Agenda voor Haarlem Principiële overwinning voor minister Van Oven Geen sprake van afschaffing der geleide loonpolitiek Zelfs de Russen waren ven rukt over de Linnaeushof Engeland en Frankrijk willen meer handel met Peking-China Opheffing van de prijsbeheersing voor niet-landbouwgronden 't Silver Stoepke Verkorting van de werkweek is nog niet mogelijk 11 MODERNE woningen MODERNE meubelen MODERNE klokken Strenge straf voor auto bestuurder onder invloed Beroep van ontslagen politieagenten verworpen Drie jaar geëist wegens brandstichting Minister Suurhoff in Eerste Kamer: Eindhoven geeft geen subsidie aan „Humanitas" Kleine openbaring Bloemen voor mevrouw Bouman Wethouderscrisis in Renkum Raad laakt beleid van B. en W Kerkelijk Nieuws Examens Pogingen om Amerikaanse starheid te doorbreken DONDERDAG 12 APRIL 1956 (Van onze parlementaire redacteur) Met 56 tegen 16 stemmen heeft minister Van Oven na zijn voortreffelijke verdedi ging van het door hem voorgestelde stelsel met betrekking tot de rechtspositie van de gehuwde vrouw in de huwelijksgoederen gemeenschap de overwinning behaald. Slechts vier Christelijk-Historischen (de heren Tilanus, Beernink, De Ruiter en Schmal), de Anti-Revolutionairen en ir. Van Dis van de Staatkundig Gereformeer den keerden zich tegen 's ministers voor lopig antwoord op het desbetreffende vraagpunt. Zij waren er dus tegen, dat bij verlening van handelingsbekwaamheid aan de gehuwde vrouw de wettelijke gemeen schap van goederen aldus geregeld zou moeten worden, dat de rechtspositie van man en vrouw ten aanzien van hun ge meenschappelijk vermogen gelijk is. prof. mr. J. Chr. v. Oven Na deze voorlopige zegepraal van minis ter Van Oven zal het nu verder aankomen op de concrete uitwerking van deze prin cipiële uitspraak in het wetsontwerp, dat de gehuwde vrouw handelingsbekwaam beoogt te maken. Mej. mr. Zeelenberg (P.v.d.A.) ver klaarde, dat zij de minister, die een groot deel van zijn leven in de studeerkamer deze kwestie bekeken heeft, niet de kans wilde onthouden de door hem voorgestane gedachte in concreto uit te werken. Zij bleef op het standpunt staan, dat daarin een „afzwakking" van de gemeenschap van goederen gezien zou worden. Zij maakte dan ook een voorbehoud voor de wets artikelen zelf, die het beginsel moeten ver wezenlijken. Zij was vooral benieuwd, of het zal worden één schip met twee kapi teins, dan wel twee schepen met elk een kapitein. Hoe het zij, vergeleken bij haar oppositioneel betoog van dinsdag ging deze afgevaardigde nu overstag. Met het resul taat dat er van verdeeldheid binnen de fractie van de Partij van de Arbeid niets meer te bespeuren viel en deze eenstemmig achter minister Van Oven stond. Mr. Bur ger, de fractievoorzitter, vestigde hierop de aandacht. Thans moet men nog wachten op de in diening van de in het ontwerp-Donker aan te brengen wijzigingen. Minister Van Oven verklaarde, dat deze binnenkort de Kamer zullen bereiken. Dit binnenkort zou wel eens het eind van deze week blijken te zijn! Prof. Gerbran dy (A.R.) bracht in zijn repliek de koe Betsy ten tonele. Hij kwam met het voorbeeld van een boer in Fries land, die met zijn vrouw samen een inboe del heeft, waarin zij vee heeft ingebracht en waaronder zich een koe Betsy zou be vinden. Als dan een buurman Betsy wil kopen, dan zou in het stelsel-Van Oven de boer geen beslissing kunnen nemen en zou hij eerst bij zijn vrouw moeten aankloppen. Volgens minister Van Oven ging dit voorbeeld als bezwaar tegen zijn systeem echter 'helemaal niet op. Die koe behoort aan de gemeenschap, niet aan de vrouw, deze heeft er alleen het beschikkingsrecht over. En natuurlijk weet de boer allang wat zijn vrouw ten opzichte van Betsy wil, zo dat hij met het beschikkingsrecht niet eens voor de dag hoeft te komen. Vermeld zij nog, dat de minister van Justitie zelf op de voorgrond stelde, dat ADVERTENTIE Deze laatste vindt u zeer mooi in smeedijzer - draadkoperbrons in de moderne metaal- en houtsoorten voor aantrekkelijke prijzen vanaf 35.25 biedt u een zeer grote keuze. Komt u eens kijken. GROTE HOUTSTR. 49 - TEL. 20049 HAARLEM DONDERDAG 12 APRIL Palace: „Rommel de woenstijnvos", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zes vrouwen en één man", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „On the waterfront", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Lady ant the tramp", alle leeft., 7 en 9.15 uur: Roxy: „Allen zijn wij moordenaars", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het verlo ren Continent", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Onder spervuur", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Avondopen stelling van 8.3010.30 uur met oude muziek. Zuiderkapel, Zuiderstraat: 8 uur, Chr. A. van Duuren over Israël. Vishal: 8.30 uur, Marionettentheater van Don en Ly Vermeire. VRIJDAG 13 APRIL Palace: „Frou Frou", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Contrabande en moord!", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Tussen hemel en aarde", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Benny Goodman Story", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Met stalen vuist", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Love is a many splendored thing", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Duivels spel", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals museum: Avondopenstelling v. 8.30 tot 10.30 uur met oude muziek. Vishal: 8.30 uur, Ma rionettentheater van Don en Ly Vermeire. Minerva Theater: 8.15 uur, Het Nieuwe Co- media met „Humpie heeft een bok gescho ten". Heemsteedse Kunstkring. het pas zin heeft om over allerlei details te spreken, wanneer men de concrete wets tekst in ontwerp voor zich heeft. Ten op zichte van die tekst hoopte de minister do Kamer ervan te kunnen overtuigen, dat hij door zijn regeling van het beschikkings recht in de gemeenschap de gemeenschaps idee allerminst prijs gaat geven. Opheffing prijsbeheersing niet- landbouwgronden De prijzen bij verkoop van bouwgrond mogen sinds 1942 niet hoger zijn dan ge bruikelijk en redelijk was op 9 mei 1940 Die prijsbasis houdt geen enkel verband meer met de werkelijkheid en de regering heeft daarom voorgesteld de prijsbeheer sing op dit gebied op te heffen omdat de vrees voor een te sterke prijsstijging van bouwgrond niet meer aanwezig is. Alleen de P.v.d.A. en de communisten waren er tegen deze prijsbeheersing op te heffen. De voorstanders overwogen, dat op de markt voor bouwrijpe grond de gemeenten veelal een monopolie-positie innemen, ter wijl op de markt voor ruwe grond ook de gemeenten de voornaamste, zo niet de enige koopsters zijn. Indien de gemeenten de juiste prijsvor ming van bouwgrond zouden verstoren door een verkeerde grondpolitiek, kunnen altijd Gedeputeerde Staten daartegen op treden. Men verwacht daarom niet dat er van de grondprijzen een ongewenste druk op het huurpeil zal uitgaan. De prijzen voor huizen zijn in 1948 al vrijgelaten. Ook de prijsbeheersing voor bossen en ruwe grond wil de regering opheffen omdat de prijzen voor bossen voornamelijk worden beheerst door het peil van de houtprijzen op de wereldmarkt. De prijzen voor woeste grond worden beperkt door bijkomende noodzakelijke ontginningskosten. Bij even tuele doorverkoop is de landbouwgrond wél aan prijsbeheersing gebonden. Met de opheffing van de prijsbeheersing voor bouwgrond gaat gepaard een wijziging van de Onteigeningswet. Minister Witte zal vandaag antwoorden op de gemaakte opmerkingen. De politierechter te Groningen heeft de 36-jarige aannemer Meindert v. d. W. te Sappemeer wegens het rijden onder in vloed van alcohol veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en een jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid, zulks conform de eis van de officier van Justitie. Het Ambtenarengerecht te Arnhem heeft het beroep ongegrond verklaard, dat twee politieagenten, die in oktober per 1 januari door de burgemeester van Renkum waren ontslagen wegens ongeschiktheid voor politiedienst, hadden ingesteld. Het Ambtenarengerecht had in twee zittingen een reeks getuigen gehoord. Het ontslag van de beide politiemannen, J. A. en J. C. P. blijft dus gehandhaafd. In de omgeving van Doezum zijn vorig jaar drie boerderijen afgebrand. Toen in april de boerderij van de weduwe A. Zijl- slra in vlammen opging, zagen enkele man nen iemand op de fiets de vlucht nemen. Zij meenden in hem de 31-jarige loswerk- man W. K. uit Harkema-Opeinde te her kennen. Hij werd gearresteerd en gaf na vele verhoren toe de boerderij in brand te hebben gestoken en ook getracht te heb ben de woning van A. Schievink in brand te steken. Hij zou voor de boerderij brand van de ruim 80-jarige Hendrik de H. een beloning van f 25 ontvangen. Nadien kwam K. op deze bekentenis te rug. Nadat de psychiater prof. Baan te Utrecht een rapport over verdachte had uitgebracht, stond de man nu weer voor de rechtbank te Leeuwarden terecht. Hij bleet volharden in zijn ontkenning. De officier van justitie eiste tegen hem drie laar met aftrek en ter beschikkingstelling van de re gering. De raadsman, mr. J. Vis betoogde, dat K. eerder aan een geneeskundige behande ling toe is dan aan straf. De verdachte wei gerde vrijwillig naar de cel terug te keren. Hij wierp zich op de grond en liet zich door de parketwacht wegdragen. In de Eerste Kamer heeft minister Suurhoff bij de beantwoording van opmerkingen over het gewijzigde loonbeleid zijn vertrouwen uitgesproken dat het bedrijfsleven de grotere verantwoordelijkheid op het terrein van de loonpolitiek op juiste wijze zal opvatten. Door de gebeurtenissen van de laatste tijd is de minister echter niet zonder zorg. De regering heeft in belangrijke kwesties al twee keer tussenbeide moeten ko men. Te groot pessimisme is niet nodig, maar ook kan dit niet als een gunstige prelude van de overdracht van het loonbeleid aan de bedrijfstakken worden gezien. De wij ziging in het loonbeleid is beslist geen eerste stap naar een volledig vrije loonpolitiek. Een zekere leiding zal moeten blijven bestaan, die al dan niet van de regering moet uitgaan. Van afschaffing van de geleide loonpolitiek kan geen sprake zijn. De mi nister staat nog steeds aarzelend tegenover de wijziging in het loonbeleid, niet omdat er enige verschillen zullen kunnen ontstaan in de lonen in de verschillende bedrijfs takken, maar de vraag is of men de zaak, indien men deze verschillen toelaat in de hand zal kunnen houden en tenslotte zou leiden tot een algeheel te hoog loonpeil. Het loonpeil moet in de hand worden gehouden, omdat structureel ons land nog altijd in een moeilijke positie verkeert. Over de kwestie van de vergeten groepen zei de minister, dat de regering het des betreffende rapport van de S.E.R. nog be studeert. Men moet zich niet de illusie maken, dat met één maatregel een oplos sing voor dit probleem kan worden be reikt. Ook de kwestie van weduwen- en wezenvoorzieningen is bij de S.E.R. in studie. De regering streeft er naar de arbeids- produktiviteit in het bouwbedrijf zo hoog mogelijk op te voeren. Het gaat echter te ver de arbeiders zo lang mogelijk te laten werken en daarmede alle besluiten over arbeidstijden te overtreden. De minister zei inlichtingen te hebben gevraagd aan het ministerie van Binnen landse Zaken over de aankondiging, dat de ambtenaren de 3 pet. uitkering over 1955 en de 4 pet. vakantietoeslag over 1956 tege lijk zullen ontvangen. Een antwoord is nog niet ontvangen. Bij de loonbesprekingen was de wenselijkheid uitgesproken, dat de 3 pet. over 1955 in termijnen zal worden uitge keerd. Op de vraag, of de crisis in de Stichting van de Arbeid thans is bezworen, zei de minister een beroep te willen doen op alle organisaties, die in de stichting zijn ver tegenwoordigd, om er voor te zorgen dat het overleg op oude voet zal kunnen wor den voortgezet. Dit overleg is van onschat bare waarde geweest voor ons land. Het zou bijzonder te betreuren zijn, als dit overleg niet meer mogelijk zou zijn. De minister was het niet eens met de opvatting dat de zorg van de „vloer" van het loonbeleid is overgegaan op het „pla fond." Ook bij de geleide loonpolitiek is door het overleg in de Stichting van de Arbeid aan het plafond van het loonpeil grote aandacht besteed. De prijsstijgingen in 1955 zijn niet het gevolg geweest van de loonpolitiek van de regering. Er waren voor deze prijsstijgingen geheel andere oorzaken, zoals stijgingen van de prijs op de wereldmarkt. In 1955 is niet overgegaan tot differen tiatie in de loonpolitiek, omdat het niet verantwoord was de zaak los te laten en maar af te wachten, waar men zou aan spoelen. Nog geen verkorting van de werkweek Nadat de minister nog enkele punten be treffende de volksgezondheid had bespro ken was het woord aan de staatssecretaris m r. Van R h ij n, die opmerkte dat de ontwikkeling van het instituut onder nemingsraden onbevredigend is. Er zijn inderdaad praktische moeilijkheden, doch ook is er onvoldoende activiteit van het bedrijfsleven. Er moet rekening worden gehouden met een toekomstige vermindering van de 48- urige werkweek, gezien ook de toenemende mechanisatie. Het vraagstuk is in studie bij de SER. Daar echter thans in ons land het tekort aan arbeidskrachten kan worden geschat op 100.000, is verkorting van de werkweek nog niet mogelijk. Er zijn ook andere aspecten. Berekend is, dat een ver korting van de werkweek van 48 tot 45 uur ons land op 1250 miljoen gulden per jaar zou komen te staan. Verkorting van de arbeidstijd voor zware arbeid, bijvoorbeeld in de mijnen, ligt principieel anders dan bij normaal werk; zij kan echter niet los gezien worden van het algemene verband. Na de replieken werd de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid zonder stemming aangenomen met aantekening van het „tegen" der communisten. \iiai vtitóa In opdracht van de Nederlandse kolonie in Monaco heeft de N.V. Koninklijke Glas fabriek „Leerdam" als huwelijksgeschenk voor prins Rainier en Grace Kelly een 96-delig kristallen drinkservies vervaar digd. Elk glas draagt de initialen R-G en een kroon. De foto toont vier glazen van het servies. In de gemeenteraadsvergadering van Eindhoven is met 24 tegen 13 stemmen be sloten afwijzend te beschikken op het ver zoek van de Vereniging voor Maatschap pelijk Werk op Humanistische Grondslag „Humanitas" te Amsterdam om subsidie uit de gemeentekas. De gemeenteraad volgde met dit besluit het advies van B. en W., die zich op het standpunt hebben geplaatst, dat van de plaatselijke overheid, wier beleid in het algemeen op positief christelijke grondslag is gegrondvest, bezwaarlijk kan worden verwacht, dat zij door middel van subsi diëring een maatschappelijk streven zou erkennen en bevorderen, dat deze grond slag principieel en stellig afwijst. ADVERTENTIE Temidden van vele prominente gasten uit binnen- en buitenland hebben wij gis termiddag in het nood restaurant van de Linnaeushof de toespraken en terugblikken over ons heen laten gaan, zonder welke nu eenmaal geen officiële openingsplechtig heid compleet is. De toespraken golden vooral de vele moeilijkheden, die directeur Henry Roozen en zijn adjunct-directeur H. van Duren ervaren hebben bij de ver wezenlijking van hun plannen-moeilijk heden, waarop wjj, na alle vorige publica ties dienaangaande, nu wel niet meer terug hoeven te komen. We lieten de woorden vloed dus maar zo'n beetje over ons heen- kabbelen en wierpen ondertussen verlan gende blikken naar buiten, waar de prille krokussen, overgoten door de stralen van een milde aprilzon, reeds in hun schoonste voorjaarstoiletjes pronkten. Later, na het officiële gedeelte, hebben wij met de honderden andere genodigden echter uitvoerig kennisgemaakt met dit inderdaad uitzonderlijk mooie bosterrein, dat wanneer over enkele weken alle bol- bioemen in bloei zijn, een werkelijk sprook jesachtige aanblik zal opleveren. Nu al, met alleen de bloeiende krokussen en het ontluikende groen, bleek de Linnaeushof voor velen een kleine openbaring te zijn; zeker voor de vier Russische botanici, van wie er een ons met een sombere blik toe vertrouwde: „Wirr sind entzückt es iest v/irklick sèr sehön!" Hij en zijn collega's zijn naar ons land gekomen om er een studie te maken van de werkwijzen der Nederlandse bollenkwekers, omdat er in hun land een steeds grotere vraag naar bloemen komt. Vooral de tulpen en andere bolbloemen verheugen zich in de Sovjet- Unie in een grote populariteit. Men is nu, in samenwerking met een Lissese kweker, bezig met het kruisen van Nederlandse en wilde Russische tulpen, waarvan de resul taten op de komende Moskouse bloemen tentoonstelling te zien zullen zijn. Twee van hen, de chef van de afdeling tuinaan leg van het Moskouse stadsbestuur en de drecteur van parken en plantsoenen in de Sovjet-hoofdstad, hebben reeds besprekin gen gevoerd met het produktschap voor siergewassen. Op hun program staat verder een bezoek aan het laboratorium voor bloembollencultuur van prof. Van Slog- teren, met wie zij gisteren op de Linnaeus hof al een zeer plechtige handdruk wissel den. Ook de andere bezoekers, de gemeen tebestuurders uit de omliggende steden en dorpen, de Gedeputeerden en de bollen- bozen uit het vak zelf waren zeer enthou siast over de aanblik, die het park biedt en De adjunct-directeur van de Linnaeushof, de heer H. A. J. van Duren, overhandigt een der informatrices een boeket bloemen, dat voor mevrouw Bouman per KLM naar Djakarta zal worden verzonden. over de zeldzaam geslaagde aanleg en in deling. Na de openingsplechtigheid op het gras veld voor het restaurant, waar, zoals gis teren gemeld werd, de Commissaris der Koningin zijn goede wensen voor de Lin naeushof uitsprak, overhandigde de heer Henry Roozen aan zijn chef-informatrice een boeket tulpen, die per KLM-vliegtuig naar Zweden gebracht zijn, waar zij van daag op het graf van Linnaeus in Uppsala gelegd zullen worden als een posthume hulde van de nieuwe Linnaeushof aan de grote Zweedse botanicus. De heer H. van Duren, adjunct-directeur, vertrouwde daarna aan een der andere in formatrices een gemengd boeket toe voor mevrouw Bouman, de moedige verdedig ster van Jungschlager, dat door de KLM naar Djakarta gebracht wordt. Tijdens de hierna volgende rondgang over het expositieterrein werd nog een be zoek gebracht aan het borstbeeld van Lin naeus en aan de diverse aardige hoekjes, waarvan de rotspartij met het rustieke bruggetje wel het meest in de smaak viel. De middag werd besloten met een staand buffet en een receptie in het noodrestau- rant. Woensdagavond laat hebben de wethou ders van Renkum na een langdurig en fel debat in de gemeenteraad hun portefeuilles ter beschikking gesteld. Er was onenigheid ontstaan tussen de Raad en B. en W. over het toekennen van wachtgeld aan twee eer vol ontslagen ambtenaren. Reeds in de ge meenteraadsvergadering van 21 maart werd langdurig in besloten vergadering over deze kwestie gesproken. Woensdagavond kwam op voorstel van B. en W. wederom de kwestie van het ver lenen van eervol ontslag met het toeken nen van wachtgeld tot het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd aan de heren J. M. S. en J. K., beiden hoofdcommiezen ter secretarie, ter sprake. Beiden vroegen in december van het vorige jaar met ingang van 1 mei aanstaande eervol ontslag. De heer Erkens (fractievoorzitter KVP) diende een motie in om het vereiste wacht geld ten bedrage van 150.000 gulden te ra men door wijziging van de begroting 1956, zich beroepend op forse majeure, onder uit drukkelijke afwijzing echter van het beleid van B. en W. en de gevolgen van dien. Deze motie werd verworpen met vijftien tegen vier stemmen. Afzonderlijke moties tot toe- kennnen van wachtgeld aan de twee ont slagen ambtenaren tezamen en aan de heer F. M. S. afzonderlijk werden evenens ver worpen. Burgemeester Matzer van Bloois zei, dat het ontslag van de ambtenaren voortvloeit uit een reorganisatie van de secretarie. Hij achtte deze reorganisatie geheel een zaak van B. en W. Bijna de gehele raad was echter van mening, dat pas thans na het ontslag van deze reorganisatie gewag wordt gemaakt. Gezien de financiële gevolgen had de raad van te voren moeten worden ge raadpleegd. Een aantal sprekers sprak van een „slechte geest onder de ambtenaren". Een spreker merkte op, dat tachtig percent van het aantal ambtenaren ontslag zou ne men, als daartoe de kans zou bestaan. De wethouders stellen nu hun portefeuilles ter beschikking. Kleine Henk Roozen, zoon van de directeur van de Linnaeushof, overhandigt niet zon der spijt de parachute, waaraan zojuist een boodschap van het Zweedse gezant schap is neergedaald, aan de Commissaris der Koningin, dr. M. J. Prinsen. Thailandse legatie. De minister van Buitenlandse Zaken van Thailand, prins Wan, heeft in Bangkok meegedeeld dat zijn land voornemens is een legatie voor de Benelux- landen te vestigen in Den Haag. Ned. Herv. kerk Beroepen te Vlaardingen (8e pred.pl.) H S. J. Kalf te Bennebroek. Aangenomen naar Giekerk-Oenkerk M. Strikwerda te Terwispel-Tijnje. Bedankt voor Zegveld (toez.) J. Smit te Groot-Ammers voor Ede J. Wieman te Oudewater. Geref. kerken Beroepen te Heerjarisdam Z. C. Versluys te Giesen-Rijswijk. Te Palmerstone (Nieuw-Zeeland) (Ref. Church) A. L. Janse de Jonge, kand. te Heerjansdam. Benoemd tot hulppred. te Rossum (Gld.) A. B. W. M. Kok te Zaltbommel-Gameren, die deze benoeming ook aannam. Chr. Geref. kerken Tweetal te Bussum J. Keuning te Baren- drecht en M. C. Tanis te Urk. Bij de rijkstuinbouwschool voor de bloem bollenteelt te Lisse werd het einddiploma behaald door: J. Biemond. Abbenes; A. Boter, Sassenheim; M. J. M. Buschman, Hillegom; P. N. B. v. Dijk, Lisse; H. .1. Floris, Lisse; N. v. Hage, Sassenheim; P. D. Kuiper, Sassen heim; J. A. H. Martius. Haarlem; J. A. Pet, Velsen; J. W. Plug, Lisse; P. C. M. Rooijak- kers, Lisse; A, J. M. v. Roode, Hillegom; G. R. H, Rotteveel, Sassenheim; R. G. Slikker veer, Sassenheim; J. A. Tervoort, Beverwijk; A. A. Thoolen, Heemstede; J. A. Vendel Be ven"' jk: A. J, M. Verkleij, Sassenheim. Met een leerling wordt het examen voort gezet. LONDEN (Reuter/UP) Van de ztfde der Engelse regering is te kennen gegeven dat zij hoopt, dat uit binnenkort te voeren onderhandelingen een verzachting van het embargo op de handel in strategische goe deren met communistisch China zal voort vloeien. Anthony Nutting, minister van Staat bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, deelde in het Lagerhuis mede, dat naar de regering hoopt er spoedig een bijeenkomst zal worden gehouden van de commissie voor China. Deze commissie, die haar zetel te Parijs heeft en bestaat uit vertegen woordigers van een aantal westelijke lan den, houdt toezicht op de naleving van het embargo. Engeland heeft reeds enige maanden bij de Verenigde Staten aangedrongen op een verzachting van het verbod inzake de han del met China. De Engelse regering heeft reeds toestem ming gegeven tot uitvoer van een beperkt aantal traktoren naar communistisch Chi na. Traktoren staan op de embargo-lijst. De regering in Londen zou onlangs ver zocht zijn de traktoren van de embargo- lijst te schrappen. Dit verzoek kwam van de traktorenfabrieken. Chinese kopers op de Leipziger Messe in Oost-Duitsland hebben te verstaan ge geven een groot aantal traktoren te willen aankopen. Een woordvoerder van het Franse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat er in Zwitserland tussen Frankrijk en communistisch China onder handelingen gaande zijn over de uitwisse ling van economische en culturele ver tegenwoordigers tussen beide landen. De woordvoerder zeide, dat deze onder handelingen het resultaat waren van de verklaring van de Franse minister van Buitenlandse Zaken Christian Pineau, die kort na zijn benoeming tot minister in februari van dit jaar zeide, dat Frankrijk gaarne culturele en economische betrek- l kingen met communistisch China zou aan knopen. „Wij hebben grote economische en cul turele belangen in China", aldus de woord voerder, „maar onze wens tot het aan knopen van economische en culturele be trekkingen met Peking is op geen enkele wijze van invloed op de status van onze diplomatieke betrekkingen met communis tisch China". „Houdt dit in, dat Frankrijk communis tisch China de facto gaat erkennen?", vroeg een verslaggever hierop. „Ja en neen", antwoordde daarop de woordvoerder. „Het impliceert slechts, dat communistisch China bestaat een feit, dat geen mens zal kunnen ontkennen". De woordvoerder zeide niet te weten wanneer de onderhandelingen afgesloten zouden worden. f

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11