3=6 Regering wil afbetaling aan banden leggen Prijswinnaars op de tribune Amerikaanse ministers beginnen de atoom-realiteit te beseffen TIMilM Verkouden..? Loonschalen in C.A.O. metaal industrie met 6 pet. verhoogd Nog meer „eerherstel,, in de satellietlanden verwacht De aanvaring tussen marineschepen „Van Ewijck" en de „Kortenaer" „Ongelimiteerde wedloop naar vernietiging' Na Laszlo Rajk Rudolf Slansky? Marineraad„Smaldeelcommandant besefte verantwoordelijkheid onvoldoende" Minister Beel waarschuwt tegen onjuiste werving van bouwvakarbeiders Achttienjarige automobilist reed voetganster dood Alle opvarenden van „Matul" gered Drieling te Hilversum eerlijk overheerlijk Uitspraken in proces over marihuanasigaretten Eieren veel goedkoper Zweedse gift voor KNZHRM Knaapje doodgereden Thorez in Rome Sultan van Marokko gaat woensdag naar Madrid Thans een ruime comfortabele wagen v.a. f. 6375.- AMSTERDAMSE RIJTUIG MIJ N.V. S tor in waar schn wing niet zeer serieus behandeld Zes percent loonsverhoging voor personeel Rijnvaart JONGENS SPORTCOLBERTS Gemeente Nijmegen kocht gestolen gouden beeldje ZATERDAG 31 MAART 1956 WASHINGTON (United Press) De Amerikaanse minister van Defensie, Charles E Wilson, heeft het Congres ervoor ge waarschuwd dat zowel de Verenigde Staten ,1s de Sovjet-Unie met hun voorraden atoomwapens thans op een punt zijn ge komen, waarop zij de wereld kunnen weg vagen. In een verklaring die hij tijdens een be sloten zitting van de subcommissie voor militaire toewijzigingen van het Huis van Afgevaardigden had afgelegd, had hij ge zegd dat het voornaamste probleem waar voor de Amerikaanse plannenmakers zich gesteld zienv is: de „ongelimiteerde wedloop naar vernietiging". Zijn verklaring werd gisteren openbaar gemaakt. pe minister voor de luchtmacht Donald A Quarles gaf tegenover de subcommissie als zijn mening te kennen, dat de Verenig de Staten en Rusland op weg zijn in een situatie van „wederzijdse afschrikking" te komen, waarbij beide partijen het niet zul len wagen elkaar aan te vallen. „Het lijkt alsof wij een punt hebben be reikt, waar God alleen het antwoord op weet", aldus een der commissieleden. „ja", antwoordde Quarles, „maar ik meen dat iemand gezegd heeft dat God die genen helpt die zichzelf helpen". Waarschuwing De hydrografische dienst van de vloot op Honolulu heeft per radio een waar schuwing aan de scheepvaart uitgezonden, om het eiland Monte Bello ten noord westen van Australië te mijden in verband met de Britse proeven met atoomwapenen, die daar op 1 mei beginnen. De waarschu wing geldt ook voor de luchtvaart'. Het bericht behelsde, dat in een omtrek van 150 mijl om Monte Bello heen het ge bied „gevaarlijk voor alle schepen, vlieg tuigen en personen" zal zijn van 1 mei 1956 af. Er werd niet bij vermeld, tot hoe lang het gevaar blijft bestaan. Monte Bello ligt 150 mijl van Australië af. Het gedeelte van het Australische vaste land, dat tegenover Monte Bello ligt, is on bewoond. De Britse proeven betreffen het tot ont ploffing brengen van een waterstofbom door middel van electronische hoogspan ning (in plaats van de gebruikelijke ont steking door een atoombom). UNO blijft toezien De beheerschapsraad der UNO heeft met negen tegen vier stemmen een resolutie goedgekeurd, waarin kennis wordt ge nomen van de verklaring van de Verenigde Staten, dat nieuwe kernproeven nodig zijn voor de internationale vrede en veiligheid en dat alle voorzorgsmaatregelen genomen worden om mensenlevens in het betrokken gebied te beschermen. India, de Sovjet-Unie, Birma en Syrië stemden voor het verbieden van de proeven. De onderhavige resolutie verzoekt om alle noodzakelijke maatregelen tegen rnoge- .99 lijke gevaren van de proeven, die volgens de Amerikaanse commissie voor kernener gie na 20 april zullen plaatsvinden. De actie, om de proefnemingen van april te verbieden, stond onder leiding van Kris- na Menon van India. Hij verklaarde, dat vorige Amerikaanse proefnemingen in dat gebied de radio-activiteit van het zeewater met 10 percent hadden doen toenemen. Menon drong er ook op aan, dat Rus sische proefnemingen met experimentele ontploffingen zouden worden gestaakt Ministeriële brief aan gemeentebesturen Het is de regering gebleken, dat in een enkele gemeente aan gehuwde bouwvak arbeiders, die van elders worden aange trokken, van gemeentewege bijdragen wor den toegekend in pension- en reiskosten van de betrokken arbeiders, alsmede bü vestiging in de desbetreffende gemeente in verhuis- en herinrichtingskosten en reis kosten van het gezin. Hiertegen bestaan bij de regering over wegende bezwaren. Deze gedragslijn be tekent namelijk, aldus zegt minister Beel in een schrijven aan de gemeentebesturen, enerzijds het overnemen van de taak en de zorg van de particuliere werkgevers, waar voor geen aanleiding bestaat, en houdt anderzijds het gevaar in, dat een doorkrui sing van het loonbeleid ontstaat. De regering dringt er daarom op aan, dat verdere invoering of toepassing van der gelijke maatregelen thans achterwege wordt gelaten. Voorwaardelijke gevangenisstraf Het Amsterdamse gerechtshof heeft de 18-jarige metselaar A. van A. uit Amster dam, die op 29 september van het vorige jaar in de Van Woustraat de 70-jarige dame M. C. B. Jacke aanreed - zij overleed later aan de verwondingen - veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van 3 jaar, een geldboete van f 100 bij niet betaling te ver vangen door 10 dagen hechtenis en heeft zijn bevoegdheid om motorrijtuigen te be sturen ingetrokken voor de tijd van 1 jaar. Tegen de metselaar was 14 dagen gevan genisstraf en ontzegging van de rijbevoegd heid* voor de tijd van twee jaar geëist. De vijfendertig opvarenden (21 passa giers, 14 bemanningesleden) van het Mexi caanse motorschip „Matul", dat 60 mijl uit de kust van Yucatan in brand vloog en na een explosie in de machinekamer zonk, be vinden zich, na een zwerftocht vol ontbe ringen, in goede toestand. In reddingboten en op vlotten dreven zij een etmaal rond, voor zij door de Mexi caanse kustwachtkotter „Virgilio Uribe" gevonden werden. Aan boord van dit vaar tuig zijn ook drie inzittendenden van een Catalina, die op zee gedaald was om de schipbreukelingen te assisteren en daar bij een schroef brak, zodat opstijgen niet meer mogelijk was. Mevrouw A. Ellis-Van Gent, echtgenote van een bij het sanatorium „Zonnestraal" werkzame keukenbediende, heeft het leven geschonken aan een drieling, twee zoons en een dochter: Willart Martin (4 pond), Martin Willart (4 pond 3 ons) en Marianne (4 pond). Moeder en kinderen maken het goed. De familie Ellis had al drie jongens. Prinses Marijke naar Zwitserland Prinses Marijke zal haar Paasvakantie evenals verleden jaar doorbrengen in het kinderhuis „Le Genise" te Arveyes-Villars in Zwitserland. ADVERTENTIE Friese beschuit ADVERTENTIE Neem tijdig KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend PHILIP SÜM03 ROXANE Lichtere straffen dan door de Officier van Justitie geëist De rechtbank te Amsterdam heeft de twee hoofdverdachten van het proces over de handel in marihuanasigaretten aanzien lijk lichtere straffen opgelegd, dan veer tien dagen geleden door de officier van Justitie waren geëist. De 54-jarige Suri namer L. S. R. H.. bijgenaamd ..Blackie". tegen wie drie jaar met aftrek was geëist, wegens het derde punt der dagvaarding: het voor handen hebben van een hoeveel heid Indische hennep, waarvan de ver dovende sigaretten worden gedraaid. „Blackie" werd echter vrijgesproken van de twee eerste tenlasteleggingen uit de dagvaarding, waarin hij er van werd be schuldigd ook gehandeld te hebben in co caïne en morfine. Ook de tweede hoofdverdachte, de 27- jarige schoenmaker F. A. D., bijgenaamd „small boy", eveneens in Amsterdam woonachtig en Surinamer van geboorte, hieeg een veel lichtere straf, dan de twee jaar die tegen hem geëist waren. Hem leg de de rechtbank twaalf maanden met af trek op met de bepaling, dat van het reste rende gedeelte zes maanden voorwaarde lijk zullen zijn. Een 24-jarige onderwijzer van een open bare lagere school in Amsterdam, die als ••gebruiker" van deze verdovende sigaret ten werd beschouwd, doch aan wie overi- lens juist als bij de hoofdverdachte het op zettelijk bezitten van Indische hennep ten laste was gelegd, werd veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijk plus 150 gul- ben boete, subsidiair dertig dagen hechte nis; tegen hem waren drie maanden voor waardelijk en 500 gulden boete geëist. De rechtbank beval tot slot de verbeurd verklaring van de voorraden Indische hen nep. die bij deze drie verdacthen in beslag zijn genomen. Nu de verkoop op afbetaling hier te lande na de tweede wereldoorlog zulk een snelle ontwikkeling te zien heeft gegeven en deze verkoop meer dan voorheen een rol zal gaan spelen bjj de ontwikkeling van 't conjunctuurverloop, is de regering van mening, dat zij over bevoegdheden moet beschikken tot het treffen van beperkende maatrege len op dit gebied. Zij heeft een daartoe strekkend wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. ;S In de toelichting, die ondertekend is door de minister en de staatssecretaris van Economische Zaken en door de ministers van Financiën en van Justitie, wordt ge zegd dat bij de thans geldende wettelijke regeling van het afbetalingswezen een be perking van het afbetalingsvolume niet mogelijk is. Weliswaar ligt het in het voor nemen bij de algehele herziening van de Wet op het Afbetalingsbedrijf maatregelen voor te stellen, teneinde ingrijpen op con juncturele gronden mogelijk te maken. Met de totstandkoming daarvan zal evenwel nog enige tijd gemoeid zijn. Het spoed eisende karakter van deze kwestie nood zaakt daarom tot een tijdelijke regeling, welke in het nu ingediende wetsontwerp is vervat. Daarin worden aan de minister van Economische Zaken bepaalde bevoegd heden verleend. Deze bevoegdheden houden in dat de minister, indien dit naar zijn oordeel ter beperking van de bestedingen wenselijk is, Juist voor de Paasdagen zijn de eieren veel goedkoper geworden. Als gevolg van de strenge winter met een belangrijk lage re productie waren de eier-prijzen hoog. Gedurende de laatste dagen is er echter een belangrijke daling tot stand gekomen. Vorige week werd te Barneveld f 17.95 per 100 stuks eieren van 61.8 gram genoteerd. Donderdag deed dezelfde soort f 13.95 per 100 stuks, een daling van niet minder dan 4 cent per ei in een week tijds. Vijfduizend gulden uit waardering voor „het moedige en mooie werk De Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Redding Maatschappij heeft van de Zweed se rederij „Nord Stjernan" te Stockholm 'n gift van 5000 gulden ontvangen „als een klein bewijs van de waardering die wij hebben voor het moedige en mooie werk dat de KNZHRM doet ten bate van schip breukelingen van iedere nationaliteit, die in nood verkeren", aldus een zinsnede uit een brief waarin de maatschappij tevens bedankt wordt voor de bijzonder goede diensten die zij heeft bewezen aan de op varenden van het motorschip „Ecuador" van de rederij, dat op 28 februari op de Westergronden bij Terschelling aan de grond is gelopen. De „Brandaris" heeft toen passagiers en bemanning - in totaal 57 personen - in drie tochten van boord ge haald. De „Ecuador" zit nog steeds op de Westergronden vast. Er worden pogingen in het werk gesteld het schip te bergen. ZESJARIGE REDT HAAR BROERTJE Vrijdag heeft een zes-jarig meisje in Clermont Ferrant haar veertien maanden oude broertje en de spaargelden van haar ouders gered. De ouders van de kinderen waren niet thuis en het meisje was boven in haar kamer. Plotseling zag zij dikke rook binnendringen. Zij greep haar broer tje en een doos, waarin haar ouders hun spaargelden bewaarden, en snelde de trap af en naar buiten. Ondanks de inspanning van de brandweer brandde het huis geheel uit. in overeenstemming met de minister van Financiën voor door hem aan te wijzen goederen, die op afbetaling worden ver kocht, voorschriften kan geven met be trekking tot. de eerste betaling en de duur van het contract. Door het voorschrijven van een verplichte minimum eerste stor ting en beperking van de duur van het contract kan de beoogde afremming van de verkoop op afbetaling worden bewerk stelligd. ADVERTENTIE De 10 gelukkige winnaars van de Lexington voetbal prijsvraag waren 5 dagen de gast van Lexi. Zij maakten excursies in en rond Londen, doch het hoogtepunt werd gevormd door een bezoek aan de league-wedstrijd Charlton A—Wolverhampton Wanderers. U ziet hen hier op de eivolle tribune op de eerste rij v.r.n.l. HH. Rovers, Van Os, Eskes, Zweinenberg, Van Teyn, Verschoor, Van Houten, Roman, Duyves, v. d. Bosch, daarnaast en daarvoor de twee leiders. De uitslag was 0—2. Het College van Rijksbemiddelaars heeft zich, in afwachting van een door de Stich ting van de Arbeid uit te brengen advies, voorlopig kunnen verenigen met de op 30 maart door de Vakraad voor de Metaalindustrie gedane gewijzigde voorstellen met betrekking tot een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst in de metaalindustrie. Deze voorstellen houden in, dat de loonschalen der op 31 maart aflopende collectieve arbeidsovereenkomst met 6 percent worden verhoogd. Door het systeem der afron dingen, dat ditmaal zal worden toegepast, wordt het percentage van zes niet ten volle bereikt. Daarom heeft het College van Rijksbemiddelaars behalve met de wijzigingen in de loonschalen, bovendien met enkele andere wijzigingen van een beperkte strek king kunnen instemmen. Het geheel van de verbeteringen wordt door het College van Rijksbemiddelaars, mede gelet op de loonstructuur in de metaalindustrie, in over eenstemming geacht met de in het regeringscommuniqué van 19 maart aangegeven richtlijnen. De Vakraad voor de Metaal-industrie, waarin zowel werkgevers als werknemers zijn vertegenwoordigd, was Woensdagmid dag bijeen geweest ter bespreking van eer, herziening van de collectieve arbeidsover eenkomst voor de metaalindustrie, die op 1 april afloopt. Op 23 maart was tussen de werknemers en werkgevers reeds iq principe volledige overeenstemming bereikt over de herzie ning van de CAO in de metaalindustrie. In principe was besloten dat de werkge vers een uitkering van drie percent ineens over het loon van 1955 zouden verstrekken. Zij waren eveneens bereid een loonsverho ging van zes percent te betalen. De besprekingen van woensdag hadden betrekking op enkele detailpunten, onder meer de verlaging van de leeftijdsgrens waarop de metaalbewerker loontechnisch volwassen is, herziening van de gemeente klasse-indeling, verlaging van het loonver- schil tussen de laagste en hoogste ge meenteklasse, herziening van de jeugd lonen op basis van de richtlijnen en een aanvulling van ziektegeld en ongevalsuit keringen. Op de rijksweg Nijmegen-Maastricht onder Malden bij Nijmegen is het zoontje Martien van de familie Reintjes te Malden door een vrachtwagen aangereden en ge dood. De jongen verliet aan de halte Mal den de bus en stak toen plotseling de weg over. Hij werd zwaar gewond; op weg naar het Canisius ziekenhuis te Nijmegen is hij overleden. Men verschilde aanvankelijk van mening over de interpretatie van het regerings communiqué,waar in volgens de werkgevers is gesteld dat de zes percent loonsverho ging alle sociale verbeteringen omvat. De werknemers daarentegen meenden, dat deze detailvoorzieningen buiten de zes percent loonsverhoging dienen te vallen. Tenslotte is men het in de vakraad over de verbeterde arbeidsvoorwaarden toch eens geworden. ROME (Un. Press) De Franse commu nistische leider, Maurice Thorez, die plot seling in Rome opgedoken is, heeft daar met vooraanstaande Italiaanse communis tische leiders van gedachten gewisseld over de beroering, die gewekt is door de ver oordeling van de figuur van Stalin. Hij sprak met Luigi Longo en Giancarlo Pa- jetta. Uit communistische bron wordt ver nomen, dat hij de hoofdleider van de Ita liaanse partij, Palmiro Togliatti, later in de avond of morgen zou ontmoeten. Thorez kwam per auto van Florence aan met zijn vrouw en zijn drie zonen. Volgens de communistische pers zouden zij alleen maar „met vacantie" zijn. Longo en Pajeta worden beschouwd als de belangrijkste leiders vêm de Italiaanse communistische partij na Togliatti. Thorez en Togliatti zullen wellicht proberen een gemeenschappelijke lijn te trekken bij het ten uitvoer brengen van het bevel van Moskou om invloed te winnen door parle mentaire middelen. RABAT (AFP-Reuter) Sultan Ben Joessef van Marokko zal woensdag naar Spanje gaan voor besprekingen met de Spaanse regering over de vereniging van de Spaanse zone met het onafhankelijke Marokko. De sultan vertrekt 4 april ADVERTENTIE Official D.K.W. Dealer Houtplein 21 Tel. 10538 Haarlem WENEN, (United Press) Nu bolsje wieken van de oude stempel in de Sovjet unie in ere worden hersteld en nu ook Hon garije een begin heeft gemaakt met het eerherstel van „onschuldig veroordeelden", achten politieke waarnemers het alleszins waarschijnlijk, dat ook Tsjechoslowakije gedwongen zal worden de in 1952 ter dood veroordeelde en terechtgestelde secretaris generaal van de Tsjechische communisti sche partij, Rudolf Slansky, postuum te re habiliteren. Slansky werd in november 1952 tezamen met de Tsjechische ex-minister van Bui tenlandse Zaken Vlado Clementis en negen andere hoge Tsjechische partijfunctiona rissen veroordeeld en naar de galg van de sombere Pancrac-gevangenis in Praag ge zonden. Drie andere beklaagden werden tot levenlange gevangenisstraf veroordeeld. Volgens deskundige bronnen in Wenen werd destijds nauw verband gelegd tussen de groep-Slansky en de in Hongarije ter dood gebrachte ex-minister van Buiten landse Zaken Laszlo Rajk en diens „bende". Nu echter Mathias Rakosi, de leider van de Hongaarse communistische partij, op een partijvergadering in Eger verklaard heeft, dat Rajk en zijn medebeklaagden op grond van vals bewijsmateriaal, dat gele verd werd door de vroegere chef van de Hongaarse geheime politie, generaal Peter Gabor, onschuldig ter dood veroordeeld en opgehangen zijn en dat zij nu van „alle blaam" gezuiverd zijn, voorspellen deze deskundigen, dat men in Tsjechoslowakije ook gedwongen zal zijn het proces van Rudolf Slansky c.s. te herzien. In een commentaar op de volledige reha bilitatie van Laszlo Rajk, de terechtgestelde communistische Hongaarse leider, heeft Branko Draskovic, de officiële woord voerder van de Joegoslavische regering op de geregelde persconferenties, als zijn par ticuliere mening naar voren gebracht, dat „het proces in Boedapest tegen Rajk en' diens groep tegen Joegoslavië was gericht en gebaseerd was op vervalsingen, zoals thans ook is gebleken. Mathias Rakosi, eerste secretaris van de Hongaarse arbeiderspartij (communisti sche partij), heeft officieel bekend ge maakt dat de voormalige Hongaarse minis ter van Binnenlandse Zaken Laszlo Rajk en vier van zijn medewerkers indertijd on schuldig berecht en geëxecuteerd zijn. Radio-Boedapest en radio-Moskou hebben inmiddels ook de rehabilitatie van Rajk bekend gemaakt. Rajk was bij zijn terechtstelling 40 jaar oud. Hij heeft in de Spaanse burgeroorlog gevochten en in de laatste wereldoorlog het verzet in zijn land georganiseerd. De laatste jaren van de oorlog heeft hij in het nazi-concentratiekamp Dachau doorge bracht. Een vriend van kardinaal Joseph Minds- zenty heeft verklaard, dat de mededeling van de Hongaarse regering, dat de kardi naal in vrijheid gesteld is, niet waar is. Volgens de vriend, de eerwaarde dr. Joseph Vecsey, die in 1952 Hongarije moest ont vluchten om arrestatie te voorkomen, is de kardinaal nog steeds de gevangene van de communisten. De marineraad heeft enige zittingen gewijd aan een „aandrijving" tussen het fregat „Van Ewijck" en de torpedobootjagers „Evertsen" en „Kortenaer" in de nacht van 24 juni 1955 in de Dornoch Firth aan de Schotse noord-oostkust. De schepen waren hij windstil weer op 600 yards afstand van elkaar voor anker gegaan, zulks in ver band met de omstandigheden in de baai. Geen bijzondere aandacht is geschonken aan de avond tevoren gegeven stormwaarschuwing, die bij geruchte vernomen werd. Om drie uur 's nachts was het in de prachtige zomernacht nog bladstil. In tien minuten tijds stak een flinke wind op. Het machinekamerpersoneel werd door de officier van de hondewacht van de „Van Ewijck" gewaarschuwd om gereed te zijn, indien „wind kracht vijf" zich zou voordoen. De commandant van de „Van Ewijck", kapitein-lui tenant ter zee W. van Dapperen werd niet gewaarschuwd. De schepen dreven naar elkaar toe en kwamen in botsing. De marineraad deed bij monde van de president mr. J. Milders, raadsheer in het Haagse gerechsthof, uitspraak. De raad heeft de algemene indruk dat de storm waarschuwing, in welke gesproken werd van windkracht 8, niet zo serieus behan deld is als de raad dit had willen zien. De raad heeft de indruk, dat de smaldeelcom mandant niet voldoende heeft beseft, dat hij verantwoordelijk blijftvoor de veiligheid van het gehele verband. Onjuist acht de raad het, dat tijdens het tweede gedeelte van de hondenwacht gelijktijdig op alle schepen van het smaldeel een luitenant ter zee derde klasse met een anciënniteit van minder dan een jaar de wacht had. Te overwegen ware, hoe in de toekomst een dergelijke situatie kan worden voor komen. Toen aan de commandant van Hr Ms „Van Ewijck" werd gerapporteerd, dat de machines op 15 minuten „notice" waren gebracht en de wind aanwakkerde, heeft hij volgens de raad de ernst van het ge rapporteerde niet voldoende ingezien en volstaan met een indruk over het weer van zijn kajuit uit, in plaats van zich nauwkeu riger op de hoogte te stellen. Aan het hoofd machinekamer is wel opdracht ge geven, met het stoomklaar maken de groot ste spoed te betrachten, maar geen order tot „nooddraaien", een risico dat volgens de raad aanvaard had moeten worden. In het onderhavige geval zijn nog ongeveer drie kostbare minuten verlopen tussen de gegeven orders en de aandrijving. De aandrijving De aandrijving met Hr. Ms. „Kortenaer" moet volgens de raad geweten worden aan het houden van het bb-anker van Hr. Ms. „Van Ewijck" op de ketting van Hr. Ms. „Kortenaer". waardoor eerstgenoemd schip zo plotseling omzwaaide dat de aandrij ving niet kon worden voorkomen. Het heeft de raad getroffen dat aan boord van Hr. Ms „Evertsen" geen schrif telijke nachtorders waren uitgegeven en de gegeven mondelinge orders zeer vaag waren en dat eerst effectieve maatregelen zijn genomen nadat de commandant, die door de schok van de aandrijving gewekt werd, op de brug was aangekomen. Het is de raad opgevallen dat, terwijl onmiddel lijk gevaar voor aanvaring aanwezig was, de dienstdoende officier van de wacht, luitenant ter zee derde klasse C. W. E. B. von B .F. de brug verliet in plaats van de commandant telefonisch te waarschuwen. Ook uit de getrokken conclusies ten aan zien van de door Hr. Ms. „Van Ewijck" genomen peilingen door deze officier van de wacht, oordeelt de raad dat deze nog niet in staat bleek zelfstandig wacht te doen. Imp. Hart Nibbrig Greeve N.V. Parkstraat 91 - Den Haag Het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart (De Christelijke Bedrijfsgroe pencentrale, de Nederlandse Bond van Ver- voerspersoneel, de Nederlandsehe Rooms- Katholieke Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius") zijn overeengekomen aan het College van Rijksbemiddelaars goed keuring te vragen om de lonen voor het varend personeel in de Rijnvaart, met in gang van 1 april te verhogen met zes per cent. Het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart heeft zijn aangeslotenen te vens geadviseerd aan het varend personeel over 1955 een uitkering van drie percent van het loon te verlenen. ADVERTENTIE Gen. Cronjéstraat 4044 Telefoon 15438 Gebleken is, dat het beeldje van keizer Trajanus, dat de gemeente Nijmegen bij gelegenheid van de feesten „Nijmegen 1850 Jaar Stad" in de afgelopen zomer van een antiquair voor het museum had gekocht, gestolen is in Duitsland. De gemeente Nijmegen heeft f 7500 betaald voor dit kost bare kleinood. De betrokken antiquair is in verzekerde bewaring gesteld. Het beeld je blijft voorlopig in rijksmuseum Kam. De Duitse recherche bemoeit zich met deze zaak. Het beeldje moet indertijd zijn op gegraven uit de Rijn bij Xanten, een oude Romeinse nederzetting.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5