Algerijnse opstand breidt zich uit als een olievlek Twee gedetineerden uit Huis van Bewaring ontvlucht Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Regering-Mollet begint in tijdnood te raken cfe'MORRIS' Mr. Van Empel: „Alleen bewijzen kunnen Jungschlager helpen" Militaire maatregelen lijken onvoldoende Het woord is aan.., „Requisitoir van Sunarjo absurd" Geen commentaar uit Amerika en Engeland Ijzerzaag maakte ontsnapping uit luchtplaats mogelijk 70e JAARGANG No 228 WOENSDAG 4 APRIL 1956 In de aarde „Amerika laat Nederlands economie in Indonesië ongemoeid" In het slop In het verleden Onverwachte staking bij de ondergrondse in Parijs De noord in Zes trawlers dinsdag naar zee Nieuwe voorstellen van Amerikaanse zijde Generaal Gruenther aan het woord Bombardement op Freiburg: vergissing der Luftwaffe Op vele plaatsen zware nachtvorst Wetsontwerp opheffing der Unie goedgekeurd Drie veroordeelden uit proces-Slansky vrijgelaten? Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 73 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze reisredacteur) Meer dan ooit houdt het Algerijnse dilemma Frankrijk bezig, nu gebleken is dat de aanvankelijke verbetering in de toestand teweeggebracht door het voortvarend optreden van de regering-Mollet, niet van blijvende aard is. Het aankondigen van grootscheepse militaire operaties lijkt de Algerijnse „Fellagha" er veeleer toe hebben gebracht hun uiterste krachten in te spannen, eer de Fransen kracht dadig terug kunnen slaan. In de laatste dagen heeft de Algerijnse revolutie zich dan ook als een olievlek uitgebreid. Zoals eerst de onrustbaard in het Aurès- gebergte het gehele departement van Constantine aanstak, zijn thans ook andere, streken voor bet eerst door de rebellie aangetast. Van de Marokkaanse tot de Tunesische grens hebben nu overvallen en sabotage-daden plaats en er is geen twijfel meer aan, dat de plaatselijke opstanden tot een volledige revolutie zijn uitgegroeid. Tegenover deze kwade gebeurtenissen begint de Franse regering in tijdnood te raken: militair omdat zij nauwelijks snel genoeg voldoende troepen in actie kan brengen, politiek omdat de noodzakelijke agrarische en administratieve hervormin gen, die zij in Algerije wil toepassen, tijd vereisen en ook in Frankrijk zelf op tegen stand zullen stuiten. Op de kalender dreigt de datum van 17 april, de dag waarop het Franse parlement van zijn reces terugkeert. Het parlement zal het de regering niet makkelijk maken. De militaire maatregelen, die de regering overweegt, lijken nog steeds onvoldoende en zijn bovendien niet eenvoudig uitvoer baar. In het oproepen van reservisten schuilt een gevaar: niemand heeft veel zin om mee te doen aan de meedogenloze gue rilla in Algerije en de incidenten van vorig jaar, toen Franse troepen weigerden naar Marokko te vertrekken, liggen de regering nog vers in het geheugen. Bovendien heeft de in Algiers resideren de minister Lacoste al duidelijk gemaakt dat hij over enige tijd nog eens honderd duizend man nodig zal hebben en waar die vandaan moeten komen, is nog niemand duidelijk, tenzij men hen uitsluitend uit de reserve z*>u willen putten, hetgeen de pop pen wel helemaal aan het dansen zal bren gen. De regering beseft overigens heel goed dat zij er met militaire acties niet zal ko men. De politieke hervormingen, die zij overweegt, kunnen echter alleen tot stand komen, wanneer de rust zal zijn weerge keerd. Zij heeft derhalve ook agrarische hervormingen op het program gezet, die dringend nodig zijn in Algerije, waar het grootste deel van de bevolking in onbe schrijflijke misère leeft. Bevloeiingswer ken om meer grond beschikbaar te krijgen, eisen echter jaren. Wel uitvoerbaar is het geven van een groter aandeel in de oogst aan de „fellah", de Algerijnse boer, die meestal door zijn landheer onbarmhartig wordt uitgezogen. Voorts overweegt het kabinet onteigening van groot-grondbezit. ADVERTENTIE BARTELIORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 ADAM TEL. 717162 MOTOROVERALLS ƒ49.— Dulles tijdens persconferentie Jungschlager gebruikte geen vliegtuig van Amerikaanse ambassade" (Van onze correspondent in Washington) Amerika's minister van Buitenlandse Za ken, Dulles, heeft dinsdag op een perscon ferentie enkele uitspraken gedaan, die ken nelijk beoogden de ontstemming en onge rustheid in Nederland weg te nemen. Maan dag had hij trouwens reeds hetzelfde ge tracht te doen in een gesprek met de Ne derlandse ambassadeur. Het blijft evenwel de vraag of men in Den Haag Dulles' uit leg volkomen geruststellend zal achten. Op de conferentie zei Dulles een vriend schappelijk gesprek gehad te hebben met de Nederlandse ambassadeur. Hij hoopte dat de toestand hierdoor zou zijn opgehelderd. Hij had getracht duidelijk te maken zo zeide hij dat hij te Djakarta gehandeld had in het belang van Amerika en van alle vrije naties. Dulles wenste geen commen taar te leveren op het proces-Jungschlager daar deze zaak nog in behandeling is. Hij wees evenwel op het feit, dat de Ameri kaanse ambassade te Djakarta officieel heeft verklaard, dat Jungschlager geen vliegtuig van de ambassade heeft gebruikt. Amerika is niet van zins Nederlands eco nomische positie in Indonesië over te nemen. De Amerikaanse regering wenst het evenmin aan te moedigen, dat Ameri kaanse ondernemingen de Nederlandse ver dringen. Deze houding sluit economische steunverlening door het zenden van land bouwoverschotten echter niet uit. Inzake Nieuw Guinea verwacht Dulles dat Amerika in zijn neutrale houding zal volharden daar Amerika in deze zaak niet direct is betrokken. De socialistische ministers willen zelfs ieder bedrijf, dat meer heeft dan duizend hectaren onder de „fellahin" verdelen. Als men echter de invloed kent, die de „co lons", de Franse boeren in Algerije, op de Parijse politiek hebben, dan beseft men dat zulks wel enige voeten in de aarde zal hebben. Zo zit het kabinet-Mollet, dat men toch waarlijk niet van reactionaire denkbeelden kan verdenken, lelijk in het slop. Het zou in Algerije graag veel goeds willen doen, maar allerlei politieke omstandigheden binden het de handen. Er dreigen steeds nieuwe gevaren. In Tunesië en Marokko, waar bevredigende regelingen met de na tionalisten werden bereikt, gaan steeds meer stemmen op om het „Algerijnse broe dervolk" te helpen en ook de Arabische Liga wordt actief, al kan Parijs haar actie nog ten dele doorkruisen door Israël te helpen en daarmee Nasser van Egypte de handen vol te geven. Men kan zich nochtans niet aan de in druk onttrekken dat dit allemaal manoeu vres zijn die de kern van de zaak niet raken. Ik schreef vorig jaar na een lange reis door Noord Afrika: „In de protectoraten Tunesië en Marokko blijft een oplossing altijd mogelijk, omdat men daar een ge sprekspartner heeft in de althans in naam souvereine regeringen van de bey en de sultan. Het werkelijke probleem in Noord-Afrika echter is Algerije, dat im mers gerondwettelijk tot deel van Frank rijk is verklaard. De gebeurtenissen heb ben de juistheid daarvan bewezen. Na de veel kleinere revoltes in Tunesië en Marokko kwam men betrekkelijk snel tot overeenstemming. In Algerije, dat een tweede Indo-China dreigt te worden (al liggen er dan geluk kig geen communistische handlangers langs de grenzen) weigert men te onderhande len, omdat men zich vastklampt aan de stelling dat Algerije „terre frangaise" zou zijn. Welnu, dat is een waandenkbeeld. Om dat iemand in het verleden die fictie met een pennestreek heeft gelegaliseerd, is zij nog geen levende werkelijkheid geworden. De economische en politieke hervormingen, die men thans overweegt, hadden dat vroe ger misschien wel gekund. Nu komen zij te laat. De Tunesische leider Habib Bour- guiba, een eerlijk en vooruitziend man, die nog steeds droomt van een Frans- Noordafrikaanse vriendschap op basis van vrijwilligheid, heeft dezer dagen verklaard dat Frankrijk zal moeten beginnen te er kennen dat er zich in Algerije een „natio naal feit" aan het voltrekken is. Zijn be middeling en die van de Sultan van Ma rokko zouden op basis van dfe erkenning nog iets kunnen redden. Maar er valt te vrezen dat men nog door een zee van bloed en tranen zal moeten gaan, eer men tot die erkenning zal komen. (Reuter/U.P.) Volgens functionaris sen van het bureau van Mollct overweegt de Franse premier een tweede bezoek aan Algerije. Het eerste bracht hij in februari kort na zijn aanstelling tot minister-pre sident. Irak heeft bij Frankrijk een krachtig protest ingediend tegen wat het noemt „de Franse politiek van massamoord en im perialisme" in Algerije. De Britse en Ame rikaanse ambassadeurs te Bagdad zijn van het protest op de hoogte gesteld. Het Sy rische parlement heeft besloten, Frankrijk politiek, cultureel en economisch te boy cotten wegens de „monsterachtige misda den" in Algerije. De regering wordt in een motie verzocht een soortgelijke boycot voor te stellen aan de Arabische Liga, die mor gen in Cairo bijeen komt. PARIJS (Reuter) Op verscheidene lij nen van de Parijse ondergrondse is van ochtend onverwacht gestaakt. Duizenden Parijzenaars moesten te voet naar hun werk. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Ebner-Eschenbach: De verstandige geeft toe; het is een bedroevende waarheid, dat daardoor de domheid kan regeren. De staking in de trawlvisserij te IJmuiden is geëindigd. Met de plunjezak op de rug gingen de bemanningsleden der trawlers gisterenmiddag weer aan boord om zich voor een nieuwe reis te installeren. Zo was het ook op de IJM. 20 „Johannes Polderman", d.ïe vanmorgen zee heeft gekozen. (Speciale berichtgeving) „GEEF MIJ BEWIJZEN", is de dringende vraag, die mr. A. C. van Empel via Den Haag tot de regeringen van Engeland en Amerika heeft gericht. Maar die vraag bleef tot dusverre onbeantwoord. „Onbegrijpelijk", zegt mr. Van Empel, „dat men de illegale wapen-„droppings", die bij het proces-Jungschlager ter sprake gekomen zijn, op zich Iaat zitten", er moeten bewijzen zijn, dat de bewuste vlieg tuigen nimmer zulke „droppings" hebben uitgevoerd. Dat kan met logboeken en dergelijke worden aangetoond. Temeer daar er nog verdere rechtsmiddelen zijn om voor de heer Jungschlager te pleiten, is het van het grootste belang, dat die bewijzen op tafel komen. Er zat gisteren vaart in het vertrek van de IJmuidense trawlers naar zee. Schipper K. Groen van de „Amsterdam" en schipper C. Zwart van de „Klaas Wijker", die al om de noord vissen, konden niet minder dan zes trawlers in zee welkom heten. Het waren de „Medan" IJm. 57 en „Soe- rabaia" IJm. 79 van de rederij „Medan- Batavia", de „Tzonne" IJm. I van de rederij „Petten II", de „Deining" KW 8 van Meer burg, de „Maria van Hattem" IJm. 10 en dc „Elie Cheneviere" IJm. 32 van de NV Scheepsexploitatie maatschappij „De Ma- rezaten". In zijn woning te Hilversum, waar mr. Van Empel na een verblijf van vijf weken in Indonesië en twee en een halve week in Singapore zaterdag is teruggekeerd, zei hij te menen dat het feit, dat de wereld thans scherp de gebeurtenissen in Djakarta volgt, weinig indruk maakt in Indonesië. „Het is zaak om juridisch gefundeerd de aantij gingen tegen Jungschlager er de fantasie- verhalen over „droppings" te ontzenuwen. De bewijzen daarvoor bevinden zich in Engeland en Amerika. Onmiddellijk na het absurde requisitoir van de Indonesische officier van Justitie, Sunarjo, heb ik mij daarover tot de ambassadeurs van beide landen in Djakarta gewend, maar op aan raden van de Nederlandse hoge commis saris, graaf Van Bylandt, werd het verzoek door Den Haag rechtstreeks tot het State Department en het Foreign Office gericht. Maar er kwam geen enkele commentaar." Behalve revisie in cassatie teneinde recht te krijgen voor Jungschlager, is er ook nog het middel van een volkenrechtelijke ac tie tegen Indonesië. Zo'n actie heeft alleen dan kans van slagen, als kan worden aan getoond dat onrecht wordt gedaan aan een Nederlands onderdaan en dat kan alleen met bewijzen. Over zijn ervaringen in Indonesië ver telde mr. Van Empel onder meer, dat hij, zodra hij het huis van de hoge commissaris, waar hij logeerde, verliet, door twee man op een motor werd gevolgd, en zijn beelte- Twee gedetineerden in het Huis van Be waring in Haarlem hebben dinsdagmiddag kans gezien te ontsnappen. Het zyn een 24- jarige schilder uit de Zaanstreek en een 26- jarige timmerman uit de omgeving van Haarlem. Zij hebben met behulp van een ijzerzaag op de luchtplaats een tralie door gezaagd en zijn daarna via het dak van het gebouw verdwenen. Beiden zyn voort vluchtig. De mannen genoten een zekere vrijheid, omdat zij beiden in het Huis van Bewaring tewerk gesteld waren. Men neemt voor lopig aan, dat zij de zaag, waaraan zij hun ontsnapping te danken hebben, tussen het gereedschap van enige elektriciens, die in het gebouw een nieuwe leiding aanleggen, hebben weggehaald. Toen beiden zich alleen in de luchtplaats bevonden, heeft de timmerman een der tralies van het traliedak doorgezaagd, ter wijl de schilder om het geluid te overstem men, luidruchtig zijn verfbussen heeft schoongemaakt. Via het dak zijn de man nen over de muur aan de Papentorenvest geklommen. De ontsnapping is tussen half vijf en kwart voor vijf ontdekt. Een der ontsnapten bevond zich in voor lopige hechtenis, de ander wachtte op zijn ter beschikkingstelling van de regering. Het signalement van de schilder J. R. luidt: lichtblond haar, blauwe ogen, opval lend bleke gelaatskleur, op een zijner pu pillen een vlekje, blauw costuum, 1.85 m. lang. Het signalement van de timmerman W. J. luidt: donker haar, grijze ogen, blauw costuum. blauw wollen vest, 1.88 meter lang. nis gelijk met die van Jungschlager en Schmidt werd „opgehangen". Zowel Sunarjo als' rechter Maengkom weigerden hem te ontvangen en hij bleef tenslotte maar uit de rechtszaal weg om dat elk contact met mevrouw Bouman ver boden was. Mr. Van Empel zeide zeer veel waardering te hebben voor de steun van de Amsterdamsche Bank, die fotokopieën van Jungschlager's cheques overlegde, voor de hulp van de KPM en van het Neder landse hoge commissariaat. Ontwapeningsconferentie LONDEN (Reuter) De Verenigde Sta ten hebben dinsdag op de ontwapenings besprekingen te Londen enkele voorstellen ingediend om de kloof tussen de Russische en westelijke plannen voor ontwapening te verkleinen. De Amerikaanse vertegenwoordiger Ha rold Stassen heeft volgens gezaghebbende kringen voorgesteld dat als overeenstem ming kan worden bereikt inzake controle op de bewapening, de strijdkrachten van Rusland, communistisch China en de Ver enigde Staten zouden worden terugge bracht, tot tweeëneenhalf miljoen man elk, en die van Engeland en Frankrijk tot 750.000 man. De grootte van de strijdkrach ten van de andere landen zou dan later worden vastgesteld. Deze strijdkrachten zouden echter in geen geval groter mogen worden dan een half miljoen man. Stassen stelde verder voor dat na een nader overeen te komen datum alle kern materiaal nog uitsluitend zal- worden ge bruikt voor vreedzame doeleinden, en niet meer voor de produktie van atoom- en waterstofwapens. Op basis van het Amerikaanse plan zul len alle deelnemende landen aan een ont wapeningsverdrag op zich moeten nemen vier vragen te beantwoorden betreffende: hun bezit aan splitsingsmateriaal, hun pro duktie van splitsingsmateriaal, hun voor raden kernwapens en proefnemingen met kernwapens die zij van plan zijn te doen. Het plan voorziet verder in een geleide lijke overschakeling naar het volledige ge bruik van kernenergie voor vreedzame doeleinden via een beperking van proef nemingen met kernwapens. De V. S. stellen verder voor een voor bereidende commissie in te stellen van ver tegenwoordigers van de vijf „stoomlanden" op de conferentie, die overeenstemming zullen moeten bereiken over de beperkin gen in de bewapening van de verschillende landen in het eerste stadium. Een commis sie van juristen zou een ontwerp-ontwape- ningsovereenkomst moeten opstellen. Aan het einde van het eerste stadium zou een „wereld-ontwapeningsconferentie" moeten worden belegd om de dan ontstane toe stand te bespreken. Militaire ideeën BONN (Un. Press) In een interview met een correspondent van de „Neue Ruhr Zei- tung" van Essen, een orgaan van de West- duitse socialistische oppositie-partij die tegen de herbewapening is, heeft de Ame rikaanse generaal Gruenther. de geallieer de opperbevelhebber, gezegd, dat West- Duitsland niet verdedigd kan worden met de tegenwoordige sterkte van de strijd krachten van het Westen. Hij verklaarde ook, dat de Westduitse troepen met taktische atoomwapenen uit gerust moesten worden. „Als het tot een strijd op de grond zou komen", zei Gruen ther, „dan zijn wij natuurlijk nog niet sterk genoeg om het front in Europa te houden. Wij zouden dan gedwongen zijn, om ons in het achterland te verdedigen (zuid- en west-Frankrijk). West-Duitsland zou opge geven moeten worden, maar natuurlijk zouden wij het later weer kunnen bevrij den. Hij vertelde niet wat er dan nog van West-Duitsland en Frankrijk over zou zijn. Gruenther voegde daaraan toe: „Onze grootste troef en ons beste wapen is de Amerikaanse lange-afstand bommenwer per. Wij bezitten een absolute superioriteit op dat gebied. Er bestaat geen antwoord op onze bommenwerpers. Zij kunnen het in dustriële potentieel van de Russen binnen een paar uren vernietigen. De Russen daar entegen zouden hoogstwaarschijnlijk door de radar-waarschuwingen en het defensie systeem langs de Amerikaanse kust worden verslagen. Een dergelijk systeem van radar en defensie tegen lucht-aanvallen is helaas nog niet voldoende ontwikkeld in West- Europa." De bevelhebber van de NAVO zeide even eens. dat een tweejarige dienstplicht voor de troepen van West-Duitsland noodzake lijk zou zijn en hij pleitte ten gunste van een beroepsleger inplaats van een dienst- plichtleger. STUTTGART (Reuter) Het Duitse „Institut für Zeitgeschichte" heeft in een rapport verklaard dat het bombardement van Freiburg een vergissing van de Luft waffe geweest is. Dit bombardement, op 10 mei 1940, kostte aan 57 mensen het le ven. Hitier voerde het aan als reden voor ziin „vergeldings-bombardementen" op En geland. De Duitse propaganda noemde het een „schanddaad van de vijand". De Duitse bommenwerpers die de „aan val" uitvoerden hadden opdracht Dijon in Frankrijk te bombarderen, maar door het slechte weer verdwaalde de formatie, en liet 69 bommen los op Freiburg (24 van de bommen ontploften niet). Toen Goering van de vergissing op de hoogte gesteld werd, zou hij gezegd heb ben: „dat is wel een prachtig begin van onze veldtocht. De Luftwaffe en ik staan voor gek. Hoe moeten we dit aan het Duitse volk verklaren?" DE BILT: Het koufront van een depres sie, die over de Oostzee naar Rusland trekt, is ons de afgelopen nacht met wat regen gepasseerd. Achter het koufront drong koude poollucht over ons land door. Bij IJsland bevond zich hedenmorgen een depressie, die in betekenis toenemend naar het zuidoosten trekt. Deze zal in het komen de etmaal het weer in ons land gaan be palen, zodat op regen, hagel of sneeuw moet worden gerekend. Voor de depressie uit beweegt zich een zwakke rug van hoge druk, welke van avond en vannacht in ons land voor lang durige opklaringen zal zorgen. Daarbij zal op vele plaatsen zware nachtvorst optreden. Indonesië zal zijn verplichtingen nakomen, zegt vice-premier Roem DJAKARTA (ANP) Het Indonesische kabinet heeft gisteravond in een buiten gewone zitting, die tot hedenmorgen duur de, haar goedkeuring gehecht aan het nieu we wetsontwerp betreffende de eenzijdige opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie. Het wetsontwerp zal vrijdag aan het parlement worden voorgelegd. Verwacht wordt, dat het parlement de debatten over dit onderwerp beëindigd zal hebben voor dat het 21 april op reces gaat. De eerste vice-premier, mr. Roem, ver klaarde, dat het nieuwe wetsontwerp niet veel verschilt van het oude, dat reeds door het kabinet goedgekeurd was, maar dat president Sukarno weigerde te tekenen. Het nieuwe wetsontwerp voorziet in „afbreking van de Indonesisch-Nederlandse betrekkin gen, die gebaseerd zijn op de overeenkomst van de Ronde Tafel Conferentie", aldus Roem, die er de nadruk op legde, dat door het wetsontwerp de „speciale" betrekkingen met de Nederlanders worden afgebroken, die moeten worden vervangen door nor male betrekkingen. Roem legde er voorts de nadruk op, dat het opheffen van de Unie niet betekent, dat Indonesië zijn verplich tingen, uiteengezet in de R.T.C.-overeen- komsten, zoals de schulden van Indonesië aan andere landen, niet zal nakomen. „De regering zal voortgaan met het betalen an dergelijke schulden,"-aldus Roem. De wet zal met terugwerkende kracht geldig zijn vanaf de dag, dat de vorige regering de Nederlands-Indonesische Unie eenzijdig heeft opgezegd, aldus Roem. WENEN, (Reuter) Volgens nog onbe vestigde, uit Praag te Wenen ontvangen be richten zijn drie beklaagden, die in het proces tegen Rudolf Slansky c.s. tot levens lange gevangenisstraf werden veroordeeld, op vrije voeten gesteld. Het betreft hier de voormalige Tsjecho- slowaakse onderministers van Buitenlandse Zaken Vavro Hadju en Artur London en de gewezen vice-minister voor de Buiten landse Handel Evzen Loebl. De elf anderen, waaronder de vroegere algemeen secretaris van de Tsjechoslowaak- se communistische partij Rudolf Slansky, werden in 1952, na een proces te Praag dat zeer veel opzien verwekte, ter dood ver oordeeld en opgehangen. Onder de elf terechtgestelden bevonden zich voorts de voormalige Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken Clementis en de gewezen plaatsvervangent minister voor de landsverdediging generaal Reicin. Tien der veertien beklaagden in het pro ces-Slansky c.s. waren Joden. Allen beken den het hun ten laste gelegde. (van hedenmorgen 7 our) 5? Weers- toestand a o Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Den Helder Y pen burg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven sneeuw onbewolkt zwaar bew. half bew. sneeuwbui licht bew. half bew. half bew. zwaar bew. nevel onbewolkt licht bew. licht bew. zwaar bew. regenbui zwaar bew. half bew. licht bew. onbewolkt licht bew. half bew. nevel half bew. zwaar bew. licht bew. half bew. half bew. licht bew. licht bew. zw aw windstil a aw w n nw nnw nw tl windstil wnw wnw n wzw windstil windstil windstil w windstil windstil a d E 8® 2 z 3 -7 0,6 -6 0,3 -4 0 4 0 1 4 3 4 0 0,4 0,2 0,7 0 0 8 11 3 1 6 2 3 0 1 0 0 0 2 0 9 0 2 0 8 0 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. kr. nnw 4 mat. nnw 4 zw. nnw 3 matige nw 2 matige nw 2 matige nw 1 mat. nnw 2 mat. nnw 4 1 0,4 0,2 1 1 1 0,6 2 Neerslag laatste 24 uur. wMooooooere AANHOUDEND KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van woens dagavond tot donderdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Plaatselijk zware nachtvorst. Morgen vrij veel bewolking met wat regen, hagel of sneeuw. Overwegend matige wind, aanvankelijk krimpend naar zuidelijke richtingen. Later draaiend naar noordelijke richtingen. Koud. 5 april Zon op 6.08 uur onder 19.23 uur. Maan op 3.34 uur. onder 13.17 uur. Maanstanden 11 april 3.39 uur: nieuwe maan 18 april 0.28 uur: eerste kwartier 15 april 2.40 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 4 april Hoog water: 10.00 en 22.45 uur. Laag water: 4.58 en 17.45 uur. Donderdag 5 april Hoog water: 11.25 en uur. Laag water: 6.16 en 19.18 uur. 'cccco^cccccccco::ccc<^^ xooc

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1