Een nacht in het Lido van Parijs PARTISAN KOMT Burgemeester Cremers: „Haarlem is trots op orgelconcours" Tegen verkeerszondaars in hoger beroep zwaardere straffen geëist ZONNEWARMTE De Spaarnestad" Haarlemse rechtbank Voorwalt-foto Uitstekende show in Theater Carré HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLExMSCHE COURANT 13 Nieuwe kapsalon aan Gedempte Oude Gracht VICTORIOUS WALES SEVEN SISTERS WALES Antwoord van mr. Luns op telegram uit Haarlem Zware straf geëist tegen verzekeringsagent Vijftig jaar kleermaker Bedrijf-klaver jassen V oorlichtingsborden van ANWB te Heemstede FILM 8 en 16'mm Overveen, tel. 16012 Haarlemse Zeilvereniging vergaderde „Atmos"-kIok windt zich zelf op Jubileum W. M. A. Anten Bindingsavond BB Heemstede Voor de schooljeugd „De gelaarsde kat" VRIJDAG 2 3 MAART 1956 Een bonbonnière" zo noemde burge meester mr. O. P. F. M. Cremers de nieuwe, door de Amsterdamse edelsmid Nico Witte- man ontworpen wisselprijs, beschikbaar „esteld door het gemeentebestuur van Haarlem voor het Internationale Orgel concours, waarvan wij hierbij een afbeel ding plaatsen en waarvan wij gisteren in eendëel van onze editie reeds een beschrij ving gaven. Aan de binnenzijde zijn de namen gegraveerd van de winnaars van de vorige wisselprijs, achtereenvolgens: Louis Toebosch, Anton Heiller en driemaal piet Kee, welke laatste definitief in het bezit kwam van de Zilveren Tulp, welk embleem niet meer zal terugkeren. In de trant van een middeleeuwse miniatuur is aan de buitenzijde de orgelspelende heilige Caecilia voorgesteld. Naar deze wisselprijs zullen, zoals wij al bekend maakten de volgende organisten op woensdagavond 11 juli in de Grote Kerk te Haarlem mee dingen: Hector Zeoli uit Buenos Aires, de eerste deelnemer van gene zijde van de oceaan, Leopold Hager uit Salzburg, een ander wereldvermaard centrum van or- eelcultuur, Wolfram Gehring uit Keulen en de Nederlanders Klaas Bolt (officieel: stadshulporganist te Haarlem) en Johan van Dommele uit Bennekom. Ter verkrijging van nieuwe gezichts punten bij de beoordeling heeft men thans ook een componist te weten Sem Dres- den opgenomen in de jury, die verder uit professor Anton Heiller uit Wenen en Finn Viderö uit Gentofte in Denemarken bestaat. Op 10 juli zullen de deelnemers aan" de improvisatiewedstrijd zich kunnen doen gelden als toonkunstenaars met een programma van werken naar eigen keuze, eveneens op het orgel van Christiaan Mül- ler, dat op 12 juli door de beide buiten landse juryleden wordt gespeeld. De in de wederom uitgeschreven compositiewed strijd bekroonde sonatine van ten hoogste vijftien minuten, waarin geen oude normen verwerkt mogen zijn, wordt ten gehore ge bracht door Albert de Klerk op het roman tische instrument van Cavaillé Coll als onderdeel van een uitvoering in de Con certzaal op 13 juli, waaraan medewerking wordt verleend door het Noordhollands philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey, met medewerking van vier zangsolisten en een vocaal ensemble ter vertolking van werken van Mozart en Hindemith. Wederom worden al deze concerten en de improvisatiewedstrijd, die zijn opge nomen in het Holland Festival 1956, door de NCRV en de Wereldomroep uitge zonden. Het in 1951 voor het eerst gehouden Orgelconcours, bedoeld als bijdrage om de oude doch verwaarloosde kunst der im provisatie te doen herleven en de beteke nis van Haarlem als muziekcentrum te versterken, heeft internationale bekendheid gekregen en is ondanks pogingen tot navolging nog altijd enig in zijn soort. Moedgevend voor de organisatoren zijn de sterk gestegen belangstelling van het publiek van heinde en verre voor dit jaar lijkse gebeuren en de eveneens toenemen de animo onder de jongere organisten. De resultaten van de compositieprijsvragen betekenen, dat blijkens de vele uitvoerin gen, een aanzienlijke verrijking van de orgellitteratuur. Geen wonder dat burgemeester Cremers donderdag de persconferentie in het stad huis, waar bovenstaande gegevens werden bekend gemaakt, opende met een woord van dank aan de leden van de onder aus piciën van Haarlems Bloei en onder voor zitterschap van wethouder D. J. A. Geluk werkende commissie. „Toen ik dezer dagen op het terrein stond, waar de eerste paal werd geslagen voor het gebouwencomplex van de dochteronderneming van een Ame rikaanse industrie in de Waarderpolder, was ik trots op wat in Haarlem bereikt wordt, ook als belofte voor de toekomst", aldus de burgemeester,, die vervolgde: „Zo ben ik even trots op de culturele winst, die wij mede door de traditie van het orgel concours hebben geboekt". De heer J. F. Obermayer, directeur van de Zomeracademie voor Orgel, die in 1956 voor de tweede keer wordt ingericht, weer legde nogmaals de beschuldiging als zou er concurrentie met de conservatoriums worden beoogd: „Jonge organisten, die hun vak reeds beheersen, hebben hier de mo- ADVERTENTIE een voornaam apéritief vanaf 4.90 per fies irptee uijnhaiidcl brengt het beste. zandvoortselaan 373 bentveld - tel. 27145 Enkele maanden geleden heeft de heer H. Wakker eigenaar van de kapsalon aan de Gedempte Oude Gracht 98 in Haar lem een ingrijpende beslissing genomen. Toen besloot hij namelijk, dat de salon voor heren, waarin dagelijks talrijke Haar lemmers zich van het overtollige hoofd haar kwamen laten bevrijden definitief op te heffen. Daarvoor in de plaats zou de damessalon, die anders alleen door de nau we gang bereikbaar was belangrijk uitge breid worden. Acht weken is men bezig geweest met het timmeren en breken en het gevolg is dat bij de reeds bestaande dameskapsalons in Haarlem een nieuwe gevoegd is die plaats bieden zal aan negen cliënten tegelijk. De heer Wakker heeft zich voorts een bijzonder moderne appa ratuur aangeschaft, die, zo deelde hij ons mede, uniek is voor Nederland. De droog- toestellen zijn namelijk in het midden van de lichte en geheel nieuw ingerichte salon geplaatst waardoor het mogelijk is, dat de kapsters de cliënten gemakkelijker kunnen bereiken. De herensalon is thans geheel verdwenen, waar vroeger de scheermesjes werden verkocht staat thans een fraaie toonbank waar men allerlei schoonheids middelen kan verkrijgen. Al met al een aanwinst voor de inwoonsters van Haar lem, die in de nieuwe zaak aan de Ge dempte Oude Gracht een passende hoofd tooi kunnen krijgen. Daar staat de heer Wakker met zijn nieuwe zaak voor in. gelijkheid onder leiding van internatio naal vermaarde meesters kennis op te doen van de moderne orgelpraktijk en onderling van gedachten te wisselen. De prettige stemming blijkt ook wel uit het feit dat de vermaarde docenten de deelnemers als col lega's aanspreken en behandelen". De cursussen werden in 1955 gevolgd door vijftien organisten, waaronder vijf buitenlanders. Hoewel dit aantal niet ge heel aan de verwachting voldeed, bleek het hoogstaande peil van het onderwijs zo waardevol, dat een zekere terughoudend heid aan het begin in korte tijd omsloeg in enthousiasme voor het gebodene. Dit be moedigende resultaat, waarover zowel le raren als studenten hun grote tevreden heid te kennen gaven, wettigt alleszins een voortzetting van de genomen proef. In 1956 fungeren als docent voor inter pretatie: Jeanne Demessieux en prof. Fried- rich Bihn, voor interpretatie prof. Ant. Heiller en een nog aan te wijzen Franse specialist, benevens ir. Henk Badings voor compositieleer. Lezingen worden onder meer gehouden door Lady Susi Jeans over Engelse orgelmuziek uit de achttiende eeuw, door prof. N. Dufourcq over restau ratie van klassieke orgels in de laatste vijfentwintig jaar, door Gustav Leonhardt over frasering, ornamentiek en ritmische uitvoering bij orgelwerken van Bach, door Hennie Schouten over moderne Ameri kaanse orgels, door D. A. Flentrop over het werk van de orgelbouwer, door prof. J. Ahrens uit Berlijn over kerkmuziek en door prof. Fr. Bihn uit Hamburg over be roep en roeping van de organist. De heer Obermayer betreurde het, dat hij nog steeds de „improvisatiemeester" Albert de Klerk niet bereid heeft kunnen vinden een leergang te leiden. Onder meer zullen de deelnemers aan de zomeracademie, die van 7 tot 27 juli gehouden wordt, een excursie naar het pas gerestaureerde orgel van Arp Schnitger in Zwolle maken. ADVERTENTIE Alleen is beter dan die van onze voortreffelijke WALES-ANTHRACIET (Super kwaliteit) (le kwaliteit) Alleen-verkoop: BRANDSTOFFENHANDEL ff FR. VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 1-4-1-6-4 en 1-3-9-0-4 De zaak-Jungschlager De voorzitter van het comité van „Door de Eeuwen Trouw" en het Veteranenle- gioen, dat de protestvergadering tegen het proces-Junschlager van 15 maart in de Haarlemse Kegelbond organiseerde, de heer P. Warmerdam, heeft een brief ont vangen van minister Luns, waarvan de in houd luidt: „Uw telegram aan de Raad van Ministers van 16 dezer werd mij ter beantwoording in handen gesteld. Naar aanleiding hiervan kan ik u verzekeren, dat de Nederlandse regering alles doet, wat in haar vermogen ligt ter waarborging van een onpartijdige rechtsbedeling in het proces tegen Jungschlager en ter bescher ming van mevrouw Bouman". Voor de Haarlemse rechtbank stond don derdag een 52-jarige verzekeringsagent uit de Haarlemmermeer terecht, die ervan verdacht werd een Rotterdamse verzeke ringsmaatschappij door het innen van valse kwitanties voor een bedrag van zevendui zend gulden opgelicht te hebben. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, die mededeelde, dat de verdachte het geld nodig had voor zijn eigen pleziertjes requireerde een gevangenisstraf voor de tijd van een jaar en acht maanden met af trek van het voorarrest. De verdediger, mr. C. F. M. van Koppen, meende dat de ver zekeringsagent met de hulp van de reclas sering wel in aanmerking diende te komen voor een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. Op 5 april zal de rechtbank uitspraak doen. Woensdag 21 maart was de heer A. G. Duiverman vijftig jaar bij de firma Gerard A. v. d. Steur's kleermakerij te Haarlem werkzaam als kleermaker. Enkele weken terug waren de heer en mevrouw Duiver man 50 jaar getrouwd. Wegens de gezond heidstoestand van de jubilaris zijn de fees telijkheden beperkt gebleven en gecombi neerd, op de trouwdag, met een huiselijk feestje. De jubilaris ontving de verguld zilveren legpenning en oorkonde van de Maatschap pij van Nijverheid en Handel en uit han den van de hee* L. v. d. Steur een geschenk onder couvert. In de Haarlemse bedrijfs-klaverjascompe titie waren de uitslagen: Hoofdklasse: PTT—GEB 122—114; SAC 2— DKC 128—124; DSH—SAC 138—118; Figee —Stork 122—134. 1 A: PTT 2—VMB 98—1^8: Johez—Laurens Coster 100—136: GEB 2—Union 122—124; DSH—Nederland 122—126. 1 B: PTT 4Boru 110—132; Stork 2—Meer- licht 128—100; HSM—DKC 2 114—126; GEB 3PTT 3 114—122. 2 A; Laurens Coster 2—DSH 3 120—116; Johez 2—HSM 2 116—126; CPTT—Hout en PI. 130—120; Figee 2—DKC 3 126—122. 2 B: SAC 3—Nederland 2 106—122; Stork 3 —Figee 3 114—122; Boru 2—OW 108—130; Meerzicht 2—Johez 3 126—116; SAC 3—DKC 4 114—132. 3 A: Nederland 3Haarlems Dagblad 106—132; Hout en PI. 2—PTT 5 132—114; VMB 2Johez 4 110—130; DKC 5—Figee 4 130—122; Figee 4—HAC 124—126. De Wegwijzerddenst van de A.N.W.B. heeft een tweetal voorlichtingsborden geplaatst aan de Herenweg te Heemstede, n.l. bij de Zandvoortselaan en de Van Merlenlaan. De bond is tot deze uitbreiding van. het wegwijzersysteem overgegaan, daar op deze punten door het verkeer dikwijls getwijfeld werd welke route gevolgd diende te worden. Vooral tijdens de zomermaanden, wanneer het verkeer zeer druk is, deden zich dikwijls moeilijke situaties voor tengevolge van het ontbreken van duidelijke richtingwijzers. De Haarlemse rechtbank die gepresideerd werd door mr. A. H. baron van Tuyll van Serooskerken heeft zich vrijdag de gehele dag bezig gehouden met de behandeling van zaken tegen verdachten, die de een of andere verkeersfout hadden gemaakt en van het vonnis dat zij daarvoor door de kantonrechter hadden gekregen in hoger beroep waren gegaan. In bijna alle gevallen eiste de officier van Justitie, mr. B. van der Burg, een hogere straf waarbij de verdach ten meestal naast enkele weken hechtenis ook nog de bevoegdheid om een auto te be sturen voor kortere of langere tijd werd ontzegd. Een negentienjarige elektricien uit Be verwijk bijvoorbeeld was op 25 oktober toen hij met zijn kleine bestelwagen over de Lange Nieuwstraat in IJmuiden reed niet ingegaan op een bevel van een agent, die hem een stopteken gaf en die de auto mobilist wilde aanhouden omdat deze een groep juist passerende schoolkinderen geen gelegenheid had gegeven om over te steken. De verdachte verklaarde dat hij het stop teken wel had opgemerkt, maar dat hij bij het remmen ook op het gaspedaal had ge trapt en toen weer was doorgeschoten. De officier van Justitie eiste drie weken hechtenis en vroeg voorts de intrekking van het rijbewijs voor de tijd van twee jaar. ADVERTENTIE V OOK PROJECTIELAMPEN ponderdagavond hield de Haarlemse zeilvereniging haar algemene vergadering in restaurant Brinkmann. De vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer G. F. Jurgens. De heer H. J. Smit had een voorstel in gediend om het huidige bestuur, dat uit zeven leden bestaat, uit te breiden met twee leden, waarvoor hij graag jeugdige personen in aanmerking wilde laten komen. De heer Smit was van mening dat het huidige bestuur te weinig voor de jeugdige leden deed. De voorzitter verzocht na rug gespraak met de overige bestuursleden, de vergadering hierover haar mening te geven. Deze besloot dit punt te schorsen tot een volgende vergadering. Het verslag van de penningmeester, de heer P. Zwart, werd goedgekeurd. De secretaris, de heer J. van Bommel memoreerde in zijn jaarverslag de hoogtepunten van de verenigingsactivitei ten in 1955: de excursie naar het Zuider zee-Museum, de Kaagtocht met de Pink sterdagen en de traditionele nachtwedstrijd. Hierna kwam de begroting voor 1956 op tafel, die zonder meer werd goedgekeurd. De twee aftredende bestuursleden wer den herkozen, zodat het bestuur ongewij zigd bleef. Het bestaat uit de heren G. F. Jurgens, voorzitter; J. van Bommel, secre taris; P. Zwart, penningmeester en W. van Baaren, K. Klipp, D. Smit en C. de Graaf, commissarissen. Hierna kwam het belangrijkste punt van de agenda: een voorstel van het bestuur om twee loodsen te bouwen aan de Lange Dijk, gemeente Haarlemmerliede. De heer Jur gens zette het voor en tegen uiteen en deel de mee dat de kosten op 9000.worden geraamd. Na een langdurige discussie ging men met een grote meerderheid van stem men met het voorstel van het bestuur akkoord. De voorzitter sprak in het slotwoord zijn dank uit voor het vertrouwen dat de leden in het bestuur hadden gesteld. Twee weken geleden, toen de eerste af fiches voor de voorstelling van de revue Een nacht in het Lido de Paris" in de hoofdstad waren opgehangen, verscheen er een man aan de kassa van het Theater Carré met de vraag: „Kan ik voor de pre mière nog een plaats krijgen op de eerste of tweede rij? Ik ben namelijk nogal hard-' horend". Waarop de bureaulist hem toe voegde: „Die zijn tot mijn spijt gereser veerd. Maar u kunt toch achterin gaan zit ten en een verrekijker nemen Hoe zou deze man zich hebben gevoeld, toen hij woensdag (ik heb zelf de eerste herhaling op donderdag gezien) op het rode pluche van de door hem voor enkele uren gehuurde fauteuil was neergestreken? Hij zal eerst wat hebben gelezen in het fraaie programma, met op de omslag een verlok kende afbeelding van een slechts vluchtig gekleed en van achteren ter compensatie met overdadige struisveren getooid vrouws persoon. Dus nam hij kennis van het feit, dat het Lido met zijn twaalfhonderd plaat sen en zijn panoramatoneel met zijn ver stelbare pistes het grootste nachtclub-res taurant van Parijs is en dat directeur Pierre Louis Guérin, thans de „Napoleon van het cabaret" genoemd in 1939 op straat stond met als enig bezit driehonderd gul den en een violoncel, doch tegenwoordig in een eigen vliegtuig - een Beechcraft Bonanza - alle werelddelen afreist om con tracten te sluiten en meer dan anderhalf miljoen francs per jaar aan omzetbelasting in de Franse schatkist stort. Dit laatste doordat hij erin slaagde een luguber sousterrain, waar Volterra met zijn water ballet een vermogen had verspeeld, te ver bouwen tot een luxueus theater, waar ge werkt wordt onder het motto „iedere vijf minuten een sensatie". Op dit punt zal hij zijn schouders heb ben opgehaald, een afwachtende houding aannemend onder het binnensmonds mom pelen van de vaderlandse zegswijze: „Kom maar over de brug - eerst laten zien!" De ouverture van het grotendeels voor de ge legenheid gevormde en nog geenszins in gespeelde orkest onder leiding van René Leroux zal hem wellicht tot het overden ken van de zonde van het lichtzinnig uit gegeven geld hebben geprikkeld. Kwam hij daarop ogen tekort voor de eerste tableaus met. de inderdaad heel mooie mannequins, die de naam van haar beroep eer aande den en daardoor volkomen eerbaar dit be roep uitoefenden? Of werd hij meer be koord door de eenvoudige dansen in goed- gedrilde sier van de Bluebell Girls, zestien lange Engelse meisje, sportieve en be schaafde verschijningen? Ik weet het niet - en het kan me ook geen lor schelen. Laat ik u verder mijn eigen bevindingen maar vertellen, want Ik hen bang dat ik van heel anders zaken genoten heb dan van die waarvoor hij was gekomen. Natuurlijk, het oog komt ruimschoots aan zijn trekken, dank zij de van smaak en meer dan gebruikelijke fantasie getui gende aankleding van het toneel. Over trekken gesproken: van de 72 in Carré zijn er 64 in gebruik voor het neerlaten en op halen van decorstukken en achterdoeken ter opluistering van tafrelen, die veronder steld worden zich aan de Champs Elysées, de Rivièra of ondefinieerbare tropen af te spelen. De belichting vergt zoveel stroom, dat er met een dikke kabel extra elek triciteit bij een belendend bedrijfspand ge tapt moet worden. Men ziet zelfs een com plete schipbreuk met metershoge golven en het traditionele hofbal in Versailles met dames en heren uit de regeringsperioden van drie Lodewijken, voor de helft in de onvermijdelijke travestie, allemaal even kostbaar uitgedost in dezelfde snit, maar gelukkig zonder de meestal daarbij te pas gebrachte romantische sentimentaliteiten. De Bluebell Girls vertonen een aardig nummer met enkelbellen en een can-can met weinig temperament en veel vaardig heid. Guy Loyal fungeert als een zingende compère en Anny Berryer vertolkt Franse chansons met de handgebaren van Greco (natuurlijk niet Domenico Theotocopoulos, de schilder, maar Juliette, de ex-existen- tialiste) en een stem, die ergens tussen die van Patachou en Lys Gauty ligt. Merkwaardig genoeg zijn de echte va riéténummers hier de grote attracties, die maken dat ik zonder overdrijving van een formidabele show kan gewagen, waarbij men niet door bloot wordt doodgeslagen. Daartoe behoren het elastische mondaine danspaar Florence en Frédéric, die ook enige rollen in de grote scènes vervullen en de parodisten Ruman en Kita, die hun fysieke eigenaardigheden met komische flair uitbuiten. Dan de acrobaten; het Ita liaanse trio saltospringers Les Fredianis, die de krachtsinspanning voor hun ver bluffende toeren camoufleren in een prach tig afgewerkt en uitgebalanceerd, beurte lings flitsend en vloeiend lijnenspel, bene vens de zeldzaam flegmatieke parterre werkers Vic en Adio, die de wonderlijkste handstanden beoefenden met een schijn bare onverschilligheid, uit behagen in toe valligheden en wonderlijke spelingen der lichaamsmogelijkheden als het ware, in volmaakte rust, ondertussen het program ma lezend of een sigaret rokend. Tenslotte de twee hoogtepunten. De vijf Amerikaanse „Debonairs" zijn niet alleen bekwame tapdansers, maar bovendien uit stekende mimeurs, die precies weten wat zij willen en daarin de perfectie hebben bereikt. Hun humor is bizar en aandoen lijk. Aan de Frères Jacques werd men even herinnerd bij hun eerste optreden, dat ein digde als een canon met handen en voeten. Lest best: de muzikale clowns Jo, Jac en Joni, die na hun melancholieke entrée zo veel dwaasheden uithalen door absurde associaties met de vormen van hun instru menten in praktijk te brengen, dat men „er bijna het leven bij laat van het lachen" - zoals theaterdirecteur Karei Wunnink het uitdrukte. Ja, die laatste kan met de keuze van dit weelderige, spectaculaire divertissement tevreden zijn. De première viel juist op zijn vijftigste verjaardag. Het mooiste ge schenk dat hij heeft gekregen, zo vertelde hij mij glunderend in de pauze, was het compliment van de Guérin aan zijn tech nisch personeel, dat gezorgd had dat alles beter dan waar ook tijdens de hele tour nee van achttien maanden was verlopen. De eerste avonden was de zaal besproken uitverkocht. Het doet als een mysterie aan, maar het publiek wéét bij voorbaat of iets goed is of niet. Het bezoek aan de Folies Bergère verleden jaar bleef ver beneden de verwachtingen. De Lido-revue echter zal stellig geprolongeerd worden. Al was het alleen maar omdat iedereen de drie mannen in het zwart met hun bleke ge zichten moet zien, die in hun groteske men selijkheid dwazer zijn dan welke bonte grapjassen ook, die ik sinds de oorlog ooit in enig circus meemaakte. DAVID KONING. De verdediger, mr. A. D. P. V. van Löben Seis, meende dat er geen sprake was van opzet en vroeg clementie. Tegen een veertigjarige koopman uit Westzaan die met een vrachtwagen had gereden waarvan de remmen in het geheel niet werkten en de stuurinrichting defect was, eiste de officier van Justitie tweemaal een week hechtenis en een jaar intrekking van het rijbewijs. Een 62-jarige arts uit Limmen, die op de weg van Zaandam naar Amsterdam met zijn auto een medeweggebruiker zou heb ben „gesneden" hoorde twee weken hech tenis en een half jaar intrekking van het rijbewijs tegen zich eisen. Een vrachtwagenchauffeur die terecht stond omdat hij een personenauto op de weg van Heemstede naar Hoofddorp niet zou hebben laten passeren, hoorde twee weken hechtenis tegen zich eisen en de intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar. Twee getuigen vertelden, dat zij onmogelijk met hun personenauto de grote vrachtwagen voorbij konden komen, maar de verdachte verklaarde pertinent dat hij door het lawaai van zijn eigen auto geen enkel signaal gehoord had. Een 37-jarige fotojournaliste, die op 9 mei van het vorig jaar een aanrijding in de Haarlemmermeer zou hebben veroorzaakt omdat zij rijdend met haar wagen over de Lisserweg geen voorrang aan een andere - van rechts komende - auto zou hebben ge geven, hoorde een half jaar intrekking van haar rijbewijs en een geldboete van hon derdtwintig gulden tegen zich eisen. De rechtbank zal in alle zaken op 5 april uitspraak doen. Bij ,,'t Silverstoepke" in de Grote Hout straat te Haarlem staat op het ogenblik een fraai uurwerk, dat het perpetuum mobile, de eeuwigdurende beweging zonder drijfveer, bijna benadert. Een aantal Zwitserse hor logemakers van Jaeger-le Coultre heeft namelijk een pendule geconstrueerd, de „Atmos"-klok, die in een bijzonder inge wikkeld raderwerk een spiraalbuis ver bergt die gevuld is met chloor-aethyleen. De gassen die deze chemische stof ontwik kelt, nemen bij elke stijging van tempera tuur in spanning toe en daardoor wordt deze kleine beweging, die zelfs bij een onderdeel van een graad reeds voorkomt, overgebracht op een hulpveer die het uur werk opwindt. Het openen en sluiten van een deur, een alledaagse bezigheid, is reeds voldoende om een geringe temperatuur schommeling te veroorzaken, waardoor de klok bij een graad stijging of daling reeds 24 uur loopt. Trouwens, wanneer men de pendule in een afgesloten ruimte, waar de temperatuur steeds gelijk zou zijn, zou plaatsen dan zou het nog tweehonderd dagen duren voordat dit uurwerk stil zou staan, want pas dan zou de energie-reserve uitgeput zijn. Uiteraard is deze precisie-pendule sa mengesteld uit bijzonder veel kleine en vooral nauwkeurig op elkaar afgestelde onderdelen. Zo is er bijvoorbeeld het ge wicht van de klok, dat hangt aan een draadje van berilium brons met een dikte van een zes-honderdste millimeter. De „Atmos"-klok werd in Nederland het eerst getoond op de jaarbeurs te Utrecht en daar bestond er ondanks de prijs 400) reeds direct grote belangstelling voor, het geen overigens niet te verwonderen is, want de hedendaagse mens zoekt altijd naar iets dat hem rust geeft. En rust gaat er van dit technische wonder zeker uit •Ht ADVERTENTIE OLYMPISCH STADION tegen VOORL. NED. ELFTAL woensdag 28 maart, half zes Gisteren hebben wij een bericht gepiaaisc dat de heer W. M. A. Anten, chef van de afdeling bliksembeveiliging bij de N.V. Heringa en Wuthrich te Haarlem, Zater dagmiddag ter gelegenheid van zijn veer tigjarig dienstverband bij de genoemde N.V., in Brinkmann zal worden gehuldigd. Dit bericht zou aanleiding kunnen geven tot misverstand. Daarom vestigen wij er de aandacht op dat de viering van dit jubi leum bij Brinkmann in intieme kring ge beurt, in aanwezigheid van uitsluitend le den van het personeel van Heringa en Wuthrich. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgen op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De successen, verleden jaar door de ploe gen van de Dienst Bescherming Bevolking te Heemstede tijdens de provinciale en lan delijke kampioenschappen behaald, zijn er de oorzaak van geweest dat de donderdag in het Minerva-theater gehouden bindings avond een extra feestelijk tintje verkreeg. Het plaatselijk hoofd van de B.B., hoofd inspecteur van politie A. Berentsen mocht daarbij voor de aanvang een groot aantal genodigden met him dames welkom heten, waaronder de burgemeester van Heem stede, mr. A. G. A. ridder van Rappard; de gemeentesecretaris, de heer T. M. Schel ling; wethouder E. J. van Lent; de kring commandant en de waarnemend kring commandant, de heren H. Biesheuvel en J. van Zwieten; dr. A. G. Degenaar en ver schillende leden van de gemeenteraad. De heer Berentsen sprak vervolgens een woord van dank tot het actieve gemeentebestuur, dat de B.B. behalve de nodige financiën ook zijn vertrouwen heeft geschonken, met het gevolg dat men in Heemstede over een voorbeeldige uitrusting beschikken mag. De B.B. telt hier thans ongeveer tweehon derd vrijwilligers, die door bekwame in structeurs kunnen worden opgeleid. De spreker vermeldde ook de harmonieuze sa menwerking tussen de katholieke en neu trale afdelingen der E.H.B.O. ter plaatse. Uiteraard herinnerde hoofdinspecteur Berentsen ook nog even aan de grote suc cessen van de B.B. tijdens de provinciale en landelijke wedstrijden, waarbij te Hil versum een eerste en een tweede prijs, en te Rotterdam om het landskampioenschap de tweede prijs werd behaald. Hij besloot met de wens dat de B.B. nimmer bij oor- logs- of andere rampen actief zou moeten optreden, maar indien dit onverhoopt het geval mocht zijn, zou men ook de Heem- steedse B.B. paraat vinden. Daarna betraden de prijswinnende ploe gen het toneel, waar zij werden toegespro ken door de heer H. Biesheuvel, als com mandant van de kring Hoofddorp, waaron der ©ok Heemstede ressorteert. Deze spre ker roemde de bezielende leiding van hoofd-inspecteur Berentsen, welke een BB ten gevolge*heeft gehad waarop Heemstede met recht trots, en vele andere plaatsen jaloers kunnen zijn. Ook de kring is vol be wondering over de prestaties van deze da mes en heren en men heeft dan ook beslo ten, als blijk van waardering een persoon lijk aandenken voor de betoonde ijver te overhandigen. De leden van de blok-, red- dmgs- en medische ploegen ontvingen hier na elk een aansteker met BB-embleem; waarvoor de heer O. A. Brink namens allen dank zei. Hierna volgde een gevarieerd program ma, dat werd geopend met een film, die de kampioenschappen te Rotterdam nog even in herinnering bracht. Een reportage, die door de BB-ers met de grootste belang stelling bekeken werd. Dezelfde interesse genoot het Polygoon-journaal met de voet bal overwinning op Duitsland, waarna in specteur Endlich uit Haarlem zijn reputa tie ais onderhoudend zanger nog eens kwam bevestigen. Ook de heer Witsenbürg mocht als goochelaar op de gebruikelijke .ver bazing en bijval rekenen. Na de pauze volgde nog de bekende Polygoonfilm „Onze Kroonprinses", vervaardigd ter ge legenheid van de achttiende verjaardag van Prinses Beatrix. De Stichting Nieuw Nederlands Jeugd toneel, die zich donderdag in de Stads schouwburg presenteerde om voor de leer lingen der Haarlemse lagere scholen de eerste voorstellingen te geven van het sprookje „De Gelaarsde Kat", zal zich on betwist favoriete van de jeugd maken, wanneer haar opvoeringen van een zo voortreffelijke montage en enscenering blijven als ik gisteren zag. De man, die voor dit alles verantwoordelijk is, Cruys Voorbergh, verdient er een pluim van ge lijke allure voor als de Kat op haar hoed droeg. Hij bewerkte zij het niet hele maal geslaagd het sprookje voor toneel, schreef de muziek, voerde de regie, stu deerde de dansjes in en verzorgde de fon kelende costumes .De voorstelling van gis termiddag droeg dan nog wel de sporen van de première en men kan bezwaren formuleren tegen een niet te loochenen nonchalance in het spel en een teleurstel lend slap slot, over het geheel genomen viel er veel te genieten. Het oog vooral kon te gast gaan en dat is van niet te onder schatten betekenis. De critische jeugd wil alles echt hebben. Wel, ze kreeg alles echt. Op die basis, een basis van geloofwaardig heid, die nog genoeg ruimte laat aan de fantasie, is een repertoire op te bouwen, dat een onvervalst genoegen garandeert zonder dat men het gevoel behoeft te heb ben dat er met toneel en jeugd maar wat wordt gesold. Die breuk met een weinig glansrijk verleden is, geloof ik, nu wel de finitief. Cruys Voorbergh heeft in zijn bewer king van „De Gelaarsde Kat" gestreefd naar vereenvoudiging zonder goedkope ef fecten. Men moet constateren dat hij daar in goed is geslaagd en vooral het tweede bedrijf met zijn pastoraal karakter was van sfeer alleraardigst. Hij schreef zijn bewer king kennelijk op het spelersmateriaal, waarover hij kon beschikken. De types, die nu uit de bus kwamen, lagen de acteurs. Bijzonder veel plezier kon men beleven aan „Gijsie", een ondeugend en vrijmoedig knaapje, dat zo'n beetje de verpersoonlij king mocht heten van de gevoelens der toeschouwertjes in de zaal. De enige fi guur, die mij ietwat teleurstelde was de koning, die in Voorberghs visie geen inner lijke luister aan uiterlijke paarde en op den duur vervelend werd. Heel erg duide lijk kwamen de bemiddelingen van de Kat ook niet tot hun recht. Hij was zeker niet de hoofdfiguur in deze bewerking en daar mee boette het sprookje aan charme in. Voorbergh stelde daar echter zoveel aar dige typeringen en leuke scènes tegenover, dat men zich er niet op blind moet staren. De bewerking hoeft niet een getrouw evenbeeld van het oorspronkelijke te we zen, anders zou er niets nieuws zijn te be leven. Voorbergh is kennelijk van de ge dachte uitgegaan, dat de „moraal" als be kend mag worden verondersteld. Hij schiep zich dus ruimte voor een vrije fantasie er omheen. Alleen zal hij een ander laatste bedrijf moeten schrijven, want dat eindig de als een anti-climax, zo mager. Van de grote bezetting noem ik slechts een paar namen. Charlie Nalbach speelde Gijsie zo brutaal en geamuseerd als men maar kon wensen, Paul Meyer zette een kostelijke dikbuik van een notaris op de planken, Piet Eelvelt had alle lachers op zijn hand als koetsier en alle bangerds als de Reus. De markies kreeg van Joop v. d. Donk een sympathieke verschijning, de Kat tenslotte werd met veel plichtsbetrach ting, zij het nog wat ingehouden, door Henk Votel ten tonele gebracht. P. W. FRANSE

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15