Bezwaren tegen flatbouw in Naaldenveld mm Raad van State behandelt beroep raad van Bloemendaal Vijftien mensen werken voor onderontwikkelde gebieden rgtD Kort en bondig ALS MANNEN KERELS ZIJN.. Programma Koninginnedag en bevrijdingsfeest in Haarlem-Oost Enthousiasme en idealisme: HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 1 1 Burgerlijke Stand Uit Helder's verpakte reuze-keuze van een bis cu it je geniet je! Corso uitgesteld tot 28 april Diefstal en heling niet bewezen geacht Jongen in het water van de Kampersingel PLANTAARDAPPELEN VAN DEURSEN Aanrijding Opening Bovemafabriek in Heemstede Uitnodiging op gramofoonplaat Twee dames ernstig gewond Een heitje voor Lontjes karweitje Botsing op Jansweg nabij de Parklaan „Keukenhof" in raadhuis van Lisse ontvangen Goede vangst Oud-minister In 't Veld over woningvraagstuk Jubilea P.E.N. pe afdeling geschillen van de Raad van State heeft woensdag in een openbare ver gadering het beroep behandeld, dat de gemeenteraad van Bloemendaal bij de Kroon aanhangig heeft gemaakt tegen onthouding van goedkeuring door Gedeputeerde Staten van Noordholland van het raadsbesluit der gemeente Bloemendaal van 15 ok tober 1953, inzake wijziging van het uitbreidingsplan „Zuidlaan" te Aerdenhout, waarmee bedoeld werd de stichting van twee hoge flatgebouwen voor 72 woningen in het Naaldenveld mogelijk te maken. Blijkens een brief van de gemeenteraad aan de Kroon bestaat er een grote behoefte aan woningen in de gemeente. Ook zouden Ge deputeerde Staten ten onrechte te veel het zwaartepunt hebben gelegd op het streek plan Zuid-Kennemerland, waarover in 1953 weinig bekend was. Gedeputeerde Sta ten hadden opgemerkt, dat het Naaldenveld, van grote waarde is voor het natuur schoon en dat hoge gebouwen het landschap meer zouden schaden dan lage villa's. Het streekplan is in ontwerp bijna gereed en van belang is, dat het uitbreidingsplan zich daarbij aansluit. Probleem woningnood is beklemmend Mr. L. C. K o 1 f f heeft het standpunt van de gemeenteraad nader toegelicht. Hij merkte op, dat het te verklaren is, dat van verscheidene zijden de aandacht gevestigd is op behoud van het natuurschoon. Voor het gemeentebestuur is het probleem van de woningnood echter zeer klemmend. Voortdurend houdt het zich met de huis vesting van bewoners bezig en op allerlei manieren wordt gezocht naar oplossingen. Toen het plan werd bekend gemaakt het Naaldenveld verder te bebouwen zijn er vele bezwaren binnengekomen. Om zoveel mogelijk natuurschoon te behouden heeft de gemeenteraad een plan vastgesteld, waarbij op een klein gebied twee hoge ge bouwen worden gesticht met tweeënzeven tig woningen. In 1927 is een plan gemaakt voor het gehele gebied, dat bebouwing met villa's mogelijk maakte. Inmiddels zijn de gedachten over het bouwen op de „woeste" grond veranderd en de raad heeft een an der plan vastgesteld. Het is het beste hoge gebouwen te maken, dan kan een groot terrein behouden blijven voor recreatie. De gemeenteraad heeft daarom beroep aangetekend, toen Gedeputeerde Staten het plan niet hadden goedgekeurd. Vervolgens ging mr. Kolff. de argumen ten van Gedeputeerde Staten na ten aan zien van het streekplan Zuid-Kennemer land. Er zijn vele studies gemaakt en in „de keuken" wordt hard aan het ontwerp gewerkt, maar het is nog niet versche nen. De situatie voor het gemeentebestuur is daardoor zeer hinderlijk en het weet niet, waaraan het zich te houden heeft. Ook thans bestaat er nog geen zekerheid en daarom sprak mr. Kolff de wens uit, dat het besluit van Gedeputeerde Staten vernietigd zal worden. Bezwaren van omwonenden Mr. P. J. Prinsen Geerligs voer de het woord namens een aantal omwonen den en eigenaren van villa's uit het Naal denveld. Het gaat in deze zaak om de wo ningbouw en het behoud van natuur schoon. De gemeenteraad stelt de woning bouw op de voorgrond en bij Gedeputeer de Staten prevaleert het natuurschoon. Ook heeft laatstgenoemd college de aan dacht gevestigd op het streekplan Zuid- Kennemerland, waarover mededelingen in de stukken' zijn gedaan. De gemeenteraad wil het mooiste stuk van het Naaldenveld reserveren voor twee gebouwen met zes woonlagen voor woningbouw. Indien dat plan verwezenlijkt zou worden, dan zal een foei-lelijke toestand ontstaan; dat moet, aldus spreker, voorkomen worden. Te be grijpen is, dat velen geprotesteerd hebben tegen het plan. Hoge gebouwen storen het landschapsschoon meer dan lage villa's. Als argument is genoemd, dat Bloemen daal geen bouwgrond heeft; dat noemde mr. Prinsen Geerligs overdreven en hij herinnerde er aan, dat in de vergadering van de gemeenteraad van februari mede delingen zijn gedaan over de bouw van woningen. Een groot aantal wordt gebouwd o.a. nabij de Bovenweg (150), De Waal Malefijtlaan, Dompvloedslaan en Noord laan. „Ach en wee wordt geroepen, met de bedoeling stemming te wekken. De zaken liggen echter anders", aldus spreker. Ten slotte merkte mr. Prinsen Geerligs op, dat de rust en orde van de huidige bewoners ernstig verstoord worden, als tot de bouw van de_ flatgebouwen wordt overgegaan. Mr. A. D. P. V. van Löben Seis lichtte de bezwaren van een andere eige naar van grond toe en zeide, dat het niet duidelijk is, waarom de gemeente Bloe mendaal haar plannen om in het Naalden veld flatgebouwen te stichten, wil doorzet ten. In andere delen is ook grond beschik baar voor het doel. Er heerste in 1954 vreugde, toen het besluit van Gedeputeerde Staten bekend werd, dat zij hun goedkeu ring hadden onthouden aan het raadsbe sluit. Daaruit bleek, dat velen voor behoud van natuurschoon waren. Heemschut De heer J. Trouw voerde het woord namens de Bond Heemschut en zeide, dat hij zich de vertegenwoordiger voelde van allen, die het natuurschoon willen behou den. Het aantal is groot en dat is reeds ge bleken uit de bezwaarschriften. De inzich ten over bebouwing zijn sedert 1927, toen het eerste plan is ggmaakt, sterk gewijzigd en daarmee dient het gemeentebestuur van Bloemendaal rekening te houden. Het is te hopen, dat het Naaldenveld behouden blijft, aldus besloot de heer Trouw. Streekplan gereed Mejuffrouw ir. W. van den Broek d'O b r e n a n, hoofdingenieur bij de Pro vinciale Waterstaat van Noordholland, die het college van Gedeputeerde Staten ver tegenwoordigde, deelde mee, dat dit college van mening is, dat het oude plan van 1927 herzien moet worden. Daarbij dient het binnenkort te verschijnen ontwerp-streek- plan Zuid-Kennemerland als uitgangspunt beschouwd te worden. Hierover zijn reeds vele jaren besprekingen en onderhandelin gen gevoerd, maar het ontwerp is thans gereed. De streekplan-commissie en de vaste commissie voor streekplannen hebben hun goedkeuring er aan gehecht en deze week zal het ontwerp naar gemeentebesturen worden gezonden, die gelegenheid krijgen hun bemerkingen te maken. Spreekster liet een gedeelte van het plan, dat over het Naaldenveld, op een kaart 2pen en gaf een toelichting van de si tuatie. De omgeving is van grote waarde als natuurreservaat en vormt een geheel met omliggend duinterrein. Mooie bloemen en planten zijn aanwezig. Na een beschrij ving van het terrein liet zij foto's zien. In dien er hoge gebouwen gesticht worden blijft er van het natuurschoon niet veel meer over. Staatsraad prof. dr, G. A. v a n P o e 1 j e: „Bewoners van de bovenste verdieping zullen een prachtig uitzicht hebben over het duinlandschap". MEN ZAL ZICH ONGETWIJFELD herinneren, hoe krachtig na de grote watersnood ramp in 1953 het opbouwwerk in de getroffen gebieden van ons land ter hand genomen werd, en welke grote hulp wij bij deze werkzaamheden van het buiten land hebben ondervonden: Amerikanen, Engelsen, Belgen, Fransen, Italianen en Duitsers waren na februari 1953 bezig met het herstellen van dijken, het ruimen van puin, het weer bewoonbaar maken van de huizen en het bouwen van nieuwe huizen. Onder deze welkome helpers bevonden zich ook studenten en anderen, die voor dit menslievende werk hun vakantie opofferden. Nu was de watersnood voor ons land ge lukkig een uitzondering en in het algemeen gesproken kunnen wij het werk hier wel aan zonder buitenlandse hulp aan man kracht. Maar er zijn ook landen, minder- of onderontwikkelde of achtergebleven ge bieden namen zijn er genoeg voor die een dergelijke hulp voor de eerste tijd best willen en kunnen gebruiken en die daar naast ook van de technische ervaring en de deskundige adviezen van hun helpers kun nen profiteren. Eén van de organisaties, die zich met een dergelijke hulpverlening bezig* houdt is de Service Civil International, waarvan de Nederlandse sectie Internatio nale Vrijwillige Hulpdienst heet en die in ons land ongeveer driehonderd leden telt. Het merendeel hiervan bestaat uit jon geren, die over lange vakanties beschikken studenten, scholieren, onderwijzers of leraren, die deze vakanties produktief ma ken door in het buitenland te gaan werken vanuit de internationale werkkampen van de Service Civil International. Op deze manier helpen zij bij rampen, in noodge- bieden of in de achtergebleven gebieden, zoals hun buitenlandse collega's ons hielpen in februari 1953. Omdat er gelukkig niet altijd nood- of rampgebieden zijn, vertrekken groepen van deze jongelui tegenwoordig vaak naai de onderontwikkelde landen. Aangezien deze, met enkele uitzonderingen, niet in Europa te vinden zijn, betekent dit dat veel kosten gemaakt moeten worden voordat in het betreffende land daadwerkelijke hulp kan worden geboden. Op het ogenblik vin den we werkkampen in Algiers, de Liba non, Pakistan, India en ook in enige lan den in Europa. In Nederland Dat men échter ook op andere wijze het werk in verre landen kan steunen, bewees een vijftiental jongens en meisjes van de I.V.H.. die acht dagen van hun Paasvakan tie opofferden om te gaan werken bij de Hoogovens. Zij krijgen hiervoor gewoon loon uitbetaald en dit sturen zij, na aftrek van de vrij geringe onkosten voor verblijf en eten, naar hun organisatie in Pakistan. Deze jonge mensen logeren in de jeugd herberg „Koningsbosch" te Bakkum en worden iedere dag gehaald en gebracht door een autobus van de Hoogovens. Uiter aard verrichten zij hier slechts ongeschoold werk: de jongens lossen en laden stenen voor de ovenbouw en leggen kabels, de meisjes.doen sorteer- en controlewerk in de vertinnërij bij Breedband. Dit brengt met zich mee dat de jongens van 6 uur 's mor gens tot 2 uur 's middags in de continu dienst werken en de meisjes van 8 tot 5 uur. Zij doen dit werk alle vijftien met bijzon der veel enthousiasme en zij worden hier bij gesteund door de ideële doelstelling, die de stichter van de Service Civil Internatio nal, de Zwitserse ingenieur Ceresole bij de oprichting in 1920 voor ogen moet hebben gezweefd: een internationale samenwerking en verstandhouding, waar geen plaats meer is voor oorlog. Enthousiasme Eén van de jongens, een 29-jarige onder wijzer, is in 1953 voor twee jaar in Pakistan en India geweest en is daar bij de werk kamporganisatie verbonden geweest: met bijzonder veel enthousiasme vertelt hij van het succes dat ze daar bij de plaatselijke bevolking hadden en dat hun werk ook in vele gevallen van meer blijvende aard was als deze bevolking van hen leerde zelf aan te pakken. Met. dit enthousiasme en met een oprecht idealistische levensaanvaarding bewijzen deze jongeren van alle gezindten en van vele professies de leider van deze „loon- dienstgroep" is een medisch student uit Groningen inderdaad iets voor een in ternationale solidariteit over te hebben, al schijnen de resultaten van hun inspannin gen vaak gering in vergelijking bij het vele werk dat op dit gebied nog gedaan moet worden. Mejuffrouw Van den Broek d'O b r e- n a n gaf dat toe; zij betoogde, dat een ge bouw met zes woonlagen moeilijkheden voor de lift zal opleveren. Bovendien ko men er luxe flats, waaraan de gemeente geen behoefte heeft. Wel wil zij in Aerden hout een politiepost met woningen voor politiepersoneel bouwen. Mr. Ko 1 f f betoogde, dat er wel degelijk behoefte bestaat aan luxe flats, waarna prof. Van Poelje informeerde, of er ook een z.g. torengarage gebouwd wordt, want verwacht kan worden, dat er vijftig of zestig auto's gestald zullen worden. Mr. Kolff deelde mee, dat het souterrain voor garages bestemd wordt. Een ontwerp moet nog gemaakt worden, zodat niet te zeggen is hoeveel auto's geparkeerd worden. De voorzitter, dr. A. A. L. R u t g e r s, deelde mee, dat de Raad van State advies zal uitbrengen aan de Koningin, waarna de vergadering gesloten werd. ADVERTENTIE HAARLEM, 4 april 1956 ONDERTROUWD: 4 april, C. J .A. Vol- laard en H. Schornagel; C. Langezaal en A. Bottelier; L. A. Weber en M. A. Boom; D. Silvis en A. Veldhuis; Chr. Ouwens en P. C. M. Hogervorst; J. C. Walter en C. J. Deen; W. Groot en J. M. van Leeuwen; G. W. Rei- nold en M. J. Harren; J. A. Kauffman en M. A. de Wit; Tj. de Jong en A. M. Jongens; J. L. M. Butöt en W. Stringer; W. ter Wal en u. Bouwmeesetr; R. S. van Eis en E. Hooglugt; A. J. Bernaards en A. M. Moors; J. W. Cour- bois en A. Klok; J. Vulperhorst en W. S. M. de Heer; J. Brink en S. van Daalen. GEHUWD: 4 april, H. Chr. A. van den Broek en E. E. Stroosma; S. Veldhoven en J. P. Derks; F. J. Vissers en A. J. M. G. Wil- deboer; F. J. van Gelder en W. A. de Jong; J. P. Weidema en A. J. Holtrop; R. J. van der Zijden en A. K. Vreugdenhil; J. M. Se- pers en A. J. de Vries; J. K. Wielders en H. de Vos; P. de Leeuw en J. A. van Laviere. BEVALLEN van een zoon: 3 april, W. E. SiemersPost; W. Burd'orfvan Rijn; C. A. Leuvenvan Steijn; 4 april, C. J. Arxhoek van Veen; Th. van Warmerdamde Vos. BEVALLEN van een dochter: 1 april, C. P. AkerslootHoppener; 2 april, M. A. Wil- lemsenvan Lunenburg; 3 april, C. J. van der Wielvan Warmerdam; J. M. Spruijt Scharff; 4 april, G. H. Dekkerde Graaff; G. Kulk—van Wijk. OVERLEDEN: 1 april, B. Prins, 26 j„ Korte Heerenstraat; 2 april, J. F. Klooster, 63 j.. Scheepersstraat; M. F. Pluim Mentz, 73 j., Schreveliusstraat; P. C. van Beek—van dei- Hoorn, 41 j., Kamperlaan; 3 april, A. M. J. Vernet, 55 j„ Gasthuisvest. ADVERTENTIE Helder's 0 Btuxellcs Kermesse 60 Cl. 275 gram Het volledige programma voor Koningin nedag en het bevrijdingsfeest in Haarlem- Oost, samengesteld door de Oranjebond „Prinses Juliana" en de afdeling Oost van het Haarlems comité voor nationale feesten luidt als volgt: KONINGINNEDAG 30 APRIL 7.30 uur: Reveille door de ,.St. Joris-band", verkenners K.J.B. district Haarlem. Route: Langebrug, Antoniestraat, Heerensingel, Romolenstraat, Vooruitgangstraat, Amster damstraat, A. L. Dyserinck-traat, Teyler- plein, Nagtzaamstraat, Potgieterstraat, Dr. Schaepmanstraat, Van Zeggelen plein, Van Zeggelenstraat, Kinkerstraat, Zomerkade, Kruistochtstraat, Emostraat, Gouw-Wete ringkade, Gr. Willemstraat, Kruistocht straat, Slachthuisstraat, Corn. v. Noorde straat, Byzantiumstraat, Barbarossastraat, Gr. v. Wiedstraat, Bisschop Ottostraat, Van Keulenstraat, Kruistochtstraat, Zomervaart. 8.30 uur. Opmras van de kindeern, welke deelnemen aan de Aubade op de Grote Markt, van af het Teylerplein, route: A. L. Dyserinckstraat, Amsterdamstraat, Spaarn- wouderstraat, Hoogstraat, Spaarne, Dam straat, Klokhuisplein, Grote Markt. 9 uur. Aubade op de Grote Markt. Na afloop bioscoopvoorstellingen in de bioscoop theaters voor de deelnemende kinderen (tractatie). 14.30 uur. Oranjerond. Grote Invitatie-wieler wedstrijd aan de Diepenbrockstraat— Richard Holkade, achter het Gem. slacht huis. Deze wedstrijd staat onder technische lei ding van de H.S.V. „De Kampioen". In dezè wielerwedstrijd wordt o.a. verreden de Grote Wisselbeker van de Oranjebond „Prinses Juliana" Haarlem-Oost. Gedurende de pauze, onderlinge wedstrij den van de leden der H.S.V. „De Kam pioen'*. 2023 uur. Groot Dansfestijn op.,de Zomer vaart nabij de Nagtzaambrug met het grootste pierement uit Haarlem „De Jupiter". BEVRIJDINGSDAG 5 MEI 7.30 uur. Reveille door de „St. Joris-band" verkenners K.J.B. district Haarlem. Route: Catharijnebrug. Harmenjansweg, Thor- beckestraat, Harmenjansstraat, Harmen jansweg, Spaarnoogstraat, Oostvest, Am sterdamse vaart, Bakhuizen v. d. Brink straat, Dr. Schaenmanstraat, Craandijk- straat, Teding v. Berkhoutstraat, Tweede Zuidnolderstraat. Amsterdamstraat, Nagt zaambrug 9.00 uur. Verzamelen der kinderen van de Oranjebond „Prinses Juliana" op het Teylerplein. 9.15 uur. Opmars met de kinderen, vooraf gegaan door de „St. Jorisband" naar het Rembrandt-Theater op de Grote Markt. 10 00 uur. Grote Feestoelitend in het Rem brandt-Theater, Grote Markt voor de kin deren van de Oranjebond „Prinses Juliana'.' De kinderen ontvangen versnaperingen. 12.00—13.00 uur. Carillonmuziek vanaf de toren van de kerk van „St. Jan" aan de Amsterdamstraat. 14.30 uur. Groot Ruiterfeest aan de Prins Bernhardlaan, nabij het Van Zeggelenplein (eindpunt buslijn 5), met springconcours voor amateur-ruiters uit Haarlem en om geving. De algehele leiding berust bij de heren: J. H. Wijier. directeur van de Kennemer- gaarde-Manège uit Santpoort en A. v. Eeuwijk. instructeur te Haarlem. Direct na afloop prijsuitreiking op het terrein. Het uitreiken der prijzen zal ge- Het comité, dat jaarlijks in de bloembol lenstreek een bloemencorso voorbereidt, heeft besloten het corso dit jaar niet te houden op zaterdag 21 april, maar op za terdag 28 april. Het comité was van me ning, dat men op 21 april niet over vol doende hyacinten zal kunnen beschikken. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een transportondernemer uit Velsen en twee bergers uit Amsterdam en Diemen. die zich veertien dagen geleden wegens diefstal en heling van goederen uit een haven van de Hoogovens te IJmuiden te verantwoorden hadden, vrijgesproken. De transportondernemer had opdracht de ha ven uit te baggeren en opgehaald zijn grote hoeveelheden schroot en oud-ijzer. De goe deren hadden een waarde van 28.000. Tijdens de zitting deelde de transport ondernemer mee, dat hij geen overeen komst had gesloten met de Hoogovens en dat hij meende gerechtigd te zijn over het opgehaalde te mogen beschikken. Van de zijde der Hoogovens werd meegedeeld, dat mondeling was afgesproken, dat verdachte het schroot mocht houden, echter niet de grote stukken ijzer. Woensdagmiddag om halfdrie is de zes jarige jongen Jo Botman met zijn autoped in het water van de Kampersingel te Haar lem gereden. Dot werd opgemerkt door de zevenentwintigjarige heer J. Donkers uit Haarlem, die met zijn auto passeerde. Hij begaf zich te water en bracht de jongen naar de kant. waarna omstanders beiden op het. droge hebben getrokken. schiedien door de heer E. H. Tenckinck, algem. voorziter van het Haarlemse comité voor Nationale Feesten. De prijzen bestaan uit bekers, plaquettes, medailles. Als spe ciale prijs is een beker beschikbaar gesteld door de winkelgalerij Van Zeggelenplein. Het springconcours wordt op deskundige wijze voor het publiek toegelicht. 20 uur. Muzikale marsen door de Harmonie „St. Bavo" onder leiding van de directeur de heer J. Wildschut. 2022 uur. Graot slotbal aan de Zomervaart bij de Nagtzaambrug. Kermisvermakelijkheden op de Zomervaart bij de Nagtzaambrug. Geopend op 28 april van 1424 uur en verder van 30 april tot en met 5 mei van 9 uur tot 24 uur. ADVERTENTIE SINDS 1851 AARDAPPELENBEDRIJF Ged. Oude Gracht 107 - Telefoon 14245 Woensdagavond omstreeks tien uur stak dé 67-jarige verpleegster G. S. uit Heemstede in deze gemeente de Herenweg van de Lankhorstlaan naar de 'Zandvoort- selaan per rijwiel over, waarbij zij werd aangereden door een bestelauto. De bestuurder van deze auto probeerde door krachtig remmen en nagr links uit te wijken een botsing te voorkomen, waar in hij echter niet geslaagd is. De verpleegster kreeg een schedelbasis- fractuur, alsmede verwondingen aan 'het gezicht en is in zorgwekkende toestand naar het Diaconessenziekenhuis vervoerd. De post heeft vanmorgen aan een groot aantal autoriteiten en bij de gramofoon- platenindustrie betrokkenen een langspeel plaats gebracht. Op die oorspronkelijke manier heeft de Heemsteedse gramofoonplatenindustrie de N.V. Bovema de belangrijke gebeurtenissen openbaar gemaakt welke op 24 en 25 april gevierd zullen worden: de opening van het nieuwe fabrieksgebouw aan de Blëkers- vaart en de herdenking van de oprichting tien jaar geleden. Geïllustreerd door flitsen van succes nummers uit die tien jaar geeft de radio verslaggever Joop Reinboud een kort over zicht van de geschiedenis van dit bloeiende bedrijf, waarna de directeur van de N.V. Bovema, de heer G- M. Oord jr., tenslotte de uitnodiging tot receptie spreekt. Aan de andere zijde van de plaat speelt het Philharmonia-orkest onder leiding van Is- say Dobrowen een „Welkom aan de gas ten", in feite de Intocht van de gasten uit de opera „Tannhauser" van Richard Wagner. De Bovema verwacht niet minder dan duizend belangstellenden, waaronder direc tieleden van gramofoonplatenfabrieken uit acht landen. Voor hun ontvangst zal op de vroegere tennisbanen bij Gramophone- house aan de Bronsteeweg een grote tent worden opgezet. De Heemsteedse politie heeft verstrekkende maatregelen genomen om het parkeerprobleem op te lossen. De officiële opening van het fabrieks gebouw zal met electronische middelen geschieden door de heer L. G. Brown, pre sident-directeur van de Electrical Musical Industries, het concern waartoe de door de Bovema in Nederland en België vertegen woordigde merken His Masters Voice, Co lumbia en Capitol behoren. Het ongeluk zat in een klein hoekje Bij schijnbaar ongevaarlijke huishoude lijke werkzaamheden en tijdens een wande ling zijn gisteren twee Velsense dames ern stig gewond: mevrouw W., die achter haar huis aan de Wüstelaan de was ophing kreeg, doordat de paal van een duiventil waaraan de lijn bevestigd was, brak, de paal op zich en moest met een rugwervel breuk en een gebroken enkel naar het zie kenhuis worden vervoerd. Mevrouw B. uit IJmuiden-Oost, die van het trottoir langs de Zeeweg aldaar wan delde, zwikte van de stoep af en zij liep een gecompliceerde rechterbeenbreuk op. De rijzige gestalte- van Lout je op (ie Grote Markt in Haar lem. is woensdagavond door een viertal pad vinders met bezems ragebol en luiwagen bewerkt, in aanwe zigheid van vele ver tegenwoordigers van de verschillende pad vindersorganisaties in Haarlem, een groot aantal belangstellen den én wethouder D J. A. Geluk, van wie deze schoonmaak-ov- dracht afkomstig was Dit alles geschiedde ter opening van de oadvinders-actie ,,'n Heitje voor een kaï- weitje". De grote beurt beviel Loutje best: hij moet er toch immers netjes uit zien, als hij in juli van dit jaar zijn hon derdste verjaardag viert: In de afgelopen nacht omstreeks twaalf uur reed een automobilist op de Jansweg in de richting van het station. Nabij de Parklaan wilde hij links af en hij stak zijn richtingaanwijzer uit, die echter niet brandde. Achter de auto naderde een drie ëntwintigjarige stoffeerder op zijn motor. Deze wilde links passeren, maar hij botste tegen de auto. De motorrijder liep schaaf wonden op. De motor werd zwaar en de auto licht beschadigd. De politie verzoekt getuigen van het ongeval zich met haar in verbinding te stellen voor het verstrek ken van nadere inlichtingen. Het gemeentebestuur van Lisse heeft de deelnemers aan de Keukenhof-tentoon stelling woensdagavond in het gemeente huis een cocktailparty aangeboden. De voorzitter van Keukenhof, de heer T. van Waveren, zei in antwoord op een rede van burgemeester De Graaf, dat Keukenhof een produkt van particulier initiatief is en dat hij het zeer op prijs stelt, dat het ge meentebestuur van Lisse de ogen niet ge sloten houdt voor particuliere invallen, maar integendeel genegen is, deze te ac cepteren. De spreker betuigde voorts zijn dank voor deze hartelijke ontvangst. Verzekeringen. In februari is voor f299,5 miljoen aan nieuwe verzekeringen afgesloten, waarvan f 140,3 miljoen-kapitaal-, f 140,7 miljoen rente- en f 18,5 miljoen volks verzekering. In de eerste twee maanden van 1956 is voor f622,6 miljoen aan nieuwe ver zekeringen afgesloten, waarvan f306,9 mil joen kapitaal-, f 277,7 rente- en f 38 miljoen volksverzekering. Oostenrijks bezoek. Een Oostenrijkse delegatie van bank- en verkeersdeskundigen zal van 1 tot en met 3 mei een bezoek bren gen aan Amsterdam, Rotterdam en Den Haag en besprekingen voeren over uitbreiding van de handels- en verkeersrelaties tussen Oostenrijk en Nederland. Het ligt tevens in de bedoeling een bijeenkomst te houden van Oostenrijkse en Nederlandse exporteurs en importeurs. Jubilaresse in Israel. Mej. A. Teunissen heeft op 1 april haar zilveren jubileum ge vierd als huishoudhulp van de familie Emile Visser. Met deze familie is zij in 1937 uit Arnhem naar Palestina gegaan. Tijdens de huldiging heeft de Nederlandse gezant in Israel de jubilaresse de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. Kappersprijzen. Op het Jubileumcon cours voor dames- en herenkappers van de afdeling Alkmaar voor de provincie Noord holland werden door de volgende heren in de afdeling herenkappen prijzen behaald: L. v. Wijk, ereprijs; L. de Hoog, 1ste prijs; J. Geysberts, 3de prijs; P. Geijsberts 6de prijs. Gelegenheidsstempel. Ter gelegenheid van de eerste dag van uitgifte van de zomer- postzegels 1956 zullen bij de postzegelhandel zogenaamde „eerste-dag-omslagen" verkrijg baar zijn tegen de prijs van f0,15 per om slag). De op 23 april aan het loket van een postinrichting afgegeven „eerste-dag-om slagen", uitsluitend gefrankeerd met een of meer zomerpostzegels 1956, zullen worden voorzien van een afdruk van een bijzonder stempel. Dr. S. D. Attema. Tot hoogleraar aan de Vrije Universiteit is genoemd dr. S. D. Atte ma. gereformeerd predikant te Huizen (N.H.), om onderwijs te geven in de Islam, het Syrisch, het Aramees en het Arabisch. De nieuwe hoogleraar was reeds als lector in deze vakken :van de vrije universiteit werkzaam sedert 1949. De Heemsteedse politie heeft dinsdag morgen een 62-jarige koopman uit Den Haag aangehouden, die van een reeks op lichtingen verdacht wordt. Zo zou de man, die., veelal in Anjsterdarpverblijf houdt, gezocht worden door de politie van Zaan dam, Amsterdam, Utrecht, Hilversum en Bussum. De Haagse politie zocht hem voor een diefstal, die door hem gepleegd zou zijn in de residentie; waarbij elfhonderd gulden verdwenen is. Dinsdagmorgen kwam de koopman per trein in Heemstede aan, waar hij achter eenvolgens in verscheidene winkels rond dwaalde. Uiteindelijk kwam hij terecht in een winkel van huishoudelijke artikelen in de Raadhuisstraat. Hier vroeg hij aan het winkelmeisje om een glas water, aange- zien hij zich niet goed gevoelde. Tijdens de afwezigheid van het meisje heeft hij een 1 stapel zeemleren lappen bekeken en een gedeelte hiervan, dat onderop lag, boven op de stapel gelegd. Nadat hij het glas wa ter had opgedronken vroeg hij om een tweede. Toen het winkelmeisje aldus weer even afwezig was, heeft de koopman de van te voren klaargelegde stapel zeemleren lappen van een waarde van ongeveer hon derd gulden meegenomen onder zijn jas. Het winkelmeisje, dat argwaan tegen hem had opgevat, waarschuwde een in de buurt aanwezig zijnde agent, die de man achternaging. Enige honderden meters verderop werd hij door de agent aange- I houden, waarbij de zeemen lappen te voorschijn kwamen. De man is overge bracht naar Den Haag. Voor de laatste cursusavond van het Ne derlands Verbond van Vakverenigingen, die op 18 april in het Wijkgebouw van de Nederlands Hervormde Gemeente, Ge- dempte Oudegracht 104, zal worden ge houden, is mr. dr. J. in 't Veld, oud-minis ter van Wederopbouw en Volkshuisves ting, uitgenodigd te komen spreken over de economische kant van het woning vraagstuk. Woensdag was het vijfentwintig jaar ge leden dat de heer M. Beers uit Velsen- Noord, technisch opzichter C bij de centrale Velsen van het PEN, bij dit. bedrijf in dienst trad. In de loop yan de morgen werd hij op het hoofdkantoor te IPoemendaal door de directie ontvangen, waarbij hij door de directeur ir. J. den Boesterd werd toege sproken die hem de gebruikelijke gratifica tie overhandigde. Later op de dag werd de jubilaris thuis bezocht door een afvaardi ging van de jubileumcommissie, waarbij het woord werd gevoerd door de heer C. Weller. Ook vijfentwintig jaar aan het PEN ver bonden was de heer H. M. G. Schaafsraa uit Velsen-Noord, technisch hoofdambte naar D aan de centrale te Velsen. Woens dagmorgen is hij op het hoofdkantoor te Bloemendaal toegesproken door de direc- teud ir. J. den Boesterd, die hem feliciteer de en de gebruikelijke gratificatie overhan digde. Des middags werd hij te zijnen huize bezocht door de jubileumcommissie, waar bij de heer M. O. W. Geijtenbeek hem toe sprak en een geschenk overhandigde. Tenslotte jubileerde donderdag de heer G. Boersma te IJmuiden-Oost, technisch opzichter B, die op die dag het feit her dacht dat hij vijfentwintig jaar in over heidsdienst is. Ook hij is op het hoofd kantoor toegesproken door ir. J. den Boes terd, die hem met dit jubileum gelukwenste en hem de gebruikelijke gratificatie aan bood. Donderdagmiddag bezocht hem thuis een delegatie van de jubileumcommissie, waarbij de heer L. Kroon hem toesorak en een geschenk overhandigde.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13