Mr. G. C. van der Willigen: ik op het platteland blijfJ dat Groentje Regionale Nijverheidsdag op 20 april in „Dreefzicht" Gramofoon- platen Van Lekkerkerk naar Haarlemmermeer Oud arbeidersdorp wordt verwisseld voor polder met diverse woonkernen Initiatief van Kamer van Koophandel voor opvoering der produktiviteit Woningruil Verkoopster HUIS Plaats 'n Koop NU VRIJDAG 6 APRIL 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Uitkering 3 over 1955 aan gemeentepersoneel Officiële opening van het bloembollenseizoen Stagnatie in school - voetbaltoernooi „De Reünie" met een thriller Haarlemse kinderboerderij zaterdag weer open Ledenvergadering Instituut voor Arbeidersontwikkeling Arch Bailey sprak over Christian Science Scheepvaart een INFORM ATRICE ervaren vr. kantoorbediende eiectrische wasmachines, stofzuigers, A. W. v. Graas rt HOLLANDSE HUIS „Verwacht u van mij geen verhaal van wat ik me voor mijn nieuwe gemeente allemaal voorneem en wat ik zal bevorderen. Dat is een beetje goedkoop. Ik zal me eerst in deze gemeente moeten inwerken voordat ik daar wat van kan zeggen". Met dat inwerken is de pas benoemde burgemeester van de gemeente Haarlemmermeer, mr. G. C. van der Willigen, al druk bezig. Want het vraag gesprek dat wij op het raadhuis van Lekkerkerk, zijn huidige gemeente, met hem hadden, was volkomen wederzijds. Het leek wel een beetje op het uitwis selen van gegevens over Lekkerkerk, of in ruimere zin: de Alblasserwaard en de Haarlemmermeer. Mr. van der Willigen zal het burgemeesterschap over de gemeente Haarlemmermeer met vreugde aanvaarden, maar het afscheid van Lekkerkerk, waar hij ruim 17 jaar heeft gewerkt, zal hem niet gemakkelijk vallen. ,,Er is nog nooit iemand uit Lekkerkerk weggegaan, die-dat plezierig vond", zei hij. En dat konden wij ons levendig voorstellen toen wij even terug Sachten aan de aankomst met de veerpont over de brede, druk bevaren Lek, de bekoorlijke gevel-garnering op de dijk, bekroond door de oude kerk en het straatje dat wij benedenwaarts uitliepen naar het raadhuis volgens aanwijzingen van een groen- tenman: „helemaal onderaan het trottoir en dan linksaf". Toen liet zich reeds raden welk een overgang het zou zijn uit dit oude dorp van 5200 bewoners naai de grote Haarlemmermeer met zijn verspreide dorpen en buurtschappen, zijn jonge geschiedenis en zijn eigen sociaal-economische problematiek. 99 Het is wel toevallig dat ongeveer 100 jaar geleden van de overkant van Lekker kerk, uit de Alblasserwaard, de eerste ko lonisten naar de Haarlemmermeer kwa men, die toen nog „Klein Amerika" werd genoemd. De keuze van de emigranten was toen namelijk veelal: Amerika of dit aan het Haarlemmermeer ontworstelde nieuwe land. „Een vervelende kant van het weggaan is mijn zorg over de woningnood hier. Dat ellendige probleem wordt wel aangepakt maar het gaat allemaal zo langzaam. En het is geen leuk idee om weg te gaan met de gedachte aan allerlei gemeentenaren die je zo graag nog in een eigen huis zou heb ben vóór je weggaat, maar die zullen blij ven wachten", zei hij. Het direct en gemakkelijke contact met de ■gemeentenaren, dat het burgemeester schap in gemeenten als deze kenmerkt, heeft vele banden doen ontstaan die we derzijds niet graag worden verbroken. Vooral mr. Van der Willigen heeft zich in die omgang altijd verheugd, want de Lek- kerkerkers zijn buitengewoon plezierige mensen. Agrarisch en industrieel Er is een zekere overeenkomst tussen de middelen van bestaan in zijn huidige en zijn toekomstige gemeente: deels agrarisch deels industrie. Maar het karakter van die beide is heel anders dan in de Haarlemmer meer: er is veel veeteelt de eerste kaas, die Nederland na de oorlog weer expor teerde, kwam uit déze streek maar er lopen ook schepen van stapel van de werf van Van Duyvendijk nog maar een kleintje temidden van de machtige hellin gen en constructiewerkplaatsen van de di verse Smit-ten. Lekkerkerk is vooral een arbeidersdorp, hetgeen men duidelijk weer spiegeld ziet in de gemeenteraad', waarin niet alleen vijf arbeiders zitting hebben voor de P. v. d. A., maar ook een arbeider de A.R.-fractie leidt. Deze fractie is twee man sterk, de WD-fractie drie man en één man vertegenwoordigt de S.G.P. Culturele interessen Op weg naar het raadhuis waren wij een Voorstel op 25 april in Haarlemse raad Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van B. en W. van Haarlem in de ver gadering van de gemeenteraad van 25 april het voorstel tot uitkering van 3% salaris- toeslag voor het gemeentepersoneel over 1955 aan de orde te stellen. Deze uitkering zal berekend worden naar het salarispeil van 1 mei (zonder kinder toelage). Er zal in mei worden uitbetaald, zo mogelijk tegelijk met de vakantietoeslag van 4%, welke gebaseerd zal zijn op het salaris van 1 januari j.l., inclusief de kin dertoelage. Het is waarschijnlijk dat in Heemstede en Bloemendaal in de eerstvolgende ver gadering van de gemeenteraad overeen komstige voorstellen aan de orde komen. Bijeenkomst in Stadhuis, bezoek aan Marionettentheater Op woensdag 11 april, de openingsdatum van de Linnaeushof, zal des middags om vijf uur in de ridderzaal van het Haarlemse stadhuis het bloembollenseizoen 1956 offi cieel geopend worden. Na het nuttigen van een lopend souper zullen de gasten in de Vishal een voorstelling van het mario nettentheater bijwonen, welke om zeven uur begint. Daarna zal een bezoek worden gebracht aan het met kaarsen verlichte Frans Halsmuseum. Omstreeks half tien zullen de genodigden bijeenkomen in het Mozart-café (Vleeshal). Reeen en sneeuw hebben een einde ge maakt aan het regelmatig verloop van het voetbaltoernooi. In de ochtenduren van gis teren was het weer zó slecht, dat er van spelen niets kon konen. In de middaguren konden alleen de wedstriiden in het Noor dersportpark en het Haarlem-terrein door gaan. De uitgestelde wedstrijden zijn verschoven naar vandaag in de hoop dat het weer dan beter zal zijn. Er werd alleen gespeeld in de winnaars- ronde van E, waar ditmaal nogal hoge scores kwamen. De uitslagen waren: St. Willibrordusschool St. Bavoschool (Eemstraat) 04; St. Ca- nisiusschoolSt. Aloysiusschool (O'veen) 17; Bos- en Hovenschool—Vondelschool 06; Pr. MargrietschoolPr. Hendrikschool 2—5; Chr. HuygensschoolJan Gijzenschool 25; Kon. WilhelminaschoolDreefschool (H'stede) 30. Het. programma voor zaterdag is afhanke lijk van de uitslagen van vrijdag. Wel komen in de E-afdeling aardige wed strijden voor in de winnaarsronde: St. Bavo schoolSt. Aloysiusschool en Vondelschool Pr. Hendrikschool resp. om 9.15 en 10.30 uur op het Bloemendaal-terrein. leeszaal gepasseerd en dat bleek de trots te zijn van burgemeester Van der Willigen. „Voor gemeenten van een omvang als deze worden leeszalen niet van hogerhand ge subsidieerd", zei hij, „maar door allerlei bijdragen van particulieren en een uit het Anjerfonds zijn we er toch gekomen. En het is een dankbare onderneming gewor den. Er wordt vooral in de avonduren druk gebruik van gemaakt, vooral door de jeugd. We hebben er een helemaal vrijwillig systeem van suppoosten bij gecreëerd en de zaak loopt uitstekend." De speciale interessen van mr. Van der Willigen liggen vooral in het culturele vlak. Wat dat betreft heeft hij het welzijn van zijn gemeentenaren graag helpen bevorde ren en hij zal er ook in de Haarlemmer meer gaarne het zijne toe bijdragen. Op zijn bureau lag reeds het lijvige sociogra fische rapport, dat in het vorig jaar over de Haarlemmermeer verscheen van de hand van enige hoogleraren en studenten van de Rijksuniversiteit in Utrecht. „Ik stel me daar veel van voor, want ik weet bij erva ring hoeveel men er voor het gemeentelijk beleid aan heeft. Over de Krimpenerwaard is namelijk destijd ook een dergelijk rap port verschenen. Eén probleem komt wel overeen met die in mijn nieuwe gemeente: de onttrekking van steeds meer werkkrach ten aan de agrarische bedrijven. De omvang daarvan is natuurlijk in een typische land bouwstreek als de Haarlemmermeer met zijn seizoendrukte nog veel groter". Wat de sociaal-economische kant van de zaak betreft staat de Krimpenerwaard er in vergelijking met de Haarlemmermeer heel gunstig voor: „Er is hier een ideaal evenwicht tussen industrie, landbouw en handel", zo verklaarde mr. Van der Willi gen. Thuis op platteland „Over mijn benoeming kan ik ook dit wel zeggen", zo zei hij, „ik ben blij dat ik op het platteland ben gebleven, want daar voel ik me helemaal thuis. Wat me in de Haarlemmermeer trekt, is de combinatie van het platteland en het perspectief van De thriller, waarmee „De Reünie" don derdagavond in de Stadsschouwburg te Haarlem voor het voetlicht kwam - Frank Aylmer's „De fatale datum" - zou mij ze ker meer woorden hebben ontlokt voor deze bespreking, ware het niet, dat de to neelgroep „Vriendenkring" er binnenkort ook een voorstelling van geeft. Een analyse van het stuk, zo deze ongunstig uitvalt, zou wel eens tot nadeel van de laatste to neelgroep kunnen strekken en dat wil ik waarlijk niet op mijn geweten hebben. Voldoende aan het verzoek van „Vrienden kring" niets omtrent de inhoud te vertel len, bepaal ik mij dus tot een bepaling der spelprestaties, al kan daarbij niet onver meld blijven, dat naar mijn gevoelen toneel aan „De fatale datum" praktisch niet te beleven valt, gezien de constructie van het stuk, de hinderlijke inbreuk op de logica van het toneelbeeld en de psychologische tekening, die tegen bepaalde aspecten in de rassentheorie aanhangt. Natuurlijk hoeft men dat laatste niet zo zwaar te nemen en kan men er ook luchtigjes overheen stap pen, maar de auteur heeft in zijn behoefte om alles zo griezelig mogelijk te maken, een tweetal kleurlingen in zijn stuk niet bepaald de fraaiste rollen toebedeeld en de zaken wel erg goedkoop aangekleed. Ik kan er met de beste wil van de wereld geen andere termen voor vinden. Onlos makelijk van het spel en de recensering daarvan zijn de karakters der dramatis personae. Hun waarde kan niet hoog wor den aangeslagen in dit stuk en er wat van maken is een toer. Zulk een tour de force beproefde „De Reünie" gisteravond onder Henk Bakkers regie. Het resultaat: een naar vermogen goed afgewikkelde affaire, die de capaciteiten der spelers meer aan duidde dan openbaarde. Ook de regie had er een magere kluif aan. George Presburg speelde een tussen wanhoop, besluitvaardigheid en angst heen en weer geslingerde echtgenoot met tact en zorvuldigheid. Greetje Bosma-Redeker zijn vrouw-in-nood matigjes. Ze geloofde er zelf niet in, leek mij zo. Dick Kluit ty peerde zijn Chinees volgens de regels van het spel, dat wil zeggen: hij trachtte hem een sinister relief te geven op humanisti sche grondslag. Maar van mij mag hij schurkachtiger en geheimzinniger. Vooral zijn kleurig en fonkelend nieuw gewaad maakte hem concreter dan goed was voor de sfeer. De negerin, die Wil Kreugel, op het tapijt bracht, kon ondanks de aan haar bestede zorg ook niet overtuigen. Het is ook bijna geen doen primitieve vernieti gingszin te verbeelden, wanneer zo'n figuur niet ten voeten uit komt te staan. Candi- daat-notaris Clandon werd in de vertol king van Wout Zwier wel erg strak gehou den op het krampachtige af. Willy Kok gaf de onbekende dame gevoelige accenten mee: de enige echte, die we tegenkwamen. Henk en Jan Eizema speelden de doortas tende Marlow en Potter met kracht en verve. Zij „deden" het in ieder geval en behaagden. Hetgeen alles is wat ik erover kan zeggen. Maar ermee dwepen? Nee. P. W. FRANSE. een grote plaats met zijn geperfectioneerde bestuursvoorzieningen. Daar heb ik In ae Haarlemmermeer een paar dagen geleden al kennis mee gemaakt. Van de samenwer king in het college stel ik me na de kennis making ook heel veel voor". De nieuwe omgeving zal natuurlijk nog moeten wennen, ook voor zijn echtgenote en zijn drie dochters van .17, .14 en 11 jaar, waarvan de oudste twee respectievelijk in Gouda en Rotterdam het middelbaar on derwijs volgen. In de namiddag van de zestiende april zal de nieuwe burgemeester, die 49 jaar is en er nog zeer jeugdig uitziet, op het raad huis in Hoofddorp geïnstalleerd worden. En hij zal een gemeente, die acht kilometer Lekdijk bestaat (in het westen heet het „Sehuwacht" en in het oosten „Opper- duit") verwisselen voor een gemeente, die alleen reeds door zestig kilometer dijk wordt omringd. Veel aspecten er van lok ken hem nu reeds. Zo praatte hij bijvoor beeld al met warme sympathie over de landelijke ruiterij. De gemeentelijke dienst voor Hout en Plantsoenen te Haarlem deelt ons mede dat zaterdag de kinderboerderij in de Noorder hout bij het „Haarlem"-terrein weer ge opend zal worden. De kinderen kunnen er elke dag, dus ook op zondag, spelen, des morgens van tien tot twaalf uur en des middags van half twee tot vijf uur. Ook de kinderboerderij in Heemstede zal binnenkort weer geopend worden. De juiste datum is echter nog niet bekend. Donderdagavond werd in Brinkmann een ledenvergadering van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling gehouden, waarbij het nieuwe zomerprogramma is besproken. Er komen weer tal van excursies en toch ten waaronder de jaarlijkse tocht naar Montferland en een molenexcursie naar de Zaan, een vogelexcursie naar Nieuwkoop en een naar de Amsterdamse Waterleiding duinen, enige kampeerweekeindes en een instuifkamp in de Kennemerduinen. Ver der staat er een excursie door Nieuw Haarlem onder leiding van wethouder Happé op het programma, die waarschijn lijk op 26 juni zal plaats vinden. Een zo- mercontactavond wordt op 26 juli gehou den en de vakantiereis naar Zwitserland is van 29 juli tot 7 augustus vastgesteld. Verder zal er een excursie gemaakt worden naar het m.s. „Oranje" van de Stoom vaartmaatschappij „Nederland". De heer H. A. Wormgoor zal op 29 mei in Brinkmann een lezing houden over Rembrandt en men hoopt daarna ook een excursie naar de Rembrandttentoonstel- ling in het Rijksmuseum te maken. Voorts heeft men de voorstellen van de afdeling besproken voor het driejaarlijkse landelijke congres, dat vermoedelijk in sep tember in Den Haag gehouden zal worden en heeft men twee nieuwe bestuursleden gekozen. Het nieuwe bestuur is nu als volgt samengesteld: L. van Asperen, voor zitter; mevrouw L. Hundling-Marsman, secretaresse; D. Cozijnsen, penningmeester; P. Freerkstra, tweede voorzitter; W. J. van Essen, tweede penningmeester; G. Boer- horst en J. Romeijn algemene bestuurders, mejuffrouw A. van der Horst, secretaresse voor het Natuurvriendenwerk en F. Ie Fèbre bestuurslid voor dit werk. De eerste regionale Nijverheidsdag ter opvoering van de produktiviteit welke dit jaar gehouden wordt, betreft Haarlem en omgeving. Op vrijdag 20 april zal z\j plaats vinden in het Paviljoen Dreefzicht aan de Fonteinlaan 1 en er zijn al ruim driehon derd uitnodigingen voor verstuurd, speciaal aan middelgrote en kleine bedrijven in Haarlem, Aalsmeer, Bennebroek, Bever wijk, Bloemendaal, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Haarlemmermeer, Heems kerk, Heemstede, Velsen en Zandvoort. „Want de massa van het bedrijfsleven wordt niet uitgemaakt door de i22 hele grote bedrijven", zo zei ons de voorzitter van de commissie die deze Nijverheidsdag op initiatief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omgeving organiseert, „maar door de vele duizenden middelgrote en kleine ondernemingen van 200 tot 10 werknemers. Het gaat er om dat we die bereiken, willen wij de produktivi teit opvoeren." Men hoopt op een zo groot mogelijke op komst voor de Nijverheidsdag, waaraan in het geheel geen kosten zijn verbonden en waar ondernemers en hun staf allerlei ge gevens krijgen, waar zij voor de verbete ring van hun produktiviteit hun voordeel mee kunnen doen. Vooral ook door het uit wisselen van wederzijdse ervaringen kan men tot betere bedrijfsresultaten komen. De commissie van voorbereiding van deze nijverheidsdag geeft door zijn samenstel ling een duidelijk beeld van de verschei denheid van de belangstelling voor dit voornemen. Voorzitter is de heer J. D. B. Olie, oud-directeur van De Plaatwellerij te Velsen, secretaris jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, en voorts hebben er zitting in ir. D. A. Bonhof, Rijksnijverheidsconsulent te Am sterdam, ir. L. H. van Deyl, leraar aan de M.T.S. te Haarlem, ir. W. Fuhri Snethlage, directeur van de Economisch Technologi sche Dienst voor Noordholland, G. I. van Leeuwen, adjunct-secretaris van het reeds meer dan dertig jaar bestaande Nederlands Instituut voor Efficiency te Den Haag, H. Ledeboer, directeur van de Twentsche Bank N.V. te Haarlem, W. A. Luitwieler, vertegenwoordiger van de Contactgroep Opvoering Productiviteit te Den Haag, A. Müller, eigenaar van een Haarlems lood- Donderdagavond hield voor de First Church of Christ Scientist, Haarlem, de heer Arch Bailey C.S. uit San Francisco in het gebouw van de Vrijzinnig Hervormden in de Jacobstraat een lezing over „Chris tian Science, een wetenschap voor het da gelijks leven". De lezing, die in het Engels werd ge houden, is later op de avond vertaald. De spreker, die als lid van de Christian Science Raad van Sprekers een tournee door Europa maakt, wees op de kracht, die er van de vergeestelijking van het denken en het wetenschappelijk gebed uitgaat en die groter is dan de zwaarste atoomontplof fing. Hij legde de nadruk op het praktisch belang van de genezende macht van het geestelijk juist denken over God en de mens. De vernietigende atoomkracht noem de hij de vervalsing van de goddelijke Liefde. De oplossing van een probleem kan nooit in dat probleem zelf gezocht worden: afdoende antwoorden op vraagstukken van gezondheid, landsbestuur en familieleven zijn in de grond geestelijk, niet politiek, financieel of lichamelijk. De heer Bailey eindigde zijn toespraak met de hoop uit te spreken dat het gees telijk licht van de goddelijke Waarheid het bewustzijn zodanig zal mogen verlichten dat de problemen als rook in een zomerse hemel zullen verdwijnen. gietersbedrijf, jhr. mr. B. W. F. van Riems dijk, voorzitter van het departement Haar lem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, W. Spaans, directeur van de machinefabriek Spaans te Hoofd dorp, C. Stapel, directeur van de Spaarn- dammer Scheepswerf Stapel, J. Suyk, di recteur van de metaalgieterijen De Nijver heid te Beverwijk, N. Seijffert, vennoot in. de fa. J. Seijffert Loodindustrie te Haarlem' en P. W„ Voskuilen,, secretaris-penning meester van de Algemene Nederlandse Grafische Bond. Het programma van de Nijverheidsdag in Dreefzicht wordt na de verwelkoming door de voorzitter, de heer J. D. B. Olie, ge opend met een toespraak van de Commis saris der Koningin in de provincie Noord holland, dr. M. J. Prinsen. Het eerste refe raat geldt de verplaatsing en de opslag in het bedrijf en wordt geleverd door de heer A. M. Jansen, adjunct-secretaris van de Algemene Verladers en Eigen Vervoers Or ganisatie E.V.O. te Den Haag. Na de koffie spreekt namens een combinatie van me taalbedrijven de heer J. F. Kiekens te Aer- denhout over de samenwerking tussen de bedrijven als middel tot verbetering van de produktie van elk dezer bedrijven. Dan volgt er een koffiemaaltijd, waarna om 2 uur de heer J. Modderkolk, directeur van de Nederlandse Middenstandsbank, een uiteenzetting geeft van de financierings problemen van het middelgrote en het kleinere bedrijf. Het slotreferaat komt na de thee en betreft de menselijke verhou dingen in het middelgrote en kleinere be drijf. In het programma dat met de uit nodigingen is verzonden,komen ook excerp ten voor van deze referaten, zodat men zich ook van te voren kan beraden over de dis cussies, die na deze inleidingen volgen. Met deze dag is de activiteit van deze regionale commissie, die stevig gerugge- steund wordt door het Nederlands instituut voor Efficiency en door de Contactcommis sie Opvoering Productiviteit, nog geenszins ten einde. Want uitwisselen van gedachten in kleinere kring, zo mogelijk onder des kundige leiding, aan de hand van concrete gevallen, en bespreking van gezamenlijke problemen blijken in de praktijk een bruik baar middel te zijn voor het aanmoedigen van onderling contact tussen ondernemers in dezelfde plaats of streek en het bestrij den van de veelal nog voortwoekerende „bedrijfsblindheid" die de vooruitgang in dit opzicht belemmert. Men kan de opvoering van de produkti viteit zien in drie fasen: ten eerste het zien wat niet goed is (dat vergt 70 percent van de moeite), ten tweede de wil om het te verbeteren (hetgeen 25 percent van de moeite vraagt) en het vinden van de juiste oplossing (dat maar 5 percent van al die inspanningen uitmaakt). Adonis. 4 v. Miragoane n. Houston. Albireo, 5 te Las Palmas. Alblasserdijk. 4 v. Rotterdam, 5 te Londen. Alderamin. 4 v. Valencia n. Antwerpen. Alpherat, 3 v. New Vork n. Trinidad. Altair, 4 te Montevideo. Almkerk, 5 te Amsterdam. Abbekerk, 5 v. Djibouti n. Penang. Alchiba. 5 te Norfolk. Alwaki, 6 te Marseille. Amor, 6 te Algiers. Amstelkroon, pass. 5 Malta n. Port Said. Annenkerk, 5 v. Suez n. Aden. Angolakust, 6 te Matadi. Akkrumdijk, 7 te New Orleans verw. Amstelbrug, 4 te Gdansk. Amstelstad, 4 1490 m. z.w. Bishoprock n. A'dam. Andijk, 4 310 m. w.z.w. Key West n. Le Havre. Abbedijk, 5 te Middlesbro. Argos. 5 v. Haifa n. Antwerpen. Artillero, 5 te IJmuiden verw. Aldabi, 6 te Rotterdam. Amstelvaart, 6 te Hampton Roads. Arnedijk, 6 te Rotterdam. Aalsum, 7 te Aden verw. Bali. 5 v. Belawan n, Colombo. Blitar, 6 te Belawan. Baud, 5 te Tj. Priok verw. Borneo, 4 v. Tj. Priok n. Cheribon. Both. 4 v. Padang n. Benkulen. Breda, 5 v. Emden n. Hamburg. Britsum. 4 700 m. o.n.o. Bermuda n. Key West. Banka. 6 te Barcelona. Bussum, 6 te Suez. Caltex Leiden, 8 v.' Rotterdam n. Sldon. Caltex Utrecht, pass. 5 Gibraltar n. Rotterdam. Caltex The Hague, 5 te Rotterdam. Caltex Nederland, 4 345 m. o.n.o. Aden n. Suez. Callisto, 4 v. St. John eil. n. Engeland. Camphuys. 5 te Ternate. Castor, 4 180 in. n. Gr. Bahama n. Pt. Au Prince. Cradle of Liberty, 4 dw. Aden naar Mena Al Ahmadi. Caletx Pernis, 5 v. Rotterdam n. Sidon. Congokust, 5 v. Dakar n. Bordeaux. Cottica, 6 t.e Paramaribo, Celebes, 6 te Amsterdam. Charis, 6 te Antwerpen. Duivend k, 5 te Vancouver. Dongedijk, 5 te Rotterdam. Dorestad, 5 te Amsterdam. Drente, 5 v. Priok n. Cheribon. Diemerdijk. 6 te Los Angeles. Eos, 5 te Wismar. Esso Nederland, pass. 4 Gibraltar n. Mena Al Ahmadi. Ena, 5 v. Willemstad n. IJsland. Erinna, 6 te Pladju. Eemland. 5 te Rio de Janeiro. Farmsum, 5 v. Amsterdam n. Hamburg. Friesland SMS. 5 5 v. Kopenhagen n. Sunderland. Groote Beer, 4 v. Rotterdam n. Halifax. Gordias, 4 v. Rotterdam n. Hamburg. Gaasterland, 4 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Graveland, pass. 5 Finisterre n. Amsterdam. Groote Kerk, 5 v. Hamburg n. Antwerpen. Gaasterkerk, 5 v. Amsterdam n. Hamburg. Hecuba, 5 te Rotterdam. Haarlem, 4 v. Amsterdam n. W.-Indië. Houtman, 4 160 m. z.o. Ceylon n. Mahe. Helder, 5 te Puerto Plata. Hersilia. 5 te Cumana. Holland. 6 te Beira verw. Hydra, 5 te La Guanillas. Hector, pass. 6 Kp. St. Vincent n. Tunis. Heemskerk, 5 v. Le Havre n. Marseille. Ivoorkust. 5 v. Dakar n. Le Havre. Iberia, pass. 5 Ouessant n. Rotterdam. Japara KRL, 4 v. Port Said n. Napels. Krebsia, 4 v. Curagao n. Maracaibo. Kyoix, 4 v. Curagao n. Corpus Christi. Korenia, 5 v. Stockholm n. Rotterdam. Kota Baroe, 5 v. Rotterdam n. Hamburg. Kara, 6 te Hongkong n. Langkoeas. Karsik. 4 v. Moji, 8 te Hongkong verw. Kertosono, 4 440 m. z.o. Fayal n. New York. Koratia, 4 100 m. w. Sabang n. Mena Al Ahmadi. Kabylia. 5 220 m. z.w. Kangeroo eil. n. Singapore. Karimata. 4 v. Balikpapan n. Mkassar. Katelysia, 5 v. Suez n. Bandarmahur. Kellia. 5 v. Rotterdam n. Oslo. Kinderdijk. 5 v. New York n. Antwerpen. Korovina. 5 v. Rotterdam n. Curasao. Kota Agoeng, 5 v. Algiers n. Halifax. Lutterkerk, 4 v. Port. Said n. Antwerpen. Lieve Vrouwekerk, 5 te Antwerpen. Larenberg, pass. 4 Finisterre n. Freetown. Leto, 5 250 m. n.w. Fremantle n. Aden. Laurenskerk, pass. 5 Jebel Attair n. Suez. Leersum, 5 v. Savannah n. Le Havre. Lekhaven. 5 v. Montevideo n. Buenos Aires. Limburg, 6 te Rotterdam. Maashaven, 5 te Rotterdam. Maaskerk, 4 v. Kaapstad n. Las Palmas. Mariekerk, 4 te Rotterdam. Merwede. 5 te Las Palmas. Muiderkerk, 3 v. Cochin n. Aden. Macuba. 4 700 m. n. Palau eil. n. Kawasaki. Malvina, 4 60 m. w. Manilla n. Shimotsu. Manoeran, 4 v. Surabaja n. Musi Rivier. Maureen, 4 1000 m. o. Bermuda n. Beaufort. Mitra, 4 500 m.o.n.o. Fayal n. Hamburg. Molenkerk, 4 v. Rangoon, 6 te Chittagong verw. Markelo, 4 v. Fsbjerg n. Leith. Manusa, 310 m. o.n.o. Aden n, Bahrein. Maasdam. 5 v. New York n. Cobh. Mentor. 6 te Barbados. Moordrecht, 6 te Rotterdam. Nieuw Amsterdam. 5 te Rotterdam. Nigerstroom, 5 te Lagos verw. Notos, 6 v. Amsterdam n. Rotterdam. Osiris, 4 te New York. Oostkerk. 4 v. Rotterdam n. Hamburg. Orestes, 4 v. Rotterdam, 5 te Amsterdam. Oranje, pass. 5 Gibraltar n. Southampton. Oranjestad. 4 v, A'dam n. Hamburg en Bremen. Omala, 5 v. Tripoli n. Berre. Orion, 4 v. Famagusta n. Limasol. Oranjefontein, 5 v. Pt. Elizab., 6 te East-Londen. Poseidon, 4 te New Orleans. Prins Willem van Oranje, 5 te Antwerpen. Pendrecht. pass. 5 Rasfartak n. Napels. Polyphemus. 6 te Colombo. Perna, 4 v. Singapore n. Balikpapan. Plancius, 5 v. Belawan n. Singapore. Prins Frederik Willem, 5 v. R'dam n. Montreal. Polydorus, 6 te Boston. Prins Casimir, 6 te Antwerpen. Prins Maurits, 5 v. Londen n. Glasgow. Raki, 5 v. Southampton n. Bona. Rijnland, 5 v. Amsterdam n. Hamburg. Rijnland, 4 v. Amsterdam n. Bremen. Saragan, 5 te Colombo. Stad Leiden, 5 te Port Elizabeth. Sommelsdijk, 5 v. Bremen n. Rotterdam. Soestdijk, 5 te Philadelphia. Straat Malakka. 5 v. Balikpapan n. Brisbane. Schouten, 5 te Makassar. Stad Amsterdam, 4 600 rn. o.z.o. Kp. Race naar Newportnews. Stad Breda, pass. 4 Wight n. Monrovia. Stad Rotterdam, 4 530 m. z.w. Landsend n. R'dam. Stad Schiedam. 4 rede Melilla. Stanvac Selo, 5 te Singapore. Seven seas. 4 v. Zeebrugge n. Quebec. Solon. 5 te Port Au Prince. Stentor. 4 1020 m. n.o. Paramaribo n. Dordrecht. Schiedijk, 6 te Philadelphia. Sommelsdijk, 5 te Rotterdam. Schie, 6 v. Alexandrië n. Beyrouth. Senegalkust. 5 v. Amsterdam n. Dakar. Statue of Liberty. 6 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Talisse, pass. 5 Perim n. Port Sudan. Tara, 4 v. Santos n. Antwerpen. Themisto, pass. 4 Key West n. Engeland. Tiba, 5 te Aarhus. Tarla, pass. 5 Singapore n. Rotterdam. Tabinta, 4 v. Singapore n. Tj. Priok. Tankhaven 3, 5 te Tj. Priok. Telamon. 4 ten anker bij Baltimore. Tero, 3 te Bremen, 5 te Hamburg. Tjibantjet. 5 v. Tj. Priok. 6 tc Semarang verw Teucer, 5 v. Liverpool n. Port Said. Titus. 5 te Antwerpen. Van Waerwijck, 4 v. Dar Es Salaam n. Reira v. Cloon. 4 720 m. w. Amsterd. eil. n. Fremantle Willem Ruys, 5 le Tj. Priok. Willemstad, 4 v. La Guaira n. Curasao. Waterman, pass. 5 Dakar n. Las Palmas. Witmarsum. 5 te New Orleans. Wonosobo, 5 v. New York n. Beyrouth. Westerdam, 4 520 m. o. Kp. Race n. Rotterdam Wester toren, 4 620 m. z. Flores Az. n. Malta. Wonosari, 5 510 m. n. eil. Guam n. Manilla. W Alton Jones, pass. 4 Algiers n. Mena Al Ahmadi Wieldrecht. 5 v. Sidon n. Einswarden. Yapeyu, 5 te Amsterdam. Zonnewijk, 5 te Tocopilla. Zijpenberg, 4 70 m. z.w. Kp. Blanco n. Pt. Talbot Zuiderzee, pass. 5 Azoren n. Hampton Roads. Zeeland KRL, 6 v. Rastanura n. Mena Al Ahmadi, KLEINE VAART Adriaantje Elizabeth, 5 v. Gent. n. Amsterdam, Albergen, verm. 5 v. Casablanca n. Algiers. Arctic, 5 v. Londen te Rotterdam verw. Advent, verm. 5 v. Middelharnis n. Bristol. Appingedam, 5 v. Jersey te Antwerpen. Alcetas, 5 te Amsterdam n. Kopenhagen. Argos, 5 v. Haifa n. Antwerpen. Atlas, 4 te Tel Aviv n. Haifa. Alcetas, 5 v. Rotterdam te Amsterdam. Arbon, pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen. Aruba, pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen. Astra, pass. 5 Vlissingen n. Londen. Beekbergen, 4 v. Port Lyautey n. Marans. Betty, 5 v. Boston te Sas v. Gent. Birmingham, 5 v. Grangemouth te R'dam verw. Betty Anne S, verm. 5 v. Rotterdam n. Barry' Badzo, 5 v. Londen te Rotterdam verw. Bestevaer, 5 v. Shoreham te Vlissingen. Bernisse, 5 v. Cherbourg n. Port Lyautey. Borculo. 5 v. Leith te Gent verw. Bab T, 3 v. Nantes n. Requejada. Batavier, 5 v. Rouaan te Rotterdam. Bill S' pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen. Borculo, pass. 5 Vlissingen n. Gent. Bram, pass. 5 Vlissingen n. Garston. Duiveland, 5 v. Londen n. Dover. Daje Böhmer, 7 v. Carthagena te A'dam verw, Dora, 5 v. Vlissingen n. Antwerpen. Eljo, 4 v. Port Lyautey te Malta. Elizabeth Roorda, pass. 5 Holtenau n. Tonnay Charente. Erasmus, 6 v. Nakskov te Caen verw. Export 2, 5 v. Londen te Rotterdam. Ferocia, 5 v. Barcelona te Ipswich verw. Fraternite, 4 v. Dublin n. Swansea. Flevo, 4 v. Rotterdam te Bilbao. Flevoland, 5 v. Kings Lynn te Rotterdam. Henrica, verm. 5 v. Guersney n. Antwerpen. Hecuba, 5 te Rotterdam n. Hamburg. Tda Jacoba, 5 v. Vlissingen n. Cardiff. Ida D. 5 v. Antwerpen n. Rotterdam. Ilias, 4 v. Tarragona n. Valencia. Julia Anna, 4 v. Hansweert te Stockholm. Joost, 4 v. Lowestoft n. Goole. Kemphaan, verm. 6 v. Rotterdam n. Algiers. Kaap Falga, 3 v. Harlingen n. Glouchester. Kaap St. Vincent, 4 v. Amsterdam te Ramspol. Lindesingel, 5 te Flensburg. Lutetia, 5 v. Amsterdam n. Emmeloord. Meidoornsingel, verm. 5 v. Liverpool n. Newport. Midsland, 5 v. Rotterdam te Leith. Mies, 4 v. Avonmouth te Swansea. Mulan, 6 v. Rotterdam te Maassluis verw. Marietje Böhmer, 7 v. Alexandrië te Hamb. verw. Muphrid N, pass. 5 Texel n. Hamburg. Mypuck, 5 v. Portsmouth te. Middelharnis verw, Midas, 4 v. Messina te Ceuta. Maria Theresia. pass. 5 Holtenau n. Frederikssund. Mado 2. pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen. Maria Theresia, pass. 5 Holtenau n. Fred.sund. Marjan, 5 v. Vlissingen n. Portsmouth. Martien, pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen. Martje, pass. 5 Vlissingen n. Londen. Meeuw. pass. 5 Vlissingen n. Zeebrugge. Mudo. 5 v. Vlissingen n. Boston. Nottingham, 5 v. Rotterdam te Goole verw. Nieuwland, 5 v. Grangemouth te Rotterdam. Noordstad, 5 v. Amsterdam te Rotterdam. Oranjepolder, 11 v. Pt. Lyautey te Nantes verw. Patria, 6 v. Londen te Rotterdam verw. Paloma, 5 v. Grangemouth te Amsterdam verw. Phidias, 4 v. Rotterdam te Gibraltar. Plato, 4 te Amsterdam n. Rotterdam. Pavo, 3 v. Gijon Mussel n. Bayonne. Ponza, 30 v. Bordeaux te Londen. R. L. Russ, 5 te Rotterdam n. Amsterdam. Senang, 4 v. Hamburg n. Goole. Silvretta. 5 v. Rotterdam te Antwerpen. Swift 4 v. Kopenhagen te Gotenburg. Stella Maris. 5 v. Kindby te Rotterdam verw. Stientje Mensinga, 5 v. Alexandr. te Boston verw. Spurt, 5 v. Vlissingen n. Delfzijl. Tilly, 4 v. Bordeaux te Hull. Urampo, pass. 5 Vlissingen n. Stockholm. Vrouwpolder, 8 v. Nantes te Rotterdam verw. Volharding, 6 v. Ceuta te Rotterdam verw. Vrij burgh. 5 v. Londen te Rotterdam. Westersingel, 4 v. Cork n. Newport. Wiebold Böhmer, 6 v. A'dam te R'dam verw. Westereems, 5 v. Hamburg te Stettin. Westérhorn, verm. 5 v. Liverpool n. Rotterdam. Zuidland, 4 v. Ayr te Birkenhead. Zeevaart, pass. 5 Vlissingen n. Rochester. SLEEPVAARI Hudson, pass. 4 Ras Al Hadd n. Rastanura. Tyne, 4 60 m. n.w. Ouessant n. Rotterdam. Blankenburg, 5 v. Antwerpen n. Maassluis. Gele Zee, 4 v. Malta n. Engeland Goeree, 4 v. Vlissingen te Maassluis. Poolzee, 4 v. Algiers n. Hamburg Rode Zee, 4 te Antwerpen v. Baltimore. Witte Zee, 4 v. Singapore n. Hongkong. IN VOORRAAD: Baaéértels successen (Rijk de Gooyer) Zestien Ton (De Spelbrekers) Pierement (Johnny Jordaani My Jiddishe Mamme (Leo Fuld) GEVRAAGD: enkele aankomende monteurs voor de bromfiets- en motor afdeling. Aanmelden: J. J. van Kooten, Plein 20. Aangeb. in de Hyacintenlaan 47, Haarlem. Tel. 19751. In pr. st. Huur f 52.50 per m. Bev.: doorgebr. kamer en suite, schouw in 't midden, keuken, gang, w.c., le étage: 2 gr. slaapk., 1 kl. slaapk., betegelde badk. 2e étage: zolder. Voor en achtert. met schuur. Gevr. mooi huis met 4 slaapk., liefst met garage, Haarlem of omg. voor direct. Duits en Engels kunnende spreken in: Bijou terie en Souvenirs, Kruis straat 12-14. Te koop gevraagd: om gedeeltelijk zelf te be wonen voor 2 personen. Br. no. 2158. ZoEmT U fc.Ulfv\T£ I De Stichting Haarlems Bloei vraaft op korte termijn AANMELDEN VVV, STATIONSPLEIN. Fa. N. P. ZWAGER - Ijzerhandel KENNEMERLAAN 77 - IJMUIDEN 'raagt voor direct nog op onze oude vertrouwde beta- ingsservice zon der overheidsbe moeiingen. Huiskamers, slaapkamers, grote collectie CLUBSTELLEN. Stoffen naar keus- Bedden, dekens, matrassen, een jitgelezen collec tie vloerkleden, tafelkleden, lo pers. oordijn- stoffen Afdeling Huishoudelijke artikelen: Diverse soorten en merken KEUKEN- UITRUSTINGEN, joals Edy, Anker, enz. enz. diverse merken. MODERNE VERLICHTING Srote toonzalen saan te uwer beschikking. L. Veerstraat 28, Tel 21379

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6