„Onvergetelijke Franse les onder de hanebalken" STIENS SOLEX ZEIS Overveense leraar - 45 jaar voor de klas - wordt vijfenzeventig Heemstede Hill ego m Haarlemmerliede Lisse Haarlemmermeer 15 J. J. VAN KOOTEN Burgemeester neemt onderwijszaken over Volksgezondheid aan wethouder Van Houten Passie-samenkomst in Nieuw-Vredenhof Zandvoort Uitbreiding veiligheids maatregelen op het strand Contact-avond in de Karei Doormanschool Bezwaarschriften tegen straatbelasting Christelijke Besturenbond Filmavond motorclub De Bloembollenstreek Scheepvaart Opticien GIERSTRAAT 27 VRIJDAG 2 3 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COÜRAN 1 Iff ALLE STILTE ZAL de heer G. van der Laan welke oud-leerling uit de jaar gangen 1920 49 van het Kennemer Lyceum zou zich deze sympathieke leraar en zijn originele methode van lesgeven niet meer herinneren? in zijn woning te Overveen zijn vijfenzeventigste verjaardag vieren. Van de 75 jaar stond hij er ruim 45 voor de klas. Voor talloze klassen van HBS-ers en gymnasiasten, in Den Haag, Groningen, Overveen, Velsen en andere plaatsen, waar hij vele generaties van jongens en meisjes inwijdde in de geheimen der Franse taal en letterkunde. Na zo'n staat van dienst zou men zeggen, dat het welletjes is. Maar de heer Van der Laan u ziet dat hem wel aan op het recente portret-voor-de-klas is van een andere mening. Hij is blijven leraren tot op de dag van vandaag, hij kon het niet opgeven. Nu nog reist hij vijf dagen per week heenen weer tussen Haarlem en Amersfoort, waar hij 25 wekelijkse lesuren geeft. En als het aan hem ligt wegens het overschrijden van de leeftijdsgrens moet hij ieder jaar opnieuw benoemd wor den blijft dat zeker zo duren tot hij de acht kruisjes bereikt heeft. Negenentwintig jaar lang heeft de heer Van der Laan op deze zeer bizondere wijze Frans gedoceerd onder de hanebalken van het Kennemer Lyceum en zo veel opgang maakte zijn stelsel in den beginne dat men van heinde en ver naar Overveen kwam om te kijken, hoe dat nu in zijn werk ging. Leraren en onderwijsspecialisten uit Italië, uit Zwitserland en van over de Oceaan hebben op die zolder in stomme verbazing aanschouwd, hoe de jongens en meisjes met rode hoofden na het eind van de les sen door bleven werken, plakken en ver sieren in Franse albums, tot de concierge ben op straat zette. Een Oberstudienrat uit Berlijn was er zo weg van, dat hij later met dertig collega's terugkeerde. Uit Ame rika en Rusland kwamen telegrammen: verkoop ons uw systeem bepaal zelf uw prijs. Op de „Exposition internationale de l'enseignement du fraugais a l'étranger" van 1937 werd het systeem-Van der Laan bekroond met het ere-diploma. Genève nodigde hem uit, een week te komen de monstreren met zijn stelsel op de „Ecole Internationale" aldaar, waar kinderen van dertig nationaliteiten onderwijs ontvingen - en heel slecht onderwijs bovendien. De heer Van der Laan ging en smaakte de bi zondere voldoening, zelfs de directeur van dit zeer dure en exclusieve instituut paf te doen staan. Twee van diens meest re calcitrante leerlingen, een nichtje van de filmacteur Douglas Fairbanks en de der tienjarige dochter van de secretaris-gene raal van de Volkenbond, die nog nooit een steek hadden uitgevoerd, togen namelijk zonder enige aansporing prompt aan het werk toen zij kennis gemaakt hadden met de beeldkartons van de Hollandse bezoe ker. „Niet ieders werk" Met dat al heeft de heer Van der Laan altijd geweigerd, zijn systeem te verkopen of er zelfs maar propaganda voor te ma ken. Wie het na wilde volgen, zoals dr. Jol- mers van de Haagse Nuts-mulo en dr. Tim- mers van de Daltonschool aldaar, die hielp hij gaarne aan alle voorbeelden en voor lichting. Maar uitvoeren moesten zij het zelf, op eigen risico en verantwoording, want het „Kennemer systeem", zo meent hij," is niet ieders werk. Het vergt veel tijd, moeite en teleurstellingen van de leer krachten besteedde hij zelf niet een groot deel van zijn vakanties om in Parijs de nieuwste foto's en platen te gaan ko pen, vaak bij tienduizenden tegelijk, voor de albums van zijn leerlingen, en zat hij niet vaak tot diep in de nacht nieuwe kar tons te snijden, te beplakken en te be schrijven of oude exemplaren op te lap pen? Wie dat er niet voor over heeft, moet er nooit aan beginnen, zegt hij, want dan wordt alles een mislukking. Ook hem zijn de teleurstellingen niet bespaard gebleven. In de loop der jaren verflauwde de belangstelling voor het Kennemer systeem. Na zijn vertrek van het Kennemer Lyceum in 1949 raakte het zelfs daar in het vergeetboek en op het ogenblik wordt het alleen nog op een Haagse school toegepast - en door hem zelf, in de tweede en derde klas gymna sium van het Christelijk Lyceum in Amers foort. Wat de oorzaken zijn van die ommekeer? Onverschilligheid van de leerkrachten, aandrang van de ouders, die tenslotte hun kinderen misschien toch liever klassikaal zien drillen met proefwerken, repetities en heel veel cijfers? De heer Van der Laan weet het niet en het laat hem eigenlijk ook vrij onverschillig. Belangrijk is voor hem alleen het feit dat hij er zelf plezier en voldoening aan beleefd heeft en zijn leerlingen blijkbaar al evenzeer. Waarom zouden zovelen van hen, nu al tientallen jaren van school en sommige reeds op be langrijke posten in het bedrijfsleven, hem anders nog zo vaak schrijven over „die oergezellige, onvergetelijke lessen in ge ïllustreerd Frans-onder-de-hanebalken?" om maar één van zijn toegewijde, oude pu pillen te citeren? G. van der Laan voor een van zijn vele klassen. Het grootste deel van zijn onderwijs loopbaan bracht deze vitale, nog altijd kerngezonde zoon van het Groninger land door op het Kennemer Lyceum, waar hij in 1920 benoemd werd. Daar lanceerde hij een nieuwe leermethode van eigen vinding, die jarenlang sterk de aandacht getrokken heeft in onderwijskringen. Dat was in de tijd toen het Frans werd afgeschaft als verplicht vak voor de toelatingsexamens voor middelbare- en V.H.O.-scholen. Het gevolg van die afschaffing was dat de hbs-en en gymnasia in hun eerste klassen leerlingen moesten opnemen die geen ele mentair onderwijs in die taal genoten hadden op de lagere school - en die bijge volg het tempo van de andere leerlingen remden. De leraar Frans was dus gedwongen van voren af aan te beginnen of de „Franslo zen" maar zo'n beetje te laten zwemmen. Beide oplossingen zinden de heer Van der Laan niet en dus bedacht hij een privé- methode die van iedere leerling een zelf standige werker zou kunnen maken. Dat betekende individueel onderwijs met alle consequenties van dien. De heer Van der Laan aanvaardde ze, wierp alle conventio nele leerboekjes en grammaires overboord en verving ze door een serie opzetkartons, op elk waarvan hij een zelfgemaakte Fran se tekst calligrafeerde met fraai-bewerkte monniken-hoofdletter als trekpleister. In elk van die teksten beschreef hij, in heel simpel Frans, een of andere gerenommeer de bezienswaardigheid van Parijs: de Eif- feltoren en haar historie, de Dome des In valides met het Graf van Napoleon, de ge neugten van een wandeling in het Luxem bourg, de knusse eethuisjes op de Boul' Mich' en vele tientallen anderen. Tenslotte wei-den de kartons van toepasselijke foto's of prenten vóórzien en de „leerstof" was klaar. Aan het begin van de les nu mocht elke eerste klasser zich een willekeurig karton uitkiezen en het mee naar zijn werktafel tje nemen. Daar vertaalde hij eerst de tekst in het Nederlands, copieerde het Franse verhaaltje vervolgens netjes in zijn „werkalbum" en plakte er tenslotte de bij behorende plaatjes bij, die eveneens door de leraar verschaft wei-den. Zo kreeg iedere leerling op den duur een aantrekkelijk, zelfvervaardigd leesboek ..Paris et ses environs" en deed hij meteen de nodige elementaire kennis van de vreemde taal op. Dat was het prille begin, maar het werk te. De leerlingen, geboeid door de „leven de" stof en de plaatjes, werden gestimu leerd tot zelfwerkzaamheid, maar konden tevens hun eigen tempo van werken vol gen. waarom het tenslotte begonnen was. Leerling A zwoegde bijvoorbeeld nog vol overgave aan het copiëren van karton twee. terwijl zijn klasgenoot B al aan kar ton nummer zeven of acht bezig was. Zo hield niemand meer zijn mede-leerlingen op, terwijl de klasse-als-geheel een be langstelling in de Franse lesuren ont plooide, die tot dan toe ongekend was. Een attractie temeer vormde het feit, dat deze lessen op de zolder gegeven wer den, omdat geen normaal leslokaal plaats genoeg bood om er de grote kartons, de werktafeltjes èn de kinderen in onder te brengen. Vele prille lyceïsten werden zo gegrepen door deze spectaculaire Franse lesuren, dat zij dikwijls vrijwillig na schooltijd nable ven om een werkstuk in hun album af te maken. Dit succes moedigde de leraar aan. zijn systeem ook voor de hogere klassen te adopteren, waarbij hij de volle medewer king kreeg van het schoolbestuur, de rec tor en de ouders. Daarvoor waren nieuwe reeksen kartons nodig, met moeilijker teksten en belangrijker onderwerpen dan •Taris et ses enviixms" en ook die maak te de heer Van der Laan zelf ten koste van bijna al zijn vrije tijd. Zo ontstond de tweede reeks kartons, „Cötes, villes et sites de France", spoedig gevolgd door nieuwe series als „Princes et princesses", ..Récits des temps révolutionnaires" en ten slotte, ter voorbereiding op de eindexa mens, een „pergu de l'histoire de la litté- rature frangaise". Wie als vijfde- of zesde- klasser al die kartons had vertaald, geco- pieerd en geïllustreerd in zijn privé „werk- albums", die was daarmee niet slechts de trotse eigenaar geworden van een serie mooie plaatwerken, maar had zich tevens spelenderwijs een behoorlijke grammati«- cale en idiomatische kennis van het Frans eigen gemaakt. ADVERTENTIE de beste en veiligste bromfiets, is het goedkoopst in aanschaffing en onderhoud vanaf 333.luxe uitv. 399.50 Ook op gemakkelijke „Erres" bet.cond Plein 20 - tel. 12000 Grote Houtstraat 140 - tel. 12349 BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. C. J. M. van Kempen en A. Th. Tollenaar: G. Ockeloen en J. L. Loman; J. B. M. Ch. Ripken en M. C. Wester- veld. GETROUWD: W. J. Wesselingh en E. M. Bouwhuijsen; N. Dijkshoorn en J. E. G. Creutzberg; W. J. den Heeten en W. M. Dek ker; C. J. de Haas en M. W. A. v. d. Zanden; W. Bogaard en A. Vissers; A. G. den Haan en M. A. de Geus; J. F. Brinck en H. A. de Jong. GEBOREN: Johan, z. van J. J. L. ter Heij den en M. C. Knijper; Adrianus Gerardus Josephus, z. van G. L J. Loogman en B. Wil- lemse; Gisela Augusta Carola, d. van N. Westerman en L. J. M. de Haan; Jozef Wil helmus Remigius, z. van J. A. v. d. Prijt en M. J. van Berkel; Joannes Ronaldus Jozef, z. C. W. Duin en N. L. M. Fransen. OVERLEDEN: Mw. J. M. Stuifbergen- Bos, 76 j., Overboslaan 27; J. Boetje, 78 j., Willem v. d. Veldekade 5; Wed. H. M. Kil lingDraaisma, 88 j., Kerklaan 85; Wed. A. Timmet-9van Velzen. 73 j„ Leidsevaartweg 23; L. Stuut, 71 j.. Valkenburgerlaan 30; mej. J. H. Paulides, 87 j. De burgemeester van Heemstede, die na zijn ziekte zijn werkzaamheden heeft her vat, zal in het vervolg de onderwijsaange- legenheden behandelen en speciaal daar voor dinsdags van 1617 uur spreekuur houden. De zaken betreffende de volksgezond heid zijn toegewezen aan wethouder A. J. van Houten. De Lijdenstijd is voor de Hervormde ge meente te Heemstede aanleiding geweest om als onderdeel van het bijzondere kerke- werk in de Kapel Nieuw-Vredenhof een Passie-samenkomst te houden. In het mid delpunt van deze herdenking stond het Lijdensverhaal volgens het Evangelie van Mattbeus, dat door ds. F. R. A. Henkels gelezen werd. In overeenstemming met de episoden uit dit verhaal waren koralen en aria's, voornamelijk uit Bach's Mattheus- Passie gekozen. Alleen de bas-aria met koor: „Mein teurer Heiland" en het koraal „O, Heer laat nu Uwe engelschaar" waren ontleend aan de Johannes-Passie van de zelfde componist. Kenmerkend voor deze samenkomst was het liturgisch karakter, dat door een logi sche ordening van actieve deelneming door de liturg, solisten, koor en gemeente werd verkregen en waardoor een grotere reli gieuze verdieping werd gebracht dan ooit met dezelfde muziek in concertvorm moge lijk was geweest. Hier was sprake van een ondergaan van het aangrijpende Lijdens drama, maar ook van het belijden van een sterk geloof. Geen preek bracht een be schouwing van het voorgelezen Evangeli- woord, maar aria's en koralen vormden de overdenking, die door de schone vorm, waarin zij gestalte verkreeg, tot een stille, verheven meditatie kon worden. Men had voor de vertolking van de aria's twee solisten gevonden, die daarvoor de juiste instelling hadden. De alt Elly Jens zong haar aria's met zuiver begrip en in nerlijke bezieling in zegging en stemklank. En op gelijke hoogte bleef de bas Hans van der Leeuw, die" vooral in de prachtige aria „Am Abend, da es kühle war" door gave stemklank en overtuigende expressie bij zonder veel indruk maakte. Van het be heerste muzikale spel van mevrouw I. An- dré de la Porte, die hij de aria's „Erbarme dich" en „Gebt nur meinen Jesum wieder" de obligate vioolpartij vertolkte, kan met bijzondere waardering gewaagd worden. Het Kapelkoor, dat aan deze avond mede werkte, werd door de heer H. Jens geleid. Afgezien van een te langzaam tempo voor een paar Koralen (Gezang 192 en het slot- koraal uit de Johannes-Passie) en het te vroeg bereiken van een eind-climax, is de koorzang van vee', betekenis voor deze sa menkomst geworden. De zangeressen en zangers waren goed voorbereid en over de klank kan men in het algemeen tevreden zijn. De organist F. R. Boutellier had met de begeleiding van solisten, koor en ge meente een belangrijke, zeer omvangrijke taak, die hij prijzenswaardig volbracht heeft. P. ZWAANSWIJK De korpschef van politie te Zandvoort heeft bij het gemeentebestuur er de aan dacht op gevestigd, dat zijns inziens uit breiding behoort te worden gegeven aan de hulpmiddelen, welke de politie bij de uitoefening van haar taak op het strand ten dienste staan. De station-car, welke voornamelijk voor dienst op het strand zal worden gebruikt, behoort naar zijn mening te worden voor zien van een mobilofoon met een omroep installatie, waarvan de kosten worden ge raamd op f 3600. Voorts is het dringend gewenst, dat de politie beschikt over een zeewaardige motorvlet met toebehoren, de kosten hier van bedragen ongeveer f 2500,In over eenstemming met het college van B. en W. te Bloemendaal, zal voorts ingaande het komende seizoen slechts één signalering voor gevaarlijke zee worden gegeven, na melijk door middel van de rode korf. De uitbreiding tot tien korven langs de hoog- waterlijn zal een bedrag vergen van f 600. Tenslotte stelt de korpschef voor over te gaan tot aanschaffing van tien zwem vesten voor de strandpolitie (f 150, enkele publicatie-borden (f 200,alsmede tot het drukken van folders in vier talen, waarin de badgasten gewezen worden op de gevaren van de zee (f 400,Deze fol ders zullen in hotels en pensions worden verspreid. B. en W. van Zandvoort stellen de raads leden voor, tot bovenomschreven aanschaf fingen ten behoeve van de veiligheid voor baders en zwemmers over te gaan en hier voor een krediet van f 7.450,beschik baar te stellen. Van het strandschap Zandvoort ontvin gen B. en W. inmiddels de mededeling, dat het gaarne zou zien, dat de gemeente tot deze aanschaffingen overgaat. Daar het strandschapsbestuur deze maatregelen be schouwt als een gevolg van het gevoerd beleid, speciaal wat betreft het toestaan van het vrij baden en zwemmen langs het gehele strand, voteerde het standschap als consequentie van deze opvatting een be drag van f 6500,als bijdrage aan de gemeente Zandvoort in de kosten van deze aanschaffingen. Hoewel de taak van het strandschap zich beperkt tot het maken van verordeningen in het belang van de openbare orde, zede lijkheid en gezondheid, meende het bestuur zich ten deze buiten de formele kring van zijn bevoegdheden te kunnen begeven, daar ook de veiligheid van de strandbezoe- kers een belangrijk punt van overweging vormt bij het toepassen van de aan het strandschap gegeven verordenende be voegdheid. Het bestuur van het strandschap deelde voorts nog mede, dat Gedeputeerde Staten van Noordholland reeds de betrekkelijke suppletoire begroting hebben goedgekeurd en dat de vertegenwoordigers van Amster dam en Haarlem in het strandschap heb ben ingestemd met de suggestie, dat voor deze uitgave niet zal worden toegepast de normale verdeling van kosten tussen de drie deelnemende gemeenten; Amsterdam, Haarlem en Zandvoort als 1 1 3, maar dat deze kosten door Haarlem en Amsterdam gezamenlijk zullen worden gedragen. Daarbij wordt gedacht aan een verdeling van f 4.000,ten laste van Am sterdam en f 2500,ten laste van Haarlem. Het gemeentebestuur van Zandvoort nam met erkentelijkheid kennis van deze geste van het strandschapsbestuur en de be trokken gemeentebesturen. In de Karei Doormanschool te Zandvoort werd de tweede contactavond in dit seizoen gehouden in het bijzonder voor die ouders wier kinderen niet doorstuderen en die zoe ken naar een mogelijkheid om hen via het leerlingenstelsel toch een goed vak te doen kiezen. Een tweetal lezingen werd daartoe gehouden door mejuffrouw M. H. van Boe ree en de heer J. S. Venema. Na een kort openingswoord van het hoofd van de school, de heer A. Mabelis jr., die zijn vreugde uitsprak over de grote belangstelling en met nadruk wees op het experimentele karakter van deze avond, besprak mej. Boeree daarna de beroeps keuze voor meisjes. Spreekster stelde vast, dat een beroep noodzakelijk is voor een meisje, omdat de ouders er rekening mede moeten houden, dat hun dochter later zelf voor haar levensonderhoud zal moeten zor gen. Ook voor het volwassen worden van een mens is arbeid een factor van beteke nis. Het meisje zal een beroep moeten kie zen dat haar ligt en daarbij moet niet te hoog gegrepen worden. Rekening moet worden gehouden met de voor-opleiding. Een avondcursus kan dan dikwijls^reeds te zwaar blijken te zijn. Vervolgens ging spreekster nader op enkele beroepen in en wees met nadruk op het belang van een ernstige, verantwoorde beroepskeuze. Dankbaar mogen de ouders zijn, dat zij hiervoor advies kunnen inwinnen bij de schoolpsycholoog en het hoofd van de school met de leerkrachten. Ook het ar beidsbureau kan in vele gevallen diensten bewijzen. De heer Venema besprak daarna de be roepskeuze voor jongens en betoogde onder meer dat de ouders niet in de eerste plaats moeten letten op hetgeen de kinderen gaan verdienen. Een passende werkkring is een eerste vereiste. Na deze voordrachten hadden de ouders gelegenheid, het schriftelijk werk van hun kinderen te bezichtigen en te spreken met de leerkrachten, waarbij mejuffrouw Boe ree en de heer Venema zich beschikbaar stelden om diverse vragen van.de ouders te beantwoorden. Ook voor de leerlingen van de hoogste klassen werden causerieën over de be roepskeuze-mogelijkheden gehouden. Me juffrouw Heijboer hield deze inleiding voor de meisjes en de heer Venema sprak voor de jongens. Deze laatste bespreking werd verduidelijkt met de vertoning van enkele strips. Ook de kinderen kregen volop ge legenheid tot vragen stellen waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Het schoolhoofd bracht tenslotte allen dank en stelde vast, dat van een alleszins geslaagde, leerzame en boeiende avond kon worden gesproken. Burgemeester en wethouders van Zand voort delen de raadsleden in een circulaire mede dat een aantal inwoners van Zandvoort bezwaar heeft gemaakt tegen de opgelegde straatbelasting over 1955. waarbij inge volge het raadsbesluit van 25 mei j.l. het heffingspercentage werd verhoogd van res op tien percent, welke gewijzigde verorde ning inmiddels op 5 september j.'.. koninklijk werd goedgekeurd. In het betreffende raadsvoorstel werden de motieven, welke aan deze verhoging ten grondslag lagen, omstandig uiteengezet, na melijk dat de gemeente, om voor een sub jectieve verhoging uit het gemeentefonds in aanmerking te kunnen komen (voor Zand voort vast te stellen op f 3 per inwoner over 1954 en op f 8 voor de jaren 1955 tot en met 1957) als voorwaarde van het rijk kreeg ge steld, dat de eigen belasting tot de wettelijk algemeen toelaatbaar geachte grenzen zou worden opgevoerd. Om een sanering der gemeente- financiën te bereiken was deze subjectieve verhoging onontbeerlijk doch bracht mee. dat derhalve de inkomsten uit eigen belas tinggebied met f 40.000 moesten worden ver hoogd. De verhoging van de bedrijfstarieven kwam niet in aanmerking, gelet op de in de omliggende gemeenten bestaande tarieven, zodat er niets anders overbleef, dan om de heffing van genoemd bedrag op de eenvou digste wijze te bereiken, de straatbelasting te verhogen Nadat het betreffende raadsbesluit konink lijk was goedgekeurd, werd het basisbedrag der uitkering uit het gemeentefonds ver hoogd en werd een aanvullende uitkering over 1954 van f 45.000 en van f 125.700. over 1955 inmiddels reeds aan de gemeente uit betaald. B. en W. wijzen er dan op. dat deze rede nen. welke" tot verhoging der straatbelasting hebben geleid, uitvoerig aan de aangeslage- nen ter kennis zijn gebracht. Het college ont veinst zich niet, dat deze verhoging een ernstige zaak is, waardoor de betrokkenen onaangenaam werden getroffen, doch er be stond geen andere keuze. Daarom zien B. en W. geen andere mogelijkheid dan de raads leden te adviseren op alle binnengekomen bezwaarschriften afwijzend te beschikken, met inbegrip van die, waarin financiële mo tieven worden aangevoerd. AANKOOP VAN PERCELEN Burgemeester van wethouders van Zand voort stellen de raadsleden voor een krediet van f61.800 beschikbaar te stellen om daar voor de percelen Swaluëstraat 2. 4 en 6 en Kleine Krocht, aan te kopen. Dit complex percelen omvat vier winkelpanden met bovenwoningen en een groot open terrein. B. en W. stellen vast, dat het bezit van deze in het centrum der gemeente gelegen per celen voor de gemeente van belang moet worden geacht en adviseren daarom op het aanbod in te gaan. Ook de commissies voor bijstand van publieke werken en financiën gaven gunstig advies. Donderdagavond hield de Christelijke Be sturenbond zijn algemene jaarvergadering in „Weltevreden" onder leiding van de heer J. A. Vink. De heer Van Leeuwen, districts bestuurder besprak in zijn propagandarede enkele behaalde resultaten inzaken de loon politiek, Het gaat riet enkel om de mate riële belangen, al zijn deze zeer belangrijk. Allereerst gaat het om de mens in de samen leving. Spreker herinnerde aan de dienende taak van het C.N.V. De problemen van de naaste moeten ook onze problemen zijn. Er dient bij allen te zijn een intense belangstel ling voor de nood van de naaste. Het moet gaan om de geestelijke en materiële belangen van het schepsel Gods. Een lid van het C.N.V. moet voor zijn naaste iets zijn. Na deze redevoering werd de avond verder in gezellige kring doorgebracht. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Wilhelmina Helena, d. van J. Steenpoorte en W. Bloos: Roelof Christinus, z. van J. Berkenbosch en B. Lubowiecki; Geertruida Theodora Maria, d. van P. Lem mers en J. W. Scholte. ONDERTROUWD: P. de Groot en M. Hoeksema. GETROUWD: W. C. L. van der Klugt en R. Hoogendoorn. Donderdag heeft de motorclub „De Bloembollenstreek" in de Nachtegaal een gezellige filmavond gegeven. De voorzitter, de heer Polle uit Hillegom, sprak een wel komstwoord waarin hij meedeelde, dat er dit jaar ook weer een Keukenhof-rally ge houden wordt. Voorts verwacht men be zoek van een Duitse motorclub, waarna men op een nader vast te .'•tellen datum een tegenbezoek in Duitsland zal gaan af leggen. Vertoond werden films over de Engelse zesdaagse, de Asser TT-race en enkele leuke speelfilmpjes. Burgerlijke Stand Lisse GEBOREN: Yvonne Frederica Angelica, d. van F, J. A. v. d. Eerden en C. M. Couzijn; Maria Cornelia, d. van Th. W. Dofferhof en M. J. v. d Aart; Gerrit, z. van J. Slotje en H. v. d. Horst. ONDERTROUWD: G. B. Meijgaarden en T. HoebenP. H. Beelen en J. N. V. Beekman; A. J. Zwetsloot en M. A. P. van Ham. GETROUWD: M. v. d. Linden en G. J. Hoo- gervorst: P. W. Brand en M. C. Jösee: J. M. P. van Stein en A. J. Warmerdam: Th. A. Lafeber en M. H. van Grieken; D. Vergunst en W. Langbroek. Johannes Passion Woensdag 28 maart zal in de hal van Bloemlust te Lisse een uitvoering worden gegeven van de Johannes Passion. Mede werkenden zijn leden van het Nederlands Madrigaal koor en van het Residentie orkest, Annie Woud, Elisabeth Lugt, Chris van Woerkom en Medine Pot. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN:' Gerrie Johanna, d. van G. G. de Herder en A. Stange; Hendrikje Eliza beth, d. van L. Mink en G. Jetten: Pieter Wilhelmus Johannes Gerardus. z. van J. P. Brugman en E. A. Mölers: Rudolf Jan, z. van J. Onos en J. van der Wolf; Marijanne. d. van W. J. Aerends en W. Noordhoek; Jan Cor nells. z. van C. Kerzaan en H. J. Ouwerkerk; Antje, d. van K. Boomhouwer en C. J. de Cloe; Johanna Petronella Maria, d. van C. Kuijstermans en J. Lammerse; Cornelia Adriana. d. van J. G. Kofoed en F. Groen veld; ""obert Cornells, z. van H. J. Vinkhuij- zen en M. Rowlands; Hendrika Johanna Alida, d. van P. Koolbergen en C. A. Bouw man; Theodora Johanna, d. van W. J. Vink en J. C. Stokman. ONDERTROUWD: J. H. de Rijke en L. J. H. Winter: F. G. Zwaving en Chr. W. van den Berg: J. Buijs en K. Raams; C. J. J. Mi- latz en K. van Staveren. GETROUWD: P. M. van Rijn en C. M. Huijg; L. Rouwenhorst en J. A. Berends; A. van der Meer en A. Vuijst; P. E. Roos en E Biemond. OVERLEDEN: Nicolaas Smit e. van C. van Maasdam. 78 j.; Lijsje van Dasselaar. 86 j., w. van B van den Hazel: Maria Scheurwa ter. 92 j., w. van J H P. Kok; Cornells Don ker, 80 j., e. van E. Wijnhout. ADVERTENTIE Adonis, 20 v Philadelphia n New York. Alphard, 22 te Las Palmas. Annenkerk, pass. 21 Gibraltar n. Marseille. Arkeldijk, 20 v. Havana n. Antwerpen. Aagtcdijk, 21 v. Aden n. Colombo. Akkrunidijk, 21 te Rotterdam. Alamak, 21 te Antwerpen. Alblasserdijk, 22 te Rotterdam. Aldabi, 21 v. Bahia n. Las Palmas. Alderamin, 21 v. Pt. Said n. Genua. Altair, 22 te Buenos Aires. Amstelveen 21 dw. Ras Al Hadd n Bahrein. Aalsdijk. 21 v. New York n. Alexandrie Abbedijk, 21 v. Rotterdam te Londen Aardijk, 21 310 m. n. Flores Azorcn n. Antw. Alchiba, pass. 21 Scillys n. Norfolk. Amstelbrug. 21 130 m. z.w. Kreta n. Gdynia. Amsteldiep. 21 v. Port Sudan n. Suez. Amstelkroon. 21 360 m. n.o. Kp. Hatteras n. Gi braltar. Angolakust, 21 150 m. w. Kp. St. Vincent n.Dakar. Argos, pass. 21 Straat Messina n. Calamata. Aegis. 22 te Port of Spain. Amerskerk, 23 te Hongkong verw. Aaglekerk, 22 v. Aden n. Fremantle. Akkrumdijk, 23 v. Rotterdam n. New Orleans. Alphard. 22 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Alioth, 23 te Antwerpen. Banka, 21 te Amsterdam. Beninkust. pass. 21 Las Palmas n. Dakar. Bintang. 22 v. Suraba.ia n. Makassar. Boschfontein,, 23 te Port Said. Barito. 22 te Steenkool. Boschfontein, 21 70 m, z.w. Kreta n. Pt. Said Bagan, 22 v. Pagimana te Salakan. Baud, 22 te Tj. Priok. Bussum, 22 dw. eil. Masira n. Mena Al Ahtnadi. Blijdendijk, 22 v. Rotterdam n. New York. Boissevain. 23 te Santos. Boskoop, 23 te Rotterdam. Caltex Nederland, pass. 22 Aden n. Ras Tanura. Ceronia. 22 v. East Londen m Kaapstad. Caltex Delft, 21 150 m. n. Kp. Vilano n. Sidon. Caltex The Hague, pass. 21 Galeta eil n. Sidon. Clavella, pass. 21 Tunis n. Curasao. Castor KNSM, pass. 21 Haiti n. Jacksonville. Cradle of Liberty, 21 480 m. z. Kp. Race n. Port Said. Caltex Leiden, 22 100 m. n. Kp. Passero n. Sidon. Cramia, 22 v. Bombay n. Calcutta. Celebes, 21 v. Pt. Said n. Napels. Cistula, 21 v. Singapore n. Pladju. Charis P. 21 San Miguel Azoren n. Dordrecht. Cinulia, 22 te Curasao. Daphnis, 21 te Amsterdam. Dongedijk, 21 v. Curasao n. Antwerpen. Doris, 22 te Curasao. Drente, 23 te Belawan. Drenet, 21 300 m. w. Sabang n. Belawan. Dorestad, 21 180 m. z.o. Kreta n. Engeland. Dalerdijk, 22 v. Hamburg n. Rotterdam. Duivendrecht. 22 515 m. n.n.o. Flores Azoren n. Hamburg. Eemdnk. 22 v. Antwerpen n. Lissabon. F.rinna, 23 te Rangoon. Esso Den Haag. 23 te Antwerpen. Esso Amsterdam. 23 v. Antwerpen n. Sidon. Friesland KRL, 21 v. Napels, 22 te Genua. Friesland SSM. pass. 22 Skagen n. Methil. Gadila, pass. 21 Flores Indon. n. Port Morresby. Gouwe. 20 v. Blyth n. Madeira. Groote Beer, 21 te Halifax. Gaasterland, 22 v. A'dam n. Bremen en Hamb. Gaasterkerk, 22 tc Tanger. Gordias. 22 v. Gibraltar n. Rotterdam. Ganymedes, 22 te La Libertad. Helicon. 21 te Maracaibo. Hera, 22 te Antwerpen. Hera, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Hestia, 22 te Paramaribo. Heelsum, 22 v. Bremen n. Hamburg. Hoogkerk, 22 te Antwerpen. Hilversum, 23 v. Rotterdam n. Mena Al Ahmadi. Hathor, 23 te Amsterdam. Indrapoera, 2 te Genua. Ilos, 22 te Amsterdam. Isis. pass. 23 Flores Azoren n. Londen. Jagersfontein. 22 v. Amsterdam n. Hamburg. Java, 22 v. Amsterdam n. Port Said. Java. 22 v. Amsterdam n. Port Said. Job. v. Oldenbarnevelt, verw pass. 22 Gibraltar n. Amsterdam. Kellia, 21 t. Hamburg. Korenia, 21 te Stockholm. Kota Inten, 22 te Surabaja. Kertosono, 22 te Port Sudan. Kabylia, pass. 22 Str. Soenda n. Geelong. Karimata, 22 v. Tj. Priok n. Chenbon-Tegal. Kota Baroe. 22 v. Marseille n. Barcelona. Korovina. 22 v. Middlesbro n. Invergordon. Karimun, 22 Hollandia. Kenia, pass. 21 Muscat n. Ummsaid. Kertosono, 22 v. Pt. Sudan n. Spez. Kylix, 21 340 m. z.w. St. Helena n. Curasao. Krebsia, 22 te Curagao. Kenia, 23 te Bahrein. Loppersum, 21 te Amsterdam. Lutterkerk, 21 v. Abadan n. Pt. Said. Lekhaven, pass. 21 Fern Noronha n. Rio de Ja neiro. Lissekerk, 23 te Amsterdam. Laertes, 21 v. Makassar n. Port Swettenham. Langkoeas, 21 v. Basrah n. Rastanura. Lemsterkerk, pass. 21 Wight n. Marseille. Loosdrecht, 21 v. Hamburg n. Rotterdam. Laurenskerk, 22 120 m. w. Straat Ormoesz n. Karachi. Leuvekerk, 22 v. Vizagapatam n. Colombo. Mapia, 21 v. Suez n. Aden. Mentor, 21 te Amsterdam. Mvonia, 22 te Singapore. Maashaven, 21 v. Vlaardingen te Rotterdam. Marpessa, 21 v. Curagao n. Stanlow. Metula. 23 te Surabaja. Murena, 21 v. Shimonoseku, 25 te Hongkong verw. Mapia, 22t.h.v. The Brothers Rode Zee n. Aden. Markelo, 22 te Rotterdam. Mitra, 22 v. Curagao n. Hamburg. Nias, 21 te Khorramshar. Nieuw Amsterdam, 23 te Havanna. Notos, 22 v. Amsterdam n. Wismar. Nigerstroom, 23 te Lagos verw. Nestor, 23 te Curagao. Oldekerk. 22 te Brisbane. Oostkerk. pass. 21 Gibraltar n. Antwerpen. Ouwerkerk, pass. 21 Colombo n. Penang. Oranje, 22 v. Belawan n. Colombo. Omaia, 21 130 m. n.w. Kreta n. Berre. Ondina. 22 te Pladju. Oranjefontein, 21 00 m. z.w. Freetown n. Kaapst. Orestes. 22 te Hamburg. Osiris, 22 te La Guaira. Ootmarsum, 22 v. Amsterdam n. Bremen. Prins Philips Willem, 23 te Dakar. Prins Willem 2, 22 te Hamburg. Prins Willem 3, 22 te Halifax. Prins Willem van Oranje, 21 te Le Havre. Pendrecht. 21 v Suez n Mena Al Ahmadi. P. G. Thulin, 21 v. Rotterdam n. Noordzee Pieter S. 22 te Swansea. Poseidon, 22 te Maracaibo. Prins Alexander. 22 v. Rotterdam n. Antwerpen- Roepat, 21 v New Orleans n. Charleston. Rondo, 22 te Colombo. Ridderkerk, 21 v. Kaapstad n. Port Elizabeth Ruys 20 v. Kobe, 22 te Nagova. Rempang, 21 v. Antwerpen n. Rotterdam. Riouw, 22 te Tegal. Saroena. 21 v. Surabaia n, Makassar. Solon 22 te La Guaira Stad Haarlem, 22 te Vlaardingen. Stad Schiedam, 21 v. Gibraltar n. Savona. Statue of Liberty, pass. 21 Kreta n. Fawley. Straat Mozambique. 23 te Kaapstad verw. Sunetta, 22 te Pulubukom. Stad Arnhem, 22 te St. Vincent. Sibajak. 22 te Pt. Said. Statue of Liberty, pass. 22 Malta n. Fawley. Schie, 21 50 m. n.n.w. Burlings n. Oran. Stad Amsterdam, 21 60 m. z.w. Utsira n. R'dam. Stad Maassluis, 21 180 m. n.n.o. Immingham. Saidja, 22 te Pladju. Swartehondt, 22 te Bitung. Stad Vlaardingen, 21 60 m. z.w. Bodoe n. R dam. Straat Banka, 21 v. Surabaja n. Semarang. Sumatra, 21. te Port Said. Stentor, 21 60 m. n.w. Trinidad n. Georgetown. Stad Vlaardingen, 26 te R'dam of Vlaard. verw. Stad Schiedam, 21 btj Gibralt. v. anker n. Savona. Salatiga, 22 v. Colombo n. Belawan. Slamat, 22 te Rotterdam. Sloterdijk. 22 te Le Havre. Soestdijk. 22 te Halifax. Sommeïsdiik, 23 te Antwerpen. Straat Bali, 23 te Yokohama. Sumatra. 22 v. Suez n. Aden. Sibajak. 23 v. Pt. Said n. Aden. Tamo, 22 te Rotterdam. Telamon, 22 te Willemstad. Titus. 21 v. Rotterdam n. Bremen. Triton, 21 v. Fort Liberie n. New Orleans. Tegelberg, 22 v. Hongkong n. Singapore. Tero. 22 te Antwerpen. Tabinta. 21 200 m. w. Minikoi n. Belawan. Tibia, 21 180 m. o. Bahrein n. Fao. Tjibantjet, 21 180 m. n. Okinawa n. Hongkong. Tankhaven 1. 23 te Bangkok verw. Tiberius, 21 80 m. n.n.o. Finisterre n. Madeira. Tabinta. 22 140 m. z.o. Minikoi n. Belawan. Taria, 22 570 m. o. Surabaja n. Singapore Tero, 22 te Antwerpen verw. Tiberius, 22 dw. Finisterre n. Madeira. Utreent 21 v. Surabaja n. Semarang. Van Noort. 22 v. Brisbane n. Sydney. Vasum, 21 50 m. n.o. Ouessant n. Rotterdam. Van Neck, 22 te Tj. Priok. Waal, 21 v. Haifa n .Antwerpen Wonosari, 20 v. Vancouver n. Manilla. Waterland, pass 21 KP- Finisterre n. Amsterdam. Woensdrccht, 21 200 m. n.w. Pt. Said n. R'dam. Willem Ruvs, 22 te Pt. Said. Wonogiri. 22 te Alexandrië. Weltevreden, pass. 23 Ouessant n. Rotterdam. Wonosobo, 21 v. New Orleans n. Baltimore. IJssel. 22 te Beyrouth. Zuiderzee. 21 v Le Havre n. Rouaan. Zeeland KRL, 21 te Damman. Zeeland SSM, 22 te Leith. KLEINE VAART Ancora. 21 v. Honfleur te Rotterdam. Arran, 22 v. Fovvey te Rotterdam. Advent, 21 v. Helsingfors n. Fur. Albergen. 21 v. Duinkerken n. Rouen. Anna B. 22 v. St. Malo te Casablanca verw. Arienoldus G, 21 v. Amsterdam te Vilvoorde. Aco, verm. 22 v. Rotterdam n. Boston. Arctoc. 22 v. Londen te Rotterdam verw. Abirco, 22 v. Bremen n. Antwerpen. Aaltje, pass. 22 Vlissipgen n. Antwerpen. Annie G. 22 te Londen v. Amsterdam. Bill S. 21 v. Sunderland te Rotterdam. Boreas, 21 v. Amsterdam te Rotterdam. Bestevaer, 2 2v. Duinkerken te Middelharnis. Birmingham, 22 v. Grangemouth te R'dam verw. Bab T, 20 v. Bordeaux n. Requejada. Betty, 22 v. Bremen te Den Bommel. Coolhaven, 22 v. Londen te Rotterdam. Crescendo. 21 v. Rotterdam n. Hamburg. Driebergen, verm. 22 v. Manchester n. Mostyn. Elsenburgh, 21 v. Duinkerken n. Londen. Erkalin, verm. 23 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Equator, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Eben Haezer, 21 v. Rotterdam n. Kingslynn. Friedi. 21 v. Rotterdam n. Gotenburg. Flevoland, 22 v. Kingslynn te Rotterdam. Fedala. 21 v. Djibouti te Spez. Frans Bohmer. 24 v. Dakar te Rouen verw. Gaasterland, 21 v .Goole te Kutterdam. Gruno, 21 v. Rotterdam n. Grangemouth. Hoop 21, v. Rotterdam n. Harlingen. Haaksbergen, verm. 22 v. Halden n. Antwerpen. Haaksbergen, verm. 22 v. Halden n. Verpen. Haringvliet, 21 v. Goole n. Xarge. Henrica B, 23 v. Boston te Rouen verw. Hast 4. 22 v. Vlissingen n. Terneuzen. Hebe Nobel, pass. 22 Vlissingen n. Brussel. Isola, pass. 22 Vlissingen n. Garston. Joost. 20 v. Nantes n. Bayonne. Jan Kreumer, 22 v. Londen n. Rotterdam. Kroonborg, 21 v. Rotterdam n. Stockholm. Kemphaan, 21 rede Ceuta n. Londen. Kaap Falga. 19 v. Swansea n. Amsterdam Kaap St. Vincent, 20 v. Hansweert n. Cardiff. Lauwersborg, 22 v. Vlissingen n. Hansweert. Liberie, 22 v. Amsterdam n. Aalborg. Lydia, 22, v. Vlissingen n. Londen Lies, pass. 22 Vlissingen n. Garston. Larix, 18 v. Southampton te Rotterdam. Lelystad, 22 v. Antwerpen te Rotterdam. Madjoe, 21 v. Rotterdam te Liverpool. Marcella, 22 v. Dieppe te Amsterdam. Marietje Bohmer. 21 v Alexandrië n. Algiers. Matthew, 21 te Isle of Grains. Merwestad, pass 21 Kielerkanaal n. Naestved. Meidoornsingel, 22 v. Tees te Ipswich. Mirzam N, pass. 22 Cherbourg n. Casablanca. Midas, 20 v. Venetië te Triëst. Midsland, 22 v. Grangemouth te Rotterdam. Mies. 22 v. Fowev te Amsterdam. Monica, 21 v. Belfast te Waterford. Marjan, 22 v. Grimsby te Rotterdam verw. Myfem, 21 v. Parijs n. Rouen. Manto, 22 v. Amsterdam n. Bordeaux. Maria, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Navis, 22 te Amsterdam. Noorderlicht, 21 v Duinkerken te Rotterdam Nassauhaven. 22 v. Rotterdam n. Antwerpen. Nigerstroom, 22 v. Takoradi n. Lagos. Nieuweliaven, 22 v. Rotterdam et Kopenhagen. Peter Swenden, pass. 22 Vlissingen n. Bristol. Plato, pass. 20 Gibraltar n. Sevilla. Poortvliet. 21 v. Cardiff te Barry. Pavo, 20 v. Bayonne te Lowestoft. Ponza, 20 v. Goole te Gijon Mussel. Ransel, 21 v. Rotterdam n. Cork. Rijnstroom. 22 v. Londen te Amsterdam. Silvretta, 22 v. Kopenhagen te Rotterdam. Striipe, 21 v. Immingham n. Rotterdam. Sagitta, pass. Vlissingen n. Irvine. Spoorhaven, verm. 22 v. Casablanca n. R'dam. Tromp, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Teun, 21 v. Rotterdam n. Middlesbro. Theamo, 21 v. Amsterdam te Rotterdam. Taormina. 22 v. Kopenhagen te Brugge. Tempo, 21 v. Ellesmereport n. Immingham. Trito, 22 v. Belfast te Drogheda. Tilly, 21 v. Garston n. Workington. Volharding, 22 v. Tanger te Algiers verw. Vrijburgh, 21 v. Londen te Rotterdam. Westereems. 22 v. Waterford n. Cork. Westerhorn, 22 v. Hamburg te Puttershoek. Wiema, 21 v. Rotterdam n. Southampton. Zeehaan, 22 v. Algiers te Lissabon. J T j SLEEPVAART Ebro, 21 dw. Landsend n. Glasgow. Humber, 21 v. Port Said n. Napels. Noordzee, 21 150 m. n.o. Finisterre n. Kandia Oceaan, 21 360 m. z.o. Fayal n. België Poolzee, 21 te Karistoubaai ten anker n. Izmir. Zwartezee. 21 dw. Wight n. Gotenburg

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 17