één kwaliteit: fantastisch goed! één prijs: orth State PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Wereldnieuws Straatsburg opent aanval op paspoorten en paperassen Buitenlandse persstemmen over het proces-Jungschlager O.'ifi.Skuituüüa Natuurlijke ongemakken van het leven, zo beweren de Europese ministers UIT ANDERE BLADEN ZocU ló ket zo r J 2 De radio geeft donderdag Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Russische tractortrein op weg naar de Zuidpool Neven sloegen hun slag toen oom niet thuis was CIGARETTES "|B| 7 5 Ct Als U keelpijn hebt Werktijden voor winkelpersoneel SER-advies: 9 uur per dag; uitsluitend maandagmorgen vrij Kort nieuws Koffie en BUISMAN ze horen bij elkaar. RICHTLIJNEN VOOR DE AVOND VAN 4 MEI Kerkelijk Nieuws MEER DAN 1000 BROEKEN N. Berekening in oudheid WOENSDAG 11 APRIL 1956 (Van onze correspondent in Brussel) De commissie voor juridische en admi nistratieve aangelegenheden van de „Raad van Europa" heeft aan de Europese parle menten een verslag gestuurd over haar be sprekingen met het „comité van ministers" ter zake van de vereenvoudiging van de grensformaliteiten. De leden van de com missie zijn van mening dat de ministers zich verschuilen achter allerlei voorwend sels en van oordeel schijnen te zijn dat pas poorten, autodocumenten, visa, enzovoorts als „natuurlijke ongemakken" van het le ven dienen te worden beschouwd. In antwoord op het voorstel van de ver gadering van Straatsburg om de paspoor ten af te schaffen voor het reizen binnen Europa en om de identiteitskaart, die in de meeste aangesloten landen wordt afge geven, als geldig reisdocument te erken nen, heeft het „comité van ministers" de lof van het paspoort bezongen. Er is volgens het „comité van minis ters", „geen aangesloten land waar een pas poort te duur of moeilijk verkrijgbaar zou zijn". Weet het comité van ministers, al dus de commissie, dat een paspoort in Frankrijk en IJsland 150 gulden kost voor drie jaar en 85 gulden in Italië voor één jaar? Weet het dat, in Italië, degene die een paspoort aanvraagt met stukken moet bewijzen,' dat hij voldoet aan zijn gezins verplichtingen, alsmede die tegenover de justitie en de staat?" Daarnaast is er de kwestie van de sou venirs. De Scandinavische landen hebben vastgesteld dat met twee honderd dollar de kosten voor de gewone behoeften van de toeristen in souvenirs zijn gedekt. De grenscontrole kan dan tot steekproeven worden beperkt. Het is afdoende vier per cent van de reizigers te ondervragen. De overigen worden zonder enige formaliteit doorgelaten. Deze maatregel van de Scan dinavische landen zou tot geheel Europa moeten worden uitgebreid. De Benelux heeft reeds jaren geleden de douaneposten aan de grens samengesmolten. De controle op de Belgische identiteitskaarten of de bewijzen van Nederlanderschap is tot een minimum beperkt. Automobilisten kunnen volstaan met een eenvoudig papier, het „libre-sortie". Dat is een heel verschil met de plage rijen die men in Zwitserland ondervindt. Wie vergeet het groene assurantiedocument voor de auto mee te nemen, moet aan de Zwitserse grens vijf Zwitserse franks neer tellen. De gemakkelijkste grens is die tussen ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen, 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Wij van. het land, 12.40 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 So praan en piano. 13.50 Platen. 14.00 Prome nade-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Koor zang. 15.35 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Klavecimbel en viool. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Ka mermuziek. 18.15 Koninklijke Militaire Ka pel. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerberich ten. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Geva rieerd programma. 21.45 Platen. 22.00 Perio dieken parade. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.15 Lichte mu ziek. 11.45 Voor de vrouw. 12.00 Pianoduo. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.35 Platen. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of platen. 13.20 Orgel en zang. 13.55 Beursberichten. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Sopraan en piano. 15.20 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Piano. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Dansmuziek. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de we reld. Het aandeel van Nederland in het in ternationaal visserij-onderzoek. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Cabaret. 19.25 Lichte mu ziek. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Radiophilharmonisch orkest en solist. 21.05 Voordracht. 21.30 Kamermuziek. 21.45 Ont moeting der levensovertuigingen: De Spiri tistische levensbeschouwing, discussie. 22.15 Dansmuziek. 22.40Actualiteiten. 22.50 Sport- actualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Actualitei ten en platen. 23.2524.00 Jazmuziek. TELEVISIE (V.A.R.A., N.T.S.) 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Spiegel der kunsten. 20.35 U en uw regering, discussie. 21.00 Cabaret. 21.15 Mensen, dingennu: 21.30 Reportage van de voorjaarskermis in Brabant. 22.4523.45 Eurovisie: Amateurbokswedstrijd Schotland Duitsland te Glasgow. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen en Orgelconcert. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Pla ten. 15.00 Pianorecital met commentaar. 16i)2 Kamermuziek. 16.35 Platen. 16.40 Meisjes koor. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reportage. 19.40 Platen. 20.00 Platen. 20.10 Klankbeeld. 20.30 Verzoekprogramma. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Koorzang. 22.55- -23.00 Nieuws. ADVERTENTIE HAARLEM België en het groot-hertogdom Luxemburg. Wanneer men de Belgische stad Arlon ver laat in de richting Luxemburg, vindt men de Belgische en Luxemburgse gendarmes en douaneambtenaren in een hokje langs de weg. Nog nooit hebben wij papieren moeten tonen. De heren komen niet eens de weg op en wuiven van verre „bonjour". Wij hebben de indruk dat de Europese gewone man pas in het verenigd Europa zal geloven, wanneer overal, aan alle Euro pese grenzen, het Luxemburgse stelsel van kracht wordt. LONDEN (United Press). Een groep leden van de Sovjet-Russische Zuidpool expeditie is volgens radio-Moskou met een tractortrein naar het binnenland van het Zuidpoolgebied vertrokken. De trein be staat uit twee zeer krachtige tractoren, die elk drie grote sleden trekken. Op de eerste drie sleden zijn een woonhut, een klein la boratorium, een radiostation, een keuken en een voorraad voedsel geladen. Op de drie andere sleden worden vaten brandstof meegevoerd. Volgens radio-Moskou is de expeditie reeds meer dan honderd kilometer gevor derd. Zij heeft magnetische afwijkingen waargenomen, de structuur van de sneeuw bestudeerd en weerballons opgelaten. „Ondanks een temperatuur van gemid deld dertig graden onder nul en een reeks hevige sneeuwstormen is de expeditie er in geslaagd belangrijk wetenschappelijk werk te doen", aldus radio-Moskou. Twee neven, een 23-jarige en een 24-ja- rige los-werkman, zaten in de avond van 15 januari in een café in Den Haag, toen zij een oom en tante zagen binnenkomen. Na beiden een borreltje te hebben aange boden reden zij op een bromfiets naar ooms huis. Het bleek niet moeilijk te zijn binnen te dringen. De neven wisten dat oom in het buffet geld bewaarde. Het buf fet werd omgegooid en ingetrapt. De ne ven staken ruim f 4000 in hun zak en gin gen op debromfiets terug naar het café, waar oom en tante nog zaten. De neven gingen weer bij hen aan het tafeltje zitten. Toen het sluitingsuur aanbrak gingen de neven met een taxi naar Amsterdam, waar zij het geld opmaakten. Oom en tante gingen naar huis en ont dekten dat het buffet vernield en het geld verdwenen was. Aangifte bij de politie volgde. Deze kreeg spoedig argwaan tegen de beide neven, die bij een verhoor door de mand vielen. Zij stonden thans voor de Haagse recht bank terecht. Tot ieders verbazing ver scheen de oom als getuige décharge. „Als ik geweten had dat zij de inbraak hadden gepleegd, zou ik de politie er bui ten gelaten hebben. Ik zou ze alleen een flinke aframmeling hebben gegeven", zei oom. De neven zeiden dat zij destijds werk loos waren en in geldverlegenheid verkeer den. „Maar jullie hadden wel geld om bor reltjes te drinken en er een bromfiets op na te houden", zei de president. De neven beweerden de bromfiets cadeau gekregen te hebben. Het geld voor het cafébezoek hadden ze geleend. Beiden waren enige tijd geleden voor waardelijk veroordeeld. Hun proeftijd was nog niet om. De officier van Justitie wilde nu geen consideratie meer betrachten en eiste tegen beiden anderhalf jaar gevange nisstraf. Op 24 april zal de rechtbank' uitspraak doen. ADVERTENTIE Verreweg de meest gerookte Amerikaan! ADVERTENTIE f për.'.QOC-sie 85 et. Het Engelse liberale blad „Manchester Guardian" wijdt een kolom aan het proces Jungschlager. Het zegt, dat het proces meer onrust onder diegenen, die Indonesië goedgezind zijn. heeft veroorzaakt dan enig andere gebeurtenis in de geschiedenis van de republiek. „Daar het proces nog sub judice is zou het ongepast zijn een opinie omtrent JungschLagers schuld te uiten. Maar het verloop van het proces (in het bijzonder de houding van de procureur-generaal, Sunarjo, is niet erg geruststellend wat de rechtsprocedure in Indonesië betreft. De verdediging ligt sinds het vertrek van mr. Bouman in handen van zijn echt genote, die geen advocate is. Verscheidne pogingen van de Nederlandse regering om voor Britse, Amerikaanse en Neder landse advocaten te zorgen zijn door de rechter verijdeld, die slechts een Neder landse advocaat, mr. Van Empel toestond als adviseur op te treden. De Indonesi sche regerndg weigerde zijn visum, dat 12 maart afliep, te verlengen." Mevrouw Bouman is gemolesteerd door met vrachtwagens van de regering naar het gerechtsgebouw vervoerde volks menigten, die haar met tomaten bekogel den en de doodstraf tegen haar en tegen Jungschlager eisten. Twee getuigen a charge, die hun eerder afgelegde verkla ringen voor de rechter introkken, ver klaarden dat de oorspronkelijke verkla ringen onder mishandeling door de politie waren afgelegd. Andere getuigen a char ge hebben toegegeven dat zij geld hebben ontvangen voor hun getuigenissen. Ge confronteerd met elkaar tegensprekende verklaringen hebben zij herhaaldelijk hun oorspronkelijke getuigenverklaringen ge- wijzingd. In het verloop van het proces heeft de procureur-generaal verklaard, dat verscheidene getuigenverklaringen in De Sociaal-Economische Raad heeft aan de staatssecretaris van Sociale Zaken op diens verzoek advies uitgebracht over enige in het werktijdenbesluit voor winkels 1932 aan te brengen wijzigingen.^ Met' van regeringszijde voorgestelde maatregelen wordt beoogd de 53-urige werkweek terug Të brengën tot een 48- urige, met de mogelijkheid, dat gedurende een overgangsperiode in sommige bran ches afwijkende regelingen worden ge volgd. Tevens werd voorgesteld de vrije halve dag hetzij op een middag, hetzij uit sluitend op maandagmorgen te geven. Het eenstemmig vastgestelde advies van de S.E.R. aoht aanpassing van de wettelijke werktijdenregeling voor winkelpersoneel aan de feitelijke situatie aanvaardbaar. Het maximaal aantal arbeidsuren per dag zou volgens het advies voorshands terug gebracht moeten worden van 9Yi uur tot 9 uur. Hoewel het uit een sociaal oogpunt in principe wenselijk wordt geacht, dat aan het winkelpersoneel ter compensatie van de arbeid op zaterdagmiddag een andere vrije middag wordt gegeven, daar deze aan de betrokken werknemers voor deelneming aan het gezinsleven, voor ontspanning of ontwikkeling meer mogelijkheden biedt dan een vrije ochtend, wordt erkend dat verlenging van het weekeinde voor vele werknemers een zekere aantrekkelijkheid bezit. Deze overweging heeft ertoe geleid in te stemmen met een regeling, waardoor voortaan, indien de vrije halve dag in de morgenuren wordt gegeven, hiertoe uitslui tend de maandagochtend zal kunnen wor den gebruikt. Geld van oudercommissie verduisterd. Nauwelijks was de voorzitter van de ouder- commissie van de Da Costaschool in Amster dam, de 40-jarige havenarbeider J. J. ter W, vorig jaar tot tijdelijk penningmeester be noemd of hij vergreep zich aan de kas en verduisterde bijna 600 gulden. Hij had het ADVERTENTIE Ook bij Nescafé en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje BUISMAN wonderen. 4^ O 43 AA ^37 C7C7 Dë Commissie Nationale Herdenking heeft de volgende richtlijnen opgesteld voor de nationale herdenkingsavond op vrijdag 4 Mei: Herdacht zullen worden de militai ren van de Nederlandse strijdkrachten, dc zeelieden, de verzetsstrijders, de geallieer de militairen en alle overigen, die waar ook ter wereld in de jaren van de oorlog te land, ter zee of in de lucht voor de vrij heid van het koninkrijk zijn gevallen, dan wel als Nederlander of als. Nederlands on derdaan ten gevolge van tegen hen gerich te vijandelijke actie zijn omgekomen. Van des avonds 18' uur tot zonsonder gang zullen van alle openbare gebouwen, particuliere woningen en vaartuigen de vlaggen halfstok worden gehangen. Óm halfacht zal een ieder kunnen deel nemen aan een „stille tocht", welke zal be ginnen van een punt, niet verder dan onge veer 30 minuten verwijderd van een plaats waar Nederlandse militairen, verzetsstrij ders of militairen van bondgenoten in de strijd de dood hebben gevonden of zijn be graven. Van kwart voor acht af tot 30 seconden vóór acht zullen de klokken van alle ker ken luiden. Om acht uur precies, zal, nadat 30 secon den tevoren door middel van het voor elke gemeente meest geschikte signaal dit tijd stip is aangekondigd, op de plaatsen der herdenking gedurende twee minuten vol komen stilte in acht worden genomen. Aan de burgerij wordt verzocht deze stilte over al en algemeen te betrachten. In overeenstemming met de geest, welke de gevallen strijders bezielde, zullen geen toespraken worden gehouden. De weg naar de plaats der herdenking zal te voet en in volkomen stilzwijgen zonder vlag of vaan del worden afgelegd. In aansluiting op de „stille tochten" zul- ADVERTENT1E 't Mislukken van veel conferenties .En _'t falen .van veel excellenties, Is te wijten aan 't feit. Dat men nimmer op tijd Denkt aan DANTUMA's pen-competenties Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 fti len 'n kerken of andere gebouwen herden kingsbijeenkomsten worden belegd. Aan de burgemeesters wordt verzocht die avond van zes uur af geen openbare ver makelijkheden meer toe te laten. den van betaald. De officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank heeft tegen hem een jaar gevangenisstraf geëist, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Vuren en Dalem A. A. Bos, vikaris te Eefde; de benoeming tot vikaris te Loosduinen A. H. Smits, kand. te 's-Gravenhage; naar Hoge-Zwaluwe J. B. Duk, kand. te Velsen-Noord; naar Delden M. Blom te Hengelo (O.). Bedankt voor Sommelsdijk R. de Bruin te Barneveld. Beroepbaarstelling. De heren J. P. van Santen te Utrecht en Th. Remmers te Hoogeveen stellen zich beroepbaar. Geref. Kerken Tweetal te Lemmer: C. Brilman te Oos- ter-Nijkerk (Fr.) en J. A. v. Netten te Slootdorp. Aangenomen naar Cochrane en New Liskeard (Ontario - Canada) G. J. van Kamp, schipperspred. te Amsterdam. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Vlissingen C. Noordergraaf te 's-Gravendeel. Bedankt voor Opperdoes K. J. Velema te Midwolda (Old.). Geref. Kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar Monte Alegre (Bra zilië) D. Los te Breukelen; naar Watford (Ontario) A. B. Roukema te Bunschoten- Spakenburg. 6. Het gesprek tussen de twee verzame laars, dat het slaapje van Joris had ver stoord, was eindelijk beëindigd. Na elkaar een goed verzamelen te hebben toegewenst, wilde Hamsterman zich verwijderen. „Een ogenblikje, Hamsterman, ouwe jongen!", zei van Ekster vriendelijk. „Voor je weg gaat, zou ik graag mijn kopjes terugheb ben en nog enkele andere dingetjes, die je in je zak hebt gestoken!" Met deze woorden haalde hij kopjes, lepeltjes, as bakjes en nog enkele andere zaken uit de jaszak van zijn clubgenoot. Panda keek verbluft toe. „Heb je ooit!", dacht hij, „dat ouwe heertje probeerde zijn eigen vriend te bestelen. Wat gemeen!" Maar de beide heertjes schenen er niets oneerlijks in te zien. „Zoals je wilt, van Ekster, ouwe jon gen", zei Hamsterman, die niet in het minst uit het veld geslagen was, „maar geef mij dan het vaasje terug, dat JIJ in je zak hebt gestoken". „Alsjeblieft", zei verzamelaar van Ekster, terwijl hij glim lachend het vaasje teruggaf, „ik wilde het even van nabij bekijken". „Vanzelfspre kend", antwoordde Hamsterman hartelijk, daarvoor zijn we immers clubgenoten". Joris had dit tafreeltje met klimmende be langstelling gadegeslagen. „Ei, ei", mom pelde hij, wat een vingervlugheid en wat een ruime opvattingen! Ik kan van die verzamelende heertjes nog een hoop leren!" het vooronderzoek bij stukjes en beetjes aan elkaar zijn gevoegd en „nog niet wa ren aangepast aan. de algemene lijn. De voornaamste beschuldiging, dat Jung schlager leider was van de zogenaamde Nigo alleen is gestaafd met de verklarin gen van de getuigen a charge. De tegen hem ingebrachte beweringen zijn door het Indonesische leger lang voor zijn arresta tie onderzocht en in het verloop van het proces tegen andere personen weerlegd. Toch vormen deze beweringen nog een onderdeel van de tent rielegging. Er is geen twijfel aan dat diruk op de rechter wordt uitgeoefend om het doodvonnis uit te spreken. Het gesprokene in de recht zaal kan met luidsprekers buiten hoor baar gemaakt worden, maar de luidspre kers werden alleen ingeschakeld wanneer de proc.-generaal of een van zijn getui gen aan het woord was. Welke uitspraak de rechter ook doet, de reputatie van Indonesië en van de procureur-generaal zal wat de rechtspraak betreft voor lange tijd in twijfel worden getrokken. Onder het opschrift „Het politieke show proces van Djakarta" heeft de Zwitserse „Tages-Anzeiger" een artikel aan het pro ces-Jungschlager gewijd. Het blad schrijft onder meer: „In het begin van 1954 werden in Dja karta, Bandung en Bogor 35 Nederlanders gearresteerd. Een van hen was León Jungschlager, chef van de nautische dienst van een Nederlandse scheepvaart maatschappij. In februari 1955, een jaar na de arrestatie dus. begon het strafpro ces tegen Jungschlager, in een met vijandigheid jegens alles wat Nederlands klonk gevulde atmosfeer. Jungschlager werd er van beschuldigd een van de lei ders van de revolutionairé beweging in West-Java te zijn. Waarom hij juist? Het schijnt dat zijn militaire, op zich zelf volkomen eervolle verleden hem in de ogen van de Indonesische justitie bij voorbaat verdacVi~ maakte. Hoewel hij van de eerste dag af zijn onschuld volhield, vond hij geen gehoor. De openbare aan klager liet zijn getuigen opmarcheren. Op grond van hun verklaringen moest be wezen worden dat er een geheime Neder lands-Indische guerilL-organisatie door Jungschlager geleid, bestond en dat deze organisatie van Britse en Amerikaanse instanties gelden ontvangen had. Vele van deze getuigen a charge hadden geen on bevlekt verleden. Zij hadden hun weten schap uitsluitend uit de derde of vierde hand, van horen zeggen ook, en spraken zichzelf herhaaldelijk tegen. Aan de hand van fotocopieën kon mr. Bouman bewij zen dat de-Indonesische staatspolitie de getuigen a charge voor geleverde diens ten-betaalde,- Mr. Bouman werd echter zelf van omkoperij beschuldigd. Hij achtte het geraden heimelijk het land te ver laten. Op 23 februari eiste de openbare aanklager de doodstraf tegen Jung schlager. Merkwaardigerwijze had hij aan de verklaringen var. zijn gtuigen. hoe tegenstrijdig deze ook waren, geloof ge schonken, terwijl hij die van de beëdigde getuigen a décharge helemaal niet in overweging nam. In Nederland heeft het proces een storm van verontwaardiging ontketend.., Het proces-Jungschlager wordt met de Drey- fus-affaire vergeleken. Het spreekt vanzelf, dat de Indonesiërs zich tegen allerlei beschuldigingen te weer stellen. Zij beweren dat de Neder landers tegen hun land en zijn rechtsple ging een wilde hetze hebben ontketend om de Indonesische republiek in de ogen van de wereld te discrimineren. Maar zelfs als van die bewering iets waar zou zijn, zijn er toch nog genoeg onpartijdige en door geen sentimenten vertroebelde berichten genoeg, die aantonen, dat erns tige twijfel aan de procesvoering en aan de intregiteit van de beschuldigingen ge rechtvaardigd is." ADVERTENTIE Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem Bof. Een Bretonse familiè, die een maaltje mosselen aan het verorberen was, vond daarin 63 parels, waarvan zes in één schelp. Zij zullen er een parelsnoer van maken. Verwoest. In een bomvrije kelder in het verwoeste ghetto van de Poolse stad Czestochowa zijn de lijken van drie honderd joden gevonden. Men gelooft dat het verzetslieden zijn geweest dié daar in 1943 door de nazi's terecht gesteld zijn. Hulpstuk. In een dierentuin in Miami (Flo rida) had een ooievaar zijn snavel ge broken, zodat hij dreigde te verhonge ren. De directeur van de dierentuin maakte zelf een prothese van aluminium voor het dier, dat nu zelf zijn vis weer vangen kan. Bezoek. De koning en koningin van Dene marken, Frederik IX en Ingrid, zijn voor een officieel bezoek in IJsland aangekomen. Dit is het eerste officiële bezoek van een buitenlands vorst aan IJsland, dat onafhankelijk van de Deen se. kroon is geworden. Het koninklijk paar zal ook de Deense kolonie Groen land bezoeken. Nog tien. In Kenya is de vooraanstaande Mau-Mau-leider, „generaal" Tanganji- ka, aangehouden, die vorig jaar enige tijd voor de autoriteiten als contactman was opgetreden om andere verzetsgroe pen tot overgave te bewegen. Van zijn laatste missie keerde hij niet terug. Er zouden nog tien Mau-Mau-leiders op vrije voeten zijn. Onschadelijk. De Turkse veiligheidsdienst heeft een Bulgaarse spionagegroep, die in het grensgebied opereerde, onscha delijk gemaakt. Vier spionnen zijn aan gehouden. Zij hielden zich bezig met het smokkelen van Bulgaarse agenten naar Turkije. „Hotel Indonesia,,. De Natour Ltd zal in het centrum van Djakarta een groot modern hotel bouwen, dat de naam „Hotel Indonesia" zal krijgen. Het zal 302 kamers en veertien verdiepingen krijgen. Het is ontworpen door de Deense architect Abel Sorensen en zal zestig tot zeventig miljoen rupiahs kos ten, De bouw zal twee en half jaar in beslag nemen. Donors. In Bonn is een „Internationale vereniging van donors van hoornvlie zen" opgericht. Tot dusver hebben 44 personen uit verscheidene landen hun medewerking toegezegd. De vereniging wil samenwerken met het internationale Rode Kruis en met de Wereldgezond heidsraad. Alarm. In de Verenigde Staten zal van 20 tot 26 juli „operatie alarm 1956" gehou den worden. Men veronderstelt een atoomaanval op 76 Amerikaanse steden, negen luchthavens en vier atoominstal laties, teneinde de evacuatie van re geringsbureaus en het functioneren van de burgerverdediging te beproeven. Adel. In een kapel van een kasteel in See- feld, ten zuiden van München in Beieren, is dinsdag het huwelijk ingezegend van de achttienjarige gravin Helen zu Toer- ring-Jettenbach en de 36-jarige aarts hertog Ferdinand van Habsburg, een neef van Karei I, de laatste keizer van Oostenrijk. Onder de gasten bevonden zich ex-koning Umbert.o van Italië, prins Franz Josef van Liechtenstein, de hertogin van Kent, aartshertog Otto van Habsburg (de Oostenrijkse troonpreten dent), prins Albrecht (de Beierse troon pretendent), Prins Paul, de vroegere re gent van Joegoslavië, prins Alexander, broer van de ex-koning van Joegoslavië en prins Louis Ferdinand, hoofd van de familie Hohenzellern. Er waren 114 prinsen en prinsessen, achttien hertogen en hertoginnen en meer dan honderd graven, gravinnen, baronnen en baro nessen aanwezig. De bruid is een doch ter van (wijlen) prinses Elizabeth van Griekenland, een zuster van de her togin van Kent en (wijlen) prinses Olga van Joegoslavië. Lui. In Birmingham is een Brit tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het verwaarlozen van zijn drie kinderen. Op de rechtszitting werd ge zegd, dat hij te lui was om het geld op te halen als hij iets verdiende. Veroordeeld. In Havanna op Cuba heeft een krijgsraad dertien officieren van het leger veroordeeld tot zes jaar gevange nisstraffen. Onder de veroordeelden be vindt zich een gewezen militaire attaché in Washington. De officieren worden er van beschuldigd plannen te hebben be raamd tot afzetting van president Ba tista. WE HEBBEN vroeger eens verteld van het wel zeer verbazingwekkende feit dat wis- en sterrenkundigen in de oudheid in staat zijn geweest de omtrek van de aarde te berekenen, nog vóór een sterveling de wereld was rondgezeild om te constateren dat de aarde rond was. Dit ervaringsfeit hadden de wiskundigen niet eens nodig, wunt op zuiver theoretische gronden wis ten zij de omtrek van de aarde vast te stellen op een waarde die ongeveer overeenkomt met de ruwe 40.000 km. die wij momenteel als juist aanvaar den. Maar de wiskundigen gingen in de oudheid nog een stapje verder, en stelden met behulp van deze kennis ook vast op ivelke af stand de maan van de aarde staat. Voor de methode die ze hiervoor gebruikten hebben we een mooie term: de paratacti sche verplaatsing. U kunt ogenblikkelijk met de paralax kennis maken door te trachten een draad door een naald te ste ken. Indien u het ene oog sluit en daarna het andere, zult u bemerken, dat de naald ten opzichte van de achtergrond (het be hang, het venster, enz.) van plaats veran dert. Dat komt doordat onze ogen de naald vanuit een verschillende hoek zien, al naar gelang we er met het linker, of met het rechter oog naar kijken. We kunnen hierbij nog iets anders waarnemen, n.l. dat de verplaatsing kleiner wordt naarmate we de naald verder van ons af houden. Er bestaat dus een verband tussen de paralax en de afstand, of in andere woorden, we kunnen m.et behulp van de paralactische verplaatsing afstanden meten. Erg duidelijk springt de waarde van de paralax in het oog, indien de maan lood- recht boven ons hoofd zou staan. Dan moeten we de kijker recht omhoog richten om het hemellichaam te kunnen zien. Op een andere plaats op aarde zal men de maan op dat moment echter juist boven de horizon zien, zodat men de kijker vol gens de raaklijn op de maan dient te rich ten. Weten we nu, hoe ver die plaats van ons verwijderd is, dan kan de afstand tot de maan berekend worden. want deze twee waarne- mingspunten vormen teza men met de maan een drie hoek, waarvan de grootte der hoeken, en één zijde bekend zijn, zodat alle ge gevens van de driehoek be rekend kunnen worden. Nu beschikte de Griekse astronoom Hipparchus in de tweede eeuw v. Chr. weliswaar niet over chronometers, en ook kende men nog geen sinustafels, m.et be hulp waarvan dergelijke driehoeksmetin gen tegenwoordig betrekkelijk gemakke lijk kunnen worden uitgevoerd, maar met behulp van een koordenrekening (een Griekse vorm van trigonometrie) ivist hij zich het verschijnsel van de paralax ten nutte te maken en de afstand van de maan tot de aarde vast te stellen op ruim 67 aardstralen, of ongeveer 425.000 km., ter wijl de gemiddelde afstand 384.000 km. is. Met de gebrekkige hulpmiddelen van die tijd, maakte deze reus onder de astrono men der oudheid dus slechts een fout van ongeveer 10°/o. Nu deze afstand bij benadering uit de doeken was gedaan, konden ook andere gegevens uit de kosmos worden geput. Daarover morgen. J i H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2