Nieuw industrieterrein aan Heemstede's buitenkant Motie steunt gedupeerde tuinbouwers bij verkrijging grond Geen „monument" op het Hout plein maar een „vlaggenboom" meter hoge larix Amsterdamse Beurs Eerste fabriek al in juni gereed „Streekplan Hoogovens betere karakterstiek Hillegom Lisse DINSDAG 20 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Derticf vlfljfffPTÏ itl 1 f% van wie het initiatief uitging om het Zeis Sukarno keurt de regering-AIi goed Massa-sterfte van spreeuwen in Amsterdam Tot vijf over twaalf Film met een waarschuwing Belangstelling voor „Proces om Jezus" Botsing tussen bus en tram te Leiden Vijfentwintig gewonden Modeshow bij Vroom en Dreesmann Russen naar Biënnale IJMOND-NOORD IN DE STATEN Burgerlijke Stand Bennebroek Motor- en fietsrallye Christen Vrouwenbond Scheepvaart ™,nle ^Tillif^a5"e„hf.L^?!il!Lk_reedS I EUewoSjk, verm. 19 v. R'dam n. Cork- Jaarvergadering van houtbewerkers bij N.V.V. Krdr2,nni?liehn nT-v- wer.? sssjr,- rsr, Ook dit jaar zal als een teken aan de rand van Haarlem, bloemenstad, op het Hout plein een versiering worden aangebracht, die echter niet zal passen in de reeks ..monumenten", want zij zal van soberder aard zijn. Niettemin zal het een fleurig teken zijn, want als het probleem om de benodigde gelden bij elkaar te krijgen zal zijn opgelost er er is alle reden om daar niet ongerust over te zijn zal in het plantsoen een hoge vlaggemast verrijzen, die zestien meter boven de grond zal uit steken. Van top tot „teen" zullen dertig vlaggen in de boom gemonteerd worden, in een hoek van 45 graden, die als een spiraal om de boom zijn gedrapeerd. Boven aan de top zal een vlag 1.75 lang zijn en in grootte toenemend naar onderen, zullen de vlaggen „gesloten" worden met een van 3.75 meter lengte. Lig V lOggCll 111 -Lvl ter voorbeeid te volgen - zal hebben mee Men verwacht dat dit fleurig teken de fraaie doorkijk naar de Dreef zal openlaten en niettemin een zeer aantrekkelijk en feestelijk geheel zal zijn. De larix, die als mast wordt gebruikt, stond in 1953 op de Grote Markt met slechts één vlag in top, wat nogal schriel was. Nu zal een dertigtal vlaggen de boom tooien. Het vlaggedoek van de bovenste vlag zal oranje zijn, van de volgende rood, de daaropvolgende wit en dan blauw. Tesamen zullen zij dus de nationale driekleur met oranje hebben. Omdat echter geen nationale vlag in de boom zal hangen, zal men niet te maken hebben met het lastig karwei van elke avond bij zonsondergang alle dertig vlag gen binnen te halen. De vlaggeboom zal 's avonds worden verlicht. Het idee is niet origineel. Enkele jaren geleden hebben namelijk inwoners van Zeist een soortgelijke boom echter 22 meter hoog aan het gemeentebestuur van Zeist aangeboden, dat de boom jaar lijks weer buiten laat plaatsen. De Haar lemse boom zal hetzelfde voordeel hebben; die kan ook in volgende jaren weer ge bruikt worden. Zodra de heer Van Willige, directeur van Haarlems Bloei, aan de heer Dorresteyn mee gedeeld dat de financiën er zijn, zal de laatste onmiddellijk opdracht kunnen geven voor de vervaardiging der vlaggen en stokken. Als alles „meeloopt" zou dan eind volgende week dus vlak voor Pasen de boom reeds in het Houtplantsoen kunnen worden gezet. DJAKARTA (Reuter) President Su karno heeft zijn goedkeuring verleend aan het ontwerp, dat formateur mr. Ali Sas- troamidjojo de vorige week voor een nieu we Indonesische regering heeft ingediend. In het water van de Buitensingelgracht en de Lijnbaansgracht te Amsterdam heeft men honderden dode spreeuwen aangetrof fen. De ploitie vermoedt dat deze vogels tengevolge van vergiftiging of door een vogelziekte zijn omgekomen. De Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft enige kadavers uit het water gehaald om in een laboratorium de doods oorzaak te laten vaststellen. Voorshands neemt men aan dat een vo gelziekte de oorzaak van deze sterfgevallen is. Het is echter niet uitgesloten dat iemand vergif voor de vogels heeft gestrooid. De film „Tot vijf over twaalf", die van daag en morgen nog in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem vertoond wordt, biedt minder dan de aankondiging doet verwachten. Niettemin is de belangstelling voor de beelden van het schrikbewind uit het nabije verleden groot. Men krijgt een vrij onsamenhangende bloemlezing uit Amerikaans, Duitse, Japanse en Russische journaals te zien, begeleid door marsmu ziek en een tekst die in het Duits wordt gesproken. Opvallend goed is het Japanse journal over de verraderlijke overval op de Ame rikaanse vloot in de haven van Pearl Har bour. Indrukwekkend is het massale ver toon van uniformen, vlaggen, spandoeken en mensenmenigte, waarmee Hitier en zijn trawanten het Duitse volk onder hun be slag kregen. Hitier komt wel aan het woord, maar telkens zo kort dat er geen waarschuwing van uitgaat. De waarschu wing die de vernietiging van het oorlogs geweld en het onmenselijke leed der con centratiekampen moeten spreken, komt evenmin geheel tot haar recht. De waar schuwing die het geheel zou moeten bren gen wordt teniet gedaan door de onver wachte verschijning van wijlen Stalin, ge volgd door een massaal vertoon van uni formen. vlaggen, spandoeken en een men senmenigte op het Rode Plein in Moskou. Wij willen graag gewaarschuwd zijn, maar liever niet op een dergelijke huichelachtige wijze. Het is een onbevredigende gewaar wording in een- dergelijke film bij de ver toning van Seiss Inquart in Neurenberg niet te horen vermelden welke functie dit heerschap in Nederland heeft bekleed en bij de Duitse overvallen niet Nederland te horen noemen, maar alleen een vluchtig beeld van Rotterdam snel te zien verglij den. In Duitse ogen moge dit een verant woord beeld schijnen van een gruwelijk verleden, naar onze smaak is het ontoe laatbaar een dergelijk verleden te mis bruiken om een beschuldigende vinger op een ander te richten, al zou die dan ook geen haar beter zijn. A. B. De Haagse Comedie heeft maandagavond in de Haarlemse Schouwburg een opvoe ring van „Proces om Jezus" van Diego Fabbri onder regie van Cees Laseur voor leden van de vereniging „Geloof en We tenschap" gegeven. Er waren zoveel ge gadigden voor plaatsbewijzen, dat zeker honderd belangstellenden teleurgesteld moesten worden. Tot de aanwezigen be hoorden mgr. J. P. Huibers, r.k. bisschop van Haarlem, de vicaris-generaal mgr. J. M. Groot, de president van de kerke lijke rechtbank mgr. C. G. van Trigt, het lid van Gedeputeerde Staten van Noord - holland L. Bouwman en het Tweede Ka merlid Th. S. J. Hooy. Op de Rfrnsburgerweg tussen Leiden en Oegstgeest zijn vanmorgen een autobus en een tram van de NZHVM met elkaar in botsing gekomen. De bestuurder van de autobus werd hierbij zeer ernstig gewond. Van de inzittenden van de autobus liepen 24 personen min of meer ernstig letsel op. Zy zijn allen naar een ziekenhuis vervoerd. De autbus, die uit Leiden kwam, wilde op de Rijnsburgerweg een trekker met op legger passeren. Van tegenovergestelde richting naderde een tram. De buschauf feur remde, maar de bus slipte en botste tegen de tram. De voorzijde van de bus werd ingedrukt. De chauffeur, de 38-jarige G. P. K. uit Leiden, moest worden uitgezaagd. Hij had een schedelbasisfractuur en een gecompli ceerde beenbreuk. Van de ruim dertig inzittenden van de autobus, allen personeelsleden van de Ma rine-elektronische Bedrijven te Oegstgeest, werden er vierentwintig eveneens naar een ziekenhuis vervoerd. Zij hadden hoofd wonden, een lichte hersenschudding of een kaakfractuur opgelopen. Een van hen had een knieschijffractuur. VENETIë (United Press) Naar dezer dagen bekend gemaakt werd, zullen Soviet In de gezellige lunchroom op de vijfde kunstenaars voor de eerste keer sinds 191? étage van het V. en D.-gebouw zijn van- weer deelnemen aan de beroemde Biennl nnhtnnrl i»n vnnmirinnc*" ppti vnftal morip- I trx?iaj« ochtend en vanmiddag een vijftal „mode flitsen" gehouden, waar vijf mannequins van in Venetië. De organisatoren van deze grote kunst- het puikje van de zomercollecties van tentoonstelling zeiden, dat' de Russisch, Vroom en Dreesmann op het gebied van ambassadeur jn Italië, Alexander Boeoln mnicipc. A,n nam^njikiPQ npicmnir^ rwa- n i ©«ïu- meisjes- en damespakjes, peignoirs, pya- i m0Vj hen van <jeze deelneming op de hoog japonnen te hafJ gesteld Het zal tevens de - ma's, regenkleding, mantels, en toonden. eerste keer zijn, dat Russische kunstenaars na ric Bij de deux-pieces, veelal met strakke, aan een kunst,manifestatie in een aansluitende jasjes en wijde geplisseerde cirkelrokken, maar ook bij de tailleurs overheerst nog het grijs in alle nuances, soms effen, tot diep-anthracietkleurig toe, soms ook met vrolijke, maar toch gedistin geerde verticale streepjes in licht- en don kergrijs. Bij de zomer japonnen en regen mantels zag men geslaagde combinaties in havanna en het zeer modieuze mandarin- oranje. Twee-, drie en vierdelige strandpakjes in frisse, zonnige dessins hadden eveneens veel succes bij de talrijke bezoeksters. Bij zonder mooi vonden wij de grijze deux pièces in cotton glacé en zijde, waarbij de driekwart jas in dezelfde fraaie jacquard motieven is uitgevoerd als de robe, maar een contrasterende voering van zwarte stof heeft, hetgeen een bijzonder elegant effect oplevert. In alle categorieën zag men veel Zwitserse import-modellen, de prijzen liggen veelal zeer gunstig. De Haarlemse bloemenmeisjes, die straks i~i. de bollentijd de bezoekers van de Spaarnestad een fleurige welkomstgroet zullen aanbieden, hebben gisteren hun vrolijke roód-witte/f,ambtsgewaden" afgepast: Vöbr de historische Vleeshal poseerde een drietül van déze chcirmante lénteböden voor onze fotograaf. 3-3'/,% Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips - pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche PetroL Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Baak Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 98'Vi, 99% 331 319 273 470 340 347 342 212 370 304 721% 703 111% 207% 203 283 135 138% 250% 222% 227% 238% ex d. 86is/ig 160% 59% 483/I„ 79 42 Openings koersen 98% 99% 329% 319 273 311 472 340 345 341 212 369 305 720 700 113 207 203 283 135 141 250% 222% 227%* 238% 87% 162% 59% 49 80 43% Onlangs is in Heemstede begonnen met het bouwrijp maken van een terrein van 300 bij gemiddeld 120 meter, dat door het gemeentebestuur is bestemd voor de vesti ging van diverse industrieën.' Het terrein is gelegen aan de Cloosterweg, achter de Heemsteedse gas- en waterbedrijven en zal dus te bereiken zijn door middel van een toegangsweg, die parallel loopt met de op rijlaan naar het seminarie „Hageveld". De enigszins afgezonderde ligging zal in een gemeente als Heemstede bij de bestemming wellicht de doorslag hebben gegeven. De onmiddellijke nabijheid van het kanaal en van de grote verkeersweg naar Amsterdam en Utrecht zal voor verschillende fabrikan ten ongetwijfeld aantrekkelijk zijn. Het Heemsteedse gemeentebestuur heeft zich echter voorgenomen een strenge selectie toe te passen, zodat fabrieken waarvan veel oliën of afval kunnen worden verwacht, voor dit nieuwe terrein de vergunning stel lig onthouden zal worden. De gedachten gaan hierbij dus waarschijnlijk in de eerste plaats uit naar vestiging van confectie- en aanverwante bedrijven. De eerste fabriek Inmiddels heeft de eerste industrie reeds toestemming verkregen zich hier te vesti gen. Het is de N.V. „Oeterno" te Amster dam, een Nederlandse fabriek van korsetten en dergelijke artikelen. Dit bedrijf is thans nog ondergebracht in twee panden aan het Singel te Amsterdam, waar de indeling over vijf etages het moderne streven naar efficiency weinig bevordert. Vandaar dat de directie reeds geruime tijd heeft uitge zien naar de mogelijkheid een nieuwe fa briek te laten bouwen, waarbij uiteraard als eerste vereiste zou gelden, dat de verschil lende afdelingen over een verdieping ver deeld kunnen worden. Ook de huidige personeelschaarste is een der aanleidingen tot de overplaatsing van deze industrie geweest. Vooral in Amster dam is het verloop van bekwame naaister-' bijzonder groot. Men hoopt straks in het nieuwe fabriekspand voldoende personeel uit Heemstede en eventueel uit Haarlem en Hoofddorp te kunnen aantrekken. Architect J. van Amstel uit Amsterdam heeft voor Oeterno een fraai modern fa brieksgebouw geprojecteerd, waarvan de afmetingen 21 bij 22 meter bedragen. Zo als uit de hierbij afgebeelde perspectief tekening blijkt, is daarbij een strakke, maar toch aantrekkelijke voorgevel ontworpen, waarvan de aluminium onderplaten met óe metaal-grijze stenen en het rijkelijk toe gepaste glas een smaakvolle combinatie vormen. De lichte hal geeft links toegang tot het kantoor met een ontvangkamer, rechts tot het privékantoor. In het hart van het gebouw wordt d'an de eigenlijke fabriek gevestigd; een lichte werkruimte met TL- verlichting en radio. Diverse lantaarns in het dak zullen slechts noorderlicht toelaten. Er zal hier ook een gezellige kantine wor den ingericht. De garderobe is verwarmd opdat bij regenachtig weer de jassen van het personeel onder werktijd kunnen wor den gedroogd. Vermeldenswaardig is verder, dat het be drijf bij het vervaardigen van korsetten reeds lang geen gebruik meer maakt van walvisbaleinen, maar deze heeft vervangen door Zweeds pianodraad, voo.r welke vin ding patenten verkregen werden voor Europa en Indonesië. Uiteraard moet dit produkt gegarandeerd roestvrij gemaakt kunnen worden, waarvoor de fabriek over een speciale galvaniseerinricbting beschikt. Men heeft zich hier toegelegd op het ver- cadmiummen, verzinken en verkoperen van gereedschappen en onderdelen van allerlei aard, waardoor ook opdrachten van derden worden verzorgd. Deze speciale af deling heeft in de loop der jaren een steeds grotere omvang aangenomen, zodat hier aan ook in de nieuwe fabriek extra aan dacht zal worden besteed. Bij de bouwplan nen is voorts rekening gehouden met een eventueel noodzakelijke uitbreiding. Daar toe kan het gebouw zo nodig met een ver dieping verhoogd worden. De directie wenst de bouw zo spoedig mogelijk voltooid te zien. De eerste paal is jongstleden donderdag al geheid. Men ver wacht dat de fabriek in het begin van juni glas- en waterdicht zal zijn, zodat dan direct een aanvang kan worden gemaakt met het overbrengen van machines en ma teriaal. De officiële opening is vastgesteld op maandag 3 september van dit jaar, wel ke datum samenvalt met de viering van het eenentwintigjarig bestaan van het bedrijf. VOOR EEN VOLLE PUBLIEKE tribune, waar onder meer enige vertegenwoordigers der IJmond-gemeentebesturen, diensthoofden en directieleden der grote industrieën de besprekingen volgden, is in de vergadering van de Provinciale Staten van Noord holland vanmorgen de behandeling begonnen van het ontwerp-streekplan voor de IJmond-Noord. Zowel de klemmende agrarische problemen, het omleggingsplan, de bestuurstechniek en vele andere der vaak samengestelde problemen in de IJmond speelden in de debatten mee en ir. W. M e r k x (katholiek), die evenals de overige sprekers van deze ochtend, mr dr. v. Bruggen (prot. chr.) en de heer H. Westerman deel uitmaakt van de commissie van onderzoek voor het streekplan, stelde, dat als de „Ruimtewetgeving" straks wellicht Provinciale Staten uitschakelt in de verder toepassing van het streekplan, de agrariërs lelijk in de knel dreigen te komen. Zijn mede-commissielid, de freer Van Bruggen uitte de vrees, dat er tot zekere hoogte vergeefs werk zou worden verzet, indien het gaat zoals met het streekplan voor de Zaanstreek, waar nieuwe wegentraceringen van de Rijks waterstaat de gemaakte plannen doorkruisten. Ir. M e r k x diende een door alle commissieleden gesteunde motie in, die de gedupeerde agrariërs bij voorrang wilde helpen aan vervangende grond in de IJsselmeerpolders. 11 De naam voor de streek, waarvan nu het streekplan ter behandeling ligt, achtte hij in wezen vreemd streekplan „Hoog ovens" leek hem beter als karakteristiek met de bijvoeging „onderdeel van een in voorbereiding zijnd nationaal plan". Hier mee wilde hij de dominerende positie van de KNHS in de streek-IJmond schetsen, daar direct de vraag aan vastknopend, of de ontwikkeling de planologie niet voor is, zodat het streekplan eigenlijk te laat is gekomen. Agrariërs in het gedrang Vooruitlopend op een ongetwijfeld deze dag nog verder uit te spinnen debat over de „beschadiging" der agrarische belangen in de expanderende IJmond, merkte de heer v. Bruggen op, dat de verdeling der rechtvaardigheid te allen tijde in het oog moet worden gehouden. Volgens het hoge beginsel van een eerlijke compensatie, als bepaalde belangen voor hogere belan gen moeten wijken zou, zo meende hij, de agrarische nood deels kunnen worden op gevangen. Liever geen monnikenwerk Het monnikenwerk, dat dreigt inzake het streekplein Zaanstreek als gevolg van een gebrek aan coördinatie tussen Rijks waterstaat en Provincie, wilde hij met grote klem voorkomen zien in de IJmond; in de Zaanstreek hebben nieuwe tracerin gen van wegen e.d. de hele oude opzet al weer ondersteboven gehaald en zo iets zou het werk, dat tot nu toe verzet is, tot een comedie degraderen. Over de verdere toekomst merkte hij op, dat het streekplan uiteraard niet „helder ziend" kan zijn, maar alvast ontsporingen zcu kunnen voorkomen. De boeiende sociologische problematiek, die nu onderkend wordt en in de opbouw der IJmond wordt betrokken „Velsen heeft dit in het verleden niet meegemaakt, zodat er ontsporingen voorkwamen" legt de geestelijke leiders een grote ver antwoordelijkheid op en de heer Van Bruggen noemde dit novum in de mo derne samenleving dan ook een grote winst. Hij sprak de hoop uit, dat er in de IJmond iets goeds kan worden verricht ten dienste der ongeboren generaties. Nationale aspecten De heer Westerman (PvdA), even eens lid van de commissie, legde het ver- Getrouwd: F. Teundssen en L. M. Wener. Geboren: Yvonne, d. van A. de Nijs en J. M. de Bruin; Aloysius Jozef Maria, d. van A. J. Otte en C. M. v. d. Reep; Susanna Adriana Maria, d. van H. M. de Wit en S. C. Seijzener. Overleden: A. Hessing, 77 j., echtgenoot van W. M. M. Kersten; A. Sterk, 87 j., we duwe van J. Kraak; J. G. Oolbekking, 49 j„ A. van Meggelen, 80 j., weduwe van M. van Krimpen; G. S. Montfoort, 79 j., echtgenoot van A. van Dijk. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN Aangevoerd vette varkens 197. Grossiers varkens 1.70—1.75. Slagersvarkens 1.74 1.76, zeugen 1.471.52; handel vlot; slagersvarkens een cent hoger. 20 nuchtere kalveren 36 J 44 per stuk, per kilo levend 1.05—1.20. De internationale motor- en bromfietsen rally wordt niet gehouden op 15 mei, maar op 15 april. De tulip-drive ten bate van het Nederlandse Rode Kruis wordt niet -ge houden op 10 mei (Hemelvaartsdag), maar is nader vastgesteld op 13 mei a.s. De afdeling Hillegom van de Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt donderdag een vergadering, waarbij als spreker zal optreden ds. Slump. Er zal gesproken-wor den over het zendingswerk op Nieuw- Guinea. Een en ander zal met een film worden verduidelijkt. band tussen het streekplan voor de IJ mond-Noord en het nationale plan: de IJ mond heeft onmiskenbare nationale aspec ten. Dat het plan achter de feiten aan zou lopen ontkende de heer Westerman niet, maar dit is inhaerent aan elk plan van dit kaliber de rustige overweging van zul- ke belangrijke projecten heeft nu eenmaal tijd nodig. Er zijn overigens aanwijzingen, die een bepaalde houvast voor een verdere toekomst gaven: vaste grootheden in de IJmond als de industrieën, de tunnel en het kanaal doen zien, dat de vrees voor monnikenwerk bij voorbaat afdempen. Hoogovens en Van Gelder domineren in het streekplan met de belangrijkste rol vooj- de JCNJIS.De naam „Streekplan Hoogovens" leek" hem evenwel lichtelijk overdreven:- een „kidustrieplan"- lijkt een betere benaming. Een stad of decentraliseren? Bestuurstechnisch rijzen vele problemen: moet er één stad komen en zo ja, moet die dan Noordoostelijk van de industrie gerea liseerd worden of moet men decentrali seren; is een schadevergoedingsverorde ning in dit streekplan noodzakelijk het waren vragen, die aangeraakt werden, maar nog niet wezenlijk aan de orde kwa men. De goedkeuring van de Kroon mag naar zijn oordeel niet te lang op zich laten wachten en zou dus eigenlijk aan tijdsli miet gebonden moeten zijn. Woonwijken De woonwijk „Schulpen" had er na de oorlog nooit moeten komen, meende de heer Westerman; hij wees echter de schuldvraag terug naar het Velsense uit breidingsplan, dat naar zijn mening een woonwijk verkeerd „plaatste" bij een in dustrie. De deconcentratie der bevolking heeft duidelijk meegespeeld in de voorbe reiding tot het streekplan: als onderdeel van de randstad Holland komt naar het oordeel van de Rijksdienst van het Natio nale Plan de bevolking in meerderheid op de mondoever van het Noordzeekanaal thuis; in het zuiden zullen grote recreatie west-Europees land deelnemen. Alcyone tot c.a. 22 oo rede Vitoria. Amerskerk, 19 te Manilla. Agamemnon, 19 v. Pta. Cabello n. Baltimore Aldabi, 19 v. Vitoria n. Bahi. Alhena, 19 te Rio de Janeiro. Bantam, 19 te San Francisco. Baud, 18 v. Surabaja, 19 te Semarang. Bintang. 19 te Surabaja. Bontekoe, 19 te Menado. Breda, 18 570 m. w.z.w. Landsend n. Antwerpen Britsum, 18 dw. Guersney n. Londen. Beninkust, 19 90 m. z.w. Finisterre n. Dakar Bussum. 19 dw. Aden n. Mena al Ahmadi. Bloemfontein. 19 v. Port Elizabeth n. Kaapstad Castor, 18 v. Grenada n. Jacksonville. Caltex Nederland, 19 bij Djeddah n. Rastanura Camerounkust, 19 te Antwerpen v. Hamburg. Daplinis, 20 te Rotterdam. Dongedijk, 20 v. Cristr. n. Curacao Delfland, pass. 18 w. St. Paulsrock. n. Las Palmas Caltex Delft, 19 v. Rotterdam n. Sidon. Eos, 19 te Izmir. Esso Den Haag, 18 60 m. o. Gibraltar n. Antw Eendracht, 20 te Poti. Farmsum, 18 530 m.n.w, Fayal n. Le Havre. Friesland, 18 140 m. z.o. Kreta n. Napels. Friesland, 20 te Napels. Guineekust. 18 v. Freetown n. Accra. Gadila, 18 z.w. Borneo n. Port Morresby. Ganymedes, 18 te San Jose. Gordia, 18 dw. Bizerta n. Gibraltar. Groote Beer, 18 700 m. o. Kp. Race n. Halifax Gaasterkerk, 20 te Marseille. Graveland, 19 v. Rio de Janeiro n. Ilheos. Hoogkerk, 19 ten anker te Bremerhaven. Haulerwijk 18 500 m. n.w. Fayal n. Hampton- roads. Helder, 19 te Cortez. Helena. 18 130 m. n.n.w. Mona eil. n. Pto. Mor- ristville. Hersilia, 18 te Baltimore. Hermes, 18 480 m. n.n.o. Azoren n. La Guaira Holland, 18 v. Zanzibar n. Nacala. Houtman, 18 80 m. z.w. Okinawa n. Hongkong. Isis, 18 875 m. n.o. Barbados n. Londen. Indrapoera, 20 te Marseille. Ivoorkust, 20 te Lobito. Johan v. Oldenbarnevelt, 18 100 m. z,w, westpunt Kreta n. Amsterdam. Jupiter, 18 v. Eleusis n. Marseille. Jason, 19 te Antwerpen. Kalinga. 18 100 m. z.o. Pt. Sudan n. Rotterdam. Kara, 18 150 m. z.o. Madras n. Vizagatapam. Kasimir, 18 v. Tual n. Banda. Keizerswaard, 18 te Maracaibo. Kenia, 18 50 m. o. Aden n. Ummsaid. Kertosono, 18 te Assab. Kinderdijk, 18 400 m. o. Kp. Race n. New York. Kota Gede, 19 te Bintang. Kota Inten, 19 te Cheribon. Krebsia, 18 te Curacao. Kryptos, 18 120 m. w. Sabang n. Aden. Katelysia, 20 te Suez. Kota Agoeng, pass. 19 Minikoi n. Aden. Kota Baroe, 19 te Marseille. Laertes. 18 te Makassar. Laurenskerk, 18 nog te Khorramshar. Leopoldskerk, 18 11Ó m. n. Bahrein n. Suez. Le Maire, 18 te Palembang. Lieve Vrouwekerk, 18 te Bremen. Leto, 19 120 m. n.w. Sharksbay n. Fremantle. Lawak, 20 te Cristobal. Loenerkerk, 20 te Bahrein. Loppersum, 17 te IJmuiden. Luna, 19 v. Amsterdam n. Hamburg. Macoma, pass. 19 Dominica n. Curagao. Malvina, 19 v. Niigata n. Miri. Marpessa, 19 te Curagao. Mentor, 20 te Rotterdam. Mijdrecht, 19 v. New York n. Caripito. Nieuw Holland, 19 te Sydney. Notos, 18 190 m. z.z.w. Ouessant n. Amsterdam. Nigerstroom, 19 v. Abidjan n. Takoradi. Ouwerkerk, 19 400 m. w. Minikoi n. Penang. Oranjefontein. 18 v. Las Palmas n. Kaapstad. Oranjestad, 19 v. Barbados n. Madeira. Poseidon, 19 te Curagao. Prins Maurits, pass. 19 Las Palmas n. Antw. Riouw, 19 te Balikpapan. Radja, 20 v. Massawah n. Suez. Rempang, 20 te Antwerpen. Ruys, 20 te Kobe. Rijnland, 20 te Las Palmas. Siberoet, 19 rede Pangkalpenang. Sigli, 19 te Fremantle. Stanvac Gelo, pass. 19 Ceram n. Sorong. Stentor, 19 te Pta. Cardon. Salatiga, 19 v. Tuticorin n. Colombo. Sarangan, 19 rede Vizagapatam. Sarpedon, 20 te New Orleans. Scherpendrecht, 19 v. Vlaard. n. New Orleans. Schouten, 19 v. Seychellen n. Singapore. Stad Alkmaar, 19 v. Vlaardingen n. Hamburg. Statue of Liberty, 19 v. Banias n. Fawley. Taria, 19 300 m. o.n.o. Darwin n. Singapore. Tibia, 19 150 m. z.w. Karachi n. Fao. Tomini, 18 60 m. o. Algiers n. Pt. Said. Tomori, 18 v. Belawan n. Singapore. Talisse. 19 te Belawan. Titus, 20 te Rotterdam. Van Cloon, 19 te Lor Marques. Van Linschoten, 18 te Duala. Van Noort, 18 dw. Cairns n. Brisbane. Van Waerwijck, 18 290 m. z.w, Sabang n. Mahe. Vasum, 18 dw. Kp. Degata n. Gibraltar. Waiwerang, 18 v. Atapupu n. Kupang. W Alton Jones, 18 110 m. z.w. Kp. St. Vincent. Waterland, 18 200 m. z.w. Madeira n. A'dam. Waterman. 18 340 m n.w. Amsterdam eil. Westertoren 18 85 m. n. Fortaleza n. Curagao. Witmarsum. 18 780 m. o. Bermuda n. Houston. Waterland, 18 200 m. z.w. Madeira n. A'dam. Waibalong, 19 te Makassar. Waal, 19 v. Jaffa n. Haifa. Willemstad, pass. 19 Landsend n. Trinidad. Woensdi-echt, 20 te Suez. IJssel, 19 te Alexandrië. Zeeland, 18 te Salala. Zuiderzee, 20 te Le Havre. KLEINE VAART Adara, 18 v. Rotterdam n. Bristol. gebieden over moeten blijven. Hij zag deze Albergen, 18 v. Immingham te Rotterdam oplossing dan ook als de enig juiste. Ten aanzien van de schadevergoedingen verwees deze afgevaardigde naar een fonds, dat naast het streekplan Zaanstreek is ge vormd om onevenredige schade op te van gen. Terecht echter is een schadevergoe dingsverordening buiten het streekplan ge bleven. Ir. W. M e r k x (Katholiek), eveneens lid Antares, 18 v. Liverpool te Rotterdam. Arnoudspolder, 18 v. Antwerpen n. Rotterdam Aco, verm. 19 v. Kingslvnn n. Rotterdam. Audacia, 19 te Swansea verw v. Middelharnis. Appingedam, verm. 19 v. R'dam n. Oporto. Ariadne, 19 te Rotterdam. Badzo. 18 v. Londen te Rotterdam. Bree Helle, 18 v. Londen te Rotterdam. Betty, 19 v. Duinkerken te Bremen verw. Crescendo, 19 v. Hamburg te Rotterdam. Cinderella, verm. 20 v. Duinkerken n. R'dam. Domburgh, 18 v. Londen te Rotterdam. Driebergen, 19 v. Sete te Manchester verw. nu op enige belangrijke punten (vervan- gingsgronden en omleggingsplan) een uit spraak te doen. Hij drong aan op voorrang bij de aanwijzing van gedupeerde agrariërs voor vervangende grond in de IJsselmeer- polder en diende in deze richting een motie in. Namens de V.V.D. sprak de heer v. d. Elsenburgh, pass. 19 Casquets n. Duinkerken. Express, 18 v. Rotterdam n. Boston. Fiducia, 19 v. Londen te Hansweert. Flevo, 19 te Hamburg. Hoop, 19 v. Bordeaux te Rotterdam. Horst, 18 v. Rotterdam n. Londen. Helvetia, verm. 20 v. Oostende n. Londen. Hoe Vinces, 19 v. Rotterdam n. Huil. Haaksbergen, 19 v. Andfisken te Halden verw. Ida D, 19 v. Newportmon te Zeebrugge. Bilt, ook lid van de commissie. Hij drong ïfola> i? ,v- Newcastle te Rotterdam. I K ion Ir^lffO 1 O T «ttnurtrtrtl »-» Cm» aan op een zo onbelemmerd mogelijke scheepvaart door het Noordzeekanaal, zon der ongewenste kruisingen door binnen scheepvaart e.d. Kaap Falga, 18 v. Liverpool n. Swansea. Kaap St. Vincent, 17 v. Portsmouth n. Hansweert Kroonborg, 18 v. Gotenburg te Rotterdam. Leendert B, 19 v. Sarpsborg te Huil verw. Mulan, 18 v. Ramsgate te Den Bommel. Muphrid, N, 18 v. Garston te Rotterdam. Matthew, 19 v. Londen n. Ipswich. Markab N, pass. 18-19 Gibraltar n. Marseille Mentor, 19 te Antwerpen. Midas, 18 te Venetië. Mariscal Lopez, 18 te Antw., 20 te R'dam verw. Mypuck, 19 v. Middelharnis et Portsmouth. Marcella, 19 v. Rotetrdam te Dieppe verw. Noordkaap, 19 v. Barrow te Rotterdam. Nottingham, 18 v. Goole te Rotterdam. Door de afdeling Lisse van de houtbewer- avond in de zaal „De Taveerne een jaar-1 -- -- - vergadering gehouden, onder voorzitterschap van de heer H. Kranenburg. De secretaris, I Nautic, 19 v. Hamburg te Birkenhead, de heer H. Camphorst, bracht het jaarverslag Plancius, 19 v. Trondheim te Rotterdam, uit, waaruit bleek dat het ledenaantal stijgt. Po?123- Mv. Goale n. Gijon Mussel. De heer J. Bliek kon als penningmeester een gSSd rv BchTSr n' Ant gunstig financieel verslag uitbrengen, daar sagitta, 18 v. Birkenhead te Rotterdam. verw. er een batig saldo aan de reserve kon wor- den toegevoegd. Stella Maris, 1^ v. Kopenhagen te Rotterdam. Sambre, 19 v. Rouen n. Rotterdam. De bestuursverkiezing gaf geen moeilijk- sP°ra. 19 v. Duisburg te Rotterdam verw. heden, daar de heer H. Camphorst werd her kozen. Tot afgevaardigde naar het congres werd de heer Bliek benoemd. In een zeer ge animeerde bespreking werd door de hoofd bestuurder de heer Van Herwaarden inzicht gegeven in diverse actuele punten, zoals de vakantieregeling en de mogelijke 3 of 4 pro cent vakantietoeslag. Voorts gaf de heer Van Herwaarden zijn mening te kennen over de loonregeling, waarbij door de vergadering aangedrongen werd op verhoogde basis- lonen in het houtbedrijf. De heer Kranen burg besloot de vergadering met een woord van dank aan de heer Van Herwaarden voor diens gewaardeerde toelichting bij vele punten. Trompenburgh, 18 v. Kingslynn te Rotterdam. Trito, 19 v. Rotterdam te Belfast: Trajanus, 18 v. Rotterdam n. Bremen Union, 18 v. Cardiff te Rotterdam. Vanda, 18 v. Londen, te Rotterdam. Vitesse, 18 v. RouerP te Rotterdam. Vrijburgh, 18 v. Rotterdam n. Londen. Westerhorn, 19 v. Garston te Hamburg verw. Westersingel, 19 v. Pt. Talbot te Antwerpen SLEEPVAART Geje Zee, 18 150 m. w. Ouessant n, Genua. Humber, 17 100 m. z.z.w. Djeddah n. Napels. Noordholland. 18 te Rotterdam. Noordzee, 18 270 m. z.w. Valcntia Ierl n. Kandia- Oceaan, 18 20 m. z.w. Fayal n. België Poolzee, 18 v. Izmir te Piraeus. Rode Zee, 17 670 m. w.z.w. Fayal n. Antwerpen- Tyne, 17 630 m. z.w. Fayal n, Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10