N.A.V.O. dient zo snel mogelijk verbeterd te worden O Atoom-expositie geheel voor rekening van Amsterdam Negen doden en vier gewonden bij zeven verkeersongelukken 1 Toekomstbeeld van W.-Europa onder gezamenlijke markt gordijnstoffen 1956 ^förieven aan de redactie Vermakelijkheidsbelasting echter misschien voor Haarlemmermeer Lof in de Europese Assemblée voor de rapporteur van der Goes van Naters 9 Eerste Kamerleden: De nieuwe Voorjaarskollekties thans in ons bezit Apeldoornse politie hield oplichter aan Veertien dagen geëist tegen hoofdinspecteur van politie ZAANHAGEL Togliatti en Rakosi becritiseren Stalin Stalin s' fouthij stelde een persoonsverheerlijking in Indonesië weigerde juristen te zenden aan infiltranten op Nieuw-Guinea Paas- en Pinksterverlof voor de parate troepen Sanatorium gesloten Aspirin Examens Boodschap van premier Eden aan koning Hoessein Raadsleden raakten slaags in Ubach over Worms Betaling abonnementsgeld per giro DONDERDAG 15 MAART 1956 De Eerste Kamer heeft haar voorlopig verslag uitgebracht over de begrotingen van Oorlog en van Marine. Vele leden konden uit een oogpunt van veiligheid de toestand in het algemeen allerminst veilig noemen. Zij wilden nog steeds de N.A.V.O. als de grondslag voor onze verdediging in Europa. Ztf meenden echter dat deze organisatie zo snel mogelijk verbetering en versterking behoeft. Vele andere leden waren van mening, dat de onzekerheid omtrent de wijze, waar op de organisatie van ons verdedigings apparaat in het kader van de NAVO zich wegens de inschakeling van atoomwapens zal ontwikkelen, het zeer moeilijk maakt over het defensiebeleid uitvoerig van ge dachten te wisselen. Dat Nederland in NAVO-verband zijn bijdrage zal blijven leveren aan de Wes terse defensie, wordt door deze leden aan vaard. Een voortdurend afwegen van de toelaatbaarheid van de hoogte der defen sieuitgaven in verhouding tot de bedragen, die beschikbaar blijven voor de overige essentiële zaken der overheid, is noodzake lijk. Tenzij west-Europa met zijn integratie op economisch terrein snellere vorderingen maakt, betwijfelden zij het, of de bijdrage niet alleen voor Nederland, maar ook voor geheel west-Europa zonder blijvende steun van Amerika in voldoende mate financieel mogelijk zal zijn. Uitbreiding van de atlan- tische samenwerking ook op economisch gebied zagen deze leden als een noodzake lijkheid om de betekenis van de NAVO tot behoud van de vrede te doen toenemen. Nu er tot op zekere hoogte een evenwicht in de bewapening tussen Oost en West is ont staan, dient huns inziens aan de politieke betekenis van de NAVO meer waarde te worden toegekend. Vele leden merkten op, dat onze mobili sabele divisies van NAVO-wege slechts waren geclassificeerd als tweede echelon divisies. Vele andere leden merkten op, dat berust zal moeten worden in de opbouw van onze ADVERTENTIE CRETONNE1.85 MODERNE CRETONNE 2.98 FANTASIESTOF voor overgordijnen3.95 FRANSE DAMAST7.25 HOLL. MARQUISETTE 0.69 ZWITS. MARQUISETTE 2.85 MARQUISETTE met schulp en tussenzetsel1.85 MODERNE KEUKENSTOF. 1.65 BRABANTS BONT1.20 GLASGORDI3NSTOF met Ingeweven rand, 170 hoog5.75 ZIE DE ETALAGE Kruisstraat 11 Haarlem - Telefoon 11491 (Verkort weergegeven) Lutheranen ten zuiden van Noordzee kanaal. De mededeling over annexatie plannen van de Evangelisch Lutherse Ge meente te Haarlem met betrekking tot het kerkelijk gebied van de Evangelisch Lu therse Gemeente te Beverwijk, waartoe o.a. de burgerlijke gemeente Velsen be hoort, zou misverstand en verontrusting kunnen wekken bij de in het desbetreffen de gebied woonachtige Lutheranen. In het maart-nummer van „De Burcht", maand blad van de Evangelisch Lutherse Gemeen te te Haarlem werd het volgende aan de gemeente meegedeeld: „Eveneens werd ter dege van gedachten gewisseld over de nieuwe kerkorde, want het gaat om leden der gemeente, die sinds jaar en dag pasto raal verzorgd worden uit Haarlem, op Haarlem gericht zijn, maar wonen in de burgerlijke gemeente Velsen (Santpoort- Station en Santpoort-dorp). De kerkorde (ingevoerd per 1 januari j.l.) gebiedt nu deze leden over te schrijven naar Bever wijk. Afgezien van het feit, dat verschil lende leden reeds kenbaar maakten dit niet te zullen aanvaarden, is dit ook geografisch en pastoraal gezien niet juist. De kerkeraad besloot de Synode 1956 te verzoeken het betreffende artikel der kerkorde uit te breiden met een dispensatie-regeling. Al dus is geschied. De Synodale Commissie deelde evenwel mede, dat zij de Synode zou adviseren het Haarlemse voorstel niet te aanvaarden en voegde aan haar schrij ven toe, dat zij liever zag, dat de grens tus sen Haarlem en Beverwijk zou worden ge wijzigd. Daarop deelde de Haarlemse ker keraad mede aan de Synodale Commissie, dat ook hierdoor moeilijkheden zouden ontstaan, nu van Beverwijkse zijde. Der halve wilde de Haarlemse kerkeraad vast houden aan zijn voorstel tot dispensatie en zo de Synode 1956 dit voorstel zou afwij zen, te verzoeken om grenswijziging met betrekking tot Santpoort-Station en Sant poort-dorp, dus niet het totale gebied der gemeente Velsen ten zuiden van het Noord zeekanaal. Het is uit bovenstaande wel duidelijk, dat de Haarlemse kerkeraad geen behoefte heeft aan uitbreiding en annexatie, maar het liefst de bestaande toestand gehandhaafd wil zien. Alle ver andering en dit geldt ook de nieuwe kerk orde, althans t.a.v. het aangevochten arti kel, is nog geen verbetering. G. KROES, strijdkrachten, zoals deze in de defensie nota van 1954 is uiteengezet, ook al is het vrijwel zeker, dat belangrijke wijzigingen in verband met het gebruik van tactische atoomsplitsingswapenen op komst zijn. In de verdedigende taak heeft Nederland zijn bijdrage geleverd door de opbouw van zijn vijf-divisie-plan. Dat de mobilisabele divisies de rol zou den gaan vervullen van echelon-divisies achtten deze leden geen reden om op stel en sprong de organisatie te gaan wijzigen. Vele leden wezen er op, dat voor de kleine landen een goede luchtverdediging van het grootste belang is. Het stemde hun tot grote ongerustheid, dat ook deze ver dediging door de snelle ontwikkeling der techniek geheel verouderd is. Door de grote hoogte, waarop de bommenwerpers vliegen, is naar hun mening onze luchtdoelartillerie vrijwel waardeloos. Is de ontwikkeling van de geleide projectielen voor de lucht verdediging nog niet in een dusdanig sta dium getreden, dat overschakeling op deze moderne wapenen althans voor dit onder deel reeds zou kunnen worden overwogen, zo vroegen zij. Vele leden vroegen of het waar is, dat dienstplichtigen bij bepaalde onderdelen na een eerste oefentijd van zes tot acht maanden een groot gedeelte van de dag niet voldoende nuttig bezig worden ge houden. Zo dit inderdaad het geval mocht zijn, dan zou het naar het oordeel van deze leden overweging verdienen, wegens het ontstellend tekort aan arbeidskrachten in alle sectoren van het bedrijfsleven, voor dienstplichtigen na een eerste oefentijd van zes tot acht maanden een werkverlofrege- ling in te voeren, waarbij het bedrijfsleven en ten dele ook de gezinnen van de dienst plichtigen gebaat zouden zijn. De politie in Apeldoorn heeft aangehou den de 37-jarige J. v. d. B. uit Twello, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan diefstal en oplichting en bovendien aan het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. Van der B. had onder andere geld losge kregen van zes dames, die hij allen trouw beloften had gedaan. Van zijn pleegouders kreeg hij onder allerlei voorwendsels enige duizenden guldens los en ook zijn werk gever stond geld af. Van der B. deed zich bovendien bij vele mensen als geneeskundige voor. Hij keek zijn slachtoffers met een loep in de ogen en schreef vervolgens allerlei geneesmidde len voor. Na enige tijd herhaalde hij zijn bezoeken en wederom schreef hij dan ge neesmiddelen voor. Hij zou zelf voor de levering zorgen, doch liet zich hiervoor vooruit betalen. Van de levering kwam dan niets terecht. De man is voorgeleid aan de officier van Justitie in Zutphen. De advocaat-generaal bij het gerechts hof te 's-Hertogenbosch, mr. J. Hustinx, heeft tegen de 54-jarige hoofdinspecteur van politie en hulpofficier van Justitie M. B. A. H. uit Kerkrade een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van veertien dagen met aftrek van het voorarrest geëist. De beschuldiging is, dat H. in december 1954 zou hebben geprobeerd in strijd met het deviezenbesluit goederen naar Duits land uit te voeren. Deswege werd hij door de rechtbank in Maastricht veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand en vijf tien dagen met aftrek. In hoger beroep hoorde het Bossche hof achttien getuigen. De verdachte is oneervol ontslagen en heeft daardoor zijn recht op pensioen ver loren. ADVERTENTIE lil 150 gram in attractief strooipakje 68 cent Be echte chocoladekorrels' van echte chocola Vrrvaardigd van de donker* Cacao de Zaan met hei volle ca ca o-aroma! Het blad van de Italiaanse Communisti sche Partij, „Unita", heeft donderdag het verslag gepubliceerd, dat partijsecretaris Togliatti over het recente congres in Mos kou heeft uitgebracht aan het Centrale Comité van de Italiaanse Communistische Partij. Togliatti waarschuwt in zijn ver slag, dat niet alles wat Stalin geschreven heeft, aanvaard moet worden als noodzake lijkerwijs waar en definitief. „Niemand wenst Stalin uit de geschiedenis te schrap pen", zo zei hij, „doch na zorgvuldig onder zoek kan men in zijn persoon, in zijn werk en zijn optreden dingen vinden die onjuist en onaanvaardbaar zijn". De critiek van Togliatti komt overeen met de critiek die onlangs geuit werd in het orgaan van de Poolse arbeiderspartij. Stalin verwierf zich veel aanzien en gezag in de strijd na Lenins dood, zo heette het, doch daarna beging hij de fout dat hij zich langzamerhand boven de partij plaatste, het collectieve leiderschap afschafte en een persoonsverheerlijking instelde. De eerste secretaris van de Hongaarse ar beiderspartij, Rakosi, heeft, naar het Hon gaarse persbureau MTI meldt, op een ver gadering van het partijbestuur verklaard, dat de schadelijke persoonsverheerlijking onder het regiem van Stalin ook naar de volksdemocratiöën is overgeslagen. Deze cultus heeft ernstige politieke en ideologi sche fouten tot gevolg gehad. De verwezenlijking van het collectieve leiderschap in Hongarije noemde Rakosi nog verre van bevredigend. In het politieke bureau was de gang van zaken wel verbe terd, doch het Centrale Comité was nog niet een werkelijk collectieve partijleiding geworden. Mededeling Buitenlandse Zaken: Door Indonesische autoriteiten is in verband met het tegen Jungschlager ge voerde proces herhaaldelijk de beschul diging geuit, dat in Nederlands Nieuw- Guinea gearresteerde Indonesiërs veroor deeld werden zonder behoorlijke rechts pleging en dat geweigerd werd een Indo nesische advocaat als verdediger toe te laten. Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van Buitenlandse Zaken wijst deze beschuldiging als een volstrekte onjuistheid af. Zowel in 19541955 als in het begin van dit jaar heeft de Nederlandse regering aan de Indonesische regering schriftelijk aan geboden een Indonesische advocaat in Hol- landia'toe te laten. In beide gevallen gaf de Nederlandse regering de garantie, dat de Indonesische advocaat volle vrijheid zou genieten de Indonesische onderdanen, die wegens gewelddadig optreden in Neder lands Nieuw-Guinea berecht zouden wor den, ter' terechtzitting te verdedigen. De Indonesische regering eiste echter in 1955 onder meer, dat boven de door Neder land gegeven garanties van veiligheid en vrijheid in de uitoefening van functie en de vrijheid Nederlands Nieuw-Guinea te ver laten aan de Indonesische advocaten diplomatieke immuniteit zou worden ver leend. Toen de Nederlandse regering op deze internationaal wel zeer ongebruike lijke immuniteit niet kon ingaan, zag de Indonesische regering af van uitzending van een verdediger. Inzake de thans in Hollandia in hoger beroep terechtstaande Indonesische onder danen heeft de Indonesische regering even eens nagelaten van de geboden gelegenheid om een advocaat te zenden, gebruik te maken, en heeft zij zelfs op een herhaald Nederlands aanbod terzake in het geheel niet gereageerd. De internationale tentoonstelling „Het atoom Amsterdam" zal in de zomer van 1957 worden gehouden in en om een nieuw gebouw op de plaats van de oude Fokker- loods nabij de uitgang van de luchthaven Schiphol. De gemeenteraad van Amsterdam besloot hiertoe in zijn vergadering van woensdagmiddag zonder hoofdelijke stem ming. Met de stichting van dit gebouw en de inrichting en de exploitatie van de ten toonstelling is een bedrag gemoeid van 6,5 miljoen gulden. De expositie zal geheel voor rekening van de gemeente komen. De tentoonstelling heeft ten doel: het verduidelijken en voor de bezoeker begrij pelijk maken van de natuurkundige en technische achtergronden en de economi sche consequenties van de kernsplitsing. Ten aanzien van vragen over de verma kelijkheidsbelasting, die in feite geheven zal worden door de gemeente Haarlemmer meer op wier grondgebied de luchthaven is gelegen, deelde mr. d'Ailly mede, dat dit een punt van ernstige onderhandelingen uitmaakt met de gemeente Haarlemmer meer. De wethouder voor de volkshuisvesting, mr. R. Th. van den Bergh zei nog, dat de bouw van het complex voor de tentoon- Een ernstig verkeersongeval in de omge ving van Rouaan in Frankrijk heeft dins dagmorgen omstreeks half tien het leven gekost aan drie Nederlanders, terwijl een vierde werd gewond. De chauffeur van een auto, de in Frankrijk woonachtige land bouwer Stoffels, werd onmiddellijk gedood, evenals de 20-jarige K. Hopmans uit Fey- naart. De 24-jarige mej. J. Klijs uit Gilze werd zodanig gewond, dat zij tijdens de overbrenging naar het ziekenhuis in Rou aan overleed. De 20-jarige F. Clacssen uit Stampersgat liep slechts lichte verwondin gen op. Het ongeluk gebeurde, toen de wa gen in een moeilijke bocht in botsing kwam met een trailer. Op het gevaarlijke kruispunt nabij de vliegbasis Volkel is woensdagmorgen een ernstige aanrijding gebeurd. Van de drie inzittenden van een uit Helmond afkomsti ge personenauto kwam de 47-jarige be stuurder A. L. om het leven. Zuster Wal- thera, hoofd van de r.-k. kleuterschool in Helmond, kreeg een schedelfractuur. Zuster Theodora, moeder-overste van het St. Aloysius gesticht in Helmond, werd met een hersenschudding, een bovenarm- en een bekkenfractuur opgenomen in het zie kenhuis in Veghel. De auto werd ter plaatse in de flank aan gereden door een vrachtauto uit St. Antho- nis. De personenauto verleende geen voor rang aan de uit richting Uden komende vrachtauto. Op de rijksstraatweg HoltenDeventer is woensdag een ongeluk gebeurd', dat de 19-jarige bestuurder van een personen auto, de heer B. J. ter H. uit Losser het leven heeft gekost. Hij kwam met grote snelheid uit de richting Holten en is ter hoogte van de Periksmars, waar de weg door opdooi zeer slecht is, gaan slippen. De bestuurder werd uit de auto geslingerd1. Tijdens de overbrenging naar het zieken huis te Deventer is hij overleden. Woensdag is op de Bree in Rotterdam- Zuid ter hoogte van de Lange Geer een Evang. Luth. pred. te Haarlem auto met een vaart van ongeveer zestig kilometer per uur tegen een reinigings wagen van de tram gebotst, hetgeen de be stuurder van de auto, een opzichter van de PTT uit Den Haag het leven kostte. Toen het slachtoffer in het Zuiderzieken huis was gebracht, bleek, dat hij reeds overleden was. De 67-jarige mevr. C. M. V.R. uit de Aleidisstraat in Rotterdam is woensdag aan de Henegouwenlaan onder een stadsbus ge raakt. Haar ene been werd geheel en het andere voor het grootste gedeelte afgere den. Zij werd naar het ziekenhuis Coolsin- gel gebracht. Volgens ooggetuigen was de deur van de bus al gesloten toen de vrouw bij de halte aankwam. De chauffeur stond op het punt weg te rijden, maar wachtte nog even tot het stoplicht groen geworden zou zijn. De vrouw probeerde de aandacht van de chauffeur te trekken door op de voorruit te tikken, maar de bus trok al op en de vrouw kwam er onder. Op de Afsluitdijk tussen Kernwerderzand en de Friese kust is woensdag een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij twee inzit tenden van een personenauto uit Groningen om het leven zijn gekomen. Het zijn de 43-jarige J. T., accountant te Groningen en lid van de Groninger gemeenteraad en de 50-jarige heer B. W., opzichter van de christelijke vereniging voor lager onder wijs. Het ongeluk gebeurde doordat de per sonenauto op een stilstaande vrachtauto reed, die rechts van de weg, voorzien van goede verlichting, geparkeerd stond. De personenauto kwam uit de richting Noord holland en was op weg naar Groningen. De heer T. is gehuwd en vader van vijf kinderen. Hij bekleedde in het Groninger openbare leven een vooraanstaande plaats en gold in de raad als een deskundige op financieel terrein. In d'e afgelopen nacht is in het Sophia- ziekenhuis in Zwolle overleden de 73-jarige heer L. van de Schoothrugge uit de buurt schap Wessinge in Doornspijk. Deze wend woensdag op d'e Zuiderzeestraatweg in Doornspijk bij het oversteken door een per sonenauto aangereden. stelling op Schiphol geen nadelige invloed zal hebben op de woningbouw in de hoofd stad. De raad verleende zonder hoofdelijke stemming een krediet van bijna vier mil joen gulden voor de voortzetting der werk zaamheden in het Amsterdamse Bos ge durende de jaren 1956 en 1957 volgens het werkschema. Uitvoerig hebben de raadsleden het woord gevoerd over het stadsdeel benoorden het IJ naar aanleiding van het pre-advies dat B. en W. over de stedebouwkundige ont wikkeling hadden uitgebracht in verband met adressen van Noord-Amsterdamse be drijven, waarin onder meer werd gevraagd om meer woningen in Amsterdam-Noord ook en vooral voor industrie-arbeiders. B. en W. komen aan deze verzoeken deels •tegemoet. Zij stellen, dat de gedachten uit gaan naar een Noordelijker tracé van het te graven „Kanaal om de Noord" (dat dient voor de binnenscheepvaart ter ont lasting van het IJ, alsmede voor de scheep vaart van het AmsterdamRijnkanaal naar het toekomstige Lateraal-kanaal voor binnenschepen langs het Noordzeekanaal tot Velsen-IJmuiden). Het pre-advies werd daarna voor ken nisgeving aangenomen. Aan. drie hoogleraren aan de gemeente universiteit verleende de raad met ingang van 17 september a.s. eervol ontslag wegens het bereiken van de zeventigjarige leeftijd. Het zijn prof. dr. S. K. Baschwitz, hoog leraar in de perswetenschap en de massa psychologie; prof. dr. J. P. Wibaut, hoog leraar in de organische chemie en prof. G. L. Gongrijp, buitengewoon hoogleraar in de oosterse economie. B. en W. besloten ook voor de inrichting van het laboratorium voor toegepaste entomologie aan de universiteit van Am sterdam een krediet van 50.000 beschik baar te stellen. Van de parate troepen zal vijftig percent met Goede Vrijdag en Pasen, de andere vijftig percent met Pinksteren verlof krij gen. Het Paasverlof gaat in op 29 maart na 13 uur. Op 3 april moeten de verlofgangers met de eerste reisgelegenheid na 6.59 uur terugkeren. Het Pinksterverlof begint op 17 mei na 17 uur. De militairen moeten op de dinsdag na Pinksteren met de eerste reisgelegen heid na 6.59 terugkeren. Voor andere categorieën militairen zijn afzonderlijke verlofregelingen vastgesteld. Wegens gebrek aan patiënten zal het Dr. van Seventersanatorium in Apeldoorn met ingang van 1 april worden gesloten. Het bestuur van de vereniging voor tuber culosebestrijding heeft met het oog op deze sluiting het gemeentebestuur van Apel doorn voorgesteld het sanatorium over te nemen en het te bestemmen voor revali datiecentrum voor invaliden. B. en W. van Apeldoorn staan sympathiek tegenover deze plannen en zullen de raad een voor stel doen toekomen tot het geven van een krediet voor de hiervoor noodzakelijke verbouwingen. ADVERTENTIE Zorg er voor Aspirin'I in huis te hebben, moor denk er aan: Er bestaat geen Aspirin*) zonder Bayer-kruis fuxHt Addis! gedeponeerd handelsmerk (Van onze correspondent in Brussel) De heer Van der Goes van Naters kreeg te Brussel in de Assemblée van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal in het algemeen niets dan lof over zijn rapport inzake de economische integratie van Europa. Alleen nemen de Vlaamse kranten het hem kwalijk, dat hij zijn rede groten deels in het Frans uitsprak. De Vlaamse afgevaardigde Nutter, burgemeester van Troies, keerde zich scherp tegen de stelling van het rapport, dat de levensstandaard van de Fransen te laag en de sociale wet geving zeer onvoldoende zou zijn. De i.ieeste Europese landen, aldus Nutter, en hij doelde kennelijk ook op Nederland, hebben te Genève een conventie onderte kend met betrekking tot de vrouwenarbeid, maar in geheel West-Europa geeft alleen Frankrijk vrouwen dezelfde lonen als aan de mannen. Men moet weten wat men zegt, wanneer men de Franse sociale politiek, die in Europa een van de meest vooruit strevende is, becritiseerd. De heer Nederhorst was van oordeel, dat het niet denkbaar kan zijn dat de arbei ders niet zouden profiteren van de ver hoogde welvaart, die uit de economische integratie van Europa zal voortvloeien. Hij toonde zich voorstander van een Europese wetgeving op sociaal gebied. De belangstelling voor de debatten was gisteren al bijzonder geslonken. Volgens de heer Van der Goes van Naters is het doel van de Sovjet-Unie het Westerse monopo lie van de hogerievensstandaard te breken. De Russen rekenen voor deze strijd op een periode van tien tot twaalf jaren. Deze tijd is van belang voor de instelling van de ge meenschappelijke markt in Europa. Twee vijfjarenplannen zullen de Sovjet-produk- tie met 65 percent doen stijgen. Men hoopt hierdoor het economische en sociale, dit wil zeggen het politieke, verzet van het Westen te breken. De Russen kunnen slagen, aldus Van der Goes van Naters, daar van de driehonderd miljoen inwoners van West-Europa er in 1956 nog honderd miljoen in een toestand vaii schaarste leven. Wij zijn niet in staat hen te helpen. Het probleem van zuid- Italië is op zuiver nationaal plan niet meer op te lossen. De huidige hoog-con- junctuur wordt door geen enkele arbeider in Europa vertrouwd. Alle arbeiders ach ten de basis van die welvaart vrij wankel en zij hebben daarin gelijk. Is die welvaart overigens in talrijke gevallen niet verkre gen onder onbevredigende arbeidsvoor waarden? De modernisering en de specialisatie van de produktie en de instelling van een we deraanpassingsfonds en een investerings fonds zullen het ritme van het integratie proces in Europa bepalen. Daarna gaf de verslaggever een toekomst beeld van de Europese integratie: het ont staan van de eenheidsmarkt zal een trek te zien geven van het groot-kapitaal naar de gebieden met lage lonen. Van meet af zul len het niet uitsluitend de sterk ontwikkel de gebieden, zoals het Ruhrgebied, zijn, die profijt trekken van de nieuwe Europese ontwikkeling, doch ook en bovenal de minder begunstigde streken. Dit geldt voor ADVERTENTIE rijdt VQf hoofd-agent (V. f. htuUwfse* topkwaliteit rayon Haarlem OVERVEEN Tel. K 2500 - 18997 25455 - 11125 Delft. Kandidaatsexamen Werktuigkundig Ingenieur: Oei Tian.g Khinig, Delft. Inge- nieursexamen Civiel-ingenieur: A. A. van Beek, Dordrecht; A. A. A. Berting, 'sGra- venhage; W. A. G. Blom van Assendelft, Delft; R. de Boer, Rijswijk (Z.H.); L. G. M. Brekelmans, Tilburg: J. M. de Bruijn, 's Gra- venhage; W. N. de Bruijn, Delft; E. B. Chou- foer, 's Graveruhage; H. W. F. E. E. E. H. W. Fokkema, Ter Apel; H. van Gelder, 's Gra- venhage; A. Griffioen, Baambrugge; J. M. M. van Haastert, 's Gravenhage; F. B. van Hamme, Lisse; H. G. Harmsen, Hattem; II. Hemken, Velsen; J. W. Jansen, Heerlen; H. de Jong, Rotterdam: A. Kastelein, Dordrecht; A. J. Kauffeld, Rotterdam; J. P. M. Keijser, Voorburg; B. J. Klop, Leiden; W. L. Koetsier, Delft; D. Korfker, Delft; J. Kruisman, Schoori, J. Middendorp, Groningen; G. Nug- teren, Hendrik Ido Ambacht; A. Peters, Dordrecht; D. Reinders, Noord-Scharwoude; F. Roelofsz, Bussum; L. A. R. Sandbergen, Geertruidenberg; D. M. van der Schrier, Amsterdam; S. Schuitmaker, Wolvega; H. Spierenburg, 's Gravenhage; P. Stad, Koog aan de Zaan; A. G. C. Stoffels, Bussum; J. Veltkamp, Eefde; P. Vermeijden, Rotterdam; H. Versnel, Dordrecht; A. de With, Utrecht. Ingenieursexamen Geodetisch Ingenieur: C. Kragt, Deventer. AMMAN (Reuter) Sir Alex Kirkbride, voormalig Brits ambassadeur van Jordanië en een intiem vriend van de Jordaanse koninklijke familie, heeft aan koning Hoes sein een speciale verzegelde boodschap van de Britse premier, Sir Anthony Eden, overhandigd. Edens boodschap vormt een antwoord op een brief van koning Hoes sein, waarin deze zijn redenen voor het ontslag van Sir John Glubb als bevelheb ber van het Arabische Legioen uiteenzet, alsmede zijn politiek jegens Groot-Brit- tannië en de huidige status van de Britse officieren in het Jordaanse leger. Sir Anthony geeft koning Hoessein de algemene verzekering van de Britse wens te blijven samenwerken met de Arabische staat, aldus is in gewoonlijk betrouwbare kringen te Londen vernomen. Sir Alec Kirkbride treedt op als on officiële bemiddelaar. Verleden week kwam hij met een boodschap van koning Hoes sein in Londen aan. In deze boodschap zou de wens tot uitdrukking zijn gebracht dat de samenwerking met Londen in de toe komst zal voortduren. de industrie evenzeer als voor dp land bouw. Niemand, aldus de heer Van der Goes van Naters, kan de menselijke en po litieke betekenis van deze trek van het kapitaal naar de arme gebieden van Europa ontkennen. De landen, die op het ogenblik worstelen met commerciële en economische moeilijkheden, en die vrezen dat die moeilijkheden nog zullen toenemen wanneer zij de grenzen openstellen, zul len dus integendeel aanzienlijk meer pro fiteren van de totstandkoming van een Europese eenheidsmarkt dan de landen, die op het ogenblik exporteren. Voor de Benelux zal de stabiliteit van de Europese eenheidsmarkt een grote weldaad zijn. De reeds aanzienlijke welvaart van deze lan den zal waarschijnlijk slechts in een zeer gematigd tempo toenemen. Daarentegen gaat een groot gedeelte van Frankrijk een nieuw tijdperk binnen, hetgeen ook voor zuid-Italië het geval zal zijn. Er rijzen echter technische moeilijkhe den, ondermeer op het fiscale gebied. Voor sommige landen zal het zeer moeilijk zijn om de indirecte belastingen door andere te vervangen. Het is niet zeer waarschijn lijk dat de bevolkingen dergelijke lasten met een duidelijk anti-sociaal karakter zullen aanvaarden. In de meeste Europese landen van de gemeenschap bestaat de neiging directe belastingen door anti-so ciale indirecte belastingen te vervangen. Tenslotte hield de heer Van der Goes van Naters zich bezig met de institutionele problemen.. Zal men een Europese super staat in het leven roepen? Dit- zou, aldus de rapporteur, iri strijdzijn mét de gedach te van het Europese federalisme. De vol ledige tewerkstelling, de verbetering van de levensvoorwaarden der arbeiders en de gemeenschappelijke verantwoordelijkheid voor de minderontwikkelde gebieden in Europa vormen het enige morele antwoord, dat wij op de uitdaging van het communis me kunnen geven, zo besloot Van der Goes van Naters. De bevoegdheid van de ge meenschappelijke autoriteit, welke ook deze gemeenschappelijke markt tot stand moet brengen, zal daarom belangrijk ruimer moeten zijn dan die, welke aan de Hoge Autoriteit van de Kolen en Staal Gemeen schap is toegekend. De politierechter in Maastricht, mr. W. Penning, heeft woensdag een raadslid in Ubach over Worms, mijnwerker van be roep, conform de eis van de officier van Justitie wegens mishandeling van een mederaadslid, op een vergadering der com missie ad hoe inzake aanleg van een sport park in Ubach over Worms, op 20 oktober 1954, veroordeeld tot f 75,of 25 dagen hechtenis. Deze zaak is vorig jaar door mede delingen van een der raadsleden in een openbare raadsvergadering een publieke aangelegenheid in Ubach over Worms ge worden, welke via persberichten tot een interpellatie van dr. Tans in de Tweede Kamer heeft geleid, die weer tot gevolg had, dat de minister via de procureur- generaal in Den Bosch een onderzoek liet instellen. In Ubach over Worms zijn als gevolg van tegenover elkaar staande be langengroepen in de raad nogal verwarde situaties ontstaan, welke herhaaldelijk tot moeilijkheden leidden. Het betreffende raadslid is na het gebeurde op 20 ok-' tober weer wethouder en loco-burge meester in Ubach over Worms. De verdediger mr. A. van Meer uit Heer len, bepleitte voor verdachte ontslag van rechtsvervolging met een beroep op nood weer of noodweer-exces. De politierechter veroordeelde conform de eis. De verdachte zal in hoger beroep gaan. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50post- abonnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9