„De universiteit lere ons muziek, niet alleen noten" ^Brieven aan de redactie HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Minister Beyen sprak bij lustrum viering der Utrechtse Universiteit Rusland wil nieuwe conferentie over Indochina Eerherstel voor personen uit de Slansky-tijd Program van Sovjet-bezoek in Londen uitgelekt Amerikaans geleerde heeft menselijk weefsel gekweekt Eerherstel in Rusland op grote schaal Zwaar gevecht Algerije: 52 rebellen gedood Dame op Klokhuisplein door fietser aangereden Expediteur wegens meineed voor rechtbank Onjuiste verklaring in civiele procedure met verlader Santpoort's promotie kansen staan gunstig Baldadigheid onder invloed van alcohol Vernielingen in „De Heerenduinen" Scheepvaart DONDERDAG 1? APRIL 1956 Bij de opening van de lustrumviering van de Rijksuniversiteit te Utrecht heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr. I W. Beyen, in de Domkerk te Utrecht een rede uitgesproken. „Wanneer wij ons als reünisten op deze dag afvragen wat wij aan de universiteit te danken hebben, dan gaat het niet in de eerste plaats om de praktische kennis, die wij hebben vergaard, hoe nuttig die ook is voor ons dagelijks werk. Het gaat om het dieper inzicht in de waarden des levens, een inzicht dat wij, of wij het zochten of niet, hier hebben verworven. Behalve de vakkennis, die wij als een instrument da gelijks hanteren, bleef ons het vergezicht op zo veel anders, dat wij praktisch niet direct nodig hebben, maar dat aan ons den ken een dimensie toevoegt. Pas daardoor krijgt ons leven de diepte, die onze geest behoeft om zich vrij te bewegen, zodat wij geen slaven worden van ons dagelijks werk. Er is bijna geen arbeid of de factor der menselijke verhoudingen speelt er een grote rol in", aldus mr. Beyen. Ook vakmanschap brengt de universiteit ons bij, zo zei hij voorts, maar een univer siteit is daarom nog geen vakschool en moet dat ook nooit worden. Zij geve ons de eerbied voor het vakmanschap. Zij ver schafte ons de grondslagen om ons vak te leren, om de kennis van ons vak in ons later leven te vervolmaken. Maar zij opene onze ogen voor wat- daarbuiten ligt en daar achter schuilt. Wat zij ons moet leren is muziek, niet alleen noten. De universiteit, die het als haar doel zou beschouwen haar discipelen voor bepaalde vakken uitslui tend technische bekwaamheid bij te bren gen, heeft geen aanspraak meer op haar edele naam, zo besloot mr. Beyen. De bijeenkomst in de Domkerk werd luister bijgezet door de medewerking van het. studentenkoor en orkest onder leiding van Hans Brandts Buys. De president-curator, jhr. dr. L. M. van Holthe tot Echten, gaf in zijn welkomst woord uitdrukking «an zijn voldoening en blijdschap over het feit, dat de Utrechtse universiteit meer in aanzien staat dan ooit tevoren. Over de historie van de Utrechtse uni versiteit sprak de rector magnificus, prof. dr. Chr. P. Raven. Hij herinnerde er aan, dat de fundamenten van het universiteits gebouw rusten op de zuidelijke muur van een Romeinse legerplaats. De Romeinse krijgslieden brachten als verdedigers van het Romeinse wereldrijk, als hoeders van de Pax Romana, een nieuw element in de beschavingsgeschiedenis van deze streken. Het was volgens prof. Raven geen toeval meer, dat juist op deze plek de eenheid van ons volk werd gesmeed en nog minder dat hier een universiteit verrees, die de Sol Justitiae in haar wapen voert. Perioden van snelle ontwikkeling van de universiteit werden afgewisseld door lange perioden van stilstand en zelfs van achteruitgang, doch thans is er weer een periode van snelle opgang, niet alleen in kwantitatieve zin. Het aantal studenten is sinds 1939 verdubbeld, maar belangrijker achtte hij de ontwikkeling met betrekking tot de plaats die de universiteit inneemt in het maatschappelijk bestel. Tenslotte her innerde hij aan de bouwplannen die ont worpen zijn om het ruimteprobleem op te lossen. „Nog nooit in de geschiedenis van de Utrechtse universiteit zijn bouwplannen van een dusdanige brede visie en gedurfde Oost-Duitsland geen lid van Unesco Dr. Luther Evans, directeur-generaal van de Unesco, heeft bekend gemaakt dat het verzoek van Oost-Duitsland, toegelaten te worden tot de Unesco, is afgewezen. Evans zeide dat het verzoek onderzocht is door de economische en sociale raad van de UNO en daar is verworpen. Het besluit be tekent dat de executieve raad van de Unes co geen bemoeienis meer heeft met de aan vraag. (Verkort weergegeven) Ziekenfondsen Begin maart 1956 werd in verscheidene bladen een mededeling ge daan uit het verslag van de Ziekenfonds raad met betrekking tot miljoenen over schotten van de vrijwillige afdelingen bij een groot aantal ziekenfondsen. Dit bericht moet misleidend worden genoemd. Bij de premievaststelling in de jaren 1953 tot en met 1955 moesten de ziekenfondsen reke ning houden met de te verwachten nabe talingen met terugwerkende kracht wegens verhoging van honoraria, die eerst in 1955 zijn geëffectueerd. De gereserveerde be dragen zijn zo niet geheel dan toch voor een groot gedeelte voor deze betalingen aangewend. Wat de financiering van de Vrijwillige Verzekering bij de Haarlemse Ziekenfondsen betreft, zij het volgende meegedeeld. Aan het einde van ieder jaar stellen de Haarlemse Ziekenfondsen, met grote zorg en nauwgezetheid, de premies voor het komende jaar vast. Deze premies zijn gteeds nauwelijks vol doende geweest om de uitgaven, die in Haarlem en omgeving, inzonderheid ten aanzien van specialistische hulp en zie- kenhuisverpleging, zeer hoog liggen, te financieren. De financiële positie der in Haarlem werkende Ziekenfondsen is daar door voor de afdeling vrijwillige verzeke ring zeer zorgelijk. De premie-verhogingen, welke moesten worden ingevoerd, hielden voornamelijk verband met de landelijke verhogingen van honoraria aan huisartsen, specialisten, tandartsen en de kosten voor ziekend u is- verpleging. Het bericht van de Ziekenfondsraad kan slechts betrekking hebben op die zieken fondsen in den lande, die, om welke reden ook, een te hoge premie van de vrijwillig verzekerden hebben gevraagd. Uitdrukke lijk zij hierbij medegedeeld, dat een en ander dus niet van toepassing is op de H aar 1 em se ziekenfondsen Namens de te Haarlem wei-kende ziekenfondsen, J. J. Schneiders. s- JVV. Beyen opzet ontworpen en op een dergelijke se rieuze en weloverwogen wijze voorbereid, als die welke nu in bewerking zijn. Als binnen enkele jaren met de bouw kan worden begonnen zal Utrecht over vijftig jaar beschikken over een complex van universitaire instituten, waarop het trots kan zijn", zo besloot prof. Van Raven. Des avonds is in de Stadsschouwburg een gala-uitvoering gegeven van het zang spel „De drie raadsels", welke werd bijge woond door Koningin Juliana en Prins Bernhard. In de pauze werden de vier nieuwe ere doctoren aan het Koninklijk Paar voorge steld; prof. Henri Ch. Püch uit Parijs, prof. L. P. S. Fredericq uit Gent. prof. D. Kellin uit Cambridge en prof. M. Leumann uit Zürich. LONDEN (United Press) Rusland heeft Engeland laten weten, dat het een nieuwe conferentie „in de stijl van die van Geneve" wenst, om de toestand in Indo china, die op een dood punt is aangeko men, op te lossen. De Engelse minister va,n staat, Lord Reading, en de Russische plaatsvervangen de minister van Buitenlandse Zaken, An drei Gromyko, kwamen voor anderhalf uur op het ministerie van Buitenlandse Zaken bijeen en een officieel communiqué deelde daarna mede, dat zij de procedure en de omvang van hun toekomstige besprekingen over het waagstuk van Indochina met el kander bespraken. Plannen voor nationale verkiezingen in Indochina, nog dit .laar te houden, zijn in gedrang geraakt als gevolg van de weigering van Zuid-Vietnam om de overeenkomst van Genève van 1954, welke de datum vaststelde, te erkennen. Welingelichte kringen zeggen, dat Gro myko het na de bijeenkomst van heden duidelijk maakte, dat Rusiand de lopende onderhandelingen als een voorbereiding voor een nieuwe conferentie naar het type van Genève beschouwt. Engeland verzet zich tegen een nieuwe bijeenroeping van de negen-mogendheden conferentie, zoals die in 1954 in Genève bijeen kwam. Communistisch China en Noord-Viet- nam hebben kortgeleden gevraagd om de conferentie van Genève opnieuw bijeen te roepen en Rusland steunde dat verzoek. De berichtgevers deelden mede dat Gro myko er bij zi.fn eerste samenkomst met Lord Reading geen twijfel over liet be staan, dat Rusland nog steeds een grote conferentie over Vietnam wenst. PRAAG (AFP) Een aantal personen die in de tijd van Slansky veroordeeld waren, is vrijgelaten en gerehabiliteerd, aldus heeft de „Rude Pravo," het orgaan van de Tsjechoslowaakse communistische partij, bekendgemaakt. Het blad verklaar de, dat het centrale partijcomité reeds anderhalf jaar geleden een speciale com missie heeft ingesteld, die de dossiers van de veroordeelden heeft bestudeerd. Ge bleken is dat in enkele gevallen de veroor deling juist was. Dit artikel in de „Rude Pravo" is de eerste verwijzing naar de zaak-Slansky in de Tsjechoslowaakse pers sedert de ont luistering van Stalin. LONDEN (Reuter) De Britse bladen hebben vandaag een uitgebreid programma van het aanstaande bezoek van de Sovjet leiders aan Engeland gepubliceerd. De be doeling was dat dit programma strikt ge heim zou blijven, teneinde mogelijke demonstraties te voorkomen. De regerings functionarissen die het programma aan de pers stuurden, verzuimden echter hierbij te vermelden dat deze inlichtingen slechts „ter informatie" waren, en dus niet voor publikatie. DENVER (Un. Press) Het Amerikaan se genootschap voor wetenschappelijk kan keronderzoek heeft bekend gemaakt, dat de biophysicus dr. Theodore T. Pick van de faculteit der staatsuniversiteit van Colo rado in Denver erin geslaagd is om in het laboratorium menselijke weefselkolonies uit een enkele cel te kweken. Dit is een zeer opzienbarende ontdekking, die volgens het genootschap „een nieuw tijdperk ontsluit voor de bestudering van de ziekten van de mens." Dit uiterst belangrijke experiment, dat voorzover bekend nog nimmer eerder ge slaagd is, zou volgens de bekendmaking het verkrijgen van meer kennis omtrent het groeiproces van de mens, het overwinnen van de kanker, het nauwkeurig vaststellen van de uitwerking van chemicaliën en ten slotte ook de kennis van de uitwerking van bestraling op de individuele cellen kunnen bevorderen. Dr. Pick, die zich reeds een naam in de wetenschappelijke wereld heeft verworven, heeft in samenwerking met andere geleer den verscheidene wetenschappelijke ver handelingen opgesteld, waarin de kweek- methode van menselijk weefsel uiteengezer wordt. Dr. Piek wijst er in zijn verhandeling op, dat de experimenten nog niet afgesloten zijn, maar dat desondanks de tot dusverre bereikte resultaten enige van oudsher aan vaarde theorieën inzake de groei van weef- -.el omverwerpen. Een van de oude theorieën is, dat weef sels een klein aantal zogenaamde stamcel len bevatten, welke zorgen voor de verdere aanwas van cellen, terwijl de grote meer derheid van de cellen zou afsterven. In de kweken van dr. Piek groeiden ech ter alle cellen zonder onderscheid en droe gen bij tot de aanwas van nieuwe cellen, zodat de theorie van de stamcellen wellicht fout zal blijken. MOSKOU (Reuter-AFP) Velen van hen, die in de Sovjet-Unie ten onrechte als „vijanden van het volk" tot gevangenisstraf veroordeeld werden, zijn nu volledig in eer hersteld, zo meldt „Partijleven", een gezag hebbend blad van de Sovjet-communisii- sche partij. Volgens het blad droeg Stalin de schuld van veel onrechtvaardigheid en duurt de rehabilitatie van de slachtoffers van deze onrechtvaardigheid nog steeds voort. Het herhaalde de beschuldigingen van het partijorgaan „Pravda" tegen hen die onder het mom van critiek op de per soonsverheerlijking „redevoeringen tegen de partij houden" en „alle gezag ontken nen". Dit is voor het eerst dat officieel er kend wordt dat slachtoffers van onrecht vaardigheid gerehabiliteerd zijn, hoewel er geruime tijd geruchten in die zin de ronde deden. „Partijleven" beschuldigde de overleden dictator ervan verantwoordelijk te zijn ge weest voor het terreurregiem van de te rechtgestelde chef van de geheime politie, Lavrenti Beria. Het blad beschuldigde Sta lin er verder van de revolutionaire wetten geschonden te hebben en onschuldigen zon der grond te hebben laten vervolgen. Vol gens „Partijleven" is nu een einde aan de politieheerschappij gemaakt en zijn alle veiligheidsorganen onder «het toezicht van het ministerie van Justitie geplaatst, dat geen nieuwe schendingen van de grond wettelijke vrijheden zou toelaten. „Verdachte kisten" Een zestal „verdachte" kisten, die op de luchthaven van Le Bourget bij Parijs uit een Brits vliegtuig, van Cyprus afkomstig, werden gelost, bevatten slechts persoon lijke bezittingen van een onderofficier van de Britse marine, aldus is door de admi raliteit te Londen meegedeeld. De kisten waren op het laatste moment te Nicosia in het toestel gebracht. Daar de piloot zich niet zeker voelde besloot hij ze zo spoedig mogelijk te lossen. Men had de kisten op het Parijse vliegveld neergezet op een plaats, waar een eventuele „ontploffing" geen kwaad zou kunnen doen. ALGIERS, (AFP/UP) In West-Algerije nabij de Marokkaanse grens zijn zwaire gevechten gaande tussen Franse orde troepen en Algerijnse opstandelingen, na dat Franse troepen in een hinderlaag wa ren geraakt, die was gelegd door een bende rebellen, die voorgaven zich te willen over geven. Voorzover bekend zijn twintig Fransen en 52 opstandelingen gesneuveld. In Kabylië hebben opstandelingen post zakken waarvan er een vier miljoen francs bevatte gestolen uit een postauto. Ten oosten van Algiers is in vier plaatsen voor de duur van de Mohammedaanse vasten (Ramadan) de avondklok ingesteld. Hoewel er dagelijks nieuwe troepenver- sterkingen uit Frankrijk Algerije binnen stromen, blijven in het Kabylengebergte ten oosten van Algiers moord en sabotage hoogtij vieren. Nabij Fort National staken rebellen een apotheek voor Mohamme danen welke gedreven werd door witte paters, in brand. Ten zuid-oosten van Phi- lippeville vond men de lijken van een 51-jarige Franse boer en zijn 21-jarige zoon, die door rebellen doodgeschoten wa ren. In het gebied van Tizi Ouzou hakten saboteurs 700 olijfbomen en ongeveer 2500 wijnranken kapot. Op het Klokhuisplein in Haarlem heeft zich dinsdagmiddag omstreeks vijf uur een aanrijding voorgedaan tussen een 53-jarige voetgangster, J. H. de J. uit Bloemendaal en een 18-jarige fietser. De aanrijding ont stond, doordat de dame bij het oversteken niet voldoende op het verkeer lette. Zij viel op straat en moest met een gebroken rechterdij beenhals in het Grote Gasthuis worden opgenomen. De politie verzoekt getuigen van dit ongeval zich bij haar te willen melden. Koningin Juliana heeft, woensdagavond het zangspel „De drie raadsels", waarvan in de Utrechtse Stadsschouwburg een gala voorstelling werd gegeven, bijgewoond. Bij haar aankomst overhandigde de zesjarige Machteld Wagenvoort aan de Koningin een bouquet bloemen. Boven Woudenberg is woensdagmiddag een Nederlandse Meteor-straa.lja.ger veronge lukt. De piloot, wist zich met behulp van de schietstoel te redden. Het toestel vloog uit elkaar. Drie huizen vlogen door het ongeval in brand, doch er deden zich gelukkig geen persoonlijke ongevallen voor. Op de foto zien we een van de verwoeste villa's. Een 32-jarige expediteur uit Lisse stond hedenmorgen voor de Haarlemse rechtbank wegens meineed in een civiele procedure tussen hem en een verlader uit Noordwij- kerhout, welke voor de Haarlemse kanton rechter in oktober 1955 diende. Deze procedure ging over een pakje met een motormagneet, dat de verlader wilde doen verzenden, maar dat in het expeditie bedrijf was zoekgeraakt. Het ging er in deze procedure orri of de verlader deze expediteur had opgedragen de motormag neet te verzenden en de laatstgenoemde had dit onder ede ontkend. Hij had dit echter pas na lange aarzeling gedaan omdat hij, zoals hij thans voor de rechtbank ver klaarde/eigenlijk voor zo'n futiliteit geen eed had. willen afleggen. Voor de verlader v/as dit echter wel belangrijk geweest met het oog op een verzekering. Na deze ontkenning onder ede was echter gebleken dat de expediteur wel had waar genomen dat het betreffende pakje in de loods van zijn bedrijf was gedeponeerd en dat hij ook een beurtvaart-adres had op gemaakt. „Daardoor verklaarde u zich toch bereid om dit pakje te vervoeren?" zo vroeg de president, mr. H. J. Ferwerda. De ver dachte antwoordde, dat er van een ver- voersovereenkomst pas sprake zou zijn ge weest, indien de verlader met een vracht brief was gekomen en dat was niet het ge val geweest. Hij hield vol. dat toen hij het pakje had gezien, niet bevroed had wat er in zat. Dat was echter naar de president constateerde, iets heel anders, dan wat hij onder ede verklaard had: namelijk dat hij geen pakje met een magneet ter verzen ding had aangeboden gekregen. De ver lader was als getuige gedagvaard maar niet verschenen omdat hij in het buitenland reisde. De raadsman van de verdachte, mr. J. van den Marei, zeide wel te willen afzien van het horen van deze getuige, omdat hij ook zonder dat zeide te kunnen aantonen, dat hier niet van meineed kon worden ge sproken. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, zeide hier echter geenszins van te willen afzien, zodat deze zaak werd aangehouden tot een extra-zit ting op 3 mei, des morgens om half tien. Deze week werd in Hillegom de return wedstrijd gespeeld van de schaakclub „Santpoort" tegen „De Uil I". Bij het schei den van de schaakmarkt was de stand wel iswaar 3142Vi voor de gastheren, maar de vier afgebroken partijen bieden „Sant poort" de meeste winstkansen, zodat de vermoedelijke uitslag zeker 46 zal wor den. De promotie naar de eerste klasse is dan verzekerd. Labouchère en Busselman bereikten bei den kwaliteitsvoordeel in de afgebroken stelling, terwijl zowel Wolters als Pels in hun partij positioneel overwicht bezitten. Het was overigens een fel gevecht. De Hil- legommers boden verwoed tegenstand. In het eindspel lieten ze echter enige ste ken vallen. De persoonlijke uitslagen waren: Brauckman (H.)Wolters afgebr.; An- derwegPels afgebr.; DuwélBlansjaar 10; LieverkeSterk 1O; F. v. d. Berg Hos 01; OffringaLabouchère afgebr.; HulsmanTuning 10; J. v. d. Berg Schuurman, remise; F. BouwmanBussel man afgebr.; J. StaatsRietveld 01. Het tweede tiental van „Santpoort" speelt deze week de eerste beslissingswed strijd voor het kampioenschap harer afde ling tegen „Schoorl". De schakers zullen zich in Castricum treffen. Destijds werd van „Schoorl" met 4Vz5y2 verloren, de Santpoorters hopen het nu beter te zullen doen. In de afgelopen week heeft een ingeze tene van IJmuiden onder invloed van sterke drank in de nachtelijke uren aan boord van de reddingboot „Neeltje Jacoba" op ergerlijke wijze schade aangericht. Op een ander vaartuig trachtte hij brand te stichten. De politie heeft hem aangehouden en ter beschikking gesteld van de justitie te Haarlem. De afdeling Kinderpolitie van de IJmui- dense politie heeft een onderzoek ingesteld naar de bedrijvers van de gepleegde bal dadigheid en vernielingen in het zwembad „De Heerenduinen" te IJmuiden. Hoewel de vernielingen van-vrij ernstige aard wa ren, viel de aangerichte schade, gezien de zeer alarmerende berichten hierover, nogal mee. Een vijftal jongens zal zich hiervoor bij de kinderpolitie in Haarlem moeten verantwoorden. De rekening van de her stelwerkzaamheden zal een groot gat slaan in de spaarpotten van diverse jongelui. Eveneens werden enige jongens achter haald. die helm- en bosbrandjes hadden veroorzaakt. De ouders zullen de aange richte schade moeten vergoeden. Aangehouden Een inwoner van Beverwijk werd aan gehouden verdacht van het plegen van een zedendelict. Hij is ter beschikking van de justitie in Haarlem gesteld. Afvalmetalen ontvreemd Een hoeveelheid afvalmetalen ter waar de van enige honderden guldens werd door een inwoner van Beverwijk ten nadele van zijn patroon ontvreemd. Bij een door de politie gehouden controle liep hij tegen de lamp. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ICXXXXXXXXXXOOQCOCOOdi Alioth, 11 ie Rotterdam. Alpherat, 10 v. Port of Spain n. Rio de Janeiro. Amstelstad, pass. 11 Scillys n. Amsterdam. Abbekerk, pass. 11 Ceylon n. Penang. Almdijk, 11 te Rotterdam. Ampenan. 11 te Charleston. Amsteldiep, 12 te Rotterdam. Aagtedijk, 11 in Baai v. Adelaide. Alphard, 12 te Montevideo verw. Aardijk, pass. 11 vlissingen n. New Orleans. Alblasserdijk, 11 te Antwerpen. Altair. 10 te Santos. Abbedijk, pass. 10 Wight n. Newport. Almkerk, 10 v. Amsterdam n. Bremen. Angolakust, 10 v. Pointe Noire n. Luanda. Aegis, 12 te Rotterdam. Alderamin, 12 te Rotterdam. Akkrumdijk, 12 te Tampa. Alcyone, 12 te St. Vincent. Algenib. 11 v. Marseille n. Antwerpen. Alnati, 11 v. Las Palmas n. Recife. Artemis. 11 v. Moengo n. Dordt. Bloemendaal, 10 te Willemstad. Boissevain, 11 te Durban. Baarn, 11 te Amsterdam. Bloemfontein, 11 te Antwerpen. Boschfontein. 11 te Tanga. Bussum, pass. 11 Malta n. Landsend. Blitar, 11 170 m. n.w. Billiton n. Surabaja. Baarn, 11 te Amsterdam. Blommersdijk, 10 v. Hampton Roads n. Antw. Bagan, 11 te Belantak. Britsum, 13 te Tampa verw. Caltex Leiden, pass. 11 Bizerta n. Sidon. Caltex Utrecht. 10 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Delft, 11 v. Rotterdam n. Sidon. Congokusl, pass. 11 Kp. Finisterre n. Bordeaux. Camphuis. 11 v. Siauw n. Taruna. Corilla, 10 500 m. z.o. Albany n. Kwinana. Caltex Nederland, 11 v. Port Said n. Rotterdam. Celebes, 11 v. Amsterdam n. Hamburg. Charis, 11 v. Amsterdam n. Zuid-Pacific. Camerounkust, 11 v. Monrovia n. Abidja. Dongedijk, 10 v. Rotterdam te Londen. Duivendrecht, 10 300 m. z.w. Flores Az. naar Eendracht, pass. 11 Algiers n. Gibraltar. Eemland, 10 v. Rio de Janeiro n. Santos. Houston. Esso Nederland, 11 t.h.v. Elba Cape n. Kuweit. Erinna, 11 te Pladju. Eos. 11 te Amsterdam. Eemdijk, 11 v. Havana n. Tampico. Friesland SSM, 11 v. Sunderland n. Kopenhagen. Friesland KRL, 11 v. Rotterdam n. Hamburg. Farmsum, 11 v. Hamburg n. Antwerpen. Groote Beer, 11 te Halifax. Guineekust. 10 v. Accra n. Takoradi. Gaasterland, pass. 12 Kaapverd. eil. n. Recife. Gordias. 12 te Rotterdam. Grootekerk, 12 v. Amsterdam n. O.-Afrika. Helder, 10 v. Ponce n. Rotterdam. Hestia, 11 te New York. Helena. 11 te Cumana. Helicon. 11 te Curasao. Heemskerk, 11 v. Marseille n. Genua. Hersidia, 11 te Paramaribo. Hector, 11 90 m. n.w. Malta n. Piraeus. Haarlem. 10 275 m. n.o. Flores Az. n. San Juan. Holland, 12 t.e Antonio verw. Jagersfontein, 10 200 m. o.n.o. Madeira n. Las Palmas. Jason. 10 4K0 m. n.w. Finisterre n. La Guaira. Japara KRL, 11 v. Marseille n. Barcelona. Johan v. Oldenbarnevelt, 11 v. A'dam n. Pt. Said. Korenia, 10 v. Rotterdam n. Nordenham. Kota Baroe, 10 te Rotterdam. Kota Gede, 11 v. Penang n. Aden. Karimata, 11 te Semarang. Koratia. 10 250 m. z.o. Ras Al Hadd n. Mena Al Ahmadi. Kryptos, 10 150 m. n.w. Bahrein n, La Spezia. Kalydon, 11 te Rotterdam. Kellia, 11 te Rotterdam. Kylix, 11 v. Corpus Christi n. Curasao. Laurenskerk. 10 v. Port Said n, Genua. Laagkerk, II v. Madras n. Colombo. Lemsterkerk,, pass. 11 Perim n. Ummsaid Lindekerk, pass. 11 Vlissingen n. Hamburg, La wak, 11 v. Portland n. Tacoma. Lekkerkerk, 12 te Khorramshar. Limburg, 11 v. Rotterdam n. Pripk. Linge, 11 te Rotterdam. Lissekerk, pass. 11 Suez n. Perz. Golf. Loenerkerk. 11 rede Rastanura. Maasland, 11 te Buenos Aires. Mariekerk, 10 v. Rotterdam n. Calcutta. Maureen, 11 te Beaufort. Macorna, 11 rede Casablanca. Meerkerk, 11 v Karachi n. Aden. Maasdam, 10 750 m. z.w. Fastnet ïerl. n, Cobh. Maaskerk, •10 B00 m. z.o. Monrovia n. L. Palmas. Madoera, 10 140 m. w. Str. Torres n. Melbourne. Metula. 10 300 m. o. Saigon n. Yokohama. Minjak, 10 v. Tarakan n. Samarinda. Maashaven, 12 te Casablanca. Marisa. 12 te Curasao. Merwede, 13 te Rotterdam verw. Notos, pass. 10 Kp. Vilano n. Ceuta. Noordzee, 11 v. Vitoria n. Kobe. Orion. 10 te Kalvvia. Overijsel. 11 v. Hongkong n. Singapore. Osiris. 11 te Port Au Prince. Poseidon, 10 te Aruba. Prins Frederik Hendrik. 10 v. Le Havre n. Rouen. Purfina Hellas. 11 v. Antwerpen n. Karlshamn. Pygmalion, 11 w.z.w. Ouessant n. Rotterdam. Phrontis. 11 te Makassar. Peperkust, 11 te Amsterdam v. Antwerpen. Poelau Laut. 10 te Suez n. Port Said. Pendrecht, 11 v. Port Said n. Napels. Poelau Laut. 12 v. Port Said n. Amsterdam. Prins Willem v. Oranje. 11 te Rotterdam. Raki, 10 te Bona n. Port Said. Rondo, 10 v. Marseille n. Amsterdam. Riouw, 12 v. Bombay n. Basrah. Rotti, 12 v. Colombo n. Vizagapatam. Rijnkerk, 12 te Amsterdam. Rijnland, 11 v. Hamburg n. Philadelphia. Slamat, 10 v. Suez n. Belawan. Stad Dordrecht, 11 te Bougie. Straat Mozambique, 10 v. Mauritius n. Belawan. Saragan, pass. 11 Aden n. Suez. Stad Schiedam, pass. 11 Ouessant n. Rotterdam. Straat Bali, 10 v. Hongkong n. Singapore. Stentor, 10 440 m. o.n.o. Fayal n. Dordrecht. Sinabang. 11 te Hollandia. Sabang, 11 te Singapore. Saidja. 12 te Pladju verw. Siberoet, 12 te Makassar verw. Sommelsdijk. 10 110 m. w. Scillys n. New York. Stad Amsterdam. 10 600 m. o. Newportnews Stad Breda, 10 385 m. n. Dakar n. Monrovia. Sloterdijk, 11 v. Halifax n. New York. Soestdijk, 12 Ie Jacksonville. Schie, 12 te Heraklion. Stad Leiden, 11 te Durban. Tarakan, 11 v, Belawan n. Colombo. Teucer, pass. 11 ten n. Maluta n. Port Said. Talisse, 11 v. Port Said n. Halifax. Tjisondari, 11 520 m. o. Albany n. Surabaja. Tegelberg, 12 te Mauritius. Tjitjalengka, 11 v. Hongkong n. Osaka. Tiberius, 10 v. Paramaribo n. Demarara. Trajanus, 10 7G0 m. z.w. Fayal n. Pto. Limon. Tjiwangi. 10 v. Tj. Priok n. Semarang. Trompenberg, 11 te Houston verw. Tomori, 11 v. Surabaja n. Pladju. Utrecht. 12 te Penang. Van Noort, 10 v. Melbourne. 11 te Devonport. Vasum. 12 te Mena Al Ahmadi. Van Cloon, 11 w.z.w. Fremantle n. Fremantle. Waterland, 10 v. St. Vincent n. Paysandu. Westland, 10 v. Montevideo n. Rio de Janeiro. Wonogiri, pass. 11 Guardafui n. Belawan. Westertoren. 11 te Malta. Willem Barendsz, pass. 11 Kp. Finisterre naar Vlaardingen Waal, 11 op Elbe n. Hamburg. W Alton Jones, 10 90 m. w.n.w. Djeddah n. Mena Al Ahmadi. Wieldrecht. pass. 10 Kp. Carbon n. Einswarden. Waterman, 12 te Rotterdam. Willemstad. 11 v. Cristobal n. Aruba. Witmarsum. 11 v. Mobile n. Jacksonville. Woensdrecht. 12 v. Sidon n. Portlandmaine. Zeeland SSM, 11 v. Rotterdam n. Huil. KLEINE VAART Aenas. 11 v. Hamburg te Amsterdam. Alcetas, 10 v. Ronne te Kopenhagen. Altho, 11 v. Caen n. Vlaardingen. Ambiorix, 12 v. Lissabon te Amsterdam verw. Audacia, 12 v. Barry te Vlaardingen verw. Afiena, 10 v. Wormerveer n. Kolding. Arienoldus G. 11 v. Antwerpen te Rotterdam. Aaltje, 11 v. Londen te Rotterdam. Albergen, 11 v. Casablanca te Algiers. Anna B, verm. 11 v. Bayonne n. Rotterdam. Arnoudspolder, verm. 12 v. R'dam n. Lissabon. Astra, pass. 11 Vlissingen n. Londen. Auriga G. 11 v. Vlissingen n. Goole. Aeneas. 11 te Amsterdam. Atlas, 10 v. Famagusta n. Aeghion. Anchises, 11 v. Amsterdam n. Londen Altho, 11 v. Caen n. Vlaardingen, Badzo, 11 v. Londen n. Rotterdam. Bab T, 9 te Mostyn v. Requejada. Barracuda, 11 v. Middelharnis n. Kingslynn. Baarn. 11 te Amsterdam Contact, 11 v. West-Hartlepool te Rotterdam. Deni, 11 v. Londen n. Terneuzen. Diligence, verm. llv. Sarpsborg n. Huil. Duurt. verm. 11 v. Liverpool n. Nordenhamn. De Ruyter, 11 v. Swansea te Brest. Driebergen, verm. 11 v. Kristiansands n. West- Hartlepool. Erasmus. 11 v. Caen te Fowey verw. Erkalin, 11 v. IJmuiden te Dronrijp. Eems, 11 v. Ventspils te Aalborg verw. Ferocia, 11 v. Rotterdam te Middelharnis. Fiducia, 11 v. Londen te Hansweert verw. Frans v. Seumeren, 11 v. Emden te Gravenchon. Farmsum. 11 v. Hamburg n. Antwerpen. Geert Bodewes. 11 v. La Spezia n. Cagliari. Geert Bodewes. 11 v. Spezia n. Cagliari. Groennebek, 11 te Antwerpen. Haringvliet. 11 v. Manchester n. Leixoes. Henrica B, 11 v. Boston te Goole. Hoe Vinces. 11 v. Rotterdam n. Grimsby. Hoogvliet. 11 v. Rotterdam te Esbjerg verw. Hast 3. pass. 11 Brunsbüttel n. Malmö. Hast 4, llv. Rouen te Rotterdam. Hoflaan. pass. 11 Ouessant n. Roscoff. Heemraadsingel, verm. 11 v. Glouchester naar Newport. Heilo, pass. 11 Vlissingen n. Antwerpen. Hector, 10 v. Tunis n. Piraeus. Isis, 10 v. Hull n. Middlesbrough. Import, pass. 11 Vlissingen n. Antwerpen. Jan Kreumer. 11 v. Rotterdam n. Londen. Joost. 9 te Gijon Mussel v. Goole. Kemphaan, 11 v. Hamburg te Huil verw. Kroonborg. 11 v. Norrkopeing te Amsterdam Kaap Falga, 8 te Gloucester v. Harlingen. Kaap St. Vincent, 7 v. A'dam n. Manchester. Leuvehaven, 14 v. Tanger te Rotterdam verw. Lijnbaan. 11 v. Rotterdam n. Hansweert. Larix, 8 te Rotterdam v. Southampton. Marietje Böhmer, 11 v. Hamburg te Rotterdam. Marcella. 11 v. Vestman eil. n. Harburg. Markab N, 11 v. Algiers te Southampton verw. Monica, verm. 11 v. Dublin n. Waterford. Muphrid N, 11 v. Hamburg te Huil verw. Maria Theresia, 10 te Londen. Mypuck. 11 v. Londen te Hansweert. Neeltje B. 11 v. Barcelona te Avonmouth verw. Nero, 10 v. Amsterdam n. Hamburg. Niobe, 11 v. Rotterdam te Amsterdam. Nero, 10 v. Amsterdam n. Hamburg. Poortvliet, 12 v. Caen te Terneuzen verw. Pavo, 6 v. Bayonne n. Grangemouth. Ponza, 10 te Nantes v. Londen. Phidias, 10 te Tarragona. Ransel, 11 v. Teignmouth n. Rotterdam. Rubicon, 11 v. Fowey te Rotterdam. Spirit, 11 v. Middelharnis n. Londen. Spurt, 11 v. Londen te Rotterdam. Start, pass. 11 Vlissingen n. Londen. Tilly, 10 te Nantes v. Goole. Taurus. 11 v. Dover te Rotterdam. Twee Gebroeders, 11 v. Amsterdam te R'dam Teunika, pass. 11 Vlissingen n. Fulham. Truus, pass. 11 Vlissingen n. Antwerpen. Twente, pass. 11 Vlissingen n.Pt. Yarmouth. Vesta, pass. 11 Vlissingen n. Goole. Westerhorn, 11 v. Rotterdam n. Liverpool. Wubbiena, 11 v. Antwerpen te Bridlington verw. Westerdok. verm. 10 v. Londen n. Amsterdam. Walenburgh, 11 v. La Palice te Rotterdam. Westpolder, 12 v. Newport te Rotterdam verw. Westpolder, 11 v. Rotterdam n. Oporto. Zeevaart, pass. 11 Vlissingen n, Antwerpen. SLEEPVAART Gele Zee, 10 65 m. n.o. Kp. Palo n. Engeland. Hulson, 11 v. Rastanura n. Bombay. Poolzee. 10 70 m. z.w. Finisterre n. Hamburg. Witte Zee. 10 180 m. o.mo. Kp. Varella naar Hongkong.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 19