Partijbestuur CPN betreurt foute voorlichting van „Nederlandse volk „Bestudering fouten zeer van Stalins leerzaam Een verhaal Stalins nagedachtenis blijkt nauwelijks aangetast Philips demonstreerde kleurentelevisiebeelden van 2,5 bij 3 meter Duikers dalen af naar Zweedse schip „Akka" Amsterdam leent tien miljoen Familie Van Lopik verloor ook tweede dochtertje Geen geld van gemeente Amsterdam voor uitzending atleten Amerikaanse belangstelling voor de Fokker-Friendship Dulles confereert met zijn Spaanse collega Artajo Honderden dorpelingen in Zuid-Gelebes bevrijd Gelderse kastelen worden gerestaureerd KA*?/, Overheidszorg voor de wildstand op de Veluwe In drie weken tijds werden 1200 strikken voor grofwild gevonden lm. peau de suède jackets Negen kerkgenootschappen verontrust over toestand in het Midden-Oosten pONDERDAG 12 APRIL 1956 95 Het partijbestuur van de C.P.N. heeft in zijn zitting van 8, 9 en 10 april' 1956 het twintigste congres van de Communistische Partij in de Sovjet Unie besproken, In de slotresolutie worden door het partijbestuur met grote instemming de besluiten van dit congres begroet, in het bijzonder ten aanzien van de buitenlandse politiek en de verdere opbouw van de socialistische staat, als ook zijn steilingname in een aantal actuele vraagstukken van de Marxistisch-Leninistische theorie. „De politiek van ver dere bevordering van de ontspanning, van waakzaamheid tegen het oorlogsgevaar en strijd voor de versterking van de vrede, waartoe het congres heeft besloten, is voor het Nederlandse volk van grote en heilzame betekenis. Zij is de voortzetting van de vredespolitiek, die de Sovjet-Unie van de oktober-revolutie af heeft gevoerd. De successen, welke deze voortdurende strijd voor de vrede thans boekt, bevestigen voor de CPN de juistheid van haar solidariteit met de vredelievende Sovjet-Unie, welke solidariteit een hoeksteen is van de politiek van' de partij". Met grote instemming heeft het partijbestuur kennis genomen van de inzichten der CPSU over de moge lijkheid om het socialisme elders in de wereld langs andere wegen te verwezenlijken dan is gebeurd in de Sovjet-Unie. Het partijbestuur heeft eveneens kennis genomen van de critiek door het Centraal Comité van de C.P.S.U., op de fouten, ge maakt door kameraad Stalin, als algemeen secretaris. Deze critiek, die thans openbaar gemaakt is, betreft voornamelijk de vol gende punten: dat de marxistisch-leninis- tische opvatting over de rol van de per soonlijkheid in de massa-beweging werd vervangen door persoonsverheerlijking; dat tengevolge hiervan de partijdemocratie werd overtreden en de gelegenheid werd geschapen voor partij vijanden en baantjes jagers om verantwoordelijke posten te be zetten; dat de veiligheidsorganen vóór en na de oorlog buiten de hun door de wet gestelde bevoegdheden zijn getreden en de grondwettelijke rechtszekerheid van de burgers hebben aangetast; dat na de oorlog ten aanzien van de agrarische kwestie ernstige fouten werden gemaakt en dat op grond van onjuiste gegevens een breuk tot stand werd gebracht met Joegoslavië. Het partijbestuur is van mening, dat de bestu dering van deze fouten zeer leerzaam is voor alle communisten, omdat het begrij pen van tekortkomingen bij de opbouw van de eerste socialistische staat ter wereld de communisten in andere landen zal hel- ADVERTENTIE Zorg er voor Aspirin*) in huis te hebben, moor denk er aan: Er bestaat geen Aspirin*) zonder Bayer-kruis Aspirin tCkHï** Auis! ■*1 gedeponeerd handelsmerk Voor buitenlandse deskundigen Dinsdagmiddag omstreeks vier uur is het eerste Nederlandse kleurentelevisieprogram ma de ether ingegaan. Het was een uitzen ding bestemd voor de gedelegeerden van de C.C.I.R., een internationaal raadgevend lichaam dat de verschillende systemen van kleurentelevisie-overdracht en -ontvangst, be studeert, om te zijner tijd tot een standaardi satie daarvan te kunnen adviseren. Hiertoe uitgenodigd door de Nederlandse delegatie, hebben de afgevaardigden van de C.C.I.R., die behalve uit verschillende West- europese landen onder andere ook uit Ame rika. Japan en de Sowjet-Unie afkomstig zijn, bij Philips verschillende systemen van over dracht en ontvangst bestudeerd. Daarbij werden ook kleurentelevisiebeel den vertoond van een formaat 2.5 bij 3 meter, zoals de afgevaardigden voordien tijdens hun bezoeken aan Amerika, Frankrijk en Enge land nog niet hadden gezien. Tot slot van dit werkbezoek werd in de namiddag een kleurentelevisieprogramnia ui tgezonden, waar voor de directie van de P.T.T. een speciale zendvergunning had verleend. De uitzending geschiedde vanuit de kleu rentelevisiestudio. die voor dit doel in het natuurkundig laboratorium van de N.V. Phi lips was gebouwd. De afgevaardigden volg den het programma in Zeelst. een klein dorpje op enkele kilometers afstand van de plaats van uitzending. Ndg steeds drie opvarenden vermist Metal Industries Ltd., een firma die spe cialiseert in het bergen van schepen, heeft bekend gemaakt dat duikers de bergings- mogelijkheid van de eergisteren gezonken "Akka" zullen onderzoeken. De „Akka" zonk nadat het schip op de Cantock rotsen üep, drie leden van de bemanning kwamen om en drie worden nog vermist. Hot zal nog wel een paar dagen duren voor het rapport dat de duikers van het hergingsschip Lyness zullen opstellen ge reed is. De lichamen van de drenkelingen zullen naar Zweden worden getranspor teerd om begraven te worden. De overle venden vertoeven nog in Dunoon. De be volking heeft kleding ingezameld. De „Akka" heeft een lading ijzererts aan boord ter waarde van 350.000 gulden. Haar positie is door boeien aangegeven Want al ligt ze niet in het grote vaar water, kleinere schepen volgen toch vaak de route langs de kust. (UP). pen, deze fouten nu en in de toekomst te vermijden. Het partijbestuur gaat volledig akkoord met de verklaring van het Centraal Comité van de C.P.S.U., dat ondanks deze fouten de C.P.S.U. steeds een juiste, Leninistische, succesvolle politiek heeft gevoerd. De fi guur van Stalin zal de geschiedenis ingaan als een van de bekwaamste denkers en organisatoren van de Marxistisch-Leninis tische beweging. De nagedachtenis aan zijn toewijding aan de zaak van het sociaMsme wordt door gemaakte fouten niet aangetast. Het betrof hier beleidsfouten en een over treding van de communistische organisatie- beginselen. „Vervalsingen door Bonn en Washington" Het partijbestuur wijst scherp de laster at, dat deze fouten zouden wortelen in het socialistische stelsel. Zij waren integendeel vreemd aan het socialisme en betekenden een terugval in regeringsmethoden, die kenmerkend zijn voor de burgerlijke staat en voor het individualisme dat eigen is aan burgerlijke Partijopvattingem Kef partijbestuur-is van mening, dat de theo retische werken van Stalin altijd hun waarde zullen behouden, niet voor het overnemen van onveranderlijke formules, maar als bron van een critische studie van de ervaringen van de C.P.S.U. in een be paald tijdvak. Het partijbestuur brandmerkt datgene, wat de imperialistische oorlogsdrijvers en hun propagandaschrijvers van de critiek op Stalin gemaakt hebben als een lasterlijke, leugenachtige verdraaiing van de feiten: „Het doel van deze uit Bonn en Washington stammende vervalsingen is. om de door de volkeren met zoveel vreugde begroete ent spanning tegen te gaan, om de bewapenings wedloop verder voort te kunnen zetten, om de herbewapening van de „Wehrmacht" en de atoomcultus bij de volkeren aanvaard baar te maken en om de groeiende eenheid van actie van socialisten en communisten te belemmeren." Partijbestuur bekent schuld De reeds genoemde fouten hebben tof ernstige provocaties geleid, zoals de arres taties van de dokters, die bij velen in ons land diepe ongerustheid heeft gewekt en de breuk met Joegoslavië, die tijdelijk de zaak van de vrede ernstige schade heeft toegebracht. Ten aanzien van diverse pro cessen. onder andere het proces-Ra,jk,wordt door de betrokken regeringen thans vcr- dwalingen moeten een aansporing zijn voor alle naar rechtvaardigheid strevende men sen om samen te werken tot het bereiken van een definitieve internationale ontspan ning, waardoor het mogelijk zal zijn de doodstraf voor politieke delicten af te schaffen. Het partijbestuur betreurt ook, dat destijds in onze partij de waardering voor de verdiensten van kameraad Stalin is geuit in bewoordingen, die strijdig zijn met de communistische beoordeling van de per soonlijkheid. Hoezeer ook de partij beproef de voormannen steeds in ere zal houden, mag dit nooit leiden tot persoonsverheer lijking, die de rol van de partij en de massa verkleint. Het meedoen aan deze persoons verheerlijking heeft ook moeilijkheden ge schapen voor de verbindingen van onze partij met de volksmassa's, omdat zij in druist tegen de tradities en de mentaliteit van het progressieve deel van de Neder landse bevolking. Ook is een critische be oordeling nodig van kunsttheorieën en we tenschappelijke theorieën, zonder zich bij voorbaat neer te leggen bij het standpunt dat hierover in de Sovjet-Unie en de volks- democratische landen wordt ingenomen. De gemeenteraad van Amsterdam be sloot tot het aangaan van een geldlening van 10 miljoen gulden met een looptijd van 30 jaar. Bijna zes miljoen gulden voteerde dé raad daarna voor het aanleggen van een établissement in de Coenhaven, omvattende het dempen van een havenkom, het bouwen van twee lood'sen en van twee dienstge bouwen en het aanleggen van spooraan- sluitingen. De nog steeds toenemende om vang van de scheepvaart op de haven van Amsterdam maakt 'het noodzakelijk over te gaan tot de aanleg van dit établissement, dat zal worden aangepast aan de behoefte van middelgrote ondernemingen, zo zeggen B. en W. in de toelichting. Actuariële studie De raad besloot voorts tot wijziging van de verordening tot regeling van de ge meente-universiteit, waardoor kan worden opgericht de verenigde faculteit der wis- en natuurkunde en der economische weten schappen, waar nu de gehele actuariële stu die kan worden ondergebracht. Tot dusver moesten degenen, die een doctoraal examen wensten te doen met hoofdvak wiskunde en bijvakken actuariële wetenschappen en economie, een kandidaatsexamen hebben afgelegd in de faculteit der wis- en na tuurkunde, waarin noch de actuariële noch de economische wetenschappen zijn be grepen. De kandidaten moesten zich in korte tijd vertrouwd maken met de eco nomische alsook met de actuariële denk wijze. Deze moeilijk is thans door de nieuwe regeling opgeheven. Tweeling bezweken aan leukemie Het tweede dochtertje van de heer en mevrouw John vhn Lopik, de tweej'arige Kathleen van Lopik, is aan leukemie be zweken. Haar tweelingzusje was reeds ein de februari aan deze ziekte een te grote aanwas van witte bloedlichaampjes ge storven. Volgens medici komt het een op de miljoen maal voor, dat van een twee ling allebei de kinderen leukemie hebben. Toen bekend was, dat beide kleine meis jes aan deze ziekte leden, stond reeds vast, dat geen van de twee kinderen in- leven 1 In J 1 uat gvvii V uil uv. WW vv. iviiiuvi vu v aard dat er personen op valse gronden zou blijven. De ouders hebben hulpeloos zijn gestraft of zelfs terechtgesteld. De lijd waarin dit gebeurde, stond in het teken van de actieve oorlogsspanning, zoals onder andere door Foster Dulles is onthuld. Het partijbestuur betreurt desondanks het feit, dat het deze en andere gebeurtenissen tegenover het Nederlandse volk heeft ver dedigd. Het partijbestuur verklaart, dat het tegen herhaling hiervan zal waken en dat het in de toekomst geen stelling zal nemen inzake interne gebeurtenissen in andere landen, indien deze aan zijn beoor deling ontsnappen. De thans bekend geworden gerechtelijke en wanhopig moeten toezien hoe de dood hun twee kinderen opeiste. Communistische raadsleden trokken voorstel in D« gemeente Amsterdam zal niet be dragen in het ui tienden van een of meer sportflguren naar de Olympische Spelen in Melbourne, Een door enkele communisti sche raadsleden ingediend voorstel, waar bij B. en W. werden uitgenodigd 'bij de raad een voorstel In te dienen tot het be schikbaar stellen van een bedrag »an het Nederlands Olympisch Comité waarvoor een of meer sportfiguren liefst uit Am sterdam kunnen worden uitgezonden, werd door de indieners ingetrokken, nadat de wethouder voor sportzaken, mr. A. de Roos, het standpunt van B. en W. in deze had geargumenteerd. De wethouder zei van mening te zijn dat een dergelijke financiering geen zaak is van de gemeentelijke huishouding. Er zal voor een dergelijk besluit moeilijk goed keuring zijn te verkrijgen. Het is volgens mr. De Roos vreemd en teleurstellend, dat bij de sportliefhebbers in den lande te wei nig bereidwilligheid en offervaardigheid ten deze wordt aangetroffen, gezien de on voldoende geldmiddelen die het NOC bij een kan brengen. Daarom acht mr. De Roos het onjuist uit de gemeentekas geld voor dit doel bij te dragen. De wethouder adviseerde de communis tische initiiatiefnemer tot dit voorstel, de heer B. J. Weenink, een particuliere actie op touw te zetten in de hoofdstad. Deze laatste had bij zijn argumentatie van het voorstel aangevoerd dat het in sportkrin gen mogelijk gewaar<-'~~-rd zou worden, in dien de gemeente Am ■ierdam een bedrag zou voteren voor het uitzenden van daarvoor in aanmerking komende figuren. „Het gaat in deze niet om de gemeente, maar om de eerste sportstad in Neder land,' aldus de heer Weenink. Hij trok het voorstel in na de uiteenzetting van mr. De Roos. De Amerikaanse vlieger Joe de Bona, die tezamen met de filmspeler James Ste wart, de directie voert van de Central Air lines, is in ons land aangekomen om de Fokker-Friendship te vliegen en te be studeren. De maatschappij van De Bona overweegt twaalf Dakota's, waarmee in het zuiden van Amerika een passagiersdienst wordt onderhouden, te vervangen door Friendships. De Bona is houder van het snelheidsrecord. Los Angeles-New York. ADVERTENTIE Senator-rokers geven elkaar gelijk: over deze sigaar kan men lang ol kort praten, men kan veel ol weinig vergelijken, na de eerste heerlijk-zachte Senator vergelijkt men nóóit meer. Fijnproevers zijn het er Kortweg over eens: ...oIWïs, oL\ WASHINGTON (AFP-UP) De Spaan se minister van Buitenlandse Zaken, Alber to Martin Artajo heeft dinsdag een „lang durig en vriendschappelijk" onderhoud ge had met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dulles, over verscheidene onderwerpen variërend van het Midden-Oosten tot de Spaanse bases voor Amerikaanse strijd krachten. Op de vraag van journalisten of ook gesproken was over Spanjes toetreding tot de Noordatlantische Verdragsorganisa tie, antwoordde de Spaanse minister, dat dit geen bilaterale aangelegenheid was, doch dat alle vijftien landen van de NAVO hierbij betrokken zijn. Noorwegen zal Spanjes toetreding tot de NAVO verhinderen, zo schrijft de onafhan- kelijk-liberale „Verdens Gang" in Oslo. ADVERTENTIE 'n tip, rijdt VOLVO hoofd-agent ftf, topkwaliteit rayon Haarlem OVERVEEN Tel. K 2500 - 18997 - 25455 - 11125 DJAKARTA (ANP). Het Indonesische leger heeft in Zuid-Celebes honderden dor pelingen, die werden gevagnengehouden door de Darul Islam, bevrijd, zo meldt het leger- copimando van Oost-Indonesië. Gedurende zuiveringsoperaties, die eind maart in de districten Maros en Pangkadjene zijn gehou den, heeft het leger een kamp van de op standelingen vernietigd en de gevangenen, in totaal meer dan honderd, bevrijd. Negen op standelingen werden gedood, twee gaven zich over. ADVERTENTIE Beherende Stichting heeft dringend 50.000 nodig Met het oog op de restauratie van enkele kastelen heeft de stichting „Vrienden der Geldersche Kasteelen" een beroep gedaan op alle kastelenvrienden, een bedrag van vijftigduizend gulden bij elkaar te bren gen door middel van giften of door in te schrijven op een 2 obligatielening. Voor de eerstvolgende jaren heeft de Stichting een omvangrijk werkprogramma. De over heid vergoedt weliswaar het grootste deel van de vele tonnen, die aan de restaura tiekosten moeten worden besteed, doch een aanzienlijk deel blijft niettemin voor re kening van de Stichting. Tot de bezittingen der Stichting beho ren de kastelen Hernen en De Cannen- burch. Aan de restauratie van Hernen wordt reeds gewerkt. Men vertrouwt, dat het herstel volgend jaar tot een einde zal worden gebracht. Soms stelt de praktijk van het leven een plotselinge, over rompelende vraag, die aanvan kelijk op simpele wijze te be antwoorden schijnt met een verwijzing naar gevestigde tra dities, opvattingen en regels. Doch bij nader inzien schept de vraag een dilemma, waar over men voor de rest van zijn bestaan kan blijven pein zen. Zulk een vraag ligt ook be sloten in de naar de schijn on aantastbare maatschaopelijke opvattingen over misdaad en misdadiger. Wat is misdaad.' Wie is een misdadiger? Onze wetboeken van strafrecht en onze geschreven en ongeschre ven jurisdictie geven daar een resoluut en afdoend antwoord op. Zoals de moraaltheologie de zonde definieert en om schrijft, zo geven zij de ken merken van strafbaarheid aan nenselijke daden, met de straf maat erbij. En men is geneigd het er door dik en dun mee eens te zijn, omdat men uitgaat van de veronderstelling, dat onze maatschappelijke samen leving staat en valt met het onderhouden der geboden. Misschien is die veronder stelling in het algemeen wel juist, doch er is en blijft een onoverbrugbare kloof tussen de menselijke geest en daaruit voortkomende handelingen aan de ene kant en de starre, in hoofdstukken en paragrafen onderverdeelde voorschriften, hoezeer deze laatste ook naar volledigheid streven. Want wat hen scheidt is de bewegelijk heid, de persoonlijke toets, de karakteristieke impuls van de mens en de onpeilbare diepten van het menselijke gemoed, waardoor hij zich blijvend en onveranderlijk kenmerkt ais een individu, anders dan alle andere individuen. Als het schaakspel met dui zend varianten, die niet te van gen zijn in theorie, zo speelt het innerlijke leven zich af in de spelonken van de ziel, altijd anders, altijd onvoorzien, altijd gevarieerder dan de meest ge varieerde spelreglementen. Ik zal u de omschrijving van een onmiskenbare misdadiger geven, die voor wet en rede lijkheid strafbaar is en zich vergrepen heeft aan de maat schappelijke moraal. Daarover kan geen twijfel bestaan. Déze man: een man die zich begeeft naar een om zijn goed hartigheid en vrijgevigheid be kend staande persoonlijkheid, en deze te spreken vraagt. De bezoeker is gekleed in een af gedragen. rafelige overjas en draait bij het binnentreden zijn morsige pet verlegen rond in zijn eeltige vingers. De goedhartige persoonlijk heid biedt hem een stoel en vraagt hem naar de reden van zijn komst. Hij aarzelt lang, bloost en .vordt bleek, doch doet dan sta melend en hortend zijn ver haal. Hij is vader van zeven kinderen. De jongste is drie, de oudste achttien. Zo'n gezin kost veel. Hij moet er hard voor werken, maar dat hindert niet. Als de eindjes maar aan elkaar geknoopt kunnen wor den. Dat konden ze tot voor kort. Meneer zal begrijpen dat de tijden moeilijk zijn. Maar meneer moet niet denken dat hij voor ondersteuning komt. In het geheel niet. Het is iets anders. Het gaat om de oudste die van achttien. Een braaf, oppassend meisje. Een lief meisje, altijd even gezeggelijk. Nooit laat thuis. Ze werkt op een mode-atelier. Vraagt nooit iets voor zichzelf, draagt haar loon tot op de laatste cent af. Ja, dat is een zeldzaamheid, dat zal meneer moeten toe geven. Maar nu de bezoeker slikt moeilijk maar nu is er iets vreselijks gebeurd. De goedhartige persoonlijk heid gaat er eens goed voor zitten. Er is iets ergs met een achttienjarig meisje gebeurd in een groot gezin. Dat kan héél erg wezen. De moderne tijd is wreed in dat opzicht. De bezoeker vermant zich en gaat verder. Het meisje heeft och ja, hoe gaat dat? kort geleden kennis gemaakt met een jongen. Een nette jon gen, daar niet van, maar een beetje. hoe zal hij het zeg gen. een beetje modern van opvattingen. Aha, denkt de goedhartige persoonlijkheid mistroostig. Nou ja, modernDe jon gen is nu eenmaal een product van zijn tijd. Deze tijd is moei lijk voor jonge mensen, dat za! meneer moeten toegeven. Er is veel wuft vermaak. De verlei dingen zijn groot. En nu wil het ongeluk dat deze jongen gek is op dansen. Dat zou niet zo erg zijn, maar onze oudste heeft geen geld om naar dan cings te gaan. En ze heeft geen geld om een mooie jurk te ko pen voor dergelijke ontspan ning. Kijk, daar zit 'm nou de kneep, meneer. Meneer zal wel zeggen dat ze erg dom gedaan heeft, maar och, ze is pas achttien. Wat heeft ze gedaan? Ze heeft voor één keertje met haar jongen afgesproken dat ze naar een dansavondje zouden gaan. Wij hebben het maar goedgevon den, want we waren blij dat ze eens een pleziertje had. Eén keertje. Wat steekt daar nou in? Daar steekt niets in, zegt de goedhartige persoonlijkheid goedhartig. Juist, dat dachten wij ook, zegt de arme man. Mijn vrouw en ik gunnen het haar best.. Maar zè had geen jurk. Geen 'móóie, begrijpt u? En ze is een vrouw, al is ze pas acht tien. En nou heeft ze stiekum een jurk van het mode-atelier meegenomen om één avondje te dragen. Om te lenen, zo gezegd. Er hangen daar hon derden jurken om niemendal, die hangen maar. En niemand draagt ze. Ééntje kon er best één avondje tussenuit. Nie mand zou het merken. En de volgende dag zou ze hem weer terughangen. Wij von den het eng. Maar och, wat doe je als ouders zijnde? Zo gezegd, ze nam die jurk en ze zag er uit om te stelen. Ze ging dansen en ze was prompt op tijd thuis. Maar, meneer, nou komt het erge. Ze werd thuisgebracht door haar jongen. En die twee moesten door onze donkere gang. Nou ja, we hebben geen geld om licht te branden in de donkere gang. En wat ge beurde daar in die donkere gang? Ik heb geen idee, zegt de goedhartige persoonlijkheid, brandend van nieuwsgierig heid. Ik zal het u zeggen. In de gang staan drie fietsen. Drie ouwe fietsen, welteverstaan. En laat het meisje nu met haar prachtige jurk aan een van die ouwe fietsen blijven hangen!-Zó'n scheur, meneer! Niet te repareren! Niks meer aan te doen! Een jurk van vijftig gulden inkoopsprijs met de korting voor het personeel eraf. Ze moet hem betalen, of ze wordt ontslagen. En ik heb in tien jaar geen vijftig gulden bij elkaar gezien. Ik heb ze niet. En zodoende De goedhartige persoonlijk heid gaf de arme man na tuurlijk vijftig gulden. Allicht. En de man, die met vijftig gulden de deur uitging, bleek later een oplichter te zijn. Hij had geen zeven kinderen hij hal er niet één. Hij was niet getrouwd. Een misdadi ger zonder enige twijfel. Zo strafbaar als ik weet niet wat. Maar nu komt het di lemma er doet zich bij deze aangelegenheid een merk waardige overweging voor. Want als deze man niet naar de goedhartige persoonlijkheid was gestapt, maar het verhaal over de geleende jurk had op geschreven en geleverd aan een van onze bekende dames weekbladen, zou hij er vijf- en-zestig gulden voor hebben gekregen. Vijftien gulden méér en géén misdadiger. Hoe zit dat? Dat is de plotselinge, over rompelende vraag die het leven met een olijke glimlach stelt. J. L. Daar het minister Mansholt twee jaar geleden is gebleken dat het grootste in ons land in het wild levende zoogdier, het edel hert, gevaar Mep voor onze fauna verloren te gaan door stroperij- en gebrek aan zorg in diverse terreinen, heeft hij maatregelen beraamd om te bevorderen dat dit impo sante wilei, dat zich in de loop der eeuwen op de Veluwe heeft weten te handhaven, voor de toekomst bewaard Kan worden. Ook andere specifieke inlandse wildsoor ten zoals reeën, boommarters, korhoenders en dassen, welke in het Veluwse landschap thuis behoren, bleken zich door de steeds toenemende stroperij, het sterk gestegen vakantiebezoek en overbej aging moeilijk te kunnen handhaven. De minister heeft het noodzakeüjk geacht in het daarvoor meest passende gedeelte van de Veluwe, waar nog voldoende ruimte aan bossen en woes te gronden aanwezig is en voor de toe komst zal blijven, het nodige te laten ver richten en er daarbij voor te zorgen, dat in een behoorlijk compromis de verschil lende belangen zodanig worden gecoördi neerd, dat de fauna tenminste kan worden bewaard. Dit deelt de minister mede in zijn Me morie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van zijn departement. Hij verklaart dat bij een onderzoek in drie weken tijds ongeveer 1200 grofwild- strikken gevonden zijn met tientallen ka davers van edelherten, reeën en wilde zwij nen, welke dieren een afschuwelijke dood waren gestorven. Om aan deze wantoestan den een einde te maken werden vier rijks jachtopzieners aangesteld en werden voer- akkers, voerplaatsen en drinkplaatsen aan gelegd. Het betreft hier dezelfde herten, welke leven in het nationale park „De Veluwe- zoom" van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten en waarvoor deze ver eniging zich veel geld en moeite getroost om nog te behouden wat aanwezig is. Van het invoeren van buitenlands wild is geen sprake. Het gaat juist om het be houd van de specifiek inheemse wildsoor ten. Bovendien komen in genoemde terrei nen ook nog verschillende zeldzame vogel soorten als wespendieven, buizerds, hout snippen, zwarte spechten voor. Aan het instandhouden hiervan zal ook bijzondere zorg worden besteed. ADVERTENTIE Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem Negen Nederlandse kerkgenootschappen hebben gezamenlijk hun verontrusting uit gesproken over de toestand in het Midden- Oosten en zich gewend tot de regering met het verzoek, haar invloed aan te wenden opdat de Verenigde Naties de consequen ties aanvaarden van hun medewerking aan het tot stand komen van de staat Israel en van het accepteren van Israel als lid hunner organisatie. Bovendien wordt de regering gevraagd, haar invloed te gebruiken bij de Westelijke Mogend heden, omdat die hun garanties voor de vapenst-ilstandsovereenkomst van 1949 ef fectief zullen doen zijn. De negen kerkgenootschappen hebben tevens hun gemeenten opgewekt zich be wust te worden van de verantwoordelijk heid van de christenheid voor het feit. dat veelal in heden en verleden geen recht en gerechtigheid werd en wordt betracht, zowel tegenover Joden als Arabieren en hen opgewekt te bidden voor de vrede in dit deel van de wereld. De negen kerkgenootschappen zijn de Nederlands Hervormde Kerk, de Gerefor meerde Kerken in Nederland, de Evange- lisch-Lutherse Kerk, de Algemene Doops gezinde Sociëteit, de Christelijk-Gerefor- meerde Kerken, de Remonstrantse Broe derschap, de Vrije Evangelische Gemeen ten, de Evangelische Broedergemeente en de Unie van Baptisten Gemeenten. Deze werken samen in het „Interkerkelijk Con tact Israel". Een delegatie van dit contact heeft de verklaring aan de regering over handigd.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5