waren genaderd. In Washington zijn de speciale adviseur van Eisenhower voor ontwapeningskwes ties, Stassen, en de Britse minister van Staat, Nutting, besprekingen begonnen over de ontwapening, als voorbereiding van de ontwapeningsconferentie tussen Oost en West, die a.s. maandag in Londen be gint. Volgens Stassen moet in de allereerste plaats het gevaar dat de kernwapens bie den, bezworen worden. Hij heeft een aan tal nieuwe voorstellen in petto die hij met Nutting besproken heeft. Volgens United Press is men in de kringen van de Amerikaanse delegatie ter ontwapeningsconferentie der vijf mogend heden, die in Londen volgende week maan dag begint, iets optimistischer gestemd over de kansen op enig succes der bespre kingen. Er waren volgens een welingelichte Ame - rikaanse bron aanwijzingen, dat de Sovjet- Unie tot groter tegemoetkoming en con- tructiever houding geneigd zal zijn. De Amerikaanse opvattingen met be trekking tot de ontwapeningsplannen zijn ingrijpend gewijzigd, sedert het laatste jaar intensieve studies van kernsplitsings problemen gemaakt zijn. De explosieve kracht van de waterstofbom heeft een om mekeer in de Amerikaanse denkbeelden gebracht zo werd verzekerd. Wat men zich tijdens de periode van de atoombom als toezicht op de ontwapening had voor gesteld, is niet meer van toepassing op de H-bom, zo zeide dezelfde zegsman. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'i André Maurois: De geestelijke activiteit van de mens bereikt haar hoogtepunt op vier- en op achttienjarige leejtijd. Als men vier is kent men alle vra gen en als men achttien is weet men alle antwoorden. Donderdag vertrek naar Nederland voor overleg over nieuwe status De Nederlandse Hoge Commissaris in Djakarta mr. W. F. L. graaf Van Bylandt zal aanstaande donderdag naar Nederland vertrekken voor het plegen van overleg met de Nederlandse regering. Een woord voerder van het Nederlandse Hoge Com missariaat bevestigde vandaag de berich ten uit Nederland, dat graaf Van Bylandt zou vertrekken. Hij zei, dat de Hoge Commissaris door de regering in Den Haag ontboden was. De plaatsvervangend Hoge Commissaris de heer Hendrik Hagenaar zal graaf Van Bylandt vervangen. Nadat het demissionaire Indonesische kabinet besloten had de Unie met Neder land eenzijdig op te zeggen is de status van de heer Van Bylandt een enigszins neteli ge geworden. De Indonesische regering er kent hem niet langer als Hoge Commissa ris, maar slechts als diplomatiek vertegen woordiger zonder een bepaalde, welom schreven status. De Nederlandse regering heeft graaf Van Bylandt tot dusverre on gewijzigd in zijn functie gehandhaafd. Waarschijnlijk zal de status van graaf Van Bylandt een van de onderwerpen zijn, welke tijdens de besprekingen in Den Haag ter sprake zullen komen. Andere punten zouden het proces Jungschlaeger, de opzegging van de Unie en de kwestie van de Nederlandse financieel-economi- sche belangen zijn. (U.P.). DE BILT: Aan een oceaanfront ten noordwesten van Portugal ontstond in de afgelopen vierentwintig uur een afzonder lijk lagedrukgebied, dat in noord-weste lijke richting naar Ierland opdringt en dat voor Ierland langs vermoedelijk naar het noorden trekken zal en spoedig zal ver dwijnen. Boven Europa wist het hogedruk- gebied, waarvan het centrum boven Zuid- Noorwegen ligt, zich te handhaven. Van nacht vroor het in ons land overal weer 2 tot 4 graden. In het algemeen kan, wat het weer in Europa betreft van een vorsttoestand ge sproken worden, omdat in Zuid-Rusland, de Balkan, Oostenrijk, Tsjechoslowakije en Zuid-Duitsland de temperaturen zelfs over dag niet boven het vriespunt komen. Bovendien viel in de Balkan veel sneeuw, vooral in Joegoslavië. Het hogedrukgebied boven Europa ver toont weinig tekenen van verzwakking en hoewel de depressie-activiteit op het wes telijk deel van de oceaan toeneemt is bij ons in het komende etmaal geen belang rijke verandering van het weertype te ver wachten. De komende nacht zal het op de meeste plaatsen weer enkele graden vrie zen en overdag zal het in het algemeen zon nig zijn maar koud. (van hedenmorgen 7 uur) 60 toestand De Koningin heeft maandagmiddag in Utrecht de naar haar genoemde nieuwe jaarbeurshal aan de Graadt van Roggen- weg officieel geopend. Met een stokje tikte zij op een metalen letter U, die gedekt werd door de mer- curiushoed. In deze mercuriushoed bevond zich een microfoon, waardoor de tik van het stokje op het metaal over het gehele jaarbeursterrein hoorbaar was. Na de eer ste tik werden de nationale- en jaarbeurs- vlaggen op de nieuwe hal gehesen. Onder fanfares van de Koninklijke Mili taire Kapel weken na de tweede tik de gordijnen voor de letters „Juliunahal". Bij de derde tik werd de Jaarbeursmars, een compositie van Jurriaan Andriesseh en een geschenk van het jaarbeurspersoneel, door de Koninklijke Militaire Kapel ingezet. Vierentwintig meisjes in klederdracht van de landen wier produkten op de beurs zijn vertegenwoordigd, kwamen naar voren, ieder met een bloem, die zi.' in een vaas bij de Koningin plaatsten. Zij vormden daarna een erehaag en door deze erehaag wandelde de Koningin met haar gevolg het jaarbeur ster rein op. In de nieuwe Juliana- hal werden de vijf architecten, het hoofd van de technische dienst van de jaarbeurs, ir. G. J. Goemans, en de architect van de Dames in de klederdracht van de acht exposerende landen vormden de erehaag toen Koningin Juliana op het jaarbeurs terrein arriveerde. jaarbeurs ir. W. Prey, aan de Vorstin voorgesteld. Vervolgens bezichtigde de Koningin de collectieve landeninzending, die is onder gebracht in de Julianahal. De diplomatieke vertegenwoordigers van de deelnemende landen werden daar aan de Vorstin voor gesteld. Tijdens haar rondgang door de Juliana hal werd de Koningin bij de Tsjecho- slowaakse inzending een bokaal van kristal aangeboden, met de inscriptie „Je Main- tiendrai". Eveneens ontving zij hier een pop in Tsjechoslowaakse klederdracht ten geschenke. Na de rondgang gebruikte het gezel schap met enkele autoriteiten de thee in de Margriethal. De voorzitter van de Raad van Beheer van de Jaarbeurs, mr. W. H. Fockema Andreae, bood hier de Koningin een geschenk aan, een presse-papier van kristal, gevat in een coromandel houten doosje dat met een zilveren passé partout omrand is. Het geschenk werd overhandigd in een etui van donkerblauw leder. (Men zie ook pag. 4) Helsinki Stockholm Oslo J Kopenhagen 1 Aberdeen Dublin Londen Amsterdam 1 Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich i Genève Locarno i Wenen Innsbruck Rome I Den Helder Ypenburg VTissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven I •- •a SZ ■te n windstil windstil mist nevel mist geheel bew. n half bew. zzo licht bew. zzo geheel bew. ono onbewolkt ono nevel windstil nevel ono onbewolkt no onbewolkt windstil onbewolkt nw licht bew. nno geheel bew. no sneeuw zw nevel no onbewolkt no onbewolkt o sneeuw nnw half bew. windstil nevel ono onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt half bew. onbewolkt matige o zw. ono zw. no zw. no mat. ono zw. ono 6fl a A d E V -*4 -8 CS Qj fcS 0 0 -8 0 1 0 3 0 4 0,1 1 0 -2 0 -2 0 -2 0 -2 0 -7 0 1 1 -2 0 -1 0 -6 0,2 -9 0 -5 1 -7 0 -4 1 -10 0,3 -4 0 0 0 -4 0 -2 0 -3 0 -3 0 -4 0 -2 0 -2 0 Vlv. Z.-Limb. half bew. matige o Neerslag laatste 24 uur. ooooooooooooonoooooooucvxooocoorxxxxxxxxxoocxroooooooooo RUSTIG WEER Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dins dagavond tot woensdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Droog weer met overdrijvende wol kenvelden en plaatselijk mist. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. 14 maart Zon op 6.59 uur, onder 18.45 uur. Maan op 7.12 uur, onder 21.32 uur. Maanstanden 19 maart 18.13 uur: eerste kwartiei 26 maart 14.11 uur: volle maan Hoog en laag water In IJmuiden Dinsdag 13 maart Hoog water: 4.25 en 16.36 uur. Laag water: 0.04 en 12.22 uur. Woensdag 14 maart Hoog water: 4.56 en 17.05 uur. Laag water: 0.38 en 13.00 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1