Zeker promillage alcohol bij weg gebruikers op zichzelf reeds strafbaar Niet meer overtreding slechts, maar misdrijf km U/cenSi 1 1 yjieuwe strafbepalingen in overweging bij regering Sovjet-bioloog Lysenko naar tweede plan Hij legt zijn belangrijkste functie neer Ledenvergadering afdeling Bloemendaal Vereniging Volksonderwijs H. M. J. Brans pastoor te Nieuw Vennep Rapport over praktijken van dwangarbeid „Haarlemse Jopie" veroor deeld tot straf gelijk aan voorarrest Audiëntie met minister Staf over zondagsheiliging in het leger Staatspensionering en ouderdomswet Vluchtelingendorp 1956 Koerswaarde in maart met 1316 miljoen gestegen McGregor wil weer amateur worden Scheepvaart Indien U een prettige werkkring in een modern hygiënisch bedrijf zoekt wendt U dan tot wasverzorgers Sportieve kinder-loafers die tegen een stootje kunnen DINSDAG 10 APRIL 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN 1 pe regering: beraadt zich over nadere wettelijke maatregelen tegen de deelnemers aan het wegverkeer, die blijk geven van onvoldoende verantwoordelijkheidsbesef door het gebruiken van alcohol, waardoor hun rijvaardigheid nadelig wordt beïnvloed. De jachten van de regering gaan uit naar een stelsel van strafbepalingen, waarin niet 3|Ieen het bekende „zodanige invloed'' een criterium voor strafbaarheid oplevert, maar waarin daarnaast de aanwezigheid van een zeker promillage alcohol in het bloed op zichzelf onder bepaalde omstandigheden ook reeds tot strafbaarheid leidt. pe Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering der Geneeskunde is b(i dit overleg betrokken. Dit heeft de secretaris-generaal van het ministerie van Justitie mr. J- C. Tenkink, vanmorgen te Utrecht meegedeeld bij de opening van het congres jer vereniging voor alcoholbestrijding bij snelverkeer. Sinds 1951 is het rijden onder drankin vloed een misdrijf en de wetgever wenst dit feit niet meer als een overtreding, maar als een misdrijf gestraft te zien, zo zei mr. Tenkink. Over de jaren 1952, 1953 en 1954 is aan ongeveer 58 percent van veroordeelde automobilisten, die onder invloed van alco hol hebben gereden, een onvoorwaardelijke jevangenisstraf opgelegd en 42 percent is êr met een geldboete afgekomen. Deze percentages bedragen bij de wielrijders on geveer 14 en 86, aldus mr. J.#C. Tenkink. Uit deze cijfers mag worden geconcludeerd, dat door de rechter het rijden onder drank- invloed, gezien ook de dikwijls zeer ern stige gevolgen, de automobilist veel ernsti ger wordt aangerekend dan d? wielrijder. Weliswaar is de duur der gevangenisstraf voor de automobilist in vele gevallen kor ter dan een maand, maar 25 percent van de tot een vrijheidsstraf veroordeelde auto rijders moest toch langer dan een maand gedetineerd worden. °0ver de genoemde jaren moest 25 percent van de tot een geldboete veroordeelde automobilisten meer dan 100 boete be talen en de opgelegde geldboetes vertoon den in de afgelopen jaren een tendens op te lopen, welke tendens, naar de mening MOSKOU (AFP/Reuter). De Sovjet- bioloog Trofim Lysenko, is op zijn verzoek ontheven van zijn functie van president van de Sovjet-Russische Lenin-academie van landbouwwetenschappen, zo meldt het Sovjet persbureau Tass. Professor Lysenko wordt als hoofd van de Academie opge volgd door Pavel Lobanov, die sinds mei vice-premier is geweest en met landbouw kundige zaken was belast. In deze hoeda nigheid wordt hij opgevolgd door Vladimir Matskevitsj. Professor Lysenko was Stalins „dicta tor op het gebied van de erfelijkheidsleer" en heeft sedert de dood van Stalin aan critiek bloot gestaan. Hij is gekritiseerd wegens belemmering van de Sovjet-Rus sische wetenschappelijke vooruitgang. Het teken voor aanvallen in de pers op sommi ge zijner opvattingen werd gegeven toen de eerste partij-secretaris Kroesjtsjev hem zijdelings critiseerde. De stelling van Ly senko in augustus 1948, dat zijn opponen ten „een verkeerd biologisch en ideolo gisch standpunt innemen" op het terrein van de erfelijkheidsleer en de agrarische wetenschappen heeft belangrijke gevolgen in de Sovjet-Unie gehad. Een aantal voor aanstaande geleerden werd ontslagen en sommige instellingen werden als gevolg van de critiek van Lysenko gesloten. (United Press) T. D. Lysenko bracht inde wetenschappelijke wereld een gewel dige beroering teweeg door te stellen, dat in de genetica de omgeving van groter in vloed is dan de erfelijkheid. Dit stond in lijnrechte tegenstelling tot de erfelijkheids- wetten van Mendel, die de gehele Westerse wetenschappelijke wereld aanvaardt. Zijn stellingen pasten volkomen in de onder Stalin gevolgde partijlijn. Toen zijn theorie in de Sovjet-Unie gepropageerd werd, wa ren er vrij veel Russische geleerden, die zich onomwonden tegen deze denkbeelden uitspraken. Hoewel formeel een vrije we tenschappelijke discussie wercl toegestaan, werden toen toch tal van geleerden, die het niet met Lysenko eens waren, ontsla gen. Lysenko entte de principes van de marxistische wetenschap op de biologie. Hij leerde, dat verkregen eigenschappen dat wil zeggen eigenschappen, welke men ra de geboorte krijgt erfelijk kunnen worden en dat dus de omgeving en niet de erfelijkheid het meest bepalende element is in het vaststellen van hoe het le ven hoe de soorten door de generaties heen verandert. In 1939 verschenen publicaties over Ly senko. Het Sovjettijdschrift „Socialistische Landbouw" schreef in dat jaar, dat Lysen ko „het dialectisch materialisme gebruikt bij de benadering van het probleem van de metamorphose en de erfelijkheid". Lysenko maakte zijn theorie dienstbaar aan de grote campagne in de Sovjet-Unie om de voedselproductie uit te breiden. In koude of onvruchtbare gebieden in Sibe rië werd op honderdduizenden hectaren graan uitgezaaid of geplant in overeen stemming met de theorie, dat hieruit graansoorten zouden ontstaan, welke be stand zouden zijn tegen koude en droogte. Gezien de geringe stijging van de graan opbrengst in de Sovjet-Unie en de scherpe critiek, die reeds geruime tijd door Sovjet-leiders op de daar gevolgde land bouwpolitiek is uitgebracht, mag men aan nemen, dat deze proefnemingen een mis lukking zijn geworden. Vorige week deelden geleerden in Mos kou mee, dat Nikolai Vavilov, die Lysenko's theorie heftig bestreed en uit de gratie ge raakte, posthuum gerehabiliteerd is. Vavi lov overleed in 1941. Hij was in de derti ger jaren president van de Sovjet-acade mie van landbouwwetenschappen. Vorig jaar zond radio-Moskou een verslag uit van Britse geleerden, volgens welke de theorieën van Lysenko in Engeland ondeug delijk waren gebleken. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder- dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE van mr. Tenkink, zeker niet alleen op rekening van de waardevermindering van de gulden moet worden geschreven. In 1954 werd aan 88.6 percent der auto mobilisten, die tot gevangenisstraf werden veroordeeld een onvoorwaardelijke straf opgelegd. Slechts in 11.4 percent der geval len luidde deze straf voorwaardelijk. De gemiddelde duur van de ontzeggingstermij nen van het rijbewijs is in 1955 langer ge weest dan in voorgaande jaren. Mr. Tenkink deelde voorts mede, dat de regering ook strenger is geworden met be trekking tot het gratiebeleid. De gratie aan veroordeelden wordt zelden meer verleend. Het doel van de Vereniging Volksonder wijs is te strijden voor de openbare school. Het staat als een paal boven water, dat ook de afdeling Bloemendaal van Volks onderwijs, althans het zeer actieve bestuur, dit ideaal ernstig nastreeft. In zijn openingswoord wees de voorzit ter, de heer U. J. Cerfontaine, er maandag avond in hotel „Roozendaal" te Overveen nog eens op dat hij het betreurde dat er behalve het bestuur, met uitzondering van de heren Quaadgras en Lagendaal (de eer- se had bericht van verhindering gezonden) slechts twee leden ter vergadering aan wezig waren. Een droevig resultaat, te meer waar het bestuur hier alle zeilen bij zet om wat te bereiken. De voorzitter hoopte dan ook, dat er voor de eerstvolgen de bijeenkomst in het centrum van Bloe mendaal meer interesse zou bestaan. Voor de viering van het negentigjarig bestaan der Vereniging Volksonderwijs op 25 en 26 mei in Den Haag heeft het hoofd bestuur zich een tweeledig doel gesteld, namelijk een ledental van 150.000, welk aantal in november 1955 al bereikt en thans overschreden is en in de tweede plaats lan delijk een bedrag bij elkaar te brengen van 250.000, welke som men dan tijdens de feestvergadering aan het hoofdbestuur hoopt af te dragen. Dank zij de activiteit van de penningmeeser van de afdeling Bloemendaal, de heer D. Duinker, is het ledental van 144 op 161 gebracht, waarvoor de heer Cerfontaine hem namens het be stuur dankte. Nadat de vergadering kennis had genomen van de ingekomen stukken en de notulen waren goedgekeurd, las de secretaresse, mevrouw T. Wunderink— Noorman, het jaarverslag over 1954'55 voor. Zij memoreerde 'dat er in het jaar verslag 1952'53 melding van was ge maakt dat de openbare lagere scholen en de kleuterscholen overvol waren. Hierin is in 1954—1955 geen verbetering gekomen, want alle openbare scholen en de ulo scholen werken met talrijke parallelklassen met uitzondering van de school in Vogelen zang. Wat de scholenbouw betreft valt er alleen in Overveen enige uitbreiding te constateren, doch de kleuterschool aldaar laat nog altijd op zich wachten. Wel ligt er thans een plan gereed voor uitbreiding .van de Bloemendaalse kleuterschool, ge vestigd in de Bornwaterschool. Het aantal leerlingen voor het openbaar onderwijs neemt nog steeds toe. Over 1954 bedroeg dit dertien percent. De openbare ulo-school telt thans ruim vierhonderd leerlingen. Deze school herdacht in september 1955 haar veertigjarig bestaan, waarbij het be stuur van de afdeling Bloemendaal van Volksonderwijs zich ook niet onbetuigd liet. De heer Cerfontaine hield bij die ge legenheid een toespraak, waarin hij nog even memoreerde wat Volksonderwijs in 1950 had gedaan om de bedreigde ulo in stand te houden. Aangezien het jaar 1955 geheel heeft ge staan in het teken van het negentigjarig bestaan, heeft het bestuur zich tot de leden gewend voor een extra-financiële bijdrage, waarvoor door vijfig leden een bedrag van 202.40 bijeen werd gebracht. Op 1 januari 1956 bedroeg het aantal leden 160, waar van vijf huisgennootleden. De contributie werd per 1 januari 1955 verhoogd tot 2,50 per jaar. Het bestuur is thans als volgt samenge steld: U. J. Cerfontaine, voorzitter; mevr. T. WunderinkNoorman, secretaresse; D. Duinker, penningmeester en mevrouw A. JongepierKlerk, J. B. Klein Poelhuis, H. Kuys, R. D. Lagendaal en ir. Joh. Quaad gras, leden. Het verslag van de penningmeester was slechts kort. Hij memoreerde dat ruim hon derd leden verstek hadden laten gaan een steentje bij te dragen voor het jubileum- fonds. Het jaar 1955 sloot met een batig saldo van 29,16. Bij de bestuursverkiezing gaf de voor zitter te kennen dat hij in de toekomst met het oog op zijn drukke werkzaamheden de voorzittershamer wel zou willen neer leggen. Ook de secretaresse en de penning meester zouden wel willen aftreden, hoewel het moeilijk zal zijn goede remplapanten voor hen te vinden. Tot zolang blijvpn zij in ieder geval aan. Mevrouw A. JongepierKlerk en de heer D. Duinker werden als afgevaardigden naar de algemene vergadering te Den Haag gekozen. De beschrijvingsbrief daaromtrent was nog niet ter vergadering aanwezig. Rector H. M. J. Brans, die vroeger te Haarlem werkzaam is geweest en thans hoofdaalmoezenier van het jeugdwerk is, is benoemd tot pastoor der R.K. kerk te Nieuw Vennep. Hij volgt de heer A. G. Schaaper op, die benoemd is tot vicaris- generaal van het bisdom Rotterdam. In maart 1937 werd de heer Brans benoemd tot kapelaan van de parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara te Haarlem en na de bevrijding werd hij rector van het Zuster huis aan de Koningstraat. In 1950 vertrok hij naar Den Haag, waar hij thans rector is van het Sint Aloysiusgesticht en hoofd aalmoezenier van het jeugdwerk in het bisdom Haarlem GENèVE (United Press). - Dwangarbeid bestaat nog in negen communistische lan den, in Zuid-Afrika en in onder Portugal bestuurde gebieden, aldus het rapport van een speciale commissie aan de internatio nale arbeiders-organisatie (ILO). De commissie constateerde „enige ver betering" in verschillende Oost-Europese landen, maar zij vond geen bewijzen om eerder getrokken conclusies inzake dwang arbeid te wijzigen. De commissie bestaat uit de Zwitser Paul Ruegger (voorzitter), de voormalige Uruguayse minister van Buitenlandse Za ken Cesar Charlone en de Ceylonese rech ter T. P. P. Goonetilleke. Haar rapport aan de directeur-generaal van de ILO, David A. Morse, werd giste ren vrijgegeven voor publicatie. Volgens het rapport bestaan er in Alba nië, Boelgarije en communistisch China wetten, die dwang-arbeid toestaan, en wordt er dwangarbeid toegepast. Het aantal personen dat hierbij betrokken is, omvat een aanzienlijk deel van de totale bevol king. Verder worden ook in Tsjechoslowa- kije, Oost-Duitsland. Hongarije, Polen, Roemenië en de Sovjet-Unie wetten in zake dwangarbeid in toepassing gebracht. Wat Hongarije, Polen én Rusland betrof bleef de commissie haar gevolgtrekkingen handhaven na bestudering van de door de betrokken regering geleverde gegevens, waarbij het bestaan van dwangarbeid werd ontkend. De andere regeringen bleven in gebreke te antwoorden op de beschuldi gingen. De commissie concludeerde tevens dat de wetgeving en het recruteren van in heemse arbeidskrachten in Portugese ge bieden en in de Unie van Zuid-Afrika een vorm van dwangarbeid inhouden, ofschoon ook hier de beide regeringen het bestaan ervan ontkennen. Uitspraak: een half jaar; eis: tweeënhalf jaar De Arnhemse rechtbank veroordeelde hedenmorgen de 42-jarige tegelzetter J. P., bijgenaamd „Haarlemse Jopie", tot 6 maan den met aftrek. Bewezen werd geacht heling ten aanzien van de inbraak in Velp. Niet bewezen werd echter geacht het deel nemen aan een poging tot inbraak in Arn hem-Zuid en voorts het deelnemen aan de inbraak in Velp. Daar „Haarlemse Jopie" die straftijd in voorarrest inmiddels heeft uitgezeten, werd hij meteen op vrije voeten gesteld. De officier van Justitie had twee jaar en zes maanden gevangenisstraf geëist. De 44-jarige chauffeur-monteur A. M. te Beekbergen, tegen wien de officier een jaar gevangenisstraf waarvan twee maan den voorwaardelijk had geëist, werd ver oordeeld wegens medeplichtigheid aan de inbraak in Velp tot 12 maanden waarvan 3 voorwaardelijk met aftrek. De Haarlemse caféhouder J. Sweers, die op de uitkijk had gestaan in Arnhem-Zuid, kreeg eveneens l? maanden, waarvan 3 voorwaardelijk met aftrek. Tegen laatstgenoemde had de officier 10 maanden met aftrek waarvan 3 maanden voorwaardelijk geëist. De minister van Oorlog, ir. C. Staf, heeft een delegatie van kerkelijke groeperingen en van de Nederlandse Christen Onderof ficieren Vereniging ontvangen om over de onderwerpen: „Reizen op zondag, oefenin gen op zondag in internationaal verband en het cafetaria-systeem in de kazernes" te spreken. Deze audiëntie was aangevraagd op grond van een in eind 1954 verschenen memorandum van de NCOOV inzake de christelijke levensstijl.in de militaire dienst nopens genoemde onderwerpen. De delegatie heeft bij de minister, aldus mededelingen van enige leden, sterk aan gedrongen om aan bestaande bezwaren te gemoet te komen, temeer, waar deze be zwaren ook leven in het leger. De delega tie betoogde, dat haars inziens het Godde lijk gebod zondagsheiliging en zondagsrust eist, welk gebod ook geldt voor de over heid, die als dienaresse Gods dit gebod heeft voor te staan, naleving ervan bevor deren moet en het voorbeeld heeft te geven. Ten aanzien van het cafetaria-systeem werden bezwaren geuit, omdat door dit systeem met gepaste eerbied en stilte voor en na de maaltijd bidden en danken niet mogelijk is. Eveneens zijn bezwaren ge uit tegen oefeningen op zondagen in inter nationaal verband. Volgens mededeling der delegatieleden toonde minister Staf groot begrip voor het standpunt van de .delegatie, zegde toe maatregelen te overwegen, die tot verdere verbetering kunnen leiden. De minister bleek voorts bereid zo mogelijk maatrege len te nemen ter verbetering van de ver lofregeling van recruten in de opleidings tij d. De Bond voor Staatspensionering heeft in Amsterdam zijn algemene jaarvergade ring gehouden. De voorzitter, de heer L. Steenhuis uit Zuidbroek, zei onder meer, dat de nieuwe ouderdomswet een belang rijke positieverbetering voor de bejaarden betekent. Het door de bond gestelde ideaal: een premievrij staatspensioen, is hiermede nog niet volledig verwezenlijkt. „Wij denken er nog niet aan de strijd te staken", aldus de voorzitter. „De bond heeft nog een belangrijke taak te vervul len. Hierbij kan een groeiend ledental de bond telt op het ogenblik ruim 165.000 leden een grote steun betekenen. Er zijn nog vele wegen te bewandelen om het le ven van degenen, die de pensioengerech tigde leeftijd hebben bereikt, te verrijken". De heer C. J. van Lienden hield een in leiding over het nieuwe wetsontwerp voor de ouderdomszorg. Het is volgens hem niet uitgesloten dat bij de tenuitvoerlegging van de wet per 1 januari 1957 de thans vastgestelde bedragen die zullen worutui uitgekeerd, verhoogd moeten worden we gens de loonsverhogingen van drie percent of meer. Met deze mogelijkheid heeft de wet echter rekening gehouden. Verder zeide de heer Van Lienden dat het in de bedoeling ligt enige uitbreiding te geven aan de regeling van de verplich te ziekenfondsverzekering voor bejaarden, zodat ook voor degenen die behalve het bodempensioen nog een eigen inkomen tot een bepaald bedrag hebben, opneming in deze verzekering mogelijk wordt. Vóór 1 januari zal hierover een beslissing wor den genomen. Nieuwe hulpactie van de V.P.R.O. Op woensdag 11 april a.s. zal de VPRO het eerste van een vijftal programma's uitzenden, gewijd aan de toestand van de Mennonietenvluchtelingen in West-Duits- land. Deze groep stamt af van voornamëlijk Nederlandse voorouders, die honderden jaren geleden terwille van de geloofsvrij heid naar Oosteuropese gebieden trokken en daar kolonies vormden. Nog in deze tijd vindt men in de voormalige Poolse corridor, in de Oekraine en zelfs in Sibe rië familienamen als Thiessen, Claassen en Dyck. De reporter Ad de Vries maakte dezer dagen een reis langs de plaatsen, waar het hulpwerk voor deze Mennonieten geschiedt of hoognodig zou moeten geschieden, in dien er geld beschikbaar was. Bedoelde vijf VPRO-uitzendingen zullen het karakter dragen van een geldinzame ling, mede onder auspiciën van de Stich ting voor bijzondere noden van de Doops gezinde Broederschap. Als naam van deze actie is gekozen „Vluchtelingendorp 1956" (het postgironummer is 677, Amsterdam, ten name van deze actie). De uitzendingen, elk van ongeveer een kwartier, zullen onder redactie staan van ds. J. A. van Nieuwenhuijzen en Ad de Vries. Volgens een berekening van het Centraal Bureau voor de Statistiek is de reële waar de van alle ter beurze van Amsterdam ge noteerde gewone aandelen in maart geste gen van 15.438 miljoen tot 16.754 mil joen. De nominale waarde vermeerderde met ƒ19 miljoen tot ƒ4.538 miljoen. De stijging van de reële waarde is het grootst geweest bij de Nederlandse aandelen, met name bij de internationale concerns we gens hernieuwde belangstelling uit het bui tenland. De reële waarde van de Neder landse aandelen vermeerderde met 1.243 miljoen tot 15.711 miljoen en de nominale waarde met 19 miljoen tot 3.885 mil joen. De internationale concerns, die hierin zijn begrepen, bleven nominaal onver anderd met 2.078 miljoen en vermeerder den in koerswaarde met 1.067 miljoen tot 11.523 miljoen. De Indonesische aandelen bleven nominaal eveneens onveranderd op 653 miljoen en vermeerderden reëel met 73 miljoen tot 1.043 miljoen. De gemid delde koers van al deze aandelen kwam van 342 per einde februari op 369 per eind maart. Belastinggids Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een overzicht gegeven van de door het rijk, de provincies en de gemeenten geheven belastingen. In dit overzicht zijn voor de rijksbelastingen zowel directe als indirecte naast de tarieven, de be langrijkste gegevens vermeld, welke voor het doen van aangiften en het berekenen van verschuldigde belastingen van beteke nis zijn. Zo is voor de inkomstenbelasting aangegeven in welke gevallen men aan spraak kan maken op kinderaftrek en af trek wegens buitengewone lasten, giften en kosten van verwerving. In een tweetal tabellen is het voor 1955 geldende tarief en het nieuwe tarief voor 1956 opgenomen. Ook voor de vermogensbelasting is om schreven wanneer aanspraak op kinder aftrek bestaat en welke aftrekken geoor loofd zij bij het vaststellen van het belast bare bedrag. Voor de loonbelasting is aan gegeven, welke uitkeringen en vergoedin gen al dan niet tot het loon behoren en de wijze waarop het loon in natura tot gelds waarde wordt omgerekend. Voorts is voor elke gemeente aangegeven welke gemeentelijke belastingen worden geheven en het aantal voor de grond- en personele belasting geldende opcenten. Voor de personele belasting is bovendien vermeld het nummer der klasse waarin de gemeente is gerangschikt. De Australische Davis Cup-speler uit vroegere dagen, Ken McGregor, die in 1953 professional werd, wil weer amateur worden. Hij heeft dit gevraagd aan de Zuid-Australische Tennisbond. McGregor, die goede zaken doet in Adelaide, is het maken van professional-trips beu. De bedoeling van McGregor is, dat hij af en toe weer aan toernooien deelneemt. De normale gang van zaken bij dergelijke gelegenheden is, dat de aanvraag met of zonder aanbeveling wordt doorgezonden naar de Australische Tennisbond, die een definitieve beslissing neemt. Esso Nederland, 10 v. Suez n. Kuweit. Farmsum, 8 v. Bremen n. Hamburg. Gaasterland. pass. 9 Madeira n. Recife. Groote Kerk, 8 te Amsterdam. Gordias, 9 te Amsterdam. Gouwe, 8 270 m. n. Dakar n. Dakar. Guineekust. 8 rede Accra. Gooiland, 8 te Paranagua. Gabonkust. 10 te Takoradi. Ganymedes. 9 v. Cristobal n. Port Au Prince. Groote Beer, 11 te Halifax verw. Hathor, 9 te Piraeus. Hecuba, 8 v. Rotterdam n. Hamburg. Heemskerk, pass. 9 Gibraltar n. Marseille. Haarlem, 8 490 m. w.z.w. Ouessant n. S. Juan. Heelsum. 8 550 m. w.z.w. Azoren n. Houston. Helder, 9 te S Juan. Helena te Cd. Trujillo. Hoogkerk. 9 120 m. w. Kreta n. Port Said. Hector, 10 te Tunis verw. Helicon, 8 50 m. z.o. Kp. Hatteras n. Curacao. Hera, 7 350 m. w. Azoren n. Curagao. Hermes, 8 v. Barranquilla n. Pto. Lirpon. Hersilia, 8 v. Trinidad n. Paramaribo. Hydra,8 50 m. z.o. Trinidad n. Pto. Ordaz. Houtman, 9 v. Mahe (Seychelles) n. Mombasa. Ivoorkust, pass. 8 Las Palmas n. Le Havre. Japara KRL. 9 te Genua. Jagersfontein, 8 110 m. z.z.w. Ouessant n. Las Palmas. Jason, pass. 8 Dover n. La Guaira. Jupiter, 9 v. Amsterdam n. Hamburg. Kalydon, 8 v. Malmö n. Rotterdam. Kylix, 9 te Corpus Christi. Kota Baroe, 9 v. Hamburg n. Rotterdam. Karimata, 9 v. Makassar n, Semarang. Kenia, pass. 9 Gibraltar n. Roterdam. Kota Gede, 10 te Penang. Kabylia, 8 120 m. w. Perth n. Singapore. Kalimantan, 8 rede Bagansiapiapi. Kaloekoe, 9 te Biak. Karimun, 8 v. Sorong n. Manilla. Kermia, 8 te Cabimas. Kertosono, 8 720 m. z.w. Faval n. New Vork. Kopionella. 8 120 m. z. Jamaica n. Goodhope. Koratia, 8 150 m. n.w. Minikoi n. Mena Al Ah- madi. Kota Agoeng, 8 260 m. z.w. Kp. St. Vincent n. Halifax. Krebsia. 8 180 m. z. Pto. Rico n. Bordeaux. Kellia. 9 v. Oslo n. Rotterdam. Khasiela, 10 v. Amsterdam op proefvaart. Kryptos, 10 v. Mena Al Ahmadi n. Le Spezia. Leuvekerk, 8 v. Aden n. Pt. Said. Larenberg, 8 170 m. o.z.o. Madeira n. Freetown. Lindekerk, 9 te Antwerpen. Langkoeas. 8 te Surabaja. Leersum, 8 140 m. n.w. Bermuda n. Le Havre. Le Maire, pass. 8 Singapore n. Kobe. Lemsterkerk, 8 dw. Elbacape n. Ummsaid. Leto, 8 1170 m. n.w. Fremantle n. Aden. Linge, 8 150 m. n. Finisterre n. Rotterdam. Luna, 8 150 m. n.o. Oran n. Savona. Lutterkerk, 8 120 m. z.o. Malta n. Antwerpen. Laurenskerk, 9 in baai van Suez ten anker. Maas, 8 te Amsterdam. Maashaven, pass. 8 Wight n. Casablanca. Macona, 8 dw. Madeira n. Casablanca. Maureen, pass. 8 Bermuda n. Beaufort. Muiderkerk, 9 v. Aden n. Suez. Mijdrecht, 9 te Buenos Aires. Maasland. 9 te Montevideo. Mitra, 9 te Hamburg. Maaskerk, 8 460 m. o. St. Helena n. Las Palmas. Madoera. pass. 8 Timor n. Melbourne. Marisa, 8 390 m. n.o. Paramaribo n. Trinidad. Markelo, 8 150 m. o. Aberdeen n- Kristiansand. Maasdam, 8 200 m. z.o. Kp. Race n. Cobh. Mentor, 8 te Paramaribo. Myonia, 10 te Makassar verw. Muderkerk, 9 v. Aden n. Suez. Nigerstroom, 8 v. Lagos n. Takoradi. Nanusa, 9 te Bahrein. Notos, pass. 8 Casquets n. Ceuta. Noordam, 10 te New York. Oostkerk. 9 te Rotterdam. Oranjestad. 8 te Amsterdam. Ophir, 9 te Priok. Ondina, 9 490 m. z.o. Guardafui n. Suez. Oranje, 9 te Amsterdam. Ouwerkerk, 9 300 m. z. Hainan n. Hongkong. Orestes, 9 v. Amsterdam n. Madeira. Papendrecht, 8 te Rotterdam. Perna, 9 v. Balikpapan n. Singapore. Phrontis, 9 v. Surabaja n. Makassar. Plancius, 9 te Priok. Prins Casimir, 9 te Bremen. Prins Willem van Oranje, 9 te Hamburg. Peperkust, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Prins Willem 3, 9 450 m. n. Fayal n. Le Havre. Peperkust, 7 V. Hamburg n. Antwerpen. Raki, 10 te Bona. Ridderkerk, 9 te Lorenzo Marques. Rotti, 9 v. Bombay n. Colombo. Roepat, 9 v. Halifax n. Alexandria- Rondo, 9 v. Genua, 10 te Marseille. Samarinda, 8 v. Dar Es Salaam, 9 te Tanga. Schiedijk. 9 te Baltimore. Singkep. 8 v. Philadelphia n. Europa. Sloterdijk. 10 te Halifax verw Straat Makassar, 8 v. Durban n. Pt. Elizabeth. Statue of Liberty, pass. 9 Aden naar Mena Al Sibajak, 10 te Fremantle. Slamat, 9 te Pt. Said. Stentor, pass. 9 Azoren n. Dordrecht. Saidja, 9 te Surabaja. 4 Saroena, 9 te Pladju. Statue of Liberty, 7 80 m. w.n.w. Djeddah naar Mena Al Ahmadi. Swartenhondt, 9 te Tolitoli. Sommelsdijk, pass. 9 Vlissingen n. New York. Sarpedon. 9 v. Guanta n. Mobile. Schie. 9 v. Latakia, 10 te Limasol. Soestdijk, 10 te Savannah. Stad Arnhem, 9 te Rotterdam. Straat Mozambique, 10 te Mauritius. Sumatra, 9 v. Bahrein n. Kuweit. Talisse, 9 te Suez. Tabian, 9 v. Tj. Priok n. Singapore. Tjipanas, 10 te Kobe. Tjisondari, 9 v. Adelaide n. Surabaja. Trajanus. 8 460 m. n.w. Fayal n. Pto. Limon. Tamo, 10 te Rio de Janeiro. Aaglekerk, 10 te Adelaide. Abbedijk, 9 v. Middlesboro n. Newport. Alderamin. pass. 9 Ouessant n. Antwerpen. Amerskerk, 10 te Yokohama. Amstelkade, pass. 9 Minikoy n. Belawan. Annenkerk, 9 v. Aden n. Mombasa. Aegis, 8 525 m. w. Finisterre n. Rotterdam. Agamemnon, 9 te Maracaibo. Alcyone. 8 240 m. n. St. Paulsrock n. St. Vincent. Alnati. 8 90 m. n.o. Finisterre n. Las Palmas. Alamak, 9 te Antwerpen. Amor, 8 te Malta. Amstelkerk, 9 130 m. w.nïw. Key West n. Houston. Amstelveen, 8 nog te Bandarshapur. Angolakust, 8 v. Matadi n. Pte. Noire. Alphacca, 8 60 m. z. Bermuda n. New York. Anker. 8 525 m. o. Kp. Henry n. Hampon Roads. Argos, pass. 8 Kreta n. Antwerpen. Axeldijk, 8 nog rede Vitoria. Amstelstad, 9 430 m. w. Bishoprock n. R'dam. Abbekerk, pass. 10 Minikoi n. Penang. Alwaki, 10 v. Genua n. Port Said. Alioth, 10 te Antwerpen. Alkaid, pass. 9 St. Paulsrock n. Las Palmas. Ampenan, 8 v. New Orleans n. Charleston. Bali, 9 te Colombo. Blitar, 8 v. Penang n. Singapore. Bantam, 12 te Manilla verw. Blitar, 9 te Singapore. Bagan, 8 v. Gorontalo n. Baopong. Baud, 8 te Surabaja. Bintang, 8 v. Cheribon n. Surabaja. Bloemendaal, 8 100 m. o. Trinidad n. Curagao. Bloemfontein, 8 190 m. z.w. Finisterre naar Southampton. Bonaire, pass. 8 Lizard n. Barbados. Borneo, 8 te Surabaja. Boskoop, 8 830 m. w.z.w. Fayal n. Curagao. Both, 9 te Semarang. Banka. 10 te Genua. Congokust, pass. 8 Las Palmas n. Bordeaux. Cottica, 8 v. Paramaribo n. Plymouth. Caltex Delft, 10 te Rotterdam. Caltex Leiden, pass. 9 Gibraltar n. Sidon. Charis, 8 te Amsterdam. Callisto, 8 340 m. o.z.o. Kp. Race n. Liverpool of Londen. Caltex Nederland, 8 100 m. n.w. Djeddah naar Rotterdam. Caltex Pernis, 8 540 m. o.n.o. Fayal n. Curagao. Caltex The Hague, 8 60 m. n.o. Kp. Vilano naar Sidon. Camerounkust. 8 te Monrovia. Camitia, 8 250 m. z. Fayal n. Curagao. Castor KNSM, 7 te Port Au Prince. Ceronia. 8 720 m. o.z.o. Paramaribo n. Trinidad. Corilla, 8 140 m. z.o. Kangeroe eil. n." Kwinana. Crania, 8 90 m. z.o. Minikoi n. Suez. Cistula, 10 te Singapore verw. Clavella, 9 te Curagao. Cradle of Liberty, 10 v. Mena Al Ahmadi naar Philadelphia. Doris, pass. 9 Fayal n. Rotterdam. Delfland, 8 te Hamburg. Delft, 8 800 m. n.o. Sombrero eil. n. A'dam. Duivendrecht, 8 130 m. n.w. Flores Az. n. Houston. Ena, pass. 7 Sombrero n. IJsland. Enggano, 8 te Amsterdam. F.sso Amsterdam, pass. 9 Algiers n. Antwerpen. Elizabeth B, 8 760 m. o. Bermuda n. Casablanca. Esso Den Haag, 8 rede Beyrouth. Tara, pass. 9 Fern. Noronha n. Antwerpen. Taria, pass. iO Ceylon n. Rotterdam. Titus, 10 te Amsterdam. Westerdam. 9 te Rotterdam. Westland, 9 te Montevideo. W Alton Jones, 9 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Waibalong, 9 te Makassar. Waterland. 10 te St. Vincent. Wonogiri, pass. 10 Aden n. Belawan. Willemstad, 10 v. Pto. Limon n. Cristobal. KLEINE VAART Aca, 8 v. Amsterdam te Portsmouth. Algarve. 10 v. Rotterdam te Liverpool verw. Alja, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Ameland, pass. 8 Vlissingen n. Londen. Anne S, 9 v. Vlissingen n. Kingslynn. Antares. pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Arctic, 8 v. Rotterdam te Londen. Auriga G, pass. 8 Vlissingen n. Hansweert. Amstelstroom, 8 v. Huil te Adam. Annie G, 8 v. Londen te Amsterdam. Adine, 9 v. Rotterdam te Lissabon verw. Arnoudspolder, 9 v. Antwerpen n. Rotterdam. Audacia. 9 v. Cardiff n. Barry. Badzo, 8 v. Rotterdam te Londen. Betty Anne S, 9 v. Rotterdam te Barry. Bill "S. 8 v. Antwerpen te Avonmouth. Berkelstroom, 8 v. Londen te Amsterdam. Boreas, 8 v. Istanbul n. Bourgas. Bergsingel, 9 v. Brugge n. Tyne. Bab T. 6 v. Requejada n. Mostyn. Concepcion, 8 v. Sao Francisco Do Sul n. Mon tevideo Corale, pass. 8 Dover, 9 v. Garston n. A'dam. Daje Böhmer, 9 v. Amsterdam n. Hamburg. Deni, 9 v. Rotterdam n. Londen. Diet, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Doni, 8 v. Amsterdam n. IJlst. Dido, 9 v. Genua n. San Feliu. Diligentia, 9 v. Naestved n. Sarpsborg. Elisabeth Roorda, 9 v. Kiel te Tonnaycharente verw. Ellewoutsdijk .9 v. Rotterdam te Hobro. Erkalin, 8 v. Medemblik te Ipswich. Ella, 10 verm, te Rotterdam n. Rouen. Fraternite, 8 v. Vlissingen n. Antwerpen. Ferocia, verm. 9 v. Ipswich n. Maassluis. Gazelle, pass. 8 Vlissingen n. Hamburg. Gerrie S, verm. 10 v. Lissabon n. Leixoes. Grebbestroom, 9 v. Liverpool te Amsterdam. Concepcion, 7 te Sao Francisco Do Sul. Gersom, 9 v. Maassluis n. Helsingborg. Geziena Henderika, 9 te Palma de Mallorca v. Belfast Hast 3, 9 te Vlissingen n. Malmö. Henrica, 8 v. Antwerpen te Goole. Hinde. 8 v. Vlissingen n. Hansweert. Hoe Vinces, 9 v. Duinkerken n. Rotterdam. Hoogezand, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Helen, 8 v. Amsterdam n. Franeker. Hermes, 9 v. Barranquilla n. Pto. Limon. Hast 4, 9 v. Rouen n. Rotterdam. Houtman, 9 v. Swansea te Antwerpen. Ida Pieter, pass. 8 Vlissingen n. Bristol. Ilias, 7 v. Malaga n. Faro. Ida D. 10 v. Rotterdam te Pasajes verw. Jans, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Joost 5, v. Goole n. Gij on Mussel. Kemphaan, 9 v. Rotterdam te Hamburg. Kaap Falga, 3 v. Harlingen n. Gloucester. Kaap St. Vincent. 7 v. A'dam n. Manchester. Libelle. pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Lingestroom, 8 v. Londen te Amsterdam. Leonard T, 9 v. Uddevalla te Rotterdam. Lelystad, 9 v. Rotterdam te Malmö. Maasborg, 8 te Vlissingen. Marcella, 9 v. Glasgow te Vestman Wil. Marietje Böhmer, 9 v. Alexandrië te Hamburg. Marjan, 9 v. Portsmouth te Breskens. Maymere, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Merak N, 8 v. Rotterdam te Hamburg. Mira. 8 v. Vlissingen n. Portelle. Mirfak N. 8 v. Rio Grande Do Sul n. Montevideo. Mirzam N. 8 Casablanca te Rouen. Monica, 8 v. Dublin n. Preston. Myfem, 9 v. Stockholm n. Parijs. Mypuck, 8 v. Vlaardingen te Londen. Margriet L, 8 v. Londen te Amsterdam. Morag, 9 v. Cardiff te Rotterdam. Nero. 9 v. Bari te Amsterdam. Nieuwehaven, 10 v. Gotenburg te R'dam verw. Nassauhaven, 9 v. Dordt te Rotterdam. Nautic, 9 v. Lorient te Antwerpen. Olwe, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Oranje, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Oranjepolder. 9 v. Bordeaux te Safi. Oosterburg, 8 v. Stockholm te Oskarshamn. Perregaux, 8 v. Mogador te Casablanca. Pavo, 6 v. Bayonne n. Grangemouth. Ponza, 7 v. Londen n. Nantes. Phidias. 7 te Barcelona n. Tarragona. Spurt, 9 v. Terneuzen n. Londen. Start, 8 v. Vlissingen n. Gent. Setady, pass. 8 Vlissingen n. Brussel. Surte. 9 te Huil v. Ramspol. Silvaplana. 9 v. Rotterdam te Kopenhagen. Silvretta, 9 v. Antwerpen te Kopenhagen. Stella Maris, 9 v. R'dam te Gotenburg verw. Theano, 9 v. Rotterdam te Belfast verw. Tjoba, 8 v. Amsterdam n. Zaandam. Trito, 9 v. Dublin te Amsterdam. Twin, 9 v. Londen te Rotterdam. Tilly, 7 v. Goole n. Nantes. Vindicat Atquepolit, 9 v. Fowey te Amsterdam. Vianna, 8 v. Amsterdam n. Plymouth. Wegro.pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Wilca. 8 v. Rotterdam te Londen. Westersingel, 9 v. Newport n. Rotterdam. Westpolder. 9 v. Antwerpen n. Rotterdam. IJstroom, 8 v. Swansea te Amsterdam. Zeehaan, 8 v. Liverpool te Rotterdam. SLEEPVAART Blankenburgh. 8 te Rotterdam. Ebro, 8 450 m. n. St. Vincent n. Trinidad. Gele Zee, 7 60 m. z.o. Cagliari n. Engeland Hudson, 7 60 m. w. Runsaljebel n. Rastanura. Humber, 8 v. Pt. Said n. Goa. Noordzee, 7 130 m. z.o. Malta n. Kandia. Oostzee, 8 v. Port Said n. Mersin. Poolzee, pass. 7 Kp. Spartel n. Hamburg Tyne, 8 te Rotterdam. Witte Zee, 7 240 m. z. Kp. Paradan n. Hongkong. Zwarte Zee, 8 350 m. o. Fayal n. Maracaibo. m Mr. Cornelisstraat 33-35 Haarlem Telefoon 17487 jeugdloafers in bruin of zwart, voordelige aanbieding. maat 31 f 8.75 32/35 9-75 36/40 f 10.75 41/46 I 13.90 Ook voor de jeugd zijn er nu die gemakkelijke instap-schoenen, zonder veters. Ideaal! U hoort nóóit meer, „Mam, m'n schoen is los". Die kleine loafers sluiten Immers heerlijk elastisch om de voetl En ze kunnen niei knellen' Stap nil met de kinderen naar Van Woensel, meisiesloafer» met elastische sluiting, in bruin, zwart, beige of oxblood maat 31 f 13.90 32/36 f 15.90 damesm.f 19.90 Haarlem Grote Houtstraat

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3