Duidelijke uitspraak verlangd over Rijn-IJsellinie Chefarine .4 TL Dagorders van scheidende en komende bevelhebbers zeestrijdkrachten PANDA EN DE MEESTER-ONTDEKKINGSREIZIGER Wereldnieuws ^OocU iu* Aet 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! Hammarskjoeld hoopt vrijdag naar Midden-Oosten te gaan Defensiedebat in Eerste Kamer P.v.d.A. wenst instituut met beperkte dienstplicht inplaats van de nationale reserve Veiligheidsraad zal vandaag stemmen over Amerikaanse resolutie De radio geeft donderdag zo J WOENSDAG 4 APRIL 1956 Actie voor Jungschlager Niet opgelet bij onbewaakte overweg Tweeduizendste pensioen in het schilderbedrijf INDONESIË BETAALDE RENTE NIET VAN NEDERLANDS- INDISCHE LENING Britse waarschuwing aan de Verenigde Staten Amerikanen verwachten te veel dank voor hulp Bestuursvoorstel Neder landse Bioscoop-Bond aangenomen WEER- FABRIEK (Van onze parlementaire redacteur) Btf de behandeling: van de begroting van Oorlog en Marine in de Eerste Kamer zei gisteren de heer Wendelaar (V.V.D.) dat hU respect heeft voor het beleid dat minister Staf in de afgelopen jaren heeft gevoerd. „Sedert 1911 heb ik alle ministers van Oorlog persoonlijk gekend", aldus de heer Wendelaar. „Ik reken minister Staf tot de allerbeste. Hij heeft groot werk ver richt en het zou mij teleurstellen als hy straks na de verkiezingen in het nieuwe kabinet niet terugkeert". Deze lof had des te meer waarde omdat zij uit de mond kwam van iemand, die be hoort tot de politieke oppositie. Minister Staf kan dus met uitzondering van de communisten wel rekenen op de steun van de Kamer. De heer De Dreu (P.v.d.A.) betoogde dat alles gedaan moet worden om aan de bewapeningswedloop een einde te maken. Kan er van de zijde der Nederlandse rege ring niet meer activiteit ontwikkeld wor den om de ontwapening in gang te zetten? Nu het machtsevenwicht bereikt is, moeten wij elke poging steunen om de bewapenings wedloop te stoppen. De heer De Dreu had het nog nooit zo moeilijk gevonden als thans, een oordeel over het defensiebeleid uit te spreken. In elk geval blijkt het geen zin te hebben thans te praten over de vor ming van een tweede parate divisie; inter nationaal is men nog niet gereed met be studering van mogelijk gewenste reorgani satieplannen op defensiegebied. De heer De Dreu bepleitte tenslotte opheffing van de nationale reserve en vervanging door een instituut met beperkte dienstplicht ter ver sterking van de territoriale verdediging. De heer Wendelaar (V.V.D.) was van mening dat de afweerkracht van de NAVO beneden het uiterste minimum is gebleven. Deugdelijk toezicht op de uitgaven uit ge meenschappelijke NAVO-potjes was gebo den. Komende op hetgeen wegens de mo derne oorlogsmiddelen strategisch nodig te achten valt, bepleitte mr, Wendelaar vér gaande spreiding.Noch de nationale reserve noch de Bescherming Burgerbevolking vol doen aan de gewenste eisen; het komende kabinet zal hieraan iets moeten doen. De heer Al gr a (A.R.) hield zich bezig met de marine en zei dat Rusland op mari tiem gebied oneindig veel meer kansen heeft dan Duitsland ooit heeft gehad. Daar om zal bij een eventueel gewapend conflict de bescherming van de handels-zeevaart- ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderenl Chefarine „4" bestrijdt Uw klachten met 4 middelen tegelijk. Deze gecombineer de werking brengt baat, vaak ook dan wanneer andere middelen falen I m tr wegen belangrijker dan ooit zijn. Onjuist is derhalve veler streven in NAVO-kringen, de Nederlandse marine op de achtergrond te willen plaatsen. De heer Algra zou het onverantwoordelijk vinden over te gaan tot vorming van een tweede parate divisie als er niet tevens voldoende legercorpstroepen achter staan. Een illusie noemde hij het, dat wij het, wat de kosten aangaat, voor de helft minder ook wel zouden kunnen doen. Er is klaarheid gewenst over datgene, dat financieel zal moeten gebeuren. Ons volk zal men duidelijk moeten zeggen, dat elke ernstige poging, goed voor de defensie te zorgen, zware offers vergt. Tenslotte be pleitte de heer Algra handhaving van de nationale reserve. Mr. Sassen (K.V.P.) bracht hulde aan minister Staf en de beide staatssecretaris sen voor hun werk. Hij betoogde, dat het zaak is tegenover Rusland en zijn bondge noten op zijn hoede te blijven en de propa ganda voor ontwapening en de daadwerke lijke verwezenlijking daarvan goed uitel- kaar te houden. Meer integratie bij de organisatie van de gezamenlijke verdedi ging achtte mr. Sassen geboden. Nederland zou in dit opzicht een zekere stuwkracht moeten ontwikkelen. Al te afwachtend is de houding van onze regering geweest met betrekking tot het probleem welk wapen ten onzent zekere voorrang verdient. Het is dus tijd voor ontwikkeling van een Neder lands prioriteitenplan, dat dan nader in het tussenstaatse overleg moet worden inge schakeld. Er bestaat namelijk reden om voorbehoud te maken ten opzichte van het standpunt in de Memorie van Antwoord, dat de bestaande „verdelingssleutel" verdeling tussen lucht-, zee- en landmacht uitgangspunt dient te zijn en te blijven. Rfón-IJsellinie Een Rijn-IJsellinie dienen wij èn met het oog op ons eigen land èn op een deugdelijke West-Europese verdediging af te wijzen. Op dit wezenlijke punt van het defensiebeleid verlangt de K. V.P.-fractie opnieuw een ondubbel zinnige uitspraak van de regering. On aanvaardbaar zijn voor deze fractie de denkbeelden omtrent een gedemilitari seerde zone, waarin Nederland of een deel daarvan en aangrenzende landen zouden vallen. Mr. Vixseboxse (C.H.) noemde het verheugend, dat de positie van Nederland in NAVO-verband sterker wordt. Het wordt tijd de kostenramingen op defensie gebied zo nauw mogelijk aan de gewijzigde omstandigheden aan te passen. De heer Brandenburg (C.P.N.) wilde een verbod van het gebruik van atoom wapens en betoogde dat er een groeiende weerstand is tegen de grote uitgaven voor de defensie. Hij drong aan op drastische bekorting van de eerste oefentijd. Vandaag komt niinïster Staf aan het woord. Op verzoek van het actie-comité druk ken wij hierbij nog eens „Het Manifest der Zeven" af. Ruim 80.000 Nederlanders heb ben tot nu toe hun instemming met dit manifest betuigd. „De berichten over de in Djakarta aan hangige processen tegen Jungschlager en Schmidt, en de gevangenhouding van an dere Nederlanders wekken bij onderge tekenden de indruk dat .de fundamentele rechten van de mens zoals deze zijn aan vaard door de Verenigde Naties, daarbij niet naar behoren worden geëerbiedigd. Nu, naar hun is gebleken, deze indruk niet slechts bij henzelf doch ook bij ande ren in- en buiten Nederland is ontstaan, hechten zij er aan de Nederlandse regering met de grootste nadruk de vraag voor te leggen, of het, afgezien van wat zij overi gens ten deze reeds heeft gedaan, geen plicht is de desbetreffende kwestie voor een internationaal forum te brengen en hiertoe onverwijld alle voorbereidingen te treffen. Daartoe richte de regering zich dan tot de bevoegde organen der Verenigde Naties en make zij deze zaken op de daartoe mo gelijke wijze aanhangig bij het Internatio naal Gerechtshof, opdat met hoor en we derhoor en onderzoek van alle aangeroer de controleerbare feiten door een onpar tijdige en onbevooroordeelde rechter worde nagegaan, of inderdaad onze zo zwaar be proefde landgenoten niet volkomen on schuldig zijn. De initiatiefnemers vertrouwen dat het Nederlandse volk in al zijn geledingen uit drukkelijk van zijn instemming met dit streven zal doen blijken." Ondertekend door: G. Ch. Aalders, voor zitter van de Vr. v. Ex-politieke Gevange nen; R. P. Cleveringa, hoogleraar te Lei den; F. J. Goedhart, lid van de Tweede Kamer; Leonhard Huizinga, auteur; Gezina H. J. van der Molen, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam; K. van Rijckevorsel, lid van de Tweede Kamer; A. Goekoop, Catshuis „Sorghvliet", Adriaan Goekooplaan 10, 's-Gravenhage (adhaesie- adres). ADVERTENTIE De 21-jarige landarbeider A. de L. uit Strijen heeft voor de rechtbank te Rotter dam terechtgestaan wegens het veroorza ken van een ongeluk, waarbij zijn 53-jari- ge vader om het leven is gekomen en de 56-jarige L. K. uit Strijen ernstig werd ge wond. De L. bestuurde op 24 november 's morgens tegen half acht een personen auto, waarin zijn vader naast hem, en K. achter in zat. Op de Dorpsweg in Strijen was hij op een onbewaakte spoorwegover gang in botsing gekomen met de olietrein uit Pernis. De auto werd ongeveer 40 me ter meegesleurd. De verdachte zei de trein niet gezien of gehoord te hebben. Militairen uit naast de spoorweg gelegen barakken verklaarden, dat zij de trein hadden horen fluiten met lange signalen en korte tussenpozen. Er staan verschillende waarschuwingsborden. De verdachte reed deze weg dagelijks op ongeveer dezelfde tijd. De trein passeerde ook iedere dag op dat tijdstip de overweg. De officier van justitie sprak van een ernstige onachtzaamheid van de verdachte. Als hij wat langzamer was gaan rijden bij het naderen van de overweg volgens ge tuigen was zijn snelheid 45 a 50 km had hij de trein moeten opmerken. De officier eiste een maand hechtenis en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Op 17 april zal de rechtbank uitspraak doen. NEW YORK (Reuter) Dag Hammars kjoeld, de secretaris-generaal van de UNO, is van plan vrijdag naar het Midden-Oos ten te vliegen om een onderzoek in te stellen naar de gespannen verhouding tus sen Israel en de Arabische landen, als de Veiligheidsraad vandaag een daartoe strek kend Amerikaans voorstel goedkeurt. Het Westen hoopt dat de Sovjet-Unie haar amendementen op het voorstel, die naar Westelijke mening in het voordeel van de Arabieren zijn, niet zal doorzetten. De Rus Sobolev heeft het Westen er van beschuldigd dat het van plan is gewapen derhand in te grijpen in het Midden- Oosten. Israel en vier Arabische staten Egypte, Syrië, Jordanië en de Libanon hebben verklaard dat Hammarskjoeld welkom is. Men verwacht dat de Sovjet- Unie het Amerikaanse Vöótstel «iet door een veto zal blokkeren, ook al zouden de BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnee en grlep.Geeehllrtwoo* de gevoeligste meeg. went dia wordt beschermd door het bestanddeel Chefaros HILVERSUM L 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Een heitje voor een karweitje. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouwen. 9.40 Platen. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Wij van het land. 12.40 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Altsaxofoon en piano. 13.45 Platen. 13.45 Platen. 14.00 Amuse mentsmuziek. 14.35 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Zigeunermuziek. 15.35 Platen. 16.00 Uit de Bijbel. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Omroeporkest en solist. 18.30 Fries programma. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Orgelconci.. 22.45 Platen. 22.40 Schaken. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.40—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws en gymnastiek. 7.10 Gym nastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Pla ten. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Piano. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen, 13.25 Lichte muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Platen, 14.15 De noodrem, hoorspel. 14.50 Pianorecital. 15.20 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending: Nederland en de wereld. De wereldgezondheidsdag. Leden van de mala riacommissie voeren een radiogesprek otl.v. Prof. Dr. N. H. Swellengrebel, adviseur van het instituut voor tropische hygiëne te Am sterdam. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Lichte muziek. 19.30 Jazzmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerorkest en soliste. 21.05 De vrouw die vluchtte, hoorspel. 21.50 Geva rieerd programma voor de militairen. 22.40 Actualiteiten. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Actualiteiten of platen. 23.25 24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Ru briek van kunst en kuituur. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.0 Engelse les. 14.15 Platen. 15.00 Kamermuziek. 16.40 Kinderkoor. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Vlaamse liederen. 19.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reportage. 19.40 Platen. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Platen. 20.10 Moderne tijden. 20.40 Verzoekprogramma. 21.20 Muzikale cau serie. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Muzikale causerie. 22.15 Platen. 22.1523.00 Nieuws. Ter gelegenheid van de overdracht van het bevel der zeestrijdkrachten heeft vice- admiraal A. de Booy de volgende dagorder uitgegeven: „Bij het neerleggen van mijn bevel wens ik u allen, officieren, onder officieren en manschappen der Koninklijke Marine, waar ook ter wereld dienende, dank te zeggen voor uw steun en toewij ding, medewerking en vertrouwen, zonder welke mijn commando mij nimmer zulk een voldoening had kunnen geven. Inter nationale vlootoefeningen der laatste jaren hebben bewezen dat de Nederlandse ma rineman door vakkennis, daadkracht,voort- varendheid en vele anderé eigenschappen wordt gewaardeerd en gerespecteerd in binnen- en buitenland. Ik geef mijn taak over in de vaste overtuiging dat zolang Nederland nog flinke jonge mensen heeft, die bereid zijn de vloot te bemannen en hun leven veil hebben voor Koningin en vaderland, de toekomst der Koninklijke Marine gewaarborgd is. Leve de Koningin." Vice-admiraal F. T. Burghard heeft de volgende dagorder uitgegeven: „Bij het aanvaarden van het bevel over de zee strijdkrachten stel ik er prijs op u allen allereerst dank te zeggen voor de steun en medewerking, welke ik van u allen de laat ste jaren mocht ontvangen bij het uit oefenen van mijn taak als commandant Zeemacht Nederland. Ik stel dit temeer op prijs, omdat de opbouw van de Koninklijke Marine na de laatste wereldoorlog onder bepaaldelijk moeilijke omstandigheden heeft moeten plaats vinden. Gedurende deze periode is er veel meer van u ge vraagd dan in normale tijden. U allen heeft dit loyaal opgebracht en uitstekend werk verricht. Met d%ze ervaring voor ogen aan vaard ik met vertrouwen het bevel over de zeestrijdkrachten, ervan overtuigd zijnde, dat u uw beste krachten zult blijven geven in dienst van Koningin en vaderland. Leve de Koningin." Het Bedrijfspensioenfonds voor het Schildersbedrijf, dat op 2 april 1951 in wer king is getreden, keerde in 1955 een bedrag van ruim 600.000 grilden uit aan pensioen- trekkenden. In hetzelfde jaar werd totaal ruim 4 miljoen gulden aan premies ontvan gen. Het aantal deelnemers aan het pen sioenfonds bedroeg ongeveer 35.000 en het belegd vermogen ruim 16 miljoen gulden. Dit werd medegedeeld door de heer H. J. Cramer, voorzitter van het pensioenfonds tijdens een feestelijke bijeenkomst welke in Den Haag werd gehouden ter gelegen heid van het vijfjarig bestaan van het pen sioenfonds en de eerste uitbetaling aan de tweeduizendste pensioentrekke'r. Tezamen met nog vijf anderen, die dezer dagen de pensioengerechtigde leeftijd be reikten, ontving de 2000ste pensioentrek- kende een chèque voor de eerste pensioen uitkering. Het waren H. G. Truin en P. A. M. Cleophar, beiden uit Den Haag, H. van Gent uit Ooltgensplaat, G. Vogelzang uit Drachten, H. van Balen uit Velsen en J. N. majoor uit Amsterdam. Behalve de cheque ontvingen zij een kistje sigaren. Sovjet-amendementen worden verworpen. De Sovjet-Unie wil alleen maatregelen tot vermindering van de spanning steunen, die de instemming van de betrokken landen en van de Veiligheidsraad hebben. Sovjet-amendementen Volgens één van de Sovjet-amendemen ten zou de raad een voortzetting van de huidige toestand „onbevredigend" noemen in plaats van zoals in de Amerikaanse tekst wordt gezegd, „een mogelijk gevaar voor de handhaving van de internationale vrede en veiligheid". Verder heeft de Sovjet-Unie voorgesteld de volledige bewegingsvrijheid voor UNO-waarnemers in het gebied te be perken tot de demarcatielijnen en deze bewegingsvrijheid niet uit te breiden tot de gedemilitariseerde zones, zoals voorge steld in de Amerikaanse resolutie. Eden schrijft Eisenhower De Britse premier Sir Anthony Eden, heeft een persoonlijke boodschap aan pre sident Eisenhower gezonden, waarin hij zijn bezorgdheid uitdrukt over de ontwik kelingen in het Midden-Oosten. Hij ver zocht zijn persoonlijke aandacht te willen geven aan een nieuwe waardering van de toestand in het Midden-Oosten, zoals die is opgesteld door deskundigen van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken. Diplomatieke waarnemers geloven dat Groot-Brittannië meer steun voor het ver drag van Bagdad tracht te winnen, voor al door economische steun aan de landen van dat verdrag. Koning Hoessein van Jordanië zal op 8 april in Damascus aankomen voor een bezoek van drie dagen aan Syrië, zo is van officiële Syrische zijde medegedeeld. Het ministerie van Financiën deelt mee dat de betaalkantoren in Nederland voor de 3 percent Nederlandsch-Indische lening 1937 van de regering van Indonesië op de vervaldatum geen gelden hebben ontvan gen voor het verrichten van betaling van de op 1 april verschenen rente der even- genoemde lening. De Nederlandse regering stelt zich ter zake met de regering van Indonesië in ver binding. De Nederlandse regering zal met het oog op de nakoming van de door haar gegeven garantie op korte termijn nadere mededelingen doen bmtrent betaling van de vervallen coupons. Het Oosterkwartier. De speeltuinvereni ging „Het Oosterkwartier" houdt op donder dag 5 april een propaganda-avond in het Concertgebouw. Medewerking verlenen een jeugdfanfare, tamboercorps, ritmische dans groep en een gymnastiekclub. 92. Panda en de ontdekkingsreiziger droe gen de geldkist naar een deftig gebouw. Op de fraaie gevel stond met grote letters: KONINKLIJKE VERENIGING VAN ONTDEKKINGSREIZIGERS. „Hier moeten we zijn", zei de ontdekkings reiziger. „Eindelijk heeft het geld zijn be stemming bereikt, want het was altijd mijn bedoeling geweest, om her fortuin aan mijn vereniging te schenken". De por tier, die bij de ingang stond, salueerde eer biedig, toen hij de ontdekkingsreiziger zag. „Blij u weer te zien, meneer de voorzitter", zei hij. „Zijn er nog orders?" „Dat zou ik menen", antwoordde de ontdekkingsreizi ger. „Alle leden moeten dadelijk voor een spoedvergadering bijeen komen. Ik heb belangrijk nieuws". En zo kon de ontdek kingsreiziger korte tijd later aan de haas- lig bijeengetrommelde leden het blijde nieuws vertellen. De ontdekkingsreizigers waren geweldig blij, toen zij hoorden, dat hun vereniging zoveel geld had gekregen Zij juichten en zongen het clublied: We gaan nog niet naar huis. „En tenslotte, ge achte leden", zei de ontdekkingsreiziger, terwijl hij een stapeltje bankbiljetten uit de kist nam, „zou ik willen voorstellen, om als blijk van waardering dit te schenken aan mijn kleine vriend en trouwe mede werker Panda!" Dit voorstel werd met al gemene stemmen aangenomen. EINDE WASHINGTON (Reuter). Sir Roger Makins, de Britse ambassadeur, in Wash ington, heeft de Verenigde Staten er op ge wezen dat een leidende natie nooit popu lair is en niet op dankbaarheid mag reke nen. Voor een beloning moet men „naar binnen zien". De Amerikanen verwachten naar zijn mening te veel dank. Vele landen die pas onafhankelijk zijn geworden, aldus de ambassadeur, geven niet graag toe dat zij afhankelijk zijn van Europa of van de Verenigde Staten. Zij zijn eerder geneigd zich van het Westen af te wenden dan omgekeerd. Aan de economische hulp die de Sovjet- Unie belooft schijnen geen voorwaarden te zijn verbonden, zo vervolgde Sir Roger. „Wij van onze kant hebben de neiging meer nadruk te leggen op de kanonnen dan op de boter. We zouden er misschien beter aan doen te wijzen op het tot stand gebrachte en niet op de miljoenen die er mee gemoeid zijn". Eigen belang Het bestuur van de Amerikaanse natio nale vereniging van fabrikanten heeft te kennen gegeven, dat naar zijn mening de voor het verlenen van economische hulp beschikbaar gestelde gelden niet mogen worden gebruikt voor het financieren van industrialisatie in het buitenland. In een resolutie wordt verklaart, dat de Verenig de Staten zich onder geen voorwaarde mo gen laten verleiden tot pogingen om de steun van vreemde landen te kopen door schenkingen, die verder gaan dan het Ame- kaanse eigen belang vereist. Ondanks fou ten en verspillingen in hert verleden is het hulpverleningsprogramma der Verenigde Staten in voldoende mate geslaagd om haar voortzetting te rechtvaardigen zolang zij dat eigen belang blijft dienen. Gezien het economische herstel en de voorspoed in de gehele wereld dienen er echter geen gelden voor hulpverlening te worden uitgegeven, die niet rechtstreeks betrekking hebben op de verdediging. Welvarende landen dienen in het geheel niet voor hulp in aanmer king te komen, aldus de resolutie. 3 uitkering aan bioscooppersoneel De Nederlandsche Bioscoop-Bond heeft Dinsdag in hotel Krasnapolsky te Amster dam zijn jaarlijkse ledenvergadering, die op 26 maart j.l. was geschorst in verband met het overlijden van de bondsvoorzitter, de heer M. P. M. Vermin, voortgezet onder presidium van de waarnemende voorzitter, de heer J. Weening. De vergadering besloot de heer Vermin posthuum tot erelid te benoemen wegens zijn uitzonderlijke verdiensten als voorzit ter van de bond gedurende de jaren 1945 tot 1956. Het voorstel van het hoofdbestuur ter bevordering van de produktie van Neder landse films een fonds te vormen, waarin de gezamenlijke leden van de bond een aanloopkapitaal van f300.000 beschikbaar zullen stellen, alsmede gedurende een pe riode van tien jaar een bedrag van maxi maal f 200.000 per jaar, werd na ampele beraadslaging goedgekeurd. Mede in aanmerking genomen de steun welke de overheid bereid is te verlenen, is door dit initiatief van het in de bond ge organiseerde film- en bioscoopbedrijf de noodzakelijke financiële basis gelegd, om hier te lande tot een regelmatige en kwali tatief verantwoorde speelfilmproduktie te geraken. Omtrent de beheersvorm van het produktiefonds zal nog overleg worden ge- oleegd met de overheid. Als opvolger van de heer Vermin werd tot bondsvoorzitter gekozen de secretaris van het hoofdbestuur, de heer Joh. Miede- ma te Sneek. De vergadering hechtte haar goedkeuring asn het voorstel van het hoofdbestuur om alle werknemers die thans in dienst zijn van de leden, een uitkering over 1955 toe te kennen van 3 pet. van het in dat jaar verdiende loon. Staal. India en de Sovjet-Unie hebben een contract getekend voor de levering van Russisch materiaal voor een nieuwe staalfabriek van de Indiase regering, die te Bhilai in centraal-India zal worden gebouwd. Aansluiting. In communistisch China zijn 27 grote steden door luchtlijnen verbon den, terwijl het nationale luchtnet weer aansluit op diensten met meer dan der tig landen, aldus blijkt uit een bericht van het communistische persbureau „Nieuw China". Exclusief. In officiële kringen te Washing ton is verklaard, dat slechts Ameri kaanse burgers, die voor Amerikaanse bladen of persbureaus werken, verslag mogen uitbrengen van de Amerikaanse kernproeven, die tegen 1 mei in het ge bied van de Stille Oceaan worden ge houden. Foto's van de proefnemingen zullen aan censuur onderhevig zijn. Werkloze. Een Amerikaanse werkloze, die een dreigbrief aan president Eisenhower gestuurd had, is hiervoor veroordeeld tot 42 maanden gevangenisstraf. In deze brief had hij tot vier maal toe gedreigd Eisenhower te zullen vermoorden. Onverschillig. In het orgaan van de Tsje- choslowaakse communistische partij, „Rude Pravo", wordt critiek geleverd op de jongeren, omdat zij zo onverschillig tegenover het communisme zouden staan. Als voorbeeld hiervan wordt de samenstelling van een partij-afdeling in een dorp genoemd, waar zich onder de dertig leden niemand onder de dertig jaar bevindt. Mijnongeluk. In een kolenmijn bij Tataba- nya, ten noord-westen van Boedapest, zijn zeven Hongaarse mijnwerkers om het leven gekomen. Een grote hoeveel heid water drong een van de schachten binnen, waardoor negentien mannen van de buitenwereld werden afgesne den. Twaalf mannen konden worden gered. De overige zeven bleken te zijn verdronken. Kwetsbaar. De basis van het Amerikaanse leger nabij Kaiserslautern in West- Duitsland, zal de eerste basis buiten de Verenigde Staten zijn die door „Nike" luchtafweerrakketten verdedigd zal worden. Onlangs hebben Westduitse bladen er op gewezen dat massale bases, zoals Kaiserslautern, in een atoomoorlog uiterst kwetsbaar zijn. Liefdesbrieven. Het Italiaanse opperste ge rechtshof heeft beslist, dat de brieven die Mussolini en Clara Petacci elkaar schreven, het eigendom zijn van het staatsarchief. De familie Petacci heeft sinds 1950 deze brieven en Clara's dag boek opgeëist. De brieven werden in 1950 gevonden nabij het Gardameer, waar Clara ze begraven had voor haar (mislukte) vlucht met Mussolini in april 1945. Komplot. Meer dan honderd personen, die ervan worden verdacht te hebben deel genomen aan een Peronistisch komplot tegen de Argentijnse regering, zijn van de provincie Mendoza naar Buenos Aires overgebracht. De autoriteiten heb ben volgens deze kringen de samen zweerders hun gang laten gaan tot en kele uren voordat de eerste aanval zou worden ingezet. In de stad Mendoza is de rust weergekeerd. Stormschade. Wervelstormen in vele delen van de Verenigde Staten hebben aan vierenveertig mensen het leven gekost Er zijn zeker 273 gewonden en de mate riële schade loopt in de miljoenen. Afgezet. Het centrale comité van de Griek se communistische partij heeft op een vergadering in Boekarest (Roemenië) de secretaris-generaal van de partij, Nikos Zachariades, afgezet. Zachariades kreeg de leiding van de partij na de veroor deling van generaal Maskos, die de com munistische opstand in Noord-Grieken land leidde, wegens „Titoïsme" door de Cominform. Tot Zachariades' opvolger is benoemd Apostolos Grozos, die minis ter van Arbeid is geweest in de regering van „Vrij Griekenland" van Markos. Vondst. In Egypte is uranium en thorium ontdekt. Uranium- en thoriumhoudende ertsen zouden zijn gevonden bij de kust van de Middellandse Zee, in het geberg te langs de Rode Zee en in oasen in de woestijn. Automatisch. Het Sovjet-persbureau Tass meldt, dat in de Noordelijke IJszee automatisch werkende Sovjet-weersta tions ronddrijven, die een jaar achter een in functie blijven. Hun instrumen ten registreren automatisch temperatu ren, luchtdruk en windrichtingen en -kracht. De stations kunnen gegevens uitzenden en ontvangen, waarbij van speciale seinen gebruik wordt gemaakt, Men heeft te allen tijde een tamelijk volledig beeld van het drijfijs in de Noordelijke IJszee. ER GAAN steeds vaker stemmen op die gewagen van wijzigingen die in de zee stromingen moeten worden aangebracht, waardoor de mens in staat zou zijn het klimaat te veranderen. Enige jaren geleden sprak een Amerikaan over het blokkeren van de zeeëngte tussen Florida en de Bahama eilanden, waardoor de Verenigde Staten het klimaat van West-Europa in sterke mate zouden kunnen be- invloeden, en onlangs deden de Russen een voorstel om een dam le leggen tussen Siberië en Alaska, waardoor het koude poolwater niet meer in de Stille Oceaan zou kunnen stromen en het klimaat van Azië aan- V. zienlijk zou veranderen. Laten we eens nagaan, welke invloed het warme water van de Golfstroom op het klimaat van West-Europa heeft. In de eerste plaats is er natuurlijk de milde in vloed die de vrij hoge temperatuur van het water op de omringende omgeving heeft. Maar toch is het niet zozeer het lauwe water zelf dat verantwoordelijk is voor het klimaat, als wel de invloed die dit water van hogere temperatuur op de lucht drukverdeling heeft. Volgens dr. P. Groen bevordert warm water vooral in de winter het ontstaan van een betrekkelijk lage luchtdruk. Een lage luchtdruk in de buurt van IJsland, waar de Golfstroom zich naar de Noorse kusten spoedt, geeft zuidelijke winden in onze streken en zorgt dus voor een mild klimaat. Een dergelijke uitwerking van de Golf stroom is echter niet algemeen, want het is duidelijk dat aan de andere zijde van de Golfstroom zich het tegengestelde zal voordoen. Een gebied van lage luchtdruk bij Labrador zal juist de koude noordelijke en oostelijke winden over een groot deel van Noord-Amerika doen gieren. Grotere verwarming van het Golfstroomwater kan dus het optreden van lage luchtdrukge- bieden bevorderen, maar ditzelfde ver schijnsel zal steeds andere gevolgen oproe pen, al naarmate men links of rechts, bo- ven of onder deze gebieden is gelegen. Wat óns een mild kli maat schenkt, zou in extreme gevallen de Amerikanen zelfs in de zomer kunnen doen hui veren van de frissigheid! Enig plan dat tot doel heeft wijziging te brengen in de loop der zeestromingen, zou - indien het al tot uitvoering te brengen ware - dan toch in de eerste plaats verge zeld moeten gaan van een uitvoerige studie over alle mogelijke gevolgen die het mei zich zou kunnen slepen, maar niet in het minst zou het afgestemd moeten zijn op het algemeen belang, en niet op het eigen belang van een paar naties, wier ligging het toevallig mogelijk maakt de oorspron kelijke loop der zeestromingen te belem meren of te bevorderen. (We maken ons in dit opzicht nog geen zorgen, want tus sen het opwerpen van een plan en de uit voering daarvan ligt, zoals de praktijk tot nu toe heeft uitgewezen, een aanzienlijke afstand). Weet u, tussen twee, haakjes, dat ons land in de middeleeuwen waarschijnlijk een milder klimaat heeft gekend dan we thans hebben? Daarover morgen. (Nadruk verbodenH. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2