Eerste verbouwing Bronstee- school volgende maand klaar geeft Uw haar ^^Brieven aan de redactie 9 [lans, gloed en kracht Kort en bondig Ftl-FLAP Hoogconjunctuur weerspiegeld in jaarverslag Nutsspaarbank Na jaren van wachten PLANTAARDAPPELEN Amsterdamse Beurs Voorwalt-foto Bloemendaal Uitbreidingsplan moest vanwege de bouwstop in tweeën gesplitst worden Koningin bezocht de Keukenhof Palestina-diorama's uit Haarlem Misschien opstelling in Amerika Haarlemse meisjes delen bloemen uit Ruim 76.000 inleggers hebben meer dan 40 miljoen tegoed Koninklijk onderscheiden Bejaarde dame kreeg klap van draaideur VAN DEURSEN Het schoolvoetbaltoernooi in Haarlem Verkeersregeling Linnaeushof Burgerlijke Stand van Haarlem Dierenbescherming vergadert 23 mei Brief van dierenbescher ming aan prins Rainier Ruime zege van Haarlem op DWT 2: zeven-één Hoofdklassers spelen op woensdag 25 april FILM 8 en 16'mm Overveen, tel. 16012 Westelijk hockeyelftal Brigadier Wessel jubileerde DINSDAG 10 APRIL 1 9 b 6 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN 1 9 EEN JAAR GELEDEN heeft de Heemsteedse raad een bedrag van ruim anderhalve ion gevoteerd voor een ingrijpende, maar broodnodige uitbreiding van de Bronstee- uloschool. die door de snelle stijging van het leerlingental (een paar jaar geleden nog slechts 150, doch thans meer dan 300 scholieren omvattend) met ernstige ruimte problemen te kampen kreeg. Het gevolg daarvan was, dat het eerste, tweede en derde leerjaar gesplitst moesten worden in drie parallelklassen en het vierde in twéé idem. Het gebouw omvat twaalf leslokalen en een gymnastieklokaal. Een der leslokalen is ingericht as natuurkunde-lokaal, een ander voor handenarbeid en kooklessen. Ge durende de gehele schooltijd zijn alle lokalen bezet, tengevolge waarvan tekenen en handwerken in de gewone leslokalen gegeven moeten worden, omdat vaklokalen ont breken. Uiteraard is dit niet bevorderlijk voor het onderwijs. Door de beperkte ruim te kan bovendien het onderricht in lichamelijke oefening en zang niet voldoende tot zijn recht komen. Deze onbevredigende situatie bestaat eigenlijk al sedert drie jaar. Begin 1954 werd het uitbreidingsplan gemaakt, dat onder meer voorziet in het aanbouwen van een valklokaal op de begane grond en een op de verdieping, het uitbreiden van het gymnastieklokaal en van de kleed- en wasruimte daarbij, het optrekken van de leermiddelenkamer en het inrichten van dit vertrek tot kamer voor het schoolhoofd, alsmede het uitbreiden van de fietsenberg plaats. Den Haag versus Den Haag. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ging met deze uitbreiding onvoorwaarde lijk akkoord en toen jn mèi 1954 eindelijk ook de onderhandelingen met de eigenaar van de grond, die voor de verbouwing no dig was. tot een goed einde gebracht wa ren, leek niets de verwezenlijking meer in de weg te staan. Kort nadat de gemeente Heemstede de gevraagde anderhalve ton gevoteerd had, kwam echter de bouwstop van Wederopbouw af, met het gevolg, dat de uitvoering der plannen in hun oorspron kelijke vorm onmogelijk was. Men heeft nu deze oplossing gevonden, dat eerst de dringende onderdelen van hét uitbreidingsplan uitgevoerd worden tot »en totaal bedrag van f 100.000,de maxi mumgrens, die de bouwstop-bepalingen toestaan en dan een half jaar na ople vering van dit object een aanvraag in te dienen voor de resterende verbouwingen. Zo kan het. gehele plan toch verwezenlijkt worden, zij het met veel hogere kosten. Conditie is immers, dat de tweede aan vraag niet kan worden ingediend, voor het eerste object „schoon" is opgeleverd, de bouwloodsen zijn afgebroken en het terrein geëgaliseerd. Indien men daarentegen ver gunning had verkregen voor het gehele uitbreidingsplan, dan zouden al deze extra- lasten voor afbraak en wederopbouw in tweede instantie van bouwloodsen, e.d. vermeden kunnen worden en was het rijk want die betaalt tenslotte alles vele duizenden guldens goedkoper uitgekomen. Twaalf douches vervangen een waterkraan Deze in lekenogen nogal absurd lijkende omweg heeft echter waarschijnlijk geen grote vertraging voor de school in kwestie tengevolge. Reeds nadert het eerste deel van de verbouwing zijn voltooiing. Dit omvat een fraai lokaal voor handenarbeid en huishoudkunde van ruim 66 m2 opper vlakte. een nieuwe kleed- en wasgelegen heid voor de gymnastieklessen met twaalf douches (tot nog toe moest men zich be helpen met één wasbak en één water kraan!), een tekenlokaal dat tevens als projectielokaal, muziekzaal en hulpaula ADVERTENTIE Verkrijgbaar bij dro|iit«n, kappara tn apseiaaliakaa Keukenhof te Lisse heeft maandag be zoek gehad van Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina. Des morgens om onge veer halfelf verkocht een kassière een kaartje aan een bezoekster; deze was Prin ses Wilhelmina en heeft zich bij de ingang met een van de programma-verkoopsters onderhouden. Daarna wandelde zij naar de kas. Iets minder onopvallend was het be zoek van Koningin Juliana, die in gezel schap van de Prins van Siam en diens echtgenote om halfvier entreebiljetten kocht. Zij was opgemerkt door een van de leden van de administratie. Onmiddellijk ^verd de voorzitter van de tentoonstelling, de heer T. M. H. van Waveren, gewaar schuwd, die maatregelen trof, dat de Ko ningin met haar gasten rustig in de kas kon rondkijken. Intussen ging het bericht zeer snel de Keukenhof rond. Na het bezoek aan de kas begaf het kleine gezelschap zich naar het nieuwe beeld van Zadkine, „de Boodschapper" en „het meisje" van Yencesse. De Koningin sprak haar bewondering uit over de beel den. Haar gasten waren zeer geïmponeerd door de tulpen in de kas. Om ongeveer halfvijf verliet het gezel schap de tentoonstelling, een grote groep Engelse schoolkinderen achterlatend, die druk vertelden over het geluk dat zij ook r.og de Koningin van Nederland hadden gezien. gebruikt kan worden, en een overdekte stalling voor ongeveer 250 fietsen. Dit alles kan, wanneer er geen tegenslag komt, reeds omstreeks half mei gereed zijn. Daarna kan men dan vergunning aan vragen voor de verwerking van het reste rende deel van de anderhalve ton bouw- crediet, waaruit onder meer enkele interne veranderingen in het bestaande gebouw en een uitbreiding van het gymnastieklokaal met 40 m2 toneel- en bergruimte, alsmede een tweetal kleedkamers bekostigd moeten worden. Deze laatste fase van de vernieu wing der Bronsteeschool zal, naar men hoopt, begin september van dit jaar zijn beslag krijgen. Kleuterschool aan Schubertlaan Wij vernamen nog, dat de kansen op de bouw van een openbare kleuterschool aan de Franz Schubertlaan in Heemstede, ter vervanging van de kleuterschool die nu nog in de Dreefschool is gehuisvest, gun stig worden beoordeeld. Men hoopt binnen kort bouwvolume te verkrijgen voor deze door de architect P. Koster ontworpen school, voor de bouw waarvan de gemeen teraad op 29 juli van het vorige jaar ruim f 160.000 beschikbaar stelde. Nog slechts enkele maanden, namelijk tot 31 juli aanstaande, zal men de bekende verzameling „Palestina-diorama's" te Haarlem kunnen bezoeken. Want na ge noemde datum zullen de diorama's voor goed uit de Spaarnestad verdwijnen. Het gebouw aan de Schotersingel, waar- In deze Bijbelse diorama's sinds 1938 ten toongesteld werden. Is reeds verkocht. Dit gebouw voldeed niet langer aan de eisen die het bezoek van grote gezelschap pen stelde. Over de toekomstige bestem ming van de diorama's kon men ons nog niet inlichten. De besprekingen hierover zijn gaande, met diverse organisaties, o.a. met een kerkelijke vereniging in Amerika. De Palestina-diorama's werden vervaar digd door de kunstschilder S. v. d. Schaar te Blaricum. Sinds de opening in 1938 wer den zij door duizenden uit alle delen van het land, en door vele buitenlandse toeris ten bezocht. In de zomermaanden bedroeg 't aantal bezoekers gemiddeld 10 tot 15.000 per jaar. Onder deze bezoekers waren vooral veel scholen en verenigingen. Voor al uit kerkelijke kringen genoten deze dio rama's een ruime belangstellling. Gedurende de maand april zijn de dio rama's te bezichtigen iedere middag van 2 tot 5 uur. Van 1 mei tot 31 juli van 9.30 tot, 12.30 en van 2 tot 5 uur. Zondags ge sloten. Woensdag 11 april zal in de ridderzaal van het Haarlemse Stadhuis het bollen- seizoen geopend worden. Een groot aantal gasten wordt verwacht. De Haarlemse bloemenmeisjes treden dan voor het eerst in dit jaar in het openbaar in Haarlem op. Des avonds tussen kwart voor zeven tot kwart over zeven zullen zij op de Grote Markt bloemen uitreiken. Ook zullen de meisjes op Zaterdagmiddag het stadsbeeld opvrolijken. Vrijdag 13 april zal de eerste folkloris tische groep, die naar Haarlem komt, op treden. Deze groep komt uit Twente en zal om halfacht demonstreren op de rotonde van de Grote Markt en tussen acht en tien uur op de binnenhof van het met kaarsen verlichte Frans Halsmuseum. De hoogconjunctuur, die het economische leven van ons land reeds enkele jaren ken merkt, komt ook tot uiting in het, met enige beeldgrafieken versierde, heden ver schenen jaarverslag van de Nutsspaarbank te Haarlem over 1955. De inleggingen overtroffen de terug betalingen met een bedrag van f 5.879.353,68 tegenover een saldo van f 5.493.379,93 in 1954. Aan de inleggers werd een bedrag van f 950.218,37 als rente vergoed, zodat het inleggerstegoed steeg met f 6.829.572,05 tot een totaal van f 41.726.414,82. Dit be tekent, dat de gemiddelde inleg is verdub beld en dat de gemiddelde groei van het spaartegoed twaalf keer zo groot is gewor den wanneer men de resultaten over de periode 1953/55 vergelijkt met die over 1947/52. In de loop van 1955 kon de 75.000ste spaarder worden ingeschreven. De groei van het aantal inleggers bedroeg 4.263, zo dat aan het einde van het verslagjaar 76.750 spaarders stonden ingeschreven. De ontwikkeling op de kapitaalmarkt komt tot uitdrukking in de beleggingen van de spaarbank. De effectenportefeuille nam toe met; een bedrag van f 2.629.000,— d.i. tweemaal zoveel als in 1954, terwijl het bedrag aan onderhandse leningen groeide met f 4.973.000,De vraag naar hypothe caire leningen was geringer dan in het voorafgaande jaar, doch de hypotheken- portefeuille kon niettemin met een bedrag van bijna f 700.000.worden uitgebreid. Het grootste deel der beschikbare midde len moest worden belegd tegen éen rente van ongeveer 3 1/4% en bij de kortlopende beleggingen zelfs tegen een nog iets lagere rente, met uitzondering van de hypotheken die voor het merendeel tegen een rente van 3 1/2% konden worden geplaatst. Deze ten dens tot verlaging van het rendement werd nog enigszins versterkt door de gewijzigde balanswaardering aan het begin van het jaar, waardoor de effecten voor een hoger bedrag op de balans werden opgenomen. De door deze oorzaken opgetreden ver laging van het rendement werd echter vol ledig opgevangen door het verminderen van het tegoed op de spaarbankrekening en een zo scherp mogelijke belegging. De financiële resultaten over 1955 waren zeer gunstig. Hoewel de onkosten zijn gestegen, waren deze in verhouding tot het gemiddelde inleggerstegoed lager dan in 1954. Het exploitatie-overschot bedroeg f 188.506,06 tegenover f 145.078,97 in het voorafgaande jaar. Na de afschrijvingen kon een bedrag van f 134.678,84 naar de reserve worden over geboekt, waardoor deze steeg tot een be drag van f 2.422.234,56. De inleggersrente bleef gehandhaafd op 2 1/2%. De bijkantoren ontwikkelden zich in het afgelopen jaar zeer voorspoedig. Vooral de tegen het eind van 1954 geheel verbouwde bijkantoren aan het Houtplein en te Heem stede mochten zich in een snel groeiende belangstelling verheugen. Dit blijkt vooral uit hel aantal ingeschreven nieuwe spaar ders, dat voor deze kantoren respectieve lijk 51% en 31% hoger was dan in 1954. Het is voorts opmerkelijk dat de omzet van de bijkantoren de laatste jaren een voortdurend groter percentage is gaan vormen van de totale omzet, waardoor het belang van goed geoutilleerde bijkantoren duidelijk wordt geaccentueerd. De bouw van een nieuw bijkantoor in Dezer dagen was de heer A. G. Duiver man vijftig jaar als kleermaker werkzaam bij de firma Gerard A. v. d. Steur's kleer makerij aan de Kruisstraat in Haarlem. Zaterdag heeft de burgemeester van Haar lem, mr. O. P. F. M. Cremers, hem voor deze vijftig jaar trouwe dienst te zijnen huize de vergulde medaille behorende bij de huisorde van Oranje Nassau overhan digd. Haarlem-Noord op de hoek Rijksstraat weg/Eksterstraat maakt goede vorderingen, terwijl de plannen voor een nieuw bijkan toor te Zandvoort op de hoek Grote Krocht/Hogeweg zich in een vergevorderd stadium van voorbereiding bevinden. Het aantal jeugdspaarders bediaagt nu 6.348 met een spaartegoed van f 72.453,61 tegenover 6.242 en f 68.141,73 in 1954. Het aantal deelnemers aan de ophaal dienst nam toe met 255, terwijl het totaal bedrag der opgehaalde gelden ruim f 126.000,hoger was dan in het vooraf gaande jaar. Het aantal spaarbusjes in omloop steeg met 1183 tot een totaal van 10.395, waarvan het gespaarde bedrag vijf tigduizend gulden hoger was dan in 1954. Het jaarverslag geeft verder een indruk van de veelzijdige activiteit van de Nuts spaarbank door melding te maken van het bedrijfssparen, het sparen met levensver zekering, de inning van pensioenen en sa larissen, belastingbetaling enzovoort. Een 76-jarige weduwe uit Haarlem is maandagmiddag omstreeks half één ge vallen toen zij bij hel. verlaten van het postkantoor aan de Raaks in Haarlem een klap van de draaideur kreeg. Met een dij beenfractuur is zij in het Grote Gasthuis opgenomen. ADVERTENTIE SINDS 1851 AARDAPPELENBKDRIJF Ged. Oude Gracht 107 - Telefoon 14245 Maandag vonden in de afdelingen A. C en D de halve eindstrijden plaats. Woensdag middag geschiedt dat nog voor afd. E. In afd. A plaatsten zioh Mendelcollege I en H. B. S. A I in de eindstrijd, zij het dan dat de laatste school zich slechts door het nemen van strafschoppen in de finale plaatste. Wel zeer opmerkelijk in deze afdeling is dat de H.B.S. A hierin drie wedstrijden heeft ge speeld, welke zij tenslotte alle drie door het nemen van strafschoppen heeft gewonnen. In afd. C kon de St. Henricusschool ook slechts met strafschoppen winnen van de Hartenlustschool en zo is er zaterdag dezelf de eindstrijd als in 1955: H.B.S.B 3St. Hen ricusschool, die in 1955 door de St. Henri cusschool met 51 werd gewonnen. In afdeling D (verliezers) vielen de op merkelijk hoge scores op. Zijn al die overige elftallen dan zó zwak geweest? In de win- naarsafdeling waren meer normale uitslagen. De uitslagen luidden: Afd. A: HBS B 1—Mendelcollege I 1—3: HBS A 1M. v. St. Aldegondelyceum 00 HBS A wint. Afd. C: HBS B 3—A. H. Gerhardschool 2 20; Hartenlustschool 2St. Henricusschool 1 11 St. Henricusschool wint. Afd. D: Verliezersafdeling: Triniteitsly- ceum 4Hartenlustschool 4 19; A. H. Ger hardschool 4Lorentzlyceum 4 71. Win naarsafdeling: Triniteitslyceum 3Pr. Bern- hardschool 3 41; Kon. Wilhelminaschool 2- L. de Colignyschool 2 31. Morgen, woensdag, worden dè poorten van Linnaeushof geopend. Opdat de politie het verkeer in zo goed mogelijke banen kan leiden, is de navolgende verkeersregeling vastgesteld. Bij deze tentoonstelling, waar van de hoofdingang is gelegen aan de Glip- perweg te Heemstede nabij de grens van Bennebroek, is een groot parkeerterrein gereed gemaakt aan de oostzijde van de Glipperweg, recht tegenover de ingang. Dit parkeerterrein biedt plaats aan on geveer 500 personenauto's, ruim 100 auto bussen, ongeveer 3000 rijwielen en brom fietsen en ongeveer 500 motoren. In verband met de geringe breedte van de Glipperweg zal op topdagen op deze weg éénrichtingverkeer worden toegepast, in dier voege, dat de Binnenweg te Benne broek en de Glipperweg te Heemstede van de Bennebroekerlaan tot de Prinsenlaan zal worden gesloten voor alle verkeer in de richting van zuid naar noord. Al het verkeer bestemd voor Linnaeushof en komende uit noordelijke richtingen, zal via Heemsteedse Dreef, Valkenburgerlaan en Glipperweg naar het parkeerterrein ge leid worden. Het uit oostelijke richting via de Cruquius- weg komende verkeer wordt langs de Java- laan en de Sportparklaan naar de Glipper weg geleid. Het uit zuidelijke richting over de Rijksweg komende verkeer voor Lin naeushof kan op stille dagen via Benne broekerlaan en Binnenweg naar het par keerterrein rijden; op topdagen echter zal dit verkeer via de Herenweg en Prinsen laan naar de Glipperweg worden geleid. De afvoer van het verkeer, dat. Linnaeus hof bezocht heeft, zal gaan via Bennebroe kerlaan of Schoollaan en Bennebroeker- dreef naar de Rijksweg. Aan de zijde van de Rijksweg in Benne broek is een kleine ingang, die echter al leen bestemd is voor voetgangers en bus passagiers, die door de N.Z.H. worden aan gevoerd. HAARLEM, 9 april 1956 ONDERTROUWD: 9 april: J. C. de Jong en L. J. Jansen van Galen; M. Mooij en M. W. A. van der Vlies. GEHUWD: 9 april: J. Kops en P. J. M. van Zandvoort; J. M. van Dooyewwert en E. C. Duineveld. BEVALLEN van een zoon: 6 april: C. M. Rooijers-van den Boogaard; 7 april: W. M. Mentjox-Sindorf; A. Poelgeest-Posma: 8 april: J. J. Luit-Venema; J. M. van Buu ringen-Bijvoet; A. M. van Gend-Smits; G. H. Colegem-Zwaan; A. A. M. van der Pol-Spie- rings; 9 april: H. M. van Loon-Kok. BEVALLEN van een dochter: 7 april: E. H. Moojen-Streng; M. J. van Riet Paap- Cooper; van Wilpen-Koper; 8 april: N. Lukkien-van 't Wout; M. W. van der Peet- Beers; 9 april: J. M. Kolderie-Passchier. OVERLEDEN: 6 april: R. H. van Dijk. 71 jaar, Korte Houtstraat; J. Koning-'t Hart, 82 jaar. Schotersingel: 7 april: P. Hartog, 76 j., Jnasstraat: P. J. Jansse, 54 jaar. Fuhrhop- straat; N. L. Koehorst. 78 jaar. Ternatestraat; K. van der Pias-van Dijk, 77 jaar. Vier Ster renstraat: N. Willemse-Bruijn. 76 jaar. Da maststraat; L. M. Seelig-Verboom, 84 jaar, Spaamrijkstraat. Sigarettenautomaten. In verband met het verweer door de Haarlemse afdelingen van de drie samenwerkende bonden van sigarenwinkeliers tegen het in gebruik ne men van sigarettenautomaten doe ik hier bij nog één keer een beroep op de gastvrij heid van uw blad. Vooraf een enkele op merking over de enquête over sigaretten automaten onder de sigarenwinkeliers. Het blijkt, dat van de plus minus 180 aange sloten winkeliers slechts 95 hebben gerea geerd, w.o. 30 die niet van hun zaak moe ten bestaan, zodat er dus 65 adressen van waarde over bleven. Hierbij waren nog 10 voorstanders van automaten, zodat per saldo 55 winkeliers van betekenis tegen automaten bleken te zijn. Wanneer men nu bedenkt, dat nog vele winkeliers zich niet hebben kunnen uitspreken, omdat zij geen lid zijn van een organisatie, dan kan men toch moeilijk spreken van een over weldigende meerderheid van sigarenwin keliers, die tegen het gebruik van automa ten zijn. Wat nu het verweer betreft van de bon den het volgende: In de boezem der plaat selijke organisaties gaat men kennelijk niet met zijn tijd mee, daar men een besluit van een kwart eeuw geleden over een ma terie, die nauw verband houdt met het voor iedere middenstander altijd actuele vraagstuk van modernisering der distribu tie-methoden, nooit meer aan de orde heeft gesteld. Het doel van het niet-roken van kinde ren is niet bereikt dank zij het 25 jaar ge leden genomen besluit, maar ondanks dit besluit daar het een algemeen bekend feit is, dat men in de meeste sigarenzaken zelf wel aan kinderen verkoopt, nog daar gelaten of dit sociale belang zozeer tot de winkeliers sprak, daar uit het verdere ver weer duidelijk blijkt, dat het in feite eco nomische bezwaren zijn, die de bonden af wijzend doen staan tegenover automaten. (Verkort weergegeven) Wanneer men voorts beweert, dat de automatenbezitter parasiteert op de on macht van zijn collega's, die zich de weel de van zulk een duur instrument niet kun nen veroorloven, dan geldt deze kwalifica tie ook voor degene, die door verfraaiing van zijn interieur of door verbouwing e.d., tracht met zijn tijd mee te gaan, daar ook hiervoor iedereen zich niet de weelde kan permitteren. Toch haalt geen weldenkend mens het in zijn hoofd zo iemand van on eerlijke concurrentie te betichten. Tegenover de vaste overtuiging van de organisaties, dat de dagverkopen zullen verminderen door de avondverkopen staat met evenveel recht de vaste overtuiging van de voorstanders van automaten en zij baseren zich dan op officieel cijfermate riaal van de Landelijke Federatie van de zelfde samenwerkende organisaties, dat een aanzienlijk deel van de weggevloeide omzet (volgens het zo juist genoemde cijferma teriaal 196 millioen gulden per jaar) weel bij de bona-fide tabakshandel kan terug komen, mits men geen enkele geoorloofd middel ongebruikt laat. Eén van de hulp middelen, die de sigarenwinkelier hierbij ten dienste staan is zeer zeker de moderne sigarettenautomaat. De bonden beweren verder, dat Haarlem geen uitgaansplaats is. Waar steunt deze bewering eigenlijk op? Haarlem is naar mijn mening zeker net zo veel of net zo weinig uitgaansplaats als tientallen andere provinciesteden, waar wel automaten zijn toegestaan. Immers het grootst deel der Haarlemmers zoekt nog steeds in eigen stad verpozing, terwijl onze stad op amu- sementsgebied zeker niet voor die steden onderdoet en op cultureel terrein dikwijls zelfs toonaangevend is. Bovendien verle vendigen automaten m.i. juist het stads beeld. P. SCHOEN De uitgestelde algemene ledenvergade ring van de vereniging tegen het mishan delen van dieren voor Haarlem en omstre ken, zal thans gehouden worden op 23 Mei, des avonds om acht uur, in hotel De Leeuwerik. Aan vankelijk zou deze ledenvergadering op 28 maart j.l. gehouden worden, maar door ziekte van de voorzitter en verhinde ring van een ander bestuurslid moest zij te elfder ure afgelast worden. Zoals men weet, bevatte de agenda voor deze bijeenkomst ender meer de volgende punten: Maatrege len tot finaal herstel van de rust in de ereniging en verkiezing van bestuursleden ter voorziening in een aantal vacatures en tot uitbreiding van het aantal bestuurders. Voor dit laatste punt zijn zowel, door het bestuur als door de beide oppositiegroepen candidaten gesteld, wier namen wij reeds eerder gepubliceerd hebben. Redactie en volgorde van de diverse agendapunten zijn dezelfde gebleven als die voor de uitgestelde vergadering van 23 maart. De vereniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken heeft aan prins Rainier van Monaco het volgen de schrijven gezonden: „Als wij goed zijn ingelicht, zou er onder de feestelijkheden, georganiseerd ter ge legenheid van uw aanstaand huwelijk, ook voorzien zijn in een grote wedstrijd dui- venschieten om prijzen van in totaal 300.000 francs. Onze vereniging zou een dergelijke hu welijksviering, zo lijnrecht in strijd met de ware christelijke geest zoals deze ge formuleerd is door Franciscus van Assisie, ernstig moeten afkeuren. Zonder twijfel zullen uwe doorluchtig heid talrijke andere protesten terzake van deze wedstrijd bereiken. Onze vereniging wendt zich daarom tot u met het verzoek om deze massa-slach ting van duiven, zo die werkelijk in het voornemen ligt, te willen afgelasten". De waterpolocompetitie Met enkele goede waterpolowedstrijden is zaterdag de serie van wekelijkse com petitieavonden in het sportfondsenbad in Haarlem afgesloten. Het programma werd geopend met de dames-ontmoeting Haar lemDWT 2, eerste klasse. Het was een aardige wedstrijd, al zou de uitslag (zeven één voor Haarlem) dat niet doen vermoe den. Door goed opstellen van de Haarlem- aanvoerdster Elly Hölsken, die zowel in de aanval als in de verdediging goed werk liet zien, liepen de DWT-aanvallen dood bij de Haarlem-verdediging. Voor de rust kreeg Haarlem door de dames Franke en Holm (2 x) een voorsprong van drie-nul. Direct na de hervatting kwam Haarlem wederom goed in het offensief en werd het vijf-nul door mej. Holm. Hierna redde mej. Van Assema de eer voor DWT. Nadat mej. Steensma nog twee doelpunten aan de Haarlem-voorsprong had toegevoegd,kwam het einde (zeven-één). Met dezelfde uitslag versloeg DWT 4 HVGB 2 in de derde klasse dames. DWT 4 had echter een ongerechtigde speelster op gesteld en zo boekte HVGB 2 reglementair een vijf-nul overwinning. Heren Een spannend duel leverde de ontmoeting tussen HVGB en HPC op. Voor de rust scoorde Geurtsen het enige doelpunt. HPC en HVGB 2 delen nu de eerste plaats op de ranglijst en er zal een beslissingswedstrijd om het kampioenschap moeten volgen. De ontmoeting DWTHPC 2 was niet minder spannend. De DWT-verdediging slaagde er in de HPC-aanvallen te keren en Fons Roozekrans en Moolenaar brach ten de DWT-overwinning op twee-nul, waardoor DWT kampioen is geworden van de tweede klasse. De ploegen van DWT 2 en HVGB 3 bon den de strijd aan om de laatste wedstrijd te spelen voor de derde klasse. HVGB had nog een kans om gelijk te eindigen met DWT 2, maar deze ploeg heeft de HVGB'ers die illusie ontnomen door via de ruststand twee-één met vijf-één te zegevieren en de kampioenstitel te behalen. In Velsen bond VZV 2 de strijd aan tegen Hillegom. Het werd een vijf-één overwin ning voor de Velsenaren. Hiermede is de wintercompetitie vrijwel ten einde; DWR 2 moet nog een wedstrijd spelen in Velsen tegen VZV 2 en voor de HPC-veteranen staat nog een uitwedstrijd op het programma tegen LZC. Daar het Sportfondsenbad hiervoor be schikbaar is, worden er op 17 april twee beslissingswedstrijden gespeeld en wel HVGB 2HPC om het kampioenschap eerste klasse en DWT 3HPC 3 om het kampioenschap vierde klasse. BINNENLAND Eervol ontslag burgemeester. Bij Ko ninklijk besluit is aan de heer J. A. Bak huizen, op zijn verzoek, met ingang van 1 mei eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeenten Leimuiden, Nieuwveen en Rijnsaterwoude, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als burge meester bewezen. Oud-bur-romecster van Baarn overle den. Te Bilthoven is in de ouderdom van 81 jaar overleden jhr. dr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, oud-burgemeester van Baam, oud-lid van de Provinciale Staten van Utrecht, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-curator van de rijksuniversiteit te Gro ningen. Presidente. Het te Rome gehouden con gres van de Wereldfederatie van Katholieke Meisjes heeft zondagavond Ann Vendrik uit Nederland tot presidente van de federatie benoemd. Kwekers naar Moskou. Nederlandse bloem en kwekers zijn uitgenodigd, deel te nemen aan een grote bloemententoonstelling, die eind april te Moskou wordt geopend, aldus radio-Moskou. Meer zout. De Nederlandse Zoutindustrie zal de produktie verhogen van 580.000 tot 700.000 ton per jaar om aan de grote vraag naar de produkten zowel van de zoutfabriek als van het chemisch bedrijf te voldoen. Indien de vraag naar zout blijft stijgen kan verwacht worden, dat over enige jaren ook te Delfzijl een zoutbedrijf zal worden ge vestigd. HAARLEM EN OMGEVING Jubileum. Op 10 april zal de heer J. H. Dekker uit Haarlem .veertig jaar als officiër in dienst zijn bij de N.V. Droste's Cacao- en chocoladefabrieken te Haarlem. Koninklijke onderscheiding. Bij Ko ninklijk besluit is aan de heer A. G. Duiver man, kleermaker bij G. A. van der Steur's kleermakerij te Haarlem, toegekend de ere medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nas-au. Hermann Zaiss. De fabrikant-evangelist Hermann Zaiss uit Solingen Ohligs (Wup- pertal) komt weer naar txns land. Op 24 en 25 mei treedt hij op in het Krelagehuis te Haarlem. Nieuwe spuit. De vrijwillige brandweer van Overveen heeft een nieuwe motorspuit gekregen, die woensdagavond 11 april met enige feestelijkheid zal worden ingewijd bij garage Van Wijk. De Overveense spuit gaat niet op nonactir' maar zal de brandweer van Aerdenhout gaan veisterken. Gemengd zwemmen. In een nota aan de Maastrichtse raad heeft het college van B. en W. meegedeeld zich te kunnen verenigen met de toelating van gemengd zwemmen in Maasti-icht. maar deze toelating als een proef te beschouwen. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3 Nederl.'47 98%» 98»/,» 3 Nedl. 1962/64 98% 98% A. K. U 324% 324% Calvé Delft 317 317 Van Gelder Zonen 260 262 K. N. Hoogovens 327 Nederl. Ford 459 459 N. Kabelfabriek 335 330 L gew.Philips Gloeil. 328 324% Nieuwe Philips 322 320 pref.Philips Gloeil. 212 212% Unilever 369% 365 Wilton Fijenoord 310 311 Dordtsche Petrol. 757% 753 Konkl. Petroleum 738 733 A'dam Rubber 116 115 Holl. Amer. Lijn. 202% 203 N. Scheepv. Unie 201 201% Phs. van Ommeren 309 309 H. V. A 136% 134% Verg. Deli Mijen 153% 151 Amsterd. Bank 248 248 Ned. Handel Mij 220 220 Rotterd. Bank 227 227 Twentsche Bank 238 238 Anaconda Copper 81% 80% Bethlehem Steel. 165% 166 U. S. Steel 591»/,. 60% General Motors 45% 45% 80% 80% ex 45% 44% Woensdag 25 april zal een volledig pro gramma door de hoofdklasse van de KNVB worden gespeeld. Het programma voor deze dag luidt: A: FortunaEindhoven, Roda Sport Excelsior, LimburgiaADO, DOSAjax, AmsterdamNOAD, VWHVC, NAC Rigtersbleek, SpartaEBOH, Vitesse Stormvogels. B: EnschedéGraafschap, Alkmaar Feyenoord, Willem IIDFC, Emma EDO, VolewijckersElinkwijk, BW GVAV, SHS—Rapid, PSV—SW, MW— Sittardia. Aldus de Sportkroniek. ADVERTENTIE V Lezingen van „Film en jeugd" in Haarlems gymnasium Onder auspiciën van de stichting „Film en jeugd" te 's-Gravenhage zullen op vrij dagmiddag 20 april in de aula van het Ste delijk gymnasium aan het Prinsenhof te Haarlem twee lezingen worden gehouden. Mevrouw professor dr. H. W. F. Stellwag, lid van de Wetenschappelijke adviescom missie van het instituut, spreekt over en kele aspecten van het vraagstuk Film en Jeugd en de heer J. Prent, voorzitter van genoemd instituut, spreekt over de taak van deze instelling. Voor de districts wedstrijd tegen het zui den, zondag 15 april in Eindhoven, is het westelijk hockey-elftal als volgt samen gesteld: Doel: Mulder (Amsterdam); achter: Keu len (Amersfoort) en Drijver (Togo); mid den: Wagener (Hilversum), Minnema (BM HC) en Alma (HDM); voor: Hooghiemstra (SCHC), Bouma (HHYC), Zwier (SCHC), Bouwman (BMHC) en Van Beaumont (Togo). VERONGELUKT De Italiaanse coureur Livio Parmegiani. die tijdens de Ronde van Sicilië met zijn wagen van de weg af raakte en tegen een muur botste, is aan zijn wonden overleden. ADVERTENTIE Brigadier J. P. Wessel, post-commandanl Ie Aerdenhout was op 1 april vijfentwintig jaar in politiedienst. Door de familie-omstandigheden werd de viering van dit zilveren jubileum even uit gesteld en is hij zaterdag j.l. op het politie bureau te Overveen gehuldigd. Het personeel kwam daartoe bijeen in de gymnastiekzaal en daar werd de jubilaris eerst toegesproken door de loco-burge meester, mr. J. C. C. W. Hijszeler, die hem tevens de gebruikelijke gratificatie aan bood. Vervolgens voerde de heer J. Voer man als '-orpschef het woord die de heer Wessel namens het korps een staande as bak en zijn echtgenote bloemen aanbood. De heer H. L. A. van de Pavert sprak na mens de Politie Sportvereniging en briga dier A. Post namens de plaatselijke Cen trale Politie Organisatie. Ook de beide laatste sprekers boden een cadea aan. De heer Wessel sprak daarop een dank woord voor de hem gebrachte hulde die een zeer hartelijk karakter droeg.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7