Het vergaan van de „Akka Het rampzalig ongeval in de Venestraat op 17 april voor de rechter Haarlem toonde zijn charmes aan pers, radio en televisie Twee grote zaadhandelaren lusten elkanders radijs niet Wedijver der honden in de RAI Ontvangst in stadhuis, bezoeken aan marionetten en Frans Halsmuseum Officier eist f 5000 - boete wegens inbreuk op Kwekersrecht Zelfde codenummer afl v. Empelen Shih-tzu en sloughi samen met het kooikertje Verdachte kan ten hoogste tot twintig jaar worden veroordeeld Opzettelijke doodslag HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Dr. L. D .Tèrlaak Poot met emeritaat Landbouwschap voor loons verhoging van drie percent Uitgebreid programma Koninginnedag Heemstede „Maria Schroder" vergaan Mgr. Van Gils overleden Hillegomse jongen is teruggekeerd Toneelverenigingen in Heemstede besluiten het seizoen DONDER DAG 12 APRIL 195 6 0KEL& TIENTALLEN MENSEN, die woensdagavond de binnenplaats van het frans Halsmuseum waren opgelopen en met hun blikken te gast gingen bij de verlichte bloemperken en de prachtige architectuur om hen heen, stonden opeens verwonderd stil en luisterden. De binnenplaats werd vervuld met de zachte muziek van een achttiende eeuws vioolconcert. En ofschoon er wel een paar eeuwen lagen tussen die compositie en deze zichtbare compositie uit steen en hout was er een harmonie, waarbij niemand een stap meer verzette. Dat was wel het hoogtepunt van de ontvangst welke de gemeente Haarlem woensdagavond haar gasten van pgrs, radio en televisie bereidde ter gelegenheid van de opening van het toeristen- seizoen. Die ontvangst was •s middags omstreeks vijf uur begonnen in de Ridderzaal van het Haarlems stad huis, waar fonkelen de dranken en lijvige sigaren werden rond gediend. Wethouder geluk hield een toe spraak voor het ge zelschap waarin hij nog eens de aandacht vestigde op enige fa cetten van Haarlem als toeristencentrum, die hij ook 's middags bij de opening van de Linnaeushof reeds had belicht. De direc tie van de Linn-^'"- hof en enige infor- matrices behooraen eveneens tot de ge nodigden. De wethou der zeide onder meer dat Haarlem de vreemdeling al zo veel eigen schoonheid biedt, dat het geen grote evenementen behoeft te organise ren om zijn aantrek kingskracht te behou den. Het kan volstaan met het accentueren van zijn schoonheden. De spreker gaf voorts een overzicht van al les wat voor dit voor jaar en de zomer op het programma van Haarlems Bloei staat. Hij betrok ook vijf bloemenmeisjes in zijn welkomstwoord, die met mandjes vol narcissen klaar ston den om hun charmante taak in Haarlem te beginnen en memoreerde de grote mede werking van een aantal bollenkwekers, die jaarlijks tienduizenden bloemen voor dit doel afstaan. De bloemenmeisjes, die juist terug zijn van hun toernee door West- Duitsland, zullen de volgende jaren andere Europese landen bezoeken. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de oude raadzaal, waar tijdens een „wandelende lunch" de inwendige mens werd versterkt. Wegens het 'bereiken varn de pensioen gerechtigde leeftijd is met ingang van 1 mei emeritaat verleend aam dr. L. D. Teriaak Poot, algemeen scheepvaart- en havenpre dikant te Amsterdam. Dr. Teriaak Poot werd op 17 december 1890 te 's-Gravenhage geboren en studeerde te Leiden en aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam waar hij in 1936 bij prof. dr. H. A. van Bakel op het proef schrift „Het oud-christelijke Avondmaal en zijn historische perspectieven" promo veerde tot doctor in de Godgeleerdheid. Op 27 augustus 1916 werd kandidaat Teriaak Poot door zijn leermeester, wijlen dr. E. J. W. Posthuma Meyjes te Noordwijkerhout, in het ambt bevestigd. Vier jaar later ver wisselde hij deze gemeente met die van Amsterdam, vanwaar hij in 1926 naar Haarlem vertrok. Daarna stond dr. Teriaak Poot nogmaals drie jaar in Amsterdam. In 1933 nam hij een beroep naar zijn geboorte stad aan, waar hij dertien jaar werkzaam is geweest in het Benoordenhout.kwartier en waar door hem in de jaren 1934/1935 de Duinzichtkerk werd gebouwd. Toen in 1943 het Benoordenhout door de Duitsers afgesloten werd en de bewoners moesten evacueren ging dr. Teraak Poot als veld prediker naar een kamp van Nederlandse krijgsgevangenen in Beieren. Met ingang van 1 september 1946 werd hij door de Generale Synode van de Nederlands Her vormde Kerk benoemd tot hoofdscheep- vaartpredikant voor de binnen- en zee vaart en bleef hij nog enige jaren aan de Haagse gemeente verbonden. Toen in ver band met de opheffing van de Raad voor de Varende Gemeente de schippersraad en de zeemansraad werden gescheiden, ver trok dr. Teriaak Poot in de zomer van 1950 voor de derde maal naar Amsterdam, waar bij werd bevestigd als havenpredikant, al gemeen scheepvaartpreddkant voor de zee vaart en tevens als secretaris van de lande lijke Hervormde Zeemansraad. Dr. Teriaak Poot heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervuld en zit ting gehad in tal van colleges. Zo was hij o.a. lid van het hoofdbestuur van de Con fessionele vereniging; eerst secretaris en naderhand voorzitter van de Nederlandse Zeemans Centrale, lid van de Raad voor herderlijke zorg en van de hervormde emigratie-commissie en bestuurslid van de Vereniging „hospitaal-kerkschip De Hoop". In de jaren 1945/1946 verzorgde bij namens de Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk de propaganda-samen- homsten van het „Christian Committee for help in Europe" in Engeland, Ierland etr Schotland. Verder bezocht hij in. 1948 en in 1950 de Nederlandse emigranten in Canada en werd hij in mei 1950 door de Generale Synode van de Nederlands Hervormac Kerk afgevaardigd naar de Generale Sy node van de Ref. Church in Amerika. Behalve zijn dissertatie verschenen van de hand van dr. Teriaak Poot nog verschil lende publikaties. Ook was hij medewer ker aan de „Geschiedenis der Kerk"; „Kerk en theologie"; de prokenserie „Van Goedertierenheid en Recht" en aan het Hervormd weekblad „De Gereformeerde Kerk". Naar wij tenslotte nog vernemen zal dr. Teriaak Poot zondagavond 29 april a.s. in de Muiderkerk te Amsterdam zijn ambts bediening neerleggen. In mei zal hij dan worden bevestigd als bijstand in het pas toraat te Callantsoog, waar hij reeds enige maanden woonachtig is. De bloemenmeisjes van Haarlem zijn na haar omzwervingen over de oostelijke landsgrenzen thans ook in de eigen stad weer begonnen met haar charmante taak om ieder die binnen haar bereik komt bij verrassing met een narcis te sieren. Zij zijn tijdens de ontvangst van pers, radio en televisie in de Ridderzaal van het stad huis begonnen met hun hoogste lastgever, wethouder D. J. A. Geluk, een narcis op te spelden en deze liet zich dat met genoegen welgevallen. Intussen troffen Feike Boschma en Don Vermeire met hun assistenten in de Vis- hal hun laatste toebereidselen voor de spe ciale voorstelling die zij met hun mario netten de gasten zouden aanbieden. En al spoedig had men daar de poppen aan het dansen. Feike Boschma begon het pro gramma met het sprookje van Hans Albers „Het kalf van de koning" en Don Vermeire ging verder met een misplaatste doch boeiende amourette van Pierrot. Daarna oogstten beiden grote hilariteit met een kolderstukje over de activiteiten van een „boa constructor". In de eerste twee voorstellingen gaven de beide poppenspelers de genodigden alle gelegenheid hun verschillende genres te leren kennen, die beide haar eigen bekoor lijkheden hebben. Men zou de beide kun stenaars gaarne veel meer publiek toe wensen dan zij thans krijgen, want hun programma verdient dat ten volle. Indrukwekkende luister in Frans Halsmuseum Daarna wandelde men naar het Frans Halsmuseum dat ook dit seizoen weer tal rijke bezoekers onder de indruk zal bren gen van zijn onvergetelijke luister, vooral in de avonduren. „Ik heb lang geaarzeld of ik mijn bezoekers bij alle schoonheid welke hier al te genieten valt ook nog muziek zou voorzetten", zei de directeur, de heer H. P. Baard, „want ik was bang, dat men er een misplaatst zoeken naar effect in zou zien. Maar toen ik onlangs in een Amerikaans museum voor een El Gre co stond en daarbij opeens orgelmuziek van Bach hoorde precies wat als van zelfsprekend reeds bij mij was opgeko men stond mijn besluit vast. We doen het dus dit jaar voor het eerst, iedere avond van half negen tot half elf tot en met 15 mei. De eerste reacties die ik hoorde zijn bijzonder gunstig". Er is voor dit seizoen weer heel wat in het museum vernieuwd, met name de ver lichting, die vooral de vier grote schutters maaltijden van Hals bijzonder goed tot haar recht doet komen. De zuidelijke vleu gel heeft belangrijke vernieuwingen onder gaan, waarvan de regentessenkamer wel de bekroning is geworden. Voor het avondlijk bezoek worden per dag ongeveer achthonderd kaarsen ver bruikt, maar de luister welke zij het in terieur verschaffen is deze prijs zeker waard. In het Mozart-café in de Vleeshal werd de ontvangst voor de genodigden op ge zellige wijze besloten. deen uitkering ineens over 7955; ANAR hierover ernstig ontstemd Het dagelijks bestuur van het Landbouw schap heeft zich conform het advies van de Sociale Hoofdafdeling van het Landbouw schap in meerderheid uitgesproken voor een loonsverhoging in de Akkerbouw- en Veehouderijsector van drie procent. Als voorwaarde werd gesteld, dat deze ver hoging in de prijzen mag worden doorbe rekend. Men meent dat het niet juist is voor deze landbouwsectoren een aanbe veling uit te sturen voor een uitkering in eens over 1955. De Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond is het met deze meerderheid niet eens en heeft besloten met ingang van 1 mei geen contracten meer af te sluiten in de Akkerbouw- en Veehouderijsector. Men wenst zich naar aanleiding hiervan alle vrijheid van handelen voor te be houden. De commissie „Koninigirnnedag" te Heem stede heeft voor maandag 30 april het volgen de programma samengesteld; 8.008.30 uur: Jeugdappèl op het Raadhuis plein. met medewerking van alle Heem- steedse sportverenigingen, jeugdorganisa ties en deputaties van de scholen. De deel nemers marcheren hiervoor uit drie rich tingen in de gemeente naar het Raadhuis plein, telkens voorafgegaan door een van de plaatselijke muziekverenigingen „Eens gezindheid", „Excelsior" en „St. Michaël". De leiding van dit appèl berust bij hopman Kramer. Het programma hiervoor bestaat uit: 1. Plechtig hijsen van de vlaggen met het zingen van de vlaggeliederen; 2. toe spraak van de burgemeester van Heem stede, mr. A. G. A. ridder van Rappard; 3. Gezamenlijk zingen van twee coupletten van het „Wilhelmus": 4. Défilé en afmars. 10.0012.30 uur: Kinderrfeesten in de Heem- steedse Sportparken, waarvoor twee voor stellingen worden verzorgd door het gezel schap Adirie van Oorschot. Tevens zal van iedere school een jongen of een meisje als vertegenwoordiger optreden, bij een wed strijd om prijzen in het ballonblazen. Na afloop van dit feest ontvangen alle kin deren de gebruikelijke tractatie. 2.005.00 uur: Volksspelen in de Heem- steedse Sportparken. Deze bestaan uit: 1. Wielerwedstrijden op de Sportparklaan voor jongens van 16 tot 20 jaar, op toer- rijwielen zonder versnelling. 2. Touwtrekken voor jongens in de leef tijden van 1416, 1719 en 2025 jaar, die hiervoor door de oommissie in groepen van vier personen worden samengesteld. 3. Ringsteken op lorries voor meisjes van 15 tot en met 20 jaar. 4. Hindemaswedstrijd voor jongens van 15 tot en met 20 jaar. 5. Hindemdswedstrijd voor meisjes van 15 jaar en ouder. 6. Tonkneppelen voor mannen boven 21 jaar om mooie vleesprijzen. Zij die aan deze spelen willen deelnemen kunnen zich tot en met donderdag 26 april opgeven bij een der volgende adressen: cafétaria -restaurant, Binnenweg 79 c; L. Kortekaas, Prinsenlaan 24; J. Neeskens, Cruquiusweg 116 en Jac. Roest, Raadhuis straat 18. In de etalage van het laatst genoemde adres zijn van zaterdag 21 april af de prijzen te bezichtigen, welke door de commissie voor de winnaars werden aan gekocht. 7.45 uur: Grote feestavond op het hoofd terrein van de Heemsteedse Sportparken, welke voor iedere ingezetene boven vijftien jaar gratis toegankelijk is. Het programma wordt geopend met een oranje-hulde, uit gevoerd door een vijfentwintal leerlingen van de Heemsteedse balletschool H. van der Moolen. Onder zijn leiding wordt een balletsuite gedanst op de muziek van Cho pin's „Les Syiphides". Hierna volgt een toespraak van de burgemeester, mr. A G. A. ridder van Rappard.. Vervolgens zal het bekende toneelgezel schap „De Plankeniers'" onder regie van mr. M. H. Planten een opvoering geven van „Het wederzijds huwelijksbedrog", een blijspel in drie bedrijven door Pieter Lan gen dijk. 10.15 uur: Oranjebal met verschillende attrac ties in de open lucht op het Raadhuisplein, eveneens onder leiding van de heer H. van der Moolen. Dansmuziek door het ver sterkte orkest „The black syncopathers" onder leiding van Bert van Poelgeest. Daarnaast zal op het Wilhelminaplinin weer een kermis worden gehouden, die zaterdag 28 en maandag 30 april geopend zijn. Een boete van f 5000 subsidiair drie maanden gevangenisstraf heeft de officier van Justitie mr. dr. J. Vellinga geëist tegen een zaadhandel te Enkhuizen, vertegenwoor digd door N. Veldhuijzen van Zanten, lid van de Raad van Bestuur dezer N.V., die wegens overtreding van de artikelen 7a en 8 juncto 52 van het Kwekersbesluit 1941 terecht stond voor de Economische Politierechter te Alkmaar. Ten laste was gelegd, dat zij inbreuk gemaakt had op het Kwekersrecht van de firma A. A. R. van der Z. en Zn te Voorburg, door een radijssodrt in de handel te brengen, die ofwel grote overeenkomst vertoonde met een kweekprodukt van de Voorburgse firma, de Cherry Belle, of dezelfde radijssoort was, zij het onder andere naam. De verdachte N. Veld huijzen van Zanten, bleef op alle vragen van de politierechter het antwoord schuldig. ADVERTENTIE Steeds iets aparts in BLOEMSIERKUNST De officier van Justitie, mr. dr. J. Vellin ga, uitte zijn teleurstelling er over, dat de verdachte niet wilde meewerken aan de oplossing van de zaak. Hij achtte het ten- lastegelegde echter bewezen, onder meer uit het feit, dat de nieuwe soort in de re gisters van de firma te Enkhuizen onder code VB 1075 vermeld stond, hetzelfde codenummer, waaronder de Cherry Belle bij de firma Van der Z. staat ingeschreven. Voor de officier stond het ook vast, dat de Enkhuizense firma S. het zaad in Toronto onder de naam Cherry Belle gekocht had en het in Nederland onder een andere naam in de handel had gebracht. Vreemd vond de officier het, dat de firma S. des tijds geen bezwaar had gemaakt tegen de inschrijving van het ras Cherry Belle voor de fa. Van der Zwaan, terwijl nog wel een lid van de naamloze vennootschap S. in de raad voor het Kwekersrecht zitting had. Gezien de grote kosten, die de fa. Van der Z. gemaakt had om dit ras te kweken, kon de officier het niet goedkeuren, dat andere firma's dit ras verkochten, en nog wel goedkoper, waardoor bewust en opzet telijk inbreuk werd gemaakt op het kwe kersrecht. De officier achtte het een ern stig misdrijf, dat gelijk stond aan diefstal. Hij noemde het oneerlijke concurrentie en funest voor het initiatief van andere kwe kers. Hij wees er op, dat de fa. S. over de jaren 1955 en 1956 meer dan 1000 kg van het produkt had omgezet. Mr. H. Smit uit Den Haag, verdediger van de fa. S., bestreed de dagvaarding. Hij betoogde, dat de firma reeds in 1943 dit soort zaad, met dezelfde eigenschappen, in de handel had gebracht. Hij verzocht schorsing van de zaak, dan zou de fa. S. doorhaling verzoeken van de inschrijving van het ras Cherry Belle. Volgens de plei ter had de fa S. niet, zoals de dagvaarding Bloemenmagazijn Heemstede, Binnenweg 18 Tel. 3-80-80 Het 1900 ton metende Duitse vrachtschip „Maria Schroder" is in de Golf van El Akaba op de rotsen gelopen en gezonken. De bemanning is veilig aan land gebracht. Het schip verging in een gebied dat als een verboden militaire zone van Egypte ge noteerd staat. Hedennacht is te Roermond in huize St. Salvator overleden mgr. dr. P. J. M. van Gils, oud-bissehoppelijk inspecteur van het Bijzonder Onderwijs in het bisdom Roer mond, geheim kamerheer van de Paus en erekanunnik van het kathedrale kapittel van Roermond. Hij bereikte de leeftijd van 87 jaar. vermeldt, al dan niet opzettelijk inbreuk gemaakt op het recht van de fa. v.d. Z. door haar eigen produkt aan verschillen de handelaren te leveren. Hij concludeer de tot ontslag van rechtsvervolging. De uitspraak werd bepaald op 18 april. De twaalfjarige jongen, die sedert vorige week donderdag vermist is, is weer in zijn ouderlijke woning teruggekeerd. Hij had in de omgeving van Haarlem gezworven en in de nacht van zondag op maandag had hij in de Grote Kerk te Haarlem geslapen. Hij verlangde naar huis en is thans weer in de ouderlijke omgeving opgenomen. De paasvakantie was inmiddels afgelopen en de jongen is opnieuw naar school gegaan. EVENALS DE KONINGIN in het sprookje van Sneeuwwitje aan de spiegel vroeg: „Spiegeltje, spiegeltje aan de wand, wie is de schoonste in het land?" zo zullen binnen kort honderden kynologen in Nederland zich afvragen, wie de mooiste Nederlandse hond zal worden. Op 14 en 15 april namelijk houdt de Koninklijke Nederlandse Ken nelclub „Cynophilia" haar langzamerhand traditioneel geworden internationale hon dententoonstelling in het RAI-gebouw te Amsterdam onder het motto „Winner 1956". Dan zal een internationale jury, na kennisneming van het oordeel van een aantal eveneens internationale keurmeesters trachten op deze vraag een antwoord te geven. Dat dit beantwoorden niet gemakkelijk is, wordt de oningewijde misschien duide lijk, als hij verneemt dat op deze 68ste hondententoonstelling van „Cynophilia" niet minder dan 1021 honden zullen worden ingezonden, verdeeld over de dagen zater dag en zondag. Het is voor de eerste maal, dat deze tentoonstelling gesplitst wordt in twee ééndaagse exposities. Iedere hond be hoeft dus slechts eenmaal of zaterdag of zondag aanwezig te zijn, hetgeen een besparing zal betekenen op de reis- en ver blijfkosten. Er zullen op deze tentoonstel ling, die zaterdag 14 april om 9.30 uur door de burgemeester van Amsterdam, mr. Am. J. d'Ailly in het RAI-gebouw geopend zal worden, niet alleen kampioenschapsprijzen van de Raad van Beheer op kynologisch gebied in Nederland worden uitgereikt, maar er kunnen door de honden óók inter nationale kampioenschapsprijzen van de Fédération Cynologique Internationale worden gewonnen. De winnaars van zaterdag uit de vier groepen: dogachtige honden, jachthonden, keesachtige- en poolhonden en schnauzers en pinschers zullen op zondag vergeleken worden met de kampioenen van de vier op die dag tentoongestelde groepen: de ter riers, herders, windhonden en schoothond jes, om te bepalen wie uiteindelijk „winner 1956" wordt en de door Koningin Juliana beschikbaar gestelde zilveren medaille zal krijgen. In afwachting van deze beslissing zullen de honden zich dus één dag aan publiek en keurmeesters van hun beste kant moeten laten zien, waarbij zij in metalen, opvouw bare, uiteraard uitgevouwen kooien zullen komen te zitten. Tijdens deze show, die enige overeen komst vertoont met het verkiezen van schoonheidskoninginnen in Amerika, zal het er dus behoorlijk om spannen, wie er uiteindelijk als „winner 1956" het equi valent van miss America of miss Universe uit de bus zal komen, al zullen de hon den er zelf vermoedelijk koud onder blijven en zal de nervositeit zich wel het meest afspiegelen op de gezichten van de eige naars en eigenaressen. Deze hebben zich dan ook inderdaad veel moeite getroost om hun pupillen voor de mededinging gereed te maken. Welk een veelzijdige figuren de keur meesters moeten zijn, blijkt wellicht uit het feit dat er zo'n 92 verschillende soorten honden aan deze tentoonstelling meedoen, variërend van een iel maar kostbaar diertje als de pekingees tot hondenreuzen als de Deense doggen of andere staande honden. Dat in vroeger tijden honden zelfs als betaalmiddel door de belastingen werden geaccepteerd, mag nu in de tijd van inkom stenbelastingen en heffingen-ineens, onge loofwaardig schijnen, de aanwezigheid van een shih-tzu of Tibetaans leeuwtje op de tentoonstelling zou het kunnen bewijzen, als dit diertje zich tenminste verstaanbaar zou kunnen maken. De keizers van China zouden namelijk van Tibetaanse onderdanen deze leeuwtjes aangeboden krijgen in ruil voor diensten, die in andere landen met belastinggeld zouden worden betaald. Een ander typisch hondje, waarvan ook slechts één exemplaar aanwezig zal zijn, is het Nederlandse kooikerhondje, dat voor zijn baas, de eendenvanger, de wilde een den door zijn geheimzinnig gedrag in de val lokt. Wilde Bedouïnen werden in de woestijn vergezeld van de sloughi, een bijzonder snelle hazewind, die voor de gazellenjacht werd gebruikt. Van zulke gazellenjagers is één exemplaar ter show present. Als ge verder op de tentoonstelling de drie aanwezige bloedhonden in de trouw hartige, melancholieke ogen kijkt, zult u misschien ook tot de overtuiging komen dat deze dieren ten onrechte in zo'n kwade reuk staan, die wellicht samenhangt met het enorm fijn ontwikkelde reukorgaan van deze dieren, die in staat waren zeer oude sporen na te gaan en waarmee men vroeger dan ook ontvluchte slaven opspoorde. Er zullen in het komende weekeinde zo veel verschillende rassen en soorten hon den te zien zijn, die allemaal branden van verlangen de mooiste van het land te wor den, dat het geen zin heeft ze hier alle op te noemen. Slechts door een bezoek aan deze expositie zal men in staat zijn de noblesse van de rashond uit eigen aan schouwing te onderkennen. En laten we hopen, dat „Winner 1956" zijn onderschei ding met ere zal weten te dragen en dat hij of zij voor Nederland en Europa behou den mag blijven en dus niet zal zwichten voor eventuele aanlokkelijke aanbiedingen uit Hollywood. Doordat de r.k. toneelvereniging „Heem steeds Amateur Toneel" met „De man in de rolstoel" reeds haar laatste voorstel ling in dit seizoen gegeven heeft resteren er nog drie plaatselijke toneelverenigingen die momenteel haar slotopvoering voorbe reiden. Zo geeft de r.k. toneelgroep „Berken rode" donderdag 26 april in het Minerva- theater een opvoering van „Een zomerzot heid", blijspel in drie bedrijven door Cissy van Marxveld. De regie is van John Kraay. Tot besluit van dit seizoen geeft verder de toneelvereniging „Nut en Genoegen" onder regie van de heer L. Beek, vier voorstellingen van „Honderd meisjes op hol", blijspel in drie bedrijven door Joop Spit. De eerste opvoering wordt zaterdag middag 28 april weer geheel belangeloos in hotel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein verzorgd voor de Heemsteedse bejaarden. Eveneens in „Het Wapen van Heemstede" wordt dit stuk 's avonds voor de donateurs gespeeld en wel op de zaterdagen 28 april en 12 mei. De derde opvoering wordt zaterdag 5 mei gegeven in het wijkgebouw „De Princehof" in De Glip. De drie laatste voorstellingen worden met een bal besloten. Tenslotte geeft de toneelvereniging „Heemstede-West" zaterdag 26 mei in ho tel „De Leeuwerik" te Haarlem een opvoe ring van „De heksen van Malta", toneel spel in drie bedrijven door Wim Bischot. Dit stuk werd bekroond in de door het toneelfonds „Maestro" uitgeschreven prijs vraag. De voorstelling staat onder leiding van Theo Dammiaans, die hiermee als re gisseur bij deze vereniging debuteert. Ook deze toneelavond wordt met een bal be sloten. 99 In de Clyde bij het vakantie-oord Dunoon in Schotland is het 5409 ton metende Zweedse ertsschip „Akka" in enkele minuten in de diepte verdwenen na op de Gantocks, een rotsige rifformatie onder water, te zijn gelopen. Men slaagde er in 26 van de 33 opvarenden in veiligheid te brengen. De bovenste foto toont de masten van de „Akka", die triest boven water uitsteken. Foto onder: verpleegsters in het ziekenhuis van Dunoon, naar welk stadje de overlevenden werden gebracht, stellen twee overlevenden op hun gemak met een sigaret. - i (Van een verslaggever) Op 17 april zal des morgens om half tien de zaak worden behandeld tegen de 22- jarige Rotterdamse behanger A. M. L., die in de nacht van 24 op 25 september van het vorige jaar, terwijl hij onder drankinvloed verkeerde, met een gestolen auto in reed op een mensenmenigte, die juist bezig was het City-theater in de Venestraat in Den Haag te verlaten. Daarbij werden de twee gezusters Otten gedood en een groot aantal mensen liep zwaar lichamelijk letsel op. Gevreesd moet worden dat enkele slachtoffers hun leven lang nadelige gevolgen van dit vreselijk ongeluk zullen on dervinden. De officier van Justitie, mr. J. H. Kern- per legt de verdachte primair ten laste op zettelijke doodslag en het opzettelijk toe brengen van zwaar lichamelijk letsel. Be doeld wordt hier „voorwaardelijke opzet": de verdachte trok zich er niets van aan dat er doden zouden kunnen vallen, hoewel hij dit heeft moeten kunnen begrijpen. Het subsidiair ten laste gelegde is gebaseerd op artikel 36 van de Wegenverkeerswet: dood door schuld en het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld, beide feiten begaan onder invloed van alcohol. Nog meer subsidiair ten laste gelegd zijn de zelfde feiten, maar dan begaan zonder dat de dader onder drankinvloed verkeerde. Indien alle feiten bewezen worden mag de rechtbank bij de strafoplegging niet uit gaan boven de maximum straf voor het zwaarst strafbare feit, vermeerderd met een derde deel. De maximumstraf voor op zettelijke doodslag is vijftien jaar; voor op zettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel acht jaar. Voor het geval het pri mair ten laste gelegde bewezen wordt, zou de verdachte dus ten hoogste tot twintig jaar veroordeeld kunnen worden. De maximumstraf voor dood door schuld, gepleegd onder alcoholinvloed, is drie jaar; voor het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel onder alcoholinvloed twee jaar. In geval deze combinatie van feiten bewezen wordt geacht kan verdachte dus gestraft worden tot ten hoogste vier jaar. De nog meer subsidiair ten laste gelegde feiten worden gestraft met gevangenisstraffen van ten hoogste één jaar en negen maan den. In dat geval zou de hoogst op te leg gen straf dus zestien maanden bedragen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15