HOENDERDOS KOLEN Kort en bondig Woonruimte voor ongehuwde, werk voor gehuwde vrouw Aanmeldingsformulier Haarlems Dagblad 00K BIJ ONS Reisbureau CEBUTO Weldra begint ophogen van spoorbaan te Heemstede Bijeenkomst Partij van de Arbeid Tzvee wensen bepleit door mej. mr. C. Tendeloo en mevr. M. v. d. Wall Fa 8. A. CASSEE ZONEN Gemeente wil doorgangen breder en betaalt daartoe f 21.500 ZATERDAG 24 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Voor a.s. Voorjaar Verzet tegen politie Examens Onovertroffen comfort! TRANSBUS DEN HAAG De toestand van de weg naar Figee en Hilarius Wethouder Happé: Bedrijven zijn zélf verantwoordelijk Twee onbewoonbaar verklaringen Hoger dividend van Figee F. Boevink een kwart eeuw bij het P.E.N. LEERT GOED TYPEN Brand op vuilnisbelt aan Prins Bernhardlaan Hoger presentiegeld voor stembureauleden Tijdens een bijeenkomst, die de federatie Haarlem van de Partij van'de Arbeid vrijdagavond in hotel „De Leeuwerik" hield, spraken mejuffrouw mr. Corrie Tende loo, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en het Haarlemse gemeenteraads lid mevrouw M. van der Wall-Duyvendak over hedendaagse problemen, die vooral de vrouw betreffen. De gehuwde vrouw in haar werk en de ongehuwde vrouw met haar verlangens naar woonruimte staan op het ogenblik wel zeer in het middelpunt van de belang stelling. Beide vraagstukken hangen ten nauwste samen met de emancipatie van de vrouw in het maatschappelijk leven en het was vooral dit aspect van de plaats van de vrouw in de moderne samenleving tegen de achtergrond van de historische ontwik keling, waar mejuffrouw mr. Tendeloo op wees in haar inleiding over „De gehuwde vrouw in gezin en werk". Zij ging in het kort na welke de invloed geweest is van de maatschappelijke ont wikkeling op de positie van de werkende vrouw en bracht in herinnering, hoe verscheidene regeringen getracht- hebben het in overheidsdienst werken van gehuw de vrouwen te verbieden, onder aanvoering van het motief dat deze vrouwen door haar werk de huishouding en de opvoeding van de kinderen noodzakelijkerwijs zouden moeten verwaarlozen. Was er echter een tekort aan arbeidskracht dan werd het de gehuwde vrouw wèl mogelijk gemaakt te werken, waarbij men plotseling deze moti vering vergeten bleek te zijn. Dit spelletje heeft zigh enige keren herhaald, totdat de toenmalige minister van Sociale Zaken, prof. Romme, in 1936 door middel van een voor-ontwerp zelfs het particuliere be drijfsleven wilde verbieden gehuwde vrou wen in dienst te hebben. Dit had tot gevolg dat een aantal prominente figuren in de vrouwenbeweging het zogenaamde ,Anti- Romme-comité" in het leven riep dat door zijn activiteit mede er toe bijgedragen heeft dat het bewuste voorontwerp werd inge trokken. Na de oorlog Na de laatste oorlog heeft de Londense regering gepoogd door middel van een cir culaire het werk van vrouwen zoveel mo gelijk door mannen te doen verrichten. Er zijn hierover door mejuffrouw Tendeloo destijds vragen tot de betreffende minister gericht, die tot resultaat hadden dat de ge hele kwestie door een commissie zou wor den onderzocht. Welke commissie in 1952 rapport uitbracht, waarna het gehele pro bleem op de achtergrond is geraakt. Inmiddels hadden zich echter nieuwe ADVERTENTIE de nieuwste dessins 1956 in glasgordijnen WONINGINRICHTING Sinds 1892 - ZIJLSTRAAT 83 Prima kwaliteiten en voordelige prijzen Een 48-jarige bioscoopcontroleur uit Be verwijk werd vrijdagmorgen door de Haar lemse politierechter, mr. J. P. Petersen, veroordeeld tot een geldboete van dertig gulden en een voorwaardelijke gevangenis straf van veertien dagen met een proeftijd van twee jaar, omdat hij zich verzet had tegen twee politieagenten, die hem wilden opbrengen, toen zij hem wegens een kleine overtreding hadden aangehouden en hij weigerde zijn naam op te geven. Hij had destijds tegenover de politie ver klaard dat hij veel haast gehad had, omdat hij filmjournaals moest wegbrengen. „Maar als u dan zo weinig tijd had", vond de politierechter, „Dan had u toch beter uw naam kunnen opgeven? Daarna had u dan onmiddellijk weer kunnen doorrijden". De verdachte verklaarde dat hij dat daarom niet had gedaan, omdat hij zich onschuldig achtte aan de overtreding, waarvoor de agenten hem aanhielden. Hij reed op de bewuste dag op zijn fiets door de Baan- straat in Beverwijk en werd aangehouden omdat zijn achterlichtje niet brandde. „Maar het brandde wel, edelachtbare", verweerde de man zich. Ook wilde hij wel mee naar het politiebureau, maar dan op de fiets. Een getuige a decharge bevestig de dat dit onderhoud tussen de verdachte en de agenten had plaats gevonden en dat de laatsten de verdachte vervolgens met geweld naar het bureau wilden opbrengen, waarbij tegenstand werd geboden. Eén der agenten, die als getuige was verschenen verklaarde dat de verdachte geen klappen of stompen had uitgedeeld. Met deze omstandigheid wilde de offi cier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, rekening houden, ofschoon hij het gedrag van de bioscoopcontroleur „dwarsdrijve- rig en lastig" vond. Mr. dr. Pitlo requi- reerde een gevangenisstraf van drie we ken, waarna de politierechter tot eerder genoemde uitspraak kwam. vraagstukken aangediend: de kwestie van de gehuwde ambtenares en de gelijke be taling voor overeenkomstige werkzaamhe den van man en vrouw. De fractie van de Partij van de Arbeid stelde zich op het standpunt dat de vraag of een getrouwde vrouw al dan niet zou werken, niet tot de competentie van de regering behoorde, maar uitsluitend beslist zou moeten worden door de betrokken vrouw, in overleg met haar man. Een daartoe strekkende motie is met 46-44 stemmen door de Tweede Ka mer aangenomen, waarbij bleek dat ver schillende fracties verdeeld hadden ge stemd. „Equal pay" Ook ten aanzien van de zogenaamde „equal pay" is een motie aangenomen, waarbij de regering werd uitgenodigd zich aan te sluiten bij de internationale con ventie van Geneve, waar dit principe al was aanvaard. Mejuffrouw mr. Tendeloo besloot met te zeggen dat de Partij van de Arbeid als eerste partij beide problemen als wensen in haar verkiezingenprogram ma had opgenomen. Algemeen is het nog niet zover dat de gehuwde ambtenares nu ook kon blijven werken, maar wél wordt er krachtig naar gestreefd dat dit zo zal worden. In zijn dankwoord merkte de voorzitter van het federatiebestuur, wethouder W. F. Happé, op dat in Haarlem, dank zij een rigoreuze herziening van het ambtenaren reglement, de gehuwde ambtenares kan blijven doorwerken. Deze opmerking werd door de aanwezigen met applaus begroet. Ongehuwde vrouw Als tweede spreekster besprak mevrouw M. van der Wall het woonprobleem van de ongehuwde vrouw. In Haarlem alleen zijn al 7000 alleenstaande vrouwen. Enquêtes in de grote steden hebben uitgewezen dat het merendeel van deze alleenstaande vrouwen een eigen woning in een woon wijk prefereren boven een flat. Mevrouw Van der Wall meende dat aan de bouw van eigen woonruimte voor de ongehuwde vrouw al wel iets gedaan wordt, maar nog te weinig. Wel blijft de aandacht steeds op dit probleem gericht. Zij bepleitte een an dere houding van de samenleving ten aan zien van de alleenstaanden: Men moet als mens en naaste verantwoordelijkheid voor elkaar voelen. Pas dan zal ook de te bou wen woonruimte nuttig kunnen worden, omdat in dat geval een alleenstaande, óók in geval van moeilijkheden en ziekte ge holpen zal kunnen worden. Wat Haarlem doet Wethouder Happé vertelde tot slot, dat er In Haarlem wel degelijk aan de alleen staanden wordt gedacht. Bij twee com plexen nieuw te bouwen woningen in Haar lem-noord bevinden zich 23 kleine flats voor deze categorie en van 225 nieuw te bouwen woningen worden in de bovenste étages 20 kleine flats met kamers en een even groot aantal met twee kamers inge richt, die voorlopig voor jonge gezinnen zonder kinderen zijn bestemd, maar uitein delijk toch bewoond zullen worden door alleenstaanden. Tenslotte is er in de mid denstandswijk Zinnevelt een apart flatge bouw voor alleenwonenden geprojecteerd. Na deze verheugende mededelingen werd de bijeenkomst, die tijdens de pauze met klassieke pianomuziek door mejuffrouw Frenkel was opgeluisterd, door voorzitter Happé gesloten. ADVERTENTIE Leiden. Geslaagd voor het doctoraal exa men geschiedenis: mej. I. A. Verspijck, Aerdenhout: doctoraal examen Ned. recht: H. de Koning. Scheveningen. J. L. H. Roebroek, Den Haag en J J. Tuyt. Scheveningen; kan didaatsexamen Ned. recht: mej. C. J. Linde man, Oegstgeest; mej. C. Th. van 't Hul, Groningen, mej. C. T. Verhagen, Voorburg; A. F. E. Teixeira de Mattos, Oosterbeek: P. C. Porrey, Rotterdam; A. van der Ende, Rot terdam; J. J .H. Gerritsen, Wassenaar; H. Cleton, Brachot (B.); H. P. van Eeuwijk, Den Haag; P. J. Bezemer, Rotterdam; J. van Dooyeweerd, Rijswijk: A. C J. Pompe, Voor burg; J. H. Groeneveld, Vlaardingen; mej. F. M. Elias, Nijmegen en E: J. M. Drijver, Rotterdam. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT f 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 april 1958 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 maart 1956 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen ADVERTENTIE kunt U het nieuwe uitvoe rige TRANSBUS-program- ma aanvragen en plaats boeken voor de exclusieve TRANSBUS-reizen door geheel Europa! Regelmatige lijndiensten Amsterdam - Parijs - Barcelona v.v, Amsterdam - Cóte d'Azur v.v. Vertrek iedere week Grote Houtstraat 124 - Haarlem Telefoon 20033 Door een merkwaardige samenloop van omstandigheden werden de vertegenwoor digers van de gemeente Haarlem woens dagmorgen bij het heien van de eerste paal voor de nieuwe Amerikaanse farmaceuti sche industrie in de Waarderpolder ener zijds geprezen wegens hun voortvarend heid bij de industriebevordering en ander zijds scherp gelaakt wegens een gebrek daaraan. Want even verderop was een grote aanhangwagen met laselektrodenvan de N.V. Hilarius in een bermsloot gekan teld door de erbarmelijke toestand van de smalle aarden weg naar de bedrijven van Figee en Hilarius. En hiervoor werd het gemeentebestuur verantwoordelijk gesteld. De wethouder voor de industrialisatie, de heer W. F. Happé, wiens mening wij hierover vroegen, wilde allereerst de in druk wegnemen, die door het gebeurde licht gewekt zou kunnen worden, dat de gemeente een bedrijf, met name de Ameri kaanse farmaceutische industrie, zou be voordelen boven andere bedrijven. „Hier is geen sprake van", aldus de wet houder. „Dit nieuwe bedrijf heeft van óns industrieterrein gekocht en in de prijs daarvoor zijn ook de kosten gecalculeerd voor de openbare werken, zoals wegaan leg, riolen en leidingen, welke de gemeente hiertoe moet uitvoeren. De beweringen dat de gemeente deze industrie gratis een mooie nieuwe weg zou bezorgen en andere industrieën die daarom zitten te springen daarbij voorbij zou zien, slaat dus nergens op". Men moet namelijk, naar hij zeide, niet vergeten dat de bedrijven Figee en Hilarius haar terreinen aan het Spaarne destijds op voordelige wijze kochten van de Waar- derpolder toen er nog geen sprake was van een gemeentelijk industrieterrein. De aarden weg die naar beide bedrijven leidt is volgens de wethouder niet alleen thans ongeschikt voor het zware vervoer, maar zij is dat altijd geweest. Het grote vervoer van de beide bedrijven geschiedde te wat ter en toen het zwaartepunt naar het ver voer te land verlegd werd was het volko men voor de eigen verantwoording van deze bedrijven, dat zij dit weggetje voor zwaar vervoer gingen gebruiken. „Natuurlijk heeft het gemeentebestuur oog voor deze ontwikkeling", aldus de wet houder ..en daarbij heeft het mede over wogen dat het gemeentelijk industrieter rein het terrein van deze bedrijven nader de. Vandaar dat de gemeente voor een niet onaanzienlijk bedrag heeft deelgenomen in de kosten voor een verlenging van de Nij- verheidsweg ten behoeve van deze bedrij ven. Ook voor deze aarden weg naar de twee bedrijven, was al lang geleden een regeling getroffen en dat er toen geen werk van is gemaakt lag volkomen buiten de verantwoording van het gemeentebestuur". Een nieuwe regeling voor deze situatie is echter al in uitvoering doordat de ge meente dit stuk van de Waarderpolder koopt, zodat de hele weg van de bedrijven tot aan de Waarderweg kan worden ver beterd. Een plan daartoe wacht nog op goedkeuring van Gedeputeerde Staten. In afwachting daarvan wordt echter door demping van de sloot en verbreding van het bestaande weggetje een noodoplossing getroffen- In de Heemsteedse raadsvergadering van 29 maart zullen B. en W. voorstellen de reeds onbewoonde woningen aan de Glipperweg 94 onbewoonbaar te verklaren. Aan de binnenkort te houden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Haarlemsche Machinefabriek voorheen gebr. Figee te Haarlem zal wór den voorgesteld over het boekjaar 1955 een dividend uit te keren van 11 percent tegen 9 percent over 1954. NOTARIS W. TER WEEL OVERLEDEN In Haarlem is vrijdag op 68-jarige leef tijd overleden notaris W. ter Weel. In 1943 kwam de heer Ter Weel uit Den Haag naar Haarlem als opvolger van notaris Ittmann. Vrijdag herdacht de heer F. Boevink, wonende Kralenbergstraat 3 te Velsen- Noord en als technisch hoofdambtenaar B werkzaam bij het Provinciaal Elektriciteits bedrijf van Noordholland, het fei-t dat hij vijfentwintig jaar geleden bij het genoemde bedrijf in dienst trad. In de morgenuren werd de heer Boevink door de directie van het PEN ontvangen. Ir. J. den Boesterd, directeur van het PEN, sprak hem hartelijk toen en bood na mens de directie een geschenk onder cou vert aan. Namens het provinciaal bestuur van Noordholland werden de heer Boevink bloemen aangeboden. 's Middags ontving de jubilaris thuis be zoek van de heer C. Weller, die de heer Boevink namens het PEN jubileumfond's hartelijk gelukwenste en hem een geschenk aanbood. „Strand-affaire" (Lido). Een spannend verhaal over vreemde gebeurtenissen in een riante villa aan het strand, waar een louche manspersoon de hartstochten op wekt van niet meer zo heel jonge vrouwen, alleen met het oogmerk haar geld in han den te krijgen. Een van die vrouwen komt om het leven door een vai van het balkon en een politie-inspecteur vraagt zich af of er sprake is van moord, zelfmoord of on geluk. Die vraag wordt pas aan het eind beantwoord; een antwoord dat voor ieder een een grote verrassing is. Dit criminele aspect is niet de hoofdzaak van deze film. Het accent ligt meer op een wat ongewone liefdesromance tussen de louche „playboy" en de nieuwe bewoonster van het huis aan het strand. Joan Crawford levert hier het bewijs dat zij nog steeds een speelster van formaat is en het is dan ook vooral om haar fascinerend spel, dat men deze film moet gaan zien. In haar tegen speler Jeff Chandler konden wij onmogelijk de „ladykiller" zien, die hij volgens dit filmverhaal zou moeten zijn. S. K. „De ondergang van de Metaluna" Frans Hals). Een fantasiefilm, waarbij twee atoomgeleerden, die eerst naar een aantal laboratoria in Georgia worden ge lokt, vervolgens tegen hun wil met een grote vliegende schotel meereizen naar de planeet Metaluna. Dat gaat natuurlijk niet één, twee, drie. Integendeel. Niet voor niets wordt ons medegedeeld dat er aan het tot stand komen van deze film niet minder dan 2'/i jaar werd gewerkt. In de vliegen de schotel, op de nieuwe planeet die overigens weer in oorlog is met een an dere sateliet en trouwens ook op aarde hebben de makers van deze film niets aan bet toeval willen overlaten. Zij hebben de meest ingewikkelde instrumenten opge bouwd er er zijn waarschijnlijk mijoenen in de grootse decors gaan zitten. Boven dien heeft men de fantasie in alle opzich ten volkomen de vrije loop gelaten en ten slotte is alles gevat in allerlei bonte kleu ren. Wat men van een dergelijke film ook moge denken, het verhaal houdt de kijker voortdurend bezig. En daar is het per slot van rekening om begonnen. Jeff Morrow, Faith Domergue eri Rex Reason spelen de hoofdrollen H. d. G. De film „Een meisje voor dag en nacht" (Studio) is een genoeglijk, grappig en vlot verhaal geworden, waartegen mis schien drie bezwaren in te brengen zijn: de situaties zijn vaak erg gewild-grappig en doen dan denken aan de dolkomische oude Amerikaanse taartengooi-films, die het bij een vergelijking echter steevast winnen omdat zij primitiever, echter en oprechter waren. Een tweede bezwaar tegen „Een meisje voor dag en nacht" is dat het ver haal en de daaruit voortkomende verwik kelingen soms zó gecompliceerd zijn dat men de draad dreigt kwijt te raken en als derde bezwaar kan genoemd worden dat het verhaal van de verloofde, die een ge niaal vervalser van schilderijen blijkt te zijn, wel enigszins ver gezocht is. Overigens zijn enige geroutineerde actri ces en acteurs èn de regisseur er waarborg voor dat het uiteindelijk resultaat van ste vig vakmanschap getuigt. Het verhaal? Laat het u genoeg zijp te weten dat het gaat om een provinciaals meisje dat als dienst meisje in een grote stad bij de meest vreemde families terecht komt en daar al lerlei dolle avonturen beleeft totdat zij haar verloofde-vervalser terugvindt en hij niet meer door de politie blijkt te worden ge zocht, omdat de directeur van het Louvre hem in dienst genomen heeft en „verval sen in dienst van de Staat nu eenmaal niet strafbaar is". In het voorprogramma draaide een film reportage van de fototentoonstelling „Fa mily of man" („Wij mensen"), die op het ogenblik in Amsterdam te zien is. Ofschoon het zeer moeilijk is om een goede filmre portage van onbeweeglijke objecten te ma ken, bleken enige boeiende opnamen dal men er hier in geslaagd was iets van de waarde van de geëxposeerde foto's op de filmstrook op te vangen. F.D. „Semiramis" (Rembrandt) On uitputtelijk in het bedenken van nieuwe Oosterse schurkerijen en hofintriges is Hol lywood. Alles wat maar even spectaculair is, wordt uitgebuit. De courtisane, van wie in de titel der film sprake is, gedraagt zich als de trouwste en liefhebbendste vrouw ter wereld, zodat met goed fatsoen een kleurenprodukt tot stand is gekomen, dat de keuring kan passeren. Zelfs de kroko dillen, waarmee de film op de griezelgevoe- ADVERTENTIE KINDERHUISSINGEL 2 Telefoon 11979 lens werkt, kwamen er doorheen, ofschoon toch duidelijk wordt gesuggereerd, hoe lek ker ze een hapje mensenvlees smaakt. Wie er benieuwd naar is moet er zich aan vergapen. Fr. „Summer madness" (Luxor) is gepro longeerd. Een ontwapenend charmante film, die ge niet moet overslaan. „De prince student" (Minerva). Naar Rombergs beroemde operette is een onder houdende film gemaakt, die de muzieklief hebbers zal bekoren, zo zij de stem van Maria Lanza liefhebben. De filmfans tref fen Ann Blyth aan in een romantische rol. Maandag en dinsdag komt een stukje ge schiedenis aan bod. Atilla, de hunnenko ning, galoppeert over het witte doek in „Het teken van de heiden" „Hoog in het zadel" (Roxy). Ook ditmaal kunnen wij John Wayne gadeslaan als de held zonder weerga, die met zijn avonturen het leven riskeert en niet zon der inspanning het vege lijf behoudt, daar toe geïnspireerd door de onvermijdelijke schone. Een sympathiek man John Wayne, die wij altijd graag op het witte doek be zig zien. Maandag ruimt hij de prairie voor Victor McLaglen en Boris Karloff in „De gedoemde patrouille". „Het loon der schande" (Cinema) Een Duitse „moraal-film", die, rijkelijk gelardeerd met sentimentaliteit, realiteit en hardheid, de gevolgen aantoont, die de ver vlakking van het leven in een garnizoens plaats op de meisjes en de soldaten uit oefent. De film is bedoeld als een waar schuwing. Men moet het er voor over heb ben deze waarschuwing te ondergaan. Naar filmische maatstaven gemeten blijft er een middelmatig produkt over, dat men moet reserveren voor de liefhebbers van de (Duitse) moraal. Fr. KOSTEN VAN LIJKSCHOUWING De nieuwe wet op de lijkbezorging van 7 Juli 1955 brengt ook voor de gemeenten consequenties met zich mee, onder meer door de bepaling dat elke gemeente aan de belanghebbenden gelegenheid verschaft tot het doen schouwen van lijken door ge meentelijke lijkschouwers. Die bepaling houdt verband met een ander artikel, dat eist, dat er geen verlof tot verbranding mag worden verleend, zolang er geen ver klaring van overlijden is overlegd, afge geven door gemeentelijke lijkschouwers. Voor deze dienst kan de gemeente retri buties heffen. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor een tarief in de leges verordening op te nemen ten bedrage van f 10 per lijkschouwing. DE MOOISTE HYACINT Dinsdagmiddag om twee uur wordt in het Sportpark-restaurant te Heemstede de uitslag weer bekend gemaakt van de jaar lijkse hyacintenwedstrijd, die door de Heemsteedse schooljeugd wordt georgani seerd. Een jury bestaande uit de heren J. F. Ch. en j. K. C. Dix en H. Walet, zal hiervoor beoordelen welke leerling de hem toevertrouwde hyacintbol met de beste resultaten heeft opgekweekt. De prijzen zullen worden uitgereikt door de-burge meester van Heemstede, mr. A. G. A. rid der van Rappard, die daarbij tevens zal bekend maken, welke school dit jaar in aanmerking komt voor de fraaie wissel beker. BINNENLAND Etherpiratcn. Opsporingsambtenaren van de P.T.T. hebben in samenwerking met de rijkspolitie te Harkema-Opeinde twee clandestiene radiozenders opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opge maakt tegen de 32-jarige werkman A. R. en de 32-jarige grondarbeider K. K. Mür»'"Tveger. Mevrouw H. C. ten Kate Poppinga, echtgenote van de brugemeester van Goes, heeft op de werf van de fa. G. de Vries Lentsch jr. te Amsterdam de doop plechtigheid verricht van de in opdracht van de Koninklijke Marine gebouwde kust- mijnenveger „Goes". Dit schip behoort tot de serie van 32 kustmijnemvegers, die op 14 werven in Nederland voor de marine worden gebouwd. Gezant te Praag. De benoeming is te verwachten van dr. ir. A. Sevenster, consul- generaal der Nederlanden te Dusseldorf, tot Nederlands gezant te Praag. Spoorwegcongres. Van 4 tot 8 juni zal in Scheveningen een internationaal congres van spoorwegdeskundigen worden gehouden. Het zal op 4 juni in de Ridderzaal in Den Haag geopend worden door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera. Repatriëring. Maandag wordt het m.s. „Johan van Oldenbamevelt" met ongeveer 950 repatriërenden uit Indonesië in Amster dam verwacht. De ontscheping van de pas sagiers zal omstreeks halftien beginnen. Huis ten Bosch. De restauratie van het koninklijk paleis „Huis ten Bosch" te 's Gra- venhage, een geschenk van het Nederlandse volk ter gelegenheid van de inhuldiging van koningin Juliana, is thans flink gevorderd. Het is niet uitgesloten, dat een gedeelte van het paleis reeds gereed zal zijn in juni. In dat geval zou het in de bedoeling liggen, de groot-hertogin van Luxemburg en prins Felix, die in die maand een staatsiebezoek aan Nederland brengen, ook daar te ont vangen. Min. Staf in München. De minister van Oorlog en Marine, ir. Staf is in München aangekomen voor een bezoek aan het ge combineerde hoofdkwartier van de land-, zee- en luchtstrijdkrachten van de N.A.V.O. voor de sector centraal Europa. Er was een erewacht aangetreden, bestaande uit Belgen,. Canadezen, Nederlanders en Britten. Dodelijke val. De 25-jarige Nederlandse matroos Johan Rijnvis is in Le Havre om het leven gekomen door een val, toen hij zich aan boord van zijn schip, de „Sloterdijk" wilde begeven. HAARLEM E J OMGEVING Jubileum. Dinsdag 27 maart hoopt de heer H. J. Holtkamp de dag te herdenken dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij de machinefabriek Gebr. Stork Co., te Hen gelo. Sedert 1932 is hij als kotteraar werk zaam bij Conrad en Stork-Hijsch N.V., te Haarlem ADVERTENTIE •rmii WILHELMINASTRAAT 47 TEL. 18441 In zijn vergadering van 29 maart zal dc Heemsteedse raad een besluit kunnen ne men, waardoor hij een bijdrage levert aan een reeds jarenlang dringend nodige ver- keersoplossing, wanneer hij een aandeel betaalt in de kosten voor een verkeerstun- nel in de Zandvoortselaan. In het pre-ad- vies delen B. en W. van Heemstede mede, dat binnenkort een begin zal worden ge maakt met het omhoog brengen van de spoorbaan bij de kruising mat de Zand voortselaan, waar een viadiuct de zo veel vuldig gesloten -spoorbomen in de Zand voortselaan zal vervangen. Een scène uit de eerste acte van het door Cruys Voorbergh bewerkte sprookje van Charles Perrault: „De Gelaarsde Kat", dat dezer dagen voor leerlingen der Haar lemse lagere scholen is opgevoerd. De Notaris leest het testament voor. Van links naar rechts zien we Kees Waterbeek, Jan Korevaar, Piet Eelvelt, Willy Zuidema en Paul Meyer. Vrijdagavond om Kwart over negen is er brand uitgebroken op de stortplaats van vuilnis van de gemeentelijke reiniging aan de Prins Bernhardlaan in Haarlem. De brand, die waarschijnlijk ontstaan is door dat zich tussen 't huisvuil gloeiende kolen- as bevond, werd door de brandweer met twee stralen in een uur geblust. Het ver keer werd gedurende die tijd geleid langs de Dunklerstraat. Nu krachtens de jongste wijziging in de Kieswet de gelegenheid tot stemmen is verlengd van 17 tot 19 uur, achten B. en W. van Heemstede het billijk de presentie gelden voor leden van de stembureaus wier werkzaamheden daardoor eveneens langer duren te verhogen van f 1 tot f 1,50 per uur met een maximum van f 15 per dag. De spoorwegen hebben het standpunt van de gemeente aanvaard, dat de kosten van het verhogen van de spoorbaan voor hun rekening komen, omdat het de spoor baan is die het obstakel voor het wegver keer vormt, vooral als de verbinding tussen Amsterdam en Rotterdam ook nog een gro tere frequentie zal gaan krijgen. Er ont stond echter verschil van opvatting tussen de N.S. en de gemeente over de doorgangen van het viaduct. De directip van de N.S. meent, dat een tunnel met vier doorgan gen, ruimte biedend aan twee rijbanen voor het snelverkeer en twee voor het langzame verkeer voldoende is. Daarvan uitgaande is aanvankelijk een brugconstructie gepro jecteerd met vier doorgangen, die breed ten hadden van respectievelijk 5, 8. 8 en C meter. Deze breedten waren volgens de NS-directie wel voldoende omdat noorde lijk van de Zandvoortselaan nog een ver- keersdoorgang onder de spoorbaan gemaakt zal worden, die deze aanzienlijk zou ont lasten. Dit noordelijker gelegen viaduct zal ech ter naar het oordeel van B. en W. voor een belangrijk deel gebruikt worden door het doorgaande verkeer van en naar de kop van Noordholland, dat thans geen gebruik maakt van de - spoorwegovergang in de Zandvoortselaan maar via de Leidsevaart rijdt. Het kruispunt bij de Zandvoortsebrug zal, wanneer een noordelijker gelegen ver binding oost-west tot stand gekomen zal zijn. ontlast worden, doch het ontworpen viaduct zal hoofdzakelijk het verkeer van en naar Zandvoort te verwerken hebben. De omvang van dit verkeer vooral in de zomer kennende, achten B. en W. het no dig dat een viaduct wordt gebouwd met vier doorgangen, twee ter breedte van acht meter voor het snelverkeer en twee ter breedte van zeven meter voor het lang zame verkeer. Hierdoor wordt bereikt, dat het verkeer zowel op de rijbanen voor het snelverkeer als op die voor het langzame verkeer en over de voetpaden over de volle breedte onder de spoorbaan door zal kun nen. En dan zal de situatie naar het oordeel van B. en W. aan de eisen voldoen. Na herhaalde besprekingen en uitvoerige correspondentie toonden de NS zich bereid de tunnel met de door Heemslede nodig ge oordeelde breedten der doorgangen uit te voeren, mits deze gemeente een bedrag van f 18000 zou betalen voor de meerdere kosten van de stalen brugconstructie voor de spoorwegovergang, alsmede 3500 gulden voor overige extra kosten. En deze uitgaven achten B. en W. van Heemstede ten be hoeve van een deugdelijke verkeersrege ling alleszins verantwoord. Amsterdam. (Vrije Universiteit). Geslaagd voor het kandidaatsexamen Ned. recht H. J. Mulder, Leiden; J. H. Langman, Amster dam en mej. H. Koetsier, Meppel.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15