«"KAPOK Eerste Kamer: Staatszorg voor visserij is weinig harmonisch LOCOMOTIEF Kort en bondig Voorlopig verslag over landbouwbegroting voor stijlvolle betimmeringen Daar kunt U staat op maken Aanmeldingsformulier VRIJDAG 23 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Eerste Kamer gebelgd Elke rechtsgrond voor woningtelling ontbreekt Voortijdige uitvoering wekte haar wrevel JAN VAN DER PIGGE Sir John Harding stuurt personeel met pensioen Spoorwegongeluk in Egypte kost 8 mensen het leven NICO VAN SCHAGEN ZONEN Gierstr. 42 - Haarlem - tel .17768 Grootste keuze Parijs stelt overleg over Palestina voor Pineau nodigt Dulles en Selwyn Lloyd uit Syngmars Rhee bedenkt zich Krupp stelt economisch tegenoffensief voor Kussen leiden Egyptische officieren op in Polen N. J. C. Schermerhorn overleden Dr. A. H. Haentjens 3 april tachtig jaar Waterpoloprogramma Burgerlijke Stand van Haarlem Exploitanten voetbalpool veroordeeld Examens Expositie in memoriam Willem Mengelberg ADVERTENTIE In het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening blijkt, dat vele leden de gehele staatszorg voor de vis serijen nog geen goed harmonisch geheel vinden, omdat deze te veel over verschil lende departementen is verdeeld. Zij brachten hierbij naar voren, dat het bestuur der visserijen op de Zeeuwse stro men bijvoorbeeld nog steeds ressorteert, onder het departement van Financiën. Ver der zouden zij het op prijs stellen nadere mededelingen te ontvangen omtrent de sa menwerking van het Rijksinstituut voor Visserij onderzoek en de wetenschappelijke bacterioloog, die onder het genoemde be stuur der visserijen op de Zeeuwse stro men ressorteert. Zou het niet efficiënter zijn, wanneer het gehele wetenschappelijk onderzoek onder dezelfde leiding ressor teerde? ADVERTENTIE VAN DIRECTIE- EN HERENKAMERS NIEUWE SPIEGELSTRAAT 34-40 TEL. 33641 AMSTERDAM Uit het Voorlopig Verslag uit de Eerste Kamer over het wetsontwerp, dat de wo ningtelling in 1956 regelt, blijkt, dat vele leden van verschillende groeperingen zich ontstemd toonden dat de regering tot het nemen van uitvoerende maatregelen was overgegaan vóór dat de Staten-Generaal een beslissing over het wetsontwerp had genomen. Verscheidene dezer leden vestigden er hierbij de aandacht op, dat, naar zij verno men hadden, een afdelingshoofd van het Centraal Bureau voor de Statistiek in een circulaire zich tot enige gemeentebesturen heeft gewend met de mededeling: „Voor uitlopend op een dezer dagen uitgaand rondschrijven aan gemeentebesturen, deel ik u mede, dat dezerzijds is vastgelegd, dat de eigenlijke telling in uw gemeente begin maart een aanvang zal nemen". En de di recteur van het genoemde bureau schreef: „In het kader van de organisatie van de organisatie van de algemene woningtelling 1956 is thans een definitieve beslissing ge nomen ten aanzien van de periode, gedu rende welke in elk der afzonderlijke ge meenten de opening der gegevens zal plaats vinden". Naar aanleiding van deze onpersoonlijke woordkeuze zouden deze leden gaarne ver nemen, wie de ambtenaren bevoegd heelt verklaard om te bepalen wanneer de eigen lijke woningtelling begint en om verder definitieve beslissingen te nemen. Deze le den meenden dat er des te meer reden is om hierop te wijzen, daar de directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek schrijft, dat de wettelijke basis van de tel ling zal worden gegeven in het wetsont werp. Hieruit blijkt tevens, dat met een amendering door de Tweede Kamer zelfs geen rekening werd gehouden. Zij waren dan ook van oordeel, dat de gehele gang van zaken getuigt van een gebrek aan eer bied jegens de Kroon en de Staten-Gene raal. Nu elke rechtsgrond voor de onbevoegd genomen maatregelen ontbreekt, vestigden deze leden er de aandacht op, dat, totdat dit wetsontwerp tot wet zal zijn verheven: a. de gemeentebesturen tot geen enkele mede werking zijn verplicht; b. de enqueteurs geen recht hebben om tegen de wil van de bewoner een woning binnen te treden, ook niet met behulp van de sterk arm; c. de enqueteurs niet tot geheimhouding zijn ver plicht van hetgeen te hunner kennis is ge komen en tenslotte, dat niemand de ge vraagde gegevens behoeft te verstrekken. Ook konden deze leden zich niet ermede verenigen, dat de minister reeds een cir culaire aan de gemeentebesturen had toe gezonden, terwijl het wetsontwerp nog niet eens door deze Kamer was aangenomen. Zij zagen in dit optreden een dusdanige minachting voor de rechten der Eerste Ka mer, als in de parlementaire geschiedenis der laatste jaren niet is voorgekomen. Zij waren van mening, dat, tenzij ten koste van haar eigen prestige, deze Kamer pertinent tegenover deze gang van zaken behoorde te staan. In dit verband wilden zij hun bijzon dere waardering uiten voor de arbeid van het tevoren genoemde rijksinstituut voor visserij-onderzoek, met name voor de ar beid van dr. Korringa te Bergen op Zoom op het gebied van de oestercultuur. Als verder voorbeeld van het gebrek aan eenheid in de leiding der overheidsbemoei ingen ten aanzien van de visserij vestigden zij er de aandacht op, dat het Staatsvis- sershavenbedrijf te IJmuiden ressorteert onder het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. Det leden hier aan het woord, verzoch ten de minister verder te willen mededelen, in hoeverre zijn departement betrokken is bij het visserij-onderwijs, dat onder het de partement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen ressorfeert. Deze leden achtten het van groot belang, wanneer een blijvend goed contact werd gelegd tussen deze scholen en de research- inrichtingen TNO en het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek. Zij waren van oor deel, dat de door hen gegeven voorbeelden wel duidelijk aantonen, dat een grotere eenheid op het gebied van deze staatszorg gewenst is. Dat springt nog meer in het oog, indien men denkt aan de verschillende voorzieningen op het gebied van de vis serijen, die getroffen moeten worden, wan neer de Deltawet te zijner tijd in het Staatsblad is opgenomen. Moeilijk kan het treffen van deze voorzieningen overgelaten worden aan een departement, dat in wezen een geheel aïsjere doelstelling heeft. Voorts betreurden deze leden het, of schoon zij zich in het algemeen met 's mi nisters beleid akkoord verklaarden, dat de bewinsman blijft vasthouden aan te lage minimumprijzen. Enige leden spraken de hoop uit, dat de studie welke de bewindsman aan 't vraag stuk van een vissershaven te Katwijk en aan de verbetering van de Scheveningse haven wijdt, er toe zal leiden, dat voorzie ning in de belangen onzer zeevissers mo gelijk zal blijken. In het bijzonder wilden zij aandringen op de verbeteringen van de buitenhaven van Scheveningen. Vele andere leden verzochten de mi nister inlichtingen te verschaffen in hoe verre het vangen van ondermaatse vis („puf") voor de gewenste visstand in het IJselmeer nadelig is. Verscheidene leden zouden het op prijs stellen zo de minister kan mededelen, in welk stadium de plannen verkeren om te komen tot het vestigen van een viskwekerij in Oostelijk-Flevoland. ADVERTENTIE Als JAN VAN DER PIGGE u een SIGAAR aanbeveelt, kunt u er staat op maken, dat hij „tot en met" getest is. Onverschillig in welke prijsklasse. Toetst u het maar eens aan de feiten. Tabak-, Sigaren- en Ptjpenhandel GROTE HOUTSTRAAT 81 HAARLEM Specialiteit: Eigen Merken! NICOSIA (Reuter) Al het Grieks-Cy priotische huispersoneel van de woning van de Britse gouverneur is na de mislukte aanslag op Sir John Harding ontslagen. Men acht het niet langer verantwoord Grieken in dienst te hebben. Voor de ont slagenen, onder wie zich personen bevin den, die tien jaar of langer in dienst zijn geweest, zullen „passende voorzieningen" worden getroffen. Militairen doen thans het werk totdat personeel uit Groot-Brit- tannië is overgekomen. De bom in-zijn bed had vermoedelijk om 12 uur 's nachts moeten ontploffen, doch het ontstekingsmechanisme was verkeerd afgesteld. In Nocosia zijn vier bomaanslagen ge pleegd, waarbij drie winkels van Cyprio tische Grieken beschadigd werden. In een dorpscafé is een vroegere Griekse politie man doodgeschoten. In een officiële verklaring van de gou verneur wordt gezegd, dat hij zijn perso neel tegen zijn zin heeft ontslagen, daar de Grieken hem trouw hadden gediend. Een portier, die vier gouverneurs heeft gediend en veertig dienstjaren had. brak in tranen uit. Zeventien ontslagen hedienden worden door Turken vervangen. Zij zwoeren in een eed van trouw, dat zii de gouverneur met hun leven zouden verdedigen. CAïRO (Reuter) De sneltrein £aïro Aswan is bij Maghagha, ongeveer 160 kilo meter ten zuiden van Caïro, uit de rails gelopen en in het Ibrahimieh-kanaal ge stort. Een woordvoerder van het Egyptische ministerie van Binnenlandde Zaken zei dat er acht doden waren. Voor zover bekend, zijn onder de slachtoffers geen buitenland se toeristen. Het ongeluk is te wijten aan een verzakking van de rails. De trein ver trok gisteavond uit Cairo, met bestemming Luxor, een centrum van toerisme in zuid- Egypte. RIJWIELEN Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COÜRAïfT f 6.50 per kwartaal//0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Z(i die zich met ingang van 1 april 1956 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 maart 1956 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwart.aalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen PARIJS (Reuter-AFP) De Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, Pineau heeft het initiatief genomen vooi; een con ferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk over het Midden- Oosten. Volgens Pineau zullen de drie mi nisters gezamenlijk moeten beslissen of ook andere landen voor de conferentie uitge nodigd moeten worden. De uitnodigingen aan Selwyn Lloyd en Dulles zijn via diplo matieke kanalen verzonden. De conferentie zou begin mei, als de ministers in Parijs zijn voor de bijeenkomst van de Noordat- lantische raad, gehouden moeten worden. Groot-Brittannië zal gaarne aan de voor gestelde conferentie deelnemen, zo heeft het Foreign Office doen weten. Reuter tekent hierbij aan, dat vertegen woordigers der drie Westelijke landen in Washington confereren over de vraag, wat de drie landen te doen staat om de vrede in het Midden-Oosten te handhaven, zulks in overeenstemming met de drie-mogend- hedenverklaring van 1950, volgens welke de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk de Israelisch-Arabische grenzen garanderen. De Veiligheidsraad komt maandag in New York bijeen voor de behandeling van het Palestijnse vraagstuk op verzoek van de Verenigde Staten. Berichten uit Washington dat Groot- Brittannië gereed is tot actie binnen 24 uur om in geval van aggressie van een der beide partijen, hetzij Israel, hetzij de Arabi sche landen te hulp te komen, zijn in Lon den bevestigd. Er is echter nog geen enkel teken, voor enige gezamenlijke actie, voort vloeiende uit de driemogendhedenverkla- ring van 1950. Washington kan niets on dernemen zonder goedkeuring van het Con gres en Frankrijk kan ook niets doen om dat het zijn handen vol heeft In Noord- Afrika. Daarom kon Selwyn Lloyd geen verklaring afleggen over de besprekingen in Washington. SEOEL (AFP) President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft meegedeeld, dat hij van mening veranderd is en zich toch opnieuw kandidaat voor het presi dentschap zal stellen. De nieuwe presi dentsverkiezingen moeten voor 14 juli worden gehouden. Rhee zei dat hij gezwicht was voor het aandringen van het volk. Hij had meer dan 22.000 brieven, telegrammen en ver zoekschriften ontvangen van drie miljoen mensen. Sommige petities waren met bloed geschreven, zei hij. ESSEN (Reuter) Het Krupp-concern heeft een uit zes punten bestaand plan ge publiceerd dat aan het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken is voorge legd en waarin op de Verenigde Staten een beroep gedaan wordt voor een gemeen schappelijk optreden van particuliere maat schappijen in de westelijke landen, ter be strijding van de Sovjetrussische economi sche activiteit in de economisch minder ontwikkelde landen. De zes punten zijn: (1) technische hulp verlening op de basis van „handel en geen hulp"; (2) vermindering van de politieke invloed en zo mogelijk algehele vermijding daarvan; (3) alle consortiums van particu liere Westelijke firma's moeten de aller beste technische ervaring beschikbaar stel len; (4) economische hulpverlening op winstbasis kan veel groter zijn dan die op de basis van regeringshulp; (5) particuliere uitvoering van hulpprogramma's zal veel doeltreffender zijn dan met overheidsgel den gefinancierde projecten en (6) de mili taire kanten van dergelijke programma's moeten tot een minimum beperkt worden. Praag wil Soedan wapens verkopen LONDEN (Reuter). - Twee honderd of ficieren en onderofficieren van het Egypti sche leger en de Egyptische marine ont vangen sinds december in het geheim een opleiding op een Russische basis nabij de haven Gdynia in Polen, zo meldt de diplo matieke correspondent van het Londense blad „Daily Telegraph". Volgens de cor respondent krijgen de Egyptische militai ren opleiding in de bediening van radar, luchtdoelgeschut en onderzeeboten. Hij acht „het ook mogelijk dat instructie wordt gegeven in amfibie-operaties. De opleiding wordt gegeven door Russische instructeurs. Polen worden niet tot het opleidingsge- bied toegelaten. De helft van de Egypti sche militaire groep wordt om de drie maanden vervangen, aldus de correspon dent. Het nieuwsagentschap voor het Midden- Oosten meldt, dat twee vertegenwoordi gers van de Tsjechoslo waakse ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie de Soedanise regering hebben medegedeeld, dat Tsjeehoslowkije bereid is wapens aan Soedan te verkopen". De opperbevelheb ber van het Soedanese leger, luitenant- generaal Ahmed Mohed. heeft in Khartoem een langdurig onderhoud met de twee Tsjechoslowaken gehad. Tsjechoslowakije levert reeds vliegtuigen en andere militaire uitrusting aan Egypte. Naar wij vernemen is op 89-jarige leef tijd te Apeldoorn overleden de bekende anti-militarist N. C. J. Schermerhorn, eme ritus-predikant van de Nederlands Her vormde Kerk te Oude- en Nieuwe-Niedorp De heer Schermerhorn. een anarchist en volgeling van Domela Nieuvvenhuis. brak- met het Christendom in 1929 en openbaarde zich als een vrijdenker. Dinsdag 3 april hoopt dr. A. H. Haentjens, vroeger predikant bij de Remonstrants Gereformeerde Gemeente te Haarlem, zijn tachtigste verjaardag te vieren. In het Remonstrantenblad is een artikel aan hem gewijd; daaraan is het volgende ontleend: „Van de Haarlemse predikanten heeft dr. Haentjes het langst deze gemeente ge diend: van 1901 tot 1939. In die vele jaren, waarin zich het tijdsbeeld grondig heeft gewijzigd, is onder zijn leiding het ge meenteleven voortgestuwd. Hij behoort tot de generatie, die zich intens heeft bezig gehouden met de geschiedenis en de be ginselen van de Remonstrantse Broeder schap van uit de bronnen. Zijn dissertatie in 1899 over Simon Episcopius bewijst dat. Over de beginselen van het Remonstrantis me sprak hij zich verder uit in zijn Re monstrantse en Calvinistische Dogmatiek van 1913. Hij legde nadruk op de redelijk heid der'Openbaring en bleef immer trouw aan de historisch-litteraire bijbel kritiek. Haentjens behoort niet direct tot de kring der Malcontenten, zoals prof. Heering en Roessingh, al erkende hij het goed recht van hun zondeleer, waarmee hun beweging inzette. Reeds veel eerder sprak dr. Haentjens zich uit voor een Christocentrische visie in ons geloof, waar het hem ging om de le vende Christus. Zijn preekbundel „Terug tot Christus" van 1904 getuigde daarvan. Een jaar later in 1905 was zijn Paaspreek „de Heer is waarlijk opgestaan" aanleiding, dat de Haarlemse gemeente zich gedeelte lijk van hem afwendde. Toen kwam het aan op begrip en trouw. Dr. Haentjens legde korte tijd zijn ambt neer, maar werd spoedig teruggeroepen. Later bleek, dat hij niet zo maar „orthodox" kon worden ge noemd en dat hij als weinig anderen ty pisch Remonstrants was gebleven en meer, dan velen, die hem hadden gesmaad en verdacht gemaakt. De opleving van de Hegelstudie onder leiding van de Leidse hoogleraar Bolland heeft dr. Haentjens geïnspireerd en hij zag daarin verbindings lijnen met zijn supra-historische Christus beschouwing. Ds. Haentjens was een zoon van de di recteur van de Arnhemse stoombootmaat schappij „Concordia". Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat hij zijn vader zou opvolgen, totdat het plan opkwam om medicijnen te studeren, waarvoor hij zo wel de A, als de B afdeling van het gym nasium volgde. Plotseling echter brak het inzicht door, dat hij theologie moest stu deren, hetgeen geschiedde aan de Leidse Universiteit. Nu is hij reeds vele jaren emeritus, maar hij is nog de kanselrede naar met de zorgvuldige woordenkeus, met de aristocratische stijl, met de haast verborgen twinkeling van de humor, met de warme gevoelsvroomheid van iemand, die heil en verlossing verwacht. Dr. A. H. Haentjens wordt 80 jaar: een hoge leeftijd! Enerzijds voelt hij zich nog niet oud, anderzijds is dit de tijd van de rijkdom der gelukkige en weemoedige her inneringen. De herinnering is voor hem een paradijs, waaruit een mens niet ver dreven kan worden: de jeugd komt sterk naar voren. Velen, die nu oud of niet meer zijn, staan om hem heen in de herinnering. In de studiejaren waren goede en trouwe vrienden, daarna kwamen ook anderen, die hem een steun en een troost waren, maar in de grote en donkere jaren was Haentjens de man, die het zelf zocht uit te vechten met'God. Hij gevoelt zich een bevoorrecht mens, ook in zijn ambt, dat hij in al zijn facetten lief had, omdat in deze dienst en bovenal in de verkondiging het hem was gegeven boven zich zelf te worden uitgeheven door Hem, die kracht geeft bovenmate. Op 10 juni a.s. hoopt hij voor het laatst daartoe de kansel te be stijgen en wel in zijn oude Haarlemse Ge meente". BENOEMING KLEUTERONDERWIJZERES Ter vervulling van de vacature van kleur teronderwijzeres, welke per 15 april a.s. ontstaat door het vertrek van mejuffrouw H. J. Camphuijsen aan de Josina van den Endenschool aan de Herenstraat in Zand- voort werd in overleg met de betreffende inspectrice voor het kleuteronderwijs door B. en W. van Zandvoort de volgende voor dracht samengesteld: 1. mejuffrouw G. J. Cornet, assistent-leidster aan een kleuter school te Heemstede; 2. mejuffrouw Chr. van Ee, 'werkzaam aan een kleuterschool te Haarlem. De benoeming zal in de raadsvergade ring van dinsdagavond a.s. plaats vinden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Het programma in de waterpolocompetitie, dat op zaterdag 24 maart in het Sportfond- senbad in Haarlem is vastgesteld, luidt: Dames derde klasse: Haarlem 2DWT 5. Dames eerste klasse: DWT 2HVGB. Heren derde klasse: Hillegom 1DWT 2. Dames eerste klasse: DWTHPC. Heren tweede klasse: HPC 2Haarlem 2. Dinsdag 27 maart zijn in het Sportfondsen- bad Haarlem vastgesteld: dames tweede klasse: DWT 3—DWR. Heren eerste klasse: Haarlem—HVGB. Woensdagavond 28 maart is in hrt Velser- bad in IJmuiden vastgesteld: heren tweede klasse: VZV—DWR. HAARLEM. 22 maart 1956 ONDERTROUWD: 22 mrt, A. Ch. Wang en F. de Vries; J. Kops en P. J. M. van Zand voort. GEHUWD: 22 mrt, L. Houthuijse en E. A. West. BEVALLEN van een zoon: 21 mrt, A. Dijk straMiddeljans; P. J. Th. G. VissersKox; A. J. JensFunke; J. GrullemansMuller, 2 z.; M. H. L. KloostermanTempelaere; J. ten Wolde—Steegstra; 22 mrt, M. J. Otten Hoekstra. BEVALLEN van een dochter: 20 mrt, A. C. van Viersenvan Sinderen; 21 mrt, W. M. J. HoenderdosNelissen; E. M. E. Wijnands Senftleben; J. H. van Egmond—van Hoek. OVERLEDEN: 21 mrt, L. J. Fabel, 63 j„ t.eidsevaart; J. H. TruijersHengst, 87 j., Gedempte Schalkburgergracht; M. Zeepvat Schaap, 72 j., Gasthuisvest. „Bezwendeling van het Nederlandse pu bliek", noemde de ambtenaar O.M. bij het Rotterdamse kantongerecht, mr. H. van Buuren, de voetbalpool, die vier verdach ten van september 1954 af mede hadden geëxploiteerd. Het waren de 39-jarige koopman J. N„ de 29-jarige vertegenwoor diger G. J. de K„ de 37-jarige stations ambtenaar H. van der P., allen uit Rotter dam, en de 35jarige opperman J. R. uit IJmuiden. Hun was ten laste gelegd, dat zij in Ne derland de deelneming hadden bevorderd aan de in België onder de naam „l'Europe pari-mutuel" aangelegde en gehouden voetbalpool. Zij verspreidden onder het publiek de formulieren, zo gaven ze toe, verzamelden deze als ze ingevuld waren en inden het geld. Dat werd afgedragen aan N., die in dienst van de pool een vast loon kreeg. Dit, alsmede de door hem ge maakte onkosten, mocht hij van het bin nengekomen geld afhouden. Er was daar op geen controle. Van de rest van het geld moest hij de uitgeloofde prijzen uitbetalen. De aangekondigde prijzen liepen in de tien duizend soms in de honderdduizend gulden, zei de ambtenaar O.M. Er zou wekelijks een miljoen binnen moeten komen om dit te financieren, maar N. inde gemiddeld f 1000 per week. Zo kon het dus gebeuren, dat een zekere K., een van degenen, die een kleiner geldsbedrag ontving dan hem in de pool beloofd was, naar de politie ging en deze zaak aan het rollen bracht. De eisen waren tegen N. twee weken ge vangenisstraf, tegen De K. twee weken, waarvan een voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, en tegen Van der P. en R.. die niet waren verschenen f 150.boete of een maand hechtenis en een week voor waardelijk met twee jaar proeftijd. De kantonrechter deed direct uitspraak en veroordeelde de laatste twee conform, De K. tot f 100 boete of 50 dagen en een week voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, en N. tot een week hechtenis. Nijmegen. Doctoraal examen rechtsgeleerd heid: D. de Graaff, Amsterdam; J. Witsen, Den Haag en R. P. M. de Bok, Breda. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal exa men Ned. recht: P. A. Regnery, Den Haag; C. Schouten, Rotterdam en W. F. Hendriks, Heemstede. Geslaagd voor het kandidaatsexamen Ned. taal- en letterkunde: mej. J. M. Hollaar en D. M. Bakker, beiden Den Haag. Rotterdam. Geslaagd voor het kandidaats examen economisch0 wetenschappen: N. C. Cooijaard, Den Haag; J. Ch. Francken, Rot terdam; Th. P. Bakker, Rotterdam: H. J. van Dommelen, Rotterdam; H. R. G. Mulder, Den Haag en R. H. M. Jonker, Rotterdam. Doctoraal examen: J. Rodenburg, Berkel; A. H. Osterholt, Rotterdam; D. den Hoedt, Rotterdam en J. A. Coldeweij, Deventer. Gepromoveerd tot doctor in de economi sche wetenschappen de heer Hrifhikes Ba- narji uit Ghatsila (India). Mr. J. W. de Jong Schouwenburg heeft donderdagmiddag in het Concertgebouw te Amsterdam een herdenkingstentoonstelling „in memoriam Willem Mengelberg, 28 maart 1871 tot 22 maart 1951" met het uit spreken van een rede geopend. De ten toonstelling, door de N.V. Het Concertge bouw georganiseerd en ingericht in samen werking met de Willem Mengelbergstich ting, wordt gehouden tot 28 maart in een van de boven foyers van het Concertge bouw. Mr. de Jong Schouwenburg zei in zijn toespraak onder meer, dat de muzikale ontwikkeling van het Nederlandse volk door Willem Mengelberg van het Concert-, gebouw uit een stimulans heeft gekregen zoals nooit tevoren. Om deze reden, zei hij, heeft het bestuur van het Concertgebouw als daad van piëteit enerzijds en als con structieve bijdrage aan de voortgang van deze muzikale ontwikkeling anderzijds, gemeend dat, bij het toevallige samenval len van geboorte- en sterfdag van Willem Mengelberg met de Lijdenstijd, het inrich ten van een kleine tentoonstelling ter her denking van deze grote musicus in de on betwiste genialiteit van zijn werk en als mens, op dit ogenblik een goed initiatief is. Mr. de Jong Schouwenburg zei voorts, dat het bestuur reeds aanvragen ontving deze tentoonstelling mede te willen doen strekken voor pedagogische doeleinden. Er zullen voor de jeugd rondleidingen met muzikale illustratie (grammofoonplaten) van door Mengelberg geleide concerten) worden gehouden. De opening werd bijgewoond door de echtgenote van de dirigent Pierre Mon- teux, prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers, hoogleraar in de muziekwetenschappen aan de gemeentelijke Universiteit van Amster dam en vele anderen, BINNENLAND Jagen op bergeenden. Het vonnis van de kantonrechter te Oostburg tegen het ge zelschap Belgen dat met kolonel Peter Townsend op jacht ging in Zeeland en daar bij van een vissersvaartuig op bergeenden schoot, namelijk een boete van in totaal f295 en verbeurdverklaring der geweren tot een waarde van f5000, is door de rechtbank te Middelburg bevestigd. Dienstweigering. Een Getuige van Jehova, de reclame-tekenaar M. K. uit Rot terdam. is wegens dienstweigering veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes maan den en plaatsing in een riikswerkinrichting voor de tijd van een jaar. Hij had zich aan de plaatsvervangende burgerdienst onttrokken toen hij als vei leger te werk was gesteld in de Dsychiatrische inrichting te Eindhoven. Consul te Caracas. Mr. P. W. Rost Onnes is benoemd tot consul der. Nederlanden te Caracas (Venezuela). HAARLEM EN OMGEVING Geslaagd. Aan de universiteit van Am sterdam slaagde voor het doctoraal examen economie de heer W. M. Zappey, Heemstede. Lezing Veteranenlegloen. Zaterdag avond zal de vice-voorzitter van het Vetera nen Legioen Nederland, majoor W. L. ten Wolde. in de zaal Wolters. Jansstraat 48 te Haarlem, een lezing houden onder de titel „Nederlandse troepen bezetten Djokja". Tevens zal een aantal foto's uit Indonesië geprojecteerd worden. De avond wordt ge organiseerd door de afdeling Haarlem van het genoemde legioen. Schoolbollenbozen. In het Heemsteedse sportparkrestaurant zullen de leerlingen der zesde klassen van al'.e L.O. en B.L.O. scholen in Heemstede dinsdagmiddag de door hen ge trokken hyacinten tentoonstellen. Als steeds zal ook ditmaal de burgemeester weer de prijzen voor de mooiste exemplaren uit reiken. Israel. De Raad voor Kerk en Israel en Kerk en Vrede houden een conferentie over ..Vragen rondom Israël" op zaterdag en zon dag 28 en 29 april in het conferentiecentrum Heerenwegen te Zeist. Daar spreken over dit onderwerp mej. prof. H. Kohlbrugge. Utrecht, ds. K. H. Kroon, Amsterdam en ds. J. J. Bus- kes, Amsterdam. Militaire fondsen. De straatcollecte van de gezamenlijke militaire fondsen wordt dit jaar in Haarlem en Heemstede gehouden op een nader te bepalen dag tussen 23 en 28 april. De opbrengst komt ten goede aan het Fonds 1815 voor oud-militairen en nagelaten betrekkingen; de Koninklijke Nationale Ver eniging tot steun aan Miliciens, „Stamil"; de Vereniging „Eereschuld en Dankbaarheid"; het Karei Doormanfo Is; de Prins Bernhard- stichting en de Sichting „Het Van Weerden Poelman fonds", Al deze fondsen stellen zich ten doel de weduwen en wezen van onze ge sneuvelde militairen, de verminkte militairen en hun gezinnen, alsmede de in de maat schappij terugkerende dienstplichtigen en vele oud-militairen te steunen in aanvulling op het staatspensioen. Wijdingsdienst. De padvindsters van het N.P.G. en de padvinders van de N.P.V. in het district Haarlem houden op zondag middag 25 maart een, ook vt>or ouderen toe gankelijke wijdingsdienst in de Bakenesser- kerk. De dienst zal worden geleid door oubaas G. J. Geurtsen uit Utrecht. De mee gebrachte bloemen en vruchten zullen na afloop van de dienst naar het sanatorium „Eykengaarde" in Aerdenhout worden gebracht. Humanitas. Voor haar jaarlijkse collecte van 2 tot en met 7 april aanstaande vraagt de afdeling Haarlem van „Humanitas", vereniging voor maatschappelijk werk op humanistische grondslag, nog collectanten en collectrices. Zij kunnen zich opgeven bij mevrouw Dekker—Bongers, Linschotenstraat 87 rood te Haarlem. Rectificatie. De heer H. W. van Bruggen, wagenvoerder I te Haarlem is niet op 1 april, zoals wij gisteren abusievelijk ver meldden, maar op 3 april veertig jaar in dienst van de NZHVM. ADVERTENTIE slaap

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 19