Directe verbetering oeververbinding zou tweede tunnel overbodig maken Weer wegblijvers in het schoolvoetbaltoernooi Haarlemse bloemenmeisjes in Bonn hartelijk ontvangen Krediet verleend voor aankoop propaan-luchtinstallatie TWEEDE TUNNEL EN VERLEGDE PONT STRIJDPUNTEN Bunkerhaven in de toekomst? Jubileumconcert van jeugdkoor „Inter Nos" Zandvoort Likeurglas voor burgemeester Cremers Nieuwe muziekwerken in Teisterbant Eind goed al goed Bloemendaal 13 Bunkerinstallatie De tweede tunnel wellicht overbodig? HAARLEMSE GEMEENTERAAD Vanochtend was er geen schoolvoetbal Vijfduizend Haarlemse narcissen op Munsterplein Bromfietser - verblind - reed tegen (gestolen?) auto Toeristenservice van Haarlemse banken Marionettentheater in de Vishal „Philatelica" bijeen Bromfietser bij het passeren geraakt Bazar ten bate van christelijke kleuters Nutsspaarbank Haarlem Zandvoorts circuit Schoolhandbal in Haarlem pONDERDAG 5 APRIL 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT HET UITBREIDINGSPLAN VOOR VELSEN-NOORD, dat in de plaats komt van een eerder door Gedeputeerden afgewezen plan der gemeente Velsen, kijkt al vrij ver in de toekomst van de IJmond. Niet alleen, dat de nieuwe pontverbinding ter hoogte van de Velsense papierfabriek er in geprojekteerd is, er werd tevens rekening ge houden met een tweede verkeerstunnel, die dan ten Oosten van het pontveer komt te Üggen- Inmiddels heeft Van Gelder hiertegen bezwaar: de papierfabriek beschikt namelijk over een strook grond naast de plek, waar de pontveren na het gereed komen van de „eerste" tunnel komen te liggen en deze grond bezit Van Gelder in erfpacht van het rijk. Deze grond zou echter doorsneden worden door de aanleg van de pontveren en de tweede tunnelverbinding en de direktie der papierfabriek vraagt zich daarom af, waarom deze verkeersprojekten niet even goed meer naar het wes ten kunnen komen, waardoor de grond, die Van Gelder dringend nodig zal hebben voor haar uitbreidingen, gespaard blijft. Daar hebben dan echter de Hoogovens en de gemeente Velsen weer bedenkingen tegen, want het ligt in de bedoeling ten wes ten van de huidige spoorbrug een nieuwe haven voor zeeschepen te graven. Inmid dels acht de gemeente Velsen een tweede tunnel zelfs problematisch, als de sluisweg wordt verbeterd. De verbreding van het Noordzeekanaal speelde in dit hele toe komstbeeld uiteraard ook mee: aan het einde van het schiereiland tussen oostelijke en westelijke Rijksbinnenhaven bijvoorbeeld zal nog een aanzienlijke verbreding tot stand moeten worden gebracht, maar over verdere plannen ten aanzien van de ver breding zijn nog geen concrete gegevens voorhanden. Ten behoeve van de ontwikkeling van bei zecscheepvaartvcrkeer, bestemd voor de basisindustrie, is, boven een haven voor de Papierfabriek, gerekend met de aanleg van een haven voor zeeschepen, openend uit de haven voor bijleggers in noordelijke richting, alsmede met een omlegging van de havenmond van de Hoogovenhaven. Aan deze laatste haven zal enige verruiming kunnen worden aangebracht. Voorts is ge rekend met de aanleg van een haven voor o.m. grotere zeeschepen ten oosten van de oostelijke Rijksbinnenhaven. In het plan is voorzien in de aanleg van een zwaaikom aan het westelijke einde van de westelijke Rijksbinnenhaven, alsmede met een ontwikkeling van de havenaanleg langs de oostgrens van het Hoogoventer rein uit de noordelijke tak van de Stfial- haven. Hier zullen de in het streekplan omschreven voorzieningen moeten worden getroffen met betrekking tot het voorkomen van de ontwatering c.q. verzouting van de aangrenzende terreinen en van de onder grond. Ten westen van de nieuw aan te leggen haven voor zeeschepen bij het terrein van Hoogovens zal naast de laad- en losgelegen- heid ten behoeve van de basisindustrie de mogelijkheid worden opengelaten tot vesti ging van een bunkerinstallatie voor zee schepen. Daarmede verband houdende be bouwing wordt toegelaten. Het zuidelijke deel van het strand- en duingebied kan worden benut voor de aan leg van waterstaatswerken c.a. Ten noor den daarvan kan het strand dienen voor ééndaagse ontspanning, terwijl het duin terrein voor meerdaagse recreatie dienst zal kunnen doen. In het duinterrein is geen forensenkamp geprojecteerd omdat het terrein moeilijk bereikbaar is en veel te dicht bij de basis industrie is gelegen om attractief te zyn. In het streekplan wordt de mogelijkheid voor de bouw van een tweede verkeers tunnel ter hoogte van de huidige Velser- brug onder het Noordzeekanaal openge houden. Deze tunnel zal volgens het streekplan t.z.t. ten oosten van het te verleggen pont- veer moeten worden gebouwd. In het uit breidingsplan is op gelijke wijze als in het streekplan is geschied enige ruimte ten behoeve van deze tunnel gereserveerd. Maar de gereserveerde ruimte is nauwelijks voldoende meent de gemeente om het ge reed gekomen tunnelwerk met het daar noodzakelijk bijbehorende aansluitende wegverkeer te bevatten, laat staan dat het mogelijk zal zijn het tunnelwerk in deze gereserveerde ruimten te bouwen. De gemeente hecht veel meer waarde aan een direct bereikbare verbetering van de bestaande oeververbindingen en dat wel in het bijzonder met betrekking tot de ver betering van de weg over de sluizen. Deze weg is er thans en kan met een fractie van de kosten van een tunnel direct tot een volwaardige verkeersweg worden gepromo veerd. Daartoe zal nodig zjjn dat over boven- en benedensluishoofden van het complex Zuidersluizen, van de Middensluis en van de Noordersluis beweegbare brug gen worden gemaakt, welke verkeer in twee richtingen volledig kunnen bedienen. Daarenboven ware, mede ter verkorting van de sluisroute een vaste brug te bouwen over het Binnenspuikanaal van de nieuwe spuisluis. Een verder belangrijke verkor ting van de sluisroute zal bij de toekom stige bouw van een nieuwe grote zeesluis en van nieuwe sluizen ter vervanging van het complex Zuidersluizen kunnen worden verkregen. Met deze oplossing, welke de belangen van het scheepvaartverkeer vol ledig ontziet en het wegverkeer een on onderbroken overgang waarborgt, kan een directe verbetering van de oeververbinding worden bereikt, die zoal niet de bouw van de tweede verkeerstunnel vermag over bodig te maken, dan toch zeker aanmerke lijk in de tijd zal kunnen verschuiven. - De schoolvoetbalwedsrtijden, die van ochtend op het HFC-terrein en het terrein aan de Kleverparkweg in Haarlem zouden worden gespeeld, zijn in verband met de slechte weersomstandigheden afgelast. De wedstrijden, die op het HFC-terrein zouden worden gespeeld, zijn verschoven naar mor genmiddag op hetzelfde veld; die van de Kle verparkweg zullen vrijdagochtend om de zelfde tijd en op hetzelfde veld worden ge speeld. Na de belangrijke zaak van het Hilde- brandmonument heeft de Haarlemse raad woensdagmiddag de rest van zijn agenda met grote vlotheid afgewerkt. De heren Proper, Hennevelt en Mol (Comm) stemden tegen een voorstel van B. en W. om de Haarlemse Volksdansfederatie de door haar gevraagde subsidie niet te verle nen, omdat de tekorten, voortvloeiende uit de jaarlijkse manifestaties, gemakkelijk ge dekt kunnen worden door een iets hogere bijdrage van de aangesloten leden-vereni gingen. De vergadering besloot B. en W. een kre diet van f 185.000 te verlenen voor het aan schaffen van een propaanluchtinstallatie. Ieder jaar neemt het gebruik van gas toe en het is noodzakelijk tot aankoop van de installatie over te gaan, hadden B. en W. opgemerkt. Bij de besprekingen had mr. W e n s i n g (CH) geïnformeerd of het niet mogelijk is meer gas in te kopen van de Hoogovens; dan is de aankoop van de installatie niet noodzakelijk. Wethouder Angenent deelde mee, dat het voor de gemeente beter is, als zij zelf zoveel mogelijk gas produceert. Dat is ook goedkoper dan het inkopen van gas. Bij het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met het Provinciaal Elektri citeitsbedrijf Noordholland inzake het .in kopen van elektrische energie vroeg mr.' Wensing nadere inlichtingen. Is men niet bevreesd, dat de gemeente te veel afhan kelijk is van het PEN. Is de winst niet te hoog? Wethouder Angenent herinnerde er aan, dat aanvankelijk gedacht is aan ver nieuwing en uitbreiding van de Haarlemse centrale en dat men tot de conclusie is ge komen, dat de beste oplossing is, om tot aankoop van energie van het PEN over te gaan. Het is de vraag of de gemeente toe stemming zal krijgen tot vernieuwing van de centrale. Inderdaad boekt het PEN veel winst; bij de onderhandelingen is men niet verder gekomen dan in het voorstel ver meld staat. Het voorstel van B. en W. werd aan vaard. Woningen aan het Drilsmaplein Bij het voorstel van B. en W., inzake het verlenen van een voorschot aan de woning bouwvereniging „Bloemenhof" voor her stel- en restauratiewerken aan een com plex woningen onder intrekking van vroe gere raadsbesluiten, vroeg mr. D e L e e u w Arbeid) naar de stand van zaken van her stelwerkzaamheden van woningen aan het Drilsmaplein van de Stichting Woning verbetering. Herstel zal misschien niet meer mogelijk zijn. Wethouder H a p pé (Arbeid) antwoord de, dat voor dit werk nog geen krediet be schikbaar is. Er wordt nog onderhandeld met het departement van Wederopbouw. Een bedrag van een miljoen gulden is no dig; mogelijk zal het werk door enkele aannemers uitgevoerd kunnen worden. Het voorstel tot het verlenen van een voorschot voor „Bloemenhof" werd aan vaard. Woensdagmiddag is het school-voetbal- toernooi in Haarlem onder minder gunstige weersomstandigheden voortgezet. Onpretti ger was echter dat behalve enkele scheids rechters ook enige elftallen voor een belang rijk deel verstek lieten gaan. Op het Bloe- mendaal-terrein konden daardoor drie van de vier wedstrijden niet dnortraan in de ver liezersronde van afdeling D. De Prins Bern hardschool 2, Christelijk Lyceum 2 en Cooru- hert Lyceum 3 waren hieraan schuldig. Op het Haarlem-terrein ging het heter. Daar eindigden drie van vier wedstrijden in een gelijk spel. zodat strafschoppen de beslissing moesten brengen. De uitslagen van gisteren waren als volgt: Afd. D. Verliezersafdeling. Triniteitsly ceum 4RK ULO 4 10: Mendelcollege 3 2de Centrale school 2 11, 2de Centr. school wint; Mendelcollege 4St. Henricusschool 4 3—3, Mendelcollege 4 wint; HBS B 5Har- tenlustschool 4 1—1, Hartenlustschool 4 wint; M. v. St. Aldegondelyceum 3—Pr. Bemhard- school 2, Pr. Bernhardschool n. o., A. H. Ger hardschool 4Chr. Lyceum 2, Chr. Lyceum n. o,; Lorentzlyceum 5—Coornhertlyceum 3, Coornhertlyceum n. o.; Lorentzlijceum 4 Coornhertlyceum 2 40. Winnaarsafdeling: RK VGLO 1St. Gerar- dus Majellaschool 2 42; St. Jeroenschool 5 •—Triniteitslyceum 3 2—8; St. Henricusschool 3St. Jeroenschool 4 21; Pr. Bernhard school 3KI. de Vriesschool 3 30; Lorentz lyceum 3—Kon. Wilhelminaschool 2 12; Hildebrandschool 3lste Centr. School 2 0—0. Hildebrandschool 3 wint; 2de Centr. School 1Chr. Dreefschool 1 41; HBS B 6 L. de Colignyschool 2 12. Afd. C: A. H. Gerhardschool 3HBS B 3 03; L. de ColignyschoolHildebrandschool 2 2—2, L. de Colignyschool wint; Ambachts school 2Jac. P. Thysselyceum 3 20: A. H. Gerhardschool 2Pr. Bernhardschool 1 51; G. BargerschoolHartenlustschool 2 27; M. v. St. Aldegondeschool 2Mendelcollege 2 0—2; St. Henricusschool 2—Triniteitslyceum 2 0—1; St. Henricusschool 1—St. Jeroen school 2 61. Afd. B: Jac. P. Thysselyceum 2Bedrijfs- school N.S. 04; A. H. Gerhardschool 1 Ambachtsschool 1 30. Voor vrijdag luidt het programma: Afd. A: Jac. P. Thysselyceum 1HBS B 1, 2 uur. Bloemend aal; Kennemer Lyceum— Mendelcollege 1 3.15 uur, Bloemendaal; LorentzlyceumM. v. St. Aldegondelyceum 3.15 uur, Bloemendaal. Afd. C: HBS B 3—L. de Colignyschool, 2 uur, Noorder Sportpark; Ambachtschool 2 A. H. Gerhardschool 2, 3.15 uur, Noorder Sportpark; Hartenlustschool 2Mendelcol lege 2, 2 uur, TYBB; Triniteitslyceum 2St. Henricusschool 1, 3.15 uur, TYBB. Afd. D. Verliezersafdeling: Triniteitsly ceum 4Mendelcollege 4, 9.15 uur, HFC; 2de Centr'. School 2Hartenlustschool 4, 9.15 uur, HFC; M. v. St. Aldegondelyceum 3A. H. Gerhardschool 4, 10.30 uur, HFC; Lorentz lyceum 5Lorentzlyceum 4, 10.30 uur, HFC. Winnaarsafdeling: RK VGLO 1Triniteits lyceum 3, 2 uur, Haarlem; St. Henricusschool 3Pr. Bernhardschool 3, 2 uur, Haarlem; Kon. Wilhelminaschool 2Hildebrandschool 3. 3.15 uur, Haarlem: 2de Centr. School 1L. de Colignyschool 2, 3.15 uur, Haarlem. Nevenbetrekkingen Ambtenaren Het voorstel van B. en W. om de be voegdheid tot het benoemen en ontslaan ten aanzien van alle nevenbetrekkingen aan hen te delegeren is aangenomen. De heer A 1 b r e c h t (Arbeid) vroeg of B. en W. de raad de besluiten willen meedelen en de heren Spek (A.R.) enDeLandme- ter (CH) wi'lden graag weten over welke functies het gaat. Valt de benoeming van een stadeorganist er ook onder? Wethouder Bakker deelde mee, dat de raad nader ingelicht zal worden en verzocht het voor stel aan te houden. De fractie van de Communistische partij stemde tegen het voorstel van B. en W. tot het treffen van voorzieningen in en aan het perceel Zuiden Buiten Spaarne 12 ten behoeve van de dienst Bescherming Be volking. Alvorens besloten werd tot het aanvaar den in eigendom van een gedeelte van de zuidelijke dwarsweg in de Waarderpolaer sprak de heer Sap (Arbeid) er zijn vreugde over uit dat het weggedeelte de aandacht heeft van het gemeentebestuur. Besloten werd een garantie te verlenen aan de Stichting Haarlems Bloei ten be hoeve van de commissie internationaal or gelconcours, de bijdragen voor het Noord- hollands Philharmonisch Orkest voor de boekjaren 1953/54 en 1954/55 te verhogen, een krediet beschikbaar te stellen voor aan. kopen van leer- en speelmateriaal voor het spraakonderwijs, tot verkopen van grond nabij de Jacques Perklaan en de Willem Klooslaan aan de „Kleine Middenstander" en tot het verlenen van een kred'iet voor het uitvoeren van grond-, riolerings- en be stratings werken in het gebied van Sinne- velt. Het concert, dat het Haarlemse Jeugd koor „Inter Nos" woensdagavond in de ge meentelijke Concertzaal te Haarlem gege ven heeft, had een feestelijk karakter. Vol gens de mededeling op het programma vierde het koor met dit concert zijn 35- jarig bestaan. „Inter Nos" heeft zich onder het bewind van zijn dirigent Jan Booda tot een omvangrijk koor ontwikkeld. Het is bovendien aan zijn beginsel van koor- zangbeoefening getrouw gebleven, in te genstelling met andere kinderkoortjes, die hun bestaansmogelijkheid trachtten te vin den in een transformatie tot kinderoperet te-ensemble. Als brenger van jeugdzang heeft „Inter Nos" welbeschouwd in Haar lem het monopolie verkregen. En op die jeugdzang heeft de dirigent Jan Booda een eigen stempel gezet, wat op deze feestavond weer zonneklaar tot uitdrukking kwam. Als hoofdschotel kwam de „Michiel de Ruyter"-cantate van A Lijsen op de feest dis. Deze cantate ligt Jan Booda blijkbaar zeer na aan het hart, want herhaaldelijk komt het werk op de programma's van „Inter Nos" voor. Het koor is er volkomen mee vertrouwd geraakt en het was ook op dit concert in staat om direct en soepel te reageren op alle bedoelingen van de di rigent inzake expressieve nuancering, fraaie klank en stuwende ritmiek. Een van de jongens van het koor liet als Michiel zijn mooie sopraanstem prachtig klinken. Een meisje van het koor zong met pittige, zuivere klank de sopraanpartij. De bariton Hans Wennink zong met goede voordracht zijn aandeel in het werk. Na de pauze vertolkte „Inter Nos" een paar liederen, waarbij wederom de ver zorgde klank frappeerde. Het aardige mu zikale sprookje van Hendrika van Tussen broek, dat vertelt van het prinsesje in de hoge toren, schonk veel voldoening, mede door de zang van het „prinsesje" en de „edele ridder". Een aardig intermezzo kwam er met het optreden van de kleintjes, die zo leuk van „Sabientje" en van „Anne- liesje" zongen. Het slot van het concert werd gevormd door een paar Duitse liede ren: het acapella gezongen „Löwenzahn" en twee frisse wandelliederen van W. Mül- ler, benevens een selectie uit de operette „lm weissen Rössl", welke amusementsmu ziek met veel charme en meeslepende ge voeligheid ten gehore werd gebracht. Het succes van de avond, waarop „Inter Nos" zich van zijn beste zijde heeft laten kennen, was voor een niet gering deel te danken aan het voortreffelijke spel van de trouwe begeleidster van het koor, de pia niste Emmy van Eden. In de pauze werd Jan Booda door een meisje van het koor hartelijk toegesproken en met een bloemstuk gehuldigd, als uiting van de dankbaarheid voor het opbouwende werk, dat de dirigent gedurende de periode van zijn leiderschap voor „Inter Nos" ver richt heeft, waardoor het koor niet alleen locale en nationale, maar ook internatio nale bekendheid kreeg. Harry Vooren, een leerling van de 'neer Booda, uit Beverwijk kreeg eveneens gelegenheid zijn leraar een attentie te bewijzen. Hij deed dit met een vlotte uitvoering van de wals in e van Fr. Chopin, waarvoor hij verdiend werd be loond met de langdurige bijval van de tal rijke toehoorders. P. ZWAANSWIJK HEREN-CONTACTKRING Op vrijdag 6 april zal de „Heren-con tactkring" van de Hervormde gemeente Zandvoort in hotel Keur bijeenkomen. Ds. R. H. Oldeman zal spreken ovr het onder werp: „Nihilisme in West-Europa". (Van onze correspondent in West-Duitsland) De Haarlemse bloemenmeisjes, wier komst door de West-Duitse kranten was aangekondigd, kunnen zich, wanneer zij later over hun reis naar West-Duitsland nadenken, heus niet over gebrek aan be langstelling in Bonn beklagen. Terwijl zij nog in het fraaie oude stadhuis vertoef den, waar ze officieel door burgemeester Busen en andere stedelijke autoriteiten welkom wei-den geheten, stonden op de „Münsterplatz" al ettelijke honderden mensen dicht opeengepakt om de uitde ling van 5000 narcissen bij te wonen. Zodra de bus met de meisjes het plein opdraaide, drongen de mensen van alle kanten op en stonden ze zo dicht om de wagen heen- geschaard, dat maar vier meisjes konden uitstappen. Dit viertal was zijn bloemen binnen een paar tellen kwijt. Een moest haar bloemenmandje in het gedrang hoog bovenij haar hoofd houden. Met moeite konden zij weer in de wagen naar binnen gaan. De overige meisjes wierpen hun bloemen door de ramen en door het open staande dak naar buiten. „Ik had me dat heel anders voorgesteld" was de mening van een paar oude vrouw tjes, die zich niet met hun ellebogen door de dichte menigte naar voren hadden kun nen werken. Men vond het over het alge meen onbegrijpelijk dat de politie niet voor meer ruimte had gezorgd. De direc teur van de Bonnse verkeersondernemin gen, de heer Bungert, was ook niet zeer tevreden. „Ik had de politie verzocht maat regelen te treffen", verklaarde hij. Het oponthoud op het Münsterplein heeft niet langer dan tien minuten geduurd. Toen reed de wagen weer weg. Op het stadhuis had de Bonnse burge meester het Nederlandse gezelschap een geschenk voor de burgemeester van Haar lem meegegeven, een fraai likeurglas. Hij sprak er de hoop bij uit, dat zijn Haarlem se collega het vaak met Nederlandse jene ver zou mogen vullen. De directeur van de stichting „Haarlems Bloei", de heer Van Willige, dankte de burgemeester voor de ontvangst en zei onder rrmer: „Wij komen om u de bloemenvelden te brengen. De jeugd die u deze bloemen heeft gegeven zullen kunnen vinden". In het antwoord hierop verklaarde de burgemeester dat hij verwachtte dat er in de toekomst een vriendschappelijk contact en een weder zijdse uitwisseling zou bestaan en dat uit het bezoek van zulke aardige jonge dames wel eens niet alleen vriendschap maar ook verliefdheid zou kunnen voortkomen. Tot besluit van dit bezoek aan Bonn gaf men enkele hoogwaardigheidsbekleders nog bloemstukken ten geschenke en nage wuifd door de bevolking die niet ongevoe lig bleef voor het schone van Haarlems Bloei gaat de tocht nu verder naar Keu len, Dusseldorp en Frankfurt. Vanmorgen vroeg omstreeks half vijf werd de 27-jarige Lissenaar C. B., die op zijn bromfiets op het rijwielpad van de Herenweg nabij de Prinsenlaan in Heem stede reed, naar zijn zeggen verblind door een auto, die uit de richting Haarlem kwam. De man raakte daardoor van het rijwielpad af en botste tegen een langs de weg geparkeerde onverlichte auto. B. raakte dusdanig bekneld tussen zijn brom fiets en de auto dat hij zich niet zelf kon bevrijden. Een half uur later pas verloste een voorbijkomende automobilist hem uit zijn benarde positie. B. bleek zijn rechter heup te hebben gekneusd. De politie deed daarop de eigenaardige ontdekking dat de onverlichte auto tevens onbeheerd bleek. De eigenaar wonende in Noordwijk en opgespoord door middel van het nazoeken van het autonummer bleek in de mening te verkeren dat zijn auto in de garage stond. De politie onderzoekt nu of hier sprake is van diefstal of „joy riding." Naar aanleiding van een passage in ons bericht over de drukte tijdens de Paasda gen in ons blad van dinsdag, waarin wij schreven dat het kantoor van Haarlems Bloei op het Stationsplein het zeer druk had omdat gedurende vier dagen de ban ken gesloten waren, deelt men ons van de zijde van de Haarlemse banken mee dat gedurende het toeristenseizoen een bank bij toerbeurt geopend blijft om vreemde lingen van dienst te zijn met valuta-trans- hoopt daarmede op vrede en vriendschap acties. Ook gedurende de Paasdagen was en vertrouwt erop dat deze bloemen ook dit in de morgenuren het geval. Ook met in de Bondsrepubliek een voedingsbodem Pinksteren zal die regeling gelden. Het is ditmaal een zeer gevarieerd pro gramma, dat de bezoekers van de kinder voorstelling in de Vishal door Feike Bosma en Rob. v. d. Bas krijgen voorgezet. De marionetten spelen er een minder over wegende rol in dan anders en ofschoon men dat kan betreuren, feit is, dat de verschei denheid de aandacht wel gaande houdt. Bosma zelf levert weer enige aardige staaltjes van zijn kunnen, waaraan altijd distinctie en verfijning ten grondslag ligt. Een te vergaande verfijning vindt men in het sprookje „Prinses Mimi," dat mijns in ziens wel wat te hoog ligt, wanneer daarin zelfs de goede Homerus ter sprake komt. Ik houd ook niet zo erg van het gebruik van sprookjesfiguren als Klein Duimpje ten eigen bate. Die figuren zijn afgerond. Hen in ander verband brengen dan het bekende haalt de glans er van af. Hun concreti sering in het theater steekt dan een spaak in het wiel der verbeelding, die erg is ge hecht aan de traditie en de dierbare over geleverde verschijningsvorm. Heel wat minder telt dat bij een vrije bewerking van het verhaal van Roodkapje via de toverlantaarn. Dan gaan de lijflijke dimen sies weer teloor en krijgt de fantasie vrijer spel. Die toverlantaarn vond ik wel een van de meest 'geslaagde onderdelen van het programma. Ook het optreden van een papieren mannetje voldeed best in de en tourage, die het kereltje was toebedacht, waarbij zelfs nog nuttige wenken voor de veiligheid in het verkeer werden uitge deeld. Bosma's aandeel in de voorstelling zorgde in ieder geval voor het aangename en artistiek verantwoorde relief. Van Rob v. d. Bas kan men zeggen, dat hij een feestelijke verschijning is voor kin deren, die eens hartelijk willen lachen en geamuseerd worden. Zijn eenvoudige lied jes gaan er grif in. Zijn optreden als speel man na de pauze deed het jeugdige audi torium reikhalzend naar hem kijken en braaf opgaan in wat hij te vertellen had. Dat reikhalzen moet men overigens ook letterlijk opvatten, want het valt te be treuren, dat het aardige zaaltje in de Vis hal de kleintjes in opstand doet komen tegen de groten, omdat het zo gelijkvloers is. Gelukkig wordt met goede wil dat be zwaar overwonnen en komt ieder aan zijn zijn trekken. En Bosma maar aan de touw tjes trekken in een onderhoudend pro gramma. P. W. FRANSE Het is opmerkelijk, dat Haarlem in staat is een eigen karakter tegenover Amster dam te handhaven, niettegenstaande beide steden langzamerhand bijna aan elkaar ge groeid zijn. Dit blijkt ook uit de bloei van de specifiek-Haarlemse sociëteit Teister bant, waar woensdagavond enige musici aan de overige leden een uitvoering van drie moderne werken, die weliswaar zeer hedendaags, maar toch voor het oor weinig problematisch waren. Het werd een char mante avond, die ongetwijfeld ook bij het meer conservatieve deel van de luisteraars de oren voor de moderne muziek geopend heeft. Het intieme karakter van de avond ver zet zich tegen een bespreking als bij een concert, hoewel de uitvoering deze maat staf best kon verdragen. Nadat Jacques Mooi en ijzer in zijn openingswoord het le vensrecht van de moderne muziek had ver dedigd. begon het Trio Hesmerg de avond met het in 1947 gecomponeerde Trio opus 27 van Geza Frid: een echt muzikanten stuk, dankbaar voor de instrumenten ge schreven en voor het grote publiek zeker gemakkelijk toegankelijk. Het bestaat uit een fuga, die telkens door intermezzi wordt onderbroken. Er is een zekere onevenwich tigheid in de bouw, want de intermezzi zijn belangrijker geworden dan de fuga zelf, maar dit wordt vergoed door de be koring, die er van verschillende thema's uitgaat. De drie uitvoerenden: Ans Boute"", Jan Hesmerg en Eduard Biele kregen voor hun trefzekere weergave van het lang niet gemakkelijke werk een verdiende hulde Enkele weken geleden componeerde Ja nos Horvath, evenals Frid een Hongaar van geboorte, maar Nederlander door na turalisatie, en altist in het Noordhollands Philharmonisch Orkest, een stuk „Tzi gane" genoemd voor zijn collega Loren zo Pappolo en deze hield het voor solo viool geschreven werk gisteravond ten doop. De muziek van Horvath is introver ter dan die van de briljante Frid; maar daarom niet minder waardevol. Het werkje bestaat uit drie korte delen, die Lorenzo Pappolo gelegenheid gaven zijn exotisch talent uit te spelen, waarvoor het publiek duidelijk dankbaar was. De avond werd besloten met l'Histoire de Babar, een in ons land nog niet be kend werk van Francis Poulenc, geheel ge schreven in de speelse lichtelijk ironiseren de toon. waarin hij excelleert. Het is ge ïnspireerd op een in Frankrijk zeer geliefd prentenboek voor kinderen, dat de levens geschiedenis van de kleine olifant Babar behandelt. Enige emotionele diepgang moet men bij Poulenc's verklanking niet zoe ken en ongetwijfeld heeft ook de partituur van „Peter en de wolf" van Prokovjev hem door het hoofd gezweefd, maar daar staan verscheidene prachtige komische vondsten tegenover, zoals de muziek in de lunch room en bij het bal der bruiloftsgasten. Sas Bunge heeft ons zeer verplicht door ons kennis te laten maken met deze com positie, die hij bovendien verbluffend goed speelde. Hij kreeg een ovatie, waarin Lily van Cleeff, die de begeleidende tekst be scheiden had gezegd, deelde. Het was de bedoeling op deze avond, die door de componisten Frid en Horvath werd bijgewoond, ter afwisseling nu ook eens de muziek in Teisterbant aan bod te laten komen en dit is dan ook op de meest aan gename wijze bereikt. PIERRE VERDONCK Onder voorzitterschap van de heer C. van Grieken werd woensdagavond in de Witte Zwaan in Lisse een ledenvergadering gehouden door de senioren-afdeling van de postzegelverzamelaarsvereniging „Phila telica". Na zijn welkomstwoord deelde de heer Van Grieken mee, dat het ledental gestegen is tot 47. Na een geanimeerde ver loting en veiling werd de vergadering ge sloten. De volgende wordt op 1 mei ge houden. Vanochtend werd de 45-ja.rige J. T., die op zijn bromfiets op de Herenweg nabij de ingang van Groenendaal in Heemstede reed, door een passerende bromfietser ge raakt. T. viel en liep een lichte hersen schudding op, benevens enkele wonden aan het gezicht. De politie verzoekt de brom fietser, die de gewonde heeft geholpen, maar later is doorgereden, zich bij de poli tie in Heemstede te melden voor het geven van inlichtingen. HET GISTERMIDDAG door de Haar lemse raad eenparig genomen besluit icn aanvaarding van het Hildebrandmonument van professor J. Bronner en tot plaatsing daarvan in de zogenaamde doorkijk in de Kleine Hout geeft reden tot zo'n grote vol doening, dat men nu reeds geneigd is de langdurige voorgeschiedenis - bron van tal van grappen en glossen - te vergeten. Het Hildebrandmonument is na 43 jaar van legende tot werkelijkheid geworden. Men kan verheugd zijn, dat Haarlem thans een kunstwerk rijker wordt dat ner gens beter op zijn plaats is, omdat het eer bewijst aan een ander Haarlems kunst werk, dat een sieraad vormt van de natio nale litteratuur: de Camera Obscura. Deze constatering houdt echter niet in, dat de gemeenteraad een beslissing in positieve zin had moeten nemen „omdat heel kunst minnend Nederland op ons neerziet" of omdat verwerping de stad „tot eeuwige schande zou strekken", uitlatingen welke niet alleen van extreme aard zijn, maar ook een miskenning van de eigen verant woordelijkheid van de gemeenteraad in houden. Wanneer wij daarom het gisteren geno men raadsbesluit met instemming be groetten is het vooral om de wijze waarop het tot stand is gekomen. Degenen immers die op grond van volkomen honorabele en ernstige argumenten zich hebben verzet tegen de plaatsing in de doorkijk hebben zich, toen bleek dat hun standpunt geen meerderheid had verkregen, van heler harte achter het voorstel van de minder heid in het College van Burgemeester en Wethouders geschaard om het gedenkte ken te aanvaarden met de door de ont werper gestelde voorwaarde. Daarmee heeft men alle bedenkingen tegen plaats en prijs terzijde gesteld om zich te buigen voor de artistieke kwalitei ten en de cultuurhistorische betekenis van Bronners schepping, hetgeen wel de groot ste lof inhoudt welke de kunstenaar zich kon wensen. De raad heeft voorts alle recht laten wedervaren aan de anecdotische zijde van de totstandkoming van het Hildebrand monument door het voorstel om het niet in de doorkijk te plaatsen met dezelfde stem menverhouding te verwerpen, waarmee hij in 1933 besloot het daar juist wel op te stellen. Dat wordt een aardige bijzonder heid voor de toekomstige gidsen van Haar lems Bloei. De oudervereniging van de christelijke kleuterschool, Barendsestraat 24 te Haar lem, houdt een bazar op vrijdagavond 6 april en zaterdagmiddag en -avond. Deze kleuterschool is een van de oudste van onze stad. Zij bestaat reeds 65 jaar._ De school is dan ook hoognodig aan vernieu wing toe en de hoop van het schoolbestuur en de oudervereniging is in deze op het rijk gevestigd. De oudervereniging stelt zelf reeds alles in hetw erk de school inwendig te vernieu wen. Het resultaat hiervan is, dat er al nieuwe meubeltjes zijn aangeschaft. Ook de gezondheid van de kinderen wordt niet vergeten. Zij krijgen dagelijks vitaminen, hetgeen door de oudervereniging wordt be kostigd. Het doel van de bazar is om nieuw speelgoed aan te schaffen en zo mogelijk ook een filmprojector om kleuterfilms te draaien. Er zijn vele attracties, onder meer een rad van avontuur, een schiettent en een krachtmeter. Ook de textielstand en de stand van handenarbeid zijn stellig een bezoek waard. Voor de derde achtereen volgende maand overschreden de inleggingen bij de Nuts spaarbank te Haarlem een bedrag van twee miljoen gulden. In de maand maart werd ingelegd een be drag van f2.068.680 terwijl de terugbeta lingen f 1.430.055 bedroegen, zodat het spaar overschot f638.625 beliep (vor. j. f589.267). Het inleggerstegoed bereikte hierdoor per ultimo maart eer totaal van f44.057.976. 604 nieuwe spaarders werden ingeschreven, waarmede het aantal inleggers een totaal van 77.734 bereikte. 229 nieuwe spaarbusjes wer den uitgegeven, zodat per ultimo maart 10.862 busjes in omloop waren. Aan het programma van evenementen op het Zandvoortse circuit zijn enkele toe gevoegd: 15 april n.m. 8 uur: Behendigheidsproef KNAC/Cibié. Deze proef wordt op 17 april nogmaals gehouden; 22 april van 1012 uur: wielerwedstrijden „De Kampioen";_ 6 mei 's morgens clubwedstrijden wielerclub „Olympia". Amsterdam; 20 juni: Behendig heidsproef Rally Ned. Cement Industrie automobielclub; 22 juli: wielerwedstrijden „Ulysses"; 8 aug. aankomst etappe Ronde van Nederland. (Vóórwedstrijden). Het bezoek aan het circuit bereikte in de maand maart een ongekende hoogte. Op 25' maart b.v. kwamen na 12 uur 274 auto's op de baan en de gehele maand maart 1300 auto's. Het grootste aantal werd tot nu toe geteld in maart 1952, toen 1096 auto's op het circuit verschenen. De uitslagen van de schoolhandbalwed- strijden waren: Oudste meisjes Poule A: KI. de VriesschoolRK Huis houdschool 53; KI. de VriesschoolBron- steeschool 5—6: RK Huishoudschool—Bron - steeschool 39; Bronsteeschool poulewin naar. Poule B: Ketelaarsehool—Kennemer lyc. 32; KetelaarsehoolGerhardschool 23; KennemerschoolGerhardschool 08; Ger hardschool poulewinnaar. Poule C: M-HBSRijkskweekschool 015; M-HBSULO Beverwijk 08; Rijkskweek schoolULO Beverwijk 60; Rijkskweek school poulewinnaar. Vanmiddag is de finale oudrte en jongste meisjes op het veld aan de Van Oosten de Bruynstraat in Haarlem. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: M. G. RavenhorstBroer tjes, z.; C. M. MeijnemaKoelemeijer. z.\ M. G. PopmaMosterman, d.; C. B. Starreveld van Pelt, z.; M. J. H. van BommelJacobs, dochter. ONDERTROUWD: J. R. F. Schildt en M. H. J. van den Broek; P. F. J. van Ben them en G. M. R. Janzen; P. H. Jongsma en A. Groot; C. J. J. van den Berg en W. S. G. Vooges. GEHUWD: H. N. M. de Jong en A. M. Th. Korstjens: E Bloemer en C. W. C. Post; Chr. Urbanowitz en Th. P. Hagen. OVERLEDEN: N. Gerrits, 91 j„; A. F M. Smit, 65 j.; Mw. Sj. Wempe—Faber, 74 j.: C. Ritsema, 74 j.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15