Geheel nieuw Boulevardplan voor Zandvoort aan de orde Nogmaals „Porgy en Bess" Kort en bondig Mr. C. E. Muller vice-president Amsterdamse Beurs Stichting recreatieoord Zand voort: Plan Wijdeveld-Wils op lange baan; twee andere architecten aangezocht WOENSDAG 4 APRIL 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Extra voorstellingen in Rotterdam Opening winkelgalerij „Schiphol" Hartelijke ontvangst voor Haarlemse bloemenmeisjes in Maastricht Kefauver doet afbreuk aan Ike's populariteit NEEM MORGEN HEERLIJK GEHAKT Een jaar voor voormalig directeur van tapijtfabriek „Nieuwe" avonturen van Bulletje en Bonestaak Installatie rechtbank: Schoolhandbal Scheepvaart Gisteren heeft u het verslag kunnen le zen van de indrukken die Sas Bunge, een onzer medewerkers voor muziek, opdeed bij de eerste voorstelling van de folkloris tische opera „Porgy and Bess" van George Gershwin in het Haagse Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, die ook door de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, door enkele ministers, tal van ver tegenwoordigers van vreemde mogendhe den en binnenlandse autoriteiten, benevens vele vooraanstaande figuren uit het artis tieke leven werd bijgewoond. Nu is het mijn taak in een aanvullende bespreking een oordeel te geven over het buitenge woon levendige toneelbeeld, zeker niet het minst geslaagde deel van wat ook voor mij niet dè gebeurtenis van het seizoen is ge worden, die men misschien op grond van de sensationele successen, gedurende meer •dan drie jaren in vrijwel alle grote steden tussen New York en Moskou behaald, mocht verwachten. Ik heb mezelf - terwijl ik nota bene op de eerste rij zat! - er enkele keren op betrapt, dat ik onder het woelige spektakel rustig en onbewogen in het programmablad bijzonderheden over de medewerkenden aan het lezen was, zo als het feit dat de waarlijk sublieme Lo renzo Fuller, die de spotzieke schurk Sportin' Life vertolkte, in Amerika een eigen televisieprogramma heeft en boven dien zich toelegde op het bespelen van de volgende instrumenten: harp, piano, gui taar, klarinet, trompet, bazuin, viool, orgel, vibrafoon en slagwerk. Zo leerde ik ook, dat de Porgy van deze avond, de voortref felijke bariton Leslie Scott, met de orkes ten van Louis Armstrong en Mitch Miller samenwerkte en dat Al Hoosman, één der Crowns - alle grote rollen zijn tijdens deze tournee dubbel bezet, waarbij van de oor spronkelijke „cast" (waartoe ook Cab Cal loway behoorde) alleen Catherine Ayers als Annie is overgebleven - in 1950 als bokser naar Duitsland kwam om de Euro pese kampioen te bevechten en gedurende het hele j"aar 1954 als acteur bij het Schil ler Theater in Berlijn optrad. Door het aandoenlijke thema van „Summertime" of zulke „topsongs" als „I got plenty o' nut tin" of „It ain't necessarily so" werd dan echter telkens de aandacht weer voor enige tijd ingepalmd. Niet zonder bedoeling heb ik de voor beelden van onder de bedrijven genoten lectuur zo uitvoerig gemaakt. De interna tionale triomftocht van „Porgy and Bess" is namelijk voorbereid bij het publiek, door radio en grammofoon al met de hoog tepunten daaruit bekend, door een inten sieve propaganda: een ware sneeuwbal van stuifsel uit het firmament der vermaaks industrie. Het was trouwens opvallend, hoe na afloop van de vertoning ook de be volking van de reeds weken van tevoren uitverkochte zaal als het ware werd gere gisseerd, althans tot meedoen verleid aan het bieden van gelegenheid tot het zorg vuldig en geraffineerd in scène gezette in ontvangst nemen van dankbetuigingen. Op een gegeven moment kwam er zelfs een drummer aan te pas om het succes er als het ware in „te sléén". Mijn bijdrage aan de legendevorming zal zich beperken tot het releveren van enkele feiten. Het libret to is door DuBose Heyward (de teksten van de „songs" zijn voornamelijk van Ira Gershwin) ontleend aan het op zijn gelijk namige roman berustende, in samenwer king met zijn vrouw, Dorothy Hartzell Kuhns, geschreven toneelstuk „Porgy" uit 1926, waarmee in het daaropvolgende jaar het eerste seizoen van het vooruitstrevende Theatre Guild in New York werd geopend (driehonderdvierenvijftig opvoeringen). Dezelfde organisatie arrangeerde in 1935, twee jaar voor de dood van de componist, de première van de opera „Porgy and Bess" en de reprise daarvan in 1940. Het werk verscheen op 9 juni 1952 te Dallas in de staat Texas opnieuw ten tonele, gere gisseerd door Robert Breen en muzikaal geleid door Alexander Smallens, met de cors van Wolfgang Roth, waarna de vere niging zonder winstoogmerk „Everyman Opera" de nog steeds voortdurende reeks voorstellingen begon, onder meer een jaar in het Ziegfeld Theatre, vier maanden in Londen, twaalf wéken in Parijs, in Noord- Afrika en Zuid-Amerika, met als artistiek de meeste voldoening gevend hoogtepunt: de eerste Amerikaanse produktie in La Scala in Milaan, tevens de eerste serie van een week in deze schouwburg sinds de opening in 1778. Misschien heeft men zich, gelet op de hoge toegangsprijzen in stampvolle huizen, af gevraagd hoe het mogelijk is dat er bij een dergelijke intensieve exploitatie geen win sten worden gemaakt en zelfs een subsidie van de gemeente Den Haag werd gevraagd. Welnu: aan een artikel in „Theatre Arts" van Ollie Stewart ontleen ik de weten schap. dat ondanks de financiële steun van het ministerie van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten gedurende de eerste tien maanden in Europa een verlies van twee honderdduizend dollar werd geleden, niet alleen door de kosten .van transport en verblijf, maar mede doordat de laagste salarissen hoger zijn dan die van beroemde Engelse acteurs! Natuurlijk mag niet on vermeld blijven, dat „Porgy and Bess" is bekroond met de jaarlijkse onderscheiding der toneelcritici van New York en met de Pulitzerprijs. De zeer elementaire geschiedenis van „Porgy and Bess" speelt zich af, omstreeks 1900, in Catfish Row, een besloten wijk in Charleston in Zuid Carolina - bewoond door armelijke vissers en straatventers, die zich door een innig religieus besef in stand wisten te houden - en laat zien „wat er kon gebeuren als aan lager wal geraakte nietsnutten zich mengden tussen deze kin derlijk-gelukkige bevolking". Bess is een mooi meisje van twijfelachtige reputatie, die samenleeft met de opschepperige, sen timentele krachtmens Crown, tot deze na een moord gedwongen wordt te vluchten naar een nabijgelegen eiland. De sinds lang op haar verliefde invalide bedelaar Porgy neemt haar bij zich en omringt haar met zoveel toegewijde tederheid, dat zij zich van ganser harte aan hem hecht. Tij dens een picknick maakt Crown zich weer van haar meester. Pas na dagen weet zij zich te bevrijden. In overspannen toestand keert zij terug bij Porgy, die bij de eerste de beste gelegenheid zijn brute rivaal met een messteek van het leven berooft. Als hij door de politie wordt meegenomen naar de gevangenis om te getuigen, weet de voortvluchtige handelaar in cocaïne Spor tin' Life haar met behulp van zijn stimu lerend vergif te verleiden hem naar het noorden te vergezellen. Als Porgy na een week terugkeert, spant hij zijn geit voor zijn vierwielig wagentje om Bess te zoe ken 3-3%% Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N, Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Nieuwe Philips pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 98»/i. 99% 323 320% 274 458 348 336% 331 223% 376 304 766 744% 115% 205 203 309 135% 155% 249% 223% 226 237 82% 165% 60% 46% 815/i« 46 Open in ss- koersen 98% 99% 322 320 273% 332 450 348 330% 325 223% 372% 303 751 730 116% 206% 202 309 135% 154 249 223% 226 237 80% 165 60 46 81% 45% Gershwin noemde zichzelf een „moderne romanticus". Terecht, naar ik geloof- Het succes van „Porgy and Bess is a"*en verklaren door de romantische behoefte van het publiek van deze tijd om m aan raking te komen met directe uitingen van „primitieve" cultuurvormen, s°°r^ lijk verschijnsel als men ook in het Europa van omstreeks 1830-1840 kan waarnemen Dat men bedrogen uitkomt, zou te sterk riin gezegd. Om het werk zuiver te waar deren moet men het plaatsen op het niveau waar het thuishoort: een documentaire met muzikale en scènische middelen in de vorm van „show". Het is geen opera maar een „musical". Het is geen openbaring van een eigenaardige beschaving, maar een ïl- mstratieïe benadering. Dat geldt ook voor de vertoning: in het tafreel der gebedsge nezing („Doctor Jesus") bleek dit wel heel sterk uit de nagebootste extase der dans bewegingen. Een kostelijke ervaring is de kennismaking met de uitbundige speel- trant van deze negeracteurs, waarvan sommigen van een formidabel talent blijk geven. Sportin' Life heb ik al genoemd maar zeker mag hier de °?w^ret33nbt^ komische „rechtsgeleerde Frazie£ Moses laMarr niet onvermeld blijven, evenmin als de vertederende Seranai van Helen Thigpen, om van de hoofdrolvertol kers Leslie Scott en Ethel Ayler maar te ^SlKTmoet „Porgy and Bess" - oo^om de fantastisch-realistische toneelbouw gezien hebben, want het is, van hoe be trekkelijk geringe waarde ook door het gebrek aan echtheid, waardoor ook de ge weldige expressiviteit en exuberante leven digheid toch eigenlijk alleen maar schil derachtig aandoet, in zekere zin uniek W e in Den Haag geen plaatsen kon bemachti gen, kan het nu in Rotterdam proberen, waar door het plotseling uiUMlen van een voorgenomen bezoek aan Denemarken, extra voorstellingen worden gegeven in het Luxor Theater van vrijdag 13 tot donder dag 19 april. DAVID KONING. Op Donderdag 26 april zal de winkel galerij „Schiphol", gelegen m de Hannie Schaftstraat in Haarlem-Oost officieel ge opend worden en daarmee zal er een einde zijn gekomen aan de lange wachttijd voor de twaalf winkeliers, die in september 19o4 deze panden al gehuurd hebben en die aan vankelijk in het begin van het vorige jaar deze winkels zouden kunnen betrekken, br is door allerlei moeilijkheden ruim een jaar verlopen voordat de zakenlieden een begin konden gaan maken met de inrichting van hun winkels, die tezamen een waar koop centrum in het oosten van de stad zullen gaan vormen. Overigens willen deze twaalf winkeliers de openingsdag niet zonder meer voorbij laten gaan. Op 25 april krijgt men reeds de kans om des middags de zaken te bekijken en de volgende dag begint na de officiële opening de verkoop. Men heeft voor he. openstellen van deze winkelgalerij het col lege van Burgemeester en Wethouders uit genodigd en men heeft daarbij het plan om de Hannie Schaftstraat met linten af te sluiten, die dan doorgeknipt zullen worden. De zaken, die alle met de nationale vlag en een van de provincievlaggen zullen wor den versierd bieden op de openingsdag zo als gebruikelijk allerlei speciale attracties. Er komt een reclame-actie met prijzen en een van de winkeliers stelt een gratis koop uur in en een ander levert op 26 april krentenbroodjes en taartjes tegen bijzonder lage prijzen. In de winkelgalerij „Schiphol" zijn aller lei winkels verenigd. Er is een kruidenier, een groentezaak, een melkzaak, een dro gisterij, een textielzaak, een brood-, koek en banketwinkel, een modelslagerij, een sigarenwinkel, een kapper, een zaak voor electrotechnische artikelen en een voor woninginrichting. Er is dus alle reden tot feestvreugde in Haarlem-Oost, maar toch is het bestuur van de winkelgalerij nog niet helemaa. tevreden. Men wil namelijk voordat de opening van de winkels plaats heeft de Hannie Schaftstraat doorgetrokken hebben tot de Prins Bernhardlaan. De winkeliers gaan voor de opening deze feestelijke gebeurtenis nog vieren in een bijeenkomst op 16 april, waarbij het be stuur van de woningbouwvereniging voor gemeentepersoneel, de eigenaresse van het complex, de vergunningen zal uitreiken. In een onderhoud, dat het bestuur van de winkelsalerij hedenmiddag met wethouder W F Happé had verklaarde de wethouder zich bereid op 26 april de winkelstraat te openen. Gedurende deze korte plechtigheio zal de Hannie Schaftstraat worden afgeslo ten Voorts zegde de wethouder toe dat hij het doortrekken van deze straat naar de Prins Bernhardlaan zoveel mogelijk wilde bespoedigen. Dinsdag hebben de ruim twintig char mante bloemenmeisjes uit Haarlem een lentebezoek aan het nog vrij kille Zuid- Limburg gebracht. In Valkenburg boden de in de roodwitte kleuren geklede meis jes, die op weg zijn naar West-Duitsland, mevrouw de douairière Michiels van Kes- senich-Menten, de moeder van de burge meester van Maastricht een boeket bloe men aan ter gelegenheid van haar tachtig ste verjaardag. De commissaris der Ko ningin in Limburg en mevrouw Houben waren daarbij aanwezig. Voorts hebben de bloemenmeisjes hun fleurige presentjes uitgedeeld aan de zie ken in het ziekenhuis St. Annadal te Maas tricht en aan de voorbijgangers in het cen trum van de stad. Des avonds om acht uur werden de bloe menmeisjes zelf verrast met een muzikale hulde bij hotel Dominicain op het Vrijthof door de koninklijke harmonie van Maas tricht. Woensdag zouden de meisjes naar Bonn, Keulen, Dusseldorp en Frankfort vertrekken. Veel stemmen voor Democraten in republikeinse staat Wisconsin MILWAUKEE, (Reuter) Bij de voor verkiezingen in de Amerikaanse staat Wis consin blijken verrassend veel stemmen te zijn uitgebracht op de democratische sena tor Estes Kefauver. Toen ongeveer twee derden van de stemmen waren geteld, had hij 145.754 stemmen. President Eisenhower kreeg 181.465 stemmen. Stevenson doet aan deze „wedstrijd in populariteit" niet mee. Het grote aantal stemmen, dat de demo craten hebben gekregen in deze gewoonlijk overwegend Republikeinse staat, zou te verklaren zijn uit de omstandigheid, dat vele kiezers in landbouwgebieden, die nor maal Republikeins stemmen, nu aan de voorverkiezingen van de Democraten Reb ben meegedaan als protest tegen de dalende prijzen voor de landbouwprodukten en tegen de landbouwpolitiek van de regering in het algemeen. Naar de conventie van de Democratische partij, waarop deze zomer de democratische kandidaat voor het presidentschap wordt aangewezen, zal Wisconsin 28 afgevaar digden zenden. Naar de Republikeinse par tyconventie gaan dertig vertegenwoordigers uit deze staat. Bij de burgemeestersverkiezing in Mil waukee werd de socialistische burgemeester Frank Zeidler voor een derde ambtstermijn gekozen. Kefauver, heeft tijdens zijn campagne in Florida kritiek geleverd op het buitenlandse beleid van de regering-Eisenhower. De be trekkingen met een aantal van de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie-landen, zei hij, zijn slechter en de moeilijkheden in de verhouding tot India en andere Azia tische landen groter geworden. Kefauver meent dat Washington het ini tiatief in de koude oorlog verloren heeft en dat de regering geen antwoord heeft ge vonden op de nieuwe Sovjet-politiiek van het winnen van vrije landen door econo mische hulp.. Ex-president Truman heeft op het jaar lijks diner van de overzeese persclub te New York een „Stoutmoedig nieuw program voorgesteld voor economische hulp aan het buitenland" ten einde het hoofd te bieden aan de economische en politieke penetratie van de Sovjets in het buitenland. Zijns in ziens is de communistische „strategie thans gevaarlijker dan op.het tijdstip na het eind van de oorlog. Hij beschuldigde de regering Eisenhower er van, dat-zij ten onrechte een optimistisch beeld van de Amerikaanse positie in de „koude oorlog" geeft. Truman zei te betwijfelen of het Congres bereid zal zijn, het verhoogde bedrag voor de hulp aan het buitenland toe te wijzen. Hij be pleitte meer steun aan Noord-Amerika en Indonesië. Als wij hen niet helpen dan zul len de Russen het doen. Wij moeten het deze volken echter duidelijk maken, dat wij hun vrijheid niet willen beperken door ver plichtingen van welke aard ook", aldus Truman. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE binnenland Motorongeluk. Op de Graafseweg in Nijmegen is een motor met zijspan in botsing gekomen met een stilstaande auto. De 28- jarige A. C. den H. uit Velp, die in het zij span zat, werd daarbij ernstig gewond. In het Candsiusziekenhuis te Nijmegen is hij over leden. De motorrijder, die eveneens ernstig gewond werd wordt nog in dit ziekenhuis verpleegd. Kindje doodgereden. Toen de vijf-jarige Gerbranda Middendorp te Rhenen plotseling de drukke Grebbeweg overstak werd zij door een passerende auto aangereden; zij over leed een half uur later. De bestuurder, die het kind nog trachtte te ontwijken treft geen schuld. Minister Beyen. Minister J. W. Beyen is te Milaan aangekomen op uitnodiging van het Italiaanse Instituut voor Internationale Politieke studies. De heer Beyen zal er van daag een lezing houden in het Frans voor het Instituut over het onderwerp „De Vooruit gang naar een Nieuw Europa gezien door een Nederlander". haarlem en omgeving Getuigen gevraagd. In de Lange Anna- straat in Haarlem is dinsdagmiddag om tien over vijf een aldaar geparkeerde auto aan gereden door een onbekend gebleven auto. De politie verzoekt getuigen van deze aan rijding zich met haar in verbinding te wil len stellen. Brand in slagery. Door roet- en vet- aanslag is dinsdagmiddag brand uitgebroken in de schoorsteen van een slagerij aan de Spaarnwouderstraat in Haarlem. Winkel personeel heeft het brandje geblust; de brandweer heeft het nablussingswerk voor zijn rekening genomen. Ongeveer honderd kilogram worst is voor den verhoop onge schikt geworden. Vereniging Haerlem. Op vrijdagavond 6 april zal dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, oud-commisaris der Koningin in de provincie Noordholland, in restaurant Brink man spreken over „Gemeenten, groot en klein". ADVERTENTIE Het is voordelig en smaakt bij elke groente! Hoe 't ook zij De Amsterdamse rechtbank heeft over eenkomstig de eis bij verstek de voorma lige directeur van de inmiddels failliet ge- gane N.V. tapijtfabriek „Trio" te Huizen, de 51-jarige genaturaliseerde Nederlander H. R„ een Duitser van origine, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens ver duistering van tapijten ter waarde van circa f 170.000 ten nadele van de fabriek. De verdachte is twee jaar geleden na zijn voorlopige invrijheidstelling door het ge rechtshof te Amsterdam naar zijn geboorte land uitgeweken. Bulletje en Bonestaak, de beide hoofd personen uit A. M. de Jongs vroeger zo vermaarde krantenstrip, die hun bekend heid mede aan hun afwijkende lichaams bouw ontleenden, hebben hun eerste serie avonturen op de vaderlandse planken bij het Leids Kindertoneel nu kennelijk achter de rug. Het succes bij de jeugd is blijkbaar zodanig geweest, dat men een voortzetting van het vertonen hunner perikelen alles zins de moeite waard heeft geacht. Van deze overweging is een nieuwe toneelbe werking het gevolg geweest, die dinsdag middag in het Minerva Theater te Heem stede voor het voetlicht werd gebracht. ,Bulletje en Bonestaak op de Herkules", verschilt naar vorm en inhoud slechts wei nig van het voorgaande spel. Ditmaal heeft het levenslustige duo zich aan boord van een schip gewaagd, waar zij als versteke lingen opnieuw allerlei kattekwaad bedrij ven. Deze kwajongensstreken vormen vrij wel de enige basis voor het stuk, dat niets met het oorspronkelijke verhaal gemeen heeft. De enige overeenkomst is de werke lijk geslaagde gelijkenis van de titelhelden. Maar overigens gaan de spelers geheel te werk volgens het recept der reeds veelbe proefde effecten, goedkoop en weinig origi neel, zoals het laten struikelen over een emmer, elkaar met meel bestrooien en andere clownerie. Verder getuigde de wel heel erg sobere voorstelling van een licht vaardige opvatting. Zo werden bijvoorbeeld drie mannenrollen door dames gespeeld, met het gevolg dat de met een zware baard omhangen bootsman slechts over een ge forceerd falsetstemmetje bleek te kunnen beschikken. Maar het jeugdige publiek, dat weer volop in de gelegenheid werd gesteld zich luidkeels met de handeling in te laten, was minder critisch ingesteld en heeft zich kostelijk geamuseerd, met welk gemakke lijk bereikt resultaat het Leids Kinder toneel kennelijk genoegen wenst te nemen. Woensdagmorgen werd mr. C. E. Muller onder grote belangstelling van de kant van de rechterlijke macht en advocaten ge ïnstalleerd als vice-president van de Haar lemse Rrechtbank. Nadat de officier van justitie, mr. B. van der Burg, een korte gelukwens had uitge sproken en de griffier het benoemings besluit had voorgelezen, volgde de eigen lijke installatie door de president van de rechtbank, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken. In zijn toespraak memoreerde de presi dent dat de benoeming van mr. Muller een eigen karakter droeg, omdat het hier niet een vervulling van een vakante plaats of een vervanging van een heengegaan lid der rechtbank betrof, maar dat hier een nieuwe plaats was gecreëerd. In het kort ging mr. A. M. baron van Tuyll van Se rooskerken de wijzigingen van de wet na, waarbij het mogelijk is geworden bij een rechtbank twee vice-presidenten aan te stellen. Vroeger was er steeds maar één vice-president aan een rechtbank verbon den en nog na de laatste oorlog in 1947 bij de nieuwe wet op de samenstelling van de rechterlijke college's was dit het geval. Pas bij de wet van 16 augustus 1951 is het mogelijk geworden een tweede vice-presi dent aan een rechtbank te benoemen, niet omdat de werkzaamheden van dit rechter lijke college hier aanleiding toe gaven, maar omdat de grotere specialisatie van de kin derrechters hun promotiekansen geringer maakte en men, om het ambt van kinder rechter aantrekkelijker te maken, voor hen de mogelijkheid wilde openen vice-presi dent te worden. Zo zijn er onlangs vice- presidenten benoemd voor de zeven recht banken in Nederland. De president besloot zijn installatierede met zijn voldoening uit te spreken over de benoeming van mr. Muller, omdat deze een buitengewoon collegiale ambtgenoot is en altijd op prettige wijze tot samenwer king bereid is, waarna hij de gelukwensen van de rechtbank aanbood. Hierna was het woord aan de deken van de raad van toezicht der orde van advo caten in het arrondissement Haarlem, mr F. van der Goot, die sprak van de goede herinneringen aan de pas benoemde, voor al in de moeilijke oorlogstijd, en aan wie de benoeming, die tevens een onderschei ding voor mr. Muller betekende, grote vol doening schonk. Hij eindigde met het aan bieden van de felicitaties namens de balie der advocaten. Hierna was er in de raadskamer gelegen heid mr. Muller geluk te wensen. Met veel enthousiasme hebben de jongste meisjes van Haarlemse middelbare scho len hun poulewedstrijden gespeeld in het schoolhanba(toernooi. Een bijzonder felle strijd vond plaats in poule A, waar de krach ten elkaar maar heel weinig ontliepen. Ten slotte veroverde de ULO-Beverwijk een plaats in de finale. In poule B was de Kete- laarschool overtuigend sterker, evenals het Kennemerlyceum dat was in poule C. In poule D bracht de laatste wedstrijd tussen het Coornhertlyceum en HBS-A veel span ning, omdat op dat moment HBS-A en de RK Huishoudschool beiden reeds een gewonnen wedstrijd noteerden en het Coornhertlyceum niet van zins was zich zonder slag of stoot aan HBS A over te geven. De HBS kwam tenslotte met de hakken over de sloot met een tweeeei. overwinning. Na de poulewedstrijden bij de oudste meis jes op woensdag worden de finales op don derdag gespeeld. De uitslagen luiden: Jongste meisjes Poule A: KI. de VriesGertenbach 14; KI. de Vries—ULO-B'wijk 24; Gertenbach ULO-B'wijk 34. Poule B: KetelaarGerhard 71; Ketelaar —Hildebrand 6—2; GerhardHildebrand 4—3. Poule C: M-HBS—Lorentz 2—6; M-HBS— Kennemer 09; Lorentz—Kennemer 06. Poule D: RK HuishoudCoornhert 41; RK HuishoudHBS A 45; Coornhert HBS A 1—2. Knaapje verdronken. Het achtjarige knaapje C. H. L„ wonende aan de Oister- wijksebaan te Tilburg, is spelenderwijs nabij de brug aan de Bosscheweg over het Wil- helminakanaal te water geraakt en ver dronken. De Stichting Recreatieoord Zandvoort heeft heden, overeenkomstig haar verplich ting tegenover de raad van Zandvoort om deze een keer per kwartaal over de stand van zaken met het Boulevardplan in te lichten, een rapport het licht doen zien. waarin wordt medegedeeld dat het oor spronkelijke plan Wijdeveld-Wils »ok niet in bescheiden vorm tot uitvoering kan wor den gebracht. Na ampele overwegingen zegt de Stichting in het rapport tot dit besluit te zijn gekomen, omdat het plan Wijdeveld- Wils op een groter terrein is geprojecteerd dan het thans door de raad in optie gegeven terrein voor de Zeestraat. Hierover werd bii besluit van 24 januari 1956 optie ver leend tot 31 december 1956. Voor dit terrein zal zoals reeds eerder bekend werd een geheel nieuw plan moeten komen en daartoe heeft de Stichting zich gewend tot de architecten ir. J. A. Lucas en ir. H. E. Niemeyer te Voorburg, die voor 3 juli de schetsplannen gereed zul len hebben. Deze ontwikkeling zal velen bevreemden, omdat de verwachting was dat de ontwer pers van het oorspronkelijke plan dat reeds twee jaar geleden gestalte kreeg en reeds in meer dan 40 tekeningen tot in details werd uitgewerkt ook dit nieuwe project zouden gaan ontwerpen. Merkwaardig is ook in dit opzicht, dat er enige maanden geleden geruchten gingen als zouden de architecten ViiHpV.eld en Wils zich eigener beweging heboen teruggetrokken, geruch ten die door beide heren met stelligheid werden ontkend. Zij verklaarden zich bij die gelegenheid volkomen bereid om ook aan de verlangde kleinere opzet hun mede werking te verlenen. De Stichting motiveert het besluit om voor het kleine boulevardplan twee andere architecten aan te zoeken met de opmer king, dat het opdragen ervan aan dezelfde architecten ongewenst is „daar het oude plan een te grote invloed op de nieuwe conceptie zou gaan uitoefenen". Een der gelijke beïnvloeding lijkt ook al moeilijk denkbaar bij twee architecten, die gewoon zijn diverse projecten tegelijkertijd onder handen te hebben. Ten slotte deelt de, Stichting mede van mening te zijn, dat het plan Wijdeveld- Wils in een verdere toekomst wellicht toch tot realisering zal komen. Ook daarom acht zij het onjuist om het nieuwe plan door dezelfde architecten te doen ontwerpen Deze uiteindelijke realisering van het oorspron kelijke plan" is echter inmiddels wel erg twijfelachtig geworden. Grensformaliteiten voor caravans. De ANWB deelt mede, dat een groot' aantal Europese landen dezer dagen overeengeko men is, dat bij een bezoek met een kam neer- wagen voor het meubilair, serviesgoed en dergelijke daarvan geen inventarislijsten meer behoeven te worden getoond, zoals tot dusverre door de douane-administraties was voorgeschreven. Albireo, pass. 2 Finisterre n. Las Palmas. Arendsdijk, pass. 2 Fayal n. Cristobal- Artemis, 3 te Curagao. Attis, 3 te Curagao. Aagtekerk, 4 te Fremantle. Algenib, pass. 4 Straat Messina n. Genua. Amstelbrug, 3 v. Holtenau n. Gdynia. Averdijk, 3 te Houston. Adonis, 3 te Miragoane. Aegis, 2 1450 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Akkrumdijk, 2 115 m. z.w. Bermuda n. New Orleans. Alchiba, 2 370 m. z. Halifax n. Norfolk. Alcyone, 2 200 m. z.o. Bahia n. St. Vincent Alphacca, 2 480 m. n.o. Belem n. New York. Almdijk, 260 m. n.w. Flores Az. n. Le Havre. Amor. 2 200 m. n.n.o. Kp. Vilano n. Algiers. Amsteikroon. 2 95 m. o. Gibraltar. Amstelpark, 2 300 m. o. Bermudas n. Houston. Amstelstad, 2 240 m. z. Kp. Race n. Amsterdam. Amstelvaart. 2 800 m. o. Hampton Roads. Amstelveen, 2 nog te Bandarshapur. Anker, 2 600 m. z.w. Azoren n. Hampton Roads. Annenkerk, 2 80 m. o. Sicilië n. Port Said. Arnedijk, 2 470 m. w. Ouessant n. Antwerpen. Agamemnon, 4 te Curagao. Aldabi, pass. 3 Ouessant n. Antwerpen. Alhena, 4 te Villa Constitution. Aikaid, 3 v. Vitoria n. Las Palmas. Alphard, 4 te Santos. Amstelland, pass. 3 Madeira n. St. Vincent. Appingedijk, 4 te Buenos Aires. Arkeldijk, 3 te Rotterdam. Abbedijk, 4 v. Bremen n. Middlesbro. Algenib, 6 te Genua verw. Alwaki, pass. 4 Gibraltar n. Marseille. Blommersdijk, 3 te Baltimore. Banka, pass. 3 Finisterre n. Barcelona. Blitar, 3 v. Padang n. Belawan. Bagan, 3 te Banggai. Baud, 2 te Singapore. Bennekom, 2 v. San Antonio n. Carrizal. Blijdendijk, 2 450 m. z.o. Kp. Race n. New York. Bontekoé. 3 te Semarang. Boskoop, 2 620 m. n.o. Fayal n. Curagao. Britsum, 420 m. w. Azoren n. Key West. Bussum, pass. 2 Jebel Zukur n. Europa. Beninkust, 3 te Lagos. Boissevain, 4 te Kaapstad. Cirius (weerschip), 3 v. Atl. Oceaan te R'dam. Caltex The Hague, 5 te Rotterdam verw. Caltex Utrecht, pass. 3 Bizerta n. Rotterdam. Crania, 3 v. Calcutta n. Curagao. Caltex Delft, pass. 3 Kp. Bon n. Rotterdam. Caltex Nederland, 2 80 m. z.z.w. eil. Masira n. Rotterdam via Suez. Caltex Pernis, 2 100 m. n.n.o. Kp. Vilano naar Rotterdam. Camerounkust, 1 190 m. n.n.o. Teneriffe n. Dakar. Camitia, pass. 2 Brunsblittcl n. Curagao. Castor, 1 te Savona. Celebes, 2 50 m. w. Gibraltar n. Amsterdam Cistula, 2 60 m. o.n.o. Billiton n. Balikpapan Corilia, 2 330 m. w. Kangeore eil. n. Coryda, pass. 2 Tobago n. Abidjan. Caltex Leiden, 4 te Rotterdam verw. Cleodora, 4 v. Singapore n, Pladju. Dongedijk, 2 te Antwerpen. Delfland, 4 te Amsterdam. Duivendrecht, 3 v. Vlaardingen, pass. 3 Dune». ness n. Houston. Daphnis, 2 100 m. n.o. Sombero eil. n. La Guair- Delft, 2 v. Pta. Cardon n. Curagao. Dordrecht. 2 240 m. o. Delaware Bay n. Liverpool Doris, 2 230 m. n.n.o. Barbados n. Antwerpen Dorestad, 3 dw. Landsend n. Amsterdam. Enggano, 2 v. Amsterdam 3 te Londen. Eendracht, 3 v. Constanza n. Gibraltar. Eemdijk, 2 750 m. o. Bermuda n. Havana. Erinna, 2 250 m. n. Sabang n. Pladju. Eemland, 3 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Eos, 4 te Izmir. Friesland KRL. 3 in Golf van Biscaye n. R'dam Fairsea, 29 te Melbourne. Gaasterkerk, 2 te Rotterdam. Ganymedes, 2 te Corinto. Guineekust, 1 v. Winneba n. Lagos. Hector, pass. 2 Ouessant n. Lissabon. Hathor, 4 te Malta. Helicon, 3 te New York. Haulerwijk, 2 420 m. z. Kp. Race n. Nederland Helena, 2 300 m. n. San Salvador Bahamas il Port Au Prince. Hera. 2 550 m. w.z.w. Lizardhead n. Curacao Hestia, 2 250 m. n. Porto Rico n. Morrisville Houtman, 2 110 m. w. Sabang n. Mahe. Hydra, 2 v. Mnracaibo n. Bachaquero. Hecuba, pass. 3 Lizardhead n. Rotterdam. Hermes, 3 v. La Guaira n. Willemstad. Hilversum, 4 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Hoogkerk, 5 te Genua verw. Ilos, 31 v. Amsterdam n. Gotenburg. Iberia, 2 90 m. z. Ouessant n. Castro Urdiales. Ivoorkust, 3 te Freetown. Indrapoera, 3 v. Suez n. Belawan. Jagersfontein, 2 te Amsterdam. Jupiter, pass. 2 Ouessant n. Amsterdam. Java, 2 v. Port Said n. Belawan. Japara KRL, 3 te Port Said. Kermia, 3 te Curagao. Krebsia, 3 te Curagao. Kabylia, 3 v. Geelong n. Singapore. Kalinga, 2 v. Rotterdam n. Mena Al Ahmadi. Kinderdijk, 3 te New York. Kaloekoe, 2 te Hollandia. Keizerswaard, 2 270 m. n.o. Dominica n. Genua. Kota Agoeng, 2 360 m. o.z.o. Malta n. Halifax. Kota Inten, 2 v. Makassar n. Bintang. Kryptos, pass. 2 eil. Masira n. Abadan. Kalinga, pass. 4 Ouessant n. Mena Al Ahmadi, Kalydon, 3 v. Rotterdam n. Gotenburg. Kaetlysia, 4 te Port Said. Kellfa, 4 te Rotterdam. Kopionella, 4 te Curagao. Kylix, 3 te Curagao. Kenia, 4 v. Port Said n. Rotterdam. Larenberg. 1 v. Amsterdam n. Dakar. Lawak, 3 te San Francisco. LincIke2rkÏRO m° nï°' Majorca n. Antwerpen, uinge, 2 180 m. n.o. Las Palmas n. Rotterdam Laurenskerk, 4 v. Aden n. Suez. Maasdam, 1 v. Halifax n. New York. Maaskerk 1 y. Pt. Elizabeth n. Kaapstad. Moordrecht, 4 te Rotterdam verw. Mentor, 1 700 m. z.w. Flores n. Barbados Modjokerto, pass. 3 Gibraltar n. Port Said Mapia, pass. 3 Ceylon n. Belawan. Sr £m.sterdam. 4 v. Southampt. n. Le Havre. Notos, 31 te Amsterdam. Oranjestad. 2 te Amsterdam. Omala, 3 te Tripoli. Ootmarsum, 31 te Schiedam. Oberon, 4 te Aruba. Oranje, 3 v. Napels n. Southampton. Oranjefontein, 4 te Port Elizabeth. Orion, 3 v. Beyrouth n. Famagusta. Papendrecht, 2 dw. Azoren n. Hamburg. Pieter S, 3 te Rotterdam. Pn^!„MraUritS' 2 V" ?°»erdam, 3 te Antwerpen. PoelauLaut, pass. 3 Guardafui n. Djeddah Prins Philips Willem. 4 te Le Havre Pr!nf um.em V v" st- John n. Le Havre. rIiTi Willem George Frederik, 4 te St. John. 5 ii o' Arnsterdam, 3 te Southampton. Rondo,, 2 v. Port Said n. Napels. Roggeveen 3 v. Kobe n. Hongkong. Senegalkust, 1 te Amsterdam. Stad Alkmaar, pass. 2 Ouessant n. Las Palmas. Sarpedon, 3 te Trinidad. iilrol130' 2 V", RaaPstad n. Mena Al Ahmadi. Sirrah, pass. 3 Suez n. Rastanura. Stad Arnhem pass. 3 Ouessant n. Hamburg. Stad Dordrecht, 3 te Palermo. Sigh, 3 te Surabaja. Stanvac Benekat, 3 te Tj. Uban. lteot°r. 2 500 m. n.n.o. Paramaribo n. Dordrecht Schelpwijk, 4 te Suezkanaal n. Perzische Golf. Scherpendrecht. pass. 3 Abaco n. New Orleans. Slamat 3 v. Lissabon n. Port Said. Sloterdijk pass. 3 Scillys n. Halifax. Stad Breda, 3 v. Rotterdam n. Monrovia. D vü KaaPstad n. Port Elizabeth. Sumatra. 4 te Bahrein. o y- Rotterdam, 3 te Bremen. Tibia, 3 130 m. o. Ceylon n. Bombay. Tankhaven 3, 2 te Sungeigerong. Tjibodas, 4 te Mojl verw. Tiberius, 2 1100 m. n.o. Paramaribo. Tomori, 3 v. Priok n. Semarang. Talisse, pass. 3 Guardafui n. Port Said. Tegelberg, 3 v. Penang n. Mauritius. Telamon, 3 te Baltimore. Van Riebeeck, 4 te Singapore. Van Linschoten, 3 v. Freetown n. Dakar. Wieldrecht, 3 te Sidon. W Alton Jones, 3 te Gibraltar Willem Ruys, 4 v. Singapore n. Priok. Willemstad. 4 te La Guaira. Zuiderkruis, 3 te Amsterdam. Zuiderzee, 2 275 m. n.w. Finisterre n. H. Roads. KLEINE VAART Alcetas, 1 te Amsterdam. Aerdenburgh, 2 v. Stockholm te Karlshamn. Alja, 2 v. Brunsbüttel te Vllssingen. °adzo, 2 v. Rotterdam n. Londen Bab T, 29 v. Rotterdam n. Nantes. Batavier 1, pass. 2 Kp. Finisterre n. Bordeaux. Birmingham, 2 v. Harlingen te Grangemouth. Bonaire. 2 v Vlissingen n. Portsmouth. Bennekom, 2 v. San Antonio n. Antofagasta. Caland, 3 v. Port Talbot te Rotterdam. Crescendo, 2 v. Hamburg te Rotterdam. Charis, 2 te Bremen. De Ruyter, 2 v. Antwerpen te Londonderry. Duiveland, 3 v. Gdynia te Londen verw. Deo Favente. 3 te Amsterdam. Export 2. 2 v. Rotterdam n. Londen. Evertsen, 2 v. Waterford te Swansea. Fram, 2 v. Vlissingen n. Antwerpen. Frisia, 2 v. Vlissingen n. Hansweert. Gaasterland, 2 v. Harlingen te- Goole. Helen, 2 v. Vlissingen n. Goole. Houtman, 2 v. Rotterdam te Cork. Heemraadsingel, 2 v. San Sebastian te R'dam. Hydra, 3i v. Newcastle te Rotterdam. Joost, 29 v. Bayonne te Lowestoft. Jan Kreumer, 3 v. Rotterdam n. Londen. Jantje Eppiena, pass. 3 Vlissingen n. Terneuzen. Kong Inge, 3 te Piraeus. Kaap Faiga, 30 v. Amsterdam n. Harlingen. Kaap St. Vincent 27 v. Swansea n. Amsterdam- Kemphaan, 2 v. Algiers te Londen. Marne, 2 v. LeHavre te Rotterdam. Meuse, pass. 2 Brunsbüttel n. Rotterdam. Merak, 3 te Amsterdam. Niobe, 3 te Amsterdam. Oranjestad, 2 te Amsterdam Pavo, 31 v. Goole te Gijón Mussel Ponza,, 30 v Bordeaux te Londen. Realta, 2 v. Parijs te Rotterdam. Saba, pass. 2 Vlissingen n. Gent. Solon, 2 v. Maraeaibo n. Houston. Strabo, 2 v. Valencia n. Malaga. Schoog, 2 v. Vlissingen n. Leith. Silvaplana, 2 v. Horsens te Rotterdam. Suvritto, 2 v. Kopenhagen te Rotterdam. Sambre, 2 v. Parijs te Rotterdam. Theano, 2 v. Dublin te Amsterdam. Tyro, 2 v. Rotterdam te Dublin. Tilly,, 31 v. Bordeaux n. Huil. Victory, 2 v. Huil te Rotterdam. Vrijburgh, 2 v. Rotterdam n. Londen. Vindicat Atque Polit, verm. 3 v. Plymouth n. Fowey. Vrede, 3 v. Port Talbot te Rotterdam. Willem Barendsz. 3 v. Hansweert n. Stockholm. Westersingel, 3 v. Rotterdam te Dublin. Wexford, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. IJssel, 2 te Istanbul. Zuidland, 2 v. Antwerpen te Ayr. SI.EEPVAART Blankenburg en Oceaan, 3 te Terneuzen. Ebro, 31 100 m. z.w. Kp. Finisterre n. Trinidad. Gele Zee, 1 v. Genua n. Malta. Hudson, pass. Lkhoryamorya Baai n Rastanura- Humber. 2 120 m. w. Kreta n. India Noordzee, pass. 2 Algiers n. Kandia Oostzee, 2 te Suez. Poolzee, 1 120 m. z. Kp. Bon n. Algiers. Rode Zee, 1 40 m. n.w. Ouessant n. Antwerpen Tyne, 1 300 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam. Witte Zee. 31 80 m. z.o. Belawan Zwarte Zee, 2 80 m. n,w, Ouessant n, Maraeaibo.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10