Opnieuw zestig rennertjes in de zomer naar de Veluwe Aanmeldingsformulier Haarlems Dagblad Eerste indrukken woningtelling in Haarlem niet ongunstig Kort en bondig EEN IDEALE WARMTEBRON De Spaarnestad 7 De Tweede Haarlemse Muggenronde Haarlem-Nijkerk-Emst-Eerbeek- Lunteren-Breukelen-Haarlem (340 km) N. F. Huyboom veertig jaar bij P. Bijvoet Co. N.V. FILM 8 en 16'mm Voorwalt-foto 0 verveen, teil 6012 i HZV vraagt medewerking voor bouw botenloods Meerderheid B. en Wvan Haarlemmerliede is er tegen Diefstallen van antiek in hotel opgehelderd Antiquairs kochten het en werden prompt zelf bestolen VICTORIOUS WALES SEVEN SISTERS WALES ff Burgerlijke Stand van Haarlem Mozart en Debussy Hans Henkemans in Minerva Theater Tob de Bordes voor Religieuze Kring Evert Vermeer over: „Politieke situatie in Nederland" Diners voor bejaarden „Tafeltje-dek-je" breidt zich uit DINSDAG 20 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE CüURAN l DAT DE HAARLEMSE MUGGENRONDE, de fietstocht van zestig jongens, die verleden jaar in de eerste week van augustus 350 kilometer over de Veluwe peddelden, in de smaak is gevallen werd tijdens die rit en daarna overduidelijk. Men behoeft slechts te denken aan- de duizenden toeschouwers bij de start, onderweg en vooral bij de finish om tot de overtuiging te komen, dat een der gelijk initiatief door het publiek uitermate op prijs gesteld wordt. Direct na het einde van de tocht kwamen er bij de organisator van deze Muggen ronde, hoofd agent H. Hartman van de kinderpolitie, reeds aanbiedingen binnen om mede te werken aan de volgende ronde. Uiteraard was dat toen nog iets te vroeg, maar op het ogenblik is het toch al weer zover, dat de eerste plannen voor de komende, tweede Muggenronde uitgewerkt worden. Diit evenement is op nieuw in handen van de heer Hartman, die deze keer echter wordt bijge staan door de hoofd commissaris van politie, de heer J. Fomtijne, de adviseur voor maat schappelijk opbouw werk, de heer drs. W. Harevoet en de inspec teur voor lichamelijke opvoeding, de sport en de jeugdzaken, de heer S. Heijers jr. De hoofd commissaris heeft daar bij weer alle hulp toege zegd, waarvoor zowel de heer Hartman als de jon gens bijzonder dankbaar zijn. Ook dit jaar zullen weer ongeveer zestig jongens aan de tocht deelnemen. Zij zullen evenals de vorige keer diverse buurten verte genwoordigen (Noord. Oost. Centrum, Trans vaal, Waterbuurt, Indi sche buurt, Leidsebuurt, Rozenprieel, Thorbecke- buurt en een gemengde ploeg. Veertig jongens van twaalf, dertien en veer tien jaar zijn reeds als deelnemers „gecontrac teerd'' en zij allen beta- len reeds nu een kwartje per week om zodoende mee te helpen de tocht ook financieel mo gelijk te m aken. De Muggenronde, die weer een week zal duren zal gehouden worden in de week van 30 juli tot en met 4 augustus. In grote trekken is ook de route reeds uitgestippeld en daaruit blijkt, dat de tocht over 340 km slechts tien kilometer korter is dan verleden jaar, terwijl de jongens toch nog verder de Veluwe opgaan. De eerste etappe leidt van Haarlem, waar weer gestart zal worden bij het „Haarlem"- terrein aan de Planetenlaan naar Nijkerk over een afstand van 72 kilometer. Op de tweede dag trekt de karavaan naar Ernst, gelegen tussen Apeldoorn en Zwolle (60 km) en het traject gaat vervolgens via de étappes ErnstEerbeek (50 km), Eerbeek Lunteren (60 km), LunterenBreukelen (60 km), weer naar Haarlem (40 km.). Natuurlijk zullen ook tijdens de Twee de Haarlemse Muggenronde de diverse tijdritten, zowel individueel als voor ploe gen, en sprmtwedstrijden niet ontbreken en bovendien wordt er een nieuwigheidje in gelast in de vorm van een estafette-wed strijd, waarmee men ook de echte wielren ners in de ronde van Italië bezig houdt. De plaatsen in het algemeen klassement worden weer bepaald door de punten, die de jongens vergaren. Het rennertje dat voorts van de paasvakantie tot de zomer vakantie op school de meeste vorderingen maakt zal in de leiderstrui het witte tricot met de blauwe mug starten en de ploeg jongens, die tot het begin van de tocht het grootste aantal punten behaald, zal de rit beginnen aan het hoofd van het peleton. De organisator van de Muggenronde, hoofdagent H. Hartman Zo trokken de zestig Haarlemse jongens verleden jaar door Nederland. Deze foto werd destijds gemaakt in de buurt van Vreeland. Voordat het echter zover is moet er nog heel wat gebeuren. Op het ogenblik moeten de organisatoren nog tientallen besprekin gen voeren, er moet nog druk gecorrespon deerd worden, men dient de route nog nauwkeurig na te gaan, er moet nog voor slaapgelegenheid en voor eten gezorgd worden en bovendien zal er nog geld moe ten komen. De jongens maken zich daar echter in het h_fe.Ugct.en zorgen over. Zij praten al over ronde alsof volgende week de start zou plaats hebben, in kleine groepjes gaan zij al in training en -eraer zorgen zij er voor, dat zij gedurende de tijd die aan de tocht voorafgaat niet in aanraking komen met de politie omdat zoiets natuurlijk weer straf- punten kan opleveren. Nog ruim vier maanden en dan zal het startschot klinken voor de Tweede Haar lemse Muggenronde, die heerlijke tocht, die zestig jongens, maar ook duizenden inwo ners uit Haarlem en andere steden in een groot deel van Nederland gedurende zes dagen zal bezig houden. Maandag was het veertig jaar geleden dat de heer N. F. Huyboom, chef-verkoper bij de bloembollenhandel P. Bijvoet Co. N.V., bij deze vennootschap in dienst trad. In de loop van de morgen werd de jubila ris in tegenwoordigheid van familieleden en de directie op het stadhuis ontvangen. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers hield een korte toespraak, waarin hij de heer Huyboom karakteriseerde als een plichtsgetrouw werker, die nu zijn veertig jarig jubileum vierde, zoals ook zijn vader dit jubileum bij dezelfde firma had mee gemaakt en zoals ook zijn zoon. die ook bij P. Bijvoet Co. werkzaam is, onge twijfeld ook eens hoopt te zullen doen. Hierna deelde de burgemeester mede dat het H. M. de Koningin had behaagd aan de jubilaris de ere-medaille in zilver, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau te verlenen. Vervolgens speldde de burge meester de onderscheiding op de revers van de heer Huyboom. 's Middags werd de jubilaris op het kan toor aan de Zijlweg gehuldigd door de directie en het voltallige personeel. Na mens de directie werd het woord gevoerd door de oudste directeur, de heer L. J. W. Bijvoet, voor het personeel sprak de heer P. v. Vuren. Beide sprekers overhandigden ie heer Huyboom een aandenken. Later in de middag recipieerde de jubi- 'aris in hotel Roozendaal in Overveen, waar vele vrienden en relaties het register tekenden. Ook veel stoffelijke blijken van waardering werden aangeboden. De huldigingsdag werd in intieme kring met een diner besloten. ADVERTENTIE OOK VOOR FOTOALBUMS Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT a 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 april 1956 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 maart 1956 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen De Haarlemse Zeilvereniging heeft aan de gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude verzocht medewerking te ver lenen aan de bouw van een botenloods. De meerderheid van B. en W. meent geen vrij heid te kunnen vinden het verzoek van de H.Z.V. te ondersteunen, enerzijds omdat men acht dat watersport uitwassen met zich medebrengt die niet te tolereren zijn, ander zijds omdat met het verlenen van medewer king geen gemeentelijk belang gediend is. De minderheid van het college is gepor teerd voor het verlenen van een rentegeven- de lening, omdat zij het van belang acht dat leden van een behoorlijk georganiseerde zeilvereniging in de gelegenheid gesteld die nen te worden hun botenmateriaal op een billijke wijze op te bergen. Temeer daar over het algemeen de leden van de H.Z.V. niet tot de kapitaalkrachtigen behoren, zal de over heid zich van gereglementeerde hulp niet kunnen onthouden. Hierbij is het minder van belang oi het hulp aan gemeentenaren betreft dan wel dat hier een regionaal belang gediend is. Door eigen energie is men op grondgebied van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude gekomen tot oprichting van een clubhuis en het verdient naar het inzien van de minder heid van het college aanbeveling deze ener gie verder te steunen. Tegenover de meerderheid, die wijst op de weinige zekerheid die de grond, waarop ge bouwd wordt, biedt (de grond wordt van Domeinen gehuurd) stelt de minderheid dat de waarde van de te bouwen botenloods, als mede die van het bestaande clubhuis, hoger is dan de gevraagde leensom. Gelet op het ontworpen streekplan Zuid- Kennemerland meent de minderheid tevens dat het voor de gemeente belangrijk is, dat zij op het gebied van de waterrecreatie een opbouwend geluid doet horen. De minderheid zou dan ook wel bereid zijn, eventueel na verdere bespreking met het be stuur der H.Z.V., voor te stellen een lening van ten hoogste 9000.rentende 3V\ pet. met 20 gelijke jaarlijkse aflossingen te verlenen. Deze lening verdient voorkeur boven een garantie, omdat daaraan meer waarborgen kunnen worden verbonden. Het voorstel wordt in de de volgende week te houden vergadering van de gemeenteraad behandeld. De Haarlemse recherche arresteerde enkele dagen geleden een 26-jarige hotel bediende naar aanleiding van een aantal diefstallen van antieke voorwerpen uit een Haarlems hotel. Men miste er onder meer antieke vazen en kandelaars en Chinese borden. Deze bleken inderdaad door deze jongeman te zijn ontvreemd en waren aan diverse antiquairs verkocht. Zij konden echter alle achterhaald worden. Ook de antiquairs waren niet zomaar van hem af gekomen, want bij de een had hij een oude koekplank en bij de ander een cassette met zilveren vorkjes ontvreemd. De koek plank en enige voorwerpen van zijn werk gever, zoals een borduurgarnituur en een brillendoos, werden door hem in de Nieu we Gracht geworpen. Dat had hij echter met de cassette maar niet gedaan, zodat die kon worden opgespoord. Omdat hierdoor de Haarlemse diefstal len opgehelderd waren en de jongeman be kende, dat hij ook in Heemstede nog dief stallen op zijn geweten had, is hij overge geven aan de Heemsteedse politie. Het blijkt, dat hij daar een huis is binnenge slopen en een grote sigarenaansteker heeft weggenomen. ADVERTENTIE is onze voortreffelijke WA LES-ANTRACIET (Super kwaliteit) (le kwaliteit) Alleen-verkoop: BRANDSTOFFENHANDEL ff FR. VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 1-4-1-6-4 en 1-3-9-0-4 De heer H. Oderkerk, chef van de afde ling bevolking en verkiezing ter gemeente secretarie van Haarlem, heeft in zijn amb telijke loopbaan reeds vele zaken voorbe reid, waarbij de massa betrokken is. Op het ogenblik vraagt de woningtelling zijn aandacht en mogelijk heeft hij aan de voorbereiding meer zorgen gehad dan anders. Toen maandag de tellers naar alle delen van de stad trokken, om hun werk zaamheden te verrichten, had hij wel het vermoeden, dat aan de voorbereiding vol doende aandacht was besteed en dat met vertrouwen het verloop der telling tege moet gezien kan worden. Indien er verkiezingen, volkstellingen of een bevolkingsonderzoek worden gehouden dan wordt de afdeling bevolking van het Stadhuis ingeschakeld. Bij de woningtelling, die geschiedt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, zijn speciale krachten jn dienst genomen, die niet bij de secretarie werken. Er hebben zich voldoende dames en heren aangemeld en vijfenzeventig zijn aangezocht als tellers op te treden. Dan zijn tien dames en heren behulpzaam bij het verrichten van de werkzaamheden in de „binnendienst." De heer Oderkerk heeft de verwachting, dat zij, die gisteren met hun werk gestart zijn, voor hun taak berekend zijn. Deze zorg is voorbij, maar de heer Oder kerk ziet met belangstelling de houding van het publiek tegemoet. Hij heeft de beste verwachtingen, gelet op de ervaringen in het verleden. Toen was er van woningnood geen sprake. Mogelijk zou dit ertoe kunnen leiden, dat zij die een betrekkelijk ruim huis bewonen, de vrees koesteren, dat de woningtelling zal dienen om hun verplichte inwoning te verschaffen. Reeds enige malen is de verzekering gegeven, dat dit niet het geval is. De formulieren gaan rechtstreeks naar het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravènhage. De eerste indrukken van de heer Oder kerk waren maandag niet ongunstig. De tellers hadden in het schoolgebouw Sophia- straat 2d hun formulieren gehaald en waren naar woningen gegaan in noord, zuid, oost en west. Aangenomen wordt, dat een teller ongeveer een half uur nodig heeft voor elk huis. Daar het bezoek tevoren aangekon digd was, waren de meeste bewoners thuis om de inlichtingen te verschaffen. In som mige gevallen werd gevraagd des ayonds terug te komen. Blijkens mededelingen hadden de tellers met weinig moeilijkheden te kampen. Er waren huisvrouwen, die niet precies de huur konden opgeven, omdat hun echtgenoten de huur betalen, maar bij een vergelijking met de huur van buren kon men de prijs bepalen. Ook wordt ge vraagd in welke tijd een woning gebouwd ONDERTROUWD: 19 maart: G. H. Rad- staake en C. Chr. Geisler; J. van Aken en E. J. Dieters. BEVALLEN van een zoon: 16 maart: N. P. de FouwAllaart; 17 maart: G. van Rui ten-Droog; K. C. T. Eekelschot-Balder, 18 maart: T. HakkenbroekMarrees. J. Tromp- Spee, W. de Boer-De Nieuwe: J. M. de Vries- Christiaans; 19 maart: F. T. Bouw- v. Wort; E. M. P. den Haring-Rovers. BEVALLEN van een dochter: 16 maart: H. C. W. Hartman-Visser; 17 maart: J. G. A. de Graaff-Bijvoet, W. Tijman-Blok, E. Schoo- nebeek-De Wit, A. G. M. van der Donk-Roo- laart, E. B. Minnema-Désandré, S. G. Kap- teijn-De Jong, T. Bonn-Dolstra; 18 maart: B. Metselaar-De Rover. C. D. Bartman-Kooij, J. Calandt-Van Dongen, P. G. Smit-Van der Kleij, M. E, L. Kors-Kemperman; 19 maart: A. H. M. van der HeidenMeijnckens; J. C. P. van Eysden-Benema. OVERLEDEN: 15 maart: J. P. Bierman, 79 j., Maerten van Heemskerkstraat; 16 maart: A. Spruijt, 68 j„ Hazepaterslaan; A. de Jong, 70 j., Lotterstraat; S. Wijnands-De Graaf, 74 j., Leliestraat; 17 maart: K. Beek huizen, 70 j., Reggestraat; C. M. Boere, 84 j., Crayenesterlaan; J. M. A. OerlemansVan der Giessen, 75 j.. Oosterstraat; 18 maart: H. Borgo-Van der Sijde, 39 j., Meeuwenstraat. is, waarbij men niet het juiste jaar behoeft op te geven. Het antwoord: „het huis is kort voor ons huwelijk gebouwd," geeft de teller aanleiding het juiste antwoord te krijgen. De formulieren voor de woningtelling worden geheel door de bezoekers ingevuld. De bewoners wordt verder gevraagd mee te werken aan een onderzoek naar de bad huisexploitatie. Het kernpunt is gelegen in de vraag, of in deze tijd, nu in de meeste nieuwe huizen een badgelegenheid ge bouwd wordt, de behoefte aan openbare badgelegenheid nog toeneemt. De bewoners ontvangen een formulier, dat zij zelf moe ten invullen. De woningteller haalt het formulier op. De pianist Hans Henkemans, die maan dagavond in het Minerva theater voor de Heemsteedse Kunstkring een klavieravond gaf, wordt beschouwd als onze Mozart- vertolker par excellence. Het lag voor de hand, dat Hans Henkemans in het Mozart- jaar althans een deel van zijn programma zou wijden aan werken van zijn uitver koren componist. Hij staat tot de muziek van Mozart in een bijzondere relatie. Reeds vaker is gebleken hoe hij in de werken van deze componist het absoluut-muzikale element het zwaarst laat wegen. De inner lijke bewogenheid, de menselijke ontroe ring, treedt bij zijn vertolkingen terug voor de verfijning van het kristallijnen klanken spel, voor het wonder der transparante structuur van melodie en akkoordfigura tie, die met nimmer falend intellect ook weer op deze avond verwerkelijkt werd. In de ontwikkelingsgang van dit aan de objectieve volmaaktheid grenzende her scheppingsproces bevreemdde dan toch wéér een terughouding of een extra ver lenging of versterking van een toon in enkele fragmenten van de uitgevoerde werken, ter verkrijging van een expres sief accent. Ik denk hierbij aan de Andan tes uit de Sonate in F en de Sonate in Bes (K.V. 333), ook aan de Fantasie in d (K.V. 397) en het Menuet in D (K.V. 355). Maar daarnaast bracht de sublieme ver tolking van het Rondo in D (K.V. 485) en de virtuoze, magistrale uitvoering van de snelle sonatedelen een bijzondere onge stoorde genieting van pure muziek. Toch zou Henkemans deze prestaties na de pauze met vertolkingen van werken van Debussy gaan overtreffen. Met deze muziek toonde Henkemans zijn waarlijk groot meesterschap als uitvoerend kunste naar. De voorwaarde hiervoor lag in de volkomen vereenzelviging van Henkemans met de muziek van Debusy als manifesta tie van universeel-muzikale gedachten. De twee series „Igames" en „l'Ile joyeuse" werden door Henkemans gespeeld, muziek waarmede Debussy zich afzonderde van de individuele expressiviteit der romantiek en zijn geestesoor liet luisteren naar de mysterieuze klanken, die werden gestimu leerd door de impressie. De titels van deze „Images" zoals: Reflets dans l'eau, Cloches a travers les feuilles, Poissons d'or vermelden de aanleiding tot het ont staan van de muziek. Maar Debussy be doelde niet het geven van realismen met de klank. Er is geen andere bedoeling geweest dan het maken van muziek van het zui verste gehalte, met haar eigen sfeer, haar eigen subtiele nuanceringen, haar myste rieuze verstillingen en stralende uitbun digheid, haar continuiteit van voortstu wende ritmen. De talrijke toehoorders, die deze gedenk waardige muziekavond bijwoonden, mo gen Hans Henkemans dankbaar zijn voor zijn openbaring van Debussy's muziek in deze zin. Henkemans heeft zich met deze uitzonderlijke vertolkingen geschaard on der de grootste herscheppende kunstenaars. P. ZWAANSWIJK In het gebouw van de Religieuze Kring te Aerdenhout werd maandagavond „Een weerzien van heiligen onder het groeiende kruis" van ds. Ouwehand voorgedragen door de voordrachtkunstenaar Tob. C. de Bordes. Het begrip „heiligen" moet men hier enigszins ruim nemen: de bedoeling was een aantal figuren uit Christus' dagen voor het voetlicht te brengen, die ieder dat deel van Christus' leven vertellen, waar zij zelf getuige van waren geweest. Deze mensen van tweeduizend jaar geleden werden nu verondersteld terug te keren op aarde met een boodschap voor onze mo derne mensen. De schrijver is predikant en hij heeft de kunstvorm van de mono loog gebruikt om het Evangelie op een aangrijpende, zij het misschien wat onge bruikelijke wijze te kunnen vertolken. Bij een dergelijke boodschap in een monoloog vorm loopt men gemakkelijker het gevaar in een moraliserende toon te vervallen. Voor zover deze toon in de tekst aanwezig is, was zij nergens hinderlijk De schrijver had zijn geest zeer sterk op deze tijd inge steld, zo zelfs dat dit uit enige tekstgedeel ten duidelijk naar voren kwam. De projec tie was duidelijk van onze tijd uit gericht op Christus' leven en niet, wat men eigen lijk zou hebben moeten verwachten, an- ersom. Achtereenvolgens werden door Tob. C. de Bordes uitgebeeld ieder naar eigen wezen door bijpassende kleding gekarakteriseerd: één der wijzen uit het oosten, die het ver haal van de geboorte vertelde; een soldaat, die bij de kruisiging aanwezig was ge weest; de discipel Thomas, die de weder opstanding beschreef en een pachter. Deze pachter was de hoofdfiguur uit de parabel van de wijngaard en de schrijver had zich deze figuur gedacht als een weerspiegeling van de mens, in het verleden en nu: de mens, die tewerkgesteld is als pachter in de wijngaard des Heren en vergeet dat de wijngaard niet zijn eigendom is. De heer De Bordes wees er in zijn korte openingswoord op dat het hier een tweede opvoering betrof en hij riep bij voorbaat clementie in voor eventuele onzuiverhe den, die nog mochten voorkomen. Mogelij ke kleine tekortkomingen waren niet sto rend. Tob. C. de Bordes is een beweeglijke persoonlijkheid, die alle nuanceringen van de uit te beelden personen eerder door zijn gezicht dan door middel van zijn stem tot uitdrukking brengt. Op zijn best vonden wij hem in de vertolking van de soldaat en meer nog in die van Thomas, die men de ongelovige noemt. Prachtig was hier zijn aarzeling en weifeling, die na het te rugzien van zijn Meester, die hem toe voegde: „Zalig zijn zij, die niet zien en toch geloven!" plaats maken voor een krampachtige zekerheid. Ook de soldaat, met zijn primitieve wijsgerige opvattingen was in al zijn felheid eerst en verbijstering later, goed getroffen. Het zwakst kwam misschien de figuur van de pachter naar voren, al menen wij dat de vage idee, die de schrijver over deze figuur gehad moet hebben, hier ook debet aan is. Tijdens de transformaties werd passende muziek ten gehore gebracht. Dit programma, dat door Tob. C. Bordes, naar hij ons mededeelde, nog verder zal worden uitgebouwd, zou naar onze mening eerder winnen door verdieping (voor zo ver deze nog nodig is) dan door verlen ging, bijvoorbeeld door het toevoegen van nog enige personen aan de nu reeds afge ronde reeks. F. D. De voorzitter van de Partij van de Arbeid de heer E. Vermeer, heeft maandagavond in het gebouw van de Nederlandse Protes tantenbond aan de Berkenstraat in Haar lem-Noord voor de afdelingen V en VI een inleiding gehouden over „De politieke situ atie in Nederland". De heer M. J. Goedée, sprak in zijn openingswoord de hoop uit, dat de bijeen komst de betekenis zou mogen onderstrepen van het woord van man tot man en van vrouw tot vrouw in de komende verkie zingsstrijd. Hierna bracht mevrouw Faber met orgelbegeleiding enige liederen ten gehore. De heer Vermeer zette uiteen, waarom de verkiezingen voor de Staten-Generaal van dit jaar de belangrijkste sedert de be vrijding zullen worden. De spreker noemde daarbij als de twee voornaamste elementen, welke aan de beantwoording van deze vraag ten grondslag liggen, het sedert 1945 door de regering gevoerde beleid en de invloed van de doorbraak-gedachte in het volks leven. Het Nederlandse volk, aldus de heer Vermeer, is langzamerhand aan het punt gekomen, waarop het een beslissing zal moeten nemen ten aanzien van de poutieke weg, welke zal moeten worden ingeslagen: het voortzetten van de opgaande lijn, die in 1945 werd ingezet dan wel een terug vallen naar de sociale en economische ver houdingen van vóór 1940. Spreker waarschuwde voor het proges- sieve geluid, dat men de laatste tijd bij bepaalde partijen kan beluisteren; juist deze partijen hebben in het verleden alles nagelaten op het punt van vooruitstrevende politiek. Onder het mom van deze propa ganda is echter, naar de mening van de heer Vermeer, een duidelijke tendens te onderkennen om vooroorlogse verhou dingen te herstellen. Ter illustratie hiervan noemde spreker het feit dat de recente moeilijkheden in de Stichting van de Arbeid door de politieke tegenstanders van de Partij van de Arbeid dankbaar zijn aan gegrepen om een aanval te doen op het systeem van de geleide loonpolitiek. Een teken aan de wand noemde de heer Vermeer voorts de van conservatieve zijde gevoerde leuze voor een vrije loonvorming. Het laten varen van de geleide loonpolitiek kon spreker niet anders zien dan een heim wee naar de toestanden vóór 1940. Sprekende over de huidige welvaart van ons volk, zei de heer Venneer van mening te zijn, dat er nog vele groepen zijn, die in deze welvaart geen deel hebben. In de afgelopen strenge winter is maar al te duidelijk gebleken op welk een wankele basis van bestaanszekerheid vele landge noten leven. De vele problemen, die ons volk op sociaal economisch en cultureel gebied In de toekomst nog te wachten staan, maken volgens de spreker een krachtige leiding van de overheid noodzakelijk. De heer Vermeer merkte op, dat na de dagen van dr. Abraham Kuyper geen der confessionele partijen ooit duidelijk partij heeft gekozen in de sociale politiek. Het doorbraak-element betekent voor de Partij van de Arbeid dan ook veel meer dan een economisch, politiek of sociaal succes: niet alleen in Nederland maar ook ver buiten onze landsgrenzen zal de doorbraak-ge dachte moeten doorwerken willen wij pal kunnen staan bij een mogelijke bedreiging van onze westerse beschaving. BINNENLAND Amerikaanse onderzeeboot. Voor een niet officieel bezoek, dat tot 26 maart zal duren, is vanmorgen vroeg in de Rotterdamse haven aangekomen de Amerikaanse onder zeeboot „Grenadier". Voor aankopen. Burgemeester en wethou ders van 's Gravenhage stellen aan de raad voor in het „Fonds voor de verzamelingen van kunst en wetenschap" een bedrag van 200.000 te storten, teneinde daaruit bijzon dere aankopen te kunnen doen. Balletsubsidie. Burgemeester en wethou ders van 's Gravenhage stellen de gemeente raad voor aan het Ballet der Lage Landen voor het seizoen 1955-1956 een subsidie van 20.000 toe te kennen. Voor het seizoen 1954- 1955' werd het gezelschap een subsidie voor eenmaal van 15.000 toegekend ter bestrij ding van het ongedekte tekort. Chef marinestaf. Bij Koninklijk Besluit is tijdelijk bevorderd tot vice-admiraal de schout-bij-nacht H. H. L. Propper, voor de duur dat hij zal zijn belast met de functie van chef van de marinestaf. Emigrantenhuwelijken. Te Chatham, in de Canadese staat Ontario, zullen zes telgen van de uit Limburg afkomstige familie Dors- 9ers op 28 april a.s. in het huwelijk treden met zes andere Nederlandse immigranten. Door rook gestikt. Fami'ieleden heb ben in een woning te Brunssum de 29-jarige lasser K. L. dood voor zijn bed aangetroffen. Men veronderstelt dat L. in bed heeft liggen roken en dat de lakens aan het smeulen zijn gegaan. Door de ontwikkelde rook zou L. gestikt zijn. Verkeersongeval. Op de Groene Kruis weg te Pemis is de 47-jarige expeditieknecht P. C. uit Rockanje, die daar per fiets reed, bij het oversteken in botsing gekomen met een personenauto, die van de tegenoverge stelde kant kwam. De expeditieknecht liep ernstige hoofdwonden op en in hef Esther- ziekenhuis bleek dat hij was overleden. Brand in kunstmoeder. Elfhonderd kui kens zijn verbrand tengevolge van kortslui ting in een kunstmoeder op het landbouw bedrijf van de heer B. K. te Udel. De schuur waarin de kunstmoeder zich bevond, brand de geheel uit. Honderd kuikens konden wor den gered. Eindelijk. Drie buurtschappen op de Noordoost-Veluwe, gelegen in de zogenaam de minder ontwikkelde gebieden, zullen nog deze zomer worden geëlektrificeerd. Dit be sluit is genomen na overleg tussen het ge meentebestuur van Doornspijk en de pro vinciale Gelderse elektriciteitsmaatschappij. Het betreft hier 333 percelen, waarvan 304 in Doornspijk. 27 in Ermelo en twee in Ol- debroek. Uit trein gevallen. Bij Wesel is vrijdag de 32-jarige J. A. J. H. ui'. Warmond uit de sneltrein naar Nederland gevallen en zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleed. De heer H. was oo weg van Rome naar Warmond. Opbrengst. Het op 1 februari in het Haarlemse Concertgebouw gegeven concert door de kapel van de Koninklijke Marine heeft een bedrag van f 1842,89 ten bate van het Marine-sanatoriumfonds opgebracht, het geen meer is dan ooit tevoren. Het volgende concert zal naar traditie weer in oktober plaats hebben. Lekenspel in Sionskerk. Op 26 en 27 maart zal in de Sionskerk in Haarlem-Noord het lekenspel „De vierde wijze uit het oosten" van H. Dijke opgevoerd worden, onder lei ding van de afdeling Spaamdam van de Hervormde Jeugdraad Haarlem. De heer A. Jansen voert de regie. HAARLEM EN OMGEVING Priesterfeest. De 85-jarige pater Aug. Bul- ters-OFM, afkomstig uit Haarlem en thans verblijvende in het Franciscanerklooster te Venray. hoopt morgen, woensdag, in stilte zijn zestigjarig priesterfeest te vieren. Hij is onder meer pastoor in de Mozes- en Aaron- kerk te Amsterdam en in de Boschkant-kerk te 's Gravenhage geweest. P.E.N.-jubileum. Vrijdag 23 maart zal de heer F. Boevink te Velsen-Noord, technisch hoofdambtenaar B bij het Provinciaal Elek triciteitsbedrijf van Noordholland, vijfen twintig jaar bij dit bedrijf in dienst zijn. Geslaagd. Te Utrecht slaagde voor het staatsexamen lerares nijverheidsonderwijs N 12 mejuffrouw P. Hemelsoet te Bloemen- daal. Been gebroken. Een achttienjarige banket bakker, die maandagmiddag in de Jan van den Bergstraat in Heemstede trachtte een motor aan te lopen, kwam in aanraking met een boom en viel: hij brak zijn rechter bo venbeen. De jongeman is naar de Maria- stichting overgebracht. De „Tafeltje dek je"-actic, die door de UW op 6 februari van dit jaar werd be gonnen voor 25 bejaarden in de omgeving van de Schotersingel, heeft zich inmiddels sterk uitgebreid. Het aantal ouden van da gen, voor wie warme maaltijden worden klaargemaakt in het Tehuis aan de Scho- tersingcl en worden bezorgd en opgediend door dames van de UW, heeft zich inmid dels uitgebreid tot vijftig. Sinds begin maart zijn er daardoor om de andere dag twintig chauffeuses en evenveel helpsters in actie om al deze klantjes af te werken. En het is de bedoeling, het parcours binnenkort zó uit te breiden, dat er nog tien meer kunnen worden bezocht. Daarbij zal het trouwens niet kunnen blijven, want er is al een wachtlijst van nog eens hon derd bejaarden, die allemaal voor derge lijke diners in aanmerking wensen te ko men. De adressen voor „Tafeltje dek je" zijn door de gehele stad verspreid, behalve ten zuiden van de Gasthuis- en Raamsin- gel en in de Amsterdamse buurt. De actie kan geleidelijk worden uitge breid omdat de gemeente zich garant heeft gesteld voor de hierdoor waarschijnlijke exploitatietekorten. Er wordt met bijzon der veel toewijding door de dames aan meegewerkt en de zaken zijn zo geregeld, dat men van haar diensten één keer per week gebruik maakt. Ook veler echtgeno ten werken mee, bijvoorbeeld door die éne dag van de week met de trein naar hun werk te gaan opdat hun wagen voor dit werk ter beschikking komt. De UW houdt zelf de administratie van de actie bij, die veel aandacht vraagt omdat zich in deze groep door allerlei oorzaken nogal eens mutaties voordoen. Kou-uitkeringen Omtrent de extra uitkeringen van So ciale Zaken aan bejaarden, die onder de Noodwet-Drees vallen of een kleine rente genieten, vernemen wij nog, dat er vooral op de tweede dag van de uitkering veel meer bejaarden kwamen dan verwacht werd. In totaal is er in 4158 gevallen ge holpen en volgens de gegevens waren er 6500 gevallen. Hiervan moet men echter een aanzienlijke groep in tehuizen ver zorgde bejaarden aftrekken alsmede acht honderd bejaarden, die onder de zorg van Sociale Zaken vallen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9