«"KAPOK IJmuiden 1955, zoals het werd geschilderd door Damave aezowt Kort en bondig Opmerkelijke proeven met de Utrechtse paragnost W. Seelen Gedistilleerd-handelaar verkocht drank aan onbevoegden Chocolaterie WUBBELS Prof. Tenhaeff introduceerde hem bij Psychical Research" in Haarlem VEEL LANGER „De Spaarnestad" Voorwalt-foto Voorjaars-modeshow van C en A Economische politierechter Zonder teeltvergunning bollen geplant Afscheidsreceptie P. Leffelaar Eén waarschuwingsteken voor het gehele strand DINSDAG 13 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 VICTORIOUS WALES SEVEN SISTER WALES Vijfde bridge-drive voor kankerbestrijding FILM 8 en 16'mm Overveen, tel. 16012 Haarlemse politie musiceerde in „Eykengaerde" Burgerlijke Stand van Haarlem Voor YER KADE-ARTIKELEN naar Werkmeester van Keiler en Macdonald gehuldigd Niet opgelet Examens Graafmachine stootte waterleidingbuis lek Rode bal: gevaarlijke zee Bloemendaal en Zandvoort coördineren hun systemen Azijn met te weinig azijnzuur afgeleverd In een van de zalen van Brinkmann te Haarlem werd maandagavond een aantal opmerkelijke psychoscopigche proeven ge daan door de Utrechtse paragnost de heer' W. Seelen, die optrad op uitnodiging van de' afdeling Haarlem van de Studievereni ging voor Psychical Research. Hij werd be geleid en geïntroduceerd door de Utrechtse hoogleraar prof .dr. W. H. C. Tenhaeff aan wiens wetenschappelijk onderzoek hij reeds lang zijn diensten bewijst. De heer Seelen gold in zijn jeugd in Rijen (N.Br.) reeds als een wonderkind omdat hij indrukken kreeg van de plaatsen waarop zich vermiste voor werpen bevonden. Zijn specialisatie: het oplossen van diefstallen, is vooral voortge komen uit de narigheid, die hem als jongen overkwam, toen zijn vader hem ten on rechte eens verdacht van het wegnemen van geld. Vandaar, dat hij thans ook een praktijk als particulier detective heeft. Hij heeft ook een tijd onder de naam „José Fernando" de toneel-telepathie bedreven, welk optreden hij echter op aanraden van prof. Tenhaeff staakte. Als een van de vele gevallen, die zijn reputatie vestigde, noem de prof. Tenhaeff de vermissing van een gouden armband door een dame, die deze aan haar echtgenoot in bewaring had ge geven. De heer Seelen volgde op de voet de gang van zaken met de armband, die zoals hij constateerde uit de zak van een colbertjasje op een stoel en vervolgens onder een bed was gevallen, door het dienstmeisje met het stof op een blik was geveegd, in de vuilnisbak was beland en daarna tussen allerlei vuil op de vuilnis belt was gestort. De heer Seelen ging naar de belt, kreeg daar een „trekcontact" en haalde de armband te voorschijn. Para-scopie Deze paragnost kan men nauweuriger als een parascoop omschrijven omdat zijn indrukken voor hem onmiddellijk in aller lei hem vertrouwde beelden worden om gezet. Heel vaak kan hij reeds onmiddel lijk, nadat hem een voorwerp als inductor is aangereikt de naam van de betrokkene in beelden of klanken uitdrukken, of de naam van de straat waarin deze woont. Zo gewaagde hij tijdens een van zijn proeven op deze avond van „pijn" en van een kerk en het bleek dat de man, tegen wie hij sprak, in de Pijntorenstraat woont, nadat hij tevoren betreffende de naam. al had op gemerkt „Niet op reageren, Lena," een be kende uitdrukking van Wim Sonneveld, welke achternaam ook deze man uit de Pijntorenstraat bleek te hebben. Hoe licht echter de impressies verward kunnen wor den viel op, toen een voorwerp van iemand door een ander werd doorgegeven: hij gaf prompt indrukken uit beider leven door eikaar weer. De werkwijze van de heer Seelen is zeer persoonlijk. Hij doet meestal een blinddoek voor om zich goed te kunnen concentreren en begint op te schrijven wat hem invalt, daarbij met de voeten op de vloer stampend volgens prof. Tenhaeff een „primitief mechanisme," dat bij meer paragnosten voorkomt. De heer Seelen is thans ook bezig de indrukken na te gaan, die hij reeds krijgt vóórdat bepaalde proe ven worden genomen. Zo had hij een keer een beeld gekregen van Danny Kaye bij zijn actie voor de hulpbehoevende Ko reaanse kinderen, vóórdat hij bij een proef een foto overhandigd kreeg van een ver pleegster, die op het punt stond voor me dische zorg naar Korea te gaan. En zo had hij ook reeds vóórdat door een dame uit de Zaanenstraat in Haarlem, indrukken ge kregen, welke betrekking hadden op de naam van deze straat en de verdieping waarop zij woont (Achter deze straatnaam kwam hij via het wijsje „En we gaan met z'n allep naar de Zaan"). De heer Seelen lichtte met hulp van foto's, die hem in de pauze overhandigd werden, veischeidene personen vrij uitvoerig in op hun vragen. Na een geval verklaarde hij met zekerheid te kunnen zeggen dat een vermissing van enkele sieraden een gevolg vvas van diefstal (nadere informaties ver- ADVERTENT1E doet u met: een mud kolen als u onze niet te overtreffen WALES anthraciet stookt. Neemt 'n proef met: (Super kwaliteit) (le kwaliteit) Alleen-verkoop: BRANDSTOFFENHANDEL FR. VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 1-4-1-6-4 cn 1-3-9-0-4 In hotel „Boekenrode" aan de Zand- voortselaan werd zaterdagavond de vijfde bndge-drive gehouden, ten bate van de kankerbestrijding onder leiding van de af deling Heemstede van het Koningin Wil- helmina Fonds. Evenals de vier vorige ke ren was ook deze drive voltekend; vijftig paren hebben deelgenomen. De afdelingsvoorzitter, de heer N. de Lange deelde aan het slot van deze avond mede, dat de opbrengst 322,87 had be dragen. Verder dankte hij de heer S. Prins, voorzitter van de afdeling Kennemerlanci van de Nederlandse Bridge Bond, voor de leiding. In overleg met de N.B.B. is beslo ten voortaan jaarlijks drie bridge-drives in hotel „Boekenrode" ten bate van het Ko ningin Wilhelminafonds te houden. De vol gende bridge-drive wordt gehouden op zaterdag 28 april. De volgende paren werden als prijswin naars aangewezen: A-lijn: mevrouw Cats en de heer Daniëls met 74punt (na lo ting met de gebroeders Tab'oers, die een gelijk puntenaantal behaalden). B-lijn: de heren Oldenbroek en Wesselius, met 51 pnt. C-lijn, de heren Coevorden en Kap- teyn, met 48 pnt. D-lijn: de dames Perk en Molenkamp, met 44 pnt. E-lijn: mevrouw Cats en de heer Van Empelen, met 49Vi pnt. strekte hij later onder vier ogen) en voorts lichtte hij een dame in over de gezond heidstoestand van haar schoonzuster en een moeder over het welzijn van haar dochter, die in den vreemde getrouwd was. Na de verscheidene bijzonder geslaagde proeven gaf de heer W. j. Gorter, voorzit ter van de Haarlemse afdeling der S.P.R. uitdrukking aan de dank en waardering van de vele aanwezigen voor de prestaties van de heer Seelen en de toelichting van prof. Tenhaeff. ADVERTENTIE v OOK DRAAITAFELS De Haarlemse politiekapel onder leiding van de dirigent Harry van Mechelen, heeft maandagavond een concert aangeboden aan de patiënten van het sanatorium „Eykengaerde" in Aerdenhout" in Aerden- hout. Uitgevoerd werden de ouverture Ro mantiek van Cordonnier, Partita Piccola van Gerard Boedijn, Les cloches de Corne- ville, arrangement van Jakma en een Strauss-walsenpotpourri, arrangement van Adriaan J. Maas. Dit programma werd af gewisseld met enkele marsen. De uitvoering werd door de pat'ënten op hoge prijs gesteld, hetgeen eens te meer duidelijk werd toen een hunner zijn dank betuigde aan de musici. Temidden van vele honderden geestdrif tige vrouwen en meisjes hebben wij giste ren in de met geurige lentebloemen ver sierde Vleeshal de Haarlemse première beleefd van de nieuwe C. A.-voorjaars- show. Ook nu weer is er kwaliteit en kwantiteit te bewonderen: in nog geen anderhalf uur „showen" vijf charmante mannequins daarin bijgestaan door een manlijke collega ruim negentig modellen. Voor jonge meisjes zijn er grappige, nonchalante jas jes, jurken en zomertruitjes. Gelukkig komen onze jongedochters zelf al terug van de al te opzichtige kleuren en dessins in de bebop-stijl, die een paar jaar geleden zoveel opgang maakten. Ervoor in de plaats komt nu onder meer een reeks van simpele, maar bijzonder vlotte katoenen strand- en zomerjurken, waarbij vooral de uit Amerika geïmpor teerde modellen opvallen. Pastelkleuren zijn nog steeds mode voor vrijwel alle onderdelen der vrouwelijke garderobe. Nieuw is het vlammende man darijn-oranje, dat zelfs voor regenmantels gebruikt wordt. Japonnen, blouses en truien vertonen veelal de nieuwe „boothals". Zeer gewilde stoffen zijn kamgaren-satijn en wevenite voor costuums e.d. Voor windjacks is er een nieuw soort nylon, dat aan peau-de- suède doet denken. Veel succes oogsten ook Dior's „ligne flèche" en de „gevleugelde lijn" van diens collega-couturier Jacques Heim; de laatste met afstaande kraag, de eerste met een meer typische dan mooie caraco, zijnde een van achteren sluitende bolero. Ook voor grote damesmaten worden aan trekkelijke en slank-makende modellen ge toond. De herenmode houdt nog altijd het oog op Italië gericht. Costuums, regenjassen en auto-coats van een beschaafd-zwierige al lure zijn daarvan het resultaat. Apotheose van de show, die nog tot en met 16 maart in Haarlem te zien is, vormt een fraaie en kostbare bruidsstoet. De accessoires werden geleverd door de volgende Haarlemse firma's: Contesse (bijoux en tassen), Caprice (hoedjes, waar onder veel pittige strodopjes), Schot (para- pluies) en Oostwald van de Kruisstraat (gordijnen en zaalaankleding). In deze kolommen werd al bericht dat de Haarlemse schilder Poppe Damave met een schilderij van IJmuiden, bestemd voor de St. Josephschool te Haarlem bezig was. Een voor deze tijd uitzonderlijk schilderij als men schilderijen als iets anders wil zien dan wandschilderingen. Het meet bijna drie bij twee meter. Het sinds kort voltooide doek geeft aanleiding tot enkele kanttekeningen. Hoewel het zo kan zijn dat een kleiner doek van een schilder ons wat betreft het kunstzinnige van meer waarde kan zijn dan een groter van dezelfde schilder, is het toch zo dat het grotere schilderij in het algemeen de maker meer inspanning- kost. Het is zoveel moeilijker een groot ding tot een eenheid te brengen dan een kleiner geval. Om de eenheid van een groot doek te overzien neemt de schilder afstand van het werk, maar de verf kan toch alleen maar opgezet worden van be trekkelijk dichtbij. Het grote doek dient tocht eigenlijk van alle afstanden af boei end te blijven en dan dreigt het gevaar dat de schilder zich gaat verliezen in details. Het grote schilderij is tenslotte geen decor, dat alleen op afstand bekeken wordt. Er zijn schilders, gelijk Permeke er één was, wier verfbehandeling door driftig werken het van nabij bekijken van zijn werk nog altijd tot iets interessants maakte. Er zijn echter ook schilders, wier werk het karak ter kreeg van muurschilderingen, die al leen tot een zekere afstand dwingen, de af stand waarop vele muurschilderingen ge dacht zijn. Bij een schilder als Damave, die soms zulke fijngeconcentreerde doekjes maakte, is dat in ieder geval anders dan bij ge noemde Permeke: hij volgt toch dat subtiel registrerende impressionisme, waarbij ook geen methodisch werken mogelijk is. Uiteraard maakte hij voorstudies: een mooi klein schilderijtje en een minder groot doek zag ik van hem. Uit de studies zou hij de gemiddelde kleuren van de onder scheiden partijen kunnen bepalen om ze in grotere vlakken op te zetten: een kleur voor de lucht bijvoorbeeld, één voor de fabrieken op de achtergrond, éen voor net water, één voor het land op de voorgrond enzovoorts. Maar een gevoelig wer kend man als hij, intuïtief zijn indrukken vertolkend, zou zich verliezen in een hem remmend vergroot copiëren van -die klei nere studies. Zijn handschrift, zoals we dat in zijn toetsen zien, in het neerzetten van kwast en penseel, dat handschrift, waar door hij zich onderscheidt van andere pei- soonlijkheden, zou enige malen vergroot moeten worden. Dat wordt dan zoiets als een brief, geschreven op een vel papier van bijvoorbeeld vijftig bij zestig centi meter,'terwijl de oorspronkelijke tekst op een gewoon blocnoteformaat had gekund. Poppe Damave diende, gezien de aard van zijn werk, dit grote schilderij te ma ken of hij met dit grote doek tegenover het onderwerp stond. Dat gaat in de prakti k moeilijk, daar onder die semafoor in IJmuiden. vanwaar hij de haven met HAARLEM, 12 maart 1956 ONDERTROUWD: 12 mrt J. M. van Dooveweert en E. C. Duineveld. GEHUWD: 12 mrt, E. H. L. Roden en A. Admiraal. T i. BEVALLEN van een zoon: 9 mrt. J. im>k Vijfhuizen; 10 mrt., J- van den Eijnde— Nieuwenhuizen; A. M Braaksma—Steevens A. M. Th. H. J. W. Vijbel—Baggerman, 11 mrt, J. Jansen Hendriks—de Keizer, W. H. Bruggink—Stuurman; J. W. van denBergh —van Wijk; W. J. Warmenhoven—de Vreugd, Th. M. van Steijn—van der Linden, A. bta- "bEVALLEN van een dochter: 10 mrt, M. A. J. Heeren—Hoes; P. Inpijn-Bloem; M. D Voet—de Landmeter; A. Reijnders—Smit; 11 mrt, E. K. Schulz—Laarman; J. M. van Ge- mert—Bakker; J. M. den Ouden—Gordon; C. Mol—Webster. OVERLEDEN: 9 mrt, G. Greebe, 84 j., Rozenprieelstraat; A. Boekestein, 79 j., Gast- huisvest; 10 mrt, F. Th. van Wooning. 30 Weltevredenplein; J. Keuter, 83 j., Maerten van Heemskerkstraat; 11 mrt, N. G. van Dort, 71 j., Wouwermanstraat; M. van Delden, 61 j Lindenstraat; T. de Jong, 58 j., Lombard- steeg: S. H. F. de Bock—Bode, 68 j.f Juliana- straat. hele industrie op de achtergrond bekeek. Zo'n opdracht laat geen nieuwe experi menten toe. Van de schilder wordt in zo'n geval geëist dat deze beantwoordt aan de van hem bekende kwaliteiten. Zo kom ik dan aan enkele bezwaren, niet tegen het schilderij zelve, maar wel tegen de ver beelding van IJmuidens haven die ik over tuigender verbeeld kan zien. Ik herken de silhouetten van de fabrieken op de ach tergrond niet. Om dat te bereiken had Da mave aan de uiterlijke verschijningsvorm van het landschap vóór hem moeten ver anderen. Het is mogelijk dat we hetzelfde zien als we ook onder de semafoor staan. Maar we zijn geniegd meer te eisen van een schilderij als „IJmuiden 1955" (zoals Damave het noemde, voorzichtigheidshalve met de vermelding „gezieh van de sema foor"). Voorts hindert ook de onafheid van de details aan de randen van het doek, waarin alles geconcentreerd ligt op het midden met de groep sleepboten. Het is wel goed bekeken om in deze compositie van het midden uit te werken en de aandacht voor het naar de begren zingen lopende niet te dwingen. Een „af maken" van scheepjes aan die randen had de eenheid zeker gehinderd. Echter bleven hun vormen in hun eenvoud wat slap en niet geheel voldoende typerend. Met dat al voor mij toch een bewonde renswaardig en voldoende bevredigend werkstuk van deze vitale kunstenaar. BOB BUYS ADVERTENTIE De Speciaalzaak van Haariem-West Oranjeboomstraat 35 hoek Oost-Indiëstraat Telefoon 19530 Maandag was het vijftig jaar geleden, dat D. Beers in dienst trad als loodgieters leerling bij de toenmalige firma Koning, welk bedrijf in 1946 is overgenomen door Keiler Macdonald, waar de heer Beers thans werkmeester is. Tijdens een feestavond te zijner ere in de zaal der personeelsvereniging van Kei ler Macdonald is de jubilaris toegespro ken door jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk als voorzitter van het Departement Haar lem van de Maatschappij van Handel en Nijverheid, die erop wees, dat de kracht van een bedrijf afhankelijk is van perso nen als Beers. Hij bood de jubilaris de draagpenning der Maatschapij in goud aan. De heer J. H. J. Keiler deelde namens de burgemeester mede, dat de Koningin de heer Beers de ere-medai'lle in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau verleend heeft. Namens de directie memoreerde ir. A. v. d. Stok, dat het leven van D. Beers ge kenmerkt is door trouw aan gezin, religie en bedrijf. Hij bood de jubilaris een rijwiel aan. De heer N. P. Kerkhof, een der assisten ten van de heer Beers, bedacht zijn chef met een geyser, waarna de heer G. G. Uithol, chef loodgieterij, als blijk van waardering, de jubilaris een sigarettenko ker overhandigde. Gistermiddag om tien over vier stak de zevenjarige Heemsteedse scholier G. J- P- zonder op het verkeer te letten, op zijn fiets ter hoogte van de Hugo de Grootlaan de Herenweg over. Hij kwam daarbij in botsing met een personenauto, bestuurd door de Hillegommer A. van T., die on danks krachtig remmen de fietser niet meer ontwijken kon. De jongen werd met een wond aan zijn mond naar de ouder lijke woning vervoerd. Amsterdam. (Gem. Univers.) Geslaagd voor het doctoraal examen Economie G. H. Prahl, Amsterdam en voor het doctoraal examen theologie mej. M. Th. W. Emck, Bussum. Op de vooravond van Kerstmis deed de Rijkspolitie in de Haarlemmermeer een in val bij een café-, of liever gezegd een ver lofhouder, die tevens bakker en kruidenier was, omdat men vermoedde dat deze man, zonder daartoe vergunning te hebben, in zijn café sterke drank verkocht. De politie werd echter in haar verwachtingen teleur gesteld, want zij vond er geen sterke drank. Toen zij het naast het café liggende huis van een 67-jarige tuindersknecht, zwager van de verlofhouder, bezochten, kwamen er ech£er uit allerlei verborgen hoeken en gaten een groot aantal flessen te voorschijn die tesamen een veertig liter van de meest uiteenlopende (sterke) dranken bevatten. Toen men de tuindersknecht eens aan de tand ging voelen, bleek dat de flessen zou den zijn geleverd door een handelaar in ge destilleerd, eveneens uit de Haarlemmer meer. Als de caféhouder flessen nodig had, nam hij er een paar uit de schuilhoeken bij zijn zwager, waarbij hij deze laatste uit de grote voorraad zo nu en dan gratis een „slokje" gunde. De betreffende gedestilleerd-handelaar moest maandagmorgen voor de Haarlemse economische politierechter, mr, J. A. Bletz, terecht staan, wegens het verkopen van drank aan onbevoegden. Twee onderofficieren van de Rijkspolitie, een adjudant en een opperwachtmeester, traden als getuigen op, waarbij zij de ge hele voorgeschiedenis onthulden. De café houder had voor de kantonrechter terecht gestaan, waar de man verklaard had dat de drank van een bruiloft afkomstig was, die drie maanden tevoren gevierd zou zijn. Bij die gelegenheid was de opmerking ge maakt dat men dan de voorraad drank op de bruiloft zelf wel eens zou hebben willen zien. Tijdens het onderhoud kwamen de politiemannen ook terecht bij de zaak van de verdachte. Bij afwezigheid van de eige naar had een kantoorjuffrouw hen ge vraagd of het ging om de limonadeleverin gen aan de betreffende caféhouder. Toen bleek dat er van de afleveringen van de zwak alcoholische dranken een keurige boekhouding was bijgehouden, maar van de levering van sterke drank stond niets op papier. De verdachte verdedigde zich door te zeggen dat het leveringen over de toonbank betroffen, waarbij geen factuur werd ge vraagd, omdat alles contant werd betaald. Op een vraag van de officier van Justitie, mr. J. Wiarda, bevestigde de handelaar dat er wel boeren waren, die soms twaalf liter- ineens kochten. „Waarom leverde u het aan de zwager van de caféhouder, als de drank voor deze laatste bestemd was?" wilde mr. Bletz weten. „Omdat mij bekend was dat een caféhouder zonder drankverlof geen sterke drank in huis mag hebben," was het antwoord, dat mr. Bletz niet geheel bevre digend vond omdat een dergelijke café houder wel drank voor eigen gebruik in huis mocht hebben en het hier toch uitslui tend drank voor eigen gebruik zou be treffen. De zwager van de caféhouder werd ook nog gehoord, maar bleek zo slecht van ge heugen te zijn dat hij zich niets meer kon herinneren en op vele vragen het negatieve; „Ik weet het niet" deed horen. Dat de officier niet in een dergelijke vergeetach tigheid geloofde, bleek uit zijn opmerking: ,,'t Is dat u zo oud bent, anders liet ik u oppakken!" De verdachte, nogmaals ondervraagd over het grote kwantum dat gevonden was, ontkende pertinent dat de veertig liter allemaal van hem afkomstig waren. Dat ook andere handelaren aan de caféhouder leverden, bleek uit een aarzelend gegeven bevestiging van de tuindersknecht. De officier van Justitie betoogde in zijn requisitoir dat de verdachte wel begrepen moest hebben dat de drank niet voor eigen gebruik bestemd geweest was en zei dat in een dergelijk geval heel goed een intrek king van de slijtersvergunning geëist zou kunnen worden. Dit wilde hij nu nog niet doen, maar beperkte zich tot het eisen van ADVERTENTIE slaap Onverwachte fontein bij werken in Nassaulaan De rioleringswerken, welke voor Open bare Werken worden uitgevoerd in het be gin van de Nassaulaan te Haarlem, zijn gisteren niet zo fortuinlijk begonnen. In het te ontgraven gedeelte liggen namelijk di verse leidingen op verschillende hoogten en de zware graafmachine, die er aan het werk ging, raakte er een paar. De eerste was een telefoonkabel voor ongeveer veer tig aansluitingen, die werd uitgelicht en stukgetrokken. De ligging ervan zou niet geheel overeenkomstig de op een kaart aangegeven ligging zijn geweest. Daarna werd mét een grote hap zand een huisaansluiting van een waterleidingbuis afgerukt en er spoot even een fontein om hoog, die veel belangstellenden trok. Men wierp er een omgekeerde kruiwagen over heen, zodat het water niet meer zo specta culair omhoog spoot, maar even later rolde deze door de grote druk op de leiding om ver en opnieuw konden de omstanders zich verlustigen in een fontein, die even tot de dakrand van de Rotterdamsche Bank reik te. De buis werd kort daarna zo verlegd, dat de straal in het pas gegraven gat spoot. In afwachting van de reparatie werd de druk op de leiding voor het desbetreffende blok verminderd en ongeveer een half uur later kon de aansluiting weer aan de buis bevestigd worden. Inmiddels had de PTT ook de telefoonkabel hersteld. Het werken met graafmachines in een zó door leidingen doorkruist terrein geeft veel risico van deze aard, maar de aannemer is er tegen verzekerd en geeft aan deze machine verre de voorkeur boven het conventionele graafwerk, dat zeker twee keer zoveel tijd en inspanning kost. een geldboete van tweehonderd gulden subsidiair veertig dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar. Mr. Bletz achtte opzet niet bewezen, maar meende wel dat de verdachte in alle redelijkheid had mogen verwachten dat de drank in het café zou worden verkocht. Het vonnis luidde: een onvoorwaardelijke boete van honderdvijftig gulden en een zelfde bedrag voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Hose straf voor bollenteler: Conform de eis veroordeelde de Haar lemse economische politierechter mr. J. A. Bletz maandagmorgen een bollenteler uit Lisse tot twee weken gevangenisstraf en een boete van drieduizend gulden. De bol lenteler, die zelf niet ter zitting was ver schenen, had ongeveer 37 are te veel met bloembollen geteeld, omdat hij het teelt- recht dat op zijn naam stond, had overge dragen. Dat de straf zo hoog is uitgevallen, lag voornamelijk aan het feit dat de verdach te reeds tevoren voor hetzelfde delict te recht heeft gestaan. Dit werd bevestigd door de getuige-deskundige. een inspecteur van het Bedrijfschap van Sierteeltproduk- ten. Destijds had de bollenteler een ver oordeling gehad omdat hij zijn teeltareaal op grote schaal had uitgebreid door onder meer 27 are narcissen te telen zonder de vereiste teeltvergunning. Hij had hier toen een voorwaardelijke boete van f 1000 voor gekregen, welke straf tijdens de behande ling van deze zaak in hoger beroep beves tigd werd. Volgens de getuige zou de ver dachte er een zaak van maken zijn teelt rechten zéér voordelig van de hand te doen, in de verwachting dat hij ze later tegen een zacht prijsje kon terugkopen. Tijdens het requisitoir van de officier van Justitie mr. J. Wiarda bleek dat de opbrengst van de 37 are onrechtmatig ge teelde bloembollen ruim vijfduizend gul den bedroeg. „Bij een dergelijk geval van recidivisme past een behoorlijke straf" vond mr. Wiarda, waarna hij tot zijn eer der genoemde eis kwam. De economische politierechter sloot zich in zijn vonnis hier bij aan. Zaterdagmiddag zal het gemeentebestuur van Haarlem aan de heer P. Leffelaar die, zoals men weet. benoemd is tot direc teur van de Singer Memorial Foundation te Laren uit erkentelijkheid voor diens vele en belangrijke verdiensten voor het Haarlemse culturele leven een afscheids receptie aanbieden. De receptie wordt ge houden in de Vleeshal. Zij begint om half- vijf 's namiddags. ilsiiir i:'!;:,; Toen in 1954 het strandschap Zandvoort besloot ook het centrale gedeelte van het Zandvoortse strand voor baden en zwem men in zee vrij te geven, namen burge meester en wethouders van Zandvoort ver schillende veiligheidsmaatregelen. Onder meer werd het door Bloemendaal toege paste waarschuwingssysteem: zwarte bal (gevaarlijk zwemmen) en rode bal (gevaar lijk baden) door Zandvoort overgenomen. Enkele masten werden daartoe op de boulevard geplaatst. De ervaring heeft evenwel geleerd, dat. de invloed van getij en wind soms verschillende waarschuwin gen op één dag noodzakelijk maakt. De be zoeker, welke zich reeds in de morgenuren naar het strand heeft begeven zal van de gewijzigde waarschuwing niet altijd kennis kunnen nemen, nog afgezien van het be zwaar, dat aan een herhaaldelijk gewijzig de waarschuwing door het publiek minder betekenis wordt gehecht. Op advies van de heer P. van der Mije, hoofd van de kustwacht te Zandvoort heb ben de gemeentebesturen van Bloemendaal en Zandvoort zich beraden over het ge bezigde waarschuwingssysteem en over eenkomstig het gevoelen van de reddings brigades dier gemeenten, is besloten in het komende seizoen slechts één waarschuwing te geven, namelijk met de rode bal, welke gehesen wordt bij gevaarlijke zee en dus geldt voor baders en zwemmers De masten waaraan de korven zullen worden gehesen zullen te Zandvoort op het strand bij de hoogwaterlijn worden opgericht, terwijl hun aantal zal worden vergroot, zodat men op elk standgedeelte de waarschuwing zal kunnen waarnemen. Te Bloemendaal blijft het signaal bij de strandafgang aan de kop Zeeweg gehandhaafd, terwijl een tweede signaalmast zal worden geplaatst op de hoogwaterlijn aan het eind van het tenten kamp „de Zeemeeuwen". De burgemeesters van Bloemendaal en Zandvoort hebben be sloten, dat één persoon de politie van beide gemeenten zal adviseren omtrent de signa lering, zodat deze voor de op elkaar aan sluitende strandgedeelten dier gemeente uniform zal zijn. Een 52-jarige azijnfabrikant uit Haarlem moest zich maandagmorgen voor de Haar lemse economische politierechter, mr. J. A. Bletz, verantwoorden, omdat hij flessen azijn uit zijn fabriek zou hebben afgeleverd, die drie tiende gram azijnzuur per honderd ku bieke centimeter vloeistof te weinig bevat ten. Bovendien waren de flessen met juist iets te weinig azijn gevuld. Dit laatste was niet zó erg als het leek, want tijdens het ver-, hoor bleek, dat het resterende in normale gevallen toch met water zou zijn aangevuld. Het was helemaal trouwens een zaak, die nogal meeviel, want er bleek uit de behan deling wel dat de gewraakte feiten meer aan slordigheid dan aan kwade wil waren toe te schrijven. Toch moest deze overtreding van de Wa renwet natuurlijk gestraft worden en de officier van Justifies, mr. J. Wiarda, eiste voor de twee feiten respectievelijk veertig en tien gulden boete. Mr. Bletz maakte hiervan vijfentwintig en i vijf gulden. BINNENLAND Aanval op taxichauffeur. Een taxichauf feur uit Delft die twee hem bekende passa giers naar Rotterdam vervoerde, werd van achteren aangevallen door een der passa giers, die hem naar de keel greep. De chauf feur zag echter kans hem in de vinger te bijten, waardoor de aanvaller los moest latten. Na dit incident werd de reis vervolgd. De chauffeur leverde zijn passagiers in Rot terdam af, waarna hij aangifte deed bij de politie. De aanvaller werd in bewaring ge steld. Jac. Zijlstra overleden. In de ouderdom van 87 jaar is te Naarden overleden de heer Jac. Zijlstra Hzn., stichter van het Zijlstra- concern. In februari 1893 opende hij de eerste winkel in Zwolle, tien jaar later kwam daar de tweede bij en langzamerhand richtte hij zaken op door het gehele land. De laatste jaren had hij zich geheel uit de zaken terug getrokken. Kioskhouders bijeen. Tot president van het Internationaal Congres van Spoorweg- kioskbedrijven, dat op 17 en 18 april in Shelley House te Londen wordt gehouden, is benoemd de heer A. W. Bruna, directeur van Bruna's Kioskenondememing en Lectuur- centrale en van de uitgeversmaatschappij A. W. Bruna te Utrecht. Vuurtje stoken. In Rotterdam hebben jongens een vuurtje gestookt aan de Admi raliteitskade, vlak bij zes kisten met glas. De kisten raakten in brand en de brandweer moest het vuur blussen De schade bedraagt 1500 gulden. Besmettelijke ziekten. In de week van 26 februari tot en met 3 maart werden aan gegeven 132 gevallen van roodvonk, 19 ge vallen van difterie en 1 geval van kinder verlamming (te Axel). Met pensioen. De burgemeester van Alphen aan de Rijn, de heer E. C. Witscheij, zal per 1 september met pensioen gaan we gens het dan bereikt hebben van de daarvoor gerechtigde leeftijd Bekneld geraakt. Een 35-jarige chauf feur bij de straatreiniging te Utrecht is be klemd geraakt tusiren de trommel van de vuilniswagen en de cabine van de auto. Hij had de trommel in de hoogste stand gebracht. De trommel schijret eigener beweging te zijn gedaald. Toen een uur later de auto op de zelfde plaats stond en men ging kijken naar de oorzaak daarvan, ontdekte men dat de chauffeur in de wagen beklemd was. Hij bleek reeds overleden te zijn. In de trein overleden. De 28-jarige me vrouw H. J.ten B. uit 's Gravenhage is in de trein tussen Utrecht en Woerden ten gevolge van een hartaanval overleden. Zij was met haar man op ziekenbezoek geweest in Zwolle en had zich bij het overstappen in Utrecht nogal gehaast. Franse onderscheiding. De heren E. Hustinx, industrieel te Maastricht, A. Mar tens, directeur der muziekschool van Toon kunst te Nijmegen, en J. Nieuwenhuis, hoofd van de afdeling voorlichting en publiciteit der gemeente Rotterdam, zijn onderscheiden met de zilveren medaille van de Franse Academie van Kunsten, Wetenschapen en Letteren. Oostenrijkse Rijnschepen. Voor het eerst in de historie zijn twee onder Oostenrijkse vlag varende Rijnschepen de Rijn afgezakt en te Rotterdam aangekomen. De twee sche pen, de „Austria I" en de „Austria II", zou den al eerder naar Rotterdam gekomen zijn, ware het niet dat zij door de strenge winter gedwongen waren geweest enige tijd in Kaub te blijven. V.A.S.-congres. De Vereniging voor Al- coholbestrijding bij het Snelverkear (V.A.S.) houdt een congres op dinsdag 10 April in „Esplanade" te Utrecht. Als inleiders zullen optreden de heren J. de Bruin, burgemeester van Rheden, mr. J. P. Hustinx, advocaat- generaal bij het gerechtshof te 'sHertogen- boseh en dr. F. A. Nelemans, wetenschappe lijk hoofdambtenaar van de Rijksuniversi teit te Utrecht. Tulpen voor Moskou. Een Nederlandse bollenkweker. die onlangs Moskou heeft be zocht en enthousiast was over een voor stelling in een opera theater, heeft de directie 300 tulpenbollen gezonden, waarvan de rode bloemen het plein voor het gebouw zullen sieren. Pauskroning. Ter gelegenheid van de Pauskroning gaf de nuntius, mgr. Giobbe in zijn residentie een receptie, die zeer druk bezocht werd. Behalve de ministers Drees, Beyen, Van Thiel, Witte en Cals en talrijke leden van het corps diplomatique waren met de aartsbisschop, mgr. Alfrink. alle Neder landse bisschoppen ook de nieuw benoem den, aanwezig. Mijnongeval. De 27-jarige houwer V. H. R. uit Hoensbroek is tijdens werkzaamheden in een schraapbakkenpijler op de 546 meter verdieping van de staatsmijn Emma door een der schraapbakken gegrepen en zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse is overleden. Ir R van Vloten overleden In de ouder dom van 75 .iaar is in Heerlen overleden ir. R. van Vloten, oud-hoofdingenieur van de staatsmijnen. HAARLEM EN OMGEVING Grammofoonplaten. In een grammofoon- platenhandel aan de Oude Groenmarkt is maandagmiddag een 35-jarige analyst uit Den Haag aangehouden, die er van verdacht werd in deze zaak vier grammofoonplaten (45 toeren) gestolen te hebben. Bovendien bleek hij in het bezit te zijn van nog twee platen, die hij in eSn andere zaak zonder te betalen had meegenomen. De Hagenaar werd ingesloten. Hij bekende bij zijn verhoor, dat hij enige tijd geleden ook reeds in Haarlem grammofoonplaten had gestolen. Maatschappelijk werkster. In de Her vormde gemeente Haarlem heeft mevrouw T. FabeiDekker als maatschappelijk werk ster de taak overgenomen van mevrouw J. Th. Ochse Freiwaldvan der Eist. Jubilarissen PEN. Vrijdag 16 maart zul len de heren H. Dekker, te Velsen-Noord en J. J. D. van Doorne te Beverwijk, beiden technisch ambtenaar A bij het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noordholland de dag herdenken waarop zij voor vijfentwintig jaar bij genoemd bedrijf in dienst traden. Op zaterdag 17 maart zullen de heren J. C. B. Faken Bloemveldlaan te Haarlem, tech nisch ambtenaar en J. Oosterling te Haarlem, hoofdopzichter bij het Provinciaal "Elektri citeitsbedrijf van Noordholland eveneens een kwart eeuw bij genoemd bedrijf in dienst zijn. Israël. Donderdag 15 maart zal de heer Chr. A. van Duuren, administrateur van „Het Zoeklicht", aan de hand van een filmstrook een lezing houden over het onderwerp: „De herleving en toekomst van Israël", in de Noorderkapel, gebouw der Verenigde Doops gezinde Gemeente in Haarlem-Noord. ADVERTENTIE slaap

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9