12 PARADEPAARDJES PANDA EN DE MEESTER-0NTDEKKINGSREIZ1GER Wereldnieuws Griekenland doet beroep op de Verenigde Staten Britse regering verdedigt de deportatie van Makarios De eenvoudigste spaacUaarf, ftosi UuUs&ezocgd, Washington belooft „aanbevelingen De radio geeft woensdag Morgen Lagerhuis-debat over Cyprus, dat gisteren een fel voorspel had Uitbreiding van de Eerste en Tweede Kamer Arabische grote drie maken zich sterk Incidenten aan Israels grenzen in het zuiden Zeelt ia liet zo J 2 die U ooit kreeg (géén zegel tjes plakken.., niets uit te knip pen),wordt U dezer dagen flCC BAKKER'BEHANG Protestacties ten gunste van Jungschlaeger Opvarenden van La Cantuta willen het vlot verkopen Jhr. F. W. L. de Beaufort te Den Haag overleden De achttien doden herdacht Bonn tevreden over Von Brentano's besprekingen Londen onderhandelt met Amman over aanblijven van officieren Botsing met Jordanië en Egypte BUCK LEV'S MIXTURA LEEUW EN ADELAAR DINSDAG 13 MAART 1956 ADVERTENTIE A 8 5603 PA I ATHENE/WASHINGTON (Reuter/ AFP) De Griekse regering heeft haar ambassadeur in Washington opdracht ge geven de aandacht van de Amerikaanse regering te vestigen op de .ernstige geva ren" die voortvloeien uit de jongste ont wikkeling in de kwestie-Cyprus. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, heeft in een verklaring gezegd dat Washington oprecht hoopt dat geen van de partijen in de kwestie-Cyprus het hoofddoel uit het oog zal verliezen, namelijk het scheppen van een sfeer, waarin de onderhandelingen kunnen worden hervat en tot een goed einde kunnen worden gebracht. Washing ton hoopt dat er oplossing zal worden ge vonden die de Cyprioten een regering ver schafte, die hun belangen waarlijk zal ver tegenwoordigen. Dit is een gerechtvaardig de wens van de bevolking. Washington be studeert het probleem en zal, zo zei de woordvoerder te verwachten, bepaalde aan bevelingen doen. Brits protest De Britse ambassadeur te Athene, Sir Charles Peake, heeft bij het Griekse minis terie van Buitenlandse Zaken geprotes teerd tegen de gehouden anti-Britse be togingen in Griekenland. Hij heeft tevens nadere inlichtingen verzocht over het ge beurde te Heraklion, op Kreta, waar het Britse consulaat door betogers is geplun- dcrd Het Griekse antwoord luidde dat de voorzorgsmaatregelen onvoldoende waren gebleken om de heftige betogingen voor het consulaatsgebouw te beteugelen. „De regering betreurt het voorgevallene en de slachtoffers onder ordebewaarders en be togers", aldus het Griekse ministerie. Schermutselingen Maandagavond zijn te Athene bij ver woede schermutselingen tussen betogers en de politie vijftig burgers en elf politieman nen gewond. In alle grote steden van Cy prus is een verbod uitgevaardigd voor het gebruik van fietsen en motorrijwielen des avonds en des nachts. Strategische pun ten op het eiland werden door troepen be waakt. Op de hoofdwegen naar de hoofd stad Nicosia waren wegversperringen aangebracht om te voorkomen dat grote groepen Cyprioten de hoofdstad zouden ADVERTENTIE LET OP DE Ze komen ook in uw bus Gen. Cronjéstr. 135 - Haarl. - Tel. 11657 Vakkundige behangers beschikbaar HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevarieerd programma. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte mu ziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.18 Dansmuziek. 13.45 Medische kroniek. 13.55 Platen. 14.15 Voor de jeugd. 14.50 Platen. 14.55 Voetbalreportage: West- DuitslandNederland. 16.50 Voor de zieken. 17.20 Accord eon-orkest en solist. 17.50 Rege ringsuitzending: Rijksdelen overzee: Een journalist, ziet Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Piano. 18.30 Actualitei ten. 18.40 Hammondtrio. 19.00 Liedjes voor de jeugd. 19.10 Politieke toespraak. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Gevarieerd programma voor de militairen. 20.55 Ruth, hoorspel. 22.15 Amusementsmuziek. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socia listisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.30 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Idem. 9.35 Pianoduo. 10.05 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 Laatste wagon, hoorspel. 12.05 Promenade orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 Lichte muziek. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte mu ziek. 13.40 Platen. 15.15 Radiophilharmo- nisch orkest en solist. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Orgel. 18.15 Koperensemble. 18.35 Platen. 18.45 Spectrum van het Christelijk organisa tie- en verenigingsleven, causerie. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Oude muziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Bidstond voor het gewas. 21.30 Platen. 21.45 Alt en piano. 22.00 Platen. 22.15 Militair orkest. 22.45 Avondoverden- king. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitslagen. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., V.A.R.A.) 14.50—16.45 Reportage internationale voet balwedstrijd DuitslandNederland te Düs- seldorf. 17.0017.30 Voor de kinderen. 20.15 22.15 Filmprogramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mozartprogramma. 14.00 Schoolradio. 16.02 Platen. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuziek. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Causerie. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoor spel. 21.20 Omroep-orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Recital. 22.50 Platen. 22.55 23.00 Nieuws. binnengaan voor massabetogingen. Bussen werden aangehouden. Als zij geen nood zakelijke levensmiddelen vervoerden wer den zij teruggezonden. Een Cypriotische student, die maandag door een Britse militair werd neergescho ten, is in een ziekenhuis overleden. Het speciale program voor Cyprus van de Griekse radio, dat sinds een week door Britse stoorzenders wordt verminkt, is maandag te Nicosia weer duidelijk ge hoord. Men vermoedt, dat het programma via Kreta is uitgezonden. Professor Grigoris Cassimatis, minister zonder portefeuille in het Griekse kabinet, heeft een telegram gezonden aan de leider van de Britse Labourpartij, Hugh Gaitskell, waarin de vastbeslotenheid van Grieken land tot uitdrukking wordt gebracht om de strijd van de „bevrijding" van Cyprus voort te zetten. De synode van de orthodoxe kerk van Griekenland heeft boodschappen tot de Wereldraad van kerken en alle orthodoxe kerken met inbegrip van de Russische, ge richt met het verzoek om ,de vervolging van de kerk op Cyprus" te veroordelen. Het Internationaal Verbond van Vrije Vak verenigingen te Brussel heeft uitdrukking gegeven aan „de zeer grote bezorgdheid" van het IVW over de deportatie van aarts bisschop Makarios. Het Griekse algemene vakverbond heen besloten voor het gehele land een staking uit te roepen als protest tegen de verban ning van aartsbisschop Makarios. De voorzitter van de Griekse bond van gezagvoerders ter koopvaardij heeft aan alle Griekse kapiteins opdracht gegeven, te weigeren Britse schepen op zee te groe ten. De NIBEG (Nederlands-Indische Bond van Ex-krijgsgevangenen en Geïnterneer den) deelt mede op zes maart een telegram te hebben gezonden aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, naar aanleiding van diens bezoek aan Indonesië. In dit telegram werd Dulles het verzoek gedaan er bij de Indonesische president op -aan te dringen, dat met in achtneming van de beginselen van het Handvest van de Rechten van de Mens van de Verenigde Naties recht zal worden ge daan in de processen tegen Jungschlaeger en Schmidt. De Indonesische veteranenorganisatie heeft als antwoord op de verklaring van het Nederlandse veteranenlegioen betref fende de veroordeling van Jungschlaeger verklaard „volledig de rechtvaardige eis van de Officier van Justitie. Sunarjo, te steunen en de houding van reactionaire Nederlandse veteranen ten sterkste af te keuren". GUAYAQUIL, ECUADOR (United Press) De vijf opvarenden van het vlot La Cantuta, onder wie de oud-Rotterdammer Andries Rost (Andy Ross), bieden hun vlot te koop aan nu hun avontuur is mislukt. Tijdens een kort oponthoud op het vlieg veld van Guayaquil vertelden zij, dat zij het vlot aan de hoogste bieder willen ver kopen omdat zij zo vlug mogelijk ten min ste een deel terug willen zien te krijgen van het geld, dat zij aan hun expeditie ten koste hebben gelegd. Die som was het equivalent van 30.000 Amerikaanse dollars. De vijf opvarenden, vier mannen en een vrouw, waren van Panama op weg naar Lima, de hoofdstad van Peru. (Van onze correspondent in Londen) Morgen zal het Britse Lagerhuis een de bat houden over Cyprus dat gisteren zijn voorspel heeft gehad. Van liberale en so cialistische zijde werd tevergeefs getracht nog gisteravond een spoed-debat over de deportatie van aartsbisschop Makarios uit te lokken. Tijdens de korte interpellatie namen de liberale leider, Clement Davies en Aneurin Bevan, sinds kort voor de La- bour-fractie woordvoerder in koloniale aangelegenheden, minister Alan Lennox- Boyd onder vuur. Lennox-Boyd toonde zich onbuigzaam. De regering denkt er niet over veront schuldigingen aan te bieden over de de portaties. Zij beschouwt Makarios als de gene, die als hij gewild had, de moorden op Cyprus had kunnen voorkomen. Len- noxjBoyd scheen er in te slagen het wan kelend gezag van de regering te herstel len. Het ,,schande"-gebrul van de oppositie werd overstemd door het gejuich op de conservatieve banken. Het was een over tuigende demonstratie voor Lennox-Boyd, die al het mogelijke had gedaan de vrede op Cyprus te herstellen. Met wie Hij had een minder gelukkig ogenblik toen Davies hem vroeg met wie hij nu zou gaan onderhandelen. De minister was zo onvoorzichtig geweest de verwachting uit te spreken dat er misschien nieuwe figu ren op Cyprus zouden opstaan, die tot nu toe niet hadden gesproken, omdat zij vrees den als verraders te worden beschouwd. Deze uitspraak was geenszins een aanmoe diging voor het optreden van nieuwe lei ders. Lennox-Boyd herinnerde Labour er aan dat in 193l'de socialistische regering- Mac Donald, in een soortgelijke situatie als thans, twee bisschoppen en een aantal andere leiders van het eiland Cyprus had verwijderd. Hun verbanning duurde vijf tien jaar. Zij werd door de Labourregering in 1946 opgeheven. Lennox-Boyd verklaarde nog dat hij het niet eens was met de bewering, dat Ma karios een matigende invloed zou hebben uitgeoefend. Het was zonneklaar dat de aartsbisschop geen overeenstemming wilde, al is het mogelijk, aldus Lennox-Boyd, dat er extremistischer figuren waren dan hij en dat Makarios de door hem ontketende krachten niet kon beheersen. Zijn optreden was een rechtstreekse aansporing tot ge weld. zodat zijn verwijdering noodzakelijk In de ouderdom van 72 jaar is in 's-Gra venhage overleden jhr. F. W. L. de Beau fort, oud-directeur van de Incassobank te Rotterdam. Jhr. De Beaufort werd op 8 September 1883 in de gemeente Renkum geboren. Hij was oud-voorzitter van de Raad van Toezicht van de Stichting Haven- belangen te Rotterdam, lid van het bestuur van de Spaarbankbond, lid van het dage lijks bestuur van de Nutsspaarbank te 's-Gravenhage en commissaris van de Ne derlandse Maatschappij van Havenwerken. De begrafenis zal op woensdag 14 maart geschieden op de begraafplaats Oud-Eik en Duinen te 's-Gravenhage. Vandaag is het vijftien jaar geleden dat de eerste achttien slachtoffers van het ver zet op de Waalsdorpervlakte werden gefu silleerd. Zes hunner waren afkomstig van de Geuzengroep uit Vlaardingen en hun stoffelijke resten zijn na de oorlog ter aarde besteld op de algemene begraafplaats al daar. Vanmorgen zijn zij op sobere wijze herdacht. Namens de afdeling Vlaardingen van de vereniging Ex-Politieke Gevangenen werd een tak witte seringen gelegd aan de voet van het monument, dat te hunner na gedachtenis vorig jaar op hun graf is ge plaatst. Verschenen is de Memorie van Antwoord van de minister-president, minister van Algemene Zaken en de minister van Bin nenlandse Zaken aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot het in overweging nemen van voorstellen tot verandering in de Grondwet, strekkende tot uitbreiding van het aantal leden van de Tweede en de Eerste Kamer. De ministers hebben met voldoening uit het Voorlopig Verslag gezien, dat vrijwel algemeen in de Eerste Kamer de bereidheid bestaat met het wetsontwerp in te stemmen. In het voorlopig verslag werd twijfel uit gesproken, of de kleine fracties wel veel profijt zullen trekken van de voorgenomen uitbreiding. Ook werd de vraag gesteld, of bij deze uitbreiding van het aantal leden der Eerste Kamer voldoende rekening is gehouden met het beginsel der evenredige vertegenwoordiging. Wat dit laatste betreft zeggen de minis ters, dat bij een stelsel van evenredige ver tegenwoordiging, zoals dat in Nederland wordt toegepast, een vermeerdering van het aantal te verdelen zetels in een afge sloten kiesdistrict de evenredigheid tussen de aantallen uitgebrachte stemmen en die der toegekende zetels juist doet toenemen. De kiesdeler wordt hierdoor immers klei ner, waardoor de verdeling der restzetels, welke de zuivere evenredigheid pleegt aan te tasten, tot een geringere afwijking leidt. Deze correctie zal wellicht in een enkel ge val de indruk vestigen, dat de uitbreiding niet in evenredigheid plaats vindt, wan neer een bepaalde partij een niet evenredig aantal nieuwe zetels verwerft. Dit is dan te wijten aan de omstandigheid, dat deze partij bij de oorspronkelijke verdeling der restzetels nog juist een of enkele dezer zetels heeft kunnen verkrijgen. Zij heeft daardoor in feite een voordeel gehad, waartegenover staat, dat één of meer der andere partijen nadeel moet hebben onder vonden. Het ligt in het voornemen de beide Ka mers op dezelfde dag in haar vergrote vorm te doen functioneren. De regering streen ernaar, de opening van de zitting 1956 in de eerste helft van juli te doen plaatsvin den. Zouden de beide Kamers er in slagen de tweede lezing van de desbetreffende ontwerpen tot Grondwetsherziening in de zomermaanden te beëindigen, dan zouden zij nog vóór 15 November 1956 in haar nieuwe samenstelling kunnen bijeenkomen. Tussen het o^gnblik, waarop de Eerste Kamer de ontwerpen in tweede lezing zal hebben goedgekeurd, en dat, waarop de nieuwe Kamers bijeenkomen, zal een periode van ongeveer tweeëneenhalve maand moeten liggen, welke nodig is voor de plechtige afkondiging der Grondwets herziening, de kandidaatstelling en de ver kiezing van de leden der Eerste Kamer, alsmede de benoemdverklaring van de vijf tig nieuwe leden der Tweede Kamer. „Verrassend aantal punten is dicht bij oplossing gekomen Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandag in Bonn aan de pers verteld dat de besprekingen tussen de regeringen van Nederland en West-Duitsland over een aantal belangrijke vraagstukken die beide landen interesseren, langs diplomatieke weg zullen worden voortgezet. Verdere bijzonderheden gaf de woordvoerder daar niet over. Hij onderstreepte nog eens het vriend schappelijk karakter van de besprekingen, die minister van Buitenlandse Zaken Hein- rich von Brentano dezer dagen in Den Haag gevoerd heeft. Hij zei dat het niet in de bedoeling heeft gelegen in deze bespre kingen een of andere tekst te paraferen of documenten uit te wisselen. De woordvoerder noemde het verrassend dat men wat een aantal punten betreft dicht bij een oplossing gekomen is. Hij noemde de luchtvaart- en de culturele overeenkomst en de vernieuwing van het steenkoolverdrag. Wat de Duits-Neder landse grensproblemen betreft, meende de woordvoerder, dat het moeilijk zou zijn als afzonderlijke problemen geïsoleerd opge lost zouden moeten worden. Het zou beter zijn de wederzijdse wensen tegenover elkaar te zetten. Men zou dan beter een „gladde rekening" kunnen bereiken. 75. „Het is echt gemeen van uw neef, om alle trappen en liften van die wolkenkrab ber te huren", zei Panda. „Dat heeft hij expres gedaan om ons tegen te houden. Hoe komen we nu op het dak?" „Ik weet wel een weg", antwoordde de ontdekkings reiziger rustig, „kom maar mee". „Waar gaat u heen?" vroeg Panda verbaasd, „dit is toch niet de weg naar het dak?" „Daar komen we heus wel", zei de ontdekkings reiziger vol vertrouwen. „Maar eerst moet ik enkele inkopen doen in die sportwin- kel daar". Nieuwsgierig volgde Panda hem naar binnenom even later weer bui ten te komen, toegerust met spijkerschoe nen, een pikhouweel, touw en nog enkele andere zaken, die bij de uitrusting van een bergbeklimmer behoren. „Dat is dat", zei de ontdekkingsreiziger, „en nu op naar het dak. Een goede ontdekkingsreiziger weet, hoe hij bergen moet overwinnen". CAïRO (Reuter-AFP) Koning Saoed van Saoedi-Arabic, president Sjoekri El Koeatli van Syrië en premier Nasser van Egypte hebben op hun conferentie in Caïro een „allesomvattend" plan opgesteld om de Arabische veiligheid te verzekeren en de structuur van de Arabische landen te ver dedigen tegen „Zionistische aggressie en buitenlandse overheersing." In een communiqué dat aan hel slot van hun vijfdaagse conferentie werd uitgegeven werd verklaard, dat het plan „een schild tegen alle mogelijke gebeurtenissen en on aangename verrasingen" is. Wij zijn vast besloten, aldus de drie regeringsleiders, de Arabische wereld te vrijwaren voor het kwaad van de koude oorlog, door buiten de verschillende stromingen te blijven en een onbevooroordeeld standpunt in te nemen. De verdediging van de Arabische wereld dient voort te komen uit de eisen van de eigen veiligheid, los van alle buitenlandse bondgenootschappen. De drie leiders zijn het er over eens, dat aan Jordanië alle mogelijke steun geboden moet worden en in geval van buitenlandse druk of Zionistische aggressie alle moge lijke hulp. Er is voorts een plan opgesteld, om pogingen via het pact van Bagdad om druk uit te oefenen op de Arabische lan den, waardoor de Arabische veiligheid in gevaar komt, tegen te gaan. Naar verluidt hebben de drie Arabische leiders Jordanië hulp aangeboden ter ver- vanging van de jaarlijkse Britse subsidie van twaalf miljoen pond sterling en er bij Jordanië op aangedrongen, zich aan te slui ten bij een gemeenschappelijk Arabisch plan om het hoofd te bieden aan elke Is raëlische aanval. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard dat de Britse regering weliswaar haar verzoek aan de Jordaanse autoriteiten handhaaft om de bij het „Arabische Le gioen" (het Jordaanse leger) dienende Britse officieren van hun commando te ontheffen, doch dat zij anderzijds bespre kingen voert over de toekomstige tewerk stelling dezer officieren, waarbij erover ge dacht wordt hen of een gedeelte hunner in andere functies, als militaire raadgevers of leden van de Jordaanse generale staf, te laten blijven dienen. Bevestigd Na de besprekingen, die de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, met premier Menderes en minister van Buitenlandse Zaken Koprulu van Turkije zijn gevoerd, is in Ankara een gemeen schappelijk communiqué uitgegeven, waar in de beide landen hun vertrouwen in de Noordatlantische Verdragsorganisatie en het pact van Bagdad bevestigen. JERUZALEM (Reuter) Een Israëlische politieman is gedood en drie werden ge wond bij vuurgevechten met Jordaniërs, zo heeft een Israëlische woordvoerder mee gedeeld. Naar aanleiding van de Israëlische klacht dat Egypte te veel troepen langs de grens zou samentrekken, heeft de UNO- vertegenwoordiger generaal-majoor Burns, verklaard, dat hij Israel en Egypte zal voorstellen gelijktijdig op eikaars gebied een onderzoek naar ongeoorloofde concen traties en wapens in te stellen. Doeltref fender zou het volgens Burns, het hoofd van de UNO-commissie voor toezicht op het bestand, zijn, als militaire waarnemers van de UNO volledige bewegingsvrijheid in de grensgebieden hadden. Volgens de bestandsovereenkomst mogen de partijen in het grensgebied geen troepenmacht heb ben, die groter is dan vier bataljons, met beperkte bewapening. Langs de strook van Gaza hebben Egyp tische en Israëlische stellingen schoten ge wisseld. Egypte heeft bij de gemengde Is- raelisch-Egyptische bestandscommissie een klacht ingediend naar aanleiding van een beschieting van een Egyptische post in het gebied van Gaza door een Israëlische voor post. Er vielen geen slachtoffers. Voorts klaagde Egypte over schending van het Egyptische luchtruim door twee Israëlische straalvliegtuigen, die zich terugtrokken toen Egyptisch luchtafweergeschut het vuur opende. ADVERTENTIE BIJ HOEST, KEELPIJN EN BRONCHITIS helPt direct. Samenwerking. De Sovjet-Unie werkt beter dan ooit te voren samen met de Econo- mische Commissie voor Europa van de UNO, zo heeft de secretaris van de com. missie, de Zweed Gunnar Myrdal in Moskou medegedeeld. De Sovjet-Unie verstrekt inlichtingen en statistieken, die men vroeger niet kon verkrijgen. Gerucht. In Boedapest gaat het gerucht, zo wordt te Wenen vernomen, dat gene. raai Mihaly Farkas, die van 1948 tot 1953 Hongaars minister van Defensie is geweest, in Moskou is gearresteerd. Farkas zou het slachtoffer zijn van de nieuwe Russische houding tegenover de zuiveringen onder Stalin. Peter Gabor, de gewezen chef van de Hongaarse ge heime politie die in 1954 tot levenslang is veroordeeld, zou naar Moskou zijn gebracht om tegen Farkas te getuigen. Bezoek. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Paul-Henri Spaak, zal in het voorjaar een officieel bezoek brengen aan Joegoslavië, aldus meldt „Tanjoeg." De datum en de duur van het bezoek zijn nog niet bekend. Aanbod. Groot-Brittannië heeft Perzië hulp bij het ontwikkelen van atoom energie voor vreedzame doelen aange boden. Dit heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, zondag te Teheran meegedeeld. Autobusongeluk. Zondag zijn tweeënder tig personen om het leven gekomen in een autobus die met vijftig personen in de omgeving van Bangkok (Thailand) in een kanaal reed. Van de inzittenden verdronken er 23. Negen anderen over leden onderweg naar een ziekenhuis. Margaret. Oud-president Truman van de Verenigde Staten heeft bekend gemaakt dat zijn dochter Margaret verloofd is met Clifton Daniel, adjunct-directeur van de buitenlandse diensten van de „New York Times." Het huwelijk zal in april te Independence in de staat Mis souri gesloten werden. Margaret is 32 jaar oud, haar verloofde 43. Concessie. Washington heeft Stockholm in een nota meegedeeld, dat het geen ballons meer zal oplaten die boven Zweeds gebied terecht kunnen komen. Zweden heeft bezwaar gemaakt tegen de aanwezigheid van Amerikaanse weer ballons boven zijn gebied. Waardevol. In Londen wordt een post zegeltentoonstelling gehouden ter ge legenheid van het honderdjarig bestaan van de Britse firma „Stanley Gibbons Ltd." Op deze tentoonstelling is ook een verzameling van de eerste Nederlandse uitgave postzegels te zien, die een waar de heeft van tachtigduizend gulden. Ontdekking. De bemanning van de „Ob", een vaartuig dat deel uitmaakt van de Russische Zuidpoolexpeditie, heeft een nieuwe archipel ontdekt die uit drie eilanden bestaat. Deze archipel, die op geen enkele kaart voorkomt, ligt ten oosten van de Daviszee. Aanvang. Op 1 maart van dit jaar waren in West-Duitsland, met inbegrip van West-Berlijn, 360.129 bezitters van tele visietoestellen. Een jaar geleden waren er 112.378. Winter. Joegoslavië is de afgelopen 24 uur geteisterd door een zware sneeuwstorm. De dikte van de sneeuwlaag varieert van vijftien centimeter tot een meter. Op enkele plaatsen is drie meter sneeuw gevallen. \chteruitgang. Het aantal Vlaamse dia mantbewerkers is van 24.000 arbeiders in 1938 teruggelopen tot ruim zevendui zend. Een Antwerpse diamanthandelaar heeft aan de eerste minister, Van Acker, een open brief gericht, waarin hij zegt, dat een groot aantal diamanthandelaars hun bedrijf zullen moeten sluiten, indien de regering niet snel tussenbeide komt ten voordele van de diamantfabrikanten die niet rechtstreeks door Londen van ruwe diamant worden voorzien. Ultimatum. Volgens teruggekeerde Oos tenrijkse krijgsgevangenen is generaal Markos, voormalig leider van de Griek se communistische verzetsstrijders in 1950 wegens „anti-Sovjetisme" tot 25 jaar dwangarbeid veroordeeld. Verschei dene officieren van de staf van Markos zouden vijftien en twintig jaar dwang arbeid hebben gekregen. Generaal Mar kos zou in 1948, toen Joegoslavië met de Cominform brak en de militaire hulp aan de Griekse verzetsstrijders staakte, hebben verklaard, dat hij zich aan de Griekse monarchisten zou overgeven, als de Sovjet-Unie hem geen materiële steun verleende. Na dit „ultimatum" werd hij naar Moskou ontboden. Kort daarna deelde de communistische partij in Griekenland mee, dat generaal Mar kos wegens ziekte van zijn post was ontheven. AAN DE LEEUW worden voortreffelijke eigenschappen, zoals grootmoedigheid en dapperheid toegekend, zodat het wel be grijpelijk is dat de vechtersbazen uit vroe ger tijden dit dier hebben uitgekozen om op zinnebeeldige wijze hun eigen kwali teiten in het gevecht tot uitdrukking te brengen. Als koning der dieren is de leeuw bovendien het zinnebeeld van de vorste lijke macht, waardoor we dit symbool, dus voornamelijk in de hogere regionen zullen aantreffen. En inderdaad ver- telt Homerus dat koning Aga memnon een leeuw in zijn schild voerde, wat volkomen verklaarbaar is, omdat nog in de 4de eeuw v. Chr. leeuwen in Griekenland, leefden. Dit dier kwam, vroeger ook voor in Palestina en omliggen de gebieden en was dan ook het stamteken van de oude Chaldeeën, van de Hebreeuw se stam Juda en het persoonlijke teken van koning David. Aangezien de leeuw in historische tijden in onze streken niet voorkwam, (een uit de Zeeuwse wateren opgevist hielbeen is afkomstig van de reeds lang uitgestorven grottenleeuw en wijst dus geenszins op de aanwezigheid van dit dier in recente tijden) spreekt het vanzelf dat de leeuw als wapendier eerst laat in ons land wordt aangetroffen. Pas in de 12de eeuw, dus na de eerste kruis tochten doet deze heraldische figuur dan ook zijn intrede in de Nederlanden, in ver schillende streken van Duitsland en in Engeland. De heraldische adelaar is een geheel andere weg gegaan. Als zinnebeeld van kracht werd hij het symbool van vor sten en volken, en wel het eerst bij de Perzen, wier koning Cyrus in de 6de eeuw v. Chr. de gouden adelaar met uitgebreide vleugels als legerteken koos. Ruim twee eeuwen later verhuisde het teken met de Ptolemaeën naar Egypte, waar de Romei nen de adelaar als legerteken leerden ken nen en de vogel tot attribuut van Jupiter en zinnebeeld van de Romeinse staat maak ten. Verdere promotie van de adelaar lag in het verschiet, want hij werd tenslotte nog het symbool van de Romeinse keizers tot de tijd van Constantijn de Grote. Maar het dier had nog een lange reis voor de boeg. Van het Byzantijnse Rijk verbreidde hij zich over Europa, waar hij in de middel eeuwen aanvankelijk alleen als vaand.elversiering werd gebruikt. Sedert keizer Sigis- mund werd hij in Duits land echte, voortdurend als wapenteken gevoerd en ging vandaar naar Rusland, waar hij sedert 1472 voorkomt. Ook Napo leon heeft de adelaar als legerteken ge voerd en een halve eeuw later heeft Napo leon III de vogel in zijn rang willen her stellen, maar in 1870 vond dit een einde. Bezien we de omzwervingen van deze wapendieren, dan moeten we tot de over tuiging komen dat het voeren van deze tekens niets met de afstamming van de verschillende volken te maken heeft, ge lijk een bepaalde groepering ter staving van een vreemde theorie betoogt. Met de adelaar is overigens nog iets bij zonders gaande, waardoor hij gelijkenis vertoont met de vogel foenix. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2