HAARL. KLEDING CENTRALE PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Fa. B. ENGELENBERG KUNSTENAARS OP REIS Wereldnieuws Tariefsverhoging bij draadomroep zal onvermijdelijk zijn 3 °/o Minister Algera: De radio geeft vrijdag Waardering voor werk van Tine Honig zo J OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Koopt nu waar U behoefte aan hebt! Maand gevangenisstraf voor Leidse student Dronken achter het autostuur Schadeloosstelling beroeps militairen die in 1940 onderdoken Liberiaans schip ramde de „Aldabi" School niet voor ongeval aansprakelijk, aldus rechter IXieti tv l Eff'eetief! Snel - werkend l LIKDOORNS WONDEROLIE Natu houdt landdag in Deventer Afscheid territoriaal bevelhebber-Noord ZAANHAGEL Hipparchus en Aristarchus DONDERDAG 12 APRIL 1956 De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera sluit zich aan bij de woorden van waardering voor het P.T.T.-personeel, in de Eerste Kamer geuit voor het feit, dat de Kerst- en nieuwjaarsdrukte op bevre digende wijze is verwerkt ondanks het te kort aan personeel. De mening van enige Kamerleden dat in het personeelstekort zou moeten worden voorzien door het in dienst houden van gepensioneerden op ruimere schaal dan in de bedoeling ligt, kan de mi nister echter niet delen. Aan het in dienst houden of weer in dienst nemen van ge pensioneerden zijn bezwaren verbonden. Deze mogelijkheid dient alleen te worden toegepast wanneer het onmogelijk is op andere wijze personeel aan te trekken. De minister deelt voorts mede dat in de toekomst weer één interlokale telefoongids zal verschijnen, die ook de abonné's Am sterdam, 's Gravenhage en Rotterdam zal bevatten. Bovendien zullen in alle telefoon districten districtstelefoongidsen verschij nen ter vervanging van voorheen bestaan de sectorgidsen. Draadomroep Over de verliezen bij de draadomroep zegt de minister dat deze in hoofdzaak moeten worden toegeschreven aan de om standigheid, dat de tarieven op enkele uit zonderingen na op vooroorlogs peil zijn ge handhaafd, hoewel de kosten van lonen en materialen uiteraard zijn gestegen. De be tekenis van de draadomroep voor de min der draagkrachtige aangeslotenen, heeft hierbij als een tegen tariefsverhoging ge richte factor gegolden. Aan tariefsverhoging zal echter uitein delijk niet zijn te ontkomen. In onrendabele netten zal de exploitatie worden gestaakt zodra tot vernieuwing zou moeten worden overgegaan. Investering voor netuitbreiding wordt mede aan de verwachte rentabiliteit getoetst en blijft in een aantal gevallen achterwege. In maart 1955 werd een globaal onder zoek ingesteld naar het bezit van radio ontvangtoestellen en draadomroepaanslui tingen bij de zo genoemde „vergeten" groe pen. De voornaamste categorieën, welke bij dit onderzoek hiertoe werden gerekend, waren gepensioneerden, kleine renteniers, werklozen, weduwen zonder beroep, inva liden en ouden van dagen, die een uitke ring ontvangen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Een globale berekening heeft doen zien. dat meer dan 100.000 aangeslotenen op het draadomroepnet tot de „vergeten groepen" kunnen worden gerekend. Over de uitzendingen van grammofoon- muziek via de derde lijn van de draadom roep zegt de minister, dat dit een voort zetting is van de vooroorlogse regeling. Destijds vond de uitzending van 19-20 uur plaats op alle werkdagen en thans 's maan dags en 's woensdags van 18-20 uur en des vrijdags van 18-19.30 uur. De minister wil een herstel van de vroe ger bestaande toestand, het uitzenden van grammofoonmuziek tijdens uren in de vooravond, waarin de buitenlandse radio programma's geen muziek doch slechts ge sproken woord geven, overwegen. In de programmacommissie voor deze ADVERTENTIE Doelstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 uitzendingen is naast het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ook de Nederlandse Radio Unie vertegenwoor digd. De grammofoonmuziek op de derde lijn wordt, blijkens de van vele luisteraars ontvangen berichten van waardering, zeer op prijs gesteld. Indien de N.R.U. mocht verzoeken de programmasamenstelling over te nemen, dan is de minister bereid dit in overleg met de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in overweging te nemen. ADVERTENTIE S'raks krijgt u toch Besteedt dit meevallertje nuttig, dus ook gedeeltelijk aan kleding. De betaling is op prettige wijze te regelen. JANSSTRAAT 65 Kerkstraat 8 HAARLEM Beverwijk HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.30 Pla ten. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws, en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zie ken. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.40 Metrolope- orkest. 10.15 Platen. 10.30 Morgendienst. H.OO Zang én piano. 11.30 Platen. 12.00 Salon orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Meisjeskoor. 12.53 Platen of actua liteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants In terkerkelijk Thuisfront. 13.20 Zigeunerkwin tet. 13.45 Platen. 14.05 Schoolradio. 14.25 Radio PhiLharmonisch orkest. 15.05 Platen. 15.15 Voordracht. 15.35 Vocaal ensemble. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Blaas-ensemble. 17.00 Voordracht. 17.20 Lichte muziek. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Platen, 18.00 Stemmen van overzee. 18.15 Mandoline-orkest. 18.35 Caba ret. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Rege ringsuitzending: Rubriek Verklaring en toe lichting. 19.20 Regeringsuitzending Emigratit- rubriek. Emigratiepraatje. 19.30 Platen. 19.45 Radiokrant. 20.05 Opening Algemene Verga dering van de V.V.D. 21.00 Radio Philhar- monisch orkest en groot koor. 21.30 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 22.00 Amusementsmu ziek. 22.20 Klankbeeld over de Wegenwacht. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.35 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huis vrouw, 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Avonturen met kinderen, cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Platen. 10.50 Orgel. 11.15 Het hangt aan de muur en het tikt. 11.40 Sopraan, bas en piano. 12.00 Theaterorkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouw-mededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen, 13.25 Dans muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Strijk kwartet. (Pl.m. 14.2514.45 Boekbespreking). 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Roemeens or kest. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Tot nieuw bestel ver bonden, lezing. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Kinderkoor. 19.30 30 jaar geleden, causerie. 19.45 Nieuws van de V.P.R.O. 19.50 Ahoy- nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voordracht. 20.30 Benelux. 20.45 Rem brandt, causerie. 21.00 Gevarieerde muziek. 21.40 Zij willen u wel helpen, klankbeeld. 2.10 Buitenlands weekoverzicht. 22.25 Lichte muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijddng. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Omroeporkest. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen, 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Pla ten. 14.20 Kamerorkest. 14.40 Vlaamse mu ziek. 15.00 Platen. 15.15, 15.35 en 15.45 Platen, 16.02 Operamuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Kamermuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Mozartprogramma. 20.00 Kamerorkest en solist. 21.00 Kunstkaleidoscoop. 21.15 Symfo nisch orkest. 22.00 Nieuws, 22.15 Internatio nale Dadio-Universiteit en clavecimbelreci- tal 22.5523.00 Nieuws. Een 23-iarige Leidse student is door de Haagse politierechter veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. De student had in de nacht van 9 op 10 december dronken een auto bestuurd. In de Stationsstraat te Leiden was hij tegen een lichtmast gebotst. Twee studenten die bij hem in de auto zaten liepen letsel op. De een verloor drie tanden uit zijn boven kaak, de ander kreeg een hersenschudding. Het ongeluk gebeurde om half vijf 's nachts. Van de vorige middag vijf uur af hadden de studenten vrijwel zonder onderbreking zitten drinken. Een proef na het ongeluk wees uit, dat verdachte's bloed 1,95 per mille alcohol bevatte. „Van iemand als-u- had ik iets-dergelijks niet verwacht. U bent toch geen onbe kookt eerste-jaars-studentje, dat niet weet wat hij doet? U bent reserve-officier en u leest toch ook kranten?", zei de politie rechter. Verdachte's verdediger drong aan op een geldboete, maar de politierechter was van oordeel dat dronken chaufferen alleen met een onvoorwaardelijke gevan genisstraf gestraft dient te worden. Overwogen wordt een regeling te tref fen voor de toekenning van schadeloosstel lingen aan beroepsmilitairen, die zich tij dens de bezetting hebben onttrokken aan de krijgsgevangenschap. Overwogen wordt een bedrag uit te keren, gelijk aan de volle militaire bezoldiging, waarop tijdens ver blijf in krijgsgevangenschap aanspraak zou hebben bestaan, onder aftrek van eventueel genote non-activiteitsbezoldiging, wacht geld, pensioen, burgerinkomsten en reeds eerder toegekende schadeloosstellingen, aan de beroepsmilitairen die in 1940 tot de Koninklijke Landmacht behoorden en wel over de tijd welke zij door maatregelen vanwege de bezetter hebben doorgebracht in gevangenissen of concentratiekampen of over de tijd gedurende welke zij zich in krijgsgevangenschap hadden moeten be geven, maar ondergedoken zijn geweest. Het 7251 brt. metende Liberiaanse stoom schip „Melody" is op de Nieuwe Maas bij Rotterdam losgeslagen van zijn sleeptros en tegen de „Aldabi", een vrachtschip van 7239 brt. van Van Nievelt, Goudriaan en Co's Stoomvaartmij. gevaren. De „Ald'abi' werd aan het voorschip zwaar beschadigd. Het Liberiaanse schip liep vrijwel geen schade op. Kind kreeg schaar in oog De Haagse rechtbank heeft de schade- vergoedingseis van de heer van Z. tegen een Haagse lagere school en een onder wijzer van die school afgewezen. De heer Van Z. eiste een schadevergoeding van 25.000 gulden emdat tijdens de viering van een Sint-Nicolaasfeestje in 1953 in de klas en onder leiding van de onderwijzer de 9-jarige Peter van Z. door een mede-Ieer- ling met een schaar in het oog gestoken werd, waardoor hij aan dat oog nagenoeg blind geworden is. Als Tine Honig besluit dat de tentoon stelling van haar werk, tot_22 april te zien in 't Huis met de Kogel te Haarlem, haar laatste is, zal zij haar motieven daartoe wel overwogen hebben. Er is natuurlijk ook meerzeggender werk dan het hare. Tentoonstellingen als deze echter mogen wat mij betreft altijd wel gehouden wor den als er voldoende expositieruimte over blijft voor-belangrijker optreden. Tine Honigs werk bekoort door de vrouwelijke toewijding waarmee het ge daan is. Hoewel gedetailleerd geschilderd is het niet benauwd gepeuterd. De kleur is meestal wel goed. En waarom zou ze niet in staat zijn haar kleur nog verder te ver fijnen! Tegenover het wat te veel geschil derde onderwerp van gedroogde bloemen in het stuk „Van alles wat" staat dan toch „Strobloemen en boeket" dat groter tedérheid bezit. Wanneer in „De blauwe muiltjes" de rode kralen nog iets meer ge dekt waren gehouden, zou dit stilleventje nog verfijnder zijn dan het goed uitgewo gen „De blauwe fles." De ingehoudenheid in de kleur, gegeven door het onderwerp, ligt haar uitstekend, zoals „Schelpen" be wijst, een stukje dat toch rijk van schil dering is. Mooi is het gele accent trouwens toch ook in „Mieke" (een ander stilleven tje). Het beeldengroepje zou daarentegen winnen door van het rood iets anders te maken. Maar misschien vindt Tine Honig dat het haar aan tijd ontbreekt. Men zou dit vermoeden bij enkele pastels, die wel goede tekenkwaliteiten vertonen, echter wat ver der gevoerd hadden kunnen worden. Ge duld blijkt echter weer voldoende uit enkele aquarellen. Wanneer daarmee de kwaliteiten nog opgevoerd kunnen worden bij wat langer bezinnen op een schilderijtje, dan zal Tine Honigs werk altijd waardering blijven ontmoeten. BOB BUYS ADVERTENTIE Er is een nieuw, snel werkend middel tegen maag aandoeningen en nerveuze maagstoornissen: BRO-5UC maagtabletten. Uiterst zorgvuldig samengesteld: drie geneesmiddelen, die elk hun taak vervullen en de meeste oorzaken der maagstoornissen snel opheffen. BRO-5UC maagtabletten zijn volkomen onschadelijk, ook bij langdurig gebruik. Elk doosje bevat 12 cellophaanstrips a 4 tabletten,, zodat U gemakkelijk een dagdosis bij U kunt steken.. PRIJS per doosje f 2.40 Wederom een betrouwbaar, voortreffelijk product van BROCADES. BRO -SUC MAAGTABLETTEN helpensnel! N.V.' KONINKLIJKE PHARMACEUTISCHE FABR. v/b BROCADES-STHEEMAN PHARMACIA „Kunstenaars op reis" is de naam van een tot 29 april in het Haagse Gemeente museum ondergebrachte keuzetentoonstel ling van werk, ingezonden voor de prijs vraag van de Nederlandse Reisvereniging ter gelegenheid van haar vijftigjarig be staan, waarvan de uitslag al bekend is ge maakt. Het werd een expositie van maar tachtig werken, een tentoonstelling met weinig pretenties en misschien daarom juist zo aantrekkelijk. Voor de prijsvraag was ver langd een „reis-impressie." De jury heeft zich beraden op wat men onder een reis impressie diende te verstaan alvorens tot een nader bepalen van haar keuze over ic gaan. En terecht, want een enkel, om de kwaliteit moeilijk te passeren werk als het schilderij bijvoorbeeld van Frieda Hun- ziker, is veel meer de verwerking van in drukken van het tijdens de reis geziene dan een directe impressie, die de Neder landse Reisvereniging voor ogen gestaan moet hebben. De kunstenaar-op-reis geeft zich arge lozer. Voor schilderkunstige problemen geeft hij zich, wanneer hij van zijn reis al werkend wil genieten, niet de tijd. Die pro blemen zijn voor het atelier. Zijn streven moge dan minder positief gesteld zijn, zijn uiten geschiedt onverbloemder, ongerem der. Het weinig problematische karakter van dit werk maakt het de toeschouwer eens wat gemakkelijker, hetgeen toch ook wel de aantrekkelijkheid van een tentoon stelling kan verhogen voor het publiek. Deze expositie nodigt tot reizen. Wie zou het Zuidfranse kustplaatsje Cassis niet willen zien op dezelfde stralende wijze als G. van Oosten dat deed? Dat een winter in Bretagne mooi kan zijn bewijst ons W. Wit- jens en hoe heerlijk moet het zijn te ver toeven op Corsica, dat voor D. ten Hoedt aanleiding werd tot een bijzonder fraai schilderijtje. Hoezeer de artiest op reis soms de ge legenheid heeft meer tot zich zelve te komen, bewijst onder meer de met de tweede prijs bekroonde aquarel „Monestier de Germont" van de met portretschilderen ADVERTENTIE We/? met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middeL NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijn stillende benzocalne. Eksn flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn- middel van f. 1.36 bespaart II veel ellende (60) wel eens te zeer bezette Th. Swagemakers, wiens artistieke vermogens niet altijd vol doende duidelijk in het oog konden sprin gen. Hetzelfde geldt ook wel voor W. Hart man. Abstraherende figuren als bijvoorbeeld J. Stekelenburg spreken me met dit soort werk toch directer aan. Dat dit zijn im pressie van de Dalmatische kust was, kan ik grif aannemen. Van „Pyrénées Orien- tales" van J. Wagemakers valt me dat moeilijk. Maar dat is één van de luttele uit zonderingen hier. Het verrassende van deze bescheiden tentoonstelling is dë reeks namen, die me onbekend waven en gezet werden onder zo aantrekkelijke zaken. Ik denk aan E. W. de Froe, die zo geestig twee Parisiennetjes neerzette, aan Ch. J. Kemper, schilder van een charmant doek dat Brussel tot onder werp heeft, aan F. de Wit, die als zovele collega's Collioure opzocht. Verlangd mocht wel worden, dacht ik, dat ook de persoonlijkheid van de schilder uit het werk spreekt. H. Seur, winnaar van de eerste prijs, maakte ongetwijfeld een fraaie tekening, eveneens ook J. Frenken, maar „wie" zij zijn vermochten zij me niet duidelijk te maken. De andere tweede prijswinnaar Jan van Heel, viel me daar om toch te prefereren. En met hem andere bekende figuren als Andrea, Jeanne Oos- ting, Buning, Citroen, Giltay, Van Gulik en de sinds kort optredende W. J. van de Kerke. In Nederland hebben reis-impressies al tijd wel succes. Daarom leek het me goed aandacht te schenken aan deze tentoon stelling. Op dit gebied zag ik niet altijd zoveel van deze kwaliteit verenigd. BOB BUYS De Nederlandse amateur toneelunie (NATU) houdt op Hemelvaartsdag een landdag in Deventer. Deze landdag zal worden geopend door de algemeen voor zitter van de Unie mr. P. Cleveringa. Het programma vermeldt o.m. een to neelforum van alle provinciale toneelad viseurs onder voorzitterschap van de vice- voorzitter van de unie dr. A. J. T. Staken burg. Voorts zal Georgette Hagendoorn optreden en wordt des middags de landdag besloten met de opvoering van het toneel spel „Engelen zonder vleugels". Dit stuk zal worden gespeeld onder regie van Arend Hauer door een centraal Natu-gezelschap van de afdeling Deventer. Een in geheel Noord-Nederland en ook elders in ons land bekende militaire fi guur gaat met ingang van 1 mei zijn functie neerleggen: kolonel P. G. C. A. van der Speek O'Breen, territoriaal bevel hebber Noord, tevens bevelhebber in de vierde afdeling Groningen. De scheidende territoriale bevelhebber heeft er steeds naar gestreefd de burger bevolking dichter bij de militairen te brengen, waardoor hij zich in alle lagen van de bevolking vele vrienden heeft ge maakt. Zijn grote verdiensten werden Koninklijk erkend door zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau met. de zwaarden; voorts is hij drager van het. Oorlogsherinneringskruis 1940 met gesp, het ereteken voor Orde en Vrede met gesp en het Mobilisatiekruis 1914-1918. ADVERTENTIE Tracteer uw gezin op De echte chocoladekorrels van echte chocola! 150 gram in attractief strooipakje 68 cent Vervaardigd van de donkere Cacao de Zaan met het volle cacao-aroma! Lager. De christen-democratische partij in de Westduitse Bondsrepubliek heeft in het parlement vooi-gesteld om met in gang van 1 oktober de belastingen jaar lijks met drie miljard mark te verlagen Men wil een verlaging van de inkonj- steubelasting van tien percent voor dê laagste inkomens en van drie procent voor de hoogste. Melk. Een slangenbezweerder wilde zijn cobra in de trein naar Marseille meik geven. Zijn medepassagiers vluchtten in panische schrik uit de coupé, toen de slang uit haar doos ontsnapte. Bij aan komst in Marseille werd de slangenbe zweerder met een beet naar het zieken- huis overgebracht, waar hij overleed. Voedsel. Het Westduitse ministerie van Voedselvoorziening heeft bekend ge maakt dat in Wesl-Duitsland bier ge dronken wordt met een frequentie van 70 liter per jaar per hoofd van de be volking. Het verwachte bierverbruik dit jaar ligt tussen de 3.600.000.000 en 3.800.000.000 liter. Oudergewoonte. Vreemde geluiden in het trottoir maakten de nieuwsgierigheid van voorbijgangers wakker en iemand riep de politie erbij, die onmiddellijk lont rook. Agenten zetten de toegang tot de riolering af en met zaklantarens onderzocht men de buizen. Onder een juwelierszaak vond men de 76 jaar oude Egidio Gazzano, een oude bekende var. de wet, rustig bij een kaars gezeten bezig met het hakken van een gat in de fundamenten van de juwelierszaak. Egidio, die zijn halve leven onder poli tioneel toezicht heeft gestaan, ging ge willig mee. Opzij. De gehele stad Most met haar 50.000 inwoners in Tsjechoslowakije zal wor den afgebroken en enkele kilometers verderop weer worden opgebouwd, al dus weet het Tsjechische dagblad „Li- dova Demokracie" te berichten. Vol gens het blad is gebleken d-at bruinko- lenlagen, die op een na de grootste van Europa zijn, onder Most liggen. Om deze rijkdom te kunnen exploiteren willen de Tsjechische autoriteiten in vier jaar tijds de gehele stad vijf kilo meter naar het zuiden verplaatsen. Onderzoek. Een Japans schip is voor een reis van drie maanden vertrokken voor een onderzoek naar de radio-activiteit, te veroorzaken door de Britse atoom- proeven van 1 mei aanstaande. Het schip meet 700 ton en heeft een beman ning van 43 koppen, terwijl het uitge rust is met de modernste wetenschap pelijke apparatuur. Co-existentie. De Verenigde Staten en Rusland staan voor het eerst broeder lijk naast elkaar op de jaarbeurs te Milaan, die heden open gaat. Het pu bliek ziet hier op dertig pas afstand van elkaar de paviljoens van de beide grote machten. De Verenigde Staten hebben de reizende tentoonstelling „atomen voor de vrede" ingeschakeld om naast hun machtige buurman een goede in druk te maken. Dertienduizend firma's en meer dan vijftig landen nemen aan de tentoonstelling deel. Cycloon. Mep vreest dat honderden Afri kanen zijn omgekomen door een cy cloon, die de vorige week een deel van noord-Mozambique (zuid-oost-Afrika) heeft verwoest. De plaats Memba is ver woest en in een gebied van 400 vier kante km staat geen enkele hut meer overeind. De wegen naar Memba zijn nog onbegaanbaar. De gewassen zijn vernield. Memba ziet er uit als een zwaar gebombardeerde stad. Er wor den thans levensmiddelen en medicij nen naar het getroffen gebied overge bracht. Loyaal. Dr. Otto Nusehke, voorzitter van de christen-democratische partij in Oost-Duitsland, die tevens vice-premier is, heeft op een bijeenkomst van het bestuur van zijn partij verklaard, dat alle problemen, die nog tussen kerk en staat bestaan, snel kunnen worden op gelost, indien de vertegenwoordigers van de evangelische kerk in Oost- Duitsland een verklaring van loyaliteit jegens de Oost-Duitse republiek formu leren. Premier Grotewohl heeft onlangs gezegd: „Wij zijn bereid op de volgende voorwaarden met de kerk samen te werken: geef de kerk wat de kerk toe komt en de staat wat de staat toekomt". Overganges. Men is begonnen met het werk aan een brug over de Ganges in India, die vier kilometer lang zal wor den. Zij zal de eerste wegverbinding tussen noord- en zuid-Bihar vormen. In 1907 koesterde men al het plan er voor. Het werk zal meer dan honderd miljoen gulden kosten en naar ver wachting in 1959 gereed zijn. ló Uet 7. Nadat de twee heertjes zich ervan hadden overtuigd, dat de een niets meer van de ander in zijn zak had gestoken, schudden zij elkaar hartelijk de hand en wensten elkaar een goed verzamelen toe. Panda had dit' alles met klimmende ver bazing aangezien. Zodra Hamsterman was weggegaan, kwam zijn tong los. „Dat is me ook wat!", riep hij uit. „Jullie probeer den van elkaar te stelen! Dat is toch niet eerlijk?!" „Stelen?", herhaalde van Ekster verontwaardigd, „maar jongske, hoe kom je daarbij?! De leden van de Voorname Verzamelaars Club zijn zo eerlijk als goud! Wij stelen niet, wij VERZAMELEN!" Jo ris, die half verscholen achter zijn kran ten, opmerkzaam had toegeluisterd, knik te goedkeurend. „Deze brede opvattingen lokken mij aan", mompelde hij. „Van die club wil ik onverwijld lid worden. Laat ik dus beginnen met het clubspeldje te steh verzamelen!" En met dit voor nemen haastte hij zich achter Hamsterman aan. WANNEER we de afstand tot de maan weten, zoals Hipparchus in de oudheid reeds had becijferd, behoeven we slechts de hoek te meten waaronder we dit hemel lichaam zien, waarna we op tabellen kun nen aflezen hoe groot de middellijn van de maan in dat geval moet zijn. Het zal dan ook niemand verwonderen, dat Hipparchus, toen hij toch eenmaal be gonnen was de afstand tussen hemellichamen te meten, ook de middellijn van de maan lot het doel van zijn onderzoek maakte. De sinustabellen waarover wij momenteel kun nen beschikken, had hij uiter aard nog niet en daarom ge- V. bruikte hij een bijzonder ver- nuftigemaar voor ons zeer omslachtige toepassing van de euclidische meetkunde om tot zijn doel te geraken, en kwam tot de slotsom dat de middellijn van de maan 1/3 deel is van de middellijn van de aarde. Een verbluffend resultaat, aangezien de moderne astronomen tot een waarde ko men van 0,27, wat dus werkelijk niet zo veel verschilt met de uitkomst die Hippar- chus in de 2de eeuw v. Chr. verkreeg! Een eeuw te voren was men in de oud heid ook reeds begonnen de afstand van de aarde tot de zon te berekenen, waarbij minder de uitkomsten, dan wel de koene vindingrijkheid van het menselijk vernuft onze grenzeloze bewondering moet af dwingen. Aristarchus van Samos trachtte als eerste deze afstand te benaderen door waarnemingen bij halve maan in de mor genuren, wanneer hij beide hemellichamen kon zien. Bij halve maan vormen de drie hemellichamen: zon, maan en aarde im mers een rechthoekige driehoek. Door de hoek maan-aarde-zon te meten, konden ""N van deze driehoek de 3 hoeken bekend worden en daardoor tevens de verhoudin gen van de 3 zijden. Op grond van deze waarnemingen berekende Aristarchus de afstand van de aarde tot de zon op een lengte die 18 tot 20 maal zo groot is als de afstand van de aarde tot de maan. Een nauwkeurig getal vermocht hij nog niet te geven, aangezien Hipparchus, die de af stand aarde-maan zou bereke nen, eerst in de volgende eeuw geboren zou worden. Nu weten we wel, dat de afstand van de aarde tot de zon in werkelijkheid on geveer 20 maal zo groot is als Aristarchus berekende maar desondanks is dit resul taat, gelet op de gebrekkige hulpmiddelen van die dagen, zeker niet onverdienstelijk. Hipparchus kwam later tot een soortgelijk resultaat en berekende tevens de inhoud van de zon op 150 maal die van de aarde, terwijl Aristarchus haar grootte op 300 maal die van de aarde schatte. Ook deze waarde is natuurlijk aanzienlijk te laag, maar vergelijk deze uitkomst eens met de denkbeelden van geslachten die vele eeu wen later leefden, en die nog geloofden dat de zon een lichaam was van twee voeten breed. Om van andere zonderlinge denk beelden op dit gebied nog maar niet eens te spreken! Nu we het toch over fouten hebben, is het wellicht aardig er eens op te wijzen dat ook de onfeilbaar geachte machines fouten kunnen maken en dat die veel storender kunnen zijn dan menselijke ver gissingen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) I H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2