Minister Maatschappelijk Werk over de toestand der bejaarden KAAS vakbekwame meubelmakers omscholing tot metaaldraaier Chr. Hist, beginsel belang rijker dan stemmenwinst INPAKSTERS Verstrekken warm voedsel te Haarlem Amsterdamse Beurs ruim pand tandartsassistente Volkswagen de Luxe FIGEE - Haarlem 1 1 Uitspraken rechtbank Remmen van auto waren ondeugdelijk Onduldbaar voor verkeer" Burgerlijke Stand van Haarlem Akkoord tussen drie gTote niet-communistische partijen Watersnood in Hongarije; drie steden onder water Mendès-France mag in het „lekken-proces" getuigen Henk Stuurop overleden Kerkelijk Nieuws EDE L contectie die maatwerk vervangt Mr. H. K. J. Beernink voor CHU-vergadering: Onderzoek naar rusthuizen in Heemstede Schilder maakte val van vier meter Gunstige uitslag voor Nixon in voorverkiezing Automobilist tripleerde op de Schotersingel Eis: twee weken hechtenis en twee jaar ontzegging Linnaeushof gaat op 11 april open Examens Scheepvaart Verrukkelijk HELPSTER PONDER DAG 15 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Onlangs heeft het Tweede Kamerlid mevrouw LipsOdinot (CPN) schriftelijke vagen gesteld aan de ministers van Maat schappelijk Werk en van Sociale Zaken en Volksgezondheid over de in Haarlem ge houden enquête onder 3.000 van de 16.000 bejaarden te Haarlem. Daarbij is gebleken, bat 800 van hen weinig of geen warme maaltijden meer genieten. Gevraagd is of de ministers niet van mening zijn, dat dit een gevolg is van de slechte financiële toe stand der bejaarden en of zij bereid zijn maatregelen te treffen, zodat ten spoedig ste verbeteringen worden aangebracht in de toestand der bejaarden. Ook is gevraagd of de ministers het niet noodzakelijk achten een onderzoek te laten instellen naar de voedingstoestand der bejaarden in het ge hele land. De minister van Maatschappelijk Werk heeft mede namens de andere minister ge antwoord, dat ongeveer 800 bejaarden heb ben medegedeeld, dat zij gebruik wensen te maken van de gelegenheid een warme maaltijd aan huis te ontvangen, hetgeen niet impliceert, dat zij anders weinig of geen warme maaltijden meer genieten. De redenen blijken nagenoeg uitsluitend te zijn ouderdomsgebreken, het ontbreken van de huisvrouw dan wel slechte huisvesting (ontbreken van een goede kookgelegen heid). De klacht, dat de nodige financiën zouden ontbreken om elke dag een warme maaltijd te bereiden, werd niet vernomen. In Haarlem is men begonnen met het ver strekken van warme maaltijden, waartoe de hulp van de Unie van Vrouwelijke Vrij willigers is verkregen. Voor dit werk van de UW, dat in meer plaatsen reeds ge schiedt, wordt door het departement van Maatschappelijk Werk subsidie verleend. Een proefonderzoek op beperkte schaal Getuige van Jehovah overtrad de dienstweigeringswet Overeenkomstig de eis van de officier van Justitie heeft de Haarlemse rechtbank vanmorgen een drieëntwintigjarige los ar beider uit Haarlem wegens overtreding van de dienstweigeringswet veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden en een jaar rijkswerkinrichting. In december 1953 ging de Haarlemmer te Bergen op Zoom in militaire dienst, hoewel hij als getuige van Jehovah gewetensbezwaren had. Die bezwa ren werden in juli 1954 erkend en hij werd tewerk gesteld als leerling-verpleger in de rijkspsychiatrische inrichting te Woensel, waar hij twaalf maanden langer dan zijn diensttijd was, zou moeten doorbrengen. Na veertien maanden zijn taak te hebben ver vuld weigerde hij nog langer dienst te doen. Hij werd in voorarrest gesteld en vervolgd wegens overtreding van de dienstweige ringswet. Drie jaar opgelegd Een dakbedekker uit Amsterdam en een kraandrijver uit Vught, beiden vijfentwin tig jaar oud, werden door de Haarlemse rechtbank wegens diefstal veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar. In totaal hebben zij zich schuldig gemaakt aan drie enntwintig inbraken, gepleegd in Zand- voort, Delft, Bloemendaal, Zwanenburg, De Bilt, Amsterdam, Nieuwer Amstel, Utrecht en Oegstgeest. Op oudejaarsavond zijn zij in Zandvoort aangehouden. „In het huidige verkeer is het rijden in ec-n auto, waarvan de remmen niet werken, onduldbaar", aldus merkte de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank van morgen op bij de behandeling van een zaak in hoger beroep tegen een vierendertig- jarige vertegenwoordiger uit Amsterdam. Deze reed in september op de Herenweg te Heemstede en werd aangehouden. Bij controle bleek, dat de auto bij gebruik van de voetrem een remweg nodig had van ze ventien meter; de handrem werkte niet. Bovendien had de stuurinrichting een spe ling van tachtig graden. De officier van justitie zei, dat verdachte blijkbaar van mening was, dat er eerst een ongeluk moet gebeuren; dan pas voelt hij zich schuldig. Spreker eiste bevestiging van het vonnis, namelijk een hechtenisstraf van een week en ontzegging gedurende twee jaren mo torrijtuigen te besturen (ondeugdelijke remmen) en een geldboete van f50 (spe ling in stuurinrichting) De verdediger, mr. M. A. Verdaasdonk, vroeg de rechtbank de verdachte geen vrij heidstraf op te leggen en clementie te be trachten ten aanzien van de intrekking van het rijbewijs; dit heeft hij voor zijn werk nodig. De uitspraak volgt op donderdag 29 maart. HAARLEM, 14 maart 1956 ONDERTROUWD: 14 mrt, M. Lagerweij en A. J, M. C. Hoogervorst; A. W. J. Kunne en J. E. Schutter; R. F. de Mey en Th. I. Ta- mes; J. Koese en A. Broekhof; J. J. de Veij en A. M. van Dijk; E. W. Hiemenz en A. van Honschoten; D. Dijkstra en C. J. Koster; J. B. Houtkamp en H. Dreijer; C. Meerveld en B. M. Verhagen; H. J. Bosch en D. Vos; F. J. Christoffels en R. M. van Delden; R. Tolsma en P. A. van Golen; J. Burger en J. G. M. Kurvers; H. W. Rem en J. E. M. Ketel; A. G. A. Heinink en J. M. Poppe; W. Bosch en P. Th. van der Helm; R. Fijlstra en M. J. E. Brand. GEHUWD: 14 mrt, W. van Doorn en F. de Boo; A. de Bruin en A. L. Schmauder: S. Willemsen en J. E. Krikke; L. van der Weert en L. C. G. Broers; G. Boomgaard en G. de Boer; A. Verstijnen en M. H. Twisk. BEVALLEN van een zoon: 9 mrt, S .A. van Hal—Bakker; 13 mrt, A. Lenselink—Gou- driaan; M. Th. de BonteMaes; 14 mrt, A. van VlijmenUiterwijk; A. H. M. Kortekaas —van Ruiten. BEVALLEN van een dochter: 12 mrt, J. B. BoumaKlinkenberg; 13 mrt, J. van Mierlo Geeris; N SikkensMeijer, 3 d.; M. A. de Boer—Volkerink; A. F. Th. Kimman—van Haeren. OVERLEDEN: 12 mrt, H. P. Piers, 80 j., Langeveerstraat; S. Weberde Groot, 80 j., Tempeliersstr.; F. Schulz, 80 j., van 't Hoff- straat; P. Luijten, 81 j., Lange Heren vest; J. J- Franssen. 89 j„ Hofdijkstraat; P. Oostwou- der, 54 j., Zocherstraat; A. FranssenWij- nands, 87 j„ Hofdijkstraat. naar de voeding en de voedingstoestand van ouden van dagen vindt plaats. Een onderzoek naar de voedingstoestand van bejaarden in het gehele land wordt in af wachting van de resultaten van het proef onderzoek, vooralsnog niet noodzakelijk geacht, aldus de minister. De Indonesische kabinetsformatie De Indonesische kabinetsformateur mr. Ali Sastroamidjojo heeft donderdagochtend bekendgemaakt, dat de drie grote niet- communistische partijen overeenstemming hebben bereikt over de kabinetsformatie. De Masjumi heeft haar eis ten aanzien van de portefeuilles van Buitenlandse Zaken en Onderwijs laten vallen. Zij krijgt de portefeuille van Financiën. Over één por tefeuille van de Masjumi worden nog be sprekingen gevoerd. Mr. Ali Sastroamidjojo was woensdag avond nog op nieuwe moeilijkheden ge- suit, toen de Christelijken, Katholieken en PSII twee portefeuilles eisten in plaats van één. Waarnemers vertrouwen er ech ter op, dat de formateur in staat zal zijn vrijdag zijn lijst van ministers aan de pre sident aan te bieden. Samenstelling DJAKARTA (A.N.P.) De eerste ge kozen regering van Indonesië ziet er in grote lijnen als volgt uit: P.N.I.: minister-president/formateur dr. Sastroamidjojo; Buitenlandse Zaken: Ab- dulgani, thans secretaris-generaal; Onder wijs: Kusnan; Ai'beid: dr. Hardi; Land bouw: Karim. Masjumi: Vice-premier: mr. Mohammed Roem of dr. Sukiman; Financiën: Wibisono; Justitie: de aftredende premier Harahap; Agrarische Zaken: Ardiwirangang; Verbin dingen: nog niemand aangewezen. Nahdatul Ulama: Tweede vice-premier Chalid; Binnenlandse Zaken: Sunario; Godsdienstzaken: Iljas; Economische Zaken: dr. Karim of dr. Sunardjo; Sociale Zaken: Arifin. Christelijke partij: Gezondheid: dr. Lei- mena of dr. Sinaga. P.S.I.I.: Voorlichting: Tjokroaminoto. Rooms-Katholieken: Openbare Werken: Suwarto. De kleinere partijen, die twee zetels wen sen in plaats van de hen toegewezen ene zetel, zullen vice-ministerposten krijgen. De formateur heeft nog geen overeen stemming bereikt met de Masjumi over de vijfde portefeuille voor de Masjumi. Vol gens welingelichte kringen zou de Masjumi in plaats van de portefeuille van Ararische Zaken, die van Landbouw willen hebben. In de ontwerp-lijst zijn vele oud-minis ters opgenomen: Ali Sastroamidjojo, mr. Roem,, Wibisono, Harahap, Iljas, Arifin, Sunario, Leimena, Tjokroaminoto en Su warto. Vanavond zal de formateur zijn overleg over de ontwerp-lijst voortzetten. Twaalf dorpen ontruimd en 60.000 ha. akkerland overstroomd WENEN (United Press) Grote gebie den in zuid-Hongarije zijn door de Donau overstroomd en men spreekt van de ern stigste overstromingsramp in de geschiede nis van Hongarije. Volgens radio-Boedapest zijn 60.000 hectaren akkerland door het ijs koude water van de Donau overstroomd. Het betreft hier gebieden tussen de Hon- gaars-Joegoslavische grens en de stad Fajsa. Bovendien verwacht men. dat de overstromingen nog zullen toenemen. Betrouwbare berichten, die uit Hongarije in Wenen zijn ontvangen, maken gewag van de evacuatie van tot nu toe 100.000 mensen. Ten zuiden van Boedapest zijn drie ste den en ruim 12 dorpen onder water gezet. Szekszard, Baja en Mohacs zijn de geteis terde steden. Zij zijn gedeeltelijk geëva cueerd, de dorpen zijn geheel ontruimd. Verscheidene spoorlijnen in zuid-Hongarije staan onder water en het treinverkeer daarlangs is geheel stilgezet. Reeds 24 uur sneeuwt het weer onafge broken in Joegoslavië. Bijna alle grote wegen van het land zijn voor het verkeer onbegaanbaar door grote sneeuwverstui- vingen. PARIJS (Reuter) Het Franse kabinet heeft vice-premier en minister zonder portefeuille Mendès-France toestemming gegeven te getuigen in het proces, dat te Parijs wordt gevoerd tegen vier Fransen, die er van worden beschuldigd Franse de fensiegeheimen te hebben laten uitlekken. Generaal Paul Ely, stafchef der Franse strijdkrachten, heeft op de zitting van woensdag verklaard, dat in 1954 op het lijk van een communistische officier in Indo china documenten waren gevonden met belangrijke Franse militaire geheimen. In deze documenten kwamen zinsneden voor, die hij, Ely, zelf in mei 1954 in de nationale defensiecommissie en op andere streng be sloten vergaderingen in Indochina had ge bruikt. In zijn woning te Amsterdam is woensdag avond op 61-jarige leeftijd de cabaretier Henk Stuurop plotseling overleden. De over ledene is zowel voor als na de oorlog voor de radio opgetreden. De laatste jaren werkte hij voor de AVRO. de KRO en verzorgde hij voor de VARA de rubriek ..Boven de zestig". De volgende maand zou Stuurop een jubi leum hebben gevierd: veertig jaar geleden begon hij zijn carrière. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Farmsum (Gr.): P. v. d. Veen te Oostwold (Westerkw.). Benoemd tot hulpprediker te Soesterberg: Th. A. C. van Drunen, kandidaat te Valkenburg, die deze benoeming ook aannam. Geref. kerken Beroepen te Leiden (vac. G. Toornvliet): K. A. Schippers te Ermelo. Beroepen te Onnen (Gr.): M. v. d. Sijs, kandidaat te Amsterdam. ADVERTENTIE HEREN EN JONGENSKIEDING „OVER MAJORITEIT EN AUTORITEIT" was de titel van een rede, die door mr. H. K. J. Beernink, secretaris van de Christelijk Historische Unie en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, woensdagavond in het wijkgebouw aan de Gedempte Oudegracht gehouden werd, tijdens een vergadering van de afdeling Haarlem van de Christelijk Historische Unie. De voorzitter, de heer J. J. Huizinga, wees er in zijn openingswoord op dat de verkiezingen naderen en dat deze ver gadering reeds in het teken van de komende strijd staat. Ook mr. Beerninks betoog was op de verkiezingsstrijd gericht, ofschoon hij het woord „strijd" liever door „campagne" ver vangen zag. Hoe moet men nu de begrip pen majoriteit en autoriteit verklaren? Eén der artikelen van het beginselpro gramma van de Christelijk Historische Unie luidt: „Het doel van de CHU is, de door haar beleden beginselen tot erken ning niet om de regeermacht in handen van met zekere Christelijke beginselen in stemmende personen te brengen". Dit artikel was, volgens mr. Beernink, één der belangrijkste grondslagen van de Christe lijk Historische politiek. Het houdt in dat men in Christelijk Historische kring niet in de eerste plaats kijkt naar de meerder heid (majoriteit) in de vertegenwoordigen de lichamen, maar dat het hen veeleer te doen is om de autoriteit, het gezag van het Woord Gods, zoals zij dat zien. Dit be ginsel is ouder dan de Unie zelf en is voor het eerst geformuleerd door de Duitse rechtsfilosoof Friedrich Julius Stahl, die een grote invloed heeft gehad op Groen van Prinsterer. Het artikel dat het betreffende beginsel bevatte, maakt sinds de oprichting van de CHU deel uit van haar beginselprogram ma. Velen hadden, aldus mr. Beernink, dit artikel uitgelegd, als zou het de CHU on verschillig laten of er veel dan wel weinig stemmen op haar werden uitgebracht. Dit is echter beslist niet het geval: in Christe lijk Historische kring acht men het van groot belang dat de CHU veel stemmen op zich verenigt, maar men beschouwt dit niet als het belangrijkste. Na in het kort de ge schiedenis van de CHU te hebben ge schetst, kwam de heer Beernink te spre ken over de op handen zijnde verkiezingen. Volgens hem zouden deze verkiezingen, meer dan dit het geval geweest is in 1948 en 1952, in het teken komen te staan van de beginselen. Twee uitspraken met geeste lijk gezag zullen hun invloed op de ver kiezingen doen gelden: het mandement van de rooms-katholieke bisschoppen en het herderlijk schrijven van de generale sy node van de Nederlands Hervormde kerk. Het mandement heeft natuurlijk uitslui tend invloed op de rooms-katholieke kie zers en men zal met belangstelling zien hoe de katholieke arbeiders in het zuiden gaan stemmen. Herderlijk schrijven Wat het herderlijk schrijven betreft: dit was volgens mr. Beernink lang zo gemak kelijk niet te lezen als het mandement van de bisschoppen. Verder vond de spreker dat het wat al te gemakkelijk heenliep over dat wat er in de negentiende eeuw in Nederland is gebeurd. De oprichting van de Christelijke organisaties destijds was noodzakelijk met het oog op de sterke op komst van het liberalisme. Wél kon de spreker instemmen met de scherpe onder scheiding, die het herderlijk schrijven maakt tussen doel en middel. De Christe lijke organisatie kan nooit een doel zijn, zij is een middel om tot een doel te geraken. Hetzelfde geldt ook voor een al dan niet sterke Christelijke Historische Unie. Spre ker moest, naar hij zelf zei, tot een nega tieve afwijzing komen: hij kon geen steun geven aan een partij, die tegen de her vorming en reformatie ingaat. „Als de Partij van de Arbeid een fractie heeft van dertig man in de Tweede Kamer, waar onder vijf rooms-katholieken, dan kan ik als protestant deze partij niet steunen". Samenwerking Als positieve gedachte hiernaast noemde mr. Beernink de Christelijk Historische op vatting dat Nederland bestuurd moet wor den als een Christelijke staat in protes tantse zin. De gedachte van de „neutrale" staat miskent de grond van het eigen recht der overheid en wordt daarom door de CHU afgewezen. Kan de CHU daarom niet met andere partijen samenwerken? Het re geren in Nederland berust op een com promis en hoewel het beginsel niet mag worden veronachtzaamd, mag men wel de hulp van medewerkers aanvaarden, ook al 3-314% Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips - pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 98'6/i« 997/i6 331 «4 315% 273% 311 453 335% 340% 334% 209 365% 300% 699% 679% 109% 206 199 275% 130% 135 250% 221% 226 247 80'i/is 157% 57% 47% 76% 39% Openings koersen 99 99% 332 316 273% 311 455 336 340 339 209 368% 301 705 684% 110% 207 200 275 131 137 250 221% 226 247 82 159% 59 47% 77% 39% zijn deze mensen het Christelijk Historische grondbeginsel niet toegedaan. De spreker besloot zijn toespraak met te zeggen dat de richtlijnen, die door de Heilige Schrift gegeven worden, in het oog gehouden die nen te worden, óók in de komende verkie zingscampagne. Na de pauze werden er door een aantal aanwezigen nog enige vragen gesteld, die door mr. Beernink werden beantwoord. Zo vond hij het niet raadzaam om een fusie of nadere samenwerking met de antirevolu tionairen te forceren, omdat hij vreesde dat bij een dergelijke fusie toch weer af splitsingen zouden komen, waardoor wij in de toekomst dan misschien drie inplaats van twee protestants-christelijke partijen zoud krijgen. De voorzitter van de CHU- raadsfractie in de Haarlemse gemeente raad, mr. A. Wensing, kreeg vaak het ver wijt te horen dat de CHU zo onbestendig is, maar mr. Beernink vond het een voor recht dat de afgevaardigden in de CHU voor hun eigen mening mochten uitkomen en niet onderworpen waren aan partij discipline. Er werden ook nog enige vragen over pensioenen, overheidssteun voor kerk bouw en onderwijsproblemen beantwoord. De voorzitter sloot de vergadering met gebed. De klachten, door de heren Reijnders en Zegwaart geuit in de vergadering van de gemeenteraad van Heemstede, over toe standen in de rusthuizen te Heemstede zijn in de raadscommissie voor volksge zondheid besproken. Aan B. en W. is ver zocht een onderzoek in te stellen naar alle in Heemstede gevestigde rust- en ver pleeghuizen, aan welk verzoek het college zal voldoen. Woensdagmorgen is een 21-jarige schil der, die aan het werk was onder de over kapping van het tweede perron op het station te Haarlem, van zijn vier meter hoge ladder gevallen. Hij belandde op het perron en kreeg daarbij de inhoud van een bus caustique soda, een bijtende vloeistof, over het gezicht. Na te zijn onderzocht door een arts kon de schilder echter weer aan het werk gaan. WASHINGTON (United Press) Hoewel in de komende vier maanden nog dertien voorverkiezingen zullen volgen blijkt uit de volledige uitslag van de voorverkiezingen in de staat New Hampshire, de eerste in de Verenigde Staten, volgens vele vooraan staande republikeinen en andere waarne mers al dat de critiek op Richard Nixon, de vice-president, een averechtse uitwer king heeft gehad en dat de kans groot is dat hij opnieuw candidaat voor het vice- presidentschap zal worden. Meer dan 22.000 kiezers gaven onge vraagd te kennen dat zij Nixon als candi daat voor het vice-presidentschap wensen. President Eisenhower liet op zijn wekelijk se persconferentie uitkomen dat ook hij dat ongevraagde blijk van vertrouwen be schouwt als een vingerwijzing. Hij deelde mede dat niemand een wig zal kunnen drijven tussen hem en Nixon. Hij zou graag zien dat Nixon candidaat voor het vice- presidentschap werd. Toen Eisenhower dit zei, waren de uitslagen bekend. Op de president waren 56.193 stemmen uitgebracht. In 1952 kreeg hij 46.497 stem men tegen senator Taft 35.820. Hij had dit jaar geen republikeinse tegenstander. Nixon zei na de persconferentie van Eisenhower dat het hem zeer had verheugd dat de president hem zijn vertrouwen had gegeven. Hij zei dat hij daarin een grote waardering zag voor het werk dat hij de afgelopen drie jaren had verricht. De verkiezingsuitslagen in New Hampshire hebben de republikeinen weer goede moed gegeven. In de afgelopen weken zag het er af en toe naar uit dat de critiek op Nixon de positie van de republikeinen in de ver kiezingsstrijd ernstig zou verzwakken. De democraten hebben trouwens getracht daar zoveel mogelijk munt uit te slaan. Eisenhower is nog nooit zo populair ge weest als thans. Met nog ongeveer zeven maanden van verkiezingsvoorbereidingen voor de boeg staat de republikeinse partij er gunstig voor. Helemaal tevreden zijn de republikeinen niet. Zij hebben wel een uit stekende kans op een overwinning in de presidentsverkiezingen maar in de Senaat en het Huis van Afgevaardigden zijn zij in de minderheid en zij zijn er niet zeker van dat zij dit jaar de absolute meerderheid zullen kunnen heroveren. Zij zijn voornemens een krachtige ver kiezingsactie te voeren in de landbouw gebieden waar grote ontevredenheid heerst. Veel zal voor hen afhangen van de uitslag van de verkiezingen in die gebieden. De al gemene leuze van de republikeinen zal zijn „vrede en welvaart". Aan de democratische kant waren de uit slagen in New Hampshire gunstig voor se nator Kefauver. Hij kreeg 21.604 stemmen. Ongevraagd gaven 4.016 kiezers hun stem aan Ad'lai Stevenson wiens naam niet op de stembiljetten voorkwam. In 1952, toen het in New Hampshire ging tussen Ke fauver en Truman was de uitslag: Kefauver 20.147, Truman 16.298. Twee weken hechtenis en twee jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid eiste de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, heden morgen tegen een 52-jarige Haarlemse kledingreparateur, die in augustus 1955 door tripleren een ongeluk zou hebben veroorzaakt op de Schotersingel. Dat be tekende ook vernietiging van het vonnis van de kantonrechter, die een lagere straf had opgelegd. De man had een groentenkar gepasseerd op het moment dat deze een geparkeerde auto voorbijreed, en daardoor een tege moetkomende motorrijder dermate klem gezet dat deze tegen het trottoir reed en viel. Deze motorrijder was door de ver dachte volgens diens verklaringen in het geheel niet gezien, noch vóór, noch na de aanrijding. Hij was dan ook doorgereden maar volgens enkele getuigen zou hij in de Kennemerstraat nog gestopt zijn. De ver dachte erkende dat hij daar inderdaad ge stopt was, echter met een ander doel. Zijn verklaring, dat hij van de motor rijder niets gezien had, achtte de officier van Justitie volkomen onaannemelijk. Deze meende dat het hoogst roekeloos rijden hier bewezen was en eiste de reeds ge noemde straf. De raadsman van de verdachte, mr. B. W. F. Stomps, vestigde er de aandacht op dat hier de motorrijder niet kwalijk ge nomen werd, dat hij de stilstaande auto niet had gezien, maar het de verdachte als een misdrijf aangerekend wordt, dat hij de motorrijder niet heeft gezien. Men ziet er, naar de raadsman zeide, zelfs een argu ment in, waar de verdachte achter zou willen wegschuilen na zijn mislukt pogen zich aan een vervolging te onttrekken. En toch overkomt het iedere automobilist wel eens, dat hij niets ziet, vooral wanneer hij ernstige zorgen heeft zoals de verdachte in de periode van de aanrijding, toen zijn echtgenote ernstig ziek was. Uitspraak 29 maart. Daar de bolbloemen later zullen bloeien dan aanvankelijk verwacht was zal de of ficiële opening van de Linnaeushof te Ben- nebroek niet geschieden op donderdag 29 maart, maar op woensdag 11 april. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevor derd tot Arts: mej. Hanje en de heren H. R. van Swol, W. H. J. Oderwald, A. N. Velte- ma en S. E. J. Wöstmann, allen te Amster dam. Artsexamen le ged.: J. M. A. Kole, F. Peetoom en G. Jansen, allen te Amsterdam. Aagtekerk, 13 v. Genua n. Port Said. Agamemnon, 14 te Curacao. Alderamin, 14 te Aden. Altair, 14 te Buenos Aires Anker, pass. 13 Lands End n. Amsterdam. Appingedijk, 13 v. Curagao n. Rio de Janeiro. Alamak, pass. 14 Algiers n. Antwerpen. Amsteldiep, pass. 14 Aden n. Massawah. Aalsum, pass. 14 Kp. St. Vincent n. Marseille. Abbekerk, 13 te Amsterdam. Alphard, 14 v. Rotterdam n. Antwerpen. Annenkerk, 14 te Amsterdam. Attis, 14 te Amsterdam. Algenib, 14 te Mombasa. Amstelpark, 14 v. Zeebrugge te Vlissingen. Arnedijk, 14 te Boston. Artemis, 14 1080 m. o. Havana n. Mobile. Abbekerk, 14 v. Amsterdam n. Port Said. Amsteldijk, 15 te Rotterdam. Ariadne, 14 v. Amsterdam n. Hamburg Aegis, 15 te Aruba. Alblasserdijk, 15 te Le Havre. Alchiba, 15 te Hamburg. Aldabi, 15 te Santos. Alderamin, 14 v. Aden n. Suez. Arendskerk, 15 te Melbourne. Argos, 15 te Oran. Boschfontein, pass. 14 Casquets n. Port Said. Breda, 13 850 m. zw. Flores Azoren n. Antw. Britsum, 13 165 m. n.o. Flores Azoren n. Londen. Barito, 16 te Kaimana verw. Beninkust, 15 te Bordeaux. Bussum, 15 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Caltex Leiden, 14 te Rotterdam. Caltex Delft, pass. 14 Kp. St. Vincent n. R'dam. Guineekust, pass. 13 Las Palmas n. Dakar. Camphuys, 14 te Semarang. Castor, 14 te La Guaira. Cradle of Liberty, 16 te Philadelphia verw. Caltex The Hague, 14 te Rotterdam. Caltex Pernis, 15 v. Bandarmashur n. Rotterdam. Delfshaven, 13 te Rotterdam. Diemerdijk, 14 te San Francisco. Duivendijk, 14 te Cristobal. Dordrecht, 27 te Birkenhead verw. Duivendrecht, 27 te Rotterdam verw. Dalerdijk, 14 v. Rotterdam n. Londen. Eendracht, pass. 14 Dardanellen n. Istanbul. Esso Rotterdam, 14 te Rotterdam. Esso Rotterdam, 14 te Rotterdam. Esso Nederland, pass. 14 Finisterre n. Banias. Eemland, 15 v. Hamburg n. Amsterdam. Grote Beer. 13 v. Rotterdam n. Halifax. Gaasterkerk, 14 v. Alexandrië n. Genua. Graveland, 14 te Santos. Gooiland, 15 te Rio Janeiro. Hathor, 13 v. Ceuta n. Rottérdam. Hera. pas. 13 Ouessant n. Rotterdam. Hestia, 14 te Guanta. Hydra, 13 1050 m. n.w. Barbados n. Carupano. Haarlem, 14 te Rotterdam. Haarlem, 14 te Rotterdam. Hector, 14 te Rotterdam. Hermes, 14 v. Amsterdam n. West-Indië. Indrapoera, 14 v. Rotterdam n. Marseille. Ittersum, 14 te Calabar. Iberia, 14 v. Rotterdam n. Onton. Isis, 15 v. Port of Spain n. Londen. Kryptos, 14 v. Miri n. Aden. Kelia, 15 te Rotterdam. Kieldrecht, 14 v. Madras n. Rangoon. Krehsia, 14 te Curasao. Kylix, 14 v. Durban n. Curagao. Leersum, pass. 13 Bahamas n. Houston. Laurenskerk, 14 te Khorramshar. Liberty Bell, 15 te Philadelphia verw. Loosdreeht, 25 te Rotterdam verw. Lekhaven, pass. 14 Madeira n. St. Vincent. Lawak, 14 v. New York n. Cristobel. Leersum, pass. 14 Key West n. Houston. Lemsterkerk, 14 te Rotterdam. Lekkerkerk, 15 te Abadan. Leto, 15 v. Balik Papan n. W.-Australië. Lieve Vrouwekerk, 15 v. A'dam n. Hamburg. Loenerkerk, pass. 14 Aden n. Bahrein. Loosdreeht, 14 te Le Havre. Loppersum, pass. 14 Ouessant n. IJmuiden. Maashaven, pass. 14 Finisterre n. Rotterdam. Maureen, pass. Landsend n. Rotterdam. Mijdrecht, 16 te New York verw. Meliskerk. 14 v. Manilla n. Singapore. Mentor, 15 te Amsterdam verw. Myonia, 14 v. Bangkok n. Pladju. Mentor, 13 250 m. n. Finisterre n. Amsterdam. Mariekerk, 15 te Antwerpen. Moordrecht, 14 v. Philadelphia n. Caraïbische Zee. Noordzee, pas. 13 Victoria n. Santos. Nigerstroom, 14 te Freetown. Oranjestad, 14 te Curagao. Omala, 14 te Larnaca. Oranjefontein, 14 v. Southampton n. Las Palmas. Orestes, '14 te Antwerpen. Oranjefontein, 13 v. Amsterdam n. Durban. Orestes, pass. 14 Vlissingen n. Antwerpen. Ootmarsum, 14 te Le Havre. Prins Casimir, 14 te Antwerpen. Prins Frederik Hendrik, 14 te Halifax. Peperkust, 14 120 m. z. Kanarische eil. n. A'dam. Perna, 14 v. Pladju n. Singapore. Pieter S, 14 v. Rotterdam n. Swansea. Pendrecht, 1 april te Mena al Ahmadi verw. Prins Willem 4, 14 te Rotterdam. Prins Maurits, 14 te Dakar. Prins Willem IV, 14 te Rotterdam. Pendrecht, pass. 14 Gibralt. n. Mena Al Ahmadi. Poseidon. 15 te Barbados. Pr. Willem v. Oranje, 14 v. St. John n. Le Havre. Purfina Nederland, pass. 14 Muscat n. Portland. Rotti, 14 te Basrah. Riouw, 15 te Ilo Ilo verw. Roggeveen, 17 te Hongkong verw. Stad Dordrecht, pass. 14 Finisterre n. Rotterdam. Stad Schiedam, 14 v. Emden n. Savona. Sinbang, 15 te Melbourne verw. Scherpendrecht, 16 te Vlaardingen verw. Sliedrecht, 17 te Suez verw. Schelpwijk, 14 te Pta Cardon. Stentor, 13 240 m. z.o. Jamaica n. Maracaibo. Sibajak, pass. Ouessant n. Port Said. Statue of Liberty, 14 v. Genua n. Lissabon. Stentor, 14 te Pta Cardon. Schie, 15 v. Amsterdam te Rotterdam. Stad Vlaardingen, 15 te Narvik Straat Soenda, 15 te Kaapstad. Tomocyclus, 14 te Curagao. Tibia, 14 v. Cochin n. Portokha. Tomini, pass. 14 Finisterre n. Port Said. Utrecht, 14 te Balik Papan verw. Van Spilbergen. 14 te Amsterdam. Van Riebeeck, 14 te Makassar. W Alton Jones, 17 te Cadiz verw. Woensdrecht, 31 te Rotterdam verw. Waterman, 14 570 m. w. Albany n. Kaapstad. Waterland, 14 v. St. Vincent n. Hamburg. Weltevreden, 14 v. Suez n. Rotterdam. Westland, 15 te Buenos Aires. Wieldrecht. 15 te Ceuta. Willemstad, 15 te Amsterdam. IJssel, 14 te Malta. Zonnewijk, 14 te Talcahuano. KLEINE VAART Adine, 14 v. Rotterdam n. Lissabon. Adriaantje Elizabeth, 14 v. Antw. te Vlissingen. Advent, 15 v. Teignmouth te Amsterdam verw. Anna B, 14 v. Duinkerken te St. Malo. Astra, pass. 14 Vlissingen n. Londen. Badzo, 14 v. Rotterdam n. Londen. Barbarola, 14 v. Swansea te Amsterdam. Berkelstroom, 14 v. Londen te Amsterdam. Bill S. pass. 14 Vlissingen n. Boston. Bab, 13 van Kings Lynn te Antwerpen. Cinderella, 14 v. Huil te Rotterdam verw. Concepcion, pass. 14 Vlissingen n. Las Palmas. Confid, 14 v. Huil te Amsterdam. Collhaven, pass. 14 Kp. St. Vincent n. Londen. Deneb, 14 v. Gravelines te Londen. Domburg, pass. 14 Casquets n. Duinkerken. Deni, 14 v. Vlissingen n, Londen. Diet, pass. 14 Vlissingen n. Ipswich. Erasmus, 14 v. Rotterdam n. Sluiskil. Erkalin, 14 v. Vlissingen n. Malmö. Fiducia, 14 v. Londen te Middelharnis. Flevo, 14 v. Amsterdam n. Gothenburg. Frans v. Seumeren, 14 v. Rotterdam te Lissabon verw. Henrica B, 14 v. Aarhus te Fredericia. Barendsz, 14 v. Bremen te Hamburg. Heemraadsingel, 14 v. Cherbourg te Rotterdam. Hoe Vinces, 14 v. Grimsby te Rotterdam verw. Hebe Nobel, 14 v. Duinkerken te Rotterdam. Haaksbergen, 14 v. Bergen te Mo I Rana verw. Ida D, 14 v. Cork te Newport. Joost, 13 v. West Hartlepool n. Middlesbrough. Kaap Falga, 10 v. Bordeaux n. Liverpool. Kaap St. Vincent, 13 v. Londen te Maassluis. Larix, 8 v. Southampton te Rotterdam. Leendert B, 15 v. Bilbao te Sarpsborg verw. Leuvehaven, 15 v. Rotterdam te Malmö verw. Mintaka N, 14 te Bordeaux. Myfem, 14 v. Huil te Rouaan. Mypuck, 14 v. Gillingham n. Rotterdam. Meidoornsingel, 14 v. Rotterdam n. Antwerpen. Marcella, 14 v. Rotterdam n. Le Havre. Merwestad, 14 v. Plymouth te Fowey verw. Nassauhaven, 14 v. Rotterdam te Gothenburg. Oranje, pass. 14 Vlissingen n. Londen. Pavo, 13 v. Goole te La Rochelle. Poortvliet, 16 v. Montrose te Antwerpen verw. Ransel, 14 v. Gt. Yarmouth te Middlesbro verw. Regina, 14 v. Duinkerken te Rotterdam verw. Ransel, 14 te Middlesbrough verw. Rini, pass. 14 Vlissingen n. Antwerpen. Spoorhaven, 14 v. Rouaan te Tanger verw. Spurt, 14 v. Nykobing te Rouaan verw. Setady, pass. 14 Vlissingen n. Bremen. Stella Maris, 14 v. Sables d'Olonne te Aalborg. Stientje Mensinga, 15 v. Famagusta te Alexan drië verw. Theano, 14 v. Belfast te Drogheda. Trio, pass. Vlissingen n. Aalborg. Tilly, 13 v. Lorient n. Bayonne. Volharding, verm. 14 v. Rotterdam n. Tanger. Vindicat Atque Polit, verm. 14 v. Antwerpen n. Cardiff. Violette Erica, 14 v. Amsterdam te Slikkerveer. Vrouwepolder, 15 v. Dover te Napels verw. Westereems, 14 v. Aalborg n. Ierland. SLEEPVAART Noordholland, 13 350 m. w.zw. Ouessant n. R'dam. Noordzee, 14 v. Maassluis te Antwerpen. Oostzee, 13 v. Bombay n. Mersin. Witte Zee, 13 180 m. z.w. Ceylon n. Tj. Prlok. is onze gegarandeerd echte orig. boeren van mei en sept. 1955. Kaas in die maanden ge maakt is bekend als de beste en lekkerste. Een ware delicatesse by het ontbyt, aan de lunch tafel, als dessert of bq de borrel! Zie onze speciale etalage. De specialist voor heerlijke hapjes: GR. HOUTSTRAAT 89 Haarlem. Tel. 11456 Te koop gevr. geen winkel, liefst oude bouw, centrum Haarlem. Aanb. Tel. 21941. Plaats een Groentje De Haarlemse Montessori school Afd. Kleuteronderwijs Middenlaan 70, vraagt per april a.s. een Aanmelden bij het Hoofd der School dagelqks van 10-12 uur en 2-4 uur (behalve woensdags- en zaterdags middags). Gevraagd: Brieven n'o. 1982. einde 1953 met schuifdak, radio, schijnwerper etc. 56000 km. Prijs f 3500. Tel. 14819. Voor licht en eenvoudig in- pakwerk in pr. omgeving kunnen nog enige nette geplaatst worden. Beginloon f 22.50f 25 per week plus premie f 5 tot f 10 per week. Aanm. dagelijks 9-17 uur bij Rids, Gaelstr. 2, Haarlem. N.V. ,,'T WOONHUYS", Leidsestr. 71-73, A'dam, vraagt Pers. of schr. aanm. aan de fabriek, Lijnbaansgrachl 234-236, van 8—5 uur of na 6 uur: Atjehstraat 112 te Haarlem. stelt ongeschoolden in de gelegenheid en wel, le. via ons bedrijf een cursus aan de Rijkswerk plaats voor Vakontwikkeling te volgen: 2e. deze opleiding in ons bedrijf te voltooien tot geschoold vakman. Gedurende de gehele omscholing een gunstige financiële regeling gegarandeerd, zowel voor ge huwden als voor ongehuwden. Leeftyd: 21 tot 40 jaar. Vergoeding van reiskosten voor hen. die woonach tig zqn in de randgemeenten. Inlichtingen worden verstrekt door de afdeling Personeelszaken van FIGEE - HAARLEM, Waar- derpolder 17.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13