IN DE WERELDPOLITIEK Frankrijk kiest een andere weg Minister Pineau naar Washington 4 >11111 11 SS Kabinetscrisis in Indochinees koninkrijk Cambodja Agenda voor Haarlem New York Times: Secretaresse van Lenin is nog in leven Na felle Franse critiek Russische instemming met de aanval van Mollet op de Amerikaanse politiek Prins Sihanoek poogt de neutraliteit te bewaren tussen Oost en West Ooggetuige van Stalins strijd om de macht met de oude Bolsjewiki Griep 3 Communistisch aanbod op Malakka afgewezen Q.'ifi.Startluifitt „De Telegraaf" ontkent berichten uit Djakarta Auto bestuurd onder invloed van sterke drank iiiir Negen Noorse robbenjagers bij Groenland in nood Onderzoek naar bedrijfsregeling Indonesische regering legt maandag verklaring af Ford-prijs voor vreedzaam gebruik van kernenergie WOENSDAG 4 APRIL 1956 PARIJS (United Press) De Franse minister van Buitenlandse Zaken Christian Pineau. zal op uitnodiging van zijn Ameri kaanse collega, minister Dulles, van 18 tot ,0 juni een bezoek aan Washington bren- een. Men hecht aan dit bezoek van Pineau zowel in Washington als in Parijs grote waarde in verband met de critiek, die zo ovel Pineau zelf als premier Guy Mollet onlangs in het bijzonder op de Amerikaan se politiek hebben geleverd. Amerikaanse regerings-functionarissen hebben verklaard, dat zij het totaal oneens zijn met de Franse premier, Guy Mollet, wat betreft diens verklaring, dat er geen dreiging van een Russische aggressie heeft ^Zy^zeiden, dat die dreiging sedert korte tijd wel wat kan zijn afgenomen, maar dat er geen waarborg is, dat zij in de toekomst weer niet zal toenemen. Mollet had in een interview met het blad U S. News and World Report" gezegd, dat hij nooit geloofd had in een dreigende Russische aggressie en een nieuwe taktiek voorstond om te trachten de koude oor log te beëindigen. De Amerikaanse functionarissen zeiden in antwoord daarop, dat zij elk idee van Mollet inzake een nieuwe taktiek zouden toejuichen, maar dat zij er niettemin scep tisch tegenover stonden. Zij spraken hun verwondering uit over de critiek van Mollet op de Verenigde Staten. Wat de politiek betreffende Duitsland en zijn her eniging betreft, zeiden zij, dat zij het in terview eerst nader dienaangaande wilden bestuderen, voordat zij er commentaar op wilden leveren. Verrassing Onze correspondent in Parijs tekent hier bij aan: De gepekelde verklaring, waarin rle Franse premier Guy Mollet in het blad US News and World Report de Ameri kaanse buitenlandse politiek op de tocht heeft gezet, heeft ook in Parijs allerwege verbazing gewekt. Een pijnlijke verbazing bij de meeste Westelijke diplomaten, die gisteren met lange gezichten rondliepen, een nogal verheugde verrassing bij het pu bliek, dat het wel waardeert wanneer een Franse premier geen blad voor de mond neemt, een gemengde reactie tenslotte bij de Franse pers, die links jubelde en rechts nogal terughoudend was. Iedereen is het er overigens over eens, dat het meer toon en tijdstip van Mollets salvo waren, die als surprise kwamen, dan de inhoud, die voor namelijk een verdere detaillering was van de new look", die de minister van Bui tenlandse Zaken Pineau al eerder aan Frankrijks politiek had gegeven. Men mag dit alles vooral niet als een mogelijkheid tot splitsing van het westelijk bondgenoot schap zien. Zover is het helemaal niet. Mollets openhartigheid i s geen ontrouw aan het Westen. Op het moment waarop dat Westen naar nieuwe wegen zoekt, kan een beetje openhartigheid geen kwaad. SINGAPORE (Reuter) De eerste mi nister van Malakka, Prins (Tengkoe) Abdoel Rahman, heeft „met groot genoegen" een communistisch aanbod van de hand gewe zen om opnieuw een serie vredesonderhan delingen te voeren. Hij zei de communisten alleen te willen ontmoeten als zij ermee in stemmen zich onvoorwaardelijk over te geven. Het communistische aanbod voor nieuwe vredesonderhandelingen werd gedaan in een brief van de communistische leider Tsjin Peng. In december zijn vredesonder handelingen met de communisten op niets uitgelopen. Tsjin Peng zegt dat de commu nisten zich niet willen overgeven en de strijd slechts zullen staken als zij politiek met andere partijen op een lijn gesteld worden en er geen vergeldingsmaatrege len tegen hen worden genomen. ADVERTENTIE Dirk Witte zong: „Mens, durf te leven!" Ik voeg hieraan toe: Maar éérst even Naar DANTUMA lopen, Een vulpen gaan kopen Want dan bent u paraat voor dit streven! Zijlstraat 90 Haarlem Tèl. 11161 Juist omdat Mollet naast enige geheel ras echte Franse belangen zoveel behartens- waardige ideeën verdedigde, is het echter misschien te betreuren dat hij zijn open hartigheid ln dermate stekelige vorm heeft gegoten. Op een receptie, die in het Kremlin ter ere van de Zweedse premier Erlander ge houden werd, heeft Kroesjtsjev in. een on gedwongen gesprek met verslaggevers over het interview dat de Franse premier de „U.S. News and World Report" heeft toe gestaan, gezegd: „Dat interview bevalt ons, en in het bijzonder wat Mollet zei over de ontwapening. Ik ben het niet eens met alles wat hij gezegd heeft, maar het was ongetwijfeld een goed interview, en met het meeste ervan ben ik het eens. Het dient de zaak van de vrede en van weder zijds begrip". Kroesjtsjev heeft verder gezegd, dat de wereldvrede verzekerd kan zijn zelfs met een verdeeld Duitsland. Van de zijde van „De Telegraaf" deelt men mede, dat de berichten uit Djakarta, volgens welke dit blad aan de ambassade van India te Den Haag zou hebben verzocht te bemiddelen bij het plaatsen van adver tenties over de zaak Jungsohlager, elke grond missen. „Er is nimmer een verzoek tot bemiddeling uitgegaan, en van een weigering van de zijde der ambassade kan daarom geen sprake zijn. Het contact tus sen „De Telegraaf" en de ambassade heeft zich beperkt tot een algemene vraag over de oplagecijfers van enkele Indiase dag bladen", aldus deze mededeling. De Alkmaarse rechtbank heeft de Alk- maarse garagehouder Ch. de V. conform de eis veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Vijf jaar ontzegging was geëist. De veroordeelde had op 9 februari van dit jaar onder invloed van sterke drank met grote snelheid een auto be stuurd, tweemaal was hij door een stop teken van de rijkspolitie gereden. Hij kon tenslotte tot stilstand gebracht worden, doordat de politie een autobus dwars op de weg had gezet ADVERTENTIE PNOM PENH. (AFP/Reuter/UP) Het aftreden van prins Sihanoek als premier van Cambodja moet volgens waarnemers niet alleen worden toegeschreven aan druk van Zuid-Vietnam en Thailand. Ook over wegingen van binnenlandse politiek zou den een belangrijke rol hebben gespeeld. In sommige kringen verwijt men de prins, die zich voorstander heeft verklaard van een strikt neutrale politiek ten opzichte van Oost en West en oprichter is van dé „Soci alistische volksgemeenschap", dat hij dema gogische methoden gebruikt. Anderen zijn van mening, dat zijn verwijdering maar tijdelijk is en ten doel heeft de juistheid V3n zijn politiek aan te tonen. Prins Siha noek beschikt over een meerderheid in het parlement en het schijnt onmogelijk zonder hem te regeren. De moeilijkheden met Zuid-Vietnam zijn deels een gevolg van het feit dat zich in dat land een belangrijke Cambodjaanse min derheid bevindt en deels van de omstan digheid, dat Cambodja als medeondei-teke- naar van de akkoorden van Genève de balans tussen Noord- en Zuid-Vietnam in evenwicht wil houden. Van de kant van Thailand voelt Cam bodja zich van ouds bedreigd door de ex- pa nsiepolitek. De westelijke provincies van Cambodja zijn lange tijd door Thailand be zet geweest. De grens tussen de beide lan den is nooit volledig vastgesteld. De be trekkingen worden ook bemoeilijkt door de activiteit op Thailands grondgebied van de voornaamste tegenstander van Sihanoeks politiek, Son Ngoe Than. Het sluiten van de grens met Cambodja door Thailand én""Zuid-Vietnam is ver moedelijk evenzeer, zo niet meer, het ge volg van plaatselijke moeilijkheden als van overwegingen van buitenlandse politiek, namelijk om Cambodja ertoe te brengen z'n neutralisme los te laten en zich achter de pro-Westerse politiek van de twee buur staten te scharen. Prins Sihanoek heeft in een toespraak verklaard dat Cambodja zich mogelijk tot de Sovjet-Unie en communistisch China zal wenden, indien de moeilijkheden, die het met Westers gezinde landen heeft, niet binnen drie weken zijn opgelost. De prins zei verder dat het Cambodjaanse Volkscon gres binnen drie weken bijeen zal komen „om te beslissen of wij neutraal kunnen blijven". Het congres zal ook „de houding van Cambodja jegens de Verenigde Staten, Thailand en Vietnam bepalen en het zal voorts uitmaken welk standpunt wij dienen in te nemen, indien de blokkade van ons land voortduurt, of de Verenigde Staten zouden besluiten ons niet langer te helpen", aldus prins Sihanoek. De politie van Thai land heeft, in het gebied aan de grens tus sen Thailand en Cambodja de staat van beleg afgekondigd „teneinde incidenten on der de grensbevolking te voorkomen." De pro-Westerse plaatsvervangend pre mier, Kim Tit, is verzocht een nieuwe regering te vormen. Kim heeft de ambassa deur in Washington, Nong Kim Nyn, de portefeuille van Buitenlandse Zaken aan geboden. Diplomatieke bronnen voorspel len, dat Kim een vriendelijker houding tegenover de Verenigde Staten en een min der toeschietelijke houding tegenover Pe king zou innemen. Een Noors marinevaartuig is naar Groen land gedirigeerd, waar negen Noorse sehe- pen voor de robbenjacht, mét 170 man aan boord, in het ijs vastzitten en gevaar lopen verbrijzeld te worden. Donderdagochtend zal de „Valkyrien" uit Oslo naar Groenland vertrekken. Geschat wordt dat het schip de Groenlandse oost kust in vier dagen kan bereiken. (U.P.) De minister voor Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie heeft in overeenstemming met de minister van Economische Zaken advies gevraagd aan de Commissie Be drijfsregelingen over de vraag of er aan leiding bestaat op te treden tegen bedrijfs regelingen van fabrikanten en importeurs op het gebied van de handel in licht elek trotechnisch.installatiemateriaal enerzijds en" grossiers anderzijds. Het verzoek om advies betreft in het bijzonder het agen ten-grossiers-contract en het door dit con tract tot stand gebrachte exclusief econo misch verkeer en de bepalingen inzake toelating tot dit exclusief verkeer. WOENSDAG 4 APRIL Palace: „De zoon van Sindbad", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zes vouwen en één man", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: From here tot eternity, 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: ..Lady and the tramp", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tarzan en de Wazuri-diaman- ten", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De vrolijke vagebond", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Begeerte en plicht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva-theater: 8.1o uur, Ten bate van Erefonds voor oud-verpleegsters geeft de toneelgroep van het Grote Gasthuis een voorstelling van „De appel valt". Vishal: 8.30 uur, Feike Bosma's Marionettentheater, 2.30 en 4 uur. kindervoorstelling „Jeroen de orgelman". Concertgebouw: 8 uur, Feest- concert jeugdkoor „Inter Nos", onder leiding van Jan Booda. DONDERDAG 5 APRIL Palace: „De zoon van Sindbad", 14 jaar, .2 4.15, 7 en 9.15 uur, Luxor: „Zes v?ouwen en één man", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: From here tot eternity, 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Hansel en Gretel, a'ie leeft., 11 en 2.15 uur. Lido: „Lady and the tramp", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy „Tarzan en de Wazuri-diamanten", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tom en Jerry (tekenfilms), 10.30 uur, ..De vrolijke vagebond", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Begeerte en plicht", 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva-theater: 8.15 uur, Ten bate van Erefonds voor oud-verpleegsters geeft de toneelgroep van het Grote Gasthuis een voor stelling van „De apel valt". Vishal: 8.30 uur, Feike Bosma's Marionettentheater, 2.30 en 4 uur: kindervoorstelling „Jeroen de orgel man". Gebouw van de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden: 8 uur, Lezing van de heer Arch Bailey C.S. voor de Christian Science. L)e nog eens uitdrukkelijk geformuleerde Franse opvattingen ten aanzien van noodzakelijke wijziging der westelijke politiek tegenover Rusland geeft gelegenheid, opnieuw in te gaan op het probleem, dat Duitsland vormt voor de Europese en internationale situatie. Guy Mollet, de Franse premier, heeft in een interview de kortgeleden door de Franse minister van Buiten landse Zaken, Pineau, gedane uitlatingen over de fouten der westelijke houding onderstreept. In de scherpe critiek van Guy Mollet, die speciaal de Amerikaanse politieke praktijken gold, viel het oude Franse denkbeeld te beluisteren dat de westelijke mogendheden met hun plannen ten opzichte van Duitsland op de verkeerde weg zijn. Dit denkbeeld is inderdaad vroeger ook al meermalen door Franse politici geopperd, doch Frankrijk is in de praktijk der laatste tien jaren meegesleept in een soort van politieke psychose, waarvan de vrees voor Rusland, en de veronderstelde behoefte aan Duitse divisies om die vrees te ontzenuwen, de voornaamste drijfveren waren. Daarvan heeft West-Duitland geprofiteerd door in snel tempo de privileges te veroveren, die het nodig had om een belangrijke plaats te krijgen in de westelijke politieke samenwerkingsorganen zoals NAVO en west-Europese Unie. De herbewapening van West-Duitsland werd door gedrukt zonder enthousiaste instemming van Frankrijk, dat echter door de zwakte van zijn telkens vallende regeringen geen werkelijk vastbesloten houding kon aannemen. Thans tracht de regering-MoIlet dit verzuim goed te maken door de Franse mening luid en zonder voorbehoud te verkon digen. De west-Europese eenheid is daardoor ernstig geschokt. Doch mis schien komt zij uit dit proces van heroriëntatie tevoorschijn met bruikbaar der bases van samenwerking. Opmerkelijk was de uitlating van Mollet, dat hij nooit geloofd heeft in een Russi sche aggressiedreiging. Dat is een ernstige onthulling, want die aggressiedreiging is altijd het eerste argument geweest bij de west-Europese politieke ondernemingen op het gebied van samenwerking. Toen vijf jaren geleden een Nederlandse afgevaar digde in de Raad van Europa pleitte voor een overwijlde vorming van de Verenigde Staten van Europa, onder het argument dat „wij nog slechts zes maanden de tijd heb ben om ons te verenigen tegen de in voor bereiding zijnde Russische aanval", zat Guy Mollet in de bank der Franse delega tie, als socialistisch lid der Nationale Ver gadering. Hij stond toen niet op om te pro testeren. De Franse delegatie was toen be reid aan die Verenigde Staten van Europa haar fiat te geven, doch de Engelsen wil den niet en daar strandde de zaak op. Sindsdien is er in de Franse gelederen blijkbaar steeds meer twijfel aan de moge lijkheid van een Europese federatie ont staan. Mendès-France heeft de knoop doorgehakt door de Europese Verdedi gingsorganisatie te doen mislukken. Hij werd de zondebok voor het falen der po gingen om een Europese eenheid te stich ten, doch thans blijkt dat ook andere be langrijke Fransen niet overtuigd waren van de noodzaak, de Europese gedachte te verwerkelijken op basis van vrees voor Rusland. Wellicht heeft de luide betoog trant der Duitse delegaties in de Raad van Europa waar zij onophoudelijk wezen op de gevaren die een verdeeld Europa bleven bedreigen uit het oosten de Fransen toen al kopschuw gemaakt. Met dit al is Duitsland opnieuw zoals na de eerste wereldoorlog de factor van tegenstellingen in Europa geworden. Op nieuw is de vraag, hoe men ontkomen kon aan het Duitse gevaar zonder andere geva ren op te roepen, een bron van tegenge stelde meningen geworden. Guy Mollet zegt thans, dat men bij de pogingen om een vergelijk met Rusland te bereiken, niet star. moet vasthouden aan de Duitse her eniging, doch dat men als punt nummer één de ontwapening moet aanvatten en als uitvloeisel daarvan moet trachten te komen tot een oplossing der Duitse kwestie. Dit is een standpunt, dat indertijd op de con ferentie van Genève een sensatie zou heb ben verwekt, als het van westelijke zijde zou zijn geformuleerd. Op die basis had men immers een vruchtbaar gesprek met de Russen kunnen aanknopen, die zich door de stringente westelijke eis tot onmid dellijke hereniging van de twee delen Duitslands gedwongen zagen tot een even stringente weigering. Het blijkt dus nu. hoezeer in Franse kringen een herwaardering van de proble men en tegenstellingen heeft plaats gehad. Guy Mollet klaagt er over, dat eerdere Franse pleidooien tot verandering der westelijke politiek geen weerklank hebben gevonden in het geallieerde buitenland. Neen, zeggen buitenlandse politieke waar nemers, dat kon ook niet, want de Franse denkbeelden deden de West-Duitsers vre zen, dat de hereniging daardoor op de lange baan zou komen. Merkwaardig commentaar! De andere westelijke bondgenoten hebben zich blijk baar zo stevig verankerd aan de bestuur ders der Westduitse Bondsrepubliek, dat zij alle mogelijke oplossingen voor de be nauwende internationale situatie van de hand moeten wijzen als de Duitsers er een hindernis voor hun eigen toekomstplannen in zien. Dat alleen Frankrijk zich heeft los gemaakt van deze „Duitse maatstaf", duidt op een herhaling van de gebeurtenissen van na 1918, toen Frankrijk alleen gelaten werd door de andere grote mogendheden in zijn pogingen om het Duitse gevaar in te dammen en te signaleren. Engeland en Amerika zijn allerminst geneigd, de Duit sers vierkant voor het feit te stellen dat niet het belang van Duitsland, doch dat van Europa voorop staat, en dat eerst een akkoord met Rusland tot stand moet komen voordat de Duitse hereniging kan worden aangepakt, nu immers is gebleken dat die hereniging stuit op een ontbreken van een algemene overeenstemming tussen de mo gendheden die de oorlog tegen Hitier wonnen. Frankrijk wil die ontbrekende overeenstemming over het hoofd van de Westduitse Bondsrepubliek zien te berei ken en daar ligt de kern van het ganse ge schil in westelijke boezem. Voor de conventionele voorstanders der Europese eenheid, die één Europa wilden maken als schild tegen de Sovjet-Unie on der aanvoering van Duitsland, is Frank rijk nu voorlopig verloren. De hele proce dure van Europese eenheid uit vrees voor aggressie is in Frankrijk verworpen, en men heeft daar een nieuwe weg gekozen, die moeilijk te aanvaarden zal zijn voor de anderen: terug naar 1944, toen de oplossing van Europese aangelegenheden een zaak was van alle geallieerden om Duitsland heen en over Duitsland heen. Stopzetting der Duitse herbewapening in het kader van een algemene ontwapening, een Europees veiligheidsverdrag waarin de Duitse her eniging als toekomstige ontwikkeling wordt aangegeven ziedaar de basis waarop thans Frankrijk de vrede wil gegrondvest zien. Het zal Mollet moeilijk vallen, zijn bondgenoten zover te krijgen. De Duitse tegenwerking, speculerend op de Ameri kaanse voorliefde voor Duitse en wantrou wen tegen Franse eigenschappen, zal daar bij een voorname factor zijn J.L. NEW YORK (United Press) De laat ste levënsjarén van Lènin en dé periode van manoeuvreren door Stalin, toen hij de communistische partij geheel in zijn macht had, kunnen nog aan het licht gebracht worden, want de secretaresse van Lenin, die al die gebeurtenissen heeft meegemaakt, is nog in leven. Dit heeft Harrison Salis bury, voormalig chef van het Moskouse bureau van de New York Times, in dit blad meegedeeld. Mevrouw L. A. Fotieva woont' nog in Moskou volgens een lijst namen van oude Bolsjewiki, die de Pravda onlangs heeft gepubliceerd. Mevrouw Fotieva was Lenin's secretares se in de jaren voor diens dood in januari 1924. Zij is, volgens Salisbury, de enige die kan getuigen wat werkelijk zich afspeelde tussen Lenin, Stalin en Trotzky in die jaren waarin Stalin zolang manoeuvreerde tot hij de gehele partij beheerste, Trotzky's ver drijving en de „zuivering" der oude Bolsje wiki had voorbereid. De vraag is, zo zegt Salisbury, of de tegenwoordige machthebbers bij hun „ont luistering" van Stalin bereid zijn de histo rie recht te doen en een werkelijke getuige te doen spreken. Salisbury merkt op, dat Stalin altijd ge poseerd heeft als de „ware" voortzetter van Lenin's denkbeelden, als diens geestelijk en politiek erfgenaam, doch dat Lenin in wer kelijkheid een diep wantrouwen tegen Sta lin koesterde en zijn medewerkers aan spoorde, Stalin aan de kant te zetten. Stalin won echter de worsteling en onderdrukte ieder bewijs, dat Lenin zich van hem had afgekeerd. Salisbury meent te weten, dat ook mevrouw Fotieva het slachtoffer van Stalin's vervolging geweest is. Altijd zijn er tegenstrijdige berichten over de laatste dagen van Lenin geweest. Trotzky beweerde steeds, dat Lenin zijn hulp tegen Stalin had ingeroepen. Trotzky haalde documenten en memoranda aan, die mevrouw Fotieva had gedicteerd of ge schreven en persoonlijke gesprekken met ADVERTENTIE knapt U op p r in een ommezien. OwJcT haar, alles ten bewijze van zijn stellingen. Voor d e verhouding Lenin-Trotzky- Stalin zijn drie documenten van belang. Er is het „testament van Lenin", grotendeels op 25 december 1922 gedicteerd. In een na schrift van 4 januari 1923 staat de zin: „Ik stel de kameraden voor, Stalin te verwijde ren (als secretaris-generaal van de partij) en iemand te benoemen, die loyaler is, voorkomender en met meer meedogen voor de kameraden, minder wispelturigen zovoorts. Dan is er een document over een bitter conflict inzake de politiek in Georgië, waar Stalin geboren was. Trotzky beweerde steeds, dat Lenin het met Stalin volstrekt oneens was en dat hij hem had opgedragen, Stalin te bestrijden. Tenslotte is er een kort memorandum van 6 maart 1923, waarin Lenin aankondigt „alle persoonlijke en kameraadschappelijke banden met Stalin" te verbreken. Dit me morandum zou Lenin aan mevrouw Fotieva hebben gedicteerd. Nieuwe beschuldigingen Stalin is er gisteren door de partij op nieuw van beschuldigd misbruik te hebben gemaakt van de partij en het leiderschap. Volgens de „Communist", het theoretisch en politiek partijorgaan, kwam dit misbruik regelrecht voort uit de persoonlijkheids cultus van Stalin. Deze cultus leidde tot een breuk in de democratische verstand houding binnen de partij, deed afbreuk aan activiteit en initiatief van de communisten en stond de ontwikkeling van critiek en zelf-critiek in de weg. Dit artikel werd door radio-Moskou uit gezonden. Het was de eerste keer dat een gezaghebbend orgaan van het centrale co mité van de partij Stalin met name ver oordeelde voor zijn dictatoriale neigingen. Het artikel volgde op een artikel in de Pravda van verleden week waarin Stalin van geschiedvervalsing werd beschuldigd. Het blad van het Sovjet-ministerie van Defensie, „Rode Ster", heeft Stalin ervan beschuldigd, dat hij „de militaire weten schap" verdraaid heeft en de rol van Lenin op militair gebied heeft miskend. Stalins verkeerde theorieën, in het bijzonder waar zij betrekking hebben op de rol van Lenin in de ontwikkeling van de militaire weten schap, moeten herzien worden, zo meent het blad. DJAKARTA (A.N.P.) De Indonesische minister-president, mr. Ali Sastroamidjojo, zal maandag een regeringsverklaring in het parlement afleggen over het programma van het nieuwe kabinet. De premier heeft de leden van het parlement verzocht voor rang te geven aan de bespreking van het wetsontwerp tot eenzijdige opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie en de daarmede samenhangende overeenkomsten van de R.T.C.. Verwacht wordt, dat het kabinet een nieuw ontwerp zal bespreken. Dit nieuwe ontwerp komt in de plaats van het wetsontwerp, dat 35 dagen geleden door CAMBRIDGE (United Press) Ter na gedachtenis van Henry Ford en zijn zoon Edsel heeft de Ford Motor Company een fonds van een millioen dollar gesticht, waaruit jaarlijks een prijs van 75.000 dollar zal worden toegekend aan de persoon, groep of organisatie die naar het oordeel van de het voorlopig parlement werd aangenomen, maar dat president Sukarno heeft gewei gerd te tekenen. Volgens politieke waarnemers zullen de besprekingen in het kabinet over het nieuwe ontwerp slechts weinig tijd in be slag nemen. Het zal niet veel afwijken van het vorige ontwerp. Verwacht kan worden, dat het nieuwe ontwerp nog voor het mid den van de volgende week, wanneer het parlement op zijn eerste reces gaat, bij de volksvertegenwoordiging kan worden inge diend. jury de grootste bijdrage heeft geleverd tot de vreedzame toepassing van de atoom energie. In aanmerking kunnen komen alle geleerden en technici ter wereld, ongeacht nationaliteit of politieke opvattingen. In jaren dat de jury geen geschikte kandidaat voor de prijs vindt, kan het geld worden gebruikt voor doeleinden die hoogst waar schijnlijk zullen bijdragen tot kerntoepas singen in vredestijd. De drie kleinzoons van Ford hebben tot instelling van de prijs be sloten.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5