Rotterdammer zou medeplichtig zijn aan inbraak in gemeentekluis TIRKITM Inbrekers wijzen autohandelaar aan als de „derde man" Moord met staatsie Nasleep inbraak in Ruigoord Verdachte: „ik weet van niets; ik zit vrijwillig in voorlopige hechtenis" Eis: drie jaar en zes maanden FEUILLETON T Silver Stoepke Haarlemse rechtbank Officier van Justitie eiste vier jaar gevangenisstraf Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Medeplichtige Waardeloze verklaringen Het Bennies. door Wil Wanting Andere auto? Rechtbank veroordeelde Beverwijker tot ll/2 jaar Een jaar wegens poging tot doodslag Inbreker maakte het de politie gemakkelijk Kapitein Visser van „Nieuw Amsterdam" zegt de zee vaarwel NJHC-Paaswerkkampen Deelnemers kampeer wagentour in Rotterdam O De hoorbrll voor slechthorenden Zoon van Gandhi overleden in Zuid-Afrika C.N.V. gaat samen met verzekeringsmaatschappij Aandelen van de ,U.B.O. te Utrecht overgenomen Verhoging minimum pensioen voor verzets- slachtoffers Geschiedenis en Esthetiek van de Drukkunst VRIJDAG 6 APRIL 1956 pE HAARLEMSE RECHTBANK HEEFT zich donderdag bijna twee uur bezig gehouden met de behandeling van een zaak die in nauw verband stond met de geruchtmakende inbraak in de boerenleenbank te Ruigoord in de kerstnacht van 1951, waarbij uit een brandkast een bedrag van byna vijftigduizend gulden werd gestolen. Twee beruchte inbrekers werden toen van dit misdrijf verdacht en er volgden enkele veroordelingen die tot gevolg hadden dat een nu 76-jarige ketel maker en een 62-jarige antennebouwer voor vele jaren werden ingesloten. Het geld werd echter nooit gevonden en ook tijdens de zitting van donderdag werd niet duidelijk wat er nu eigenlijk met een gedeelte van de buit was gebeurd. Deze keer stond namelijk een 41-jarige autohandelaar en rijschoolhouder uit Amsterdam terecht die ervan verdacht werd de twee inbrekers in de bewuste kerstnacht met zijn auto naar en van de plaats van de inbraak vervoerd te hebben. Daarvoor zou hü een bedrag van f 16.500,ontvangen hebben en dat vonden de ketelmaker en de antennebouwer eigenlijk wel iets te veel. Toen zij namelijk uit de strafgevangenis In Groningen ontslagen werden zonden zij een brief aan de autohandelaar waarin stond dat zij volkomen aan de grond zaten en dat zij beslist nog een gedeelte van de „kluif" wilden hebben. De autohandelaar betaalde echter niet en zo kwam de zaak aan het rollen. Als ver dachte voor de rechtbank verklaarde hij echter dat hij niets met de inbraak zelf te maken had gehad. Wel had men hem ge vraagd als uitkijk en chauffeur te fungeren, maar daarvoor had hij bedankt. Verder had hij niets meer van de daders van de inbraak gehoord. Deze verklaarden echter als getuigen dat de autohandelaar wel degelijk mee naar Ruigoord was geweest en dat hij bovendien een derde van het buitgemaakte kapitaal ontvangen had. Tijdens het verhoor, waarin de verdachte wel erkende vroeger enkele inbraken te hebben gepleegd, verklaarde de verdachte voorts dat hij volkomen vrijwillig in het huis van be\yaring te Haarlem in voor lopige hechtenis zat omdat hij in feite kon gaan en staan waar hij wilde. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, meende in zijn requisitoir dat de verdachte geen mededaderschap of heling ten laste gelegd kon worden, maar wel was hij ervan overtuigd dat de autohandelaar medeplichtig was geweest aan de grote in braak. Hij steunde daarbij op de verkla ringen van de twee getuigen en voorts stond hij lang stil bij het feit, dat in de nacht van de inbraak een toevallig pas serende voorbijganger in Ruigoord een personenwagen had zien staan waarvan het nummer, zoals later bleek, slechts één cijfer verschilde met het nummer van een van de leswagens van de verdachte. Wegens medeplichtigheid en mede met het oog op het strafblad van de verdachte eiste de officier van Justitie een gevange nisstraf voor de tyd van drie jaar en zes maanden met aftrek van het voorarrest. In een gedegen pleidooi sprak de ver dediger, mr. J. A. van Waarden, eerst als zijn oordeel uit, dat de verdachte zich na zijn minder eerbiedwaardige periode in zijn leven volkomen gerehabiliteerd had en thans aan het hoofd staat van een bloeiend bedrijf. Vervolgens ging mr. Van Waarden uitvoerig de getuigenverklaringen van de twee hoofddaders van de inbraak na en daarbij sprak hij als zijn oordeel uit, dat deze twee „doortrapte en geraffineerde misdadigers kunnen liegen alsof het ge drukt staat". Pleiter meende dan ook dat er in het geheel geen waarde gehecht moest worden aan deze verklaringen. Voorts sprak hij zijn bevreemding uit over het feit, dat de afdrukken van de banden die bij de boerenleenbank in de modder van de weg waren gevonden niet vergeleken waren met het profiel van de banden van de auto van de verdachte. Ook vroeg mr. Van Waarden zich af welke reden de twee getuigen konden hebben om de autohandelaar als de mede plichtige aan te wijzen. Uiteraard is het, aldus de verdediger, bijzonder moeilijk om in de psyche van een beroepsmisdadiger door te dringen maar toch meende hij een verklaring voor de verdachtmaking te heb ben gevonden. In de eerste plaats was de verdachte inderdaad aangezocht om mee ADVERTENTIE Voorkom en bins die znnrbrand op de maag. Wacht niet tot uw maag door overtollig maagzuur „opstandig" wordt. Smoor dat pijn lijk zuurbranden in de kiem. Met Rennies. Uw apotheker of drogist heeft Rennies voor u in drie verpakkingen: klein - groter - grootst en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en practisch om bij u te steken! Rennies helpen iedereen altijd direct enzij zijn nog smakelijk ook. (37) Deze optimistische zienswijze deed Heb- bels belangstelling voor de portefeuille dan ook verminderen. En aan de mogelijkheid, bat een financiële aantekening van Proster in onbevoegde handen een middel tot chantage kon zijn, scheen de student niet te denken. De inspecteur speelde die mogelijkheid wel door het hoofd: chantage, nu op Hebbels uitgeoefend, zou immers het begin kunnen zijn van het spoor, waar naar de beide politiemannen de hele week nu al tevergeefs hadden uitgezien. Hebbels kon dus eventueel een lokaas zijn, dat oc geheimzinnige onbekende, die achter het mysterie van de Drieherendrift stond, wel licht tot onvoorzichtigheden zou kunnen verleiden. Overigens, had Enters steeds sterker het gevoel, dat zijn geheimzinnige tegenstander in deze zaak over een intel ligentie beschikte, die zulke eenvoudige lokmiddeltjes wel volkomen zou doorzien. Maar men wist nooit In tegenstelling met Hebbels, hoopte in specteur Enters dat er in Proster's ver te gaan met de inbrekers, waarbij een van de getuigen nog steeds in de mening ver keerde dat de gehele zaak verraden was, zodat men kon aannemen dat de auto handelaar gestraft was voor iets dat hij niet gedaan had en in de tweede plaats uitte mr. Van Waarden de veronderstel ling dat de twee reeds bejaarde misdadi gers hun broodwinning op een ander ter rein, de chantage, gezocht hadden. Tenslotte ging de verdediger uitvoerig in op de verklaringen van enkele getuigen die in de bewuste nacht in Ruigoord de auto hadden zien staan. Daaruit bleek na melijk dat men een auto had opgemerkt die omstreeks 1935 gebouwd moest zyn, terwyl van deze wagen de koplampen tus sen de spatborden en de radiator zouden hebben gestaan. De auto van de verdachte was toen ech ter gloednieuw (bouwjaar 1950), de kop lampen waren in de spatborden ingebouwd en bovendien was de wagen zowel aan de voorzijde als aan de achterkant voorzien van borden met de leter L (leswagen) en een bord met de naam en het adres van de verdachte. Dit alles was volgens mr. Van Waarden voldoende aanleiding om voor de ver dachte vrijspraak en de onmiddellijke in vrijheidstelling te vragen, maar toch wilde hij dit laatste niet doen om de rechtbank de gelegenheid te geven ook het oude dos sier van de twee getuigen nog eens nauw keurig te bestuderen waaruit dan aldus pleiter zou blijken, dat deze twee in brekers reeds ongeveer acht personen als de „derde man" hebben aangewezen. Wel vroeg de verdediger de rechtbank om, zo dra de uitspraak geformuleerd zou zijn, de verdachte indien deze onschuldig be vonden zou zijn op vrije voeten te stellen. De rechtbank zal uitspraak doen op 19 april. De Haarlemse rechtbank heeft donder dagmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen een 34-jarige 1 os-arbeider uit Bever wijk tegen wie de officier van Justitie, mr. dir. R. W. H. Pitlo, veertien dagen geleden twee jaar gevangenisstraf eiste omdat hij bewezen achtte dat de Beverwijker in de nacht van 5 op 6 januari in Velsen een in braak gepleegd had waarbij een bedrag van 352 gestolen werd. De rechtbank veroordeelde de los-arbei der tot een gevangenisstraf voor de tijd van een jaar en zes maanden. De Haarlemse rechtbank veroordeelde donderdagmorgen een 26-jarige arbeider uit Zaandijk tot een jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering. De verdachte tegen wie een jaar geëist was zou in maart en juli van het vorig jaar ge tracht hebben zijn echtgenote, dié hem dik wijls tergde, de keel dicht te knijpen. De officier van Justitie had veertien dagen ge leden een jaar gevangenisstraf en voor waardelijke terbeschikkingstelling met een proeftijd van drie jaar geëist. De politie te Rotterdam heeft een 22- jarige jongeman aangehouden, die had in gebroken in een gebouw aan de Veemarkt. Omstreeks drie uur 's nachts hoorden agenten gestommel in het gebouw. Zij gin gen op onderzoek uit en zagen een man vluchten, die zelfs door enige waarschu wingsschoten niet tot staan te brengen was. Een andere agent vond de volgende morgen een oude dagvaarding vlak bij het gebouw. Twee politiemannen gingen naar het adres, dat op de dagvaarding stond. Zij herkenden de man als de ontvluchte inbreker. „Dit is mijn woning en ik moet haar nu verlaten. Het is jammer, dat ik haar niet kan meenemen". Dit zei donderdag de gezagvoerder van de „Nieuw Amsterdam" van de Holland-Amerika Lijn, kapitein C. Visser, toen hij in zijn hut iets vertelde van zijn vertrek bij de Holland-Amerika Lijn op 1 mei wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De kapitein, die 41 jaar bij deze rederij heeft gevaren en thans zijn laatste reis als gezag voerder heeft besloten, merkte op, toen hem naar zijn wel en wee werd gevraagd, weinig wee te hebben gehad in zijn loop baan. In de eerste wereldoorlog, op 6 sep tember 1915, ging hij naar zee als stuur mansleerling. Gedurende de laatste oorlog was hij aan wal. Op 2 april 1953 kreeg hij het commando over tie „Nieuw Amster dam". Kapitein Visser gaat nu zijn zoon op zoeken in Lake Charles, die hij in twee jaar niet heeft gezien en „misschien blijf ik daar wel. Mijn liefhebberij is het bou wen van model-zeilschepen en op het ogenblik heb ik een model onderhanden van de „Cutty Sark", destijds een beroem de clipper". De grootste verandering in de veertig jarige zeemansloopbaan noemde hij de moderne navigatie. Toen kapitein Visser op 1 april - drie dagen voor aankomst te Southampton - zijn verjaardag vierde, heeft de bemanning afscheid van hem ge nomen. Bijna 300 jongeren voornamelijk scho lieren van de 74.000 leden der Neder landse Jeugdherbergcentrale nemen deel aan de Paaswerkkampen, die in veertien jeugdherbergen worden gehouden om al lerhande werkzaamheden uit te voeren zo dat alles weer piekfijn voor elkaar is als het trekkersseizoen begint. De kampen be gonnen Tweede Paasdag en duren tot za terdag 7 april. Verleden jaar heeft de NJHC een proef met dit soort kampen ge nomen met als doel de jongeren nauwer in het werk te betrekken en door zelfwerk zaamheid te appelleren aan hun verant woordelijkheidsgevoel. Aan boord van de „Nieuw Amsterdam" van de Holland-Amerika Lijn, die donder dag na een afwezigheid van bijna vier maanden in haar thuishaven Rotterdam terugkeerde en voor het volgend vertrek op 8 mei eerst een onderhoudsbeurt krijgt, bevonden zich 54 deelnemers aan de „Wally Byam" Kampeerwagentour 1956. Deze trip behelst een bezoek aan België, Luxemburg, Duitsland, Zwitserland, Italië, Spanje, Denemarken, Zweden, Noorwegen en enkelen hebben het plan een kijkje achter het IJzeren Gordijn te gaan nemen, ten minste wanneer zij worden toegelaten; men reist met auto's met daarachter ge koppeld de kampeerwagens. ADVERTENTIE OMEGA Hetift het vertrouwen der wereld HET WERELDMERK in goud - goud op staal - geheel staal. Een keurcollectie vindt u vanaf heden bij De kleine zaak met de grootste keuze. GROTE HOUTSTR. 49 - TEL. 20049 Niemand ziet dat U een hoortoestel draagt, geen kledinggeruis, geen snoeten en slechts één klein batterijtje. ADVERTENTIE Een nieuwe tijd van normaal horen breekt met de hoorbril voorU aan. Het geluid wordt opge vangen waar het hoort, namelijk aan het hoofd. Vraagt brochure. GRATIS DEMONSTRATIE BIJ: N.V.INSTRUMENTHANDEL vftiFa.P.GEERVLIET Haarlem, Koningstraat 11, Tel. 16171 Voor de Haarlemse rechtbank stond don derdag een 56-jarige Rotterdammer terecht die ervan verdacht werd op 19 maart 1950 meegedaan te hebben aan een (mislukte) inbraak in het kantoor van de gemeente ontvanger aan de Heidestraat in Velsen. In de avond van die bewuste dag was namelijk een groepje van vier man uit de Maasstad met een oude auto naar Velsen getrokken om de kluis in de kelder van het kantoor van de gemeenteontvanger open te breken. Men bracht daartoe een acetyleen- en een zuurstofcylinder mee die overi gens ook gestolen waren een koevoet, een snijbrander en nog enkele andere werktuigen. In Velsen stapte het gezel schap uit, de cylinders werden het gebouw binnengebracht en men toog aan het werk. Een 66-jarige machinebankwerker, die een groot gedeelte van zijn leven in diverse gevangenissen heeft doorgebracht, had de leiding van de inbraak en hij daal de dan ook in de kelder af om te trachten de kluis waarin zich veertigduizend gulden bevond te forceren, terwijl de twee ande ren op de uitkijk stonden, de ramen van het gebouw zorgvuldig afdekten en de gas- toevoer regelden. De poging om in de kluis te komen mislukte, omdat achter het staal nog een dikke betonnen deur zat en onver richter zake moest men weer vertrekken. De zaak was door mededelingen van de chauffeur aan de politie zes jaar na het gepleegde feit opnieuw aan het rollen ge gaan. DURBAN (Reuter). Gandhi's zoon Manilal, die reeds enige tijd ziek was, is in zijn woning te Phoenix, aan de Noord kust van Natal, nabij Durban, in Zuid- Afrika, op 64-jarige leeftijd overleden. Manilal Gandhi was hoofdredacteur van het te Durban verschijnende dagblad „In dian Opinion". Hij was een krachtig tegen stander van de „apartheidspolitiek". Manilal was de derde zoon van wijlen de Mahatma. Hij vestigde zich in 1916, met zijn broeder Ramdas, te Phoenix, in Natal. Hij werd opgenomen in de Indische ge meenschap, die zijn vader in 1901 had ge sticht. Manilal heeft verschillende malen ge vast een maal gedurende drie weken uit protest tegen de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek. Hij schond ook opzettelijk verscheidene hierop betrekking hebbende wettelijke bepalingen. „Hoera!!", juichten Rick en Bunkie. Het was alweer geluktaan het strand lag de motorboot, die Rick getekend had. Die zag er stevig uit; daarmee zouden ze wel naar de kust kunnen varen! Vlug renden ze over de rotsen en ze klommen in de boot. „Hier zit het stuurrad!", zei Rick. „Ik hoop, dat-ie varen wil!" Rick trok aan een stang en draaide op goed geluk aan een wieltjeen meteen begon de motor te brommen. „Hij doet hét!", juichte hij. „Nou gaan we, hoor!" Rick nam het stuurrad en stuurde. De schroef begon te draaien en de boot wendde zijn neus van het eiland af. 41-42 De vraag was nu donderdag of de 56- jarige Rotterdammer, die eveneens reeds tien veroordelingen met straffen van onder meer vier, drie en tweemaal ander half jaar achter de rug had, bij deze in braak betrokken was geweest. De verdach te zelf verklaarde dat hij inderdaad mee naar Velsen was gegaan maar dat hij, toen men bij het kantoor van de gemeenteont vanger was aangekomen, een hem onbe kende man had aangetroffen die als tip gever gefungeerd zou hebben en die de rest zou opknappen. De verdachte was toen omgedraaid en had via IJmuiden en Haar lem Rotterdam weer bereikt. Ook de machinebankwerker verklaarde dat alles zo gegaan was hetgeen voor de officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, aanleiding was om juist het tegenoverge stelde te geloven, omdat volgens zijn oor deel de twee vrienden in de strafgevange nis van Groningen („als gevolg van het moderne strafstelsel") met elkaar over deze zaak gesproken zouden hebben. Hij achtte de medeplichtigheid bewezen en eiste een gevangenisstraf voor de tijd van vier jaar met aftrek van de voorlopige hechtenis. De verdedigster, mr. H. Felhoen KraalOtto, bepleitte vrijspraak, waarna de uitspraak bepaald werd op 19 april. Het Christelijk Nationaal Vakverbond en de levensverzekeringmaatschappij UBO te Utrecht hebben besloten samen te gaan. Tot nu toe heeft het CNV zich niet op het gebied van de verzekering begeven, zulks in tegenstelling tot het NW, dat nauwe banden met de „Centrale" heeft, en de KAB, die in „Concordia" een eigen levens- verzeikeringmaatschappij bezit. De aandelen van de levensverzekering maatschappij UBO zijn overgedragen aan het CNV. Enkele vertegenwoordigers van hert CNV en van de daarbij aangesloten bonden zijn opgenomen in de raad van commissarissen. Tot president-commissaris is gekozen de voorzitter van het CNV, de heer M. Ruppert. Voorts zijn commissaris sen de CNV-bestuurders J. van Rheenen en C. J. van Mastrigt. Ook werden benoemd tot commissarissen de heren J. Doorduin, directeur van het Sociaal Fonds Bouwnij verheid, G. Hammink, penningmeester van de Ned. Cbr. Bond van Werknemers in Hout- en Bouwnijverheid, en J. ten Heu velhof, penningmeester van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel. Enkele commissarissen van de UBO blij ven zitting houden in het bestuur. De oprichter en dud-directeur van de UBO, de heer M. Janssen, is tot gedelegeerd commissaris benoemd. De directie wordt gevoerd door de heer G. Lenderink, algemeen directeur, en drs. J. W. Janssen, financieel directeur. Het ligt in de bedoeling het maatschap pelijk kapitaal uit te breiden. Daarvoor zal een emissie worden uitge schreven, waarop alleen de bij het CNV aangesloten bonden kunnen inschrijven. ADVERTENTIE Nieuwe heerlijke smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris en gezond xi fiKjt 9nim<K»iit Mi* Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven, Colgate de meest verkochte tandpasta ter wereld De minister van Maatschappelijk Werk is bereid, de minimum grondslag voor de pensioenen der verzetsslachtoffers te ver hogen tot f 2345. Dit zal ertoe leiden dat een 100 percent invalide per 1 januari 1954 een pensioen van ongeveer f 2850 en per 1 oktober 1954 een pensioen van ongeveer f 3000 bereikt. De minister deelt dit mee in zijn Memo rie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het Wetsontwerp tot Wijziging van de Wet Buitengewoon Pensioen 19401945. In dit wetsontwerp was aanvankelijk voorge steld de pensioensgrondslag voor verzets slachtoffers van f 1500 op f2055 te bren gen. Bij nota van wijziging is nu de verdere verhoging in het ontwerp opgenomen. De kosten van het wetsontwerp, aanvankelijk begroot op f 100.000, zullen hierdoor stij gen tot f 450.000 In zijn Memorie van Antwoord merkt de minister nog op dat het feit, dat voor de militaire slachtoffers de pensioensgrond slag gebracht is op f 2500, niet betekent dat de verzetsslachtoffers ongunstiger be handeld worden dan de militaire slacht offers. Op de pensioenen der verzetsslacht offers komen namelijk per 1 januari 1954 vier toeslagen van vijf percent, wat met de militaire pensioenen niet het geval is. Besmettelijke ziekten. In de week van 18 tot en met 24 maart zijn aangegeven 3 ge vallen van paratyfus B, 140 gevallen van roodvonk, 19 gevallen van difterie en 1 ge val van kinderverlamming. Nieuwe leerstoel te Amsterdam: Het bestuur van de Dr. P. A. Tiele- Stichting te Amsterdam deelt mede, dat de gemeenteraad van Amsterdam besloten heeft deze stichting toe te laten tot het vestigen van een bijzondere léerstoel in de wetenschap van de Geschiedenis en de Esthetiek van de Drukkunst en de daarmee samenhangende grafische technieken aan de Gemeentelijke Universiteit van Amster dam. Tot bijzonder hoogleraar is door het be stuur benoemd de heer dr. G. W. Ovink, adviseur van de N.V. Lettergieterij „Am sterdam" v/h N. Tetterode, te Amsterdam. ADVERTENTIE Friese beschuit Het is pas'Zondag" met Turkstra beschuit op Uw ontbijttafel FABRIEKEN TE LEEUWARDEN dwenen portefeuille wel een notitie over aan Hebbels geleend geld had gezeten en dit was dan ook mede voor hem aanleiding geweest om van maatregelen tegen Heb bels af te zien en er mee te volstaan de student onder handen te laten nemen door Boekje, wiens ernstige vaderlijke verma ningen in zekere kringen in Illingen bekend en beroemd waren en die alleen door de kracht van zijn woord al zo menig zondaar nog juist op het rechte pad had kunnen terugbrengen. Alleen had Boekje nooit ge dacht zijn vermaningen nog eens te zullen richten tot een studiosis der Illingse univer siteit. Op het gangportaal kwam Van Abel nu geheel gekleed en fris geschoren, de in specteur al tegemoet. Hij scheen helemaal van de doorgestane emoties hersteld te zijn en was zelfs opgewekt. „Het valt gelukkig allemaal nogal mee, inspecteur", begon hij monter. „Er wordt tenminste nog niets vermist. In de huis kamer, de keuken, de tuigkamer en de dienstbodenkamer schijnt hij niet geweest te zijn. Uit het geldkistje, dat uit mijn schrijftafel gekomen is, en dat de recher cheur vanochtend al aan mijn zuster heeft gegeven, ontbreekt niets. Voor zover ik kan zien is het ook niet open geweest. En ver der kan die inbreker in mijn schrijftafel niets gevonden hebben, want ik bewaar daar niets van waarde. Alleen die kast daar, heeft het zwaar te verantwoorden gehad". Van Abel wees op de muurkast, waarop Eoekje Enters' aandacht al dadelijk had gevestigd. „Ik begrijp alleen niet", vervolgde de stalhouder, „wat de kerel juist in die kast gezocht heeft." Belangstellend bekeek Enters de kast deur. „Die deur is trouwens ook niet zo één twee-drie open te krijgen", lichtte Van Abel toe. „Het is hier allemaal stevig ge bouwd en overal zitten goede sloten op." „Wat zit er in die kast?" informeerde Enters. „Wacht ik zal hem open maken", zei Van Abel bereidwillig. De grote sleutelbos, die Enters vroeger al eens aanschouwd had, kwam weer ten tonele, een sleutel knarste in het slot en de deur draaide open. Het was een diepe kast tot de nok toe vol. „Mijn hamsterkast uit de oorlogstijd", lachte Van Abel. „Maar wat er nu in zit, is heus geen inbraak waard." Aandachtig bekeek Enters wat er op de planken opgetast lag. Het schenen alle kleine rijtuigonderdelen te zijn, opgerolde riemstukken, dozen met gespen en kaarsen, hoedendozen met koetsiershoeden, een doos met zwart kastoren handschoenen voor be grafenissen, op de grond een stapel matten en zeildoeken, enige opgevouwen plaids en op de bovenste drie planken een enorm aantal op elkaar geplaatste koperen bussen. „Wat zit daar in?" vroeg Enters, op de koperen bussen wijzend. Weer lachte Van Abel en haalde er een van de stapel. „Engine oil, made in USA" stond er op. „Dat is smeerolie. We gebruiken nogal wat smeerolie in ons bedrijf, en nu heb ik kort na de oorlog dat vrachtje thuis ge zonden gekregen van mijn broer. Die dacht, dat hij me er een genoegen mee deed, maar het is oorlogskwaliteit. Het spul valt niet mee en daarom gebruiken we het eigenlijk niet veel meer, nu er al weer betere kwaliteiten te krijgen zijn. Ik heb", vulde hij aan, „een broer in Amerika, ziet u." Het was Enters opeens, of hij heel be minnelijk een harde klap in zijn gezicht kreeg: Amerika! Al weer Amerika! Had dan de duivel zelf hier de hand in het spel? Altijd weer Amerika. Professor Van den Burg's gasten uit Amerika! Nu die smeerolie van Van Abel's broer uit Amerika! En had ook niet Rovaart nog een half broer in Amerika? Betekende dit alles iets? Van Abel had de kastdeur weer gesloten, de sleutel omgedraaid en de inspecteur ge vraagd, of deze het hem niet kwalijk nam. maar het was zijn tijd geworden, dat hij weer eens beneden in de stal ging kijken. Enters had geknikt en Van Abel was door de deur van de diensttrap verdwenen. Vanuit het gesloten kantoor bromde ge lijkmatig en onverstaanbaar Boekje's stem in zijn toespraak tot de van het rechte pad afgedwaalde student Hebbels. Verwezen voor zich uitstarend, keek de inspecteur naar de drie deuren voor hem; de drie deuren naast elkaar. De deur van de telefooncel, waaruit een onbekende vrouwenstem Rovaart had op gebeld. Öe deur van de kast, die een onbekende inbreker vannacht gepoogd had te forceren. De deur van de diensttrap Verborgen die drie deuren tezamen een geheim? HOOFDSTUK VII. „Hoe was de inbreker binnen gekomen?' „Door de voordeur met de huissleutel", zei Boekje. Want dat was toch wel dui delijk. „Zo.vroeg Enters. „En wanneer is dat dan gebeurd?" Hierop bleef Boekje het antwoord schul dig. Dat wist hij niet. Maar uit de verkla ringen van Hebbels maakte hij op „Stop!" waarschuwde zijn chef. „We moeten weer streng systematisch blijven, Boekje! Zolang niet precies vaststaat, dat de inbreker om zó-en-zó laat is binnen gekomen, kunnen we ook nog niet met zekerheid zeggen hoe hij binnen is ge komen." Boekje's gezicht drukte verbazing en niet-begrijpen uit. „Kijk eens", verduidelijkte de inspecteur, „de veronderstelling, dat de inbreker door de voordeur en langs de huistrap binnen kwam, grond jij allereerst op het feit, dat er vannacht geen andere weg voor hem mogelijk is geweest en op onze wetenschap, dat hij langs de huistrap weer is verdwenen, de voordeur achter zich open latend." „Precies", knikte de dikke rechercheur. „De diensttrap is om kwart over acht door Van Abel, de stalpoort om 12 uur door Krelis afgesloten. De sleutels heeft Van Abel en aan die deuren is niet gemorreld. Andere toegangen zijn er niet want over het plat achter de keuken en boven het wagenhuis is hij niet binnen kunnen komen omdat de deuren en ramen van keuken en bediendenkamer allemaal aan de binnen kant met knippen waren gesloten en ook geen sporen van braak vertoonden. Ziet u dan nog een andere mogelijkheid? Een toe gang, die ik over het hoofd gezien heb?" „Neen", lachte de inspecteur. „Ik denk niet aan een andere toegang. Maar ik denk aan een ander tijdstip dan jij?" „Een ander tijdstip? Hebbels vertelde toch „Ja, wat weten wij nu eigenlijk door Hebbels?" interrumpeerde zijn chef. „Wij weten, dat hij om half drie de gang overstak naar Proster's kamer, en dat het nachtlichtje toen nog brandde. Wij weten, dat hij midden in zijn bezigheden gestoord werd door gerucht van beneden en toen ontdekte, dat het ganglicht uit was en dat er iemand beneden moest zijn. We weten alleen niet precies hoe laat het was toen hij die verschillende ontdekkingen deed. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9