IN DE WERELDPOLITIEK Spoed betekent rampspoed Agenda voor Haarlem Franse communisten durven de nieuwe lijn nog niet goed aan Pickwick Thee geeft U extra smaak, extra geur In één nacht Vijftig jaar geleden l'Humanité neemt haarspeldbocht in de strategie met grote omzichtigheid Lichtstaking van Belgische middenstand MakarioS morgen in zijn Scheveningse binnenhaven verbanningsoord Walvisvangst weer gesloten f Hoe is het ontstaand Lagerhuis blijft tegen de doodstraf Sun balm Spoorwegdiefstallen te Alkmaar berecht Iets nieuws Washington legt beslag op Oosteuropese banksaldi Verenigde Staten verkopen honderd ton zwaar water De heer A. Meines nam afscheid van de P.C.B.V. Eens per maand doen schepen de Seychellen-eilanden aan wordt verbeterd „Willem Barendsz II" produceerde 14199 ton traan Dit woord: KRAS Kerkelijk Nieuws Uw handen gaaf en zacht Uit Haarlems Dagblad van 13 Maart 1906 DINSDAG 13 MAART 19 5 6 Het partijblad van de Franse communis ten, „l'Humanité", heeft zich tot dusver heel discreet uitgelaten over de nieuwste lijn, die het jongste partijcongres in Moskou heeft voorgeschreven. De opzienbarende rehabilitaie van een figuur als Bela Kun, naast Léon Trotsky tot voor kort volgens de officiële communistische propaganda, een der „vcrraderlijkste en giftigste serpen ten van het internationale proletariaat", is de Franse communist, die zich uitstluitend door zijn partyblad laat voorlichten, nau welijks bekend, zomin als hij precies op de hoogde is van de onttroning van het eens almachtige symbool van de „geniale Stalin". De redactie van ,,1'Humaaiïtë?' wil kenne lijk de nieuwste haarspeld-bocht in de com munistische tactiek met de allergrootste omzichtigheid nemen. Niet zonder gegron de redenen. Enkele dagen voor het congres was juist een der schepzinnigste en be gaafdste jongere figuren uit de communis tische intelligent ia, Pierre Hervé, buiten de partij gezet vanwege een boek, waarin hij zich enige critiek veroorloofde o-p het „fe tisjisme" van de Franse communistische leiders. De ironie van het lot heeft gewild, d-at de denkbeelden van Iiervé in even an- Maurice Thorez dere bewoordingen ook door hoge gezags dragers in Mosikou als Mikojan en Kroesj- tsjef waren geuit. Ook zij drongen aan op een critische houding ten opzichte van de officiële richtlijnen en leerstellingen uit het •Stalinistische tijdperk. Geen wonder dan ook, dJat de communistische redacteuren en lagere leiders liever de terugkomst afwach ten van Thorez en Duclos, die de Franse partij in Moskou vertegenwoordigen. Laten die de verantwoordelijkheid maar nemen en de grenzen trekken van de vrijheid-, die in de toekomst een orthodox communist zal worden toegestaan Publieke opinie De nieuwe lijn wijst op een zekere ont wikkeling in democratische richting. De ADVERTENTIE DINSDAG 13 MAART Palace: „Kiss me deadly", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Brieven uit mijn molen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „De klau wier", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De regen kwam", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Aloma van de Zuidzee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „To catch a thief", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De volmaakte over val", 18 jaar, 8 uur. Concertgebouw: 8.15 uur, Negende D-concert door het Noord-hollands Philharmonisch Orkest o. 1. v. Marinus Adam met medewerking van Irma Kola-ssi, sopraan. Stadsschouwburg: 2 en 8 uur, De toneelgroep Puck geeft een voorstelling van „Cycloon 3 antwoordt niet" voor scholieren. Minerva-theater: 8.15 uur. De Toneelvereni ging met Aaf en Herman Bouber geeft een voorstelling van „Zeemansvrouwen". WOENSDAG 14 MAART Minerva: „Onvergetelijke melodie", aPe leeft., 8.15 uur. Palace: „Kiss me deadly", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Brieven uit mijn molen", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „De klauwier", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De regen kwam", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Aloma van de Zuidzee", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „To catch a thief", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frana Ilals: „De volmaakte overval", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg: 8 uur, Toneelgroep „Thea-teri' geeft een opvoering van „Familieconflict". Frans Halsmuseum: 8 uur, Voor de Volks universiteit spreekt prof. dr. M. Minnaert over „De zon en haar invloed op de mens". Zaal „Noord": 8 uur. Voor de Volks universiteit spreekt J. Oudegeest over „Le vensverzekeringen". Jacques Duclos Russische leiders hebben in ieder geval de gevaren erkend va-n een éénhoofdig be wind zoals onder Stalin, wiens woord- o-p alle gebieden van economie, politiek, strategie, cultuur, litteratuur en kun-st kracht van wet bezat. Het schijnt zelfs dat de nieuwe leiding een soort „publieke opi nie" zou willen scheppen. Volgens betrouw bare Franse kenners van het Sovjet-regime zou die vrij onafhankelijke openbare me ning bestaan bij twee tot drieduizend men sen, een aantal waaruit, onder Lodewijk XIV in Frankrijk, de „verlichte kringen" waren samengesteld. Het woord „democratie" reeds nu op de Sovjetrussische vrehoudin-gen toe te passen is voorbarig. Van vrije verkiezingen d'e toetssteen van iedere democratie willen de Russen., zowel in het eigen land als in de „volksdemocratieën", nog altijd niets weten. De beslissingen van het twintigste partij congres kunnen op kortere termijn van veel meer betekenis zijn voor de communisti sche partijen in het Westen en speciaal in Frankrijk dan in de Sovjet-Unie. Volksfront Wanneer ze de vrijheid aandurven, zul len de Franse communisten ongetwijfeld een dankbaar en vruchtbaar argument aan die resoluties kunnen ontlenen ten bate van hun propaganda voor het Volksfront. Kroesjtsjef heeft in het openbaar toege geven dat de wegen naar het. socialisme in alile l-anden niet per se evenwijdig behoe ven te lopen. Deze erkenning opent nieuwe mogelijkheden voor de Franse communis ten langs die weg tezamen met de socialis ten en de radicalen op te marcheren. Na de terugkeer van Thorez en Duclos zullen de Franse communisten stellig met vernieuwde kracht op dit aambeeld tim meren. A chtentwintig veroordelingen Voor de Alkmaarse politierechter mr. J. N.-. Alblas hebben achtentwintig personen terecht gestaan, die in dienst zijn of zijn geweest "bij Van Gend -en 'Loos. Zij hadden zich allen schuldig gemaakt aan diefstal van goederen, hoofdzakelijk rookartikelen, versnaperingen en dranken uit de spoor wagons op het stationsemplacement te Alk maar. De diefstallen waren gepleegd in de jaren 1954 en 1955. De straffen variëerden van een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een boete van f 50 of 25 dagen tot een maand onvoor waardelijke hechtenis. Enkele verdachten werden tot een week gevangenisstraf ver oordeeld. (Van onze correspondent in Brussel) Tienduizenden Belgische kleinhande laars en ambachtslieden gaan met een groots opgezette lichtstaking beginnen. Zij zullen bij het vallen van de avond hun étalages sluiten, doch de verkoop niet stop zetten. Het troosteloos beeld van de ge doofde lichten zien zij als een doelmatig middel van protest tegen het feit dat zij door de regering Van Acker niet juist zouden worden behandeld. De Belgische middenstand voelt zich verdrukt tussen de werkgevers en de arbeiders-vakbonden en men beklaagt zich er onder meer over, dat de middenstand niet vertegenwoordigd was in de commissie, die over de vijf daagse werkweek hebben beslist. Boven dien is onlangs een wet aangenomen, waar bij de inkomsten van loontrekkende echt genoten niet langer worden samengevoegd voor de direkte bedrijfsbelasting. Het is een groot voordeel voor de gezinnen, waar in en man en vrouw werken, daar hun beroepsinkomens thans in een lagere schaal worden belast. Maar de midden standers zijn van deze voordelen van de wet uitgesloten. Hiertegen gaat voorname lijk het protest van de georganiseerde be roeps-verenigingen. Thans heeft de nieuwe minister van de Middenstand, de heer Leo Mundeleer, op een persconferentie medegedeeld, dat zijn collega van Financiën na het Paasreces de uitbreiding van de wet tot de middenstan ders zal overwegen, maar volgens de jong ste berichten gaat de lichtstaking toch door. WASHINGTON (Reuter). - De Ameri kaanse regering heeft meer dan 13.250.000 dollar in Roemeense banksaldi te New York in beslag genomen. De minister van Justitie, Herbert Brownell, verklaarde dat het geld zal worden gebruik ter gedeelte lijke delging van schulden van de Roe meense regering aan Amerikaanse staats burgers. Hij zei dat in totaal een bedrag van 25 miljoen dollar aan Roemeense, Bulgaarse en Hongaarse saldi in de Vere nigde Staten in beslag zal worden geno men. Deze saldi zijn tijdens de tweede wereldoorlog „bevroren" als vijandelijk bezit. WASHINGTON (Reuter). - De Verenig de Staten zullen aan zes landen een hoe veelheid van 129 ton zwaar water verko pen om hen te helpen bij de uitvoering van hun programma's voor het gebruik van atoomenergie in vredestijd, aldus maakt de Amerikaanse commissie voor atoomener gie bekend. Groot-Brittannië zal vijftig ton ontvangen, Frankrijk dertig, India 21, Australië elf, Italië tien en Zwitserland zeven. 'De prijs is vastgesteld op 28 dollar per pond. Een deel van deze leveranties is reeds verscheept. Tijdens een in Utrecht gehouden buiten gewone algemene vergadering van de Pro- tèstarits Christelijke Bond van Vervoersper- soneel heeft de bondsvoorzitter, de heer A. Meines, afscheid genomen wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Meines is bijqa 27 jaar hoofd bestuurslid geweest. Sedert 1945 was hij bondsvoorzitter. In 1953 werd hij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Aan het einde van eer. uitgebreid afscheidswoord bood zijn opvolger, mr. T. J. den Hartog, hem namens het hoofdbestuur een eetservies aan. ADVERTENTIE ALUMINIUM BINNENVERPAKKING BESCHERMT DE KWALITEIT 0 nder de theesoorten, iie opvallen door zeer krach tige smaak en geur, neemt Pickwick Thee zonder twijfel een allereerste plaats in. Deze typische Engelse melange van Douwe Egberts wordt dan ook algemeen gewaardeerd. Dat smaak en geur van Pickwick Thee zo goed be houden blijven is te danken aan de speciale aluminium binnenverpakking, die door Douwe Egberts wordt toege past. Deze binnenverpakking verzegelt smaak en geur, houdt vocht en slechte in vloeden weg en zorgt ervoor, dat uw Pickwick Thee altijd zo verkwikkend geurt, zo rijk smaakt en zo royaal afschenkt MAHE (Reuter) Een officiële woord voerder in Mahe, op de Seychellen eilanden, heeft meegedeeld dat aartsbisschop Maka- rios morgen wordt verwacht. De aartsbis schop is zaterdag met een transportvlieg tuig van de Britse luchtmacht te Mombas- sa in Kenya aangekomen en vandaar met het Britse fregat „Loch Fada" naar de Sey chellen vertrokken. Als verblijfplaats zal hem het landhuis van de Britse gouver neur op het eiland Mahe dienen. De Seychellen liggen in de Indische Oceaan 950 mijl van. de Afrikaanse oost kust en 1.750 mijl van de westkust van India. De eilanden, 92 in getal, worden slechts eens per maand door schepen aan gedaan. Er zijn geen lucht- of telefoon verbindingen met het vasteland. Mahe, het hoofdeiland, heeft een oppervlakte van 140 vierkante kilometer. In totaal wonen er op de eilanden 37.000 mpnsen, afstammelingen van vroegere kolonisten en slaven van Mauritius en uit Afrika, die door de Britse marine zijn vrijgelaten. In de tweede wereldoorlog werd de ko lonie gebruikt als verblijfplaats van ge- interneerden. Aangezien de wet op het interneren van politieke gevangenen in 1943 werd afgeschaft, zal een nieuwe wet nodig zijn voor de vier gedeporteerden uit Cyprus. Het landhuis van de gouverneur, Sir William Addis, ligt vier kilometer van de hoofdplaats Mahe. Het heet „Sans Souci" en gelijkt op „Longwood", het verblijf op St. Helena, waar Napoleon zijn laatste levensjaren sleet. Port Victoria is de zetel van het bestuur, dat in handen is van de gouverneur, bijgestaan door uitvoerende en wetgevende raden. De bevolking spreekt Frans of een Creools dialect en is ro'oms- katholiek. De wetgevende raad heeft op een spe ciale zitting een decreet aangenomen dat de gedeporteerde Cyprioten toestaat de eilanden te betreden. Een Britse kapitein, die met pensioen is van de politie van Oeganda, zal de gedeporteerden onder zijn hoede krijgen. Haagse raad voteert 6 miljoen De gemeenteraad van Den Haag heeft met algemene stemmen en volle instem ming een voorstel van B. en W. goedge keurd, dat inhoudt, dat er voorzieningen zullen worden getroffen voor de verbete ring van het binnenhavencomplex te Sche- veningen, te beginnen met werken voor een bedrag van bijna zes miljoen gulden. In juli 1954 besloot de raad in beginsel tot uitvoering van een aantal voorzienin gen ter verbetering van het havencomplex te Scheveningen. De plannen zijn nu ge reed voor wat betreft een gedeelte van die werken, welke zoals het preadvies van B. en W. zegt als eerste fase moeten worden aangevat. Dot gedeelte omvat de voorzie ningen aan de binnenvoorhaven, de uit monding daarvan in de buitenhaven en de daarop aansluitende oeververdediging in dit havenbekken. Deze werkzaamheden zullen anderhalf a twee jaar duren. Op 4 maart werd het seizoen voor de vangst op de baleinwalvissen gesloten. De nieuwe „Willem Barendsz" van de Nederlandsche Maatschappij voor de Wal visvaart produceerde 14199 ton traan en 2162 ton spermolie. In het seizoen 1954/55 waren deze cijfers: 9722.5 ton traan en 1067 +on sperolie. De duur van het seizoen 1955/56 was 58 dagen, tegen 72 dagen in het seizoen 1954/55. Van de traan is 5000 ton verkocht voor 85 pond sterling per ton en het restant voor 85.10 pond per ton. Het geproduceerde kwantum spermolie werd geheel verkocht voor 70 pond per ton. De grootste weekproduetie van de „Wil lem Barendsz" bedroeg 3505.5 ton traan De totale vangst is echter dit jaar beneden de verwachtingen gebleven. Voor de eerste keer werd vleesmeel geproduceerd en wel 1692 ton. Door de zoete lentegeuren in de politieke atmosfeer, die met een verder gaande verzachting van het internationale klimaat een werkelijk „nieuw geluid" lijken vooraf te gaan, is er de laatste tijd weinig tussen de grote machten gediscussieerd over hangende problemen behalve dan over ontwapening en vreedzamer samenleven. De feitelijke vraagstukken, waar bij de kwestie-Duitsland nog altijd het gevaarlijkste is, zijn op de achter grond geschoven en dat is wellicht een heilzame taktiek, aangezien de ge sprekken over gedetailleerde geschilpunten altijd weer de verhoudingen verscherpen. Toch zal men vroeg of laat weer moeten terugkeren tot de realiteit der geschillen en daarbij meteen stuiten op de Duitse aangelegen heid, de kwestie der hereniging en wat daar verder aan vastzit. Nu heeft de bekende ds. Niemöller, vroegere duikbootkapitein en thans enigszins om streden figuur der Duitse Evangelische Kerk, de waarschuwing laten horen dat deze hereniging spoedig door de Duitsers zelEzal worden voltrokken, als de grote mogendheden geen haast betrachten met een desbetreffend akkoord. Dat is een ernstige toespeling op een gevaar, dat zowel door de Sovjet-Unie als de Westelijke mogendheden met grote bezorgdheid zal worden beschouwd. Het staat wel vast, dat de hereniging dei- twee helften van Duitsland hoe die ook in haar werk zal gaan alle contacten die deze twee afzonderlijke staten met Oost en West hadden gesloten, tot twijfelachtige verbintenissen zal maken. Het Westen heeft reeds spoedig na de opneming van West-Duitsland in de Westelijke verdedi gingsorganisaties als de NAVO en de Wes telijke Unie moeten toegeven, dat West- Duitsland de vrije keus zal moeten worden gegeven die pacten al of niet te bestendi gen, wanneer het zover is dat de hereni ging zal worden voltrokken. Daarom wil het Westen die hereniging in eigen hand houden en haar doen voorafgaan door een vrije verkiezing in beide delen Duitslands, onder auspiciën der Bondsregering. Met andere woorden en daardoor mislukte de conferentie van Genève het Westen wil een Groot-Duitsland geruisloos de plaats laten innemen in de Westelijke formatie, welke thans West-Duitsland bezet. De Sovjet-Unie van haai' kant wilde niet zover gaan dat zij verwachtingen koesterde over een opneming van Groot-Duitsland in het Oostelijk bloc. Doch zij wilde evenmin geredelijk afstand doen van haar Oostzöne om een volkomen met het Westen verbon den, nieuwe Duitse grootmacht tegenover zich te krijgen. Zij wenste de voormannen der Oostduitse regering met die van Bonn te laten on dei-handelen over een vergelijk, waarbij zij kennelijk hoopte op een Volks- frontregering, dus met ruime medewerking van de communisten. Dit touwtrekken om de Duitse verbon denheid heeft Genève op een volkomen logische manier doen kelderen. Een even tueel gelukken van de Geneefse conferen tie zou het einde van de regering te Bonn hebben betekend en tevens een uitwissing van alle verdragen der Bonnse rege ring met het Westen. Na Genève was het duidelijk, dat slechts een compromis de Duitse hereniging zou kunnen doen gelukken en dat dit compro mis een nieuw Duitsland zou doen ontstaan, dat zich aan geen enkele kant gebonden voelde. Zowel de Sovjet-Unie als de Wes telijke mogendheden moeten hebben beseft, dat dit nieuwe Duitsland voor beide zijden een enorm gevaar zou betekenen. De im passe, een volkomen stilzwijgen over wat er zou moeten gebeuren, was veelbeteke nend. Men wist niet meer, hoe men deze knoop zou moeten ontwarren zonder er een oorlogsrisico mee te lopen. Deze impasse duurt nu voort. De ver mindering van de spanning tussen Oost en West, hoe ver zij ook gaan zal, kan de Duitse kwestie niet oplossen, tenzij men zich aan weerskanten losmaakt van de overtuiging, dat de ander het nieuwe Duitsland zal gebruiken als een verster king van zijn eigen potentieel tegenover de wederpartij. Doch de Duitsers zelf hebben intussen nog meer zelfbewustzijn teruggekregen dan zij al hadden door de vleierijen van weers kanten. Zij zullen de onzekerheid der grote mogendheden in Oost en West als een aan sporing tot eigen initiatieven hebben ervaren en dat is wellicht het gevaar, waarop Niemöller doelt. Hij ziet aan komen, dat de legers van Oost- zowel als van West-Duitsland elkander zullen vinden in het gemeenschappelijke ideaal van het éne grote Duitsland en daarbij alle poli tieke verschillen van mening opzij zullen zetten, om later, na de hereniging, de groot-Duitse politiek haar eigen ontwik keling te laten hebben. Natuurlijk zou een geheim akkoord tus sen de Duitse militaire leiders van Oost en West een eventuele burgeroorlog kunnen voorkomen, althans een uitbarsting daar van op het moment van de hereniging kunnen dempen. Doch het nieuwe Duits land zou een politiestaat van de eerste orde moeten worden om orde en rust na de her eniging gedurende de noodzakelijke termijn te bewaren. Een politiestaat van de eerste orde, waartoe zowel in Oost- als in West- Duitsland de gezagsfiguren ruim voorhan den zullen blijken. In zulk een staat zouden de schaarse „nieuwlichters," die in het Duitsland na de oorlog zijn opgestaan en een verandering van de Duitse tradities bepleiten, de wind uit de zeilen worden genomen. De aanpassing van Duitsland aan Europese standaarden van politiek fatsoen en beschaafde politieke normen zou waar schijnlijk nooit haar beslag krijgen, doch er zou een streng-geregeerde, fel-nationa- listische Duitse eenheid ontstaan, die Europa weer de handen vol zou geven en tenslotte als Vierde Rijk zeker een even groot en gevaarlijk kruitvat zou blijken als het Derde van Hitier. De gedachtengang van Niemöller is ech ter, merkwaardig genoeg, niet zóver ge gaan. Hij dringt aan op spoedige hereni ging, hoe dan ook, en blijkt in het gevaar, dat hij als een waarschuwing schildert, ook een alternatief voor zijn eigen keuze te zien. „Wanneer de grote mogendheden het niet snel doen, dan doen wij het zelf," zo voorspelt deze dominee en misschien spreekt daarbij de vroegere duikbootkapi tein een woordje mee. Het is namelijk wel ongeveer duidelijk geworden, dat een spoedige hereniging met bemiddeling van de grote mogendheden hetzelfde gevaar zou oproepen als een her eniging op Duits initiatief. Het grote gevaar in de Duitse kwestie is namelijk juist die spoedige hereniging. De twee helften zijn immers zo ver uit elkaar gegroeid onder de voogdij van Oost en West, dat een plotselinge vermenging fataal zou zijn. wie ze ook tot stand zou brengen. Duitsland kan enkel nog voor Europa en voor zichzelf gered worden door een langzame hereniging, waarbij de nationalistische tendenzen afwezig blijven en de voormannen uit Oost en West- Duitsland hun politiek „zachtjes" kunnen coördineren. Ook Niemöller blijkt een Duits nationalist te zijn, evenals allen die de hereniging als een ideaal van haast be schouwen. „Hereniging hoe dan ook" staat h;er tegenover „een ongevaarlijk nieuw Duitsland." En een ongevaarlijk nieuw Duitsland zal waarschijnlijk pas over vijf tig jaar kunnen groeien uit een langzaam, zorgvuldig gecontroleerd en moeizaam geleid proces van aanpassing, waarbij de Europese rechten op veiligheid het eerste woord moeten blijven spreken. Even moeilijk als het zijn zal, de Sov jet-Unie en Amerika te wennen aan een vrije internationale samenleving met nor male betrekkingen en zonder bewapenings wedloop, even moeilijk zal de ene helft van Duitsland zich kunnen aanpassen aan de andere. Daarom is de ontwikkeling van de verhoudingen tussen de Sovjet-Unie en de Westelijke mogendheden een toetssteen voor de mogelijkheid tot hereniging van Duits land. Daarom is een Europese veiligheids- pact, gesloten tussen de vroegere geallieer den in de Tweede Wereldoorlog, de enige mogelijkheid tot veilige oplossing van de kwestie-Duitsland. In zekere zin is die Tweede Wereldoorlog nog steeds niet afge lopen. Evenzeer als men toen door de om standigheden was aangewezen op een alliantie ter uitroeiing van het Duitse ge vaar, evenzeer is men nu nog door de na sleep van die oorlog gedwongen tot een samengaan, opdat het Duitse gevaar niet nieuw leven wordt ingeblazen. De zure appel, die de Duitsers hierbij zullen moeten slikken, wordt alleen gepre senteerd aan die Duitsers, welke voortgaan te dromen van een nieuw en in Europa oppermachtig Rijk. De anderen, die geleerd hebben dat het Duitse nationalisme slechts rampen heeft gebracht, zullen inzien dat de langzame hereniging de enige weg is tot een waarlijk „nieuw" Duitsland, waarin de hartstochten van Bismarck, der Kaiser en Hitier zijn uitgewoed en de wil tot een be schaafd internationaal samenleven over heerst. De ontwikkeling der verhoudingen tussen Oost en West doet vermoeden, dat men het onder druk der mislukte waaghalzerijen uit het recente verleden eens geworden is over deze enige mogelijkheid. Dat men het echter nog niet met zoveel woorden aan de twee Duitse helften heeft kenbaar gemaakt, kan een kwestie van taktiek zijn. Doch hoor Niemöller! Men begint het blijkbaar te vermoedenJ. L. het Franse woord crasse ontleend aan het Latijnse crassus: dik, sterk, zal wel uit de studententaal in het algemene spraakgebruik zijn opgenomen. Van personen gezegd betekent kras: flink, gezond, inzonderheid van bejaarde lie den. Bezigt men het in verband met on stoffelijke zaken, abstracte woorden dus, dan heeft kras tal van betekenissen: sterk, bijzonder, ongemakkelijk, streng, erg enzovoorts. Men noemt een rede nering kras, wanneer men het betoog overdreven vindt; men spreekt van een krasse tegenspraak, wanneer die in scherpe bewoordingen is opgesteld; een kras geneesmiddel werkt krachtig. Vermelding verdient dat sommigen het woord kras afleiden van het Maleise keras: stijf, vast, sterk onbuigzaam. w y Overwicht geslonken tot 24 stemmen (Van onze correspondent in Londen) Het Britse Lagerhuis heeft het initiatief voorstel van de Labour-advocaat Sydney Silverman tot afschaffing van de doodstraf met een overwicht van 24 stemmen (286 tegen 262) in tweede lezing aangenomen. Hiermee zyn de tegenstanders van de dood straf over de eerste hindernis heen. De volgende stap is de artikelsgewijze behandeling. De meerderheid was geringer dan drie weken geleden, toen het Lagerhuis zich met 46 stemmen overwicht uitsprak voor afschaffing of opschorting van de doodstraf. Sommigen, die op 16 februari tegen de doodstraf stemden, onthielden zich gisteren van stemming. Amendement Drie conservatieve voorstanders van de doodstraf dienden, onmiddellijk nadat de uitslag van de stemming bekend was, een amendement in met het voorstel om de doodstraf te handhaven voor drie soorten moordenaars: voor een roofmoordenaar, of voor een inbreker die een moord begaat; voor iemand die een moord pleegt om ar restatie te voorkomen en voor een tot levenslang veroordeelde moordenaar, die een gevangenisbewaarder vermoordt. Dit voorstel beoogt vooral de ongewapende politie te beschermen. Tijdens de verdere behandeling van het ontwerp-Silverman zullen er, naar ver wacht wordt, nog veel meer amendementen komen. De tegenstanders van de doodstraf zullen al hun krachten moeten inspannen om hun overwicht te handhaven. Uithoudingswedloop Daarna komt dan de allergrootste hin dernis, het Hogerhuis, dat tegen afschaffing is, hoewel het deze slechts een jaar kan tegenhouden. Voordat het voorstel dan wet kan worden, moet het Lagerhuis de zaak opnieuw aan de orde stellen. Het wordt op die manier voor de afschaffers een uithou dingswedloop, waarvan het eindresultaat niet te voorspellen is. Toen het Lagerhuis zich enkele weken geleden tegen de dood straf uitsprak, meende men dat de regering een voorstel tot afschaffing zou indienen. De regering kan dit echter niet, omdat zij er in meerderheid tegen is. Het gevolg was, dat zij, om aan de wens van het Lagerhuis tegemoet te komen, het half vergeten wets- ontwerp-Silverman te voorschijn haalde, hoewel dit door de regering bestreden wordt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te IJsselmuiden P. J. J. Mon ster te Katwijk aan Zee; te Hoogeveen (vac. G. Taverne) J. A. Rooseboom te Hol- landscheveld. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam-Zuid H. Dijkstra te Hendrik-Ido-Ambacht. Bedankt voor An j urn E. Baerends te Zuidhom; voor Eindhoven (4e pred.pl.) A. T. Besselaar te Krabbendijke; voor Zwolle (vac. H. A. Munnik) K. A. Schip pers te Ermelo, Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Rotterdam-Charlois W. Borgdorff te Gorinchem. Chr. Geref. Kerken Tweetal te 's-Gravenhage: B. v. Smeden te Rotterdam-Zuid en K. J. Velema te Midwolda. Beroepen te Zaamslag H. C. v. d. Ent te Werkendam. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Haarlem J. Reiling te Haulerwijk. ADVERTENTIE Vraag Uw Apotheker of Drogist HAARLEM De beruchte Haarlemsche inbreker Frans Rosier, die na zijne ont vluchting uit het gesticht te Utrecht we der gepakt kon worden is vrijwel zeker de dader van de inbraak met moordaanslag te Gouda. Daar werd de weduwe Overgaauw, die er een kruidenierswinkeltje drijft, in de vroegte bewusteloos in haar huisje ge vonden. Zij was met een mes in de keel en in de zijde gestoken, gelukkig niet zoo danig dat haar leven gevaar loopt. De da der nam een zak met geld, f 280, onder haar bed vandaan, nuttigde In het winkel tje een hoeveelheid boerenjongens en een aantal koekjes, welke daar in voorraad waren en vertrok toen. Men heeft Frans Rosier, zwaar geboeid met vier kettingen over de borst en twee over de rug, per trein naar Gouda over gebracht. Dadelijk na aankomst op het politiebureau werden verschillende per sonen met hem geconfronteerd. Allen her kenden hem als de man die op den avond van de inbraak bij de woning van de we duwe Overgaauw rondscharrelde. Per rij tuig werd hij vervolgens naar de zieken verpleging gebracht, waar de weduwe is opgenomen. Zij herkende hem onmiddel lijk pertinent als de man die bij haar had ingebroken en haar met een mes steken had toegebracht. Rosier toonde zich zeer onverschillig en gaf op geen enkele vraag antwoord.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5