„Politieke partijen op confessionele grondslag zijn onmisbaar" Bezwaren van de heer J. Termes tegen het delta-plan De A.N.A.B. is ontstemd over loon politiek van Landbouwschap Kort en bondig Dansconcours in Carré Hi I Ie gr om Zandvoort Bloemendaal 15 Mr. H. Mulderije voor C.H.U.: Dr. W. Drees spreekt in Haarlem Burgerlijke Stand van Haarlem Haarlemse chauffeur krijgt een jaar 700 verduisterd AVRO's tiptop-taptoe in Concertgebouw „Verkeersonderwijs op school noodzakelijk" Bond houdt zich thans vrijheid van handelen voor Afscheidsreceptie in de Twentsche Bank Hervormde Jeugdraad Italiaans gezelschap vertoonde „Tosca" Grace Kelly in Monaco Wilhelminaschool onbedreigd winnaar in schoolvoetbaltoernooi Koninginnedag in Vijfhuizen PONDERDAG 12 APRIL 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op een woensdagavond in het, wijkge- bouw aan de Molenaerstraat gehouden ver gadering van de afdeling Haarlem van de Christelijk Historische Unie heeft mr, H. Mulderije, lid van het hoofdbestuur van de C.H.U. en oud-minister van Justitie, ge sproken over „Verkiezingen en Christelijke partijen", waarbij hij in het bijzonder de herderlijke brief van de synode der Her vormde kerk onder de loep nam. In zijn inleiding merkte mr, Mulderije op, dat de komende verkiezingen met meer spanning tegemoet worden gezien dan die van 1952. In dit jaar behaalde de Partij van de Arbeid evenveel zetels als de K.V.P. en binnenkort is een nek-aan-nek-race tussen twee partijen, die praktisch gespro ken de politiek in ons land in handen heb ben, te verwachten. Bij deze partijen is de minderheid toch van grote betekenis. Klei ne krachtige partijen, zoals de C.H.U er een is, zijn noodzakelijk. Mr. Mulderije herinnerde aan de uitbrei ding der Kamers, die mogelijk in oktober verwezenlijkt zal worden. Bij de verkiezin gen in juni wordt, een Tweede Kamer van honderd leden gekozen. Deze Kamer zal het definitieve besluit over de uitbreiding moe ten nemen, evenals de Eerste Kamer, nadat deze opnieuw is samengesteld. Vervolgens besprak mr. Mulderije het bisschoppelijk mandement ten aanzien van de houding der katholieken tegenover de vakbeweging en de politieke partijen. Daar na is een herderlijke brief van de Her vormde kerk gevolgd, waarin ook werd gesproken over toetreding tot politieke partijen. De kerk liet de leden vrij en een iejder mag naar zijn eigen inzicht handelen. De boodschap heeft in het, land weerstand gewekt,. Het is te begrijpen, dat het voor de kerk moeilijk was in de verzuiling, ciie als een handicap te beschouwen is, door te dringen. Spreker ging het ontstaan der politieke partijen op confessionele grondslag in de afgelopen eeuw na en memoreerde daaibij het werk van Groen van Prinsterer en Abr. Kuyper. Volgens hem hebben de christe lijke politieke partijen een taak, al vond hij het jammer, dat de pogingen, om na de bevrijding tot één partij te komen, geen resultaten hebben opgeleverd. Vele chris tenen voelen zich niet thuis in de protes tants-christelijke werkgemeenschap van de Partij van de Arbeid en volgens sprekers vaste overtuiging zijn de politieke partijen op confessionele grondslag onmisbaar. Vaak wordt de vraag gesteld of het niet mogelijk is het Engelse systeem van twee grote politieke partijen in ons land te ver krijgen. De historie heeft zich in Nederland anders ontwikkeld dan in Engeland en bo vendien is, aldus spreker, thans de tijd er voor niet rijp. Op het ogenblik kunnen de christelijke partijen haar wapenrusting niet neerleggen en overgaan naar de Partij van de Arbeid. Als bezwaar noemde mr. Mul derije het vervullen van de staatstaak, waarover de Partij van de Arbeid een ge heel andere visie heeft dan de C.H.U. Een samenwerking is natuurlijk wel mogelijk; die is zelfs in de politiek noodzakelijk, vooral als er grote en kleine partijen zijn. Voor een doorbraak voelde spreker niet. Voorts besprak mr. Mulderije een brief van De Savornin Lohman, die in 1922 ge schreven is en als politiek testament te beschouwen is. Hij "drong aan op samen werking van alle christenen op politiek terrein. Dat is niet geschied, ook niet na de oorlog, zodat zijn ideaal niet verwezen lijkt is. Nadat mr. Mulderije actuele problemen had besproken, volgde een gedachtenwissc- Op een openbare „platformvergariering", welke door de Federatie Haarlem op don derdagavond 26 april in het Gemeentelijk Concertgebouw wordt belegd onder het motto „Wat is en wil de Partij van de Ar beid" zal het woord worden gevoerd door de minister-president, dr. W. Drees. Na hem zullen vertegenwoordigers van de drie werkgemeenschappen in de PvdA spreken, namelijk de heren D. de Loor namens de Protestants-Christelijke, mr. Th. J. A. M. van Lier namens de Rooms-Katholieke en W. F. van Tilburg namens de Humanisti sche werkgemeenschap. Bijeenkomst over woriingprobleem De federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid wijdt een openbare verga dering aan het vraagstuk van de Volks huisvesting. Deze bijeenkomst wordt op dinsdag 17 april gehouden in het wijkge- bouw van de Nederlands Hervormde ge meente aan de Gedempte Oude Gracht 104. Sprekers zijn het lid van de Tweede Ka mer de heer J. Bommer over het onder werp „Goed Wonen" en de Haarlemse wet houder van Openbare Werken en Volks huisvesting, de heer W. F. Happé, over Haarlems woningbouw, nu en in de toe komst. HAARLEM, 11 april 1956 ONDERTROUWD: 11 april, Ch. G. M Raam en Th. M. Slebe; G. A. Brocke on C. M. S. Zürlohe; E. J. J. Lupa en C. Bom; W Roozen en C. M. A. Heetman; .T. Akkerman en C. J. Wobbon: S. van Straten en E. M. Knoppers: A. G. Bastiaenen en M. J. E. G. Wildeboer; K. Jonigert en A. M. Brendel; J Knetter on W. Ph. Rost; P. van der Spek en K. Tichelaar; F. Koster en Ph. C. .T. H. M Kessels: F. F. Osendarp en L. Roza; F. J. van Zijl en M. A. Ritsema; J. H. Wiinveld en E S. Werf; H. F. Listing en M. N. Berkhout: M A. P. de Hilster en N. V. Verhoef: G. de Jong en A. H. Vogelzang. GEHUWD: 11 april. G. G. Kol en Th. G. M. van Noort; M. A. Veering en Chr. M. C. G. van der Ham; C. van der Heijde en K. P. van Vliet; M. G. Schouten en G. C. .Toosten; P Tervoort en ,J. A. C. M, Brouwer; P. H. Kreeft en J. G. Rozenhart: R. F. de Mey en Th. I Tames; A. G. A Heinink en J. M. Poppe; H J. Bosch en D. Vos. BEVALLEN van een zoon: 9 april. E. van de Wall PeméJansen; 10 april, A. Gerrit sen— Zuidema; 11 april. M. "osAvis; M. BorstDikmans. BEVALLEN van een dochter: 8 april, E. F ran der VisMonkhorst; 10 april. M. J. van GeldorpTimmers; 11 april, H. M. Ouwens Hogervorst. OVERLEDEN: 8 april, J. P. de Klerk, 74 j-, Drappenierstraat; -J. Roosen, 81 j., Doel- straat; 10 april, G. HeddemaBulstra, 59 j., Middenweg; C. M. HoflandBuijsmain, 51 j., Kamperlaan; Th. J. H. HoltDingjan®, 49 j., Muiderslotweg; J. C. ManietBlaauw, 46 j., Badelochstraat; C. J. Schreuder— de Gans, 45 j„ Bromostra at; W. J. OttenJansen, 64 j., Gast huisvest. Rectificatie. GEHUWD: 9 april, J. M. van Dooyeweert en E. C. Duineveld. ling, waarbij diverse vraagstukken over de politieke situatie van na de bevrijding aan de orde kwamen. De Haarlemse rechtbank heeft heden morgen een 42-jarige chauffeur uit Haar lem wegens verduistering veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met af trek van voorarrest. De chauffeur had in februari van dit jaar, toen hij in dienst was van een firma in Haarlem, bij een an dere firma een enveloppe met ruim zeven honderd gulden ontvangen en dit geld on der zich gehouden, in plaats van het af te dragen. De officier van Justitie had negen maanden tegen hem geëist. Optreden van Los Paraguayos Militairen van het garnizoen in Haarlem, van hoog tot laag, met en zonder echtge note of verloofde, waren woensdagavond in het Concertgebouw enthousiaste toe hoorders, toen daar opnamen werden ge maakt voor AVRO's tiptop-taptoe. Er was voor hen een rijk gevarieerd programma samengesteld, dat door verscheidene gere nommeerde musici en artiesten werd uit gevoerd. Vrijwel de gehele avond op het toneel waren de „Skymasters" onder .lei ding van Bep Rowold, die een gi-oot aan tal succesnummers ten gehore brachten. Wanneer er gezongen moest worden, werd nimmer een vergeefs beroep gedaan op Annie Plevier en Karei v. d. Velden. Er was nog een tweede, zij het veel klei ner muziekensemble: de „Amboina Sere- naders" onder leiding van Rudi Wairata, die hun muziek en zang op bescheiden wij ze ten gehore brachten. Jaap Valkhof trad op als Rotterdamse krantenman en later op de avond nog eens samen met zijn (nog jonge) zoon. Zij vormden niet het enige duo vader-zoon: de eerste trompettist van de Skymasters, Ri- nus v.t d. Broek, speelde, samen met zijn tienjarig zoontje Reintje het op deze laat ste wel zeer toepasselijke „Little man you've had a busy day". De kleine Reintje, die zijn nummer uitvoerde staande op een hoge kist, heeft les van zijn tachtigjarige grootvader „Die heeft meer overwicht op hem dan ik", zegt zijn vader. Een der artisten maakte woensdagavond zijn radiodebuut.: de imitator Tonny Schel- levis, die de zaal al spoedig aan het lachen kreeg. Zo verging het ook het tweetal Mayer en Martron, twee zangers-imitators- kolderisten, die met begeleiding van een piano de voornaamste wereldtalen op de hak namen. Een populair programma is tegenwoor dig pas compleet, wanneer er ook een aan tal driftig op grote mondharmonica's bla zende mannen aan deelnemen. Welnu, zij ontbraken woensdagavond allerminst: riit- keer lieten de drie „Philharmonica's" meer virtuoos dan mooi klinkende muziek ho ren. Vlak voor de pauze volgde een grote verrassing: een onverwacht optreden van Luis Alberto del Parana en zijn trio Los Paraguayos. Deze wijdvermaarde musici met drie gitaren en een Indiaanse harp wisten met hun ontroerend schone zang en hun sterk innemende muziek de zaal meer malen tot ovaties te brengen. Na de pauze, toen de opnamen beëin digd waren', trad een aantal der artiesten nog voor een tweede keer op. H. P. Baard spreekt op ouderavond Julianaschool In de Julianaschool aan de Willem de Zwijgerlaan te Overveen zal op woensdag 18 april een oudei-avond worden gehouden, waar de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, het woord zal voe ren. De heer Baard heeft tot onderwerp van zijn causerie gekozen: „Hoe brengen wij de jeugd tot de kunst en de kunst tot de vol wassenen?" De opzet van deze lezing, die met lichtbeelden zal worden toegelicht, is de jeugd met de kunst vertrouwd te ma ken, haar vooral te leren zién, zodat er bij de kinderen een basis wordt gelegd voor later en zij dan in staat zullen zijn het mooie te genieten en de waarde van een bepaald schilderij beter zullen begrijpen. Voor de volwassenen geldt hier dat zij de achtergrond van de kunst beter zullen le ren waarderen. De staatssecretaris voor Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mejuffrouw dr. A. de Waal, heeft in Utrecht een verkeers- onderwijsdag geopend, welke werd gehou den door het Verbond voor Veilig Verkeer. Zij zegde toe, al haar medewerking te zul len verlenen om ook bij het voortgezet onderwijs tot effectief verkeersonderwijs te komen. De inspecteur-generaal van het Onderwijs, mr. ir. M. Goole, sprak over „Veilig verkeer en voortgezet onderwijs." Na de oorzaken, die de onveiligheid van het verkeer teweegbrengen, te hebben be licht, besprak hij de taak die het voort gezet onderwijs ten behoeve van de ver keersveiligheid heeft. Examens in ver keersregels, hoe nodig ook, geven volgem mi. Goote geen enkele garantie voor de gedragingen in de toekomst, want een examen is volgens hem een individuele prestatie. De veiligheid van het verkeer eist voor alles de bewustmaking van het beginsel, dat samenwerking ook het eigen belang het beste dient. Zo is het onderwijs niet het probleem van de leraar, maar van de klas, van de school. Zo is ook het verkeersonderwijs volgens mr, Goote in beginsel groepsonder- wijs, waar tenslotte de ge.'jle school in be trokken moet worden. Tenslotte concludeerde mr. Goote dat het strikt noodzakelijk is, dat in alle vormen en in alle scholen van voortgezet onderwijs, verkeersonderwijs wordt gegeven. Woensdagavond is dit keer na een voorselectie in het Theater Carré te Amsterdam het derde nationale concours voor solisten en choreografen van de Ne derlandse Beroepsvereniging voor Dans kunstenaars gehouden, dat met een kort toespraakje van voorzitter Indra Kamad- jojo geopend werd. Weliswaar zijn de or ganisatorische fouten van vorige jaren ver meden, niettemin is het om verscheidene redenen een beschamende vertoning ge worden. De door professionele leerkrachten, in vele gevallen met beroepsleerlingen, uit gevoerde „balletten" konden geen van alle de toets der meest welwillende critiek doorstaan. Hier en daar werd men beschei den mogelijkheden bij de executanten ge waar, doch er zal nog heel wat intensieve studie nodig zijn eer een optreden in het openbaar gerechtvaardigd is. Erger is dat bij de choreografen geen spoor van origi naliteit en slechts zelden enig stijlbesef te bespeuren viel. Alleen bij een overigens ook door mij geenszins gewaardeerde proeve als „Sorrow Song" was, in de voet sporen van Martha Graham, enige doel bewustheid van training te herkennen. Voor de rest was alles traditioneel, lomp en ongekund, slecht van uitwerking bo vendien. Opvallend groot was het aantal ongeschoeide adepten van Duitse scholen. Terwille van de objectiviteit heeft men de toevallig in ons land aanwezige buiten landse deskundigen Ann Hutchinson, Wal ter Gore en Jack Carter in de jury opge nomen. Men heeft dezen daarmee weinig artistiek genoegen bereid. Voorts lijkt mij het gebodene een slechte propaganda voor de Nederlandse dansscholen. Het moet de organisatoren toch opvallen, dat geen. van de grote gezelschappen of van de beste op leidingsinstituten in dit milieu vertegen woordigd wilde zijn. Maar het schadelijk ste zou het wel eens kunnen zijn, dat de prijswinnaars-bij-gebrek-aan-beter zich (ten onrechte) kunnen beroemen op door gezaghebbenden toegekende onderschei dingen! De jury bestond verder uit Mea Eggink, Aart Versteegen. F.nny Mols de Leeuwe (ter beoordeling van de toneelprestatie) en Marius Flothuis, de laatste als muzikaal adviseur. De toegekende prijzen waren door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen beschikbaar gesteld. Men had dit geld beter kunnen besteden door alle deelnemers vrijkaarten aan te bieden voor verantwoorde balletvoorstellingen. Els van Egmond kreeg nu driehonderdvijftig gulden voor haar „Parodie op een spiritis tische séance'-' en Max Dooyes tweehon derdvijftig voor zijn „Danse sacré en pro fane". De derde prijs, groot honderdvijftig gulden, werd aan Gerard Maclean toege wezen. Niet bekroond werden de choreo grafische probeersels van drie in Neder land werkzame buitenlandse pedagogen: Winnifred Widener, Janet Sinclair en Leo Kersley, evenmin als de probeersels van Elze Thomée en Youli Carasz. De jury voor de solodans, in welke af deling vier deelnemers voor elkaar onder deden, werd door Riemke Van der Voort, Karei Poons en Max Dooyes gevormd. Geldprijzen werden tenslotte aan Lucie Jurgens en Ineke Sluyters gegeven. DAVID KONING De heer J. Termes te Zandvoort, die vele jaren een studie heeft gemaakt van zee stromingen en de gedragingen van eb en vloed, heeft zich voorgenomen in een aan tal lezingen voor reddingsbrigades e.d. de gevaren uiteen te zetten die z.i. een uit voering van het Delta-plan in zich dragen, wat betreft het Noorzeestrand. In een gesprek deelde de heer Termes mee, dat de Staten-Generaal, alvorens definitieve besluiten worden genomen een algemeen overzicht van het vóór en tegen van deze afsluiting der zeegaten wel ter dege onder het oog moet nemen. Reeds kwamen er bezwaren binnen tegen dit plan van de Belgische oesterkwekers. De heer Termes vroeg zich bezorgd af, hoe het na de afsluiting zal gaan met de kust strook langs Zuid- en Noorholland als men de zeegaten afsluit, gebeurt er iets met de vloedlijn. De eblijn blijft ongewijzigd, maar de vloed wordt enorm versterkt, om dat het opstuwende water niet meer in de dan afgesloten zeegaten zal kunnen ver dwijnen. Hiervan heeft de heer Termes uitgebreide berekeningen gemaakt, welke hij in zijn lezingen uitvoerig zal verklaraen en hij kwam daarbij tot de conclusie, dat gedurende de vloedperiode het gehele strand van Hoek van Holland af tot aan de pieren van IJmuiden aanzienlijk zal versmallen. Wat dit voor Scheveningen zal betekenen, waar men nu al niet veel strand meer beschikbaar heeft, zal de toekomst uitwijzen. Wat de situatie ten noorden van de pieren van IJmuiden betreft, voorzag de heer Termes dat men op sommige pun ten voor ware rampen zal komen te staan. De heer Termes was er van overtuigd, dat de gemeentebesturen van de Noordzee badplaatsen en het hoogheemraadschap van „Rijnland", die zeker ook deze gevaren zullen inzien, ten spoedigste een onderzoek instellen. Wat het zwaarst is, zal dan het zwaarst moeten wegen, want het is wel licht mogelijk, dat de voordelen, verbon den aan de afsluiting der zeegaten, zullen domineren boven de bedreiging van de oestercultuur en rampen langs de kust strook. Het water, dat de Zeeuwse zeegaten en het, Hollands Diep met aansluitende rivie ren van de vloeden opnemen, is enorm. Ieder, die over een betrekkelijk grote kaart van Nederland beschikt, kan nagaan, dat het niveau-verschil tussen eb en vloed normaal op het ogenblik vier meter is. Bij afsluiting van de huidige zeegaten 7,al de top van de getij-golf in plaats van in, langs de kuststrook gaan voeren, om dat het water nergens meer heen kan. Door de werking naar rechts zal boven dien een veel hogere vloed veroorzaakt worden dan nu en deze werking zal wor den vervolgd tot Den Helder, om aldaar met de vloed van het noorden gezamenlijk De Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond (ANAB) is voornemens per 1 mei geen contracten meer af te sluiten in de akkerbouw-, wcidebouw- en vee houderijsector. Dit besluit is. genomen naar aanleiding van het standpunt van het dagelijks be stuur van het Landbouwschap om aan het bestuur een loonsverhoging voor de land arbeiders voor te stellen van drie percent, af te zien van een algemene uitkering over bouwschap steeds betoogd heeft dat er geen sociale achterstand in de landbouw mag komen. De ANAB heeft in het Land bouwschap voorgesteld, de regering te vragen of men bereid is de consequenties van de loonsverhogingen in de kostprijzen en in de garantieprijzen te verdisconteren. Het zou volgens heer Tiggelaar van een verstandig land'bouwbeleid getuigd' heb ben, wanneer het Landbouwschap dit ad vies had opgevolgd. Maar, zo zeide hij., men heeft het kortweg geweigerd. Het gaat volgens hem, niet alleen om de arbeiders, maar om 75 percent boerenarbeid en 25 percent loonarbeid. Hij merkte voorts op, 1955 van drie percent en de mogelijkheid dat de overheid zelf over 1955 en uit de van een vakantieruiming van twee percent. De voorzitter van de ANAB, de heer D. Tiggelaar, heeft in een te Utrecht gehouden vergadering verklaard, dat d'e bond zich thans alle vrijheid van handelen voorbe houdt. Hij merkte op, dat enige tijd ge leden in de landbouw (akkerbouw, weide - bouw, veehouderij) een tussentijdse loons- wijziging tot stand is gekomen, die echter geen enkel verband hield met de recente loonbesluiten. Bij vele instanties heerst de opvatting, dat door deze loonwijziging de achterstand zou zijn ingelopen. Dit is volgens hem stellig niet het geval. De regering, aldus de heer Tiggelaar, laat thans een totale loonsverhoging toe van elf percent (2 per cent vakantieverruiiming, 3 percent uit kering ineens en maximaal 6 percent, loonsverhoging). Het Landbouwschap heeft nu besloten slechts drie percent hiervan te realiseren. Hierdoor ontstaat een loon achterstand in de landbouw van 9 percent. De heer Tiggelaar zei dat het Laud- lopende dienst van 1956 uit openbare mid delen de drie percent uitkering ineens gaat betalen. Dit had voLgens de ANAB ook in de landbouw gekund door middel van verhoging van de garantieprijzen. „Als de overheid via de garantieprijzen hier een bedrag bij moet doen, vragen wij niet meer dan een ander vrijwillig krijgt", aldus de heer Tiggelaar. Het Landbouw schap zal binnenkort mededelen, dat ge let op de economische toestand in de land bouw, de landbouw geen uitkering ineens kan verstrekken, doch iedere ondernemer vrijlaat zulks te doen. Deze mededeling noemde de heer Tigge laar minder dan het advies dat de Centrale Werkgeversorganisatie aan haar leden heeft verstrekt, waarin tenminste nog een beroep op de leden wordt gedaan, zo mo gelijk de drie percent uit te keren. Aan een dergelijk beleid, zo besloot de heer Tiggelaar, doen wij niet mee. Wij zijn dan oc^: niet voornemens per 1 mei nieuwe contracten af te sluiten. De heer E. H. de Clercq, die op 31 maart is afgetreden als directeur van het kantoor te Hillegom vaft de Twentse Bank, heeft woensdagmiddag een afscheidsreceptie ge houden. Vele relaties van de bank waren naar het kantoor gekomen om afscheid van de heer De Clercq te nemen. Ook bestond er gelegenheid kennis te maken met de nieuwe directeuren van het Hillegomse kantoor, de heren A. Huijssoon en M. Ver meer. Een aantal relaties had bloemen gezon den. Tulpenrally trekt grote belangstelling Aan de tulpenrally, die 15 april gehouden wordt en waarvan de finish in Treslong is, zullen 550 personen deelnemen. Het aantal buitenlandse deelnemers is zeer groot. Iedere deelnemer ontvangt een toe gangskaart voor de Keukenhof en als aan denken aan de rit een bos bloemen en een herinneringsmedaille. Secretariaat VVV Vanaf zaterdag a.s. zal het informatie bureau van het WV, wederom gevestigd zijn in de serre van het politiebureau. Het telefoonnummer is 5772. Schilderijententoonstelling Van 8 tot 21 mei zal in Treslong een schilderijententoonstelling gehouden wor den van werken van de schilder A. Pot gieter uit Halfweg. Deze schilder is be kend om zijn duinlandschappen en bloem- stillevens. De opening zal geschieden dooi de heer L. Burggraaf, voorzitter van het Hillegomse VW. De Hervormde Jeugdraad heeft een jeugdrally gehouden in de grote zaal van Treslong De Warejoca's zetten het pro gramma in. De bijeenkomst was bedoeld om contact te leggen tussen de Hervormde verenigingen. De organisatoren zijn er in geslaagd een avond van gezonde gezellig heid aan te bieden. Wat gebracht werd was buitengewoon goed. Over het optreden van Jahn had men niets dan lof. Ook Corrie Kriebel, die als kunstfluitster in Hillegom ad naam begint te maken, had aller aandacht. Een bijzonder woord van lof voor de goochelaar mr. Jack, die niet met alledaagse goocheltoeren kwam, maar werkelijk iets goeds liet zien. Het applaus was dan ook zeker verdiend. Enige be kende Hillegomse figuren waren een dank baar object voor de sneltekenaar mr Swips. De heer Bakker, jeugdouderling, en zijn werkzame staf, waaronder de heer Vis een grote plaats inneemt, kunnen met dankbaarheid op deze bijeenkomst terug zien. Brand aan de Loosterweg Gisteravond werd de Hillegomse brand weer gewaarschuwd voor een brand in de woning van de heer Van Z. aan de derde Loosterweg. Het bleek dat de houten wand bij de schoorsteen in brand was geraakt. De bewoners hadden de kachel verwijderd en de brandweer heeft een gloeiende balk weggehaald. De eigenaar is aangezegd dat herstellingen moeten worden aangebracht. Botsing nabij de Oosteinderbrug Nabij de Oosteinderbrug te Hillegom is een aanrijding ontstaan tussen twee per sonenauto's. Doordat enige fietsers links van de weg fietsend enigszins op de rijbaan kwamen, remde een der auto's zo krachtig, dat de tweede wagen tegen de voorste opbotste. Beide wagens werden beschadigd. op te gaan in de richting Doggersbank. Deze hogere vloeden brengen eveneens sterkere stromingen zowel in opgaand als in aflopend tij, derhalve ook meer gevaar voor badende en zwemmende gasten. Als het plan van afsluiting van de zee galen zal worden uitgevoerd, zal, volgens de heer Termes, bij een storm uit het Wes ten, die nog niet eens hevig behoeft te wezen, reeds bij een windsterkte van schaal 8 de Beaufort, bij draaiing van de wind naar het noordwesten, de duinreep in groot gevaar verkeren. De heer Termes meende te mogen we ten, dat de ingenieurs, die het Delta-plan uitwerken, deze gevaren niet zo groot ach ten. Zij verwachten, dat de grotere vloed zich zal verspreiden in de wijder wordende Noordzee, doch de heer Termes stelt hier tegenover, dat hij al jaren bezig is ge weest, de werking van de kuststromingen met diverse toestellen op te nemen en te meten. Daarom achtte hij het gevaar van afsluiting der zeegaten zeer groot voor de Nederlandse Noordzeekust, temeer - en dit mag mij zeker bij de bestudering van deze problemen niet verwaarlozen - daar reeds lang gebleken is dat de invloed en werking van onze grote rivieren en zeegaten op eb en vloed reeds merkbaar is bij de ingang van het Engelse kanaal. In zijn lezingen hoopt de heer Termes deze gevaren en problemen, die z.i. bij de uitvoering van het Leltaplan bestaan, uit voerig uiteen te zetten. Meyer Hamel, de zakelijke leider van de Iheaterdirectie „Internationale" te Amster dam, organiseerde evenals vorige jaren, een tournee door Nederland met een Italiaans operagezelschap, dat ditkeer de „Tosca" van Puccini brengt. Dit is waarachtig geen geringe onderneming, want „Tosca" is als reisopera wegens de gewenste decors en figuratie om niet eens te spreken van de orchestrale eisen niet het meest ge schikte werk. De opvoering, die woensdagavond onder leiding van Giuseppe Ruisi in de Haar lemse Stadsschouwburg plaats bad, toonde echter een ernstig streven om de bezwaren, die men tegen deze keuze zou kemnen in brengen, het hoofd te bieden. De decors van de drie bedrijven waren zeer aanneme lijk.en het orkest, hoewel te zwak bezet in de strijkers, had toen het eenmaal op tem peratuur kwam niet te onderschatten kwa liteiten. Het koor. evenals het orkest uit Nederlandse krachten samengesteld, was echter onvoldoende om aan de machtige slotscène van het eerste bedrijf het grootse effect te geven, dat tot de treffendste delen uit Puccini's partituur gerekend moet wor den. Ook de handeling van koor en figura tie behoorde tot de zeer zwakke dingen welke men voor lief moest nemen. Doch betreffende de solistische bezetting, vooral wat de drie hoofdfiguren van bet muzikale drama aangaat, was er volop reden om geestdriftig gestemd te raken. De Tosca van Maria Luisa Nache liet qua dra matische kracht en aan spannende lyriek geen wensen onbevredigd. De Cavaradossi van Giuseppe Savio paarde temperament aan vocale schoonheid. Zijn aria „E lucevan le stelle" was beslist een hoogtepunt van de avond. De Scarpio van de bariton Donie- nico Malatesta had een markant karakter. Deze drie personages droegen het werk met het instinct, dat de Italianen tot ge boren acteurs maakt. Enerzijds beschikken zij van nature over de klankrijkdom van hun vocalen, die zij met emotionele kracht in lyrische tirades weten aan te wenden, anderzijds zijn zij realisten met een buiten gewoon beeldend vermogen. Het „verisme" van Puccini is in wezen een aanpassing bij deze natuurlijke aanleg. Realiteitszin is er niet denkbaar in zonder een sterke melo dische onderstroom. Bijzonder opvallend ervaart men dit in het laatste bedrijf, wan neer de dramatische spanning geen vocale lyriek meer toelaat en nochtans de melo dische draad emotioneel ontwikkelt en voortgesponnen wordt in het orkest. En wat dan ook de tekorten zijn van zo'n reizend gezelschap, die men bijvoorbeeld de Nederlandse Opera hoog zou aanrekenen, men kan ze vergeten bij de boeiende kracht van een vocale interpretatie, die deze mu ziek tot waarlijk levende kunst maakt. JOS. DE KLERK. MONACO (Reuter-AFP) Monaco was vandaag gereed voor de ontvangst van Grace Kelly, de bruid van prins Rainier III. De „Constitution", het Amerikaanse pas sagiersschip, waarmee Grace Kelly de overtocht uit New York heeft gemaakt, vertrok vanochtend uit Cannes naar Mo naco. Prins Rainier was toen al aan boord van zijn witte jacht, de Deo Juvante, ge gaan, waarmee hij haar zal afhalen. Boot jes voeren af en aan naar het jacht met paleisfunctionarissen, champagne en bloe men. In Cannes is de bagage van de familie Kelly ontscheept. Twee vrachtauto's van de politie van Monaco zorgden voor verder vervoer. En hefschroefvliegtuig met pers fotografen vloog laag over de „Constitu tion", die gepavoiseerd is. Om elf uur meerde het jacht aan de handelskade van Monaco waar een nieuwe chrysler Limousine wachtte voor de rit naar het 750 jaar oude rose paleis op de top van de rots van Monaco. Toen het jacht de haven binnen voer, leunden prins Rai nier en Grace Kelly naast elkaar tegen de verschansing. Zij wuifden naar de juichen de menigte. Op de kade wachtten een meisje van zes jaar en een jongetje van acht, in Monegaskische kledine met een boeket lelietjes-van-dalen het paar op. BINNENLAND Twaalf jaar. Het gerechtshof te 's-Her- togenbosch heeft de 33-jarige opperman M. van der V. uit Eindhoven wegens doodslag op zijn echtgenote veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twaalf jaar. De rechtbank te 's-Hertogenbosch had Van der V. tot vijf tien jaar veroordeeld. Buchemvald-herclenfeïng. Op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam is bij het Buchenwald-gedenkteken een bloemenhulde gebracht ter herdenking van het feit, da' dit concentratiekamp elf jaar geleden werd be vrijd. Aan deze herdenking, uitgaande van het Amsterdamse Bucbenwald-Comité, na men circa 200 personen deel. Engels bc7,oek. Een Engelse regerings commissie onder leiding van Lord Runciman is voor een driedaags bezoek in ons land aangekomen. De commissie komt hier de afzet van bloemen, groenten en fruit bestu deren. Zaterdag gaat de commissie naar België. Kind overreden. De tweeëneenhalf-jarige Henny de Boer, dochtertje van de heer R. de Boer te Houtigehage in Friesland is door nog niet opgehelderde oorzaak over reden door een vrachtwagen en op slag gedood. HAARLEM EN OMGEVING Rembrandt. Wethouder D. J. A. Geluk zal maandagmiddag 16 april in de Renais- sancezaal van het Frans Halsmuseum een tentoonstelling or;enen van reproducties van tekeningen van Rembrandt, samengesteld in opdracht van de Stichting voor Culturele Samenwerking en bestemd voor Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen. Leger des Heils. De afd. Haarlem-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwenbond hoopt op dinsdagavond 17 april haar maan delijkse vergadering te houden in het Her vormde Jeugdhuis. Schoterweg 83. Mevrouw W. Folmer, kapiteine van het Leger des Heils zal spreken over: „Wat is het Leger des Heils en hoe werkt het?" Dirigent. De heer W. E. Hennink uit Haarlemmermeer heeft het diploma van koordirigent verworven bij de door de Ko ninklijke Bond van Christelijke Zangvereni gingen gehouden examens. Dr. Groot voor Instituut voor Arbeidersontwikkeling Voor het Instituut voor Arbeidersont wikkeling te Zandvoort zal donderdag 19 april een lezing worden gehouden door de sterrenkundige dr. H. Groot over het onderwerp: „Het wonder van de sterren hemel" in „Zomerlust". Dr. H. Groot zal vertellen over de on eindigheid van het heelal, waarna licht beelden worden vertoond. GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Zandvoort is ver hinderd, woensdag 18 april zijn wekelijkse spreekuur te houden. Bijna veertien dagen lang heeft de Zand- voortse schooljeugd op het Zandvoortmeeu- wenterrein, daartoe welwillend door het be stuur beschikbaar gesteld, elkaar in een aantrekkelijk schoolvoetbaltoernooi de voet baleer voor dit jaar betwist. Het stond al spoedig vast, dat het elftal van de Wilhel minaschool, dat vorig jaar voor het eerst de wissel bek er won, óók thans een goede kans maakte. Dit bleek dan ook het geval te zijn, want dit jaar werd dit elftal ongeslagen kampioen van het toernooi. Er werd dit jaar in twee afdeling gespeeld. In afdeling D kwamen uit de Wim Gerten- bachschool voor ULO met twee elftallen, n.l. Ill en IV en de VGLO-afdeling van de Karei Doormanschool. In afdeling E speelden in groep I de Dr. Albert Plesmansehool, de Hannie Schaft- school, de Julianaschool, de Karei Doorman- school, de Mariaschool en de Wilhelmina school. In groep II de schoolvereniging „Aer- denhout-Bentveld" en het Tyo van Eeghen instituut in Aerdenhout. Kampioen in afdeling D werd de V.G.L.O.- afdeling van de Karei Doormanschool. In afdeling E was de eindstand van groep I vóór de finale tegen groep II aldus: Wilhelminaschool 10 punten met 310: Karei Doormanschool 8 punten met 256; Hannie Schaftschool 6 punten met 15—12; Dr. Albert Plesmansehool 4 punten met 13—12; Mariaschool 2 punten met 621; en de Julianaschool 0 punten met 039. In groep II speelden beide scholen gelijk met 11 en 22, terwijl in de beslissings wedstrijd dezelfde situatie ontstond, n.l. 33, Na strafschoppen won teen het Tyo van. Eegheninstituut (3—2). Woensdagmiddag werd de finale tussen de Wilhelminaschool en het Tyo van Eeghen instituut gespeeld, door eerstgenoemde school met 50 gewonnen. In het clubhuis van Zandvoortmeeuwen reikte daarna de voorzitter van de school- voetbakommissie, de heer H. van Leenders de prijzen uit. De VGLO-afdeling van de Karei Doorman school ontving een fraaie medaille en voor elk der spelers een draag-insigne. De kampioen in groep II, het Tyo van Eegheninstituut, ontving als extra prijs een medaille. Tenslotte ontving de winnaar van het toernooi, 'e Wilhelminaschool, uit han den van de voorzitter voor de 2de maal de grote wisselbeker, terwijl ook dit elftal voor elk der spelers het draag-insigne ontving Woensdagavond is het bestuur van de oranjevereniging „Vijfhuizen" in vergade ring bijeen geweest om te bespreken hoe men in dit dorp een feestelijk karakter kon geven aan de Koninginnedag. Nu is 30 april vooral op het vlakke platte land minder geschikt voor buitenfeesten, zodat men naar een andere oplossing heeft gezocht in de vorm van feestelijke zaal bijeenkomsten. Des morgens om tien uur is er feest voor de kleuters met een paar leuke kinderfilmpjes in het gymnastiek- gebouw. Des middags zijn de schoolkinderen tot veertien jaar aan de beurt. Ook voor hen is er een feestelijke filmvoorstelling in de' vorm van de spannende Engelse jeugdfilm De jongen die de Niagara-waterval stop zette". Natuurlijk zal zowel voor de kleu ters als tijdens de kindervoorstelling een traktatie niet ontbreken. De avonduren zijn gereserveerd voor vol wassenen, waarvoor de film „Mandy" zal worden vertoond. De leden der vereniging zullen een uitnodiging voor twee personen ontvangen, de niet-leden kunnen tegen be taling deze avond bijwonen. Het bestuur heeft echter gemeend om een verandering in het lidmaatschapsbedrag te brengen. In het vervolg zal het namelijk voor jeugdige personen tussen de veertien en de achttien jaar mogelijk zijn om tegen halve contri butie jeugdlid te worden. BURGRLIJKE STAND GEBOORTEN: L. J. SmallegangeWol- thers, d.; H. J. van DethVeltman, d.; C. C. Mense—van der Putten, d.; W. H. Feirabend —de Geest, z. ONDERTROUY/D: H. A. Janus en I. G. Kromsigt; H. B. J. Smithuis en J. M. W. G. van den Heuvel; C. H. Schoen en C. H. Mosselman. GEHUWD: L. A. Bergman en J. M. Th, Porlanger; F. J. M. Herbermann en A. Th. F. Evers; B. P. Jetses en M. van Bremen. OVERLEDEN: Mevr. L. H. S. Stenger de Jong, 54 j.; E. Naret Koning, 78 j.; G. van Dijk. 81 j.; G. Bleeker, 14 j.; Mevr. G. Vos de Vries. 69 j.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 17