Sport in hetkort Oranje-team kan voor Duitsland zeer lastig tegenstander worden De beste Hongaarse atleten naar de Olympische Dag De keuken in Melbourne Morgenmiddag in het Rhein-stadion in Dusseldorp Zware wedstrijd in het vooruitzicht Haarlem-Den Haag in het Krelagehuis Geroutineerd Onzekerheid Waarschuwingen Gaat u verhuizen? F. D AMI AANS EN ZN. De reportages Al drie keer Militair voetbalelftal speelt in Istanbul Scheidsrechter Wershoven kreeg de schuld van de Belgische nederlaag Spelers beide elftallen al in Dusseldorp Kansen Engelse prof voetballers stijgende De standen in de basketbalcompetitie Sportieve geste kostte Landv wereldrecord Kwestie-Santee nog steeds niet opgelost Basketbal programma voor deze week Regeringssubsidie voor KNAU te laag geacht Wielrennen Van Est vijfde in de Omloop van Het Volk Schaken VVGA oromoveert naar hoofdklasse KNSB NederlandBelgië in het Krelagehuis Het Belgisch hockeyteam tegen Nederland Incidenten bij cricket wedstrijd gesloten Damtoernooi voor bedr ij f skvvar tetten Judo Clubkampioenschappen van de NAJA DINSDAG 13 MAART 1956 (Van onze sportredacteur Het Nederlandse voetbalelftal staat morgen voor de grote vuurproef. Het zal in het Rheinstadion in Dusseldorp strijd moeten leveren met bet Duitse nationale team en zal daarbij duidelijk moeten maken dat het spelpeil in Nederland na de invoering van het semi-professionalisme inderdaad aanzienlijk is verhoogd. Ge heel los daarvan zien wij het resultaat van de wedstrijd. Ook bij een nederlaag kan het onomstotelijk bewijs van vooruitgang geleverd worden. Vooral als de Duitsers, die na het behalen van het wereldkampioenschap in Zwitserland niet meer zulke grootse prestaties hebben verricht, met hun spel zullen tonen dat zij weer een stap verder zijn gekomen op de weg naar volledig herstel. Waarmede wij maar willen zeggen dat de komende interland van groot belang is voor beide ploegen. Een interland ook, die voor wat betreft zijn belangrijkheid zijns gelijke niet heeft na de invoering van het betaalde voetbal in Nederland. 30COOOOOOOT> De opstelling: van het Oranje-team heeft ons enigszins verwonderd. Aan de ene kant toonde de keuzecommissie haar voorkeur te geven aan geroutineerde spelers Tim mermans links- en Appel rechtsbuiten aan de andere kant plaatste zij een jeugdig on volkomen onervaren speler als Noter- mans rechtshalf. Veel liever hadden wij psV-er Brusselers daar gezien. Niet in de eerste plaats omdat hij in de oefenwed strijd tegen Stade de Reims toonde in goe de conditie te zijn, maar nog veel meer om dat hij meer „vechter" is dan de bovendien vrij kleine speler van Fortuna en een vaar diger schakelspeler. Niet zelden ziet men hem in of zelfs vóór de voorhoede opere ren. Naar onze mening zou Brusselers ze ker veel beter in het geheel passen dan Notermans. Toch mag men vertrouwen hebben in het elftal dat morgen in Dusseldorp tegen de Duitsers in het veld komt. De spelers van de achterhoede zijn volkomen op el kaar ingespeeld en zullen ook voor de Duitsers met hun meestal zeer korte aan- valsspel niet geringe struikelblokken be tekenen. Alleen zijn we nog altijd huive rig voor de periode van nonchalant dekken, die in vrijwel iedere interland van het Oranjeteam is voorgekomen. Ons vertrouwen voor de wedstrijd van morgen is voorts gegromd op het feit dat in de voorhoede enkele bijzonder gerouti neerde spelers zijn opgenomen. Timmer mans, zowel als Appel en Lenstra hebben een grote ervaring in interlandvoetbal en dat spreekt in een wedstrijd als die tegen de Duitsers een hartig woordje mee. Dat de nog niet in zijn oude conditie verkeren de Timmermans als linksbuiten snelheid tekort zal komen, ligt voor de hand, maar met Lenstra naast zich behoeft zich dat niet direct te wreken. In Duitsland treuzelt trainer Herberger, die geheel alleen verantwoordelijk is voor de samenstelling van de ploeg, met het formeren van het team dat tegen Nederland moet spe len. Eerst bracht hjj een groep van vijfen twintig spelers bijeen, daarna vielen er vijf af en daarna weer drie, zodat er na zondag teventien gegadigden waren. Terecht vroeg men zich in Duitsland dan ook af of het nationale voetbalteamhoe dat dan ook zal zijn samengesteld haar* epel zal kunnen „vinden". In vrijwel alle wedstrijden na het behalen van de wereld titel was dat namelijk niet het geval. Dat kwam in de eerste plaats omdat steeds an dere spelers werden opgesteld en in de twee de plaats omdat de spelers zelden en dan nog maar voor zeer korte tijd bijeen waren o mte trainen en met elkaar de taktiek te be spreken. Dat neemt echter niet weg dat ook al mocht dan het teamverband ontbreken, dat niet bepalend behoeft te zijn voor het resul taat. De Duitsers hebben de beschikking over enkele gerenommeerde spelers, die de kunst wel eens zouden kunnen verstaan de zwakke punten in de Nederlandse ploeg aan te tasten. Duitse experts hebben overigens al diverse malen gewaarschuwd tegen onderschatting van de tegenstanders. Zij wezen er daarbij op dat de balans van de ontmoetingen tussen beide landen voor Nederland nog steeds een batig saldo oplevert. In die onderschatting geloven wij anders niet zo hard. De Duitsers ADVERTENTIE ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 22279 zullen er juist alles op zetten een zo ruim mogelijke overwinning te behalen om iets van het in andere interland-wedstrijden ver loren gegane terrein te herwinnen. Als -lij een zege zouden behalen, zou ons dat niet verwonderen. Maar dat die zege al leszins duidelijk en overtuigend zal zjjn, daar geloven wij niet in. Twee-één of drie-twee voor de Duitsers lijkt ons een score die een kans heeft, maar evenzeer kan het best mo gelijk zjjn dat het Oranje-team het presteert met een één-één of twee-twee resultaat uit de strijd tevoorschijn te komen. Hoe het alle maal verloopt, hopen wij u donderdag te kunnen vertellen. De balans van de wedstrijden tussen Ne derland en Duitsland is tot op heden: Nederland 15 5 6 4 33—31 Duitsland 15 4 6 5 31—33 DuitslandNederland zal woensdagmid dag over Hilversum I (402 m.) worden ver slagen door ir. A. van Emmenes ep J. de Troye. De uitzending begint om 14.55 uur en duurt tot 16.50 uur. De Nederlandse Televisie Stichting ver zorgt eveneens een reportage met commen taar van Dick van Bommel. Deze uitzen ding begint om 14.50 uur. o X Het Rhein-stadion in Dusseldorp is al 8 drie maal het toneel geweest van een krachtmeting tussen beide landen. Het8 p eerst in 1926 toen Duitsland met vier- 8 twee won voor 55.000 toeschouwers. De ij vijftiende en laatste wedstrijd - op 31 c o januari 1937 - eveneens in het Rhein- H stadion gespeeld, eindigde in een gelijk ispel: twee-twee. En wat toen aan de 5 3 sterkste Duitse ploeg van het ogenblik 3 niet gelukteeen overwinning te beha- 3 len, wil Herberger thans trachten te 3 bereiken met het sterkste elftal dat nu 3 op de been gebracht kan worden. De organisatorische voorbereidingen in het Rhein-stadion, waarvan de capaci teit tot 60.000 vergroot is, zijn zo goed als voltooid. Driehonderd politiemannen en zevenhonderd ordebewaarders zullen van twaalf uur af de intocht van de 3 toeschouwers regelen. Politie-reserves 3 zullen klaar staan om eventuele pogin- 3 gen van lieden zonder kaarten om het stadion te bestormen, te verijdelen. OÖ<XXX>OOOOOGOOCOOCOOOC<X>000^^ De extra wedstrijd, die het Nederlands militair voetbalelftal tegen de Turkse mi litaire ploeg in Turkije zal spelen op woensdag 14 maart ten bate van het Rode Krui^, wordt gehouden in Istanbul. In het Turkse team spelen vijf interna tionals mee. Men hoopt in Istanbul beter weer te treffen dan zondag in Ankara, toen zware slagregens en een moeilijk te bespe len veld de wedstrijd die in een gelijk spel (00) eindigde, nadelig beïnvloedden. Over de drieéén nederlaag, die het Bel gische voetbalelftal zondag in het Heizel- stadion tegen de Zwitsers heeft geleden, schrijft „Les Sports" o.a.: „Het was een zeer matige wedstrijd, die werd bedorven door twee blunders van de Saarlandse scheidsrechter Wershoven. Het eerste doel punt dat de Zwitser Pastega in de tiende minuut maakte, werd in opgelegde buiten spelpositie gescoord. De Belgische grens rechter Lybaert vlagde zonder aarzelen, maar de heer Wershoven reageerde niet. In de 38ste minuut beging de arbiter zijn tweede grove fout. Hij zag niet dat de Zwitser Perruchoud binnen het strafschop gebied hands maakte, zodat onze ploeg (bij een stand 2—1 voor de Zwitsers) een straf schop werd onthouden. Wanneer de Belgen een strafschop in een doelpunt hadden kunnen omzetten, zou het duel wellicht heel anders zijn afgelopen". In een interview met een redacteur van „Les Sports" zegt middenvoor Jef Mer- mans, die voor deze gelegenheid het aan voerderschap had overgedragen aan Louis Carré, die zijn 50ste interland speelde: „Ik begrijp er niets van. Iedereen constateerde, wat de scheidsrechter weigerde te zien". De „Gazet van Antwerpen" signaleert eveneens het handsgeval en noemt het niet toekennen van de strafschop een verzach ting voor de nederlaag, maar géén veront schuldiging voor de zwakke totaalprestatie van de ploeg. Het blad spreekt van een „knock down" voor de Belgen en zegt ver der dat het Belgische elftal tegen de Zwit sers „fel ontgoochelde". De laatste maal dat het Nederlands elftal tegen de Duitsers speelde is al weer bijna twintig jaar geleden. Ook in Dusseldorp in het Rhein-stadion. Het was een roemruchte wedstrijd, want tot een halve minuut voor het eindsignaal stond Ne derland met twee-een ach ter. Met nog dertig seconden te spelen kreeg de rechts binnen van het nationale elftal een voorzet, waaruit hij - met een kopbal - de gelijkmaker scoorde. De zestienduizend Nederlan ders, die toen naar Dussel dorp waren gekomen, maak ten daarna zo veel kabaal over die goal van Van Spaendonck dat vrijwel niemand - alleen de spelers - het eindsignaal van de Franse scheidsrechter hoor de. Het elftal voor die wed strijd - Weber en Smit moesten door blessures wor den vervangen - was als volgt samengesteld: Halle, Wilders en Caldenhove; Van Heel, Anderiesen en Paauwe; Wels, van Spaen donck, Bakhuys, Heetjans en Van Nellen. Op de foto ziet men een spelmoment uit die wedstrijd. Calden hove is in duel met een hoog opspringende Duitse aanvaller, waarbij Wilders die zijn debuut maakte toe kijkt. Achter Caldenhove ziet men wijlen Wim Ande riesen. In Dusseldorp werden gisteren en van daag de laatste voorbereidingen getroffen voor de wedstrijd DuitslandNederland. De zeventien spelers, die bondscoach Her berger voor zijn elftal ter beschikking heeft, zijn in de loop van maandag uit him verschillende woonplaatsen gearriveerd. Zij hebben hun intrek genomen in hotel „Fürstenhof", waar velen van hen een deel van de dag gebruikten om uit te rusten van de vermoeiende competitiezondag. Van middag hebben zij hun laatste, lichte trai ning. Her berger schijnt er op te rekenen, dat ook de enigszins geblesseerde spelers Jus- kowiak (Dusseldorp) en Posipal (Hambur ger SV) van de partij kunnen zijn. Ook de Nederlandse spelers, die vanochtend in Dusseldorp aankwamen, zullen des middags nog in het Rheinstadion trainen. Het stadion maakt een uitstekende in druk. Alles is gedaan om de arena een zo feestelijk mogelijk aanzien te geven. De bouw van de noodtribunes, waardoor de capaciteit van het stadion tot ruim 60.000 plaatsen werd opgevoerd, is beëindigd en ook de uitbreiding van de tribunes voor pers, radio en televisie is voor elkaar. Enige zorg baart alleen nog het veld, dat door de langdurige vorstperiode erg had geleden. De pogingen ter verbetering werden nog al bemoeilijkt door de wisselende tempera turen: 's nachts vorst, overdag zonneschijn. Hier en daar zijn er nog zachte plekken in ce grasmat. In verband hiermee zal er geen voorwedstrijd worden gespeeld. De eisen tot betere arbeidsvoorwaarden voor de Engelse beroepsvoetballers hebben in het algemeen wel instemming gevonden op een vergadering van afgevaardigden van 92 leagueclubs, die in Londen werd ge houden. Een van de voorstellen, die het meest steun vonden betrof het verdubbelen van de premies tot vier pond sterling voor een overwinning en twee pond voor een gelijk spel. Ook de eis tot betaling van vijf pond per speler voor een vriendschappe lijke wedstrijd bij kunstlicht werd redelijk geacht. De eerste stedenontmoeting van dit jaar zal maandag 19 maart in de grote zaal van het Krelagehuis in Haarlem worden gespeeld door vertegenwoordigende basketbal teams van Haarlem en Den Haag (dames en heren). Tot heden slaagden de Haarlemse teams er nog steeds in de overwinning te behalen. Hoewel Den Haag over enkele uitstekende spelers van SSD beschikt, menen wij dat ook nu weer een Haarlemse herenoverwinning in het hereik ligt. De damesoloeg heeft zon der twijfel de beste winstkansen in dit stedenduel. Voor deze gelegenheid zijn de Haarlemse teams als volgt samengesteld: Dames: J. Koblens en F. van Veen 'beiden White Stars); H. Pompe, J. Huigen, C. Kors, T. Snel, H. v. d. Laan en N. Steenkist (allen HOC); T, v. Deursen, M. Schrama en A. Krom (allen Antilopen). Heren: K. Dingshof (Antiionen); H. Regen boog (ZBVS); M. Jole, H. Knol, J. Meen- horst en A. Kaart (allen Black Pirates); M. Dinkelberg, F. Hooijveld, H. Argeloo, H. en R. van Elk (allen TTie Typhoons). Bovendien is het thans zeker dat vrijdag 20 maart in hét Krelagehuis de stedenont moeting zal plaats vinden tussen vertegen- woordigendé teams van Haarlem' en Rotter dam (dames en heren). Op zaterdag 28 april is de interessante ontmoeting van een districtsteam (Haarlem; Den Haag en Rotter dam» tegen een Amsterdams team het slot van de basketbalcompetitie 1955/1956. De standen in de diverse klassen van de Landv heeft zijn kans om het wereld record op de mijl tijdens de Australische atletiekkampioenschappen in Melbourne te verbeteren totaal verknoeid. Tijdens de wedstrijd remde hij af om een van zijn concurrenten, Clarke, die was gevallen, te helpen opstaan. De overwinning kostte het hem niet: hij eindigde als eerste in 4 min. 4.2 sec., maar zijn sportieve geste leverde hem wel een verstuikte enkel op. Na afloop van de race verklaarde Lan- dy, dat hij niet wist hoe de valpartij ont staan was Hij geloofde dat het zijn schuld was omdat hij meende de voet van Clarke te hebben geraakt toen hij achter hem liep. Ongeveer 25.000 toeschouwers waren aanwezig bij dit incident, dat vol gens experts Landy tenminste vijf secon den kostte. Charles Grimes, de advocaat van de Amerikaanse atleet Santee, acht het mo gelijk dat zijn cliënt zal kunnen deelne men aan de Olympische Spelen in Mel bourne. Hij voert aan, dat de Amerikaanse Amateur Atletiek Unie niet het recht heeft een schorsing voor onbepaalde tijd op te leggen. Grimes zeide, dat hij verder voor Santee werkt in de veronderstelling, dat het Amerikaanse Olympische Comité even tueel bereid zal zijn te wachten totdat de zaak-Santee op eerlijke wijze behandeld is. Het hooggerechtshof heeft bepaald, dat de uitspraak, waarbij de schorsing van Santee door de Atletiek Unie voorlopig werd opgeheven, zal gelden tot donderdag ^5 maart a.s. In de regel worden processen in de Ver enigde Staten lange tijd gerekt zodat de mogelijkheid bestaat, dat de eindbeslissing in het geschil tussen Santee en de Atletiek Unie nog hangende is wanneer de spelen in Melbourne al zijn begonnen. Evenals de vorige week in New York trokken de atleten, die ingeschreven had den voor de wedstrijd over 1 mijl in Mil waukee, zich terug toen zij vernamen dat Santee zou deelnemen. Nog steeds is de angst te groot dat zij hun kansen voor Melbourne verspelen en hun amateurstatus kwijt raken indien zij tezamen met Santee lopen. Er waren maar twee atleten die het risico namen: Kirk, die ook de vorige week tegen Santee was uitgekomen en Taylor. Zonder behoorlijke tegenstand kon Santee geen goede tijd maken. Hij won de race, maar zijn tijd bedroeg 4 min. 10,5 sec. Het basketbalprogramma voor deze week luidt: Donderdag (Krelagehuis) Dames: HOC 3SC Haarlem 3: Typhoons 3White Stars 3; IH.J 2—ZBVS 2. Heren: Antilopen 3Tramvogels; Antilo pen 2White Stars 2: White StarsPunch (Delft) 19.50 uur; SC Haarlem—Deco (Den Haag) 21.15 uur. Vrijdag (Krelagehuis) Internationaal basketbaltoemooi: 19.30 uur: AMVJ512th Sabres; 21 uur: Proleter (Joe goslavië)Blue Stars. Zaterdag (Krelagehuis) 13.45 uur: Jeugdwedstrijden. Maandag (Krelagehuis) 19.30 uur: HaarlemDen Haag (dames); 20.45 uur: HaarlemDen Haag (heren). Haarlemse basketbalcompetitie luiden Dames. HOC 4 9 6 Eerste klasse A: RCH 10 6 HOC 11 20 IHJ 2 9 2 White Stars 10 16 Heren. Antilopen 11 16 Tweede klasse Typhoons 12 10 ZBVS n 22 Eerste klasse B: Exercitia 13 18 SC Haarlem 11 12 Antilopen 2 11 16 Sch. Giants 10 6 Typhoons 2 12 14 Rapiditas '31 10 4 BI. Pirates 2 11 12 Exercitia 8 2 Rapiditas *31 11 6 Tweede klasse: Wh. Stars 2 11 6 White Stars 2 13- -22 IHJ 2 10 4 HOC 2 12 20 Sch. Giants 13 4 ZBVS 13 16 Derde klasse A: SC Haarlem 2 11 6 HOC 2 9 15 Antilopen 2 13 6 Aurora 11 16 IHJ 12 4 Old Boys 9 14 Derde klasse A: SC Haarlem 2 9 14 Typhoons 3 11 20 Typhoons 2 10 8 HOC 3 11 16 Antilopen 3 10 0 Aurora 12 14 Tramvogels 10 0 Wh. Stars 3 11 12 Derde klasse B: SC Haarlem 3 11 4 ZBVS 2 10 18 RCH 2 12 4 IHJ 3 10 14 Derde klasse B: Aurora 2 11 14 Typhoons 2 11 18 Wh. Stars 3 11 14 Tramvogels 10 14 HOC 3 9 6 ZBVS 2 9 10 Exercitia 2 9 2 Antilopen 3 10 12 SC Haarlem 3 10 2 Aan de keuken in het OlyYnpisch dorp zullen hoge eisen worden gesteld, want per dag zal er gezorgd moeten worden voor 18.000 maaltijden. De athleten van rond zeventig verschillende nationaliteiten vragen allen bij voorkeur nationale ge rechten. Daar zal dan ook alle aandacht aan worden besteed want, zo deelt het organisatiecomité mede, er komen onder meer runder lappen voor de Nederlan ders, curryspijzen voor de Indiërs, garnalenbeignets voor de Chinezen en zee wiergerechten voor de Ja panners. Bovendien zullen op nationale feestdagen speciale schotels worden opgediend. Zo zullen de Amerikanen op Thanks giving Day kunnen smulT len als hun voorgeschre ven diëet dit althans toe laat van kalkoen met veenbessensaus, en niet te vergeten pompoentaart, en de Russen op een van hun feestdagen van geroosterde big met zure room. De organisatoren stellen er prijs op dat de kansen van de buitenlandse atleten op medailles niet benadeeld zullen worden door het ge bruik van spijzen waaraan ze niet gewend zijn. En na een onderzoek, dat twee jaaï* geduurd heeft, hebben zij elf verschillende menu's opgesteld voor elf verschil lende diëetgroepen: Brits- Amerikaans, Oost-Aziatisch. West-Aziatisch, Israëlisch, Frans-Belgisch, Midden- Europees, Zuid-Europees, Russisch en Oost-Europees, Scandinavisch, Latijns- Amerikaans en Mohamme daans. Deze menu's zullen ter goedkeuring aan de betrok ken landen worden toege zonden. In het algemeen genomen zal per hoofd en per dag ruim vier kilo spijs en drank worden verstrekt Wat abnormaal veel is. De gemiddelde Australiër heeft per dag 3000 calorieën no dig. De Australische soldaat verricht zijn zware dagtaak op 4000 calorieën. Maar hongerige atleten moeter meer hebben, ongeveer 500f calorieën gemiddeld. Hur behoeften variëren overi gens, een vlieggewicht bok ser komt misschien met 3500 calorieën toe, maar een gewichtheffer heeft er 5500 nodig. Slechts vijf percent van de ina-.ediënten voor d- vele schotels moet geïmpor teerd worden. Maar in Australië konden niet ge noeg koks worden gevon den om de sterk uiteen lopende nationale menu's te bereiden. Daarom zullen meer dan honderd koks, al len goed op de hoogte van de keuken in hun landen, volgens een speciaal immi gratieschema naar Austra lië komen, nadat ze door een Australisch expert op de proef zijn gesteld in Engeland, Italië, Duitsland, Nederland, Denemarken, Noorwegen, Zweden. Oos tenrijk en wellicht ook in Frankrijk en Griekenland. Wanneer het Olympische dorp op volle toeren draait zal het personeel uit 2000 mannen en vrouwen be staan, daarbij inbegrepen de bedienden, werkvrou wen, wakers, monteurs, tuinlui, timmerlui en elec- 'riciëns. In het Olympisch dorp '.uilen atleten van beider lei kunne worden gehuis vest. Het gedeelte voor de dames zal door een hek met prikkeldraad worden ge markeerd, maar mannelijke en vrouwelijke atleten zul len in dezelfde zaal de maaltijden gebruiker liet is thans zeker dat enkele van de beste Hongaarse atleten zullen starten op de Olym pische Dag, die op 24 jnni in het Olympisch stadion in Amsterdam wordt gehouden. Van de zijde van de Hongaarse Atletiekbond Is toegezegd, dat een keuze zal worden gedaan uit Iharos, Roszavolgyi, Tabori en Szentgali, hetgeen verband houdt met het feit of de 800 dan wel de 1500 meter op het programma komt te staan. In ieder geval zal ook op de 3000 meter worden gestart. Daarnaast zullen de beste sprinter en sprintster van tiet seizoen naar Amsterdam komen. Bij de onderhandelingen heeft de Konink lijke Nederlandse Atletiek Unie zich ver plicht enkele Nederlandse cracks, onder wie zich waarschijnlijk ook Puck van Duyne Brouwer bevindt, te laten starten op de in ternationale invitatie wedstrijden, die 20 augustus in Boedapest op het programma staan. Botafogo naar Rotterdam Naar bekend zullen niet alleen de netto ontvangsten van de Olympische Dag in het fonds van het Nederlands Olympisch Comité terecht komen, maar ook die van een voet balwedstrijd, die op 13 juni in de avonduren in het Feyenoord-stadion in Rotterdam wordt gespeeld. Het zal een ontmoeting worden tus sen twee buitenlandse ploegen. Een van deze Bij de besprekingen tijdens de jaarvergade ring van het jaarverslag, uitgebracht door de secretaris van de Koninklijke Nederlandsche Athletiek Unie, de heer B. Wirtz, merkte de heer P. Th. van der Heyden (Eindhoven) op, dat de sport door de regering veel te laag wordt gesubsidieerd en dat van de subsidie van f 300.000.— de KNAU over 1955 slechts een gering bedrag (f 10.000.—) had gekregen. De heer Van der Heyden verklaarde, dat de Nederlandse opera f 775.000.— subsidie had ontvangen en de orkesten gezamenlijk f 2.500.000.—. Komt de sport als middel tot recreatie er dan niet karig af?, zo vroeg spre ker, onder grote instemming van de gedele geerden. Niet minder dan 5 millioen Nederlanders onder de 20 jaar beoefenen in een of andere vorm een tak van sport en de heer Van der Heyden drong er bij het bestuur van de KNAU dan ook op aan, die stappen te willen ondernemen, welke er toe kunnen leiden, dat de subsidiabele aktiviteiten in de komen de jaren voor een hoger bedrag in aanmer king komen. Ir A. Paulen had in zijn openingswoord reeds de subsidie, welke van regeringszijde was ontvangen gememoreerd en de secretaris had in zijn verslag besproken, wat hiervoor was gedaan. ,.Wij zijn dankbaar, maar niet voldaan, excellentie", had ir. Paulen uitge roepen en hij verzekerde de aanwezigen, dat het bestuur alles zou doen om te bestemder plaatse aan te dringen op een groter bedrag voor de „moeder van alle sporten". De Belg Sterckx heeft de twaalfde „Om loop van Het Volk" gewonnen. Hij werd ge volgd door zijn landgenoten Schotte, Schae- ken en De Cock. Op de vtjfde plaats eindigde de Nederlander Van Est. die in het bergkias- sement de derde plaats bezette achter ae Belgen Verhelst en Van Looy. Er namen aan deze 227 kth lange wegwed strijd 178 beroepsrenners deel. Toen er nog 30 km te rijden waren, leidde Impanis een groep van zeven man, die een voorsprong had van twee en een halve mi nuut. Maar ook die deed het fel jagende pelo ton teniet en in Merelbeeke was alles weer bij elkaar. Schotte demarreerde, maar kwam niet verder dan vijftig meter weg. Samen met Sterckx ging hii op het circuit voor de eerste maal over de streep. Er moest toen nog een ronde worden geereden. Sterckx won zonder al te veel moeite de sprint. In afwachting van de aankomst werd in Gent een wedstrijd achter dernies over drie manches streden. Het eindklassement luidde. 1. Lauwers (België» (winnaar van de drie manches); 2. Roks (Nederland): 3. Haan (Ne derland); 5. Van Oers (Nederland); 7. Plan- taz (Nederland); 10. Boelhouwer (Nederland). De wedstrijd VVGAHSG is na spannende strijd met 5%4*4 door eerstgenoemde ver eniging gewonnen. Daarmede heeft VVGA het kampioenschap van de eerste klasse A behaald en promoveert het naar de hoofd klasse. Reeds bij een gelijkspel zouden de Amsterdamse gemeente-ambtenaren kam pioen zijn en het halve punt, dat HSG aan het tweede bord had kunnen behalen, zou dus op het eindresultaat van geen invloed zijn geweest Na afloop van deze wedstrijd, waarvoor grote belangstelling bestond, feliciteerde de heer Marwitz namens HSG de voorzitter van VVGA, de heer Kapsenberg met het succes van het team. Voorts spraken nog de heren Modderman van de KNSB, Caro van de hoofdstedelijke Schaakbond en Besanger, de algemeen leider van WGA. De uitslag luidt: 1. U. Crabbendam (VVGA)J. van den Hoff (HSG) '2—'i; 2. Prof. dr. W. F. Wert- heim (VVGA)—F. A. Spinhoven (HSG) 1—0; 3. J. G. T. Donk (VVGA)— J. P. Verhoeff (HSG> 0—1; 4. N. D. Oud (WGA)—J. H. Marwitz (HSG) 'A¥c, 5. M. Jonkman (VVGA)— P. H. Kastelein (HSG) 6. G. P. G. Teileman (WGA)L. Simonis (HSG) 1—0: 7. J. Ch. Apking (VVGA)—J. J. Bert (HSG» 1—0: 8. J. P. J. Op 't Eynde (VVGA) R. Mol (HSG) 01; 9. G. Kapsenberg (VVGA)—G. Kranendonk (HSG) '-i—J4; 10. Drs. F. C. van Tuinen (WGA)—P. J. Ver hoef (HSG) Unitas en De Pion degraderen Door de overwinning van het Bussums Schaakgenootschap op De Dom (Utrecht) de wedstrijd eindigde voorlopig in een 7—2 zege van de Bussummers en de afgebro ken stand in de wedstrijd De Pion (Amster dam)—Schaakclub Haarlem (3'i4'-s) is het reeds zeker, dat Unitas (Groningen) en De Pion (Amsterdam) uit de eerste klasse A van de KNSB zullen degraderen. Zelfs al zou De Pion de wedstrijd tegen SC Haarlem nog wmnen, dan behoudt Haarlem het eerste klasserschap door een beter gemiddelde van de bordpunten dan de Amsterdammers. IJsvereniging Vogelenzang heeft voorlopig bestuur Om te komen tot oprichting van een ijs- vereniging in Vogelenzang is een voorlopig bestuur gevormd, bestaande uit de heren C. Heemskerk, le Loosterweg 116, Joh. Ded- dmg. Vogelenzangseweg 314, A. Roesse, Vogelen zang se weg 302, C. v. d. Putten, Graaf Florislaan 67 en A. de Vries, Graaf Florislaan 30, resipectievelijk voorzitter, se cretaris en penningmeester, alsmede com missarissen. Zij, die lid willen worden kun nen zich ac een va" deze adressen op gever teams zal Botafogo zijn (uit Rio de Janeiro), het elftal dat het vorig jaar in Amsterdam op de Olympische Dag met 6-1 van het Neder lands elftal heeft gewonnen. De tweede bui tenlandse ploeg is nog niet bekend. Onder handelingen zijn daaromtrent nog gaanae. Eerste tafeltennis-interlandwedstrijd in Haarlem Voor de eerste maal zal Haarlem een of ficiële Interland-tafeltennisontmoeting krij gen!. En dit nog wel de „klassieke" ontmoe ting NederlandBelgië. De gasten komen met hun kampioen Roland, een goede be kende in Haarlem, met de evenmin onbe kende Buy ens en met De la Barre. Nederland komt met een ongetwijfeld zeer interessant team uit, n.l. Piet Weel, winnaar van het Winfried-toemooi, Jan Ho- gendoom, houder van de NTTB-eup en ten slotte de Rotterdammer Wim Stoop. De wedstrijd wordt zondag gespeeld in het Krelagehuis, aanvang acht uur. Het Belgische hockeyteam voor de wed strijd tegen Nederland op zondag 18 maart is als volgt samengesteld: Doel: Van Leer (Wellington). Achter: Dubois (Leopold) en Enderlé (Rasante). Midden: Vanderstappen (Victory), Goos- sens (Leopold) en Mecheleynck (Gantoise). Voor: Delaval (Daring CB), Lorette (Da ring), Freedman (Rasante), André Carbon- nelle (Rasante) en Dupont (Daring CB). Reserves: Eddy Carbon nel Ie (Rasante), Rennsburgh (Rasante), Mush (Uccle) en Biava (Wellington). De wedstrijd wordt gespeeld onder lei ding van de Schotse scheidsrechters Fer- gusson en Thomson. Naar aanleiding van de incidenten die zich hebben voorgedaan bij de cricketwed strijden tussen het MCC touringteam en Pakistan, heeft het bestuur van de Pakis taanse Cricketbond medegedeeld dat een onderzoek heeft uitgewezen dat door „beide partijen fouten waren gemaakt". Het bestuur deed een beroep op de spe lers en het publiek om het incident als ge sloten te beschouwen. De Pakistaanse wicketkeeper, Imtiaz Ahmad, die zondag de spelers van MCC beschuldigd had van het bezigen van beledigende taal, heeft deze be schuldiging ingetrokken. Dc damclub ,,St. Bavo" in Heemstede houdt een dam toe mooi voor bedrijfskwar- tetten. Gespeeld zal worden op de woens dagavonden 28 maart, 4 en 11 april a.s. in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Heren weg in Heemstede. Tevens wordt op woens dagavond 21 maart een klaver jaswedstrijd gehouden om eieren en paasbroden. In de Dierentuin in Den Haag werden zondag de clubkampioenschappen van de Nederlandse Amateur Judo Associatie ge houden, waarvoor tweeëntwintig senioren, 6 junioren en 6 kinderteams hadden in geschreven. Om 11 uur werd begonnen met de voorronden en om 14 uur precies begon het jaarlijks judo-feest, dat werd opge luisterd door de aanwezigheid van dT. Han- ho Rhi, 7de Dan en buitengewoon gevol machtigd minister van Zuid-Korea en zijn echtgenote, die lste Dan is. Tevens was aanwezig Robert J. Godet uit Parijs, die de 5de Dan draagt. Aan het einde van de middag werd de traditionele wedstrijd tegen België gestre den, die voor de derde achtereenvolgende keer door de Belgen verloren werd, ditmaal met 2—1. Het N.A.J-A.-schild, dat verleden jaar in het bezit kwam van de Tung-Jen Amster dam, werd dit jaar evenals alle vorige jaren gewonnen door de Ken-Am-Ju te Haarlem, met een 41 zege over de Tung-Jen. De organisatie van het technische gedeel te lag in handen van het Nederlands Ama teur Dan College. De Judo-club Shi-Sei uit Den Haag droeg voor de praktische orga nisatie zorg. DUITSLAND—ZWEDEN. De landen- wedstrijd zaalhandbal tussen Duitsland en Zweden is met 1310 door de Zweden ge wonnen. Zij stonden bij de rust met 87 voor TRINTIGNANT. De Fransman Trin- tignant heeft met een 3 liter Ferrari de Grote Prijs van Dakar gewonnen. Tweede werd de Amerikaan Scheel en derde de Fransman Bahra (Maserati). SABADIN. De Italiaan Sabadin heeft de 34ste internationale wielerwedstrijd voor amateurs om de Cardirola-beker gewonnen. Hij reed het parcours van 105 kilometer in 2 uur 35 min. Stamani (It.) werd tweede en Carminati (It.) derde. BRIEF. Op de jaarvergadering van de Australische Olympische Federatie is een brief van de Amerikaanse voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, Avery Brundage, voorgelezen, waarin alle naties gewaarschuwd worden dat zij niet alleen die deelnemers moeten thuislaten die geen amateur zijn. maar ook degenen die van plan zijn na de Olympische Spelen prof te worden. TRABERT. De Amerikaanse tennis speler Trabert heeft de reeks nederlagen tegen Gonzales onderbroken door met 64, 1012. 64 in San Antonio van hem te win nen. Dit was de twaalfde zege van Trabert over Gonzales, die hem niet minder dan 42 nederlagen heeft toegebracht. VOETBALUNIE. Het bestuur van de Europese voetbalunie zal op 18 en 19 maart in Parijs vergaderen en onder leiding van de heer Schwarz (Denemarken) enkele vraag stukken behandelen, die ook op het congres van de FIFA ter sprake komen. Het gaat om de organisatie van een toernooi om de Europa-beker voor landen, de televisie, en de voorbereiding van het toernooi om de Europa-beker voor clubs in 1957. BROEKMAN. Broekman heeft deelgeno men aan internationale schaatswedstrijden in Lillehammer. op de 5000 meter werd hij tweede, met een tijd van 8 min. 29.8 sec., achter de Noor Seiersten, die een tijd no teerde van 8.23.6.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7