Vrees voor inflatie (JUNKIE EN RICK K 77 de snette VELPON Hartelijk afscheid te Overveen van schout bij nacht Broekhoff A Radio-Reparatie Moord met staatsie 4 Effecten- en Geldmarkt Paascongres van hobby clubs in Heemstede Heringa Wuthrich H. 1. MAERTENS N.V. Medische verzorging tijdens de Paasdagen Haarlemse drieling maakt het best Dr. A. H. Wapstra hoog. leraar in de kernphysica Directeur van Lotisico overtrad Loterijwet niet FEUILLETON door Wil Wanting ZATERDAG 31 MAART 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE Hel is uit wat men thans hoort en leest wel duidelijk geworden dat de vrees voor inflatie in onze dagen weer opgeld doet. Volgens sommigen worden ook de effec tenbeurzen daardoor beheerst, in zoverre de koersstijging van de laatste weken een gevolg wordt geacht van de vrees voor waardevermindering van het geld. Niet al leen in Engeland wordt over inflatie ge sproken en is de regering bezig daartegen maatregelen te nemen, ook in de V.S. meent men de symptomen van dit kwaad te ontdekken en in ons land is het onder werp eveneens aan de orde, zodat deze week in de Eerste Kamer op de regering sterke aandrang is uitgeoefend om tijdig maatregelen tegen de doorwerking van dit kwaad te nemen. De thans toegestane loonsverhogingen hebben in het bedrijfs leven enige onrust gewekt, omdat men van oordeel is dat lang niet alle bedrijven in staat zijn de stijging van de kostprijs, die het gevolg is van de loonsverhogingen, op de een of andere wijze te compenseren en derhalve tot doorberekening in de ver koopprijzen zullen worden gedwongen. Met name geldt dit voor de textielindustrie, die haar winstmarges per eenheid produkt in 1955 reeds heeft zien dalen. Maar ook in andere takken van het bedrijfsleven is men er niet gerust op dat mogelijk zal zijn wat de regering wenselijk acht, namelijk het behoud van een zo stabiel mogelijk prijs niveau. Tot dusver heeft het statistisch materi aal in ons land nog geen verontrustende cijfers doen zien. Februari gaf voor de prijsindex van het levensonderhoud wel iswaar een stijging van 1 punt te zien, maar op basis van 100 voor 1951 is het in dexcijfer voor genoemde maand toch nog niet hoger dan 106. Men heeft hier echter met een gemiddelde te doen, zodat het cij fer niet alles zegt. Zo is bijv. het cijfer voor de voeding met 2 punten gestegen en dit ligt thans 11 punten boven het niveau van 1951 en dat er in de ontwikkeling van het prijsverloop een stijgende tendens ligt, kan niet worden ontkend. Het is wel' opmerkelijk dat zelfs de gro te Amerikaanse staalonderneming, de U.S. Steel Corporation, in haar verslag over 1955 op het gevaar van de stijgende prij zen wijst. Want dit machtig concern, dat de grootste staalproducent ter wereld is, heeft het er in 1955 ondanks de sterke loonsverhogingen niet slecht afgebracht. Niet alleen zijn de omzetten krachtig ge stegen, maar de winst is procentsgewijs nog meer toegenomen, terwijl het aantal arbeiders niet noemenswaard is vermeer derd. De interne bedrijfspositie van de U.S. Steel kan dus gezond worden genoemd, dit neemt niet weg dat zij voor de toekomst gevaren ziet, omdat tenslotte ook haar be drijf door de algemene conjunctuuront wikkeling wordt beheerst. Er wordt aan herinnerd dat midden 1953 op volle capa citeit werd gewerkt, maar een jaar later op niet meer dan 65 pet. en als om de een of andere reden zich weer een dergelijke terugslag voordoet, brengt het systeem van de volledige werkgelegenheid mee dat door de overheid nieuw geld in circulatie wordt gebracht, waarmee dan de spiraalbeweging van de inflatie haar aanvang neemt. Voor een dergelijk verloop is men ook hier beducht. Het feit dat de schatkist, ter voorziening in haar kastekort bij de Ne- derlandsche Bank schatkistpapier heeft on dergebracht en er dus geld in de circulatie wordt gepompt zonder dat hier een econo misch verantwoord actief tegenover staat, heeft reeds tot ernstige critiek aanleiding gegeven, nu de bankbiljettenomloop toch reeds tot een zeer hoog bedrag is gestegen. Op zich zelf beschouwd, behoeft een zoda nige stijging geen ongerustheid te wekken, mits zij in overeenstemming is met de stij ging van het nationaal inkomen. Tot dusver was dit volgens de deskun- ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Directeur W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bil de ZHlwes W£e& Haarlem - Tel fK 25001 1HW INBOEDELVEILING 17-18 APRIL 1956 Inzendingen van nuisraad worden dagelijks aangenomen Eigen afhaaldlensi digen in ons land wel het geval en met name minister Van de Kieft heeft meer dan eens op de z.i. gunstige verhoudingen in dit opzicht gewezen. Prof. Molenaar heeft in de Eerste Kamer echter blijk ge geven van grote ongerustheid en is van mening dat de regering geen afdoende maatregelen neemt om de uitgaven in het binnenland af te remmen. De kredietbe perking en de met het oog daarop afge kondigde discontoverhoging hebben wel iswaar het bedrijfsleven in zijn expansie belemmerd, maar het is de vraag of men hier niet aan de verkeerde kant' is begon nen. In elk geval is prof. Molenaar van me ning en velen delen zijn inzicht dat als gevolg van de toegestane loonsverho gingen het gevaar voor een prijsstijging in het binnenland allesbehalve denkbeeldig moet worden geacht en dat daarom in de eerste plaats maatregelen moeten worden getroffen om een verdere stijging van de consumptie tegen te gaan. Hij wil dit doen door de uitgifte van een premielening, waarvan de obligaties bij de „kleine man" in trek zijn en waardoor deze dus tot spa ren wordt aangezet, zomede door de rente van de rijkspostspaarbank te verhogen en ook het maximale bedrag, waarover rente wordt vergoed. Zijn er tegen een premie lening principiële bezwaren, dan zouden spaarcertificaten kunnen worden uitgege ven met een aantrekkelijk rentetype, waarbij wellicht met een bepaald maxi mum de rente belastingvrij zou kunnen zijn. Wat de bedrijven betreft, ook voor deze zouden mogelijkheden moeten wor den geschapen om belastingvrij te kunnen reserveren, gelijk reeds eerder is bepleit. Uit dit alles blijkt wel dat men in be paalde kringen op de toekomst van ons land in monetair en economisch opzicht niet gerust is en ook uit het antwoord van minister Zijlstra is wel gebleken dat, hoe wel hij geen reden voor onmiddellijke be zorgdheid ziet, de verdere ontwikkeling toch scherp in het oog moet worden ge houden. De cijfers van de buitenlandse handel voor februari, die wat de invoer betreft, in vergelijking met januari een achteruitgang van f161 miljoen en wat de uitvoer betreft met f 197 miljoen aanwij zen, zijn in verband met de slechte weers gesteldheid niet maatgevend, maar het valt toch op dat in februari 1955 de daling van de invoer ten opzichte van de voor gaande maand ongeveer gelijk was aan die van thans, maar dat de daling van de uitvoer toen slechts f 13 miljoen bedroeg. Verheugend is in dit verband dat de uit voer naar de V.S., die het vorig jaar zeer onbevredigend was, in het nieuwe jaar een stijgende tendens vertoont. Het staat in elk geval wel vast dat er van de bedrijfsleiders, zowel als van de re gering grote waakzaamheid en de uiterste krachtsinspanning zullen worden gevraagd om een prijsstijging in het binnenland te voorkomen. Grote concerns als Philips, Bruynzeel en A.K.U. hebben bereids tot een loonsverhoging van 6 pet. besloten, kleinere ondernemingen zullen het er ech ter moeilijker mee hebben, omdat de toe nemende kosten van arbeidskrachten in vele gevallen de noodzaak van grote uit gaven voor motorische en mechanische krachten meebrengt. Uit de prospectussen van de aandelen- en obligatie-emissies van de laatste tijd valt dit duidelijk te lezen en ook daarom is het in hoge mate gewenst dat de hogere inkomsten, welke voor een grote categorie van de bevolking uit de nieuwe loonsverhogingen voortvloeien, zo mogelijk voor een deel aan het nationale spaarkapitaal worden toegevoegd, opdat mede hieruit de kapitaalsuitgaven van de bedrijven kunnen worden gefinancierd. Vandaar de suggesties, welke thans wor den gedaan om verdere loonsverhogingen door uitdelingen ten laste van de winst te vervangen en deze in de vorm van aande len uit te keren, waardoor ook de werk nemers aan de kapitaalvorming en de fi nanciering van de noodzakelijke vernieu wing en modernisering van het produktie- apparaat kunnen bijdragen. In tegenstelling tot wat wij eerder ge meld hebben, zal het jaarlijkse congres van de hobbyclubs in Nederland niet in Haar lem, doch in Heemstede gehouden worden en wel van maandag 2 april (tweede Paas dag) tot en met donderdag 5 april in Het Wapen van Heemstede de enige geschik te zaal, die op deze data in beide gemeen ten nog vrij was. Men verwacht ongeveer honderd congressisten, bestuurs- en gewone leden van de dertien bij de Bond van Hobbyclubs aangesloten plaatselijke ver enigingen. Maandag vergaderen de officiële afgevaardigde», dinsdag begint het eigen lijke congres met een officiële maaltijd, een expositie van werkstukken, ingezonden door de verschillende hobbyclubs, waar onder een sterrenkijker, een communicatie ontvanger en een versterker-installatie. Het middagprogramma wordt besloten met de vertoning van een aantal films op tech nisch gebied. Des avonds wordt de congres sisten door de Hobbyclubs uit Haarlem, Den Haag en Alphen een „hobby-variété" aangeboden, waarvan een lezing over jazz, een „chemische show" met diverse proeven en knaleffecten en een toneelstukje de hoofdbestanddelen vormen. Woensdag verdelen de congressisten zich in twee groepen voor het maken van ex cursies naar de sluizen te IJmuiden, de Velser tunnelwerken, de Hoogovens, de Plaatwellerij en het P.E.N. 's Avonds is er een filmvoorstelling. Donderdag wordt het congres besloten met een algemene leden vergadering. Het belooft dus een groots festijn te wor den voor de jongelui, maar helaas zitten de jeugdige organisatoren het bestuur van de Hobbyclub Haarlem nog met een moeilijkheid, namelijk het onderbrengen van een aantal buitenplaatselijke hobby isten. Voor velen is al een slaapplaats ge vonden bij verwanten, vrienden en buren, maar voor de rest van de jonge bezoekers lieren in Haarlem en Heemstede. Wie voor hoopt men op de gastvrijheid van particu- de nachten van dinsdag op woensdag en van woensdag op donderdag een of meer jongelui wil herbergen, die kan zich daar toe opgeven bij de voorzitter van de Hobbyclub Haarlem, Kees Kampman, Zijl vest 11a rood. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Van hun grote waardering voor het werk van de schout bij nacht P. C. Broekhoff getuigden vele sprekers op een afscheids bijeenkomst van alle artsen en tandartsen, officieren en reserve-officieren, welke af scheidsbijeenkomst donderdagmiddag en -avond werd gehouden in het gebouw Domi aan het Zandvoorterpad te Overveen. Eerste spreker was de commandant van het Marine-hospitaal in Overveen, de kapi tein ter zee-arts E. W. Creyghton, die de leiding van dit afscheid had. De heer Creyghton heeft in Indonesië geruime tijd met de scheidende schout bij nacht samen gewerkt en beschreef de periode, dat de schout bij nacht in Indonesië de genees kundige dienst moest opbouwen uit een volkomen chaos. De in 1903 geboren heer Broekhoff kwam in 1928 bij de Marine en heeft van alle zijden sympathie mogen ont vangen. De door hem voor de geneeskun dige dienst geleverde prestatie is er een van groot belang geweest; als mens en als arts bracht hij de geneeskundige dienst van de Koninklijke Marine op een nooit eerder verkregen hoogte. In het bijzijn van meer dan honderdenvijftig artsen-officier en reserve-officieren overhandigde de heer Creyghton aan schout bij nacht Broekhoff namens hen en de niet aanwezige artsen en tandartsen een pick-up installatie met platenwisselaar en platen. De heer J. Hoekstra, chef van de tand heelkundige dienst, noemde de moeilijke periode, toen elf jaar geleden deze dienst een grote groei en bloei tegemoet ging in de na-oorlogse periode. In Amerika trof schout bij nacht Broekhoff reeds de voor bereidingen. Spreker betreurde het, dat er geen ridderorde van de „gouden kies" be stond om de schout bij nacht op te spelden, want hij zou deze stellig hebben verdiend. Opvolger van schout bij nacht Broekhoff wordt de kapitein ter zee-arts W. A. Bor- geld, die bij zijn benoeming tot chef ge neeskundige dienst Zeemacht Nederland op 1 april van deze datum af de tijdelijke titel commandeur krijgt. Hij is sinds 1930 bij de Koninklijke Marine. De waardering voor zijn voorganger zag de heer Borgeld in een zo groot aantal burgers tussen de art sen in uniform. Deze burgers hebben geen enkele dwang hier te komen; toch voelen zij zich geroepen het te doen en dit is on getwijfeld het grootste bewijs van waar dering voor het werk van hun chef. Verder werd het woord gevoerd door de heer P. J. Swiebel, gepensioneerd officier van vakdiensten en door de artsen-specia listen J. J. H. Vrijdaghs uit Aerdenhout, dr. P. J. van der Esch, oud-geneesheer- directeur van het Provinciaal' Ziekenhuis „Ikik kan het stuur niet meer houden!", riep Bunkie ontdaan. „Wat moeten we nou doen?" Tjawat moesten ze doenDe toestand werd gevaarlijk; elk ogenblik kon het vliegtuig naar beneden storten Toen kreeg Rick een goed idee Hij pakte het krijtje uit zijn zak, dat Bunkie hem te bewaren had gegeven; en daarmee tekende hij op de wand van de cabine twee valschermen. „Hiermee kunnen we uit het vliegtuig springen!", zei hij. „Gauw!" Ze bonden de touwen van de valschermen, die inmiddels echt geworden waren, om hun middel en sprongenEn langzaam zweefden ze naar beneden. 33-34 ADVERTENTIE DE SNELSTE LIJMER te Santpoort en W. Renssen uit Haarlem. De tweede van deze sprekers legde vooral de nadruk op het uitmuntende werk van de mens Broekhoff, die hij een zeer groot mens noemde. In zijn dankwoord wilde de schout bij nacht Broekhoff zich speciaal bezinnen op de opbouw van een nieuwe marine in de na-oorlogse periode, omdat wat voor 1940 tot stand was gebracht gedoemd was in vlammen op te gaan. Hij meende zijn eigen succes te moeten danken aan de grote medewerking van de artsen, in het begin van de opbouw meestal alleen nog maar oorlogsvrijwilligers. Met dank aan artsen, tandartsen, specialisten, pharmaceutische dienst en verplegers eindigde schout bij nacht Broekhoff zijn afscheidstoespraak. Ten aanzien van het ryeuwe Marine hospitaal, dat in Heemstede over enige jaren zal verrijzen, merkte spreker op, dat het plan nu bijna aanbestedingsklaar is. De aanbesteding kan over enige maanden worden verwacht en dan kan worden be gonnen met de bouw van een moderne kli niek, waar tevens aan de revalidatie aan dacht zal worden besteed. ■ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 HAARLEM Artsen men raadplege de firma Mathot, Grote Houtstraat 39, Haarlem, tel. 11990. Apotheken: firma C. G. Loomeijer en Zoon Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Park apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Apotheek ,,'t Gildehuys", Koninginneweg 3, tel. 12038; Apotheek J. Krijnen, Ek sterstraat 100, tel. 25860. BLOEMENDAAL Artsen: Dokter J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12, tel. 22261. Overveen dokter R. Holthuis, Rollands laan 35, Overveen, tel. 10367. Aerdenhout Eerste Paasdag: dokter A. W. Mellema, Spiegelenburghlaan 20, tel. 27888. Tweede Paasdag: dr. J. Reu rink: Aerdenhoutsduinweg 8, tel. 26035. Wijkverpleegsters: Zuster J. J. M. de Bruin, Kerkplein 2, Bloemendaal, tel. 25769 bgg. 10920 en zuster H. J. G. Lugt,- hart; Anjelierenlaan 6 te Aerdenhout, tel. 26876. Apotheken: Voor de Paas: avond- en nachtd. zijn tot zaterdagmorgen 7 april voor spoedeisende gevallen geopend de Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaal- seweg 85, Bloemendaal tel. 22181; Apo theek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, tel. 02560-8284 en Apo theek Schotsman, Binnenweg 206, Heem stede, tel. 38320. BENNEBROEK Artsen: Eerste Paasdag: Dr. P. v. Aalst, Rijksstraatweg 53, tel. 02502-300; Twee de Paasdag: Dr. G. Manschot, Rijks straatweg 34, tel. 02502-430. ZANDVOORT Artsen: Zondag: Dr. B. Entzinger, Brede- rodestraat 1, tel. 2181; Maandag: Dr. H. K. van Es, Kostverlorenstraat 4, tel. 2058. Wijkverpleegsters: Zondag: Zr. S. M. de Wilde, Zeestraat 67, tel. 2720; Maandag. Zr. A. Langeveld, Gasthuishofje 27, tel. 2791. Verloskundige: Zr. G. Bokma, Tolweg 6, tel. 2816. Apotheken: Zondag en maandag: De Zandvoortse Apotheek J. J. L. A. Wijnne, Haltestraat 8, tel. 2389. Tot 2 uur ge opend, daarna uitsluitend voor noodge vallen. Apotheek M. J. Kerkhoven-Nieu- wenhuis, Zeestraat 71, tel. 3073. Tot 6 uur geopend, daarna uitsluitend voor noodgevallen. Met de Haarlemse drieling Anneke, Leo- nie en Mariene, die 13 maart in het Diaco- nessenhuis geboren is, gaat alles naar wens, Na een allerhartelijkst afscheid in het Dia- conessenhuis is de trotse moeder, mevrouw N. Sikkens-Meijer, maandag naar haar huis in de Spaansevaartstraat teruggegaan. Een van de drie meisjes, Anneke, mocht met haar mee; de beide anderen moeten nog een paar weken in het ziekenhuis blijven, Bij het afscheid in de kraamafdeling was ook het bestuur van het Diaconessenhuis aanwezig, dat de drieling drie zilveren bekertjes schonk, waarin de namen van de meisjes, hun geboortedatum en het woord Diaconessenhuis gegraveerd zijn. Dr. A. H. Wapstra uit Amsterdam is be noemd tot buitengewoon hoogleraar in de experimentele kernphysica aan de Techni sche Hogeschool te Delft. Dr. Wapstra is 33 jaar. Hij promoveerde in 1953 aan de Amsterdamse gemeente- universiteit op een proefschrift over de kernspectroscopie. Sedert 1948 is hij ver bonden aan het Instituut voor Kernphy- sisch onderzoek te Amsterdam. De appèlkamer van de rechtbank te 's-Gravenhage heeft de 54-jarige directeur van de N.V. Eerste Nederlandse Maat. schappij tot Verzekering van Risico's in Loterijen (Lotisico van 1898) te 's-Graven- hage, de heer P. S. F. ontslagen van rechts vervolging. Hem was ten laste gelegd dat hij de loterijwet had overtreden omdat de huidige vorm van Lotisico niet zou zijn zo als deze was vóór dat de Loterijwet van 1905 tot stand kwam. De officier van Justitie had op 4 januari de bevestiging van het principiële vonnis van de kanton rechter gevraagd. Deze had de heer F, veroordeeld tot f 11 boete, subsidiair dne dagen hechtenis. ADVERTENTIE En nu nog het wringen Een verzuchting, die menige hulsvrouw slaakt als ze het druipende wasgoed uit het water haalt. De laatste loodjes van de grote W88 wegen nog dikwijle het zwaarst. „En nu nog het wringen lot haar polsen er pijn van doen. i Waarom zoudt U Uw handen i niet de ontspanning gunnen waar zij recht op hebben Het Is Immers niet nodig, zo op te zien tegen de laatste loodjes: de Erres 'wringer neemt ze U letterlijk uit de handen I Veerkrachtige rollen van zuiver natuurrubber persen gelijkma tig het vocht uit Uw wasgoed, waardoor slijtage (het gevolg van wrlngen-met-de-hand 1) niet voorkomt. ERRES - WRINGERS zijn: dóór en dóór roestvrij (geheel van aluminium) practlsch onverslijtbaar gemakkelijk te bevestigen op wasmachine, tafel, wringer- blok e.d. Maak het U gemakkelijk met een Erres-wringer Uw wasgoed vliegt er doorheen! vanaf 65.35 R.S. STOKVIS ZONEN N.V. afdeling elecir. hulsh. toestellen (33) Tegelijkertijd drukte hij zijn assistent de kamersleutel in de hand. En met Boekjes verbaasde blikken op zijn rug gericht, be trad Enters opnieuw Van Abels kantoor, waar de oude trouwe barometer onder alle omstandigheden zijn plicht doende, spoe dige verandering van weer voorspelde. En wederom, nu voor de derde maal die week, zette Enters zich achter Van Abels schrijftafel, terwijl Boekje eerst nog met de fotograaf in de weer bleef. Door een blik langs het schrijfbureau had de inspecteur zich overtuigd welke lade hier door de inbreker geforceerd was. Maar hoe vreemd eigenlijk, zo overlegde hij, dat hij hier feitelijk nu pas aandacht aan schonk. Hoewel de inbraak toch ge pleegd scheen met de bedoeling om Van Abels kantoor en in het bijzonder diens schrijftafel te plunderen. Dat was immers de voor de hand liggen de gevolgtrekking, die uit de verschillende beschadigingen viel op te maken. Tenminste als het hier inderdaad een doodgewone in braak om diefstal betrof, zoals Boekje nog altijd dacht. Maar was het dat inderdaad? Of bestond er verband tussen die inbraak en de moor den, die over dit huis de schaduw van een mysterie gelegd hadden? Daar was in de eerste plaats Van Abels verhaal. Dat was natuurlijk onzinnig en kon wellicht uit een hallucinatie verklaard worden. Maar daarnaast waren er de sporen van een indringer in Prosters kamer. En dat was zeker geen hallucinatie! Maar wat kon een indringer, die iets op Prosters kamer te zoeken had en in diens schrijftafel rommelde, dan bovendien nog voor reden gehad hebben om ook hier be neden Van Abels tafel open te breken? Roof?? Was een louter en allén op roof beluste inbreker binnengedrongen, daar waar hij maar een kans schoon zag om binnen te dringen? Dat kon een verklaring zijn. Het was misschien zelfs de enige verklaring. Maar het was meteen de verklaring, waarin En ters niet wilde geloven. Er werd geklopt en een ogenblik later zette dr. Van Heukelom zich weer tegen over de schrijftafel in de stoel, waarin hij nu al zo menig verhoor had ondergaan. Hij leek opgemonterd sinds de vorige dag en ook de nachtwandeling, waarvan hij zo juist was thuisgekomen, scheen hem goed te hebben gedaan. Om zijn lippen speelde een glimlach, toen hij de inspec teur begroette: „Ze laten u ook niet met rust. Maar ge lukkig hoor ik, dat het deze keer tenmin ste niet zo erg is als gisteren, geen moord en doodslag. In elk geval is u vroeg op pad." „U ook", kaatste Enters onmiddellijk te rug; hij was nog niet helemaal vergeten, dat de ander hem de vorige dag min of meer een figuur had laten slaan. „Ja", glimlachte de bioloog, „dat zijn zo de bezwaren van ons vak, van het uwe en van het mijne, al kunt u ook zeggen, dat ik niet „al vroeg", maar „nog iaat" op pad ben. Ik wilde de nachtegalen beluisteren in het Koningsbos. Er was ons aan het Vo- gelkundig Instituut gerapporteerd, dat die zich nu al lieten horen. Het kwam mij da delijk hoogst onwaarschijnlijk voor. Want het zou ongewoon vroeg in het jaar en ais het waar was, heel belangwekkend zijn ge weest?" „En had u succes?" vroeg Enters nogal droog. Maar op dr. Van Heukeloms goede hu meur scheen deze toon geen vat te hebben, al deed de vraag van de inspecteur hem spijtig van „neen" schudden. „Neen, helaas niet. Het zal wel een vals bericht zijn geweest. Dat komt wel meer voor." „Hoe laat is u uitgegaan?" wilde Enters weten. „Om één uur. Je moet er bij zoiets vroeg bij zijn en het Koningsbos is nog een heel eind fietsen hier vandaan." „Zo, is u op de fiets gegaan? Had u dan een fiets bij de hand?" „Ja, inderdaad, midden in de nacht is er geen andere manier om daar te komen. Mijn fiets staat anders in de stalling, maar ik heb haar gisteravond beneden achter de voordeur gezet. Dat doe ik altijd als ik er 's nachts op uit ga." „Was u daar alleen, daar in het Konings bos?" „Helemaal alleen." „En u is niemand tegengekomen? Een boswachter of zo?" Dr. Van Heukelom haalde even de schou ders op. „Vanochtend alleen een paar weg werkers, maar in elk geval niemand, die ik ken. En wat die boswachters in het Ko ningsbos betreft, nou inspecteur, die zijn nog een vrome wens van alle natuurvrien den hier in Illingen. Waren ze er maar! Dan zou er niet zoveel vernietigd worden!" Enters wist, dat men met mannen van wetenschap nooit over hun stokpaardje moest beginnen en dr. Van Heukelom, na zijn nachtwandeling opgewekter dan ooit, scheen op het punt zo'n stokpaardje te be stijgen. De inspecteur had hier echter niet de minste belangstelling voor en zat, ter wijl v. Heukelom sprak en hij deze scherp observeerde, zichzelf af te vragen wat toch wel de oorzaak van de snel veranderde ge moedsstemming bij de jonge geleerde ge durende de laatste dagen kon zijn geweest. Maar omdat dit verhoor hem toch niet verder bracht en hij verdere uitweidingen over boswachters wilde voorkomen, zei hij opstaande en de ander de hand reikend: „Mooi zo, dit is dan voorlopig alles, wat ik van u weten wilde. Wilt u nu even aan uw verloofde, juffrouw Dubois, vragen om hier te komen, tenminste als zij met haar toilet al gereed is. Want anders Wat hij anders aan juffrouw Dubois had willen vragen, slikte Enters in, want hij zag hoe het gezicht van dr. Van Heukelom plotseling verstrakte en afgemeten ant woordde deze: „U neemt het mij niet kwa lijk, inspecteur, en het doet hier verder ook niet terzake, maar de verloving tussen juffrouw. Dubois en mij is sinds eergister avond verbroken". „Neemt u mij niet kwalijk. Natuurlijk doet dat niets ter zake. Hoe ontactisch van mij. Maar als ik geweten had...." „Niet nodig", weerde dr. Van Heukelom af. Ik zal juffrouw Dubois wel even waar schuwen. Dat andere was een privé kwes tie en daar kon u tenslotte ook niets van weten." Zo, zo., dacht Enters, toen de bioloog vertrokken was. Was dat misschien de oor zaak van zijn vreemde houding gisteren? Dat verklaart misschien veel. Maar, be dacht hij teleurgesteld, verklaart het iets over de mysteries van Huize Van Abel? Weer werd er geklopt. Mej. Dubois kwam binnen. Enters was niet alleen politieman, maar ook heel gewoon „man" alleen, en daarom kon hij niet verhinderen dat, evenals van ochtend in Van Abels slaapkamer zijn blik weer een ogenblik met welgevallen op haar slanke figuur en vooral pp haar krullend bruin haar viel. En juffrouw Dubois was niet alleen doctoranda in de chemie en een intellectuele vrouw maar ook doodgewoon „vrouw" alleen, en het was daarom heel natuurlijk, dat zij de blik van de inspec teur dadelijk begreep en deed wat elke vrouw dan doet: eventjes behaagziek glim- glimlachen. Maar dan realiseerde de in specteur zich weer zijn functie en vroeg wat zij hem vertellen kon over de gebeur tenissen, welke die nacht Huize Van Abel op stelten hadden gezet. Dit bleek niet zoveel te zijn. Zij was wakker geworden door een kreet op de gang en door rumoer, was snel opgestaan en had een kamermantel omgegooid en was de gang opgerend. Daar vond zij Van Abel op de grond uitgestrekt buiten be wustzijn en Hebbels met een zaklantaarn over hem heen gebogen. Het was haar opgevallen, dat het gang licht niet brandde; in haar eigen kamer had zij in de haast het licht niet aange draaid. „Hoe was de heer Hebbels gekleed?" vroeg Enters. „Hij was nog helemaal in de kleren", antwoordde zij „Hij had zeker nog laat zitten werken." (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6